Dagen van John Major zijn geteld U. ZONDAG OPEN Wanneer krijg ik euro's in mijn portemonnee? euro Zaïrese opstandelingen nemen strategische stad Kindu in 'Dutroux genoot bescherming' Enigszins herstelde Jeltsin vestigt zijn macht opnieuw Leger Israël slaat onmiddellijk terug De terugkeer van koning Michaël iet zo leuk 1 lezen Klijn Keukens MENTAAR ND KORT luchtvaart Mierlo smateriaal Avebe DE STEM BUITENLAND A5 Labours voorsprong enorm W F .„,T noRMAAL NIET norma" 140 "«"KENS TOTAAl DRUNEN Duits nucleair transport is op weg naar Gorleben Z-Koreaanse arbeidswet uitgesteld BUITENLAND KORT Sluiting Renault: politieke spanning VS weigeren Gerry Adams visum Fransen kapen Nederlandse vrachtwagen China zegt conferentie Wereldraad af Hoorzitting Prodi uitgesteld Meeste werkende kinderen in India Doden door aardbeving Iran en Pakistan Wilt u meer weten over de euro? Bel de gratis Eurolijn 08001521 (ma t/m vr 9.00 - 21.00 u) of raadpleeg de internetsite http://www.euro.nl AART 1997 A4 stein hebben gedacht op ing van de Navo met de vormen begon aan te ne- tuatie ontstaan, die WD- beschadigen. Hij is-met terwijl Bolkestein er af- sident Kok allerminst. Hij kader van het door hem inen discussies losweken, anen zijn vastbesloten de eigen minister op en wil uldigt immers het princi- et uitzitten. elopen dagen de Navo- erwijl de WD op andere heeft gezocht. Bolkestein lissing moet nemen over van zijn partijgenote mi- ft begrepen, dat de tijd e EMU moet als een aflei- oelatingscriteria voor de n de WD en het kabinet m van Financiën, minister kzijn net als de WD van afgeweken. Kortom, de tie. 'oor heeft de WD de Na- -premier en minister van rschemeren dat in eigen et verschil van opvatting klein mogelijk gemaakt, afwijkend standpunt van en in de minister van De- inig mogelijk gezichtsver- vaker nagedragen dat hij n Haag verkondigt. In de onflicten zelden hoog op. aar de gekunstelde wijze akt er zijn geloofwaardig- tast nog in het duister 'e plaats, die gepleegd twee slachtoffers van zijn een oma en een nen samen in de flat, asteren belde donder- e politie, die er de twee vrouwen om het leven ens nooit eerder met de eerder psychische pro- pvatting heeft over het 'n ons land, kan de ko- Daartoe stelt de over geven, een Postbus-51- (per 1 maart) ter be- g zullen ook andere in- ek gisteren uit overleg nsdag verschenen nota ssamenwerking) vindt ken) als voorzitter van voor de crisis in Cen- j van de Europese Raad kreeg om als hoofd van eken. voor het gebruik van i. Daarin komt te staan een persoon, deze toe- mik. Dat gebruik mag iet kabinet gisteren be- 1 dat overblijft bij dia- elen, en bij medisch on- ;etmeelbedrijf Avebe en kkoord bereikt over de ;rn. De directie garan- e personeel voor twee ereenstemming bereikt n twee jaar. Per 1 maart oonsverhoging van 2,75 met nog eens 2,75 pro- n om acht uur om de ta in Veendam legde don- ze week ging het perso- g. De vakbonden eisten ectie weigerde te jgeven. i i i i ZATERDAG 1 MAART 1997 Nairobi/Tripoli/Parijs (rtr/afp) - De Zaïrese rebellen hebben hun opmars naar het Westen voortgezet met de verovering van de strategische stad Kindu aan de Zaïre-rivier. Ze dreigen nu het vluchtelingenkamp Tingi Tingi, waar ongeveer honderdze ventigduizend Rwandezen en Burunde- zen zitten, in te nemen. Over een maand belegt de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) een top in Togo om de crisis in Centraal-Afrika te bespreken. Een medewerker van de Verenigde Na ties zei dat tweeduizend Zaïrese militai ren Kindu, na de stad te hebben geplun derd, hebben verlaten. De stad en het na burige vliegveld vielen zonder slag of stoot in handen van de rebellen. Het Zaï- rese leger sprak de plunderingen en de val van de stad tegen. Kindu is een stra tegisch zeer belangrijke doorgangsplaats aan de Zaïre-rivier. Tevens bevindt zich er het meest noorde lijke werkstation van een spoorlijn die naar Zuid-Afrika leidt. Volgens bronnen binnen de VN hebben hulpverleners opdracht gekregen het vluchtelingenkamp Tingi Tingi te verla ten. De rebellen staan op zes kilometer van het kamp. Leiders van het kamp ver wachten de komende nacht een groot scheepse aanval. Volgens woordvoerders van de rebellen zijn er in het kamp veel leden van het voormalige Rwandese leger en de Intera- hamwe-doodseskaders, die schuldig zijn aan de genocide van 1994. Zij doden ie dereen die te kennen geeft het kamp te willen verlaten, en houden tevens vluch telingen in gijzeling. „Als dit niet op houdt, zullen we proberen deze vluchte lingen te bevrijden," aldus een woord voerder. Rebellenleider Laurent Kabila keerde gisteren in zijn basis in het Oost-Zaïrese Goma terug. Hij heeft deze week in Zuid-Afrika voorbereidende vredesbe sprekingen gevoerd met een afgevaar digde van de Zaïrese president Mobutu Sese Seko. Bemiddelaar was de Zuid- Afrikaanse president Nelson Mandela. Op 26 maart komen de leiders van de landen van de OAE in de Togolese hoofdstad Lomé bijeen voor crisisberaad over Centraal-Afrika. Secretaris-generaal Salim Ahmed Salim zei dat alle landen in het gebied van de Grote Meren zijn uitgenodigd voor de top. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, zal proberen de lid staten alsnog te overtuigen van de nood zaak van een multinationale vredes macht voor het oosten van Zaïre. Annan zei dit na afloop van een onderhoud met de Franse minister van Buitenlandse Za ken Hervé de Charette. Volgens Annan is de humanitaire situatie in het gebied zeer ernstig. Een eerder plan voor een multinationale macht onder Canadese leiding bloedde eind vorig jaar dood, nadat Hutu-vluch- telingen massaal terugkeerden naar Rwanda. Door Bob van Huêt Londen - Conservatieve kiezers in het kiesdistrict Wirral South hebben de Britse regering harder 'tegen de schenen geschopt' dan al was verwacht. Labour won de deelverkiezingen in de gegoede voorstad van Li verpool met 53 procent van de stemmen. Een achterstand van ruim achtduizend stemmen bij de laatste verkiezingen werd daar mee omgezet in een bijna even- grote voorsprong. Het zetelver lies betekent dat premier Major zijn ambtstermijn zal afsluiten met een minderheidsregering. De klap in Wirral South was in gecalculeerd door Conservatieve strategen, maar kwam toch veel harder aan dan voorzien. Het klassieke argument van de verlie zer, namelijk dat deelverkiezin gen niet echt representatief zijn vanwege de traditioneel lage op komst, ging ditmaal niet op. In Wirral-Zuid werd een ongebrui kelijk hoge opkomst geregis treerd (73 procent). De Conservatieve partij-voorzit ter Brian Mawhinney kon nog slechts1 hoop putten uit het feit dat veel Conservatieve kiezers hem aan hun voordeur hadden gezegd dat ze ditmaal vooral hun protest kenbaar wilden maken. Maar als het erop aankwam, 'bij de echte verkiezingen', zouden de meesten in Wirral wel weer hun Tory-instinct volgen, aldus Maw hinney. „De kiezers in Wirral staan ach ter negen van de tien Conserva tieve beleidspunten. Maar ze hebben deze deelverkiezing ge bruikt om de regering te straffen voor dat tiende punt," meende hij. Onderzoek van opinie-peilers en een steekproef van de BBC spraken dat optimisme gisteren tegen. Veel van de gedesillusio neerde Tories benadrukten bij navraag dat ze niet de regen en storm hadden getrotseerd om over een paar weken anders te stemmen. „We hebben genoeg van deze ploeg. Ze zitten er te lang. Er is een groot verlangen naar verandering," aldus een Conservatieve kiezer. Het onder linge gekibbel en de schandalen waren voor hem de belangrijkste reden voor Labour te kiezen. Hoewel premier Major nog steeds niet de datum wil geven voor de algemene verkiezingen, bestaat er nauwelijks nog twijfel dat 'D- day' op 1 mei, de Dag van de Ar beid, valt. Conservatieve strate gen ontkennen niet dat de eigen achterban en vooral de partij werkers die straks weer langs de deuren moeten om de broodnodi ge stemmen te werven even tijd nodig hebben om deze kater te verwerken. De omvang van de nederlaag in Wirral veroorzaakte niettemin lichte paniek in de Conservatieve kamerfractie. Want vertaald naar landelijke proporties zouden'ongeveer hon derdvijftig Tories hun zetel ver liezen. Voor een groot aantal van hen betekent dat werkloosheid. De weinig opbeurende uitslag be zorgde premier Major tot over maat van ramp een minderheids regering. De Conservatieven heb ben nu 322 zetels, tegen 323 voor alle andere partijen tesamen. Ma jor is nu afhankelijk geworden van de negen Ulster Uionisten. „Ik zal niet ontkennen dat dit een slecht resultaat is, maar de grote slag moet nog worden gestre den," aldus de premier die zeker wist dat de kiezers in Wirral hun keuze zouden herzien bij de alge mene verkiezingen. „De vijftig deelverkiezingen die we hebben verloren sinds we aan de macht kwamen in 1979 hebben we later allemaal teruggewonnen bij alge mene verkiezingen." (ADVERTENTIE) Ex-koning Michaël I zwaait naar het volk bij zijn terugkeer in Roemenië, waar hij zich voor het eerst na zijn vlucht in 1947 weer staatsburger mag noemen. foto anp Boekarest (dpa) - De voor malige Roemeense koning Michaël is gisteren door tienduizenden enthousiaste landgenoten ontvangen bij zijn terugkeer in Boekarest. Even daarvoor had een me nigte van enkele honderden mensen de ex-koning met gejuich begroet, toen deze zichtbaar geëmotioneerd van de vliegtuigtrappen op Roemeense bodem stapte. Op televisiebeelden van de aan komst, die live door de Roem eense staatszender werd versla gen, waren onder anderen mi nisters en hoge kerkelijke func tionarissen in het gedrang te zien. Enkele omstanders riepen leuzen als 'de monarchie redt Roemenië', anderen zwaaiden met borden waarop steunbetui gingen stonden geschreven. De 75-jarige Michaël en zijn vrouw Anna van Bourbon-Par- ma brengen een zesdaags be zoek aan Roemenië. Het is de tweede keer dat de ex-vorst te rugkeert in het land dat hij in 1947 moest ontvluchten. Ook in 1992 bezocht hij zijn vaderland. Zijn terugkeer is mogelijk ge worden nadat de nieuwe rege ring hem vorige week zijn staatsburgerschap had terugge ven. In ruil hiervoor moest Michaël beloven geen pogingen te doen om het koningsschap in ere te herstellen. Kl'jn Keukens. Thomas Edisonweg 4, Bedrijvenpark Groenewoud II, 5151 DJ Drunen. Telefoon-. (0416) 37 75 11 Brussel (anp) - De Belgische onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte uit Neufchatau, die tot november vorig jaar de zaak-Dutroux behandelde, houdt er ernstig rekening mee dat de hoofdverdachten in het zedenschandaal bescherming hebben genoten. Dat zeggen Belgische Kamerle den, na een verhoor gisteren ach ter gesloten deuren in de speciale parlementaire commissie die de fouten in de zaak-Dutroux in kaart moet brengen. De onder zoeksrechter heeft niet gespecifi ceerd wie volgens hem Mare Du troux en Jean-Michel Nihoul hebben beschermd. Het liberale Kamerlid Dewael denkt aan be scherming door politie en Justi tie. Hij sluit eventuele protectie op politiek niveau echter niet uit. Nihoul schermde in het verleden met Brusselse politieke connec ties. Kort na de arrestatie van Dutroux werd inspecteur Ge orges Zicot van de gerechtelijke politie uit Charleroi aangehou den. Dutroux zou voor Zicot heb ben opgetreden als tipgever rond een serie autodiefstallen. In ruil daarvoor zou de politiefunctio naris hem zijn gang hebben laten gaan in pedofilienetwerken. Zicot heeft deze beschuldiging altijd ontkend. Hij werd na twee maanden weer vrijgelaten. Door Wierd Duk Moskou - De Russische presi dent Boris Jeltsin (66) heeft gisteren opnieuw scherp uit gehaald naar zijn regering. In een korte radiotoespraak be kritiseerde Jeltsin de 'slechte begroting' voor 1997. „Ik heb zojuist de begroting on dertekend en ik vertel u eerlijk dat het geen gemakkelijke be slissing was," zei Jeltsin. Vol gens de president, die lijkt te zijn hersteld van een zware longont steking, was de begroting slecht voorbereid en staan er tal van onrealistische artikelen in. Maar terugsturen was geen optie. „Dan zou de politieke situatie in het land naar de grenzen van de bitterheid zijn geduwd," aldus Jeltsin. De Russische president kondig de aan dat hij zich in de toe komst nadrukkelijker gaat be moeien met het opstellen van de begroting. „Anders eindigen we net zo als vandaag." Sinds hij deze maand terugkeer de aan het politieke front, trekt Jeltsin als een wervelwind door politiek Moskou. Jeltsins optre den wordt uitgelegd als een po ging zijn aangetaste autoriteit te herstellen. De afgelopen maan den heeft de president vanaf zijn ziekbed toe moeten zien hoe een openlijke strijd om zijn opvol ging uitbrak. De president waarschuwde deze week de oppositie in het parle ment om niet te hard van stapel te lopen met haar plannen om hem wegens gezondheidsrede nen af te zetten. „Ik ben een vechter en kan hard terugslaan," baste Jeltsin in een onverholen toespeling op zijn besluit in 1993 om een vorig parlement met be hulp van tanks uit te roken. Ook bekritiseerde Jeltsin voor het oog van de tv-camera's zijn premier Viktor Tsjernomyrdin. Tsjernomyrdin, die door critici wordt verweten te zeer tegen de nationaal-communistische op positie aan te schurken, liet de presidentiële toorn gedwee knikkend over zich komen. Jeltsin toonde zich zeer verbol gen over het stagneren van de economische hervormingen. De sociaal-economische situatie in Rusland is alarmerend. Miljoe nen Russen wachten soms maan denlang op achterstallige sala rissen en pensioenen. Boris Jelt sin beloofde tijdens zijn herver kiezingscampagne, vorige zo mer, dat hij aan dit probleem paal en perk zou stellen. Maar die belofte is zijn regering niet nagekomen. Daarom moeten er volgens Jeltsin nu koppen rollen. De uitlatingen van de president brachten in de Russische media een golf van speculaties op gang over belangrijke wijzigingen in de regeringsploeg. Volgens som mige krantenberichten is het ontslag van premier Tsjernomy rdin, die in 1992 werd benoemd, inmiddels door Jeltsin onderte kend. Toch is het nog maar zeer de vraag of Jeltsin afstand doet van zijn trouwe premier, die hem de afgelopen jaren door dik en dun heeft gesteund. Ook minister van Defensie, Igor Rodionov, zit volgens waarne mers op de wip. Rodionov, die meer geld eist voor de strijd krachten, vecht al enige tijd een vete uit met Jeltsins militaire adviseur, Joeri Batoerin, die op het leger wil bezuinigen. Volgens Jeltsin moet Rodionov ophouden met 'zeuren' en datgene doen waarvoor hij is aangenomen: het doorvoeren van hervormingen binnen de strijdkrachten. In Moskou wordt aangenomen dat Jeltsin volgende week don derdag in zijn jaarlijkse 'troon rede' voor het parlement een aantal ontslagen bekendmaakt. De veertig minuten durende toe spraak is voorbereid door Jelt sins invloedrijke kabinetschef, Anatoli Tsjoebais, die bekend staat als een rivaal van Tsjer nomyrdin. Tsjoebais zou bij het opstellen van de presidentiële rede de hulp hebben ingeroepen van de voor malige liberale premier Jegor Gajdar. Gajdar, een econoom, riep deze week op tot wijzigin gen in de regering. Volgens Gaj dar beschikt zijn partij, Rus- lands Keuze, over 'voldoende ge schikte kandidaten voor rege ringsposten'. o President Jeltsin heeft afge lopen week fel uitgehaald naar zijn regering. foto reuter Marayoun (rtr) - Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben giste ren bombardementen en granaataanvallen uitgevoerd op ver meende stellingen van de pro-Iraanse guerrillabeweging Hez bollah. Daarbij zijn volgens het Israëlische leger twee, 'en waarschijnlijk meer', Hezbollah-strijders gedood. Gorleben (anp) - Een konvooi vrachtwagens geladen met Duits kernafval is gisteren van een kerncentrale in Zuid-Duitsland onder zware bewaking op weg gegaan naar een spoorwegsta tion, vanwaar het verder moet naar de tijdelijke opslagplaats in het Noord-Duitse Gorleben. De Duitse politie hield zeventig tegenstanders van kernenergie aan die tegen het transport de monstreerden. Vijftig van de ar restaties werden verricht in een kamp van betogers nabij de kern centrale Neckarwestheim. Daar kwam het afval vandaan. Twintig mensen werden aangehouden bij de centrale zelf. Zes activisten blokkeerden het konvooi vrachtwagens, met een menselijke keten over de weg. Zij kregen verbale steun van vijftig sympathisanten die achter poli- tiebarricades stonden. Er waren ongeveer 400 demonstranten op de weg waarover de vrachtwa gens reden. De weg werd be waakt door tientallen politie voertuigen, helikopters, twee wa terkanonnen en een tank. De vrachtwagens vervoeren drie containers met kernafval eerst naar een spoorwegstation vijf ki lometer verder. Aan de trein wor den nog twee containers met kernafval uit Frankrijk en nog een van een andere Duitse cen trale gekoppeld. Het konvooi gaat naar verwachting maandag verder naar de opslagplaats in Gorleben, ten oosten van Han nover. Het afval blijft daar on dergronds opgeslagen totdat er een definitieve oplossing is ge vonden. Seoul (rtr/dpa) - Het Zuid-Kore- aanse parlement heeft een besluit over wijziging van de omstreden nieuwe arbeidswet een week uit gesteld. De wet die op 1 maart zou ingaan, treedt zolang niet in werking. De volksvertegenwoordiging staat onder grote druk. Ongeveer honderdvijftigduizend aanhan gers van de militante vakcentrale KCTU legden vrijdag het werk enkele uren neer om aanpassing van de wet te eisen. De regering hield het op 32.000 actievoerders. In Seoul gingen zo'n vijftienhon derd KCTU-militanten de straat op om het ontslag van president Kim Young-sam te eisen. Ook in andere steden werden demon straties gehouden. Een parlementaire commissie wil de wet wel gedeeltelijk opschor ten. Zo zou bedrijven in proble men de mogelijkheid worden ont nomen om zomaar werknemers op straat te zetten. De KCTU zou verder worden erkend. De commissie is echter sterk ver deeld als het gaat om de bepalin gen die bedrijven verbieden sta kende werknemers hun loon door te betalen en vakbondsvertegen woordigers binnen hun muren toe te laten. De regerende Nieuwe Korea Partij en de oppositiepar tijen besloten de komende week verder te onderhandelen. De aanvallen zijn een vergelding voor de aanslag eerder op de dag, die aan een Israëlische soldaat het leven kostte. Twee Israëlische militairen raakten gewond. Dit jaar zijn al vijf Israëlische mili tairen omgekomen in het zuiden van Libanon. Vorig jaar waren het er 27. Zegslieden bij het Zuid-Libanese Leger, een met Israël samenwer kende militie, zeiden dat de drie Israëlische slachtoffers vielen toen guerrilla-strijders gister ochtend mortieren afschoten op een militaire post in Dabsheh. Dat ligt aan de rand van de door Israël bezette 'veiligheidszone' in Libanon. Donderdag kwamen twee Hez bollah-strijders om toen een groep guerrilla-strijders die het gebied binnen probeerden te dringen, onder vuur werden ge nomen door Israëlische helikop ters en artillerie. Brussel - De aangekondigde sluiting van de Renault-fabriek in het Belgische Vilvoorde heeft de verhoudingen tussen Brussel en Parijs onder druk gezet. De Belgische premier Dehaene noemt de werkwijze van Renault onaanvaardbaar en heeft zijn Franse col lega Juppé gevraagd tussenbeide te komen. Volgens premier Van den Brande van de Vlaamse deelregering betekent de fabriekslui- ting een aanslag op de goede verhoudingen. Van den Brande heeft de president-directeur van Renault, Louis Schweitzer, gevraagd vandaag uitleg te komen geven. Gisteren riep Van den Brande al de Franse ambassadeur in België op het matje. De federale pre mier Dehaene, die in Vilvoorde woont, heeft geschokt gereageerd: „De klap is zeer hard, op de eerste plaats voor de betrokkenen zelf, maar ook voor de hele streek." De sluiting van de fabriek kost circa 4.000 mensen hun baan. Be halve de 3.100 werknemers van Renault verliezen ook honderden mensen in toeleveringsbedrijven (stoelen, ruiten en accu's) hun werk. Londen - De Verenigde Staten hebben Gerry Adams, leider van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, een visum geweigerd. Dit meldde de Britse krant de Financial Times gisteren. Volgens een Amerikaanse functionaris krijgt Adams geen visum omdat de IRA een jaar geleden het staakt-het-vuren in Noord-Ierland en daarbuiten heeft verbroken. Rennes - Enkele honderden boze Bretonse boeren hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een vrachtwagen met Neder lands vlees gekaapt. De inhoud werd uitgeladen bij een armen keuken in Rennes. Met hun actie willen de boeren protesteren te gen de 'concurrentievervalsing' waardoor Nederland in staat is goedkoper vlees te leveren. De vrachtwagen werd tegengehouden op de tolweg van Parijs naar Rennes bij Gravelle. Genève - China heeft volstrekt onverwacht een conferentie van de Wereldraad van Kerken in Peking afgezegd. De propaganda- afdeling van de Communistische Partij heeft deze week een ver bod uitgevaardigd. In januari had de regering in Peking schrifte lijke toestemming verleend voor de conferentie over socialisme en markteconomie die deze maand zou plaatsvinden. De conferentie was georganiseerd met de Amity Foundation, die projecten in China ondersteunt, en twee Chinese instituten. Daarbij zou de vraag centraal staan of voor ontwikkelingslanden het Chinese model van een socialistische markteconomie een alternatief is voor het kapitalistische systeem dat tot een tweedeling tussen rijk en arm leidt. Rome - De hoorzitting over het al of niet in staat van beschuldi ging stellen van de Italiaanse premier Romano Prodi voor machtsmisbruik is gisteren verdaagd tot 19 maart. Het uitstel was aangevraagd door een advocaat van de premier. Hij wil eerst dat door het hof aangestuurde deskundigen onderzoek plegen naar de financiële transacties die de basis vormen voor de be schuldigingen. Prodi zou als president van het staatsbedrijf IRI zichzelf op oneigenlijke gronden hebben verrijkt. New Delhi - In India komt kinderarbeid het meeste voor. Ruim 73 miljoen kinderen, op een bevolking van 900 miljoen mensen, oe fenden vorig jaar de meest uiteenlopende beroepen uit. Vijftien miljoen van hen lijden een slavenbestaan onder onmenselijke om standigheden, aldus het VN-kinderfonds Unicef. Unicef-woord- voerster Dorothy Rozga klaagde gisteren haar nood over het feit dat geen enkele Indiase regering tot nu toe zich serieus heeft in gespannen om een einde te maken aan kinderarbeid. Zij riep werkgevers op geen kinderen onder de veertien in dienst te nemen en banen voor volwassenen te creëren. Teheran/Quetta - Zware aardbevingen in Iran en Pakistan heb ben gisteren vele tientallen mensen het leven gekost. In Iran vie len zeker honderd doden door een aantal krachtige aardbevingen in het noordwesten van het land. Ongeveer 250 mensen liepen verwondingen op, zo meldde de staatstelevisie. In de Zuidwest- Pakistaanse provincie Belutsjistan kwamen volgens plaatselijke autoriteiten zestig mensen om het leven. Tientallen gewonden lig gen daar in ziekenhuizen. Vele duizenden mensen in de getroffen gebieden zijn dakloos geworden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 5