Vakantie reizen Dwangarbeid als 'nobele handeling van liefdadigheid' in Birma m Z 52 voor w tc O I DE STEM E4 IE TTUGAL I Hermetisch afgesloten van de buitenwereld was Birma decen nialang het best bewaarde ge heim van Azië. In een zelfgeko zen isolement propageerden achtereenvolgende generaals de socialistische weg naar het nir vana. Toen die niet tot verlich ting maar tot het bankroet leid de, zette de junta het land in no vember open voor het massatoe risme met de lancering van het 'Bezoek Birma Jaar'. Vandaag deel 2 van een reisreportage in Birma: Dwangarbeid als nobele handeling van liefdadigheid. SREIZEN Calorieën Huur Klederdracht Retraite Entree Tempels Ui Om Gastenkamers in Antwerpen Lauwersmeer vogelmeer Campinggids Frankrijk Hellendoorn bouwt ook een Piranha Nieuw magazine voor de fiets Supercampings in Nederland ZATERDAG 1 MAART 1997 Intierubriek ^creatie" staat I aanbiedingen. 1 in deze krant! vrijheid van J eeuwen tot Ierse erva- vliegen wij |chts 120,- nnon, Kerry |er al vanaf r informatie feO of vraag liligeweg 14, 1st uitgebreide aanbod |(lweelol vijf sterren), en jeugdherbergen in p.p.p.n. hooi gelegen 2- tot ihouses en guest- d v.a. 45,- p.p.p.n. ;s; Ierse gastvrijheid htry Houses bigen, van traditionele f6027475 BUS-excursie- Innemuller reizen 655 (sgr/anvr) |/AN LUGANO IND. TENNISBAAN. BOTEN, SATTV I VOORJAARSPRIJZEN al DM 000- LUXE VILLA'S H 6901 146 86- |o-/LEVICO-meer |+warmste meren Goed vezorgde tjen. Bel Tempo -2777377 I074-; Autovakanties Ihure puur (TALIE V 072-518.31.70. Prijzen Festival! [delig per luxe Italië (Rimini/ tl*"(VP),10 dgn. tl Info/gratis gids: REIZEN 010- !ot 22 u./lid SGR) la.d. Wörthersee Iv.kind. Kort. 55+ j-5825533 14/5 p.t.h.compU B camp. Woferl- 'Z.a.S.CARAVAN P 050-4062783^ PORTUGAL omg. Algarve div.vluchten o.a. -Faro. Portupraia 650 Lid SGR. iland MADEIRA app. v.a. 698,-- 8 dgn v.a. 595.;- ergids '97 is uit I HOLIDAYS-SGR bel 073-692.66.66 OURS de jonge- list! Vliegreizen 3p. naar Albufeira d'Aqua al v.a. Bel GoGo Tours 100 ANVR/SGR. vanaf Amster- Eindhoven. Vlucht 35,-. Vlucht, trans- app. in sfeervolle Monte Gordo al 95 -. PRIMAVERA (ANVR/SGR) 079- Door Peter Pijls Alles voor boeddha Een oudere inwoner van Birma tracht de eindjes aan elkaar te knopen met de verkoop van sigaretten. e BUS-excursie- Vinnemuller reizen >8655 ISGR/ANVR) Als de express-trein naar Mandalay 's ochtends vroeg de hoofdstad Rangoon uitrijdt, bedekt een me tersdikke nevel het Birmese platteland. Alleen palmbomen en de toppen van talrijke pagodes ontstijgen de mist. De goudkleurige tempels- pitsen schitteren in de ochtendzon. Vooral de vrouwen in de trein laten niet na iedere pago de te groeten door met gevouwen handen en gebogen hoofd een kort gebed te prevelen. De upper class-wagon van Koreaanse makelij is gevuld met welgestelde Birmezen, militai ren, een handvol toeristen en een jonge mon nik. Hij wordt vertroeteld door twee bejaarde vrouwen, die hem voortdurend lekkers toe stoppen. Vervolgens steekt hij zeer tegen de re gels een sigaret op die hij met smaak oprookt, om zich vervolgens aan zijn religieuze lectuur te wijden. De 250.000 monniken in Birma zijn naast de regerende Staatsraad voor Herstel van Orde en Gezag (SLORC) een factor van belang. Ze worden gevoed en onderhouden door de bevol king, die gelooft dat schenkingen aan kloosters uitzicht bieden op een beter volgend leven. De militaire junta stimuleert boeddhisme als mid del zich meer legitimiteit te verwerven en een soort nationale solidariteit af te dwingen. Zo als de gevreesde generaal Khin Nyunt, hoofd van de militaire inlichtingendienst, dwangar beid verdedigt met het argument dat Birmezen de vrijwillige arbeid als een nobele handeling van liefdadigheid beschouwen, waarmee ze hun religieuze status kunnen verhogen. Met het karma van de Birmezen moet het wel goed zitten. Want als er in Birma een tempel wordt opgeknapt of een spoorweg wordt aan gelegd, moet de bevolking massaal opdraven voor 'vrijwillige arbeid'. Berucht is de Ye-Ta- voy-spoorüjn in de zuidelijke landengte van Birma, waar dagelijks tienduizenden burgers werken. Voor de verbreding van de weg van Rangoon naar Pegu werden zoveel dwangar beiders ingezet dat de BBC sprak van de grootste groep dwangarbeiders sinds de Ja panse bezetting'. bi de trein naar Mandalay lijken deze praktij- ken ver weg. Het uitzicht voorziet in uitge- strekte rijstvelden tegen een decor van neveli ge bergen. In schamele dorpjes - veel rieten buisjes op palen - zwaaien ondervoede en ha veloos geklede kinderen naar de passerende trein. Hier krijgen de Birmezen gemiddeld minder calorieën binnen dan inwoners van Af ghanistan. Halverwege de rit van zevenhonderd kilome ter, in het slaperige stadje Loungoe, duikt Ba sil op bij het geopende raam. Basil is een 67-ja- Baptist die geaffecteerd Engels spreekt. Zonder acht te slaan op de militairen in de coupé, begint hij uit te varen tegen het regime, "at heeft zijn pensioen met een derde gekort, sidat hij noodgewongen toeristen moet rond- 'dden. Hij kijkt sip. „Toeristen stappen hier nauwelijks uit. Ik heb niet eens tien kyath (tien cWt) voor een kop thee. Wat bezielt deze rege- ""g? Ze hongeren me uit." Terwijl de trein op- mekt, loopt Basil mee. „Hier is mijn adres. B'uurt u me wat levensmiddelen?" Hicht beschaamd zal Tin, een riksja-rijder in Mandalay, enkele dagen later dezelfde vraag stellen. Terwijl hij zijn zware fiets-taxi moei zaam op gang brengt, wijst hij naar de opge knapte gracht rond het oude fort in het cen trum. „Hier heb ik een jaar lange vrijwillige arbeid moeten verrichten, samen met mijn moeder." Ieder gezin in Manadalay moest een of twee werkkrachten ter beschikking stellen. Tot op zekere hoogte was het werk vrijwillig, zegt hij cynisch. Wie een afkoopsom van 150 kyath kon opbrengen, was vrijgesteld. „Maar zoveel geld heb ik niet." Tin verdient soms niet eens genoeg om de da gelijkse huur van vijftig kyaths voor zijn fiets- riksja op te brengen. Toch moet de 30-jarige Birmees zijn gehandicapte vader, zijn moeder, vier zusjes en een grootvader van 92 onderhou den. De concurrentie met de tienduizend andere riksja-rijders in Mandalay is moordend. Er zijn meer kapers op de kust. Op weg naar huis, acht kilometer buiten de stad, wordt Tin regel matig afgeperst door de politie. „Niet dat het om veel geld gaat. Maar we moeten maar blij ven geven. Donaties voor religieuze festivals, giften voor de kloosters. Het houdt nooit op." Vroeger bewoonde zijn familie een mooi hou ten huis in het centrum van Mandalay. Toen de woning in 1984 afbrandde, moest het gezin een stenen huis bouwen, omdat het regime Manda lay een moderner aanzien wilde geven. Geld voor een huis van baksteen was er niet. De fa milie kreeg een lapje grond buiten de stad, maar geen geld voor een nieuw huis. Steeds als een andere riksja-rijder passeert, valt Tin stil. Met reden. Wie zich tegenover buitenlanders beklaagt over de regering of zelfs maar een politiek onderwerp aansnijdt, verdwijnt in het gevang. De verklikkers zijn overal. Het kan een buurman zijn, of een broer. 's Avonds toont Tin zijn onderkomen. Een ha veloze hut op palen, zonder elektriciteit, te midden van wat niet veel meer is dan een slop penwijk. Post wordt er niet bezorgd. Verlicht door een walmende lamp, luisteren zijn fami lieleden zwijgend naar het verhaal van Tin. Hij toont foto's van vroeger. Het trouwfeest van zijn broer. Trotse mensen in klederdracht. „Kijk wat er van ons geworden is," zegt hij bitter. De Britten, zegt Tin, hebben Birma bestolen en leeggeroofd. „Maar ze brachten ons ook kennis en technologie." De Tweede Wereldoorlog bracht de Japanners. „Zij verkrachtten onze vrouwen en rukten de mannen de nagels uit. We hebben er velen moeten doden." Hij zegt het met spijt in de stem. „Onze eigen regering is nog erger," zegt hij fel. „Ze hongeren ons uit. Sinds 1989 is de rijst zeven keer zo duur ge worden. Aan de toeristen verdienen we nau welijks iets. De regering strijkt alles op. En de hotels in Mandalay zijn bijna allemaal in han den van de Chinezen. Ze hebben er vaak nog een bussiness naast," zegt hij veelbetekend. „Ze smokkelen jade, of opium." In Mandalay's Chinatown is de jade op straat te koop. Sjofele Chinezen hebben de edelste nen voor een prikje in de aanbieding. Twee stenen voor vijf dollar. „Of wilt u iets anders," sist een van hen. „Iets speciaals?" Middenin de Chinese wijk, temidden van mos keeën, is de Heilig Hart-kathedraal een fremd- körper. De vijftien priesters van het bisdom zijn bijeen voor hun jaarlijkse retraite, meldt het mededelingenbord bij de bisschoppelijke residentie. Hun Latijnse gezang in de licht blauw beschilderde kerk harmonieert fraai met het gekwetter van de vogels in de gewel ven van het godshuis. Op de voorste rij luistert een boeddhistische monnik belangstellend toe. Na een korte meditatie loopt een van de pries ters met uitgestoken handen toe op het bezoek. „U bent katholiek? Welkom, welkom," zegt fa ther Alphons. Hij is verheugd dat Birma sinds kort toeristen toelaat. Zo krijgen de pastoors af en toe aanloop. „Zoals u weet," zegt father Joseph, „was ons land lange tijd hermetisch afgesloten voor buitenlanders." Makkelijk hadden de priesters het toen niet. Ze waren vrij om te doen en laten wat ze wilden - zo lang ze binnen de muren van de kerk bleven. Preken buiten de kerk en publicaties waren verboden. Sinds kort kunnen de priesters de zesduizend katholieken van het bisdom wat beter bedienen, zegt father Alphons. Zijn jongere collega father John voegt zich bij ons. Hij kreeg tijdens zijn priesteropleiding in Rome zes jaar les in de bijbelexegese van een missionaris uit Steyl. „Doet u hem vooral de groeten." Dan moeten de pastoors naar bin nen. Het retraite-programma schrijft twee uur stilte voor. Op het voor toeristen gereserveerde bovendek van de boot naar Pagan snijden westerse reizi gers op over hun Aziatische avonturen. Andy en Bill uit Canada noemen zich Azië-hoppers. In drie maanden tijd 'doen' ze Laos, Cambod ja, Thailand, Vietnam en Birma. Het is Andy's specialiteit om bij toeristische attracties de en tree van drie of vier dollar te ontduiken. „Er Een jonge boeddhistische monnik wordt geconfronteerd met internationale pogingen om door te breken op de Aziatische markt, foto's anp zijn altijd zij-ingangen. Of doe alsof je geen Engels spreekt. Ze zullen drie keer aandringen en je daarna gratis binnenlaten." Hij grijnst: Besidesdat geld gaat toch rechtstreeks naar het regime." Het is de eerste en enige keer tij dens de vijftien uur durende tocht dat het ge zelschap over politiek praat. Cindy en haar man Doug uit Atlanta werken als expats op het vliegveld van Maleisië. Doug haat boten, zegt hij nog voor de tocht begon nen is. „Ik ben een echte frequent flyer. Als je kunt vliegen, waarom dan de trein of de bus nemen?" Echtgenote Cindy haalde hem over tot de boottocht. „Als je alleen maar vliegt," zegt ze, „zie je zo weinig van het land. Maar ik heb gehoord dat het platteland van Birma erg plat en stoffig is. Klopt het dat er niets te zien is?" Het waterpeil van de Ayeyarwady-rivier is laag. Een paar keer loopt de boot net niet op een zandbank. Doug kreunt regelmatig. Tegen de tijd dat de veerboot Pagan heeft bereikt, is het bovendek van het schip het decor van een venijnige echtelijke ruzie. Met Rangoon, Madalay en het Inle-meer is Pa gan de bekendste toeristische attractie van Birma. In Pagan is de aarde zo dicht bezaaid met overblijfselen van verdwenen heiligdom men, dat je er volgens de overlevering geen hand of voet kunt verplaatsen zonder iets hei ligs aan te raken. Toen Kublai Khan de stad in 1287 overrompelde, stonden er dertienduizend tempels. Een vijfde daarvan resteert nog. Pa gan is flink opgepoetst voor het toerisme-jaar. De duizenden bewoners zijn weggepoetst. In april 1990 kregen ze opdracht om te verhuizen naar 'nieuw Pagan', een droog stuk grond 25 kilometer verderop. „Oui oui, natuurlijk is het niet allemaal even fraai wat hier gebeurt. Maar mon dieu, de po litiek is toch overal hetzelfde?" De Frangaise Brigitte, een leeftijdsloze vrouw, drijft in een buitenwijk van Rangoon sinds vier jaar een hotel. Chez Brigitte biedt vooral onderdak aan oudere Fransen, die er aan de bar met weidse gebaren mijmeren over hun tempo doeloe: de tijd dat ze Indo-China nog hadden. Brigitte drinkt 's avonds gebroederlijk whisky met haar personeel en haar jonge Birmese minnaar. Ze beklaagt zich over de bureaucra tie, maar alleen al haar zakelijke aanwezig heid in het land wijst op werkbare banden met het regime. „De ïYanse ambassadeur verwijt me collaboratie," zegt ze verontwaardigd. „Maar ik, ik collaboreer alleen met metzelf." De essentie van Birma, zegt Brigitte, is het boeddhisme. Ze bekeerde zich tot deze filoso fie toen ze zag hoe in Birma hulpvaardigheid en solidariteit nog hoog in het vaandel staan. „Het boeddhisme is voor mij als een warme deken. Birma moet blijven zoals het is." Ze laat onvermeld of dat ook geldt voor de dwangarbeid en de totale politieke onder drukking. „Ik," zegt Brigitte, terwijl ze het bezoek naar een met Birmees antiek bezaaide kamer brengt, „ik ben als Columbus in Birma. Ik wil hier sterven. Als ze me weg willen hebben, moeten ze me het vliegtuig insleuren, of an ders ga ik wel in een bamboe hutje in de bush wonen. Birma is mijn thuis." Ze wijst op het nabijgelegen klooster. „De monniken zullen u morgenvroeg wekken met hun gebeden. Maar troost u: misschien redden ze uw ziel. En ver geet niet: zij belichamen de ziel van Birma, en niemand anders." D Zeker voor Brabanders is België een fa voriete bestemming. Wie daarbij graag een nachtje overblijft kan daarbij veel baat hebben van de nieuwe gids van de toeristische federatie van de provincie Antwerpen (TFPA). De gids biedt een overzicht van 38 aan bieders van 'gastenkamers (bed breakfast) en vakantiehuisjes. Voor meer informatie of aanvragen van de gids: tel. 03-2162810 in België. Het Lauwersmeer in het noorden van Groningen profileert zich nadrukkelijk als hét gebied waar vogelliefhebbers aan hun trekken kunnen komen. In dit wetland (7.000 hectare land en 2.000 hectare grond) bevinden zich talloze vogelkijkhutten en uitzichtheuvels. Sinds de afsluiting van de Lauwerszee in 1969 heeft dit gebied zich tot een waar vogelparadijs ontwikkeld. Veel broedvogels, doortrekkers en winter- gasten komen er tot rust. 's Winters komen er duizenden eenden en ganzen op bezoek. In het voorjaar zoeken de kiekendief en het baardmannetje een plekje tussen het riet en bouwen zangvogels als de bosrietzanger, kleine karakiet en de blauwborst hun nest. Voor vogelaars en andere natuurlief hebbers is er in Lauwersoog ExpoZee, een informatiecentrum over de Wad den en het Lauwersmeergebied. Het IVN en Staatsbosbeheer verzorgen met grote regelmaat excursies en wandelin gen door het gebied. Voor meer informatie: VW Lauwer- smeer-Oost, tel. 0595 -401957. Het lijkt soms wel of Michelin net zo veel servicegidsen als autobanden maakt. Er is er in elk geval weer eentje verschenen: de Michelin campinggids Frankrijk 1997. De gids geeft informatie over iets meer dan 3.400 Franse kampeerterreinen. Via pictogrammen, plattegronden en schetsen (82 in totaal) kan de gebruiker makkelijk de gewenste camping opzoe ken. Zo zijn er aparte aanduidingen voor campings met speelgelegenheid voor kinderen, tennisbanen, een eigen zwembad, verhuur van bungalows en caravans of uitrusting voor winterver blijf. De gids kost 28,- en is verkrijgbaar bij diverse boekhandels, ANWB, VW en de grote warenhuizen. Avonturenpark Hellendoorn krijgt met ingang van het nieuwe seizoen (28 maart) een nieuwe attractie: de Sungai Kalimantan. Dit broertje van de Piran ha uit de Efteling is gesitueerd in een Indonesisch landschap, incluis een dertig meter lange tunnel vol rook en mist. Met de Sungai Kalimantan is een in vestering van 10 miljoen gulden ge moeid. De nieuwe attractie kan zo'n 1400 personen per uur verwerken. De tocht in een ronde rubberen boot over de woest kolkende rivier is ongeveer een halve kilometer lang. Fietsen '97 is de naam van het nieuwe ANWB-jaarmagazine dat begin maart verschijnt. Het blad mikt op de recrea tieve fietser en bevat onder andere praktijktesten en fietsroutes. Het blad kost 12,50 en is vanaf 6 maart ver krijgbaar bij ANWB, boekhandel en di verse fietsspeciaalzaken. In het magazine wordt een groot aantal fietsen aan een praktijktest onderwor pen: van alledaagse fietsen en kinder fietsen tot vouwfietsen. Verder bevat het blad twaalf 'relaxte' fietsroutes door Nederland met informatie over bezienswaardige dingen onderweg en overnachtingen. In het blad verder aandacht voor: mo de, gezondheid, versnellingen fiets-ac- cessoires en fietsevenementen. De gerenommeerde ADAC-camping- gids heeft negen Nederlandse campings uitgeroepen tot 'Superplatz'. De negen uitverkoren 'Superplatze' in Nederland zijn: Recreatiecentrum Scheldeoord in Baarland; camping Hof Domburg in Domburg; camping Napo leon Hoeve in Breskens; camping Scho- neveld in Breskens; camping Tempel hof in Callantsoog; camping De Paal in Bergeyk; camping Breebronne in Maasbree; camping In de Bongerd in Oostkapelle en camping De Wijde Bliek in Renesse. De negen horen daar mee tot de club van 54 beste campings van Europa. De ADAC-campinggids verschijnt elk jaar in een oplage van 650.000 stuks en is zeer geliefd bij kampeerders en cara- vanners. In totaal bevat de gids ruim 15.000 campings waarvan er elk jaar 3.000 door ADAC-mensen geïnspec teerd worden. Alle campings krijgen daarbij een kwalificatie waarbij onder andere gelet wordt op zaken als sani tair, ligging, voorzieningen en service. Van alle 15.000 campings kregen er slechts 500 een 1, de beste waardering. Binnen die groep zijn er nog 54 recrea- tiebedrijven die nog net iets meer te bieden hebben.landse ambassades en consulaten. Beide folders zijn op te vragen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken: tel. 070 - 3484660.

de Stem | 1997 | | pagina 51