Weekend :enhuis Veel Zwitsers begrijpen de boze buitenwereld niet meer Schiphol vooruit en Nederland plat DE STEM E2 sur M/v .v. „Het is perfide om te zeggen: als joodse organisaties geld eisen, roept dat anti-semitische reac ties op," zoals de Zwitserse oud- Bondspresident, thans minister Delamuraz beweerde. „Dat zou betekenen dat die joden zelf de schuld zijn van het anti-semitis- me. Maar anti-semitisme is óns probleem, van de niet-joden". De Zwitserse auteur Alfred A. Hasler (1921) voert al jaren strijd tegen de arrogante 'ver geetachtigheid' van veel van zijn landgenoten als het over de Tweede Wereldoorlog gaat. Onze correspondent Frans Wijnands sprak met hem en vele anderen, op zoek naar de gevoelens van de Zwitsers als het over joden en nazi-roofgoud gaat. Xjl 11M i ZATERDAG 1 MAART 1997 een algemeen medisch specialisten in basiszorg" wordt Iver 251 bedden. Istgelegd in concreet laakt is met het Xraal management zijn ^ling en ondersteunend i organisatiewerk, een ein team functioneert pen van het te voeren r en implementeren van I van de uitvoering van erantwoordelijkheid lef) aanspreekpunt voor Izake personeels- en 3 taken verbonden bronder procedure- 1 duidelijke visie op het vermogen dat u band samen te werken linnen het ziekenhuis, frdigheid. berende/beleidsmatige heidszorg vormt een pré. jevormd denk- en Irichte opleiding. Iriode van 3 jaar. Ie als uitvoerende I geschikt als ■reen litie. Binnen een relatief 1 alle facetten van het pordelijkheid. orden ontleend aan de Iniveau 55. Ire inlichtingen contact pst personeel, organisatie 10162-488216, onder vermelding van Linen 14 dagen na het In gericht aan eel. organisatie en lluis. veek 13. bdverrentie wordt niet op 900 AB Oosterhout 3ELA vaak een beroep begeleidt u tijdens de Iden. U verzorgt con- Bijk voor de dragers die romen hiervoor in aan rende vrije tijd beschikt, rent om mensen toe te iet rayon Oosterhout en auto komen wij graag aan. Voor elke uitvaart- aste vergoeding, g kunt u op werkdagen contact opnemen met ;er, tel. (0162) 47 02 85. 'Auschwitz lag toch niet in Zwitserland?' jen in Nederland en n, hebben wij diverse zas Lotharingen voordelijk zijn voor het ;ken om na een ruime e hebben ten aanzien indige en veelzijdige nen een financieel nderneming. naire en secundaire irwaarden. verzorging van 3- to wordt ter beschikking gestelde eisen, kunt u Wat is dat daar in de lucht? Is het een klapschaats? Is het een roofvogel? Is het vliegende schotel? is het een zonsverduistering? Is het een stuk van de ozon laag? Nee, het is een vliegtuig. Het vliegtuig van de toekomst. Het hangt ons boven het hoofd. En het wil landen. Maar het moet, zoals het zich nu laat aanzien, nog een maand of vier wachten. Het bureau Nut Noodzaak mobiliseert alle Neder landers die op de grond staan te turen. Laten we dit toestel toe of geven wij geen toestemming? Legt Schiphol de loper uit? Het zijn vragen waar nie mand nu al het antwoord op heeft. Behalve Bol- kestein. Die weet dat de nationale luchthaven moet uitbreiden en de Navo juist niet. In de oorverdoven- is hij tot nu toe de enige die zich heeft Het is een gigantisch vliegtuig daar tegen de he melkoepel. Of het uit Turkmenistan komt? Zo'n vraag kan ik me voorstellen. Maar weet u hoeveel mensen in zo'n kist gaanIets van 10.000, naar schatting. In die orde van grootte moetje denken, want het vliegverkeer neemt een enorme vlucht. Dan zouden er dus 10.000 Tamils in moeten zitten en zoveel zijn er niet die 20.000 gulden kunnen Het toestel slaat de wolken kapot en laat de aarde trillen. Het zet ons flink onder druk. De bemanning eist landingsrecht. Sommige mensen tussen de kaarsrechte wegen en sloten bezwijken onder de herrie en roepen: „We zullen wel moeten. Dat is de vooruitgang. We missen de boot als dat vliegtuig hier niet naar beneden mag komen." Het probleem is alleen dat er een compleet nieuwe landingsbaan aangelegd moet worden voor zo'n gigantisch luchtkasteel. De baan zou moeten be ginnen in Den Helder en doorlopen tot de Belgische grens. Dat grijpt nogal in natuurlijk. Naar schating twaalf beschermde natuurgebieden en groene har ten moeten het veld ruimen. Het aantal dorpen in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Brabant zal met zo'n vijftien procent teruggebracht wor den. Het bureau Nut Noodzaak bekijkt een aantal va rianten die tijdens de baanbrede maatschappelijke discussie aan bod zullen komen. De landingsbaan voor supertoestellen zal bijvoorbeeld om Amster dam heen moeten lopen. Maar aan welke kant? Via het Markermeer, Pampus en het Eemmeer naar het zuiden? Of via de Haarlemmermeer en vlak langs de HSL-spoorlijn naar Brabant? In dat laatste geval zal het oude Schiphol grotendeels moeten wijken en krijgt de discussie een heel andere di mensie. Het vliegtuig van de toekomst zet de landing in in de kop van Noord-Holland. Maar het echte tot stil stand komen vindt plaats in Brabant. Ten eerste zullen dus de grote rivieren over een brede strook dichtgegooid moeten worden. Want Annemarie Jorritsma heeft geen potje meer voor tunnels. Ver volgens is de spreidwijdte van de vleugels van het toestel zo verschrikkelijk groot, dat de stad Breda niet ongeschonden zal blijven. De wijk Haagse Beemden zal in ieder in z'n geheel met de grond gelijk gemaakt moeten worden. Tenslotte moeten er tegen de Belgische grens ter minals gebouwd worden, plus de bijbehorende toegangswegen. Voor alle inwoners van de Bene lux komen er voorzieningen om al te ernstige ge- hoorschade te voorkomen. We missen de aansluiting met de toekomst en daarmee een ongelooflijke straalstroom van kapi taal, wordt gezegd. Dat zal wel kloppen. Maar vin den wij dat Nederland gehalveerd en gehavend de nieuwe tijd in moet? Nou, ik in ieder geval niet. Dat mag u gerust weten. Er komt nog iets bij. Het schijnt dat al die buitenlanders ons land alleen maar gebruiken om over te stappen. Wij hebben het over niets meer dan een overstap-halte. Al die mensen willen zo snel mogelijk weer weg zijn! Ik zal aan het bureau Nut Noodzaak en tevens aan de heer Bolkestein doorgeven dat naar mijn mening Schiphol beslist niet uitgebreid moet wor den, maar de Navo wél. Als alle landen bij de Navo komen, heeft niemand meer een vijand en kan die dub dus opgeheven worden. Een simpele conclu sie, waarover we echt niet vier maanden hoeven te eel uitmaken van de De Zwitserse grens in oorlogstijd. Zwitserland was voor de nazi's de enige toegang tot de deviezenmarkt. Een even onmisbaar als betrouwbaar wisselkantoor. foto emu luthard Van onze correspondent Frans Wijnands Ik reis onder een slecht gesternte naar Zwitserland. De excentrieke 90-jarige Zwitserse geleerde Hans Gygax heeft aangekondigd dat deze week nog de onder gang van de wereld begint. In Amerika. Gy gax heeft 'de hoer van Babyion', zoals die op een houtsnede van Albrecht Diirer is te zien, naadloos op de kaart van Manhattan gepro jecteerd. En uit allerlei geïnterpreteerde zin nebeelden - inclusief atoompaddestoelen - het naderende einde van de samenleving voorspeld. Vooralsnog hangen boven de uitlopers van de Alpen alleen maar vervelende regenwolken. Niets bijzonders in deze tijd van het jaar. Bo vendien zijn de Zwitsers de laatste tijd toch al gewend geraakt aan donkere wolken boven hun aardse paradijs. Het gaat niet goed met de economie, het toerisme, de werkgelegen heid. En al helemaal niet met de reputatie van de bankwereld. Al beheren de Zwitserse ban ken samen nog altijd meer dan eenderde van alle privé-vermogens in de wereld, en 80 pro cent van het privé-kapitaal van de Europese rijken. Enkele duizenden miljarden guldens. De kans is groot dat daar ook het geld van de 'Rothschild van Lodz' bij zit; een schatrijke jood die voor de oorlog vier miljoen dollar in Zwitserland had gedeponeerd. In Auschwitz smeekte hij een mede-gevangene: 'Zoek m'n broer en zeg hem - als-ie nog leeft - dat ik geld in Zwitserland heb'. De rijke werd ver gast. De ander overleefde en vond inderdaad het toen pas zeven jaar oude broertje; inmid dels hoogleraar in Canada. Hij is een van de duizenden nabestaanden van de holocaust die met juridische hulp probeert de familiebezittingen terug te krijgen. Maar vooralsnog blijven de Zwitserse kluizen ge sloten. Ook al roept de advocaat van een groep Amerikaanse nabestaanden, Ed Fagan, dat de Zwitserse banken miljarden dollars van joden hebben gestolen. 'De grootste bankroof van de wereld', zei hij een paar da gen geleden weer eens, ditmaal in Bern waar heen hij enkele van zijn cliënten begeleidde. 'Gouden neus' De schrijver Adolf Muschg is een van de ruim 100 intellectuelen die onlangs een manifest ondertekenden waarin zij de regering vragen naar 'opheldering over het verleden' en om krachtiger stellingname tegen het opkomende anti-semitisme. Ze protesteren tegen de arro gantie en het cynisme van een aantal banken. 'We hebben aan de vernietiging van een volk meegewerkt, en er aan verdiend. Nu proberen we stuntelig onze gouden neus te verbergen voor de spottend toekijkende wereld'. Het voorbeeldigste jongetje van de klas is plotse ling de zondebok geworden. Voor de beroepsgeldwisselaars tussen de Al pen is alle drukte overbodig en maar lastig. Geld stinkt niet. 'Business as usual'. Onge acht of het omgesmolten goud uit tanden van vergaste joden betreft of bloedgeld van de ge wetenloze dictators Moboetoe en Marcos. Het waren tenslotte de bankiers die een invasie van nazi-Duitsland hebben voorkomen. En niet het Zwitserse leger. Kwaliteitshout Wie dat hardop zegt doet aan nestbevuiling. Als vaderlandslievende Zwitser behoor je in Wilhelm Teil te geloven en in de mythe dat het leger, onder leiding van de Herrgott, het land van de Duitsers heeft gered. Gian Trepp (50) kan zich over die valse beeld vorming vrolijk maken. Hij studeerde econo mie, in de roerige zestiger jaren. Was minder patriottisch dan de meeste anderen, anti-au toritair en düs links. Hij ambieerde geen car rière maar werd van lieverlede 'onderzoekend journalist en schrijver'. Jaren geleden al legde hij in zijn boek 'Swiss Connection' de verfoei lijke praktijken van een aantal Zwitserse banken bloot. En van het bedrijfsleven, want ook dat maakte zich schaamteloos schuldig aan wat Trepp 'economische collaboratie' noemt. Met als een triest dieptepunt de leve ring van kwaliteitshout voor de barakken van Dachau... „Nee, het volk heeft daar niet massaal van ge profiteerd. De meeste mannen waren gemobi liseerd. Het leger is in het neutrale Zwitser land altijd zeer belangrijk geweest. Vroeger kreeg je alleen maar een leidinggevende func tie als je officier was geweest. Nu hebben veel bedrijven liever geen (reserve)officieren meer want die moeten een maand of wat per jaar op herhaling." En dan valt de conclusie die ik in Bern en Zu rich nog vele malen zal horen: „De Zwitsers hebben meer dan vijftig jaar naïef vastgehou den aan de zogenaamde heldenrol van het le ger, aan de onberispelijke neutraliteit en het zelfgenoegzame gevoel dat wat Zwitsers is niet slecht of a-moreel kan zijn. We hebben ons huichelachtig schoongepraat." Blij-toe, dat onder de buitenlandse druk nu eindelijk de discussie over het verleden op gang komt. Zwijgen Zwitserland was voor de nazi's de enige toe gang tot de deviezenmarkt. Een even onmis baar als betrouwbaar wisselkantoor. Met on der meer een Zwitserse bankier, Alfred Kurz- meyer, als behulpzame handlanger. Hij was filiaalhouder voor de Duitse Reichsbank in een suite van het Savoy Hotel aan de Parade- platz van Zürich, op twee passen van de Beurs. De bankier Walter Bar was er in die tijd beurspresident. Een jood. Dat zou Duitse klanten wel eens kunnen afschrikken en dus trad hij loyaal terug. Bankiers onder elkaar. De ruim honderd jaar oude bank 'Julius Bar' profiteerde intussen volop mee van de fraaie koerswinsten aan de Züricher beurs in die oorlogsjaren. Twee broers van de grote familie Bar waren overigens al in 1940 naar Amerika gevlucht. Hans, de zoon van een van hen, keerde na de oorlog naar Zwitserland terug en staat nu aan het hoofd van de familiebank. Op een verzoek voor een onderhoud volgt per ommegaande een vriendelijke fax: 'Een gesprek is helaas Volgens de woordvoerder van de bijna 20.000 Zwitserse joden, Rolf Bloch, ligt er onder de Zwitserse Nationale Bank geen grot van Ali Baba, vol met goud en juwelen. foto epa onmogelijk want de bankiers hebben onder ling afgesproken voorlopig geen interviews meer te geven'. Zwijgen is nog altijd goud. Rust, rust en nog eens rust willen de banken, nu holocaust-nabestaanden vastberaden op zoek zijn naar verdwenen familie-eigendom- men. Maar zelfs volgens de woordvoerder van de bijna 20.000 Zwitserse joden, Rolf Bloch, ligt er onder de Zwitserse Nationale Bank geen grot van Ali Baba, vol met goud en juwe len. In de zestiger jaren werden al soortgelijke claims bij de banken gedeponeerd. Een 'zoek tocht' in kluizen en slapende rekeningen le verde toen 10 miljoen onbeheerde franken op. Een paar jaren geleden doken de bankiers met de grootst mogelijke tegenzin opnieuw in hun dossiers en vonden toen waarachtig 40 miljoen franken. 'Laten ze nog maar eens gaan zoeken, en dan écht goed', reageren veel nabestaanden. Auschwitz De druk van buitenaf heeft geleid tot de in stelling van een 'Task-Force', een internatio nale onderzoekscommissie, alsmede tot de oprichting van een fonds voor slachtoffers van de nazi-tijd. Honderd miljoen is de mini mum-inleg waarvoor de drie grootste banken garant staan. Verwacht wordt dat ook andere banken en het bedrijfsleven zullen deelne men. En de regering. Maar die wacht op de uitslag van het onderzoek. Geen boete doen voordat je schuld bewezen is... Maar het fonds mag géén gemakkelijke afkoopsom voor een slecht geweten zijn, vindt de links-kritische schrijver Stefan Keller. De minister voor handel, Jean-Pascal Dela muraz, ziet achter de claims van Amerikaan se joden een boosaardig plan om de positie van Zwitserland als financiële draaischijf te ondermijnen. Hij sprak over 'afpersing en chantage'. 'Maar Auschwitz lag toch niet in Zwitserland?,' vroeg hij zich hardop af. Pas toen een boycot van Zwitserse banken werd aangekondigd bood hij in karige bewoordin gen zijn excuses aan. Het 'nazi-goud' is nog altijd het gesprek van de dag: op straat, op de tv, in de kranten. Claudia Kühner van de 'Tages-Anzeiger' krijgt dagelijks nog ingezonden brieven over het onderwerp op haar bureau. „Het gros is sterk patriottisch van toon én openlijk anti semitisch, vertelt ze. Veel Zwitsers begrijpen de wereld niet meer en geven de slechte joden uit Amerika de schuld van alles. "In alle lagen van de Zwitserse samenleving is het weer trendy om anti-semitisch te zijn en dat ook te laten merken," aldus Claudia Kühner. Pestjaar De Zwitserse joden zijn er verlegen mee. Ze willen niet door hun medeburgers met een scheef oog worden aangekeken, ze willen vooral voorkomen weer een soort tweedeklas burgers te worden. Sigi Feigl, advocaat en ere-voorzitter van de 'Israelistisch Cultus- gemeinde' in Zürich is de meest geciteerde jood van de laatste tijd. Hij onderdrukt welis waar niet zijn voldoening dat er eindelijk een debat op gang komt, maar wil niet van een collectieve schuld weten. Ook Jacques Picard - schrijver van een stan daardwerk over Zwitserland en zijn joden - is blij dat nu eindelijk de kans is gekomen een aantal nooit gestelde vragen te beantwoor den. Zoals de vraag die de historicus Guido Koller formuleerde: 'hoe konden in een democra tisch land de opgebouwde vooroordelen in bedenkelijke politieke concepten worden ver vat, vervolgens door een moderne bureaucra tie worden overgenomen om tenslotte in een onmenselijke 'oplossing van het probleem' worden omgezet'? Voor de vervolgde joden een catastrofe. „Sinds het pestjaar 1349 is Zwitserland een voedingsbodem voor anti-semitisme geweest', zegt Alfred Hasler. Van huis uit typograaf, heeft hij zich auto-didactisch ontwikkeld tot een moralistisch schrijver. In 1967 zijn best seller 'De boot is vol', waarin hij onbarmhar tig het laffe vluchtelingenbeleid van zijn land aan de kaak stelde. De toenmalige Zwitserse autoriteiten vroegen de nazi's om de J van Jude in joodse paspoor ten te stempelen. Dat maakte het gemakkelij ker om joodse vluchtelingen aan de grens er uit te pikken en terug te sturen. Minstens 30.000, zo blijkt uit recente studies, ofschoon de Zwitsers geweten moeten hebben wat er met de joden gebeurde. Voor de kosten van de joden die wèl werden toegelaten moesten de Zwitserse joden, of joodse organisaties elders in de wereld, opdraaien. Ruim tien miljoen franken hebben ze betaald. Voor niet-joodse vluchtelingen betaalde de Zwitserse over heid. Kiekjes Alfred Hasler heeft in zijn werkkamer in een hooggelegen buitenwijk van Zürich de voor oorlogse, gekartelde kiekjes bij de hand waarop twee joods-Hollandse vriendinnen staan. Gefotografeerd tijdens nog zorgeloze wandeltochten in de Zwitserse bergen. „Ze schreven me in het begin van de oorlog dat het moeilijker was dan ze gedacht hadden". Het waren de laatste contacten. Hasler heeft nooit meer iets van ze gehoord; ze nooit meer teruggezien. „Toen ik na de oorlog in Auschwitz was, en die hopen haren zag liggen, moest ik on- wilklekeurig aan ze denken De directeur van het Zwitserse Bondsarchief Christoph Graf waarschuwt intussen voor ongefundeerde aanklachten en voortijdige veroordelingen. Het gaat nu op de eerste plaats om vakkundige en wetenschappelijke opheldering. Om 'Transparenz', doorzichtig heid. De mist moet uit de dalen, het stof ein delijk van de dossiers.

de Stem | 1997 | | pagina 47