de Stem W- 'Ik geniet van avonturen waarvoor een ander bloedt' E1 De Maastrichtse advocaat Theo Hiddema is een opmerkelijke fi- guur in de wereld van het straf recht, en dat niet alleen vanwe ge zijn wat fatterige verschij ning. Door zijn tegendraadse houding ligt hij altijd wel met iemand uit zijn vakgebied in de clinch. Hij verdedigde zulke uit eenlopende figuren als de wedu we Rost van Tonningen en Ast- lid van de Bende van Venlo. I den? It - Paparazzi Weekend ZATERDAG 1 MAART 1997 advocaat Ircy - When I die gue - Don't lety go lubt - Don't speak Ély -1 believe I can fly s voor BNN - Hij gaat coor |tars of space jam - Hit'm Jtreet Boys - Anywhere for 1 Brightman Andrea |i - Time to say ly Lownoise Mental 1 Party i Animals - We like to Het is natuurlijk ook een behoefte om je te onderscheiden van je medemens. Kom je dan in de picture als iemand die er een beetje an ders bijloopt, dan noemt men dat 'ijdel'. Om dat de meeste mensen er zich niet aan kunnen onttrekken kiezen ze voor het kudde-instinct. Dan hobbelen ze allemaal achter mekaar, ja uniform gekleed, uniform van gedachten, po litiek correct, allemaal in hetzelfde straatje. Maar ze zouden best anders willen hoor! Houdt u bij de keuze van zaken rekening met de publiciteit? „Helemaal niet. De motor der dingen is de pu blieke tribune. Daar haal je je klanten van daan. En die zien je. Het is net als met de bak ker. Wij hebben een heel eerlijk beroep hoor. Als er drie bakkers in de straat zitten en de een heeft meer klanten, dan kun je er donder op zeggen dat hij betere broodjes heeft. En zo werkt het in de advocatuur net zo. Als je een maal de publieke tribune achter je hebt en je hebt de juiste klanten, dan krijg je ook een in gang bij de pers. En dan pas ontstaat een zichzelf versterkend proces. Maar de aanleiding voor je bekend heid is puur het feit dat je de beste broodjes bakt." De missie bloeit weer op Als je de beste broodjes bakt ben je ook duur der? „Dat moet ook." Hoe gaat het als iemand van bijvoorbeeld de Bende van Venlo de centen niet heeft? „Dan is-ie van harte welkom. Want het is zo'n leuke zaak. Het is een enige zaak om te doen en ik het zou het een gemiste kans hebben ge vonden als ik daar niet bij aanwezig zou zijn geweest. Want ik vind het nog steeds een van de grootste strafzaken die in Nederland ooit gevoerd is." U vergelijkt zich met een bakker, is het beroep van advocaat niet meer voor u? „Ik vind het niks meer dan wat anders, abso luut niet." U behoort niet tot een uitzonderlijke kaste in Nederland? „Nee, rechten kan iedereen studeren. Ik ben het ook gaan doen omdat het de simpelste studie was en ik eindelijk eens op moest schieten." pagina weekend pagina weekend vakantie reizen pagina internet Maar zou u Dutroux ook proberen vrij te krij gen op een vormfout? „Ja, natuurlijk. Dat moet ik." Theo Hiddema, Neemt u dan afstand van die kaste, want er is toch duidelijk sprake van een kaste? „Ach, dat wordt in het leven geroepen door zo'n stel mensen die zich zo sacraal voelen dank zij hun baantje dat ze geestelijk zelfs met een toga aan naar bed gaan." U wilt er niet bij horen? „Nee, ik ben tot grote afzijdigheid voorbe stemd. En die handicap, noem het maar zo, komt me heel goed uit in de rechtszaal, want dan kun je nog een beetje dwarse gedachten laten dwarrelen. Maar het betekent ook, om dat ik geestelijk zo in mekaar zit, dat ik bui ten de rechtszaal de kaste bepaald niet op zoek. Je zult mij in de pauzes nooit aantreffen in lunchlokalen of zo waar ze allemaal bij el kaar kruipen om de zaken nog eens door te spreken. Ik wil mijn vrijheid, maar dat is niet omdat ik daar een helse strijd om voer, maar omdat ik zo in mekaar zit. Ik kan het niet eens opbrengen om met een cliënt in de trein naar Den Haag te rijden. Dan zit je drie uur met dat geleuter over die zaak, daar wil ik me zelf op prepareren. Ik zie die man daar, en als de deur dichtgaat dan nemen we afscheid, ik ga nooit met cliënten eten. Ik moet er niet aan Terwijl u weet dat hij het gedaan heeft? „Ja, maar dat gebeurt zo vaak. Elk wettig middel is geoorloofd." Maar u weet dat een beest is en u weet echt honderd procent zeker dat hij het gedaan heeft. Is er dan niet ergens een moment van twijfel als u het op een vormfout aan laat ko men? „Nee, helemaal niet." Maar dat heeft toch ook iets met uw geweten te maken? Of zien we dat verkeerd, heeft dat ook met gezond volksgevoel te maken? „Mijn geweten. Ik zat net naar superlatieven te zoeken. Er is geen vuiltje aan de lucht als u mijn geweten te berde brengt. Ik ben bijvoor beeld een bonafide belastingbetaler. Naarma te je je minder met mensen bemoeit, loop je ook minder risico dat je ze tekort doet, dus met mijn geweten zit het wel goed. Maar over vormfouten gesproken, daar is veel misver stand over. Dat is de schuld van de advocaten. Die hebben heel vaak als er een vormfout was de krant gebeld en gezegd: mijn cliënt is los, vormfout. En dan denkt de lezer dat de advo caat er voor gezorgd heeft, maar dat is hele maal niet waar. Een advocaat kan alles, maar hij kan geen vormfouten maken. Hij consta teert die alleen, die vormfout is gemaakt door een officier. En de rechter spreekt dan vrij." Toch nog even naar dat geweten. U weet dat hij het gedaan heeft? „Ja, dat weet ik, ja wat dan, wat dan. Stel nou: Ik sta daar met meneer Dutroux en ik zie opeens een joekel van een vormfout en nie mand heeft hem gezien, wat dan? Moet ik dan mijn mond houden? Du moment dat ik voel dat ik mijn mond moet houden, moet ik mijn toga uittrekken en moet ik een ander inhuren en zeggen: doe jij het maar. Ik moet die vorm fout vaststellen. Het moet, het moet." Boeddha wordt misbruikt in Birma I - Freed from desire |lo 440 - Ain't talkin'bout b Grils - 2 Become 1 fcney Houston - Step by step i Discotcheque |ber Piet - Hakke en zage Lasciati Tentare wnc -1 want you back Zwitsers begrijpen niets van ophef denken, met cliënten eten. Ik verzet juist mijn zinnen. Als ik ergens lekker wil eten in een vreemde stad, dan wil ik die snufferd niet meer zien. En datzelfde geldt ook als ik met van die megaprocessen zit, die duren vaak weken, dan zit je om de haverklap te schor sen, dan gaan al die toga's bij elkaar zitten, maar ik ga een straatje om." Is er in uw wereld veel rancune? „Ja, op het apenrotsje van de advocatuur is het echt niet prettig toeven. Op de top zitten ze met elleboogjes tegen elkaar aan te leu- Men bijt elkaar de strot af? „Beneden wordt alleen maar gesmoezeld over wie er op de top zitten." U vindt zelf dat u bij de top hoort? „Dat is wat anderen ervan bakken. Ik zet mij zelf niet op een lijst-10 van de advocaten van dit land. Ik profileer mij zelf niet als topadvo caat." Als er een top-100 van advocaten zou zijn, dan zit u toch niet bij de onderste 25? „Nee, want mijn cliënten zetten mij op de vierde plek van het land. Ja, daar zit je dan mee, daar moet je mee leren leven." Dat wilt u zelf eigenlijk niet? „Tuurlijk wel, dat is toch hartstikke leuk." Het gezonde volksgevoel vindt datje moorde naars en kinderverkrachters eigenlijk niet zou moeten verdedigen. „Ja maar, ik heb niks met het gezonde volks gevoel." Maar hoe ver zou u gaan? Zouu Dutroux kun nen verdedigen? „Natuurlijk wel. Of er überhaupt wat te ver dedigen valt moet de praktijk uitwijzen." Maar stel nou, het zou een Nederlander zijn en hij belt u op en vraagt u om hem te verde digen? „Dan zou ik wel moeten. En niet alleen omdat die man gewoon recht heeft op verdediging, maar ook omdat ik vind dat ik aan mezelf verplicht ben het te doen. Dit is een vraag die elke advocaat wordt gesteld op verjaarspar- tijtjes, in de straat, of door zijn familie: hoe kun jij moordenaars verdedigen? Nou dan zegt hij, dat het een heilig principe van de rechtsstaat is dat iedere verdachte recht heeft op een advocaat. Zou dat principe niet meer mogen gelden voor Dutroux? Dat is natuur lijk onzin, want dat principe geldt juist als het erop aankomt." Naar het museum per computer Mosselman - Mossels onna - Don't cry for me kina ftwine - Pony ober Wijfie - Klappus in je j lies lied - Aicha [.'Rage - Fuck the macarena j tool J -1 need love/Mama Iknock you out rco Borsato - De Waarheid ['bra Streisand/Bryan |ms -1 finally found Tii Braxton - Un break my j |KooI - Let me dear my throat j xkuhbar - Supergabber -1 need you ICool JK - Ain't nobody ris Rea/Shriley Bassey - |o la Passione I 5 - Da beat goes Ik Huizebosch - Huizebosch, Izebosch bert Miles Feat Maria Jler -p One One Iff Johnson - Over and Over lithless - Salva Mea fc Dijk - Laat het vanavond peuren nite Town - Your woman Ik Lyte - Cold rock a party Ib.E. - Flash arlo Irene - Pittige tijden inda, Roos Jessica - Goeie Tigen hicane - Offshore [lans Kraay jr. - Hep ie luis? lakkuhbar - Gabbertje lexas - Say what you want Irooveyard - Mary go wild I Yet - Last night I Pac -1 ain't mad at 'cha ean Michel Jarre - Oxygene 8 Depeche Mode - Barrel of a gun I I'he Offspring - All I want DJ Paul Riv Feat, Mc Hughie Babe - Lords of hardschool ]Re-Play - Ik denk aan jou Guus Meeuwis Vagant Verliefd zijn pZN - La spagnola Frank Gal an Sandra Kim - Al lomino de la vida Rene Froger - That's when I'll I ■top loving you [Prodigy - Breathe The Mike Flowers Pops - Don't try for me Argentina I Backstreet Boys - Quit playing j names George Michael - Older I Warren G -1 shot the sheriff j Total Touch - One moment your nind De Kast - De ideale vrouw The Kelly Family - Fall in love Iwith an alien Mark Owen - Clementine Darre van Dijk - Je kan de hele Iwereld aan The Kelly Family -1 can't help myself Linda, Roos Jessica - Lange nacht Herman Brood Van Dik Hout - Pijn Salt n Pepa - Champagne Flamman Abraxa Fest, Mc Remsy - Good to go Van Dik Hout - Laat het los (live) Clouseau - Dat ze de mooiste is Paul Garrack - Eyes of blue Total Touch - Somebody else's lover David Bowie - Little wonder Doudewijn de Groot - Avond Velvet - Weg van jou Live - Lakini's Juice Massimo di Cataldo Feat, Youssou N'dour - Anime rou Spiros - Denk ook aan mij Rod de Nijs - De tijd staat stil Maxine Nooit meer alleen Andre Hazes - Lach toch nog een keer naar mij Aerosmith - Falling in love Dignity - Talk to me Gordon - Niet een zoals jij Boyzone - A different beat Zucchero Sugar Fornaciari - Cosi celeste Helmut Lotti - You'll win K's Choice - Dad Door Jos Bouten en Adri Gorissen y y d, aarom bent u advocaat gewor den? Hiddema: „Omdat ik dat al wou toen ik rech- ten ging studeren. Het is begonnen toen ik en kele spraakmakende processen in Utrecht volgde. Dat vond ik zo fascinerend. Ik merkte toen dat het prettig is om iemand tot op het bot te leren kennen als je niet onder gelijke omstandigheden verkeert. Ik heb altijd iets in me van een voyeur, van iemand die afzijdig moet zijn. Dus ik dacht, dan maar een baantje waarin ik er zelf netjes bij kan staan als tij- s een spektakel de menselijke ziel echt he- I lemaal wordt ontbloot." i Don had u toch ook psychiater kunnen wor- „Dat had gekund. Mijn broer is zenuwarts. Die is denk ik langs dezelfde mechanismen daar beland. Maar dat is toch meer een be roep van de prikklok en de ouwedagsvoorzie- ning; daar zit verder weinig spektakel aan vast. Mijn broer is geen performer. Die heeft wel een drang om zijn capaciteiten naar bui ten te brengen, dus die schrijft romans, die dicht en doet aan beeldhouwen. Dus daar komt het er ook weer uit." I Maar als psychiater kom je wel met de meest I extreme voorbeelden van het menselijk be- I staan in aanraking? Ja, maar dat kom ik toch ook. Ik denk dat ik de mens eerlijker, naakter, meer ook van mij afhankelijker aantref, met de veters uit de schoenen, van de ene op de andere dag be roofd van zijn sociale contacten, van zijn standing, volstrekt in het ongewisse gestort. Dat is een ander dan degene die zich onder druk van de familie laat nakijken en naar de RIAGG loopt." Wat trekt u bij die zaken aan? „Het is een mix. Ik kom met mensen in aanra- I king die echt mens zijn, die niks te verhullen I hebben en geen stand hebben op te houden, 1 want daar kan ik absoluut niet tegen. Maar ik I wil niet met hen delen. Ik kan geen praat groep leiden en zelf ook in tranen uitbarsten. I Ik moet het kunnen zien, ik moet het kunnen I voelen. Maar het moet niet mijn eigen emoties Imeebepalen." I's dat niet een beetje gemeen? «Nee, helemaal niet. Ik ben gefascineerd door |de menselijke soort. Hou het daar maar op. I Rn onze Lieve Heer kent rare kostgangers. Maar een mens is toch een mens, hè. Komrij |ze> ooit: als mens sloeg Atilla dood en maalde ILeeghwater droog. Ik wil maar zeggen, we Ijnjn van dezelfde vezel, we zijn van hetzelfde I bloed, hart en ritme. Toch doet de één ver- schrikkelijke dingen en zitten wij braaf hier. kan natuurlijk niet een verpletterende ig oorzaak hebben. Dat loopt in mekaar over. En I het is altijd nog fascinerend te zien bij wie de zaak nou zo is overgelopen dat hij achter slot grendel zit en ik zo de deur uitloop." ™d a zelf aan die andere kant kunnen zitten? ;Dat denk ik wel. Je hebt een sterke rem no il die je in het gareel houdt. Die heb ik. In ,ezen speel ik dubbelspel. Ik 'geniet' van het 'vontuur waarvoor een ander moet bloeden, •n ik hoef niet bang te zijn dat ik met hem Beegezogen wordt, want dan ben ik mijn toga a'jt Ik kan geen vin verroeren in de ver eerde richting, dus ik heb door mijn functie Welf mooi aan de ketting en kan volop par- «peren in de avonturen van een ander." fes?' moe®^'c om n^et meegezogen te wor- 'hjat is verschrikkelijk gemakkelijk. Het is ehs plezierig om volstrekt eerlijk te blijven temidden van de hele smurrie die je praktijk omringt. Gewoon omdat je er zelf netjes op wilt staan. Mensen moeten krachtige remmen hebben. Angst voor het gezag, dat kan een rem zijn. Angst voor je vrouw en je kind, angst voor je hypotheek, angst voor je beroep, dat houdt een heleboel mensen uit de bak. Mijn angst is evident en is ook geen angst. Ik zit in de comfortabele positie, dat wat mij aan de goeie kant van de streep houdt ook mijn ij- delheid streelt." Speelt ijdelheid een rol bij uw optreden in de rechtszaal? „Natuurlijk, daarom ben ik geen zenuwarts en geen schrijver geworden. Dan zou ik de zelfde thema's met de pen kunnen beroeren, maar ik zou het nooit kunnen verkopen op een manier zoals ik dat nu wel kan. Dat is de drang naar theater, noem het maar zo. Kijk, ijdelheid is gewoon ingebakken in de mens. Een heleboel mensen zitten in omstandighe den dat ze er niks mee kunnen. Het zij zo. Maar ieder mens heeft een natuurlijke drang om zich te onderscheiden van zijn medemens. Die drang om je te onderscheiden komt er bij mij een beetje uit door dingen een beetje te verfraaien. FOTO HARRY HEUTS Bee Gees Alona Rene Froger - In dreams Tracy Bonham - The One Lisa Stansf ield - People hold or Ik ben gefascineerd door de menselijke soort. Hou het daar maar op. En onze Lieve Heer kent rare kostgangers.

de Stem | 1997 | | pagina 45