Export van biggen was wel illegaal KIJKDAGEN Cursus brengt kwaliteit in leven met pensioen Nieuwe stichting wil meer aandacht voor de ziekte nekkramp Politiebond: 'Plan Sorgdrager is oud' Stijgend rivierwater geeft geen problemen Verscherpte controle passagiers Suriname Weer een klus aan de Erasmusbrug Eemland sleept patiënten platform voor de rechter A2 DE STEM BINNENLAND A3 I richt. Regels diverse keren overtreden Geen overlast hulpdiensten door massaal bellen 1-1-2 9 MAART 1997 ZATERDAG 1 maart ZONDAG 2 maart van Kerkstraat io I MAART 1997 Brittannië en Ierland: ot zwaar bewolkt. In and en Ierland veel wind atselijk veel regen, in st-Engeland beduidend en rustiger. Maxima in and en Noord-Ierland der de 10 graden, elders 2. en Luxemburg: Vrijdag linke opklaringen. Daar- rwegend bewolkt en soms egen. Maxima op veel en iets boven de 10 gra- - en Midden-Frankrijk: g eerst op veel plaatsen de loop van de dag in het esten regen, zaterdag lders in het noorden, -a vrijdag op veel plaat- d 15, zaterdag daar waar 'ent enige graden lager, ankrijk: Fraai weer met at zon en temperaturen 17 en 22 graden; vrijdag oehn aan de voet van de eeen wellicht nog iets ho- al: Perioden met zon. Maxima op meerdere en ruim boven de 20 gra- e: Perioden met zon, maar Gibraltar en in het noord kans op bewolking. Maxima op meerdere en ruim boven de 20 gra- ische Eilanden: Flink wat soms ook wolkenvelden. Maxima tussen 22 en 26 rca en Ibiza: Vrij zonnig. Maxima iets boven de 20 Flinke perioden met zon, vrijdag aan de oostkant e Apennijnen eerst nog be ing. Bovendien vrijdag in uiden nog kans op een re- of onweersbui en fiks wat Maxima langs de Adriati- zee aanvankelijk rond 10 n, verder tussen 12 en 16. enland en Kreta: Koud en 'eer met vooral rond de che Zee veel wind. In de n hier en daar sneeuw. a vrijdag op veel plaat- ets boven de 10 graden, ag vaak iets eronder, land: Vrijdag aanvanke- p veel plaatselijk wat zon verwegend droog. Verder wat bewolking en enige egen. In het noorden vrij erig. Middagtemperatuur ink wat plaatsen boven de aden. seriand: In de bergen en 'e zuidflank van de Alpen teeds meer plaatsen zon. de noordkant van de .Alpen op hardnekkige bewöl- zaterdag kleine kans op regen. Temperatuur op meter oplopend tot iets bo- ul. enrijk: Vooral aan de zuid van de Alpen veel zon. Aan ordzijde hardnekkige wol- elden en soms wat regen, rop in de bergen wat uw. Temperatuur op 2000 r oplopend tot iets boven ram: operpolder meerremise ngelaanleg ikelakelei roeftrofee amelgalmei nlegreling loeroveral ezenezelin aperparket PRAATGROEP i i i i i ZATERDAG 1 MAART 1997 poor Bert Hammes Breda - Ouders van kinderen met meningitis (nekkramp) hebben samen met kinderartsen de Nederlandse Meningitis Stichting opge- Zij stelt zich als doel de herkenbaarheid van de riekte te vergroten door het opstellen van folders voor artsen en ouders, onderzoek naar vaccins te stimuleren en lotgenoten met elkaar in contact te brengen. De stichting is opgericht, omdat er tot nu toe geen vereniging of instelling was die zich specifiek met meningitis bezighoudt. En dat terwijl jaarlijks in Nederland achthonderd tot duizend vooral jonge kinderen en jonge volwassenen met deze ziekte worden geconfronteerd. Van de getroffenen over lijdt tien procent en twintig procent houdt er bij verschijnselen aan over. Het initiatief voor de oprichting van de stichting is genomen door J. Hazelzet, die als kinderarts is ver bonden aan Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam en W. Witkamp uit Soest, die werkzaam is in een la boratorium waar vaccins worden ontwikkeld. Hazelzet komt door zijn werk op de intensive care- afdeling veelvuldig in contact met kinderen die zijn getroffen door een van de vele vormen van meningi tis of hersenvliesontsteking. „Je ziet dan dat ouders van zo'n kind niet weten wat er gebeurt," zegt hij. „Het gaat zo razendsnel. Ze begrijpen het niet en hebben daardoor behoefte aan duidelijke informa tie en een luisterend oor. Uitleg die je dan geeft is vaak moeilijk te begrijpen. Ze hebben ondersteu ning nodig. Zo is het idee geboren meer te doen voor die ouders." Witkamp liep ook al rond met plannen voor de op richting van een patiëntenstichting. Zij kwam via haar werk in contact met activiteiten van een Brits meningitisfonds. „Het verbaasde me dat in Neder land niet een dergelijke stichting actief was. Waar om zou dat hier niet lukken," vraagt hij zich af. Via een oproep in enkele weekbladen peilden Ha zelzet en Witkamp de behoefte aan een Nederland se meningitis-stichting. Het aantal reacties was zo overweldigend dat zij besloten het idee uit te wer ken. De officiële presentatie van de stichting is op 30 mei. Rondom die presentatie wil de stichting een landelijke publiciteitscampagne houden. „We zijn nog op zoek naar sponsors," zegt Hazelzet. Hij verwacht dat het wel zal lukken nu bekende Ne derlanders als Paul Witteman, Hanja May-Weggen, Monique van de Ven en de voetballers Ruud Heus en Erwin Koeman in een comité van aanbeveling hebben plaatsgenomen. Den Haag (anp) - De veehandelaar die de biggen naar Italië ex porteerde die deze week besmet bleken met varkenspest, over trad wel degelijk de regels. „De varkens hadden niet naar Italië gemogen," bevestigt het ministerie van Landbouw. Naast de exporteur blijkt ook de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) onjuist gehandeld te heben. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het departement heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de exporteur. Er is weliswaar geen sprake van eén overtreding van het vervoersverbod of het ex portverbod, maar wel van een an dere Europese regel. De bewuste varkens vertrokken uit Venhorst op 4 februari, vlak voor de ingang van het transport verbod daar. Ze belandden bij een handelaar in Ammerzoden, net buiten de verboden zone. Vandaaruit gingen ze twee dagen later via de exportverzamelplaats in Den Bosch naar Italië. Toen was het exportverbod nog niet van kracht. Binnen de Europese Unie geldt als regel, dat de varkens vlak voor hun export minimaal dertig dagen op een bedrijf moeten heb ben gestaan. Door het tussensta tion Ammerzoden is niet voldaan aan die regel, die dient om de ver spreiding van veeziekten te voor komen. „Strikt formeel had de export inderdaad niet mogen plaatsvinden," aldus het ministe rie. Om diezelfde reden had de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) van het ministerie exportvergunning mogen i. Dat heeft de dienst wel gedaan. „De controle op her komst van de biggen gebeurt steekproefsgewijs. Alle dieren controleren is ondoenlijk. Daar door schieten er wel eens een paar beesten tussendoor. Dat is ook hier gebeurd," aldus het mi nisterie. Gisteren maakte het ministerie ook bekend dat een varkenspest- geval in het Brabantse Beers, bij Cuijk, een vergissing blijkt te zijn. Het daar ingestelde ver voersverbod wordt ingetrokken. Naar nu blijkt zijn de controle monsters van varkens op het be drijf in Beers verwisseld met die van een boerderij in Odiliapeel. Volgens de jongste informatie zijn de Beers-buisjes met var- kensbloed voor de pestcontrole afkomstig van hetzelfde bedrijf dat donderdag ook al werd ge meld als nieuw besmettingsgeval, aldus het ministerie. Het totaal aantal besmette bedrijven sinds de start van de epidemie, drie we ken geleden, blijft derhalve be perkt tot zevenentwintig. Het pest-geval in Odiliapeel was geen aanleiding voor extra maatrege len. Volgens het ministerie zijn de circa dertiepduizend varkens op het bedrijf in Beers, die op de no minatie stonden te worden ge ruimd, nog steeds in leven. De varkenspestepidemie bezorgt de Nederlandse varkensvleessec tor een strop van tientallen mil joenen guldens. Dat leert een eer ste inventarisatie van het werk geversverbond COV (Centrale Organisatie voor de Vleessector). Volgens voorzitter J. Ramekers wordt veel van de directe schade veroorzaakt door onderbezet- tingsverliezen. Als gevolg van het ingezakte aanbod draaien veel varkensslachterijen met een be zettingsgraad van amper 80 pro cent. De slachtkosten per dier ne men daardoor toe. Den Haag (anp) - Het plan van minister Sorgdrager van Justi tie om de overstap van politiefunctionarissen naar particuliere beveiligingsbureaus en recherchebureaus te gaan verbieden is voor de Nederlandse Politie Bond (NPB) geen punt van discus sie meer. Gisteren is begonnen met het vervangen van de elf kapotte spanbanden die zich tussen de tuien van de Rotterdamse Erasmusbrug bevinden. Een hoogwerker werd ingezet om de klus te klaren. In november vorig jaar werden de banden aangebracht om de stabiliteit van de brug te verbete- Rijswijk (anp) - De vele tele foontjes naar het nieuwe alarmnummer 112 hebben de hulpverlening geen enkel mo ment in gevaar gebracht. De meldkamers hoeven de 'pro- beerbellers' niet door te verbin den zodat politie, ambulance dienst en brandweer hiervan geen last hebben. Dat heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken gisteren meege deeld. „Wij hadden vanzelfspre kend gerekend op een piekje. Het aantal extra bellers is wat groter dan verwacht, maar niet aanzien lijk groter." Maatregelen staan dan ook niet op stapel. Na verloop van tijd neemt het aantal bellers vanzelf wel af, zo meent het ministerie. De meldkamer in Utrecht, die het aantal meldingen bijhoudt, kwam in een etmaal op 2400 tele foontjes uit, tegen normaal 1100 tot 1500 per etmaal. Bij de bellers zijn veel mensen van bedrijven die willen nagaan of ze via hun centrale 112 kunnen bereiken. „Dat kunnen we ons best wel voorstellen," aldus het ministerie. Met opzet had het ook geen melding gemaakt van het speciale controlenummer van de PTT. „Dat zou verwarrend kun nen werken, dat is de bedoeling niet." PTT Telecom heeft gisteren het gratis testnummer 129 ingevoerd waarmee bezitters van een huis centrale kunnen controleren of ze de nieuwe korte Europese tele foonnummers kunnen bereiken. Soms lukt dat niet in één keer. Het nieuwe alarmnummer 112 is het eerste nieuwe korte nummer dat in ons land in gebruik komt. PTT Telecom benadrukte gister morgen dat 129 uitdrukkelijk be doeld is voor bezitters van huis centrales. De korte nummers zijn nieuw in Nederland en daarom heeft PTT Telecom haar netwerk en apparatuur daarop getest. In enkele gevallen bleek dat met een huiscentrale de verbinding niet in één keer lukte. Bezitters van huiscentrales moe ten vijf maal naar 129 te bellen om te testen of de apparatuur goed werkt. Als de oproep slaagt, krijgt de beller dat te horen. Als de verbin ding niet tot stand komt, is er geen melding en kan de beller contact opnemenservice-dienst van de PTT. (ADVERTENTIE) 'JOUS 'J0UJLU0 Uj '|00}S 'S)|U!| >||0/VI „We hebben er als vakbonden al anderhalf jaar geleden over ge sproken met de toenmalige direc teur openbare orde en veiligheid van Binnenlandse Zaken, ene Borghouts, die nu secretaris-ge neraal is van het ministerie van Justitie." „We zijn het er mee eens," aldus NPB-voorzitter H. van Duyn. Hij is er verbaasd over dat 'het ken nelijk allemaal zo lang moet du ren'. Sorgdrager kondigde donderdag in de Tweede Kamer aan te laten onderzoeken of het mogelijk is in fiet arbeidscontract een concur rentiebeding op te nemen waarin staat dat een politieman na ver trek uit het korps pas na een aan tal jaren voor een particulier bu reau mag gaan werken. Sorgdrager wil met de maatregel voorkomen dat de bureaus de be schikking krijgen over gevoelige politie-informatie. In het verle den deden zich op dit terrein en- hele incidenten voor. Volgens de NPB-voorzitter Duyn was juist zo'n incident destijds aanleiding voor het overleg met Binnenland se Zaken. Korpschef M. Beuving van Noord- en Oost-Gelderland kan z'ch wel vinden in het plan van Sorgdrager, 'mits het past in het jtörmale arbeidsrecht'. Beuving, binnen de Raad van Hoofdcommissarissen belast met de arbeidsvoorwaarden, wijst er- °P dat met een dergelijke maatre gel lang niet al het lekken van vertrouwelijke informatie kan worden voorkomen. ECHTE WATERSPORTERS STARTEN OP DE HISWA Iedere dag van 10.00 - 18.00 uur. Toegangsprijs f20,-. CJP, Pas65 en kindeten van 4 tot 11 jaar f 12,50. Informatie020 - 5491212 of http://www.raf.nl. Rail Idee: korting op reis en entree. AMSTERDAM RAI Amersfoort (anp) - Ziekenhuis Eemland spant een kort geding aan te gen H. Blaauwbroek, directeur van het Provinciaal Patiënten/Consu- mentenplatform (PCP) Utrecht. Het wil dat Blaauwbroek zijn nega tieve uitspaken over de afdeling gynaecologie in het openbaar her roept. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis heeft Blaauw broek met zijn negatieve uitspraken grote schade toegebracht aan de beeldvorming over het ziekenhuis. Blaauwbroek riep vorige week in het tv-programma Zembla patiënten op om niet meer naar de afdeling gynaecologie van Eemland te gaan. Door André Leblanc Hierden - Iedereen kent welvoor- beelden uit zijn directe omgeving van echtparen die ruzie krijgen op het moment dat de kostwinner met pensioen of in de vut gaat. Na een arbeidzaam leven van dertig, veertig jaar is er plotseling een zee van vrije tijd. Met het pensioen vallen vaste patronen en sociale contacten weg, mensen weten zich geen raad met de lege tijd of wor den juist overstelpt met allerlei vrijwil- ligersbaantjes. De taakverdeling thuis verandert en de relatie, die al die tijd een oase van rust was, komt onder druk te staan. Huwelijkscrises en zelfs echt scheidingen liggen op de loer. De cursus 'Een nieuwe toekomst/Pen sioen in zicht' probeert op die proble men te anticiperen. De cursus wordt on der meer georganiseerd door Conferen tieoord annex Trainings-, Vormings- en Scholingsinstituut De Essenburgh, dat zijn hoofdzetel heeft in het gelijknamige kasteel in het Gelderse Hierden. De vijf daagse cursus kost drieduizend gulden per echtpaar, inclusief maaltijden en overnachtingen in een drie-sterrenac commodatie. De sfeer is een beetje me lig, die middag, als tien echtparen van bijna-pensioengerechtigde leeftijd in de inspirerende omgeving van het fraaie, zestiende-eeuwse kasteel een soort be langstellingstest voorgelegd krijgen. Van de ongeveer honderd aangeboden vrijetijdsbestedingen moeten de cursis ten er vijftien in volgorde van belang rijkheid aanstrepen. De snelle lezers ontdekken optie zevenenzeventig: zoe nen. Hilariteit alom. En als iemand vraagt waar Harrie en Marga zijn geble ven, luidt het gevatte antwoord: die zijn bezig met optie zevenenzeventig. De deelnemers gedragen zich bij tijd en wijle schoolreisjesachtig uitgelaten, maar als cursusleider Jaap van Oven weer de aandacht vraagt, krijgt hij die onvoorwaardelijk. De deelnemers aan de cursus zijn bijzonder gemotiveerd. En er is nog iets dat opvalt: de openhar tigheid. Martin en Siny Hogerhuis bekennen ronduit dat hun relatie er niet beter op is geworden sinds hij, vrachtwagen chauffeur van het type ruwe bolster blanke pit, niet meer aan het arbeids proces deelneemt. Dertig jaar werkte Martin Hogerhuis bij Transportgroep Van der Graaf in Coevorden. Internatio naal transport, dus de hele week weg, en in het weekeinde vooral bijkomen van de reis. De overgang was dan ook groot. Martin Hogerhuis is het niet gewend de hele dag thuis te zitten, en zij heeft er problemen mee dat hij haar de hele dag op de vingers kijkt. Het heeft geleid tot de nodige irritaties over en weer en tot ruzies over de kleinste dingen. De cur sus is dan ook goed besteed aan het echtpaar Hogerhuis. Martin: „Ik heb er veel van opgestoken, ook al worden er nogal dure woorden gebruikt, waardoor het voor ons soms moeilijk te volgen was." Martin en Siny Hogerhuis hebben zich zelf aangemeld voor de cursus; in tegen stelling tot de meeste andere deelne mers, die door hun bijna-ex-baas zijn ingeschreven. Met name grote bedrijven bieden hun oudgedienden standaard de cursus aan, en in menige CAO is het recht op de cursus inmiddels vastgelegd. Emmy en Arnold van Lieshout uit Uden hebben nog niet te maken met het pro bleem van het bij elkaar op de lip zitten. Hij heeft nog even te gaan als directeur van de Rabobank in zijn woonplaats. De Van Lieshouts hebben terdege nage dacht over wat de toekomst brengt. Er zijn hobby's te over en Arnold denkt er over wellicht iets te gaan doen in de sfeer van begeleiding van jonge deelne mers, bijvoorbeeld in het kader van het Project Uittredende Managers (PUM). Arnold: „Niets moet, alles kan. Dat is mijn motto. Verder is het een kwestie van goed afstemmen en goed afspreken met je partner wat je straks alleen doet en wat je samen gaat doen. Dan komen er geen problemen. Hoop ik." Blijkbaar voorziet de cursus Een nieuwe toekomst/Pensioen in zicht in een reële behoefte, want jaarlijks maken 3500 werknemers van de mogelijkheid ge bruik om de cursus te volgen. Een week lang duurt de cursus, en in die week worden de pensionandi en hun partners geconfronteerd met thema's als afscheid van betaalde arbeid, omgaan met veran deringen, communicatie met de partner, zingeving aan een leven zonder betaald werk etc. Een notaris komt een praatje houden over zaken als familie- en erf recht, en een arts wijst de cursisten op de veranderingen die het lichaam van de ouder wordende mens ondergaat. Ex cursies, senioren-fitness, wandelingen e.d. completeren het programma. Sneu is dat hè, voor het CDA. Die partij voert zo con structief oppositie dat ze zichzelf heeft weggeprofi- leerd. Het CDA moet tegenwoordig degradatievoetbal spelen, dus eerdaags zal de trainer er wel uit vliegen. Het schijnt dat ze dan De Hoop Scheffer op de bank wil len zetten, maar dat kan dus echt niet. Met zo'n vooroor logse naam ga je terug naar de tijd van het stopperspil- systeem en dat werkt natuurlijk niet meer in deze moder ne tijden. De Hoop Scheffer, zo'n naam doet je denken aan schimmige pacificatie-acties op Atjeh. Als een cabere- tier in zijn oudejaarsconference moet gaan rijmen, dan is keffer nog wel het netste wat er te bedenken valt. De Hoop Scheffer, dat lijkt wel een van origine christelij ke partij die geslagen door de moderne tijd niet eens meer het lef heeft om haar identiteit te belijden door de letter p hardop uit de spreken en er dus maar een laffe f van maakt. Als het CDA niets beters weet te vinden, zakt die partij straks af naar het zaterdagvoetbal van de politiek. Met zo'n gemengde achterban lijkt er alleen bij het korfbal len nog eer te behalen, maar ook in de politiek is dat geen Olympische sport. MERIJN Van onze verslaggever DEN BOSCH - De waterstand in de rivieren is vrij hoog, maar volgens Rijkswaterstaat valt er niets te vrezen. Na het weekein de zakt het water in Maas, Waal en Rijn. De extreem hoge wa terstanden van twee jaar geleden worden absoluut niet bereikt. De drie rivieren moeten op dit mo ment meer water afvoeren dan normaal, omdat het de afgelopen weken flink heeft geregend in de stroomgebieden. Het stroomgebied van de Maas wordt gevormd door delen van Frankrijk, de Ardennen en Neder land, en is ongeveer even groot als Nederland. Al het regenwater wat in die regio's valt komt via zijri viertjes in de Maas terecht. Giste ren kreeg de Maas in Maastricht 1100 kubieke meter water per se conde te verwerken. In 1995, ten tijde van de extreem hoge water standen, was die afvoer 3500 ku bieke meter per seconde. In Zuid-Limburg was de Maas gisteren al aan het zakken. De piek stroomt vandaag door Bra bant, waarna de. rivier zakt naar het normale peil. Het water van de Waal heeft inmiddels een stand bereikt van 12.77 meter boven NAP, en dat zal dit weekend op lopen tot ruim 14 meter, als gevolg van hevige buien in Duitsland. Gisteren moesten enkele auto's van de Waalkade in Nijmegen ge sleept worden, omdat de sterk stijgende Waal ze onder deed lo pen. De gemeente sloot twee par keerplaatsen aan de kade af. Van morgen beslist de gemeente of de Waalkade helemaal afgesloten moet worden. De uiterwaarden langs Rijn en Waal zullen dit weekeinde helemaal onderlopen, verwacht Rijkswaterstaat. In de loop van de komende week zullen ook deze rivieren weer tot bedaren komen. Dodenherdenking - Vier ge meenten verschuiven dit jaar de officiële Dodenherdenking zon dag 4 mei naar de dag ervoor. Ze vinden dat de zondagsrust moet worden eerbiedigd. Dat het Na tionaal Comité 4 en 5 mei. Het gaat om Kesteren» Bunschoten, Urk en Genemuiden. De Natio nale Dodenherdenking blijft ge woon op 4 mei. Het staat gemeen ten vrij hun eigen plechtigheden op een andere dag te houden. Volgens het nationaal comité wil len juist veel kerken in aansluiten op de thema's herdenking en be vrijding. Schiphol (anp) - Marechaussee en douane op Schiphol voeren sinds ruim een week verscherpte controles uit op passagiers uit Paramaribo. Aanleiding daarvoor zijn volgens een zegsman be paalde gegevens, die bij de marechaussee zijn binnengekomen. Hij wil niet nader op de aanleiding ingaan. Alle passagiers van vluchten uit Suriname worden bij aankomst in Nederland gefouilleerd. Of de bemanning daar ook onder valt kan de woordvoerder niet zeggen. De controle wordt uitgevoerd door het speciale Schipholteam van douane en marechaussee dat is opgericht om drugssmokkel te gen te gaan. „Kennelijk heeft men in analyses en gegevens aanleiding gevonden om verscherpte controle toe te passen," aldus de woordvoerder. „Het is niet zo dat het team in het wilde weg werkt." Geprobeerd wordt alle passagiers van vluch ten uit Suriname te controleren. „Daarbij wordt ingeschat of ver dere controle nodig is," aldus de zegsman. Wanneer zij later hun bagage hebben gehaald, wordt nog een gesprekje met de reizigers ge voerd. De verscherpte controle heeft ge leid tot ongenoegen onder de rei zigers. (ADVERTENTIE) Als de lente komt, dan zijn er... JL,-" Shgwroonwjë 6031 BK Nederweert Pannenweg 108 5111 CJ Baarle-Nassau 7C iu ZÖNNERANDA WWWMWflWMCHIOWW i ii i %mk DE VERANDA VOOR ALLE SEIZOENEN

de Stem | 1997 | | pagina 3