Geen folders Gewoner en Hello Voetbal jargon verandert niet fkee van de DE STEM ZEELAND P.C.-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN R.K.-KERKDIENSTEN Processielied Waorom zulder nie? ZATERDAG 1 MAART 1997 C5 Terneuzen: (Opstandingskerk) 10.45 u. ds. A. Klap. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. P. Storm en 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 ds. J. Burger en 15 u. ds. A. Kramer. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. zaterdag 1 maart ZEVENDEDAGSADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. geen opgave ontvangen. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. geen opgave ontvangen. Vlissingen t Anker) 9.30 u. geen opgave ontvangen. zondag 2 maart HERVORMDE KERKDIENSTEN Maar het is niet goed. Altijd moet hij het hoofd een beetje scheefhouden om zijn haar ho rizontaal op tv te krijgen. En vergeet hij even welke kant het ook alweer was, dan is de bros se schuinsheid des te schrijnen der. Het heeft ook zijn voordelen, want de oppervlakkige toe schouwer kan gemakkelijk den ken dat Bill zijn oor aandachtig te luister legt. En soms doet hij dat ook, want geen bericht uit Schotland, of de Amerikaanse president is op de hoogte. Schotland is immers plotseling het centrum van de wereldpoli tiek. De media stonden de afge lopen week bol. En die Schotten maar lachen: kijk eens, we heb ben een schaap gekloond, hoor! Alsof iemand enig verschil zou opmerken. Op de dijken langs de Schelde stikt het 's zomers van die klonen. Adlemaal zien ze er hetzelfde uit. Maar misschien moet je beter kijken. Misschien zijn het toch allemaal individuen met eigen kenmerken en karakters en lei den ze ieder een eigen, uniek le ven, schaapachtig of niet. Wie heeft dan het recht om dat na te maken? Nee, zonder dat hij het wist zong Louis Armstrong lang geleden de enige tekst die hier van toepassing kan zijn: „Hello, Dolly... It's so nice to have you back where you belong." ALS ik die haardos van Clinton zie, kan ik me wel iets voorstel len bij zijn plotselinge haast om het klonen van levende wezens aan regels te onderwerpen. Zijn kapsel ziet er altijd een beetje uit alsof er bij het bepalen van 's mans genetische informatie iemand nog nét even heeft ge manipuleerd: Zo, dat is beter...! CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 9.45 en 15.15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. dhr. R. Boogaerts. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9.30 u. ds. G. van de We tering. Retranchement: 11 u. ds. G. van de Wetering. Nieuwvhet: 10 u. geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. P. van de Laarse. Goes: 10 u. ds. Ch. Vonck. Middelburg: llu. geen dienst. Vlissingen: 9.30 u. ds. C. Schoorel. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetingskerk), 10.30 u. ds. M. Taalman-De Ruiter. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. geen dienst. Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. ds. J. Riesebos. Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. Axel: 10 u. ds. Koelman. Breskens: 9.30 u. ds. Leentaar. Cadzand: geen dienst. Groede: 9.30 u. ds. F. v.d. Sar. Hoek: 10.30 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat: dienst te Uzendijke. Hulst: 9.30 u. ds. A. de Meij Meci ma. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. C. Hoogendoorn. Oostburg: 10 u. ds. Van Duinen. Retranchement: dienst in de RK kerk te Sluis. Schoondijke: 9.30 u. ds. R. Blok land. Sint Anna ter Muiden: geen dienst. Sint Kruis: geen dienst. Sluis: 10 u. ds. Houwaart en past. Jansen in de RK kerk. Sluiskil: 10 u. ds. R. Wasterval. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): intrededienst ds. C. van Alderwe- gen m.m.v. ds. M. Heijting. (Op standingskerk): 10 u. ds. M. Heij ting. (De Honte): ds. C. Hoogen doorn. (Ter Schorre): 10.30 u. M. Rouw. Waterlandkerkje: 11 u. ds. F. v.d. Sar. IJzendijke: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds H. Reinders. GEREFORMEERDE DIENSTEN Axel: 10 u. ds. J. Arendse, 17 u. ds. E. van de Weide. Sas van Gent bestaat 450 jaar. Dat mag inmiddels wel bekend zijn. Toch uitten verschillende raadsleden tijdens de raadsver gadering afgelopen week hun bezorgdheid over de geringe be leving onder de Sasse bevolking. Burgemeester J. van Rest stelde namens college en gemeente 4050 beschikbaar voor de vie ring van het jubileum. Zij ont ving echter alleen maar kritiek op dit plan. Voor de behandeling van het on derwerp 'Sas 450 jaar' tijdens de raadsvergadering vroeg zij dan ook schuchter of een van de raadsleden nog iets op te mer ken had over het beschikbaar gestelde bedrag. Vele vingers gingen de lucht in. Van Rest keek eerst angstig op, waarna ze zich hervond en een glimlach niet kon onderdruk ken. „Het onderwerp leeft dui delijk," merkte ze op. „In ieder geval bij u." (MR) CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. geen opgave ontvangen. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. Soms is er die verbazing. Soms is er geen antwoord. Deze bijvoorbeeld: een invalidenwagentje met het nadrukkelijke gebod: 'Fol ders hier in leggen'. Vragen, vragen. Waarom, waarom? fotowim kooyman Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse edi tie van dagblad de Stem. Bij dragen deze week van Sanne Schelfaut, Wim Kooijman, Michel Reijns, Camile Schel- straete, Frank Deij en Eugè- ne Verstraeten. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, op en/of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. lang. Want vanaf de bank klonk het, alsof ie nooit was wegge weest: „Kort dekken." „Niet te makkelijk oppakken." „En nu wij." „Kijk naar de bal." „Binnenkant dekken." „Fysiek duel aangaan." „Breed houden." „Pas op voor buitenspel." „Niet te snel opgeven. „Geen paniek." „Kom op mannen, dit geven we niet meer af." „Van deze ploeg moeten we niet verliezen." „Je moet de tegenstander niet onderschatten" „In de voeten spelen." „Er tegen aan". „KI...." „Hoe kun je nou zoiets doen." „Scheids, dat was helemaal geen buitenspel." „We zijn er nog niet." „Voor je man komen." „Schiet weg, weg., weg. "(FD) binnen en een linksbuiten, een rechtsbinnen en rechtsbuiten. Nu ziet hij op de televisie dat er voetballers op de vier spelen, of de vijf of tien. Hij hoort trainers na de wedstrijd ingewikkelde tactische analyses geven. Over wedstrijden lezen en dat soort zaken. Hij hoort Kraay kraaien. En Smeets smalen. Het trainersvak lijkt er in verge lijking met zijn tijd niet gemak kelijker op te zijn geworden. Uit nieuwsgierigheid, maar ook om de dag te breken, want thuis kwam visite die hij niet zo graag mocht, ging hij vorige week, na een jarenlange afwezigheid, weer eens naar het voetballen kijken. Het zou het wel niet meer herkennen, dacht hij, met al die ingewikkelde systemen. En hij had tegen zijn vrouw ge zegd dat-ie misschien met de rust wel weer thuis zou zijn, want helemaal wegblijven kon hij ook weer niet maken. Maar hij bleef, een hele wedstrijd In zijn jonge jaren was-ie er niet weg te slaan. Het hield hem dag en nacht bezig. Maar nu leek het wel eeuwen geleden dat ie op een voetbalveld was geweest. Hij kon het soms zelf niet gelo ven dat het hem niet meer zo in teresseerde. Tijd doet dat met mensen. Wat vroeger belangrijk was, is dat nu niet meer. Herin neringen had-ie zat. Want zelf had-ie ook 'op niveau' gespeeld. In de amateurs wel te verstaan. Maar dat was in zijn tijd ook heel wat. Want drieduizend mensen langs de lijn was bij een derby heel normaal. Als-ie nog eens gaat, gaat-ie vooral om te kijken hoe er ge speeld wordt. Met welk systeem. Waar staan de poppetjes. Wat doet de trainer. Wanneer grijpt- ie in. Die interesse had hij over gehouden uit de periode dat hij zelf trainer was. En het allemaal overzichtelijker leek. Van achter het stopperspilsysteem. Van vo ren met een midvoor, een links Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. M. Janssen, tel. 0117-461208 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. K. Jordens, tel. 0115- 618398. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. F. Leygraaf, Hulst, tel. 0114- 311302 WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Comelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 wordt zo'n tien keer per dag herhaald, dit tot verdriet van de moeders die zo graag de juiste naam boven het juiste koppie gezien hadden. Is dit wat ons te wachten staat, als wij per 1 april gaan betalen voor iets dat er nog niet is? Of zullen de bijdragen vooral vanuit Middelburg en Zierik- zee komen en zal Zeeuws- Vlaanderen v.d.t. (lees: vóór de tunnel) nog niet als een vol waardig deel van Zeeland wor den beschouwd? Lokale televisie is dé trend van de jaren negentig; sinds de start in Amsterdam in '92 heb ben de regionale zenders gaan deweg het decennium Neder land veroverd. Flevoland, Utrecht en Zeeland mogen dit jaar aanhaken. Vanwaar die groeiende be langstelling voor regionale ge beurtenissen? Hoe zat dat vroeger? In mijn herinnering at ik als kind mijn middagboter ham immer in doodse stilte op. De radio stond aan en mijn ouders luisterden naar het laatste nieuws over de oorlog in Vietnam. Niet veel later schaarde de familie zich rond de televisie en werd het als een voorrecht beschouwd, dat we in onze eigen woonkamer oog getuigen konden zijn van alle mogelijke rampen die waar dan ook in de wereld plaats vonden. Eerst vanuit onze leunstoelen en later vanaf ons trendy bankstel constateerden we te vreden dat de wereld weinig geheimen meer bevatte. We gaan nu slapen met het beeld van de genocide in Afrika op ons netvlies en we staan op met een 'live' blik op Australische bosbranden. En terwijl we machteloos de wereld aan ons voorbij laten trekken, komen we steeds verder van onszelf af te staan. Is de opkomst van regio tv een teken dat de dagelijkse portie ellende ons nu eindelijk boven het hoofd gegroeid is? Kunnen wij de zoveelste stro om erbar melijke slachtoffers van brandhaarden verspreid over de hele wereld na zo'n drie de cennia niet meer zien? Zou dat de reden zijn waarom wij onze aandacht verleggen naar de hondendrollen op het speel veldje van onze kinderen? Wel licht zal regio tv ons het gevoel geven dat we weer greep op de wereld krijgen. DE CAMERA zoemt in op twee schoffies in trainingspak. Bo ven in beeld worden hun na men geprojecteerd. Alleen zij die de kinderen persoonlijk kennen, zien dat die namen verwisseld zijn. De rest van Zeeland kijkt nietsvermoe dend verder. De kids staan voor het Axelse stadhuis, niet om de omstreden verbouwing toe te lichten, zoals de kijker wellicht vermoedt, maar voor veel belangrijker zaken. In on vervalst Axels, dat is een voor waarde van Van Gelder, lich ten ze hun verontwaardiging toe. Jammer dat de ondertite ling de aandacht wat afleidt van die blozende koppies. Heel even zien we achter het Axelse tweetal de kop van De Graaf in beeld, dan draait de camera af en rent de ploeg ach ter de jongens aan die op weg zijn naar hun favoriete speel veldje. Op een artistieke ma nier brengt de cameraman dampende hondenuitwerpse len in alle soorten en maten in beeld. Buiten beeld leggen de kinderen in sappig dialect uit dat ze het goed zat zijn. Ander maal wordt van locatie gewis seld; de televisieploeg gaat op onderzoek bij de naburige ge meenten. Voetbalveldjes in Sas van Gent, speelveldjes in Hulst en een pas gerenoveerde kinderspeelplaats in Terneu zen worden geïnspecteerd. Een vergelijkend warenonderzoek dus. De poep-documentaire Terhole - H. Gerardus Majeila. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zond. 11.00 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. llu. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek H. Kruiskerk, zond. llu. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. We kregen van mevrouw T. Daen-Hoefeijzers uit Clinge een hele stapel liedjes ter inzage. Een ervan was getiteld 'Feestliederen voor onzen grooten dag, HULST, 1 september 1929'. Het is ge drukt bij de Electrische Handelsdrukkerij A.L. Pleunis-Buijsse te Hulst. Het eerste lied heet 'Zeeuwsche Blijdschap' te zingen op de wijze van 'Roomsche Blijdschap'. In de jaren tussen 1900 en 1940 en misschien ook nog daarna werden diocesane katholiekendagen gehouden op verschillende plaatsen in het bisdom Breda, ook in Hulst. Het tweede lied is het 'Processielied', niet direct een mee zinger meer, maar toch nemen we het op omdat, zoals een onzer opmerkte: Heel Zeeuws-Vlaanderen voorbij komt. Wie kent de melodie nog? We zullen hier vandaag Processie kunnen hou'n We zijn nu hier in Hulst Uit alle Zeeuwsche gouwen. De Harmonie voorop Om flink de maat te blazen, Dan volgt Aardenburg en d'Ee met al zijn bazen. Refrein: Vooruit dan wij rukken Allemaal mee, Met de schoone klanken Der blazers mee: Vooruit dan de straat op, We gaan er vandoor, De korenbond aan 't hoofd nu En zingt maar voor. Daarachter volgt dan Oostburg en de Groede, Het oude Sluis er bij Die kerels zijn nooit moede, Dan komt weer IJzendijke', Hoofdplaat en Vliet van Bie- •en, Philippine achterop Met fijne mosseldieren. itefrein: Dan zijn we aan 't kanaal, Sas van Gent en 't groot Ter- leuzen, (Toen al! P.) Sluiskil met hoop- :n cokes, Westdorpe, allemaal reuzen. Dan sst...sst...stillekes nu, Een Dorpke uit het Zuiden, Deftig Axel nog erbij En Stoppels van den buiten. Hij is van het merk Honda en het type Prelude en staat sinds een week in de berm bij het sluizen- complex in Terneuzen. Voor de oplettende voorbijganger voltrekt zich per dag de onttakeling. Van net vervoermiddel tot wrak. Afgedankt. Tegen dat licht geeft de kop in deze krant van gisteren te denken: 'Honda Prelude gewoner en goedkoper', foto camile schelstraete Door Marjon Sarneel Refrein: Dan komt het klein Hengstdijk Met heel groot Hontenisse Lamswaarde, heerlijk stil, En mannen van Ossenisse. Terhole dringt vooruit, Voor ons St.Jan ter Steenen De Clinge houdt niet bij, Met klompen aan d'r beenen. Refrein: Nieuw Namen komt alleen, 't Zijn mannen van den Kouter De Graauw is nog op tijd, Ze weten wel: het nauwt er. De Koewacht aan de grens Die puft nog of het wèrm is, Ze zijn bijna te laat, Want weet je: 't is daar Kermis Refrein: En op het allerlest.... Wat komt daar aangevaren? 't Zijn d'heeren van de stad, De jonge Hulstenaren. En alles nu vooruit Voor Christus, onzen Koning, Die heersch' in ieder hart, In ied're Zeeuwsche woning. Refrein: Vooruit dan we trekken Nu allemaal op, Met blijde oogen En Frisschen kop, Vooruit nu de straat op In termen pas, Wij, hoop der toekomst Van 't Zeeuwsche ras. Pegam. RTL 4 wil vast weer wa verdienen, want voor niks doen ze da d'echt nie. Ze laoten ulder goed betaolen of ze krijgen d'n elft of meer van zo'n aksie. Nou weer voor de naotuur op de wjèreld en da spreekt mij eerluk gezeed wel a on. Ik kan mij indeenken oeta gunter gaot, want wa d'ènk ier al nie naor de kloten zien gaon? Da moenk niemer uitleggen deenk'k eeh, da d'enk al tot verveles toe gedaon. En agge't nou nog nie weet, zet dan de raodio of d'n tillevisie maor 's aon, Maor last'n anderen kant, deenk'k dan weer: waor bemoej'm ons eigeluk mee? Ons eigen stiksken emmen flink gerinneweerd, mag 'n ander da tan ook nie doen eeh? t Is toch t'zijn? Vaneigen is dat spijtug dan al die bossen overal weg gaon. Maor deenkte gij datta gat in d'ozonlaog kom deur de spuitbus van n'n Indiaan? De Russen zitten ook nog int achtergat, die èn, vinne ze, ook nog veesteveel bos, dus die beginnen ook as gekken te kappen en ze verkopen al wa vast zit of los. Keu'j z'ongelijk geven? Nee, t'is spijtug vaneigen datte wjèreld d'r emaol aongaot. Maor da's de vraog nie: toen ammen wijj't dejen wast goed en nou ist enees kwaod? n Ander rinneweerte zaok, zo oor 't toch uitgeleed ank 't ammel goed snap, maor keuj n'n Etiopiër die a d'ook wel 's wil eten, verbiejen dattij 'n stiksken bos kap? Vaneigen, ik vind wel goed oor dan ze perberen d'r wa d'aon te doen, maor nie last d'n RTL. Da's één kommedie volgest mij, ze doen ofz't erg vinnen, maor 't gao d'ulder nie omt spel, maor zuiver om de knikkers. Ast niks opbrocht zouwe z't vast nie doen is mijn gedacht. Op zijn eigen ist doel wel goed, maor ik deenk dank verneukt oor, t'is daarom dank nog's afwacht.

de Stem | 1997 | | pagina 31