De marechaussee een bedrijf in beweging W'j ÏF MM/V WM3 W P' (m/v) 3ETH ZIEKENHUIS VAN HOOF jg en selectie DE STEM ZEELAND C4 mmm Wisseling van van de wacht X 74 r^r 8526168CS |het Europese hoofd- zijn bekend om hun Lenseohte lgen. Door haar voor- fgsbeleid is Bose* in ren en getalenteerde: iLAND lagers. De Sales en zorgen voor een 3 Hiernaast zal de Sales (verantwoordelijk is voor 5are resultaten (bij voor- lovisuele systemen); Ictioneren; li; en. en prima secundaire richten aan Bose B.V., 1135 GE EDAM, nemen met de heer nmer: 0299-366 661. 3LA vaak een beroep egeleidt u tijdens de en. U verzorgt con- voor de dragers die gen op Zoom plaats nen hiervoor in aan- nde vrije tijd beschikt, it om mensen toe te t rayon Roosendaal/ kking heeft over een met u. h. Voor elke uitvaart- e vergoeding, kunt u op werkdagen ct opnemen met mevr. tel. (0165) 55 29 75. jur). et diploma A-verpleeg- aantekening IC/CCU en ig op een IC/CCU-afde- ken en binnen gegeven 3n. teld conform FG 50 en 53,- bruto per maand, tprogramma wordt zorg ver deze functie kunt u heer B. van Hees, afde- |3913 13, sein 105. unt u voor 15 maart a.s., reth Ziekenhuis, t.a.v. de Postbus 901515000 LC ig van vacaturenummer GIDS IN AUTOMATISERING :eft u twee jaar werkervaring Tniteit met kantoorautomati- ketten. Ais adviseur bent u in :ulturen binnen bedrijven en rive om zelfstandig de relaties team werken. U beschikt over eden in de Nederlandse taal, nlijke vaardigheden en de zaak. i i li i ZATERDAG 1 MAART 1997 t L1., C ',03 Marechaussees verlaten een schip na een controle. De ene dag bedreigd in het bestaan, de volgende in sterkte bijna verdubbeld. Tussen die twee uitersten heeft het werk van de brigade van de Koninklijke Marechaussee in Zeeuws-Vlaanderen zich de afge lopen jaren bewogen. De marechaussee is een flexibele, gemakkelijk in zetbare politie-organisatie, zegt brigadecomman dant kapitein K. van der Molen. Getuige het politie ke gekrakeel dat rondom de marechaussee regelma tig de kop opsteekt, is die soepelheid een meer dan noodzakelijke eigenschap. Van der Molen en zijn rechterhand, operationeel commandant luitenant h. Bosma, aan het woord over het 'dynamische bedrijf dat marechaussee heet'. Door Harold de Puysseleijr Terneuzen - Donkere wolken pakten zich vier jaar geleden samen boven de marechaus seekazerne aan het Sweelin- ckhof in Terneuzen, het hoofdkwartier van de brigade Zeeuws-Vlaanderen. De brigade zou geen bestaans recht hebben en moest verdwij nen. Het (politieke) besluit de marechaussee uiteindelijk toch in Zeeuws-Vlaanderen te houden was nog maar amper genomen, of de sterkte werd uitgebreid van 34 naar zestig manschappen. Het tan verkeren. Die huidige sterkte is volgens Van der Molen toereikend om de 'aken zoals ze er nu zijn in Zeeuws-Vlaanderen te vervullen. «Maar je moet steeds afwachten hoe de politiek zich ontwikkelt. Niet alleen op nationaal vlak, maar ook de politiek elders in de wereld." Ruzie Neem bijvoorbeeld de meest re cente ruzie tussen Frankrijk en Nederland over het drugsbeleid, frankrijk vindt dat Nederland een strenger beleid moet voeren, onder meer vanwege de overlast uoor het drugstoerisme. De WD lanceert vervolgens het idee de vijfhonderd marechaus sees die zich bezighouden met het vreemdelingentoezicht in te zet ten tegen buitenlanders die hier chugs komen kopen. Door deze ejrtra inzet tegen het drugstoeris me kan Nederland laten zien dat het de overlast van het gedoogbe leid voor de omringende landen serieus neemt, is de achterliggen de gedachte. «Politiek ligt gevoelig. Ontwik- helmgen kunnen zo van de ene op de andere dag omswitchen. Zo is nirac kennelijk ondertussen weer tevreden gesteld. De plan hen om de marechaussee in te zetten voor bestrijding van het vujstoerisme zijn in de doofpot verdwenen. Althans dat vermoe den wij." Bosma knikt instem mend en voegt daar fijntjes la- end aan toe, dat de discussie verstomd lijkt met de kus tussen e Franse minister van Justitie °ubon en zijn Nederlandse col lega Sorgdrager. Nu is het plan van de WD niet helemaal nieuw. Immers, de ma rechausseebrigade in Zeeuws- Vlaanderen werkt met politie, bestuur en justitie al geruime tijd mee in het drugsbestrijdingspro- ject Houdgreep in Terneuzen. „En dat project staat weer heel nauw in verband met het drugs toerisme," zegt Bosma. Militaire status De brigade speelt een zeer veel zijdige rol in de streek, als je kijkt naar de aken die de marechaus see van oudsher vervult. De ma rechaussee vindt haar oorsprong begin negentiende eeuw. Op 26 oktober 1814 ondertekent koning Willem I het besluit tot oprich ting van het Korps Marechaus see. Een hoogwaardig, bereden politiekorps met militaire status. In de loop der jaren heeft dat korps zich ontwikkeld tot een he dendaagse politie-organisatie met verschillende taken. De ma rechaussee is onderdeel van het ministerie van Defensie, maar werkt voor de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken als het gaat om grensbewaking, politietaken op de luchthavens en bijstand aan de politie. De centrale staf van de Konink lijke Marechaussee is gevestigd in Den Haag. Daarnaast zijn er kleinere en grotere brigades ver spreid over districten in heel Ne derland. Een brigade is te verge lijken met een (deel van) een poli tiedistrict. Ook in het buitenland is de marechaussee actief. Bij de KMar, zoals het korps kortweg ook wel wordt genoemd, werken in totaal vierduizend mannen en vrouwen. De marechaussee is een bedrijf in beweging. Die dynamiek vloeit voor een deel voort uit de centra le aansturing vanuit Den Haag. Daar zitten zowel voor- als nade len aan, schetsen Van der Molen en Bosma, Calamiteiten Van de zestig man- (en vrouwschappen zijn er 47 daad werkelijk op straat inzetbaar. „Maar in de praktijk loopt dat aantal nooit rond. We moeten ook mensen leveren aan het buiten land. Dat is het nadeel van de landelijke aansturing. Bij cala miteiten ergens in Nederland Het afnemen van vingerafdrukken bij een verdachte. plukt de staf in Den Haag overal mensen vandaan. Er kan bij wijze van spreken zo meteen een tele foontje komen, dat er veel men sen op Schiphol ziek zijn. Dan moeten er mischien twee vanuit Zeeuws-Vlaanderen daarnaar- toe. Die pakken hun boeltje en gaan." Die manier van werken heeft ook zo zijn voordelen, zeggen de com mandanten. „Je kijkt ook eens een keer in een andere toko. Door de dynamische organisatie blijft er leven in de brouwerij. Je valt hier niet in slaap. Ze komen uit alle windstreken hier in Zeeuws- Vlaanderen terecht. Ongeveer een derde van het personeel is Zeeuw." De organisatie maakt het met verzuim door cursussen en ziekte dat de optimale inzetbaarheid van 47 koppen in de praktijk nooit wordt gehaald. „We hebben gelukkig bijzonder weinig last van ziekteverzuim, een enkel griepje nu en dan uitgezonderd. Maar momenteel zijn er bijvoor beeld wel zes mensen minder. Twee daarvan zitten in Bosnië. Die ben je driekwart jaar kwijt. Twee anderen volgen nu een op leiding om naar Bosnië te gaan en nog eens twee zijn daar onlangs uit terug gekeerd en hebben nog verlof." Visitekaartje Je kunt het vergelijken met een bloedtransfusie, zegt Bosma. „Als je een half litertje bloed af staat, kun je nog normaal func tioneren. Geef je een liter, dan zijn er ook nog geen onoverkome lijke problemen. Zolang ze je aderen maar niet doorsnijden." De marechaussee is ook belast met de beveiliging van de ko ninklijke paleizen in Den Haag, Soestdijk en Apeldoorn, rege ringsgebouwen en het Navo- hoofdkwartier Afcent in Bruns- sum. Als visitekaartje van de staat is zij aanwezig bij de ont vangst van vorsten, regeringslei ders en andere hooggeplaatste personen. Daarnaast voert de marechaussee politiediensten uit voor de Ko ninklijke Landmacht, de Lucht macht en de marine en voor bui tenlandse militairen in Neder land. Die taak is vergelijkbaar met het werk van de politie bin nen de burgermaatschappij. Het werk loopt uiteen van de afhan deling van verkeersongevallen en het doen van allerlei recherche werkzaamheden tot de begelei ding van militaire colonnes of buitenprofielvoertuigen, de zoge noemde 'giganten'. Eenheid Met de Europese eenwording zijn de binnengrenzen in de Europese Unie weggevallen. Bosma betwij felt sterk of dit Verenigd Europa ooit zo'n sterke eenheid zal vor men als de Verenigde Staten van Amerika. „Als het ooit zover komt, zal dat zeker nog een paar generaties duren. Er is wel spra ke van economische eenwording. De culturele verschillen en ande re denkwijzen zijn niet zo snel De leiding van het Temeuzense marechausseekorps: de heren Bosma (links) en Van der Molen. FOTO'S WIM KOOIJMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Kapitein K. van der Molen stopt per 1 augus tus als brigadecommandant van de Koninklijke Mare chaussee in Terneuzen. De huidige 'tweede man', operatio neel commandant luitenant H. Bosma, volgt hem op. Wie zijn vervanger wordt, is nog niet bekend. De sollicitatiepro cedure voor de functie van operationeel commandant is naar ver wachting eind maart afgerond. Van der Molen gaat na 37 jaar bij de Koninklijke Marechaussee met functioneel leeftijdsontslag. Hij vervulde diverse functies bij het korps, zowel in de landelijke staf als bij verschillende briga des. De laatste zes jaar was hij werkzaam in Zeeuws-Vlaanderen, waarvan drie jaar aan het roer van de brigade. „In het begin van mijn komst naar Zeeuws-Vlaanderen zat ik er wel even tegenaan te hikken. Maar ik heb hier een boeiende perio de meegemaakt. Verschillende facetten van de dienst heb ik mee gemaakt. Telkens opnieuw een andere uitdaging. Als je dan te rugkijkt denk je, waar zijn al die jaren gebleven," aldus Van der Molen. Van der Molen is Groninger van oorsprong, Bosma is een Fries. Volgens de laatste, die per 1 augustus het commando van de bri gade overneemt, komt de volksaard van Zeeuws-Vlamingen aar dig overeen met die van noorderlingen. „Beiden kijken eerst de kat uit de boom en accepteren buitenstaanders niet een, twee, drie. Maar als je eenmaal 'in het putje valt' kun je uitstekend met elkaar door dezelfde deur." weg te vlakken. Dat kan niet van de ene op de andere dag." Door de eenwording is het reizen binnen de lidstaten in elk geval plotseling wel veel versimpeld. Maar omdat Nederland voor de Unie tevens een buitengrens vormt, is de grenscontrolerende taak van de marechaussee nu be langrijker dan ooit. Ze contro leert jaarlijks miljoenen mensen op de luchthavens, maar ook in zeehavens op schepen. Verder behoort niet alleen de op vang van vreemdelingen en asiel zoekers tot de taken van de mare chaussee, maar ook de opsporing van gezochte personen. Al is het maar voor een nog onbetaalde bekeuring. Daarbij maakt het korps gebruik van geavanceerde apparatuur, zoals de elektroni sche vingerafdrukcontrole. Wie als ongewenste vreemdeling te rug moet naar het land van her komst, wordt zo nodig op de te rugreis begeleid. Vreemdelingen Sinds 1 mei 1994 wordt personeel van de marechaussee ingezet voor Mobiel Toezicht Vreemde lingen in de Duitse en Belgische grensstreek. Dit om de instroom van (illegale) vreemdelingen in Nederland zo goed mogelijk te controleren. Steekproefsgewijs voert de mare chaussee gerichte controles uit op basis van informatie die zij krijgt vanuit observatieposten achter de grens. Het mobiele toezicht gebeurt op wegen aan de Neder landse kant van de grens en door het meereizen in internationale treinen. Op verzoek verleent de mare chaussee bijstand aan de politie bij evenementen, demonstraties of als er ongeregeldheden drei gen. Marechaussees die daarmee te maken krijgen, worden voort durend getraind in geweldsbe- heersing om de zaak zo goed mo gelijk in de hand te kunnen hou den. Ook werkt de marechaussee samen met de politie bij recher che-onderzoeken en assisteert ze de politie als het gaat om de be strijding van de grensoverschrij dende criminaliteit. Na de invoering van het Mobiel Toezicht Vreemdelingen in mei 1994 is de brigade in Zeeuws- Vlaanderen op papier op de sterkte van zestig gekomen. Maar in verband met de opleiding van nieuw personeel is die omvang pas sinds vorig jaar bereikt. „Toen kregen we er zo'n zeven tien tot twintig mensen bij," ver telt Bosma. „Rechtstreeks van de opleiding, die een jaar duurt. Dat is goed maar baart ook zorgen. De nieuwelingen komen met een kop vol kennis hier naartoe en staan te popelen om die in prak tijk te brengen. Dat vraagt echter toch de nodige begeleiding. Boei end werk, maar het vreet veel energie. Gelukkig is dat allemaal goed gegaan, mede dankzij de op vang van die nieuwelingen door de meer ervaren collega's." De laatste ontwikkelingen in de streek zijn ingeluid met de onder tekening van een samenwer kingsovereenkomst met de Zeeuws-Vlaamse politie. Beide politiediensten werken nauw sa men, een werkwijze die niet zo zeer uit luxe als wel uit noodzaak is geboren, door de onderbezet ting van de politie. Het maakt het werken in deze re gio er voor de marechaussees wel zo aantrekkelijk op, leggen Van der Molen en Bosma uit. „Je hoeft hier niet te wachten op werk. Het ligt letterlijk en figuurlijk op straat. Als je bij wijze van spre ken als marechaussee bij een doorlaatpost op een vliegveld staat, heb je alleen te maken met de persoonscontrole. Maar in Zeeuws-Vlaanderen kunnen ma rechaussees optimaal gebruik maken van hun opsporingsbe voegdheden. Je hebt te maken met een mix van taken op een en dezelfde werkdag. Onze hoofdta ken zijn weliswaar grensbewa king en mobiel toezicht. Daar naast participeren we ook in de projectgroep Gericht Verkeers Toezicht Zeeuws-Vlaanderen, die werkt aan de verbetering van de verkeersveiligheid. De mare chaussee is bovendien volledig opsporingsbevoegd. Er wordt dus optreden van je verwacht als je ergens tegenaan loopt. Dat komt hier veelvuldig voor en dus neem je dat mee. Er is geen sprake van competitie of concurrentiestrijd met de politie. We vullen elkaar aan, staan schouder aan schou der. Deze samenwerking is uniek in Nederland." Aan het vreemdelingentoezicht hebben de marechaussees vol gens de beide commandanten de handen lang niet vol. „Dat scoort hier niet hoog. Illegalen kiezen meestal deze streek niet uit om de grens over te komen. Dat komt omdat er hier geen grote steden binnen direct bereik liggen. Bre da, Hoogerheide of Zuid-Lim burg zijn veel gewildere door gangsgebieden. Zeeuws-Vlaan deren is een doodlopende streek. Het water van de Westerschelde is een natuurlijke barrière." De komst van de tunnel onder de ze vaarweg verandert daar vol gens Van der Molen en Bosma hoogstwaarschijnlijk niets aan. Want hoewel illegalen niet per definitie platzak zijn, kan straks de tunneltol de belemmering vor men om via België naar de Rand stad te komen. „Illegalen hebben het niet meer naar hun zin in het eigen land. Velen zijn economi sche vluchtelingen die het elders beter willen krijgen. Daarnaast heb je de mensen die uit politieke motieven vluchten uit hun land. Maar met die asielzoekers heb ben we meestal geen problemen. Die melden zich vrijwillig. De il legale avonturiers die op de bonnefooi een ander toevluchts oord zoeken, vergaat het anders. Die komen meestal in de slechte re kringen terecht." Valse namen De brigade Zeeuws-Vlaanderen 'behandelde' vorig jaar bijna ze venhonderd vreemdelingen. Ze moeten mee naar de kazerne in Terneuzen, waar foto's en vinger afdrukken worden gemaakt. Die gegevens worden vervolgens doorgestuurd en naar de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag. Het is tien tot twaalf keer voorgekomen dat de betrokken vreemdelingen in Ne derland nog onder verschillende andere aliassen bekend stonden. Zo bont als twee jaar geleden, toen een illegaal in ons land on der twintig valse namen bekend stond, maakte het vorig jaar ech ter geen enkele vreemdeling. Sommige illegalen stonden nu tot hoogstens onder drie andere identiteiten in de registratie van de CRI vermeld. Naast al die taken kent de mare chaussee een aantal specialis men. De Centrale Recherche ver leent steun aan brigades bij grootschalige onderzoeken en ernstige misdrijven. De dienst opereert in binnen- en buiten land en werkt nauw samen met de Centrale Recherche Informa tiedienst van het ministerie van Justitie. De Brigade Speciale Be veiligingsopdrachten is een spe cialistenbrigade die is opgeleid op moeilijke of gevaarlijke op drachten uit te voeren, zoals de beveiliging van hooggeplaatste personen of optreden als arresta tieteam. Een zeer zware selectie en trai ning gaat aan de toetreding tot dit keurkorps vooraf.

de Stem | 1997 | | pagina 29