F rus tralie Oostburg neemt toe Een mooie boom is niet lelijl Meerderheid raad Terneuzen: 'Woningbouw Hoek moet doorgaan' POLITIE RAPPORT Ambulancediensten vanaf vandaag samen Kanon Terneuzen terug in stadsbeeld Vluchtelingen blijven weg Sporthelden van Oostburg gehuldigd Dodenherdenking blijft in Terneuzen op 4 mei Bejaarde man in één week twee keer overvallen city lens contactlenzen uw ogen zijn het waard! Mar?- aa DE STEM ZEELAND C3 Vijftien maanden geëist na poging tot mishandeling Ondanks pleidooi SGP voor verplaatsing Jaar celstraf voor overvaller Eenzijdig ongeval Te veel gedronken Te hard gereden Vandalisme Waarom kiest U niet meteen voor de ALLERBESTE contactlenzen? i i i i ZATERDAG 1 MAART 1997 Van onze verslaggever Terneuzen - Door de grote vraag naar nieuwbouwwonin- n en ten behoeve van de feefbaarheid in kleine dorpen moet het opstellen van een uitbreidingsplan voor nieuw bouw in Hoek doorgaan. Deze oproep deed de meerderheid van de Terneuzense gemeen teraad deze week aan het col lege. De raad toonde zich hierover ver ontrust door de rem die de pro vincie wil zetten op bouw van nieuwe woningen in Zeeuws- Vlaanderen. Groenlinks ging zelfs zo ver tegen dit uitbrei dingsplan te stemmen. Groenlinks vindt het op dit mo ment niet verstandig voor Hoek een plan te maken voor nieuw bouw. We ondersteunen het be roep dat gedeputeerde Van Zwie- ten doet op de gemeentebesturen om te praten over de woning- bouwproblematiek zoals de leeg stand. Deze situatie wordt nij pend in Terneuzen," aldus N. Florusse. De overige fracties daarentegen zijn een groot voor stander van woningbouw in Hoek. „Je moet dit voorstel niet verbreden naar de woningbouw- problematiek in heel de gemeente Terneuzen. Juist in de kleine dor pen is woningbouw belangrijk voor de leefbaarheid. Ik doe daarom een beroep op het college dit plan door te zetten," aldus W. Gosselaar (WD). Wethouder C. de Mol-Marcusse en burgemeester R. Barbé vertel den dat de planvorming voor Hoek in ieder geval doorgaat. „Of het plan daadwerkelijk wordt uitgevoerd is nog maar de vraag. Het bouwprogramma voor Ter neuzen moeten we immers in de hele regio bekijken. We zullen met goede argumenten moeten komen," aldus Barbé. Wethouder De Mol deelde in ie der geval mee dat Terneuzen het voortouw neemt om met de ande re Zeeuws-Vlaamse gemeenten te overleggen over de woning marktsituatie in de regio. De data worden nog vastgesteld. Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeente Oostburg raakt steeds meer ge frustreerd over de door het Rijk opgelegde taakstelling om een minimum aantal vluchtelingen binnen de gemeen te te huisvesten. Deze taakstellig werd vorig jaar niet gehaald en het komende half jaar moeten meer dan twintig asielzoekers in West-Zeeuws- Vlaanderen een woning hebben gevonden. „Voor ons is het geen enkel probleem om vluchtelingen te huisvesten. We doen ons uiter ste best om mensen hier naartoe te krijgen. Maar als ze hier niet willen wonen, gaat het over en dat is erg frustrerend," aldus wethouder L. Cuelenaere gister middag tijdens de commissie welzijn van de gemeente Oost burg. „Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft ons al per brief la ten weten dat we nu toch echt haast moeten gaan maken om on ze taakstelling te halen en daar om gaan we zelf maar op onder zoek uit om mensen hier te krij gen." Bezorgd Cuelenaere reageerde hiermee op PvdA'er J. Wielakker die zich be zorgd uitliet over het feit dat de gemeente achterloopt met het huisvesten van vluchtelingen. Cuelenaere stelde dat de taak stelling naast de weigering van vluchtelingen ook deels niet is gehaald omdat negentien perso nen die in het Schoonhof in Schoondijke verblijven, het afge lopen jaar en nu nog steeds geen zekerheid hebben of ze een ver blijfsvergunning krijgen. Alleen als ze deze status krijgen, hebben ze recht op een zoning. „Hopelijk krijgen deze mensen snel een verblijfsvergunning, de meesten willen in deze streek blijven wonen en dan wordt het voor ons een stuk makkelijker de taakstelling te halen. Ook zullen we intensief contact onderhou den met de Stichting Vluchtelin genwerk om de taakstelling te halen, de Stichting heeft beloofd ons te willen helpen." „We lopen op dit moment het vuur uit onze sloffen om dit te realiseren, laat dat duidelijk zijn. Onze gemeente treft geen enkele schuld, het is nu al drie keer ge beurd dat gezinnen weigeren hier te komen wonen en dat zijn we beu. De woningen zijn er, ze staan leeg en wij moeten de huur doorbetalen, dat is zuur." Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Officier van jus titie mevr. Mr. C. Fetter heeft gisteren voor de rechtbank in Middelburg een gevangenis straf van 15 maanden waar van vijf voorwaardelijk geëist tegen de 20-jarige Vlissinger A. G. wegens twee pogingen tot zware mishandeling. G., die nauwelijks Nederlands machtig is en daardoor sterk af hankelijk was van zijn vriendin, werd op 20 november weer eens jaloers en probeerde zijn vriendin te wurgen. Vervolgens sleepte hij haar mee naar de slaapkamer en probeerde het een tweede keer. Beide keren liet G. de vouw op tijd weer los. 's Avonds, toen er telefoon voor zijn vriendin kwam en het een oude vriend bleek te zijn, barstte hij weer van jaloezie en sloeg hij haar met een glas. De hoofdbe woners van het Vlissingse pand waar het stel een kamer had, overmeesterden G. en leverden hem over aan de politie. Over twee weken wijst de recht bank vonnis. Van onze verslaggever Terneuzen - Ondanks een pleidooi van de SGP in Ter neuzen blijft de dodenherden king gehandhaafd op zondag 4 mei. P Hamelink (SGP) deed deze wek tijdens de vergadering van de gemeenteraad het voorstel de y® onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft deze week de -1-jarige Vlissinger V.G. na een eis van een gevangenisstraf van een jaar, waarvan 209 dagen voorwaardelijk, en behandeling om van zijn verslaving af te ko tten veroordeeld tot eenzelfde straf. Daarnaast moet hij 500 gulden schadevergoeding betalen. Sa- tten met enkele maten pleegde in maart van het vorige jaar een overval op een pizzeria in Aoutelande. De buit bedroeg een fooienpot en de inhoud van de kassa. De 38-ja- nge Vlissinger G.P. kreeg na een eis van 18 maanden cel een ge vangenisstraf van tien maanden opgelegd. P. stelde gedurende de Waanden januari tot en met mid- c en november van het vorige jaar ?in woning beschikbaar zodat ealers van daaruit konden han delen in drugs. Burgemeester J. Kruize huldigd de meisjes van Turn '87. Van onze verslaggeefster Nieuwvliet - In het paarden sportcentrum in Nieuwvliet werden gisteravond de sport helden uit de gemeente Oost burg gehuldigd. Zij leverden het afgelopen jaar een bijzon dere prestatie en onvingen uit handen van burgemeester J. Kruize een speciaal ontwor pen plaquette. Tijdens de huldiging viel op dat de diversiteit van de sporten waarin de sporters uit de ge meente Oostburg vorig jaar uit blonken, groot was. Ook werden er veel individuele sporters ge huldigd in tegenstelling tot an dere jaren toen er meer teams werden onderscheiden. Naast de huldiging werden er gisteravond in de manege ook verschillende paardendemon- straties gehouden, zoals een springdemonstratie, een demon stratie ponieruiters en een de monstratie paarden. Gehuldigd werden het meisjes team van Turn '87 (Zeeuws kam pioen), leden van de schaakvere niging West-Zeeuws-Vlaanderen en het schaakteam van de Open bare Basisschool Oostburg, le den van de paardenclub 'De Zwinruiters', Andy de Bruijne van tennisvereniging Ludo et Emergo (Zeeuws tenniskam pioen Outdoor tot en met 14 jaar), Stefanie de Krijger van gymnastiekvereniging Een dracht maakt Macht (eerste en derde plaats tijdens Zeeuwse kampioenschappen gymnastiek), Dennis en Michel Merrelaar van windsurfvereniging Zuid-West Zeven uit Middelburg (derde en zesde plaats op de open interna tionale Europese Super 8 Windsurffinale), Kayleigh de Block en Stefan Krijnen van at- herdenking te verplaatsen naar zaterdag 3 mei om onder andere de kerkgangers de gelegenheid te bieden de herdenking in Terneu zen bij te wonen. „Dat hoeft niet op onoverkomenlijke bezwaren te stuiten," aldus Hamelink. Hamelink vroeg hierom naar aanleiding van een brief van de Nederlandse Vereniging tot Be vordering van de Zondagsrust en Zondagsheiliging in Rhenen waarin wordt gevraagd de do denherdenking te verplaatsen naar zaterdag 3 mei. De overige fracties toonden be grip voor het standpunt van de SGP maar het voorstel werd niet ondersteund. „Voor de GPV/RPF-fractie is het niet noodzakelijk de dodenherden king te verplaatsen," maakte G. van den Berg duidelijk. „De her denking kan goed aansluiten op het karakter van de zondag. Het gaat immers om een sobere plechtigheid en het gaat om een stukje bezinning. Wellicht kun nen de kerkdiensten in overleg met de kerken wat worden ver vroegd." Burgemeester R. Barbé deelde de mening van de meerderheid van de raad. „Daarnaast kunnen an dere groeperingen problemen hebben met een verplaatsing van de dodenherdenking vanwege de emotionele binding die sommigen met de datum van 4 mei hebben. Het zou me wel zeer spijten als sommige groeperingen niet aan de herdenking deel zouden kun nen nemen." Ieder voorjaar valt het me eigen lijk weer op. Juist tegen de tijd dat de Nationale Boomfeestdag wordt georgansieerd lijkt het wel of er extra veel bomen wor den gekapt. Is er soms sprake van een misverstand, dat de boomfeestdag bedoeld is voor houtkappers onder ons? Natuurlijk, hout moet geteeld en dus ook geoogst worden; het is immers een prachtige en natuur lijke grondstof. Maar toch wor den veel bomen te vroeg of onder valse voorwendsels gerooid. Keer op keer wordt de term 'kaprijp' gebezigd en iedereen denkt dan dat betreffende boom al aan zijn einde is en een gevaar vormt voor zijn omgeving. Maar kaprijk is meer een economische term dan dat het iets met boom verzorging te maken heeft. Kap rijp wil zeggen dat het moment daar is om de boom te oogsten. Langer laten groeien produceert naar verhouding weinig nieuw hout en is dus niet rendabel. Maar dat is een heel ander ver haal dan de veronderstelling dat de boom al oud en versleten zou zijn. Ook een populier, want daar gaat het dan meestal om, kan een oude boom worden, als we hem maar de tijd zouden gunnen. Komt u binnenkort eens in Sluis dan moet u maar eens goed rondkijken op de wallen. Daar staan populieren die maar liefst 120 jaar oud zijn! Onwaar schijnlijk mooie bomen met een stamomvang waar je met zijn tweeën nog niet rondkomt. En als u dan toch speciaal op de populieren in ons landschap let, dan zal het u misschien opvallen dat de ene populier niet altijd de andere is. Ze behoren tot ver schillende klonen, dat wil zeg gen ze komen voort uit verschil lende moederbomen. Een popu lier laat zich, net als een wilg overigens, zeer gemakkelijk stekken. De nieuwe stek is een indentieke replica van de moe derplant en op die manier kun je dus de populier 'klonen'. Zo zijn er verschillende populieren in ons landschap terecht gekomen met aansprekende namen. De Robusta Zeeland is een van de moderne klonen met een smalle, naar boven groeiende Oude populieren langs de provinciale weg Zaamslag-Terhole, bij afslag Rapenburg. FOTOCAMILESCHELSTRAETE kroon. De oudere klonen groeien over het algemeen breder uit, zoals de Forndorff, de Marilan- dica, die ook wel de Zeeuwse witte populier wordt genoemd, of de Serotina, die ook luistert naar de naam Zeeuwse blauwe of Zeeuwse grauwe. Op dit mo ment zijn alle populieren bijzon der mooie bomen. De knoppen beginnen al te zwellen. De goud bruine kleur vormt een stralend kleurenspel met de donkergrijze wolkenmassa's en de laagstaan de zon, die deze periode van het jaar karakteriseren. Een schitterend voorbeeld van een aantal mooien bomen die beslist niet leijk zijn, vindt u langs de provinciale weg tussen Zaamslag en Terhole bij de af slag Rapenburg. Er staand vijf populieren op een rij. Vier van de vijf bomen zijn beslist wat je noemt kaprijp. Gelukkig heeft de eigenaar ze laten staan, want het zijn bomen die stuk voor stuk een verhaal vertellen. De jongste boóm, vlak langs de weg, is een moderne kloon, waar schijnlijk de Zeeland Robusta, met een kroon die nog helemaal intact is en die behoorlijk stijl naar boven groeit. Maar de andere vier zijn echt oude bomen van een oud ras. Ze zien er sterk gehavend uit. Ver schillende stormen uit het verle den hebben hun sporen achter gelaten. Alle vier de bomen heb ben ooit hun centrale harttak verloren. Maar op verschillende hoogten en op verschillende momenten. Je kunt het zien aan de reactie van de boom nadat de harttak is uitgewaaid. Een van de bomen heeft het bijna begeven. Op een hoogte van ongeveer acht meter is de stam finaal afgebroken. Daar net onder staat een zware zijtak, bijna net zo zwaar als de stam zelf. De boom heeft daar nog nauwelijks op gereageerd, zodat deze ramp zich nog maar enkele jaren geleden moet heb ben afgespeeld. Bij een andere boom is de tak op zo'n hoogte van wel twaalf me ter uitgewaaid. Maar gezien de zware nieuwe takken die daar sindsdien weer op gegroeid zijn moet deze storm ergens in de ja ren zeventig hebben huisgehou den. Als je eens de moeite neemt om goed naar dergelijke bomen te kijken, dan kan het niet an ders of ze moeten een diepe in druk achterlaten. Van een ander kaliber zijn de jonge populieren die in lange rijen op onze dijken staan. Die zien er allemaal het zelfde uit en worden ook steeds volgens vaste regels opgesnoeid. Ook dat is een wijdverbreid mis verstand, dat je dergelijke bo men beslist moet opsnoeien. Voor de boom zelf is dit zelden het geval. Zo'n boom weet zelf wel het beste hoe die moet groei en. Ook opsnoeien wordt vooral gedaan ten behoeve van hout teelt. Van lange, rechte stammen kun je natuurlijk makkelijker planken zagen dan door storm en regen geteisterde kromme bo men. Dat wordt ook niet voor niets 'waaibomenhout' ge noemd. Terneuzen - Een 33-jarige au tomobilist uit St.-Jansteen is donderdagavond per ambu lance naar het ziekenhuis De Honte overgebracht na een eenzijdig ongeval op de Guido Gezellestraat. De man reed richting Tractaatweg, maar kwam vermoedelijk als gevolg van drankgebruik via de mid denberm van de Guido Gezel lestraat op de andere rijbaan terecht. Na volledig om de as te zijn gedraaid kwam de auto daar in de bosschages tot stil stand. De automobilist is een bloedproef afgenomen. Clinge - Een 22-jarige auto mobilist uit Clinge is in de nacht van donderdag op vrij dag een rijverbod opgelegd, toen hij onder invloed van al cohol met zijn auto in de Mo lenstraat reed. De man kreeg ook een dagvaarding. Sluiskil - Bij een snelheids controle op de Oostkade in Sluiskil zijn vrijdagmorgen 32 automobilisten gesnapt die de maximale snelheid van vijftig kilometer aan de laars lapten. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 102 kilometer. Terneuzen - Van de auto van een zestigjarige inwoner van Terneuzen zijn de vier banden lekgestoken. De wagen stond geparkeerd aan de Serlippens- straat. Daarnaast werden ook motor kap en zijkanten van de auto beschadigd. Vari orize verslaggever Terneuzen - De ambulancediensten in Zeeuws-Vlaanderen fu seren met ingang van vandaag. De directie van de Stichting Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen en het bestuur van de Stichting Rode Kruis Ambulancedienst West-Zeeuws-Vlaan deren hebben hiertoe besloten. FOTO CAMILE 5CHELSTRAETE letiekvereniging De Wielingen (eerste plaatsen tijdens Zeeuws Kampioenschap atletiek), leden van de judovereniging Breskens- Eede (goede prestaties op Zeeuwse kampioenschappen), het Dl-elftal van voetbalvereni ging Breskens (kampioen in de voorjaarsjeugdvoetbalcompeti- tie), leden van de zwemvereni ging Scheldestroom (goede pres taties tijdens Zeeuwse Kam pioenschappen) en tot slot G. Fieret en R. Verschoor van Shotokan Karateclub wegens een derde plaats op de Neder landse kampioenschappen. De fusie houdt in dat vanaf van daag er één ambulancedienst functioneert in Zeeuws-Vlaande- ren onder verantwoordelijkheid van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren die in samenspraak met de zorgverzekeraars de verplichtin gen overneemt. Voor beide instanties is al meer dere jaren duidelijk dat samen werking in de vorm van een fusie van belang is voor een optimale dienstverlening en doelmatigheid op het gebied van de ambulance hulpverlening in de regio. De nauwe relatie met het ziekenhuis zal de integratie van de hulpver leningsketen verder kunnen be vorderen. De fusie heeft geen personele consequenties. In goed overleg met de Vervoersbond FNV is een sociaal plan opge steld, gebaseerd op de CAO zie kenhuiswezen. Mede in verband met een verantwoorde personele inzet op de drie locaties, worden binnenkort enkele nieuwe mede werkers aangetrokken. Beide instanties wijzen erop dat de dienstverlening als gevolg van de fusie niet wijzigt. De paraat heid blijft onveranderd. Daar naast wordt met de fusie invul ling gegeven aan de gewenste schaalvergroting binnen de pro vincie Zeeland. Van onze verslaggever Terneuzen - Het oude kanon van Terneuzen komt weer te rug in het stadsbeeld. Het oude schiettuig stond jarenlang voor het gebouw van Openbare Werken op de hoek Haven straat/Burg. Geillstraat maar moest wijken voor het stads vernieuwingsproject Steenen Beer. Voor het kanon werd tijdelijk een plaatsje gevonden op het terrein van Gemeentewerken. Op het initiatief van de WV Terneuzen wordt het kanon in samenwerking met de ge meente maandag herplaatst op de hoek van de Kandeel straat en de Vissteeg in het zo genaamde 'Tuinpad'. Dit is een van de oudste plekjes van Terneuzen. Soortgelijke kanonnen hebben dienst gedaan ter verdediging van de Schelde en het achter land en om de vesting Neuzen van 1835 te bewaken. Het ka non krijgt volgens de WV nu een plekje waar het eigenlijk thuishoort. Het 3.500 kilo gram wegende kanon wordt met behulp van een viertons heftruck op zijn nieuwe affuit neergezet. Het kanon staat op de pas ingestelde 'Vliegende Hollander wandelroute' en geeft aan deze route volgens de WV een belangrijke meer waarde. Belangstellenden kunnen ie dere laatste zaterdag van de maanden mei, juni, juli en au gustus onder leiding van een gids deelnemen aan een rond leiding. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij de WV. Van onze verslaggever Middelburg - Een 71-jarige man uit Middelburg is deze week twee keer in zijn woning overvallen. In de nacht van maandag op dinsdag ging een onbekend gebleven insluiper er met geld uit zijn portemon nee vandoor en donderdagmiddag rond half vier uur was hij opnieuw slachtoffer van een inbraak. Bij de tweede overval raakte hij licht ge wond toen hij in zijn woning aan de Jacob Magnusstraat werd be dreigd door een onbekend gebleven man. Deze was de woning binnen gedrongen en vroeg onder bedreiging van een steekwapen om geld. Toen de man hieraan niet kon voldoen werd hij gestoken. De overval ler is uiteindelijk zonder buit vertrokken. Ook een bejaard echtpaar uit Middelburg is donderdagmiddag op het Vlissings Jaagpad slachtoffer van een beroving geworden. De twee fietsten richting Oost Souburg toen twee onbekend gebleven jongens op een gele bromscooter tussen hen in kwamen rijden. De duo-passa gier gritste de tas uit de fietstas van de vrouw. Het echtpaar kwam hierbij ten val maar raakte niet gewond. (ADVERTENTIE) Nederlands grootste en meest toonaangevende contactlens specialist maakt dat nu voor iedereen financieel mogelijk) voor de allerbeste zachte contactlenzen! - het maximum aan comfort - de hoogste gezichtsscherpte uit voorraad leverbaar - lange levensduur (max. 2 jaar) Elders betaalt u voor het beste 500,- of meer! *per paar, incl. aanpassing en instructie i.c m. LSB-abonnement Breda, Ginnekenstr. Houtmarktpas 1, (076) - 5 22 77 99

de Stem | 1997 | | pagina 27