'Op dit niveau leer je veel' Goes speelt thuis topper tegen Rood Wit rder Trees Vermeersch kan lopen niet missen 'Veel doen vanuit Nederland' Alex Vlieland ziet WK rugby voor jeugd in Chili helemaal zitten SM ZILVEREN SCHOEN DESTEM SPORT B6 TEUR ERS EN I Voor Trees Vermeersch heeft die lerneuzen-Graauw meer uitstra ling. „Het is dan altijd mistroos- :r. Nat, vies en blubber. Je t je dan in het peloton veel I meer met elkaar verbonden. Dat mis ik een beetje in Axel- 43-jarige Zeeuws-Vlaamse start als favoriet in Axel-Graauw SPORTNIEUWS KORT Vierde wedstrijd Zeebra-zwemloopcircuit Natuurloop in Cadzand-Bad Bodderij en Masclee jeugdkampioenen Bon Ami klopt leider Dikke van Dale Gemeente 2 bijna kampioen Het Loze Vissertje op schot DESTEM TOPSCORERS-KLASSEMENT Israel blij met nieuwe baan als bondscoach Ghana I I I I I ZATERDAG 1 MAART 1997 X 72 B526l68cs m van de beschikbaarheid, an alle hardware en bent verantwoordelijk HP-computer waarop ons i draait en de daaraan istributiecentrum Breda. i het netwerk draaiende als troubleshooter en doet ssenen procedures te ver- delijkvoor hettelecommu- egensysteem van 8.00 tot ur. Je standplaats is Breda. iau met ruime systeem- 0/HP3000/LAN (minstens met Ethernet, Novell en and met een enthousiaste je initiatief wanneer het irken. Gezien het feit datje ving is beheersing van ctie waarin ruimte is voor organisatie met door- lieden wij een interessant runt reageren doormiddel Curriculum Vitae aan esources Manager, /oor meer informatie et hem opnemen: evering van complete strieel produceren van gebakken producten, briceerd. De montage onteurs, die hun werk aring zich hier te vestigen i/olgopleiding SOM eten te monteren en in ersoneelszaken, Post- Ja. Tel. 076-5720404. at uit ers. aiifi- iteits- vikke- oek M/V op, het [heids- lacht- stent, en ulltime iarkt- ior- >mplex, I y,nonzeatletiekmedewerker §as van Gent - Het klassieke seizoen bij SV Aloy is komen- e zaterdag 1 maart met Axel- I Graauw alweer aan de vierde wedstrijd toe. Het is de klas- sieker die de lente aankon- Dit in tegenstelling tot t ftrneuzen-Graauw in de no- venibermaand, die duidelijk tekenen geeft dat de winter in I aantocht is. ATLETIEK Graauw. Vaak speelt in Axel- Graauw ook altijd te tempera tuur een rol. Na een koude win ter, al is dit dit jaar anders, is het ineens lopen in een hogere tem peratuur. Nee, het is niet mijn fa voriete klassieker, maar vorig jaar liep ik er goed in en dat geeft me het nodige vertrouwen voor komende zaterdag. Trees Vermeersch uit Sas van Gent, 43 jaar ondertussen, is be zig aan een van haar beste seizoe nen uit een lange loopbaan. „Ik liep al voordat de familie Magnus in Graauw de trimlopen een ge weldige impuls gaf. Het is eigen lijk allemaal met een lachertje begonnen. Nadat ik jarenlang ge turnd had bij Thor in Sas van Gent, viel er wat weg. Op advies van mijn broer ben ik wat gaan lopen. Ik kreeg de smaak goed te pakken, toen we een keer aan de Heidecross in Heikant deelna men. Ik liep mijn familie eruit. Zo is het eigenlijk begonnen. Ik heb er al velen zien komen en velen zien gaan, maar kan het niet meer missen. Je lichaam verlangt er naar, al durf ik tegenwoordig wel eens een traininkje over te slaan. Dit seizoen gaat het niet slecht, al moet ik zeggen dat ik ook niet al te veel concurrentie heb. Dat is jammer; er zouden meer vrouwen moeten gaan lopen. Ze moeten al leen niet denken dat het vanzelf gaat. Er moet wel degelijk voor getraind en voor geleefd worden. Desondanks merk ik de laatste tijd wat vrouwelijke aanwas in het peloton." „Toch merk ik dat het bij mij wat minder gaat. Dit seizoen win ik dan wel veel, maar de tijden zijn in vergelijking met een aantal ja ren geleden wat minder gewor den. Ik lever op dit moment zo'n tien seconden op een kilometer in." Ondertussen heeft ze ook al een marathon of zes gelopen. De bes te tijd was 3 uur en 9 minuten in Etten-Leur. Als het even kan wil ze het niet bij zes laten. „Ik zou er inderdaad nog graag eentje lo pen. Het heikele punt is echter tijdgebrek. Voor een marathon moet toch terdege getraind wor-' den en ik ontbeer tijd. Maar als ik blessurevrij blijf, zal het er ooit nog wel weer een keer van ko men." Trees Vermeersch is zaterdag een van de favorieten in het vrou wenpeloton, al wil ze daar zelf niet van horen. Terwijl de Zeeuws-Vlaamse mannen vaak met een bijrol achter onze zuider buren genoegen moeten nemen, zorgt zij vaak voor Zeeuws- Vlaamse winst. Hoeveel ze er al gewonnen heeft, weet ze niet te vertellen. „Vroeger hield ik alles keurig bij. Ik zou echt niet meer weten waar die plakboeken ge bleven zijn en de laatste jaren komt het er niet meer van. Axel-Graauw gaat komende za terdag om 14.00 urn- bij de Axelse sporthal van start. Daarna gaat het door het fraaie Oost-Zeeuws- Vlaamse krekengebied richting Graauw. De afstand bedraagt 22 kilometer. Men kan ter plaatse inschrijven, maar ook in Graauw, waar men dan wel tijdig aanwezig moet zijn om per bus naar de start in Axel vervoerd te worden. In Graauw zelf staat een tweetal afwach- tingslopen gepland, zes en acht kilometer. Beide afstanden gaan om 14.00 uur van start. Lievensberg is een algemeen ziekenhuis voor Wesf-Brabanl, Tholen en St. Philips- land, met ruim SO medisch specia listen en ongeveer 850 medewerkers. Per jaar bezoeken ca. 145.000 mensen de polikliniek, in de kliniek worden ruim 10.000 patiënten opgenomen. Lievensberg heelt 367 bedden, inclusief 24 PAAZ bedden. Een speciale functie is revalidatie. Door Rinus Verberkmoes I Goes - Dat rugby spelen niet alleen voor grote kei harde zwaargewichten is weggelegd, bewijst Goese- naar Alex Vlieland. Een jeugdspeler die met zijn 1,70 meter lengte en een gewicht van 70 kilogram bepaald niet tot de 'supers' gerekend mag worden. Toch behoort deze havo scholier tot de besten in zijn groep en is inmiddels vaste keus in Jong Oranje. Alex Vlieland, 17 jaar jong, heeft l een hele toekomst voor zich. I Rugby slokt momenteel veel tijd op bij Vlieland. Zijn passie voor deze sport lijkt vooralsnog me debepalend voor hetgeen hij na zijn havo-periode gaat doen. Hij t: „Studeren, maar wel in een plaats waar een goede rugbyclub is." Rugby dus als rode draad in een bestaan waarin alle wegen nog open liggen. Genieten van het moment met een nuchtere kijk richting 2000. Beroepsmatig ligt zijn toekomst naar zijn smaak in de richting van iets doen in de reclamewereld. Voor Alex Vlie land is alles nog een open boek. Met, en dat is inmiddels een vaststaand feit, geen moment spijt van het overstappen van voetbal naar rugby. Een stap die hij als 12-jarige nam door de voetbalclub Robur vaarwel te zeggen om zich vervolgens aan te melden bij de Goese rugbyclub Tovaal. Een vereniging die in de jeugdregionen samenwerkt met Oemoemenoe en Tilburg. Alex Vlieland doorliep die jeugdoplei ding met genoegen en blikt daar nog altijd met veel vreugde op terug. Met name de trips naar Wales, Engeland, Schotland en Frankrijk waren voor hem in die periode hoogtepunten. Overstap Toch moest hij zijn maatjes vaarwel zeggen, omdat Tovaal geen Colst-team, jongens tot 19 jaar, heeft. En aangezien Alex dolgraag wilde blijven spelen en geen dispensatie kreeg om bij de senioren mee te doen, verkaste hij naar Roosendaal. Bij die ploeg speelt hij nu in de competi tie en gaat het hem goed af. Te meer daar hij met zijn team op 'niveau' speelt, waardoor hij de overstap van het nationale jeugdteam naar Jong Oranje goed verwerkte. Overigens heeft Tovaal, tot ge- Rugbytalent Alex Vlieland uit Goes, die inmiddels een vaste plaats heeft veroverd in Jong Oranje. noegen van Alex Vlieland, in knapen als Cesar Luikenaar, Mi chel Harthoorn en Staf Leemans jongens die uitkomen in 'Klein Oranje' en in Dusty Severien en Giel Edam spelers die uitkomen in de nationale selectie onder de 15 jaar. „Mede een gevolg van een prima opvang en training van Arthur Hoogesteger," weet Alex Vlie land, die eveneens nog wel eens onder deze klasbak van het Delftse studententeam traint. Daarnaast is hij regelmatig te gast bij de vrijdagtraining van de senioren van Tovaal en doet hij aan conditie- en kracht training bij High Five onder lei ding van Frans Maas, die zijn sporen in het verspringen meer dan verdiende. Naast deze trainingen staat we kelijks nog een fittnes-program- ma op de rol en als het even kan om de paar weken een trainings bijeenkomst onder regie van de coaches Eric Hengeveld en Ger- rit Dekker, die Jong Oranje on der hun hoede hebben. Trainin gen die gegeven worden in Pa pendal, Den Haag en Amster dam met als toekomstig centraal punt het nieuwe rugbycentrum, dat de bond in Amsterdam aan het opzetten is. Al met al een druk bestaan voor 'treinreiziger' Alex Vlieland, die zich in Jong Oranje speelde na het bijwonen van een trainings- weekeinde in Den Haag en een selectiedag voor Colts in Amstel veen. Dat hij uiteindelijk bij de laatste 23, nu zijn er nog 30 gese lecteerden in zijn groep tot 19 jaar, zal behoren die een ticket richting Santiago in Chili zullen krijgen, staat voor hem vrijwel vast. Scoren „Momenteel bezet ik een basis plaats," weet deze outside cen ter. In rugby houdt dat spelen op een aanvallende plaats in met als eis 'scoren' in de bagage. Dit ge koppeld aan snelheid en bal vaardigheid. Zaken die Alex Vlieland aardig onder de knie heeft. Spelen tijdens de WK in Chili, op 19 of 20 maart vertrek ken en op 31 maart terugkeren, ziet hij dus helemaal zitten. „Daar wordt op hoog niveau rugby gespeeld en daar leer je veel van," zegt hij over dat toer nooi waarin Nederland uitkomt in de C-poule. Een poule waarin volgens de Goesenaar weinig anders te doen staat dan promotie naar de B- poule afdwingen. Om dat te be reiken onderging hij onlangs sa men met zijn Oranje maatjes een trainingskamp in het nabij Bor deaux gelegen Haget Mau met FOTO JAAP WOLTERBEEK naast trainingen met wisselend succes spelen tegen de jeugdfor- maties van Haget Mau, Cote Basque en Mont de Marsan. Dit alles als aanloop richting WK in Chili. Een trip waarnaar Alex Vlieland verlangend uitkijkt. Dat hij mede daardoor met To vaal in april niet meekan voor een veertiendaagse trip naar Zuid-Afrika, deert hem minder. Volgend jaar hoopt hij er wel bij te zijn, want dan speelt hij weer gewoon voor Tovaal. In dat geval nog een jaartje als senior, waar na de eerder genoemde verhui zing wegens studie, naar een stad met een goede rugbyclub, volgt. Bergen op Zoom - In Bergen op Zoom wordt zondag de vierde wedstrijd van het Zeebra (Zeeuws/Brabantse) zwemloopcircuit afgewerkt. Bij de mannen senioren gaat het op de langste afstand (1000 meter zwemmen en 10 kilometer lopen) waarschijnlijk tus sen Niels Koole, Johan van den Branden, ranglijstaanvoerder Rens Lobbezoo en Wim Verburg. Chantal Maat gaat als favoriete van start bij de vrouwen. Op de korte afstand gaat de strijd bij de mannen tussen Remy Vasseur en Darwin Kint. Marianne Provoost is in dezelfde categorie torenhoog favoriete bij de vrouwen. In to taal zijn er 70 voorinschrijvingen bij competitieleider Sjaak Sinke binnen. De eerste serie gaat om 13.30 uur van start in zwembad Gageldonk. Cadzand-Bad - In Cadzand-Bad wordt zondag de vierde en laat ste wedstrijd van het Natuurlopencircuit van AV De Wielingen af gewerkt. Om 10.15 uur gaan de jeugdcategorieën van start voor 1500 meter. De vijf en tien kilometer voor alle leeftijdscategorieën gaan om 10.30 uur van start nabij strandpaviljoen De Zeemeeuw aan de monding van de Zwingeul. Er kan vanaf 09.30 uur worden ingeschreven in eerdergenoemd strandpaviljoen, waar na afloop de prijsuitreiking plaatsvindt van dit wintercircuit. Sluis - Elise Bodderij en Susanne Masclee in het enkelspel en Susanne Masclee/Tineke Gunst in het dubbelspel zijn de nieuwe jeugdkampioenen van de Sluise badmintonclub Schepnet. De ti telstrijd werd gehouden in de plaatselijke sporthal De Vliete. UITSLAGEN Jeugd 3 enkel: 1. Elise Bodderij, 2. Iris de Smit, 3. Esther Berckmoes. Jeugd 4 enkel: 1. Susanne Masclee, 2. Ilse Berckmoes, 3. Sabrtna Ide. Jeugd 4 dubbel: 1. Susanne Masclee/Tineke Gunst, 2. Sabrina Ide/Pris- cilla Provo, 3. Tess Fliers/Ilse Berckmoes. Oostburg - In het ZAVIO-zaalvoetbal werd afgelopen week stunt werk geleverd. Leider Dikke van Dale, dat aql heel lang ongesla gen was, liep tegen zijn eerste puntenverlies op. Nota bene tegen hekkensluiter Bon Ami, dat met 6-5 triomfeerde. Het niet in actie komende Zeemeeuw was op de tribune de lachen de derde. Het zag zijn achterstand teruggebracht worden tot drie punten. Later op de avond bleef ook Bron met lege handen achter. De mannen uit 't Kerkje verloren met 2-4 van Leenhouts. Stand: 1. Dikke van Dale 9-24, 2. Zeemeeuw 9-21, 3. Leenhouts 11-13, 4. Groosman/Casuals 10-12, 5. Rabo Aardenburg/Eede 9-11,6. Bron 10-10, 7. Bon Ami 10-7. Terneuzen - Gemeente 2 is bijna kampioen in de vijfde klasse van het zaalvoetbalrayon Terneuzen. Afgelopen week won de koplo per met 1-3 van het hoog geplaatste De Leugenboom en behield daardoor twaalf punten voorsprong op naaste achtervolger Café Bee. Het duel in de vierde klasse tussen Smit en TES'92/De Rooij ging niet door, omdat Smit te weinig spelers had. UITSLAGEN Vierde klasse: Sporting'88/Maas-W Dow 3 2-6. Vijfde klasse: Atoom Boys-W Terneuzen 2 5-7, W Dow 4-Café Bee 2-7, De Leugenboom-Gemeente 2 1-3, Bonded Stores-Melk Bier 5-2. STANDEN Vierde klasse: ZW De Ridder 13-34, W Dow 2 13-27, Kota Radja 13-26, Witte/Boussen/De Bruin 12-18, ABN-AMRO/Adhanco 13-16, TES'92/De Rooij 12-15, Sporting'88/Maas 13-15, W Dow 3 13-12, Smit 12-7, W Crunchtime 12-6. Vijfde klasse: Gemeente 2 16-43, Café Bee 16-31, De Leugenboom 16-27, W Terneuzen 2 15-21, Atoom Boys 16-19, Bondes Stores 16-18, W Dow 4 15-12, Melk Bier 17-4. Sas van Gent - Het Loze Vissertje was op schot in de zaalvoetbal competitie van het rayon Sas van Gent. Kind van de rekening van die scoringsdrift was hekkensluiter IZV, dat met 14-0 van de Bel gische formatie verloor. Het pleit achter voor de hekkensluiter, dat men wekelijks de reis met ruim voldoende spelers uit het Oost-Zeeuws-Vlaamse onder neemt om in Sas van Gent meestal tegen een nederlaag aan te lo pen. Vanaf volgend jaar zal dat waarschijnlijk anders zijn, want men geeft gezien de ruime verplaatsing de voorkeur aan het rayon Axel. Vorige week stond abusievelijk op het wedstrijdformulier vermeld dat ADEG met 11-2 van SVG had verloren. De rollen waren ech ter omgedraaid: ADEG won dat duel met 12-2. Uitslagen: De Spetters-Cerestar 1-4, Outokumpu-SVG 5-7, Het Loze Vissertje-IZV 14-0, ADEG-Marinet 9-2, Ranschaert-Benny Sport 2 5-5. Stand: Philippine 2 19-52, ADEG 19-38, Het Loze Vissertje 19-35, Ran- schaert 21-33, Cerestar 20-33, Benny Sport 2 19-31, SVG19-24, De Spet ters 19-21, Outokumpu 19-15, Marinet 19-13, IZV 19-6. 1. P. Bom (SSV '665) 17 doelpun ten, 2. H. Rietjens (HW '24) 16 doel punten, 3. P. Kamstra ('s-H. Arendsk.) 12 doelpunten, 4. A. Wauters (Vogelwaarde) 11 doelpunten, 5. t/m 8. A. Human (Dauwendae- le), J. Lensen (Koewacht), N, de Wolff (Sluiskil) en A. van Hane- gem (LJzendijke) 10 doelpunten, 9. t/m 13. R. Mohr (Heinkenszand), P. Withagen (HW '24), W. v.d. Dries (Kapellej en P. Landa (Tern. Boys) 9 doelpunten, 14. t/m 20. E. di Martino (Axel), T. Hanny (AZW), M. Jonckmann (Goes), R. Back (Hansw. Boys), J. Lambert (Hoek), O. Doeland (RCS), M. de Groote (SSV '65) 8 doelpunten, 21. t/m 25. C. Osmamovski (Bres- kens), C. Blommaert (HW '24), A. Nieuwenhuyse (Kruiningen), A. van Noorden (Kruiningen) en F. Goedegebuure ('s-H. Arendsk.) 7 doelpunten, 26. G. v.d. Broecke (Axel), R. v.d. Velde (Dauwendaele), E. Leonhart (Dauwendaele), P. Schipper (Kloe- tinge), J. de Rijke (Middelburg zo.), M. Strijdonk (W Steen) 6 doel punten. Clubscore: 1. HW '24 53 doelpunten 2. Kruiningen 37 doelpunten 3/4. SSV '65 en 's-H. Arendskerke 33 doelpunten. aarta.s.. [Van onze sportmedewerker Axel - Op een moment dat Goes in de [tweede klasse volop in de schijnwer- *s staat, gaat voor Terneuzen het icht langzaam uit. Goes acteert zon ing op eigen veld tegen Rood Wit en terneuzen moet zich bij NO AD mel- ®n. Een klasse lager doet Axel het neer dan aardig. In het Axelse bos Wtmoet het Patrijzen. In de vierde "asse is Sluiskil-HW'24 een duel met xtra aandacht. ZONDAGVOETBAL 'Oes speelde voor de winterstop een wis- allige competitie. De formatie van rainer Hugo Barents schiep zich voldoen- Pe kansen, maar deed daar vaak te weinig I ee Am de andere kant liet Goes achter- tr r®S®imahg een steekje vallen. In die P lijkt een ommekeer gekomen te zijn. roes sPeelt achterin gedegen en slaat via f unters ongenadig toe. Barents heeft zijn annen dus op de rails en doet volop mee e titelrace. Rood Wit is in die strijd een f ncurrent, die moet winnen om niet op s punten verlies meer gezet te worden. r°°r de mannen uit St. Willebrord is dit treffen dus van cruciaal belang. Een stuk minder goed gaat het, ondanks dat de sfeer uitstekend genoemd wordt, met Terneuzen. De trainerswisselingen hebben hier nog niets opgeleverd waar door de derde klasse meer en meer is gaan lonken. Winnen bij NOAD zou dus een 'wonder' zijn. Zeker nu NOAD vorige week in de derby van RKTW verloor en dus uit is op het gezichtsverlies te herstel len. Temeer daar bij die nederlaag de kop positie werd verspeeld. Terneuzen wacht dus, zoals Mare de Kun- der onlangs al zei, 'een loodzwaar compe- titieslot'. Toen nog had Terneuzen tot twee keer toe de kans om orde op zaken te stel len. „Boeken we daarin een goed resultaat, dan kan het nog. Is het minder dan is het over," aldus De Kunder toen. Inmiddels is het zover en moet Terneuzen nog negen maal aan de bak. In theorie nog met kan sen, maar daarin gelooft niemand meer. „We proberen nog een goed resultaat tegen RKTW en MOC'17 neer te zetten. Wie weet wat dan de gevolgen zijn," zei Hubert van de Hemel, middenvelder bij de rood zwarten. Een man die samen met zijn maatjes de competitie 'gezellig' af wilt ma ken. Axel-Patrijzen is in de derde klasse een strijd in het teken van 'bijblijven'. Axel moet winnen op de top bij te houden en Patrijzen moet punten pakken om aanslui ting met de middenmoot niet te verliezen. „Zo kan je het zien," stelt teamleider Wil ly van Gremberghe, die Axel de vrijheid geeft vrijuit te spelen. „Een periodetitel meepakken zou mooi zijn," is zijn realis tische visie na twee maal verlies tegen koploper Moerse Boys. Een ploeg die hij de titel toedicht. Axel gokt daardoor tevens min of meer op de tweede plaats en kan die best eens pakken als het doorgaat zoals het de winter uitkwam. Namelijk met twee klinkende zeges waarin spits Enzo di Mar tino vier keer raak knalde en Gino van de Broeke tot drie rozen kwam. Dat Axel als favoriet van start gaat, mag duidelijk zijn. De onverzettelijkheid van Patrijzen mag daarbij zeker niet uit het oog verloren worden. Sluiskil, vorige week geprezen om de col lectieve inzet en de winst op Breskens, krijgt zondag HW'24 op bezoek. Dat de Hulstenaren kampioen zullen worden, is inmiddels door iedereen erkend. De Hul stenaren de eerste nederlaag toebrengen, is en blijft een uitdaging, die trainer Bert Timmers zeker niet uit de weg zal gaan. De hardheid die zijn team op kan brengen, zou de Hulstenaars wel eens parten kun nen gaan spelen. Tenzij het surplus aan voetbalkunde dermate is dat Sluiskil zon der meer de wil opgelegd wordt door de geel-blauwen. Een zaak die nodig is wil HW'24 winnend uit Sluiskil kunnen ver trekken. Zeker nu een altijd frivool spe lende speler als Arno Zwegers zich zonder speeltjes van zijn taak als laatste man bj de blauwhemden kwijt. In de overige duels zijn de equipes aan elkaar gewaagd met Philippine in voor de tweede periodetitel. Winnen van het wisselvallig spelende Hansweertse Boys en hiertoe noodzaak. PROGRAMMA Tweede klasse E: RKTW-Terheijden, Roos- endaal-SC Gastel, Goes-Rood Wit, MOC'17- Dongen, NOAD-Terneuzen, Longa- TAC/BWB. Derde klasse A: Axel-Patrijzen, Moerse Boys- Unitas'30, RCS-Zierikzee, Vlissingen-Middel- burg, Beek Vooruit-BSC, Sprundel-Virtus. Vierde klasse A: Philippine-Hansweertse Boys, Breskens-Walcheren, STEEN-Dom- burg, Sluiskil-HW'24, Luctor'88-Vogelwaar- de, IJzendijke-Koewacht. Vijfde klasse A: Hulsterloo-Graauw, Zeelan- dia-Corn Boys, Lewedorpse Boys-Clinge, Oostburg-Aardenburg, Renesse-Robur, Sluis- Hoofdplaat. Zesde klasse A: Jong Ambon-Dreischor, Kwa- dendamme-Zeeland Sport, Noormannen- Cortgene, Ouwerekerk-Biervliet, Schoondij- ke-Groede, Zonnemaire-Volharding. Zesde klasse B: SDO-Rimboe, Terhole-RIA, SC Welberg-Lepelstraatse Boys, Nieuw Borg- vliet-FC Moerstraten, Val Aan-WVV'67, Vos- meer-Vivoo. Accra (anp) - Zo zit je in Am sterdam-Noord te kaarten, zo zit je in Afrika om een contract te tekenen als trainer van de Ghanese voetbalselectie. Het overkwam Rinus Israel. Zijn gang langs en over 's werelds voetbalvelden is altijd een boeiende geweest. „Het laatste jaar heb ik overigens niet ge kaart en mijn functie hier is die van teammanager. Ja, bonds coach of zoiets. De verantwoor delijke man," zei de 47-voudig international vanuit Accra. Israel kwam donderdag een ver bintenis overeen met ingang van 1 maart tot en met het WK van 1998. Zijn opdracht is Gha na naar de eindronde in Frank rijk te brengen. Dat zal niet zo gemakkelijk zijn, omdat tot dusver slechts twee keer gelijk werd gespeeld, 2-2 thuis tegen Marokko en 1-1 uit tegen Ga bon. De voetbalbond van Ghana (GFA) trok de voormalig assis tent van Dick Advocaat en Guus Hiddink bij Oranje aan als opvolger van Sam Arday. Die blijft overigens bij de ploeg betrokken omdat hij in tegen stelling tot Israel alle spelers door en door kent. De eerstvol gende klus is Sierra Leone in april. „Zo kom je nog eens er gens," zei Israel op de van hem bekende onderkoelde toon. Een nieuw avontuur na PEC Zwolle, BW Den Bosch, Feye- noord, PAOK Saloniki, Dinamo Boekarest en de Nederlandse voetbalbond. Sommige dienst verbanden waren erg kort, maar altijd waren ze krachtig. Bij de KNVB werkte hij vier jaar, tot mei 1996. Vlak voor het EK be sloten beide partijen, 'in goed overleg' zoals dat heet, het con tract niet te verlengen. Daarna zat Israel thuis te wach ten op de dingen die komen gin gen. Hij wachtte, zoals in het verleden wel vaker, lang en ge duldig. En nu gaat 'IJzeren Ri nus', midden 50 inmiddels, dus plotseling in Ghana aan de slag. Hij zal er perioden zijn om te wennen, maar hij kan relatief veel bij zijn familie in de ver trouwde omgeving boven Het IJ verkeren. „Deze baan was vooral interes sant voor mij, omdat ik veel vanuit Nederland kan doen. De meeste Ghanese spelers zijn in Europa actief, veelal bij goede clubs. Contractueel heb je ze toch maar drie of vijf dagen voor een interlandwedstrijd tot je beschikking. Ik ga ze opzoe ken en bekijken om een goed in zicht te krijgen in hun mogelijk heden. Abedi Pele van München 1860, de aanvoerder, Preko van Anderlecht en Yeboah zijn de bekendsten. Die ken ik natuur lijk." Israel vertelde dat hij een week of vijf geleden voor het eerst werd gebeld uit Ghana. Veel werd telefonisch en per fax ge regeld, vlot en zakelijk.

de Stem | 1997 | | pagina 21