Een 'dinosaurus' leidt Atletico Madrid De scheldende en slaande voorzitter Gil y Gil komt overal mee weg ]e bank DE STEM SPORT B4 SERVICE/ DS- X 88 1 q ZATERDAG 1 MAART 1997 Zevenbergen zoeken ikken over ruime ervaring zijn in staat om CV/AC/M&R 1TS E of gelijkwaardig, d met branchegerichte inaloge en digitale <gebied is een vereiste, inventief zijn, zelfstandig oplossen, goed kunnen municeren. in het bezit zijn van ngsdiensten te draaien. komstperspectieven, 3eidsvoorwaarden en een tatie kunt u binnen 10 ijpers Installaties, Zevenbergen. :h reageren: rschap) rleg) avonds willen werken dieptepunt en jk rendement. 'eliswaar hoge sico's. En met ever op zeker. -ente weer gaat geboden, want nislopen en uw pril de deur uit. Van Atletico Madrid kun je veel zeggen. Maar niet dat het een saaie club is. Sinds Jésus Gil y Gil in 1988 eigenaar-voorzitter werd, is de komende tegenstander van Ajax doorlopend in het nieuws. Vooral negatief. Met de excentrieke bulldog aan het roer stuiterde de vereniging van de ene in de andere rel. Gil y Gil beledigt al jaren alles en iedereen die hem voor de voeten loopt. De corpulente preses schroomt ook niet af en toe een klap uit te delen. Bovendien mag de onroerend- goed-handelaar zich wereld kampioen noemen in het aan stellen en zo snel mogelijk weer ontslaan van trainers. In de eerste negen jaar van zijn voorzitterschap versleet hij er maar liefst 21. Toch zijn er langzaamaan te kenen die er op wijzen dat Gil y Gil een beetje rustiger wordt. Want de huidige hoofdcoach, Radomir Antic, zit al ruim twintig maanden op zijn post. En voor het eerst sinds jaren heeft de club weer succes. Door Jaap van Essen Madrid - Dat er een nieuwe wind waait bij Atletico Madrid, is in de thuisbasis Vincen- te Calderón te zien. Het stadion ondergaat namelijk een complete face-lift. Twee enor me hoogwerkers bepalen het beeld. Tribu ne-vak na tribune-vak wordt gesloopt, en vervolgens weer helemaal opnieuw opge bouwd. Op 19 maart, wanneer Ajax op be zoek komt, heeft men de helft van de ver bouwing achter de rug. De opknapbeurt van het unieke stadion (de hooftribune is pal over de snelweg M30 heen gebouwd) is volgens trainer Antic illustra tief voor het nieuwe gezicht van Atletico. „Vorig seizoen hebben we de Spaanse dub bel gewonnen, het kampioenschap en de Co- pa del Rey. Sindsdien zijn we vooral bezig van Atletico een stabiele club te maken. Ons imago moet veranderen." Dat is nog een hele toer, zeker met iemand als Gil y Gil aan het roer. Want bijna heel Spanje is er van overtuigd dat de man abso luut gek is. Zijn bijnaam luidt niet voor niets Giltler. Gil y Gil beweegt zich als een dinosaurus door het leven. Twaalf jaar cel Gil y Gil vergaarde een fortuin met onroe- rend-goed-speculaties, die vaak niet hele maal door de beugel konden. Gil genoot echter bescherming van hooggeplaatste per sonen, zoals eind jaren zestig bleek. Nadat een gebouw van hem ingestort was - wat 58 doden kostte - werd hij tot twaalf jaar cel veroordeeld. Nog geen anderhalf jaar later was hij weer een vrij man, omdat dictator Franco hem gratie verleende. Daarna bouwde Gil y Gil vrolijk verder aan zijn imperium, dat ondertussen een onont warbare knoop van tientallen maatschap pijen en bedrijven omvat. Dat er van alles niet in de haak is met zijn zaakjes weet ie dereen. Gemiddeld lopen er zo'n twintig rechtzaken tegen hem. „Wat is de aanklacht nu weer," moet hij dan ook vaak aan zijn advocaten vragen wanneer hij weer eens een rechtszaal betreedt. Gil y Gil is vooral ongrijpbaar sinds hij in 1991 burgemeester werd van Marbella, de mondaine Spaanse kustplaats. Gil had in die plaats erg veel onroerend goed, maar vond dat het socialistische stadsbestuur de badplaats liet verloederen. Hij richtte de Grupa Independiente Liberal (inderdaad af gekort tot GIL) op en won de verkiezingen. Politiestaat Sindsdien is Marbella een politiestaat. Gil y Gil huurde een privé-leger in om de straten te ondoen van langharige jongeren die in zijn ogen allemaal drugsgebruikers zijn, en alle andere 'klaplopers'. Het optreden van de bewakingsdienst is keihard. Een Duits echt paar dat per ongeluk door rood reed, werd bijvoorbeeld beschoten. Het regende van het begin af aan klachten wegens mishandeling, machtsmisbruik en seksuele intimidatie. De burgemeester staat echter pal achter zijn foto reuter gelopen jaar. „Het wordt allemaal een beet je te veel. De huidige topspelers zijn overbe last. In Spanje helemaal, want de Primera Division telt 22 clubs. Wij spelen nu in een periode van 34 dagen maar liefst twaalf wedstrijden. Tel daar dan nog eens alle reis dagen bij, en je hebt nooit meer rust." Daarom moet Antic - net als Van Gaal - schipperen om zijn spelers voldoende rust te geven. „Maar Ajax had de mazzel van een winterstop van twee maanden, wij hebben al die tijd gewoon doorgespeeld." En dus geeft de trainer van Atletico zijn spelers bij toerbeurt een of twee vrije dagen als er gespeeld wordt. Esnaider, Kiko, Pan- tic, Caminero, Solozabal; alle topspelers ge nieten zo nu dan van wat extra rust. „En dan nog is het een probleem het elftal scherp te houden. Logisch met zoveel wedstrijden. Tegen Ajax, Real Madrid en Barcelona hoef ik ze niet op te peppen. Maar een wedstrijd je tegen Compostela of Logrones, daarvoor zijn niet altijd even gemotiveerd." Ajax Radomir Antic, die als speler uitkwam voor Partizan Belgrado, Fernebahce, Zaragoza en Luton Town, heeft een grote bewonde ring voor Ajax. „Het mooiste van alles is dat ze al jaren en jaren hetzelfde systeem spelen. Wel eens met kleine veranderingen, maar in grote lij nen blijft het herkenbaar." „Dat is ook typisch de kracht van een top club. Ze doen geen concessies, ook niet als het even iets minder gaat. Daardoor juist is Ajax zo'n grote naam in de wereld. Het is toch schitterend; Finidi gaat weg en dan zoeken ze gewoon een speler die ongeveer dezelfde kwaliteiten heeft. Iedereen kan Ro- naldo kopen en op korte termijn resultaten boeken. Daar is geen kunst aan. Ajax doet het anders, en daardoor lijkt het wel een grote merknaam waarvan iedereen weet dat het produkt goed is." Dat alles wil overigens helemaal niet zeggen dat Antic zijn ploeg als de underdog be schouwt in de komende twee wedstrijden. „Nee, waarom? Als wij het niveau halen dat we in de twee groepswedstrijden tegen Dortmund lieten zien zijn we minstens ge lijkwaardig." Toch moet Atletico meer dan gelijkwaardig zijn aan Ajax, zo vindt Antic. „Ik heb Ajax veel bekeken, ook vorig seizoen al. Ze heb ben als elftal een mindere periode gehad, maar dan bleek er telkens zo'n individueel talent te zijn dat de doorslag gaf. Die Ronald de Boer heeft in zijn eentje maanden het hele team overeind gehouden. Maar ze hebben allemaal iets gemeen. Over- mars, Kluivert, Litmanen, Frank de Boer, Babangida. Stuk voor stuk kunnen ze een wedstrijd met één actie beslissen. En daar kan ik mijn ploeg nauwelijks tegen wape nen. We zullen dus gewoon beter moeten zijn." k naar een Trainer Radomir Antic (links) en voorzitter Jésus Gil van Atletico Madrid met de bekers van de 'dubbel' in het vorig seizoen. manschappen en huurde een tiental advoca ten in om alle aanklachten succesvol af te handelen. Bovendien, het merendeel van de lokale bevolking - veelal rijke Spanjaarden, Engelsen en rentenierende jet-setfiguren - draagt hem op handen. De straten en stran den zijn schoon, de kleine criminaliteit be staat niet meer. Marbella is weer de gewilde exclusieve strand-oase voor de rijken. Bo vendien liet Gil voor gepensioneerde oor spronkelijke bewoners een nieuwe woon wijk bouwen, waar zij gratis terecht kun nen. Waar het geld vandaan komt, snapt niemand, maar met 19 van de 25 zetels won GIL ook in 1995 de lokale verkiezingen. Gil y Gil zit nergens mee. Hij deinst voor niets terug. Begin jaren negentig had hij een eigen tv-show. De 120 kilogram wegende magnaat presenteerde vanuit een bubbel bad, slechts gehuld in een zwembroek, én gouden halsketting (model hondenriem) een soort scheidshow. Met een glas whiskey in de hand beledigde hij aan een stuk door de socialistische politici. Speeltje Atletico Madrid is voor Gil y Gil een speel tje. Een middel om in de publiciteit te staan. Hij pompte er miljarden pesata's in, maar veel succes leverde dat allemaal niet op. Te meer niet omdat Gil onmiddellijk resultaat van zijn investeringen wilde zien. En dus betrok een lange stoet dure top- coaches (onder andere Menotti en Clemente, de huidige bondscoach) de trainerskamer van Vincente Calderon, om er meestal weer supersnel uit te vliegen. Het record wordt gedeeld door Iselin Ovejero en Luis Briones, die het beiden precies één week volhielden. In het seizoen 1994-1995 stonden er maar liefst vier verschillende trainers voor de se lectie. Net als in het gewone leven sloeg Gil y Gil ook in de voetbalwereld hard om zich heen. In 1990 deed de UEFA hem twee jaar in de ban, omdat hij een Franse arbiter voor 'flik ker' uitmaakte. Een jaar later diende hij een boete te betalen omdat hij een Spaanse scheidrechter een bezoek aan de psychiater aanraadde. Ook de bestuurders van de Spaanse bond worden regelmatig door Gil beledigd. Net als journalisten, die volgens hem allemaal 'kunnen doodvallen'. Een paar jaar geleden eiste hij van alle ver slaggevers die de thuiswedstrijden van Atle tico bezochten een bijdrage van 5000 (kleine kranten) tot 500.000 gulden (tv-stations). Journalisten die weigerden te betalen en met een gewoon kaartje op de tribunes plaatsnamen, werden door de bewakers van Gil het stadion uitgeslagen. Ook de spelers van Atletico ontkomen niet aan zijn scherpe tong. Over een donkere speler zei hij eens voor de tv-camera: „Ik zou de zwarte kop van die luie zak er af moeten hakken." Hij heeft zijn handjes ook los zitten. Ruim een jaar geleden sloeg hij de elftalleider van Compostela in het gezicht, onlangs nog her haalde hij die handeling op het hoofd van Jose-Maria Caneda, de voorzitter van Celta de Vigo. Een mirakel Het mag duidelijk zijn: Jesüs Gil y Gil is een gek. Eigenlijk is het ook een wonder dat er nog trainers te vinden zijn die voor hem wil len werken. Het is helemaal een mirakel dat Radomir Antic het nu al twintig maanden uithoudt én bovendien succes heeft. „Maar ik vind ook dat er wordt overdre ven," stelt de bijzonder aardige Serviër. „Ik kan het gewoon heel goed vinden met de voorzitter. We werken goed samen, houden ons allebei aan de afspraken. Misschien heeft er ook wel mee te maken dat ik anders in elkaar steek dan de meeste trainers. Ik wil veel meer doen dan alleen het eerste elf tal trainen. Ik ben 18 uur per dag met de club bezig. Met de jeugd, de organisatie, de supporters, de pers, de accommodatie; noem maar op." Het imago van een rellenclub (overigens ook veroorzaakt door de supporters) is volgens Antic een beeld dat door de media in stand wordt gehouden. „In Spanje heb je enorm veel sportkranten en net zoveel tv-zenders. De laatste tijd is er een ontwikkeling dat de media geld investeren in voetbalclubs en dan vooral in Barcelona en Real Madrid. Stop je ergens veel geld in, dan zoek je voor al naar positief nieuws. „Je ziet het nu in de kranten, ieder dag weer. Wij zijn kampioen en bekerhouder, spelen in de Champions League. Maar Real Madrid krijgt iedere dag vijf tot tien pagi na's, wij maar één of twee. En dan gaat het bij ons bovendien altijd om negatieve din gen. Dat vertroebelt het beeld. We hebben onlangs Paolo Futre aangetrokken. Als spe ler had hij een hele goede naam in Spanje. Hij moet voor ons het imago van Atletico proberen te veranderen." Antic vindt dat de prestaties van Atletico niet op waarde worden geschat. Immers, na de dubbel van vorig seizoen doet de club ook nu nog op drie fronten mee: competitie, be ker en Champions League. Maar dat is volgens Antic ook de reden dat zijn ploeg niet zo sprankelend draait als af Atletico-topper Pantic (rechts) maakt een overtreding tegen Couto van Barcelona tijdens de Spaanse bekerwedstrijd van afgelopen woensdag. Het duel eindigde in 2-2. fotosergioperez

de Stem | 1997 | | pagina 17