DE STEM Wielerwereld in gevecht met EPO-spook rum KOPER Hein Verbruggen: 4De renners willen bloedtests, niet de UCI mr Jacobs Breda Electronics Car Hifi apparatuur Het product de voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie B526168cs n staat is om aan de menten te voldoen, ige consument meer ieel als technisch en Jaarnaast is het van ichikt over een hoge ranzien van de bege- van orders. Uiter- iate grote zelfdiscipli- geplaatst worden bij lieraan staan voorop, zijn nodig om succes- iagen na verschijnen m aan: er hechten ennis, een tandigheid. te werken, komt u te n één van leken van cks. U bent m op een ngscontract JtT. geïnteres- lent in één genoemde i, dan kunt u cstaande bon r meer uitge- act opnemen selectie voor START, A0504150, autoradio's basspeakers, tweeters, boosters etc. NU EXTRA VOORDELIG! Uesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 1 MAART 1997 Doping is van alle tij den, zeggen sommigen schouderophalend. Maar EPO is veel gevaarlijker dan de rest, schreeuwt een Italiaanse onderzoe ker. De naam, werking en bijverschijnselen van erythropoïetine zijn al om bekend. Maar meer dan alleen de vermoe dens van het gebruik er van door wielrenners, skilopers en andere duursporters kan geen mens uitspreken. Kei harde bewijzen liggen immers niet op tafel. Het spul is eenvoudigweg niet op een betaalbare alledaagse wijze op te sporen. En dus vecht het cyclisme tegen een on grijpbaar fenomeen. De verdachtmakingen beu, zijn de renners zonder enige vorm van ethische géne bereid hun bloed af te staan in de strijd te gen het EPO-spook. Op nieuw valt er niets te be wijzen, maar de ge- zondscontrole is vanaf de start van Parijs-Nice op 9 ma'aït' hun ehi'gè middel om op zijn minst de schijn van een schone sport terug te krijgen. Door Ad Pertijs Lausanne/Marseille - Udo Bölts zit met een probleem pje. De 30-jarige meester knecht van Tour-winnaar Bjarne Riis heeft een hema- tocriet van 50.1. Iedere ren ner kent sinds enkele we ken de term die staat voor de stroperigheid van het bloed en iedere coureur weet ook dat overschrij ding van de bovengrens van 50.0 gelijk staat aan een startverbod. „Het is geen dopingcontrole, maar een gezondstest," bena drukt UCI-president Hein Ver- bruggen keer op keer. Epo of niet, Bölts zit er maar mooi mee. „Want natuurlijk wil iedereen, ook in mijn naaste omgeving, nu weten of die te hoge hematocriet- waarde echt niet aan de EPO te wijten is." Hematocriet, de verhouding tus sen bloedplasma en volume. Het is geen nieuwe term voor Udo Bölts. Al negen jaar lang is het een van de zaken die onderzocht worden tijdens zijn jaarlijkse me dische controle aan de sportme- dische faculteit van Freiburg. „En al negen jaar lang zit ik bo ven de 50.0." Die hematrocriet- waarde heeft hem echter nooit beziggehouden. „Sinds een maand pas is het gaan spelen. Je gaat de gegevens van de afgelo pen negen jaar na en ziet dat de stroperigheid van je bloed steeds aan de hoge kant is geweest." *Hein Verbruggen: „Journalisten moeten uitgaan van de feiten. Het hele EPO-hoofdstuk is een geweldig opgeblazen verhaal, foto cor vos Bölts schrok niet van zijn eigen hematrocriet-cijfer, wel van de grens. „Ik hoorde van skilopers dat een waarde van 72 nog nor maal is." De UCI denkt daar an ders over. Bölts behoort wel de gelijk tot de bovenlaag. „Ach, misschien is dat ook altijd wel een voordeel voor me geweest. Het vervelende nu is dat ik moet aantonen dat 50.1 mijn natuurlij ke dikte is. Op zich is dat geen probleem. Maar vanaf nu moet ik wel bij iedere controle een stapel papieren overleggen." Niet alleen Udo Bölts zit met een probleem. De hele wielerwereld zit met EPOin zijn maag. Van de renners tot de UCI-president. De afgelopen herfst smeekten ploe gen en coureurs om maatregelen. i r 'Laat ons desnoods ons bloed af staan,' luidde de boodschap aan het adres van Hein Verbruggen. Schoorvoetend De UCI ging overstag, zij het vol gens de Nederlandse UCI-presi dent schoorvoetend. „Want laat duidelijk zijn dat de bloedtests er komen, omdat de renners erom gevraagd hebben. Niet omdat de UCI het wil." In zijn UCI-kantoor in het Zwit serse Lausanne windt Verbrug gen zich op over de deining die is ontstaan naar aanleiding van al lerlei verhalen over vermeend epo-gebruik. „L'Equipe is voor mij niet meer dan een schandaal blad," fulmineert de voorzitter in de richting van de Franse sport krant. Het blad publiceerde eind vorig jaar een EPO-dossier. Een vernietigend rapport van de Itali aanse onderzoeker Allesandro Donati werd onder de loep geno men en als reactie daarop legde de oud-prof Gilles Delion een EPO-verklaring af. De Fransman zei gestopt te zijn, omdat het zon der EPO geen doen meer is in het cyclisme. Boos haalt Verbruggen het be wuste artikel uit zijn EPO-dos- sier. De kop doet geloven alsof Delion weet dat negentig procent van het peloton EPO gebruikt, maar halverwege het verhaal zegt de renner dat hij er niet zeker van is of die cijfers ook kloppen. Hij heeft slechts zijn vermoedens. „Wat moet je dan met zo'n ver haal. Die ene passage ontkracht zijn hele betoog." En zo gaat Verbruggen al een winter lang gebukt onder volgens hem 'nergens op gebaseerde ver dachtmakingen'. „Journalisten moeten uitgaan van de feiten. Het hele EPO-hoofdstuk is een ge weldig opgeblazen verhaal," ver zucht hij. Feiten Verbruggen schrijft zijn feiten op een stuk papier. 1. De wieler sportbonden voeren verschrikke lijk veel anti-dopingcontroles uit; 2. Slechts 1 procent van de ge- controleerden reageert positief; 3. Er zijn producten die niet op te sporen zijn en waarvan dus niet bekend is of ze gebruikt worden en zo ja, in welke mate. „Dat zijn de feiten. Daar moet ik het mee doen. We kunnen alleen maar vermoeden dat EPO ge bruikt wordt. In welke hoeveel heid weten ook de heren Delion en Obree (die zijn collega's even eens van massaal EPO-gebruik beschuldigde - A.P.) niet. Daar om noem ik wat zij gezegd heb ben, laffe uitspraken." De verhalen over het gebruik van EPO in wielerkringen steken sinds de ontdekking van het pro duct (eind jaren tachtig) de kop op. In die periode stierven in Ne derland zeven wielrenners aan de gevolgen van (vermoedelijke) hartproblemen. Een speciale commissie onderzocht de dood van Kees Evers (voorjaar '87), Rainier Valkenburg (najaar '87), Ruud Brouwers (voorjaar '88), Connie Meijer (zomer '88), Arjan de Ridder (voorjaar '89), Bert Oosterbosch (zomer '89) en Jo hannes Draaijer (voorjaar '90). „Als ik nu in een artikel over EPO de naam van Johannes Draaijer tegenkom, gooi ik het meteen weg," zegt Verbruggen. Er zijn volgens hem overduidelij ke bewijzen dat de dood van de Friese PDM-renner niets met EPO te maken had. „En toch wordt zijn naam er steeds bij ge sleurd. 'De doden vallen in de Be nelux, de overwinningen in Ita lië', lees ik dan. Zou zo'n man wel eens nadenken, vraag ik me dan af. Want zou het echt zo zijn dat alleen Italiaanse artsen renners beter maken en dat ze bij de an deren doodgaan." Een andere Nederlander, Lon Schattenberg, is lid van de anti- dopingcommissie van de UCI. Hij verwerpt het verwijt dat de wie- lerunie zich altijd heeft verscho len achter het EPO-probleem. „Natuurlijk is de dood van de ve le Nederlandse en Belgische ren ners uit de periode '87-'90 onder zocht. Van vijf van de zeven ge vallen die we hebben onderzocht in de Benelux, staat onomstote lijk vast wat de doodsoorzaak is. Met EPO had het niets van doen. Bij de andere twee renners is niet helemaal duidelijk wat precies de dood veroorzaakt heeft. Wat ook wil zeggen dat niets in de richting van EPO wijst." Hartproblemen zijn volgens Schattenberg onder wielrenners een niet veel grotere doodsoor zaak dan in de rest van de maat schappij. Volgens de Belgische cardioloog Van Lierde zijn de hartdoden van de voornoemde periode te herleiden tot het feit dat hartafwijkingen bij begin nende renners in die tijd niet ge detecteerd werden. De UCI nam mede daarom een gereserveerde houding aan bij al le verhalen over epo. Ook het on derzoek van Donati maakt in Lausanne geen indruk. De Itali aan schreef een rapport over het gebruik van EPO en haalde daar in fel uit naar de professoren Conconi (de man achter de suc cessen van Francesco Moser) en Ferrari (de leerling van Conconi). Het lag bijna drie jaar in de la bij het Italiaans olympisch comité en plots dook het afgelopen herfst op in de pers. Guerilla-oorlog „Van Donati is bekend dat hij een guerilla-oorlog voert tegen Con coni. Ik ken het rapport alleen maar vanuit de pers. Ons is het nooit toegestuurd," zegt Ver bruggen. Het feit dat Conconi nog altijd voorzitter is van de me dische commissie van de UCI, zegt volgens de Nederlander alles over het vertrouwen dat de wiele- runie nog altijd in de Italiaan heeft. „Feit is dat EPO niet is op te spo ren in het bloed. Het enige wat we hebben, zijn geruchten. Ik kan daar niets mee. Er zouden doden vallen. Kent U die gevallen. Het is voor ons allemaal niet zwaar genoeg om een gerechtelijk on derzoek te eisen. We hebben geld gestoken in een onderzoek van een Canadees laboratorium. Meer konden we niet doen." De Canadezen onderzochten in juni 1996 tijdens de Ronde van Zwitserland het bloed van alle deelnemers. Verbruggen Iaat het resultaat zien. Uit zijn EPO-map haalt hij een lijst, waarop achter ieder onderzoeksnummer het he- matocriet-cijfer staat geschre ven. De waarden boven de 50 heeft Verbruggen omcirkeld. Ze ven van de pngeveer 150 gecon troleerde renners zijn zo aange merkt. Een gering aantal vindt de president. „Zeker als je bedenkt dat de controle onaangekondigd midden in een zware wedstrijd als de Ronde van Zwitserland is uitgevoerd. Daarnaast is de hoogst gemeten waarde slechts 55." Het was allemaal niet verontrus tend genoeg om in te grijpen. Al studeerde de UCI wel op een me thode om de EPO te kunnen op sporen. De grote ophef kwam pas toen een aantal (top)renners af gelopen herfst de verdachtma kingen aan zijn adres beu was. 'Je kunt niet meer met goed fatsoen een koers winnen,' meenden de heren. Iedere topprestatie, zeker vanuit de Italiaanse hoek, werd immers met de nodige argwaan bekeken. „Ik merk dat de jeugd bang is met wielrennen te beginnen, omdat ze denken dat je alleen met EPO de top kunt halen. Het is mijn taak om te laten zien dat het ook zon der kan," verwoordde wereld kampioen Johan Museeuw zijn bezorgdheid. Zijn nieuwe ploeg genoot Gianni Bugno applaudi- seerde het hardst. Met nog een aantal renners dron gen ze bij Verbruggen aan op bloedtests, want daarmee zou de EPO op te sporen zijn. Dat bleek echter niet het geval te zijn. Schattenberg: „Mensen hebben het idee dat je in bloed alles kunt terugvinden. Dat is niet zo. In fei te is urine een veel betere stof om te testen." Obstakel Niet alleen de renners, maar ook de UCI hoopte lange tijd via bloedmonsters het EPO-spook te kunnen vernietigen. Verbruggen: „We praten dan ook al een paar jaar over een bloedtest. Naast het ontbreken van een afdoende on derzoekmethode lag er echter vooral een enorm juridisch obsta kel. Je kunt mensen niet ver plichten bloed af te staan. Om die reden zijn we er nooit eerder mee begonnen. Maar nu de renners er zelf unaniem om vragen, is er voor ons geen reden om die tests tegen te houden." En dus kondigde Verbruggen in januari de nu al veelbesproken bloedonderzoeken aan. Vanaf de start van Parijs-Nice worden bij toerbeurt bij complete ploegen (in totaal dertig renners) om 6.00 uur 's morgens in het hotel bloed afgenomen. Uit oogpunt van effi ciency zijn dat steeds ploegen die in één hotel ondergebracht zijn. De UCI herhaalt keer op keer dat het geen doping- maar een ge zondheidsonderzoek is. Wiens hematocriet-gehalte bij het krie ken van de dag boven de 50 zit, mag niet starten. Voor zijn eigen veiligheid. Maar duidelijk is ook dat het nieuwe verdachtmakin gen zal regenen. Dat laatste is volgens de renners die om de test gevraagd hebben, alleen maar een prettig bijverschijnsel. Geen collega wil volgens hén immers het risico lopen om op die manier in de schijnwerpers te worden ge zet. Sociale controle in optima forma. De Zwitser Pascal Richard (win naar van Luik-Bastenaken-Luik en de olympische wegwedstrijd) weet hoe het voelt wanneer men sen over jou en EPOfluisteren. De kopman van Casino is voor bloedtests, maar niet op de ma nier zoals de UCI ze nu gaat uit- EPO is de afkorting van erythropoïetine, het hor moon dat de aanmaak van rode bloedlichaampjes re gelt. Eind jaren tachtig kwam kunstmatig gefabri ceerd EPO als een geschenk uit de hemel vallen voor veel nierpatiënten. Omdat het ex tra rode bloedlichaampjes aanmaakt, leverde het hen nieuwe energie. Extra rode bloedlichaampjes verhogen de zuurstofopname en dat is iets wat iedere top sporter aanspreekt. EPO bleek wat dat betreft hetzelf de effect te hebben als een hoogtestage. Het product stond daarom als snel te boek als bloeddo- ping voor duursporters. De Italiaan Donati stelt in zijn rapport dat met name de professoren Coneoni en Fer rari goud geld hebben ver diend met het toedienen van het wondermiddel. Goed koop is het spul niet. Een normale nierpatiënt is 5000 gulden per jaar kwijt aan epo. Een gezond iemand heeft veel meer EPO nodig om zijn prestaties te verho gen. Het voornaamste gevaarlijke bijeffect van epogebruik is dat het bloed dikker of stro perig wordt. Dik, klonterig bloed verhoogt de kans op trombose in hart of hersenen. Met alle fatale gevolgen van dien. Het toedienen van bloedverdunners is volgens Donati dan ook noodzake lijk. En juist in het vinden van die juiste balans epo/verdunners zou hem het vakmanschap van Conconi c.s. zitten. Lange tijd werd veronder steld dat kunstmatig toege diend EPO op te sporen zou zijn in het bloed. Dat is in derdaad mogelijk, maar al leen via een omslachtige, tijdrovende en dure metho de, waarbij de suikerverbin ding binnen het kunst-EPO de doorslaggevende rol speelt. Een bruikbare antidoping- test is er daarom niet. Het enige wat gemeten kan wor den is de stroperigheid (he matocriet) van het bloed. Dat geeft geen uitsluitsel over epo-gebruik, maar waar schuwt de renner wel voor de gevaren. EPO is niet verkrijgbaar in de Nederlandse en Belgische apotheken. Alleen de zieken huizen verstrekken het. Volgens de Belgische cardio loog Van Lierde is de nierpa- tiëntenmarkt zo groot, dat de epo-industrie geen noemens waardige belangen heeft bij het handhaven van het pro duct in de wielersport. voeren. „Dat er iets moet gebeu ren, is duidelijk. De Italiaanse ploegen hebben de laatste tijd niet voor niets veel moeite om nieuwe sponsors te vinden. Ook ik ben geschokt door de verhalen. Bloedcontroles zijn goed, maar dan wel voor iedereen. Van de za kenman tot de sporter. Daarnaast zijn de resultaten ervan alleen een zaak van de renner en zijn begeleider. Ik laat me een keer per jaar testen en de resultaten gaan niemand anders wat aan." Akkoord Toch heeft ook zijn ploeg zich ak koord verklaard met de verplich te tests. „Ach ik weet nog niet of ik er straks aan meedoe," zegt Ri chard quasi-onverschillig. Geert Leinders is ploegarts bij Rabo. Hij staat achter de tests en hoopt dat alle ploegen er net als in januari unaniem achter blijven staan. Leinders laat zich het liefst niet uit over EPO. „Omdat ik de bewijzen van het gebruik ervan niet heb. Iedereen legt lin ken tussen prestaties en mogelijk EPO-gebruik. Maar dat is juist zo gevaarlijk. Nu weer in de Ronde van de Middellandse Zee. Festina rijdt een aantal dagen sterk en prompt hoor je de bekende ver halen weer." Leinders probeert de renners van de Rabo-ploeg optimaal te bege leiden. Binnen de wetten van de UCI en binnen zijn eigen ethische normen. „Globaal gesproken is mijn criterium of ik een bepaald product ook aan mijn eigen zoon zou geven. EPO klinkt aanlokke lijk, maar we weten eenvoudig weg niet wat de gevolgen op lan gere termijn zijn. Er bestaat geen literatuur over. In dat geval blijf ik ervan af." De Rabo-dokter was erbij, toen Verbruggen in Genève het nieuws van de bloedcontrole wereldkun dig maakte. „In de ochtenduren kregen we als doktoren eerst een technische uiteenzetting. Ik hield er een machteloos gevoel aan over. De wetenschap die het pro duct heeft gemaakt, kan het niet onder controle houden." De bloedonderzoeken zelf wer den 's middags door de buiten wacht met de nodige scepsis ont vangen. In de dagen erop hakten journalisten en wetenschappers lustig in op het controle-compro mis. Het versterkte bij Verbrug gen het beeld van de onzin uit kramende buitenwereld, die het had voorzien op zijn wielersport. „Kom, we zijn niet helemaal gek. We hebben een maand lang bij alle mogelijke mensen advies in gewonnen en uiteindelijk is deze methode er als de beste uit ge rold." Dokter Schattenberg ergert zich al evenzeer aan de kritiek. Met name de verhalen als zou de test eenvoudig te frauderen zijn, snij den volgens hem geen hout. Bloedverdunners nemen, vocht toevoegen, plaspillen slikken. Het heeft volgens Schattenberg geen zin. „De test is inderdaad te manipuleren," stelt Schattenberg uitdagend. „Vlak voor de contro le kan een arts bij de bewuste renner op ouderwetse manier aderlaten (grote hoeveelheden bloed afnemen dus) en daarna veel vocht toedienen. De hemato- criet-waarde daalt dan inder daad. Je kunt daarna het vocht weer laten verdwijnen, maar het effect van het verrijkte bloed ben je mooi kwijt voor die dag. Wie safe wil zitten, moet deze proce dure iedere koersdag voor zes uur 's morgens herhalen. Een slimme renner kan dan net zo goed met het slikken van EPO stoppen." Langzaam krijgen de bloedon derzoeken bijval. Zoals van de Belgische neuroloog Leenaerts. „Toen ik Verbruggen de tests op de radio hoorde aankondigen, moest ik lachen. Maar nu ik het verhaal van meerdere kanten heb bekeken, kan ik slechts vaststel len dat het plan goed in elkaar steekt." Het zal Verbruggen deugd doen. Gezondheidsplan De UCI heeft overigens nog meer in petto. „Want met deze hemato- criet-tests alleen stopt het niet. Ze moeten op den duur onderdeel gaan uitmaken van een veel gro ter gezondheidsplan. Net zoals de gewone maatschappij moet ook het wielrennen zijn arbo-wet krijgen. In de Ronde van Zwitser land is meer dan alleen het hema tocriet-gehalte getest. Zo bleek dat ferritine, het ijzergehalte in het bloed, een veel groter pro bleem kan gaan worden. Omdat renners bang zijn voor een ijzer tekort, slikken ze kennelijk grote hoeveelheden ferritine." Lon Schattenberg strijdt al jaren tegen doping. „Sinds de komst van EPO is het echter allemaal anders geworden. EPO is het eni ge middel dat aantoonbaar dui delijk prestatieverhogend is," zegt de Limburger. Amfetaminen en anabolen zijn volgens Schattenberg uit de tijd. „Ze hebben ten eerste geen daad werkelijk effect en ten tweede weet iedereen dat ze op te sporen zijn. Wij controleren zo vaak, dat niemand dat risico nog neemt." De gevaren van EPO zijn volgens Donati zeer groot. Klonterend bloed kan dichtslibbende aderen en fatale proppen in hersenen of hart veroorzaken. Denkend aan al het (verborgen) amfetamine leed heft Verbruggen de handen nog maar een keer ten hemel. „Schrijf op," gebiedt hij. „De ge zondheid van de huidige renners is veel en veel beter dan die van de coureurs van twintig of dertig jaar geleden."

de Stem | 1997 | | pagina 13