Winst ABN Amro kwart hoger ektewet ing geld Toekomst Akzo Nobel in pharma en verven Van Ommeren gokt komende jaren op chemie en gas Economische groei 1996: 2,7 procent Macintosh-keten wil loon naar investeren Fabriek De Vuurslag verhuist naar Breda Baik profiteert van euforie op financiële markten DE STEM ECONOMIE A7 'Htogovens neent belang in Faalse stalfabriek' Transport- en opslagconcern stapt Aziatische en Zuid-Amerikaanse markten op Besuit EMU apri 1998 FEBRUARI 1997 A6 lijd zorgen over de effecten e bedrijfsverenigingen lik- het gevolg was van de af- n moordende concurrentie kosten stijgen. De belang- "t toe, maar die werknemer emer, staat de hoogte de boete bovendien in geen -le verhouding tot het ge- gde feit. De bedrijfsvereni- kost het verzuim in het al- een niets. Ook de manier rop de ingevulde formulie- door de bedrijfsverenigin- worden beoordeeld roept en op. Bij gangbare beroe- blijkt de bedrijfsvereni- opeens niet meer op de gte te zijn van de belastin- in dat beroep, terwijl hier- r in een latere fase wel al- ei uitspraken worden aan. n driekwart van de werkge- s heeft zich herverzekerd r de kosten van zieke werk ers. De verzekeringsmaat- appijen willen in veel geval- echter niet afgaan op de ge- ens die de werkgevers ach- f aanleveren, en eisen ver- mgegevens van de Arbo- nsten. Deze gegevens moe de Arbo-diensten speciaal or de verzekeringsmaat- appijen samenstellen, arbij zijn de verzekerings- atschappijen er vanuit ge- -n dat alle werkgevers alle kmeldingen aan de Arbo- nsten doorgeven, en dat die verzamelde gegevens koste- s aanleveren. Over de in- ud en de wijze waarop dat et gebeuren, zijn bij de af- affing van de Ziektewet en goede richtlijnen gegeven, t gevolg is een discussie tus- verzekeraars en Arbo-dien- n over wat wel en wat niet der de privacy-wetgeving lt, wie de kosten moet beta- en wie bepaalt hoe de infor- atie mag worden aangele- rd. echts in een paar gevallen jn tussen verzekeraars en Ar- -diensten goede afspraken maakt. Nog maar weinig rzekeraars hebben verzuim- gevens over 1996 gekregen, veel werkgevers weigeren verzuimregistratie bij Ar- o-diensten plaats te laten vin- en ten behoeve van de verze eraars. De bedrijfsverenigin- en houden op een frustrerende dure wijze toezicht werk- evers en Arbo-diensten. e Arbo-diensten dreigen gro- administratiekantoren te orden, ten behoeve van de be- 'jfsverenigingen en verzeke- 'ngsmaatschappijen. Daarmee pen we het risico weer in de ude bureaucratische systemen e verzanden, waarin verzuim- egeleiding en verzuimpreven- ie ondergeschikt zijn aan de dministratieve taken. Door de ubbele administraties ten op- ichte van het oude systeem unnen de kosten nooit lager itvallen dan voor het afschaf- en van de Ziektewet. De auteur is bedrijfsarts en lid van het managementteam van Arbo Unie Oost-Brabant. 9K 1 met yoghurt of pap, vermengd foto anp raarde voor goede zorg. ghmans is wetenschappelijk bij het Instituut voor Gezono- ek te Maastricht. Daarnaast is ni) ofessor medische ethiek verbon- let Limburgs Universitair Centrum ibeek (B.). i i VRIJDAG 28 FEBRUARI 1997 Van onzredactie economie Arnhei - Bij Akzo Nobel wordt et elk jaar duidelijker met vdke activiteiten het meestëjeld valt te verdienen: pharmen 'coatings' (verven). Chemikomt op afstand op de derde laats en 'vezels' is en blijft vorlopig een probleem. Bestuuvoorzitter C. van Lede maakter gisteren bij de presen tatie vs de jaarcijfers van 1996 dan oo geen geheim van dat de toekom van het Arnhemse we- reldcorern in de pharma en ver ven geicht moet worden. Maar de coiernslogan 'creating the right clmistry' zal nooit worden vervanm door 'creating the right pirma'. „We zijn en blij- ven een chemieconcern," aldus Van Lede, die eraan toevoegde dat Akzo Nobel best wel wat voelt voor enkele chemische fa brieken waar Unilever van af wil. Akzo Nobel haalde vorig jaar een beter resultaat dan in 1995, al hoewel het verschil pas gevonden kan worden in het derde cijfer achter de komma: 1,318 miljard gulden tegen 1,314 miljard gul den. Deze winstgroei, van dus maar vier miljoen gulden, werd behaald op een omzet van 22,438 miljard gulden, 50 miljoen gul den meer dan in 1995. „Toch ben ik bijzonder trots op dit resul taat, want ondanks het te late herstel van de economie is onze verwachting, evenaring van het recordjaar 1995, uitgekomen. We zijn er zelfs iets boven uit geko men." Hoe gering ook, Akzo Nobel dankt de resultaatsverbetering aan een zeer sterke eindsprint. Terwijl in het eerste en tweede kwartaal het bedrijfsresultaat nog met respectievelijk 11 pro cent en 3 procent daalde en in het derde kwartaal nog een magere plus 3 procent kon worden ge scoord, de inhaalslag werd ge maakt in het vierde kwartaal met een resultaatsverbetering van niet minder dan 32 procent. Akzo Nobel heeft de hoogste ver wachtingen van de afdeling Pharma. Daarin wordt ook het meest uitgegeven aan onderzoek en ontwikkeling. Met 18 procent van de concernomzet zorgt phar ma voor 39 procent van het totale bedrijfsresultaat. Verven is goed voor 33 procent van de totale om zet en zorgt voor 29 procent van het bedrijfsresultaat. Chemie komt met 34 procent van de om zet op een aandeel van 28 procent in het totale resultaat, terwijl 'zorgenkind' vezels met 15 pro cent omzetaandeei maar voor 4 procent bijdraagt aan het be drijfsresultaat. Pharma heeft vorig jaar zijn kracht bewezen door het be drijfsresultaat met 6 procent tot 795 miljoen gulden te verbeteren, ondanks zware tegenslag aan het anticonceptiefront. Zeventig miljoen gulden kostten de problemen rond de introductie van de 'derde generatie pil', een uitvloeisel van de al in 1995 ont stane discussies. Daardoor en door de aanloopkosten van nieu we producten bleven de resulta ten van Organon in Oss achter. Maar Diosynth en Intervet (dier geneeskundige preparaten) maakten Organons verlies royaal De aandeelhouders kunnen 7,50 dividend verwachten en in de toekomst meer, want ging tot nog toe 35 procent tot 40 procent van de nettowinst naar hen toe, Van Lede wil dat dat percentage straks ook boven 40 kan uitko men. Een van de belangrijkste aan deelhouders van Akzo Nobel, het Zweedse Securum (ex-eigenaar van Nobel) wil van zijn 10,2 pro- centsbelang af. Dit belang, dat tegen de huidige beurskoers meer dan 2 miljard gulden waard is, zal voor de ene helft worden herplaatst bij enke le grote institutionele beleggers en voor de andere helft bij de Arnhemsche Maatschappij tot het houden van aandelen Akzo Nobel. Van onzredactie economie Amstcdam - Bestuurs- voorzter P. Kalff was gis teren iik tevreden' over de 'fantatische resultaten' die de AN Amro vorig jaar heeft behaald. De netto winst: van Nederlands grootië bank steeg vooral door e goede gang van za ken o de financiële mark ten mt 26,3 procent tot 3,3 miljai gulden. Alle blrijfsonderdelen droegen bij aaide winstgroei. De rente inkomen - goed voor ruim zes tig promt van de baten en daar mee doelangrijkste kurk waar op de Ink drijft - groeiden met 12,6 péent tot 11,5 miljard gul den. Dpost provisies steeg voor al doe de belangstelling voor aandeli met 18,5 procent tot een kleine miljard gulden. De resul taten i£ financiële transacties - de harel in derivaten, effecten en vala's voor eigen rekening van deank - steeg het spectacu lairst: iet 57,1 procent procent tot biji 1,9 miljard gulden. In totd namen de baten met 17,8 pcent toe tot 19,1 miljard guldentje bedrijfslasten stegen met 18 tot 12,9 miljard gulden. De lastistijging was onder meer het gedg ygp.dei groei van het persontsbestand - vooral in het buiteipjcfr.vjj^naet,. bijna 2.500 mensegot 66.172. Incidttele kosten Daarnigt hebben enkele inci- denteloosten de kosten omhoog gedrevi. Zo heeft de ABN Amro 310 mioen gulden opzij gezet voor dmvoering van de euro, die naar v-wachting een half mil jard ga; kosten. Voor aanpassin gen vanet computersysteem aan de eeuwisseling is 30 miljoen guldengereserveerd. Door de goede nultaten lopen bovendien de windeling en de bonussen - vooral ior investment-bankers - fors in i papieren. Het bahstotaal groeide met 8,9 procenhaar 595,3 miljard gul- abnamro Topman Kalffvan ABN Amro kijkt vlak voor de presentatie van de jaarcijfers op zijn horloge. Tijd om te beginnen. den ondanks de verkoop van dochter MeesPierson aan verze keraar Fortis waardoor 31,4 mil jard uit de boeken verdween. Ac quisities hadden daarentegen een positief effect van 6,7 miljard. De winst per aandeel steeg met 20,4 procent naar 9,26. Het di vidend gaat van ƒ3,60 naar ƒ4,20. De ABN Amro maakte bekend dat de aandelen worden gesplitst in de verhouding 1 op 4 om daar mee de verhandelbaarheid te ver groten. New York De aandelen die nu al genoteerd zijn aan elf beurzen, zullen vanaf mei ook verhandeld worden aan de beurs van New York. De ABN Amro heeft volgens Kalff tot die stap besloten, omdat zij de groot ste buitenlandse bank in de VS is en om toegang te krijgen tot de grootste kapitaalmarkt ter we reld. „Dat verhoogt de liquiditeit van het aandeel. Als dat ooit no dig is voor de financiering van een overname, willen wij daarvan ook gebruik kunnen maken." Kalff zei de toekomst met ver trouwen tegemoet te zien, maar voor een winstprognose vond hij het nog te vroeg. „Ik ben altijd voorzichtig. Dan hoef ik ook nie mand teleur te stellen. Bovendien is de onzekerheid over de effec tenbeurzen en de koers van de dollar wat groter dan een half jaar geleden. Maar ik ben niet pessimistisch. Ik heb ook niet het gevoel dat het jaar slecht is ge start." Volgens de nieuwe richtlijnen maakte de ABN Amro gisteren ook de inhoud van de VAR (Voor ziening voor Algemene Risico's) bekend. In het 'stroppenpotje' bleek ruim 4 miljard gulden te zitten. Daarvan gaat 2 miljard gulden naar het nieuwe FAR (Fonds voor Algemene bankRisi- co's). De rest is toegevoegd aan de algemene reserves. Rijscvk (anp) - Hoogovens neeneen belang van 50 pro cent i de Waalse staalfabri kant oël. De ondernemin gen aken vanmiddag de overeikomst bekend, zo heeft e Belgische krant Le Soir gferen gemeld. De o\feenkomst komt erop neer at er een houdster- maatéappij met de naam Newc. wordt opgericht, waareder Boel komt te val len. oogovens neemt de helft in het kapitaal van 55 mfoen voor zijn reke ning, ioël de rest. In 1996 feed t fabriek een verlies van ƒ0 miljoen. Par'is (qa/dpa) - Eind april vol- gend ja- valt het besluit over welke laden kunnen deelnemen aan de MU, de Economische en Monetae Unie. Dit heeft euro- commisiris Yves Thibault de ®guy pteren in Parijs gezegd hjdens <n ontmoeting met enke le Frans parlementariërs. Aan de asis van het besluit ko men twt rapporten te liggen, een van hetüuropese Monetaire In stituut JMI), de voorloper van "k Euroese centrale bank, en een vanle Europese Commissie. dieapporten dienen defini- ieve geevens te worden over- egd, we op zijn laatst in februa- N1998 net gebeuren. Van onze verslaggever Rotterdam - Van Ommeren (transport en opslag) gaat haar positie in de sectoren chemie en gas de komende jaren flink verstevigen. De overname van de Vlis- singse terminal Eurogas is een aanzet om de omzet in de gassector de komende vijf jaar ter verdubbelen van honderd naar tweehonderd miljoen gulden. Van Ommeren heeft een uitstekend 1996 achter de rug. Het netto-resultaat groeide van 85 naar 94 miljoen gulden. „We kunnen de maatlat van het rendement van twaalf procent verhogen naar vijftien procent in 2000," zei bestuursvoorzitter C. van den Driest gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Daarmee steekt hij zijn nek niet zo ver uit: per jaar is daar een winststijging van amper twee procent voor nodig. De cijfers van 1996 en 1995 laten zich slecht vergelijken door een een stelselwijziging (volgens het oude stelsel bedroeg de winst in 1995 80 miljoen) en een ingrijpende wijzi ging van de portefeuille. De omzet daalde van 880 naar 755 miljoen gulden als saldo van de verkoop van de droge lading-divisie, de aankoop van terminals en de acquisitie van Chemgas. Het totale bedrijfsresultaat pluste tien pro cent naar 167 miljoen. De tankvaart droeg daarin 46 miljoen gulden ('95: 28 min) bij, vooral door een sterk herstel van de binnen vaart (30 tegen 13 miljoen). Het resultaat van de transportdiensten bleef met 36 miljoen licht achter, net als de tankopslag (84 om 92 min). Raffinaderijen Het concern verlegt het accent steeds verder in de richting van chemie en gas. In de mine rale olie zijn de marges mager omdat raffina derijen kleine voorraden aanhouden en de concurrentie dus heviger wordt. Om de gasactiviteiten te vergroten breidde Van Ommeren het belang in Chemgas uit tot een controlerend belang van 51 procent. Chemgas nam vervolgens de Vlissingse ter minal Eurogas over. Dat bedrijf is in de jaren tachtig door Van Ommeren gebouwd, moest wegens geldgebrek worden verkocht maar is nu terug onder de oude paraplu. Van Ommeren wil de expertise van Chemgas en Eurogas gebruiken om met die technolo gie nieuwe activiteiten in Azië en Zuid-Ame rika op te starten. Grote markten als China en India tonen een sterk stijgende vraag naar gas. Zo gaan in India steeds meer huishou dens koken op butagas in plaats van hout te stoken. Iver Ships Om de positie in de opslag en transport van chemicaliën te versterken heeft Van Omme ren een 40 procents belang in rederij Iver Ships genomen, een aandeel dat het concern wil uitbreiden tot een controlerend belang. De opslagcapaciteit is uitgebreid met 1,5 miljoen kuub, waarvan 55 procent voor che micaliën. De resultaten van de chemie bleven welisaar achter bij 1995, 'maar dat was een uitzonderlijk goed jaar', stelde Van den Driest. De taken van Van Ommeren veranderen on dertussen van vervoerder en bieder van op slagruimte naar een dienstverlener. De grote olie- en chemiebedrijven willen dat Van Om meren een deel van het voorraadbeheer over neemt. Ook willen zij allereerst werken met dienstverleners die net als zijzelf beschikken over een wereldomspannend netwerk. Van Ommeren rekent zich tot de wereldtop op dit gebied en heeft door acquisities inmiddels op alle continenten opslagfaciliteiten ter be schikking. Die positie bouwt Van Ommeren met een investeringsbudget van 200 miljoen gulden vooral verder uit in Zuid-Amerika en Azië. Binnenvaarttanker Rauricia met roest vrijstalen tanks voor het vervoer van hoogwaardige chemicaliën, foto van ommeren Voorburg (anp) - De economische groei over 1996 komt uit op 2,7 procent, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is een veel hoger percentage dan in de meeste andere Europe se landen. In het laatste kwartaal van vorig jaar bedroeg de stijging van het bruto binnenlands pro duct zelfs 2,8 procent ten opzich te van dezelfde periode in 1995. Overigens lag de groei in het tweede en derde kwartaal vorig jaar nog iets hoger.-In 1995 be droeg de economische groei nog 2,1 procent. Vooral de bouwsector deed het in het laatste kwartaal van 1996 be ter dan twaalf maanden eerder: er werd 8 procent meer geprodu ceerd. Dat heeft te maken met het feit dat de bouw in de winter van 1995 - 1996 nog langer stil lag dan in het afgelopen seizoen. Werd de economische groei in 1994 en 1995 nog gedragen door hogere import en export, het af gelopen jaar trokken vooral de consumentenbestedingen aan. De gezinsconsumptie groeide met 3,1 procent, de hoogste groei sinds vijf jaar. De vraag naar duurza me goederen steeg hard, namelijk met 4,2 procent. Vooral aan wo ninginrichting en huishoudelijke apparatuur werd meer besteed. In de laatste categorie daalden het afgelopen jaar de prijzen. Voor het eerst sinds jaren werd ook meer textiel verkocht, al gaat het om een bescheiden groei van 2 procent. De economische statistieken van het CBS over de afgelopen tijd geven aan dat er sprake is van aanhoudend gunstige ontwikke lingen. De conjuncturele ontwik keling heeft een bredere basis ge kregen. In de tweede helft van vorig jaar hebben alle beste dingscategorieën aan de groei van het bbp bijgedragen. In de eerste helft van vorig jaar was de gezinsconsumptie nog de stuwende kracht achter de groei. In de tweede helft van 1996 zijn ook van andere bestedingscate gorieën, zoals internationale handel en investeringen, positie ve effecten op de groei uitgegaan. Van onze verslaggever Amsterdam - Liefst 78 miljoen gulden, een record, stak de de- tailshandelsketen Macintosh het afgelopen jaar in een verbete ring van zijn winkels. De uiteindelijke jaarwinst, 2,7 miloen gulden, stonden daarmee in schril contrast. Dat het Limburgs concern ter nauwernood uit de rode cijfers bleef, is niet echt verrassend. Eind vorig jaar maakte bestuurs voorzitter G. Beijer al bekend dat de nul-lijn angstvalllig dichtbij kwam, na een neergaande lijn die al eerder was ingezet. De vrije val van Macintosh (eigenaar van ke tens als Quantum, Superconfex, Halfords, Piet Klerkx en Bartels Decor) was al ingezet in 1995, toen de winst kelderde van ruim 38 naar 22 miljoen gulden. Toch gelooft Beijer in betere tij den. Wanneer die zullen aanbre ken, weet hij niet. Maar, zo liet hij gisteren tijdens de persconfe rentie van de jaarcijfers in Am sterdam weten, Macintosh is er klaar voor. „We hebben onze zaakjes op or de", luidde zijn boodschap, „maar om het beoogde winstni veau te herkrijgen, moet wel de markt gaan mee zitten. We kun nen niet op eigen kracht terug naar een rendement van 3 pro cent. Dat de winst 3 procent van de omzet moet bedragen, is en blijft het streven bij Macintosh. Vorig jaar werd die rendementseis in de verste verten niet gehaald. Beijer kon weliswaar een lichte omzet stijging melden, van ruim 6 pro cent naar 1,06 miljard gulden, maar de forse winstdaling liet hem geen andere conclusie dan te spreken van 'een financieel zeer teleurstellend jaar'. Vooral de resultaten van Super confex in België waren allebe- droevendst. Na enig rekenwerk kwamen Beijer en zijn financiële man J. Nijhuis tot de slotsom dat de verliezen ruim 15 miljoen gul den hebben bedragen. Maar, be zwoer het duo, de reorganisatie bij Superconfex België is vol tooid en de 68 winkels hebben van binnen een flinke facelift on- dergaan, iitu uw u\ Vanwege de economische en maatschappelijke onzekerheid zijn de Belgen de laatste jaren aan het sparen geslagen, met alle gevolgen vandien voor de winkel- omzetten. En hoewel de spaar quote sinds kort weer dalende is, lijkt de ommekeer nog niet in zicht. Toch verwacht Nijhuis dat Superconfex België dit jaar 'uit de rode cijfers komt'. Van onze verslaggever Breda Roosendaal - Machinefabriek de Vuurslag verdwijnt na ruim vijftig jaar definitief uit Roosendaal. Eind maart verhuist het bedrijf naar Breda waar het intrekt bij machinefabriek Brabant van Opstal die de Vuurslag twee jaar geleden na een faillissement in handen kreeg. Sinds de doorstart heet het be drijf ook officieel niet meer De Vuurslag, maar Vuurslag zonder het toevoegsel De. De naam Vuurslag zal ook na het overhe velen van de productie naar Bre da blijven voortleven, zowel als naam voor de bv als als merk naam voor de producten. „Het is een naam die staat als een huis. Het zou zonde zijn om daar niet van te profiteren," zegt directeur E. van Opstal. De Vuurslag is ge specialiseerd in de bouw van pro ductielijnen voor het maken van biscuits. Dat is een activiteit die aansluit bij de producten die ma chinefabriek Brabant van Opstal fabriceert, te weten productie systemen voor de voedingsmid delen- en veevoerindustrie. Machinefabriek Van Opstal is van oorsprong een Zevenbergs bedrijf. Aan de Rode Vaart in Ze venbergen herinnert nog een 250 meter smalle, lange en vervallen fabriekshal aan de tijd dat Van Opstal in het voormalige suiker stadje was gevestigd. Het toeval wil dat juist onlangs bekend werd dat de oude fabriekshal in Zevenbergen eindelijk gesloopt gaat worden om plaats te maken voor woningbouw. Overplaatsing van de Vuurslag naar Breda heeft volgens Van Opstal van meet af aan in de be doeling gelegen. „In het overna me-contract was al door de vori ge eigenaar bedongen dat wij het terrein en de gebouwen uiterlijk per 1 april 1997 leeg zouden ople veren", aldus Van Opstal. De Vuurslag is in Roosendaal geves tigd op een terrein naast de in middels gesloopte Liga-fabriek. De verwachting is dat ook het fa brieksgebouw van De Vuurslag tegen de vlakte gaat. Bij de herstart na het faillisse ment van twee jaar geleden kon den circa dertig van zestig men sen die er toen werkten, terugko men. Inmiddels is het aantal werknemers gestegen tot veertig, die allen meeverhuizen naar Bre da. Met het oog op de komst van de Vuurslag is het bestaande fa brieksgebouw van Van Opstal aan de Konijnenberg in Breda met 2500 m2 uitgebreid. Die uit breiding, waarmee een investe ring van circa 2,5 miljoen is ge moeid, is verrezen aan de achter zijde van de bestaande fabrieks hal. De verhuizing naar Breda mag volgens directeur Van Opstal be schouwd worden als de voorlopi ge bekroning van een succesvolle doorstart van de Vuurslag. Ook met machinefabriek Brabant van Van Opstal zelf gaat het goed, zegt de directeur. „Voor beide be drijven hebben we een goed ge vulde orderportefeuille en alles wijst er op dat dat de komende jaren zo zal blijven. Ik voorzie wat dat betreft een bestendige groei, zowel kwa omzet als kwa werkgelegenheid". Bij de twee ondernemingen sa men werken momenteel 145 men sen. Dat aantal wordt op korte termijn met twintig uitgebreid. Zaterdag start daarvoor een wer vingscampagne. In de nabije toe komst verwacht Van Opstal nog verdere groei van de werkgele genheid, zonder overigens dat hij daar op dit moment concrete aantallen aan wil verbinden.

de Stem | 1997 | | pagina 7