Kolonisten splijtzwam Israëlische samenleving Win Ideaal: in alle openheid praten over ultieme wens terminale patiënt Afschaffen Ziektewet kost samenleving geld Baik prof DE STEM OPINIE DE STEM 'Hoogovens ne«ïit belang in Faalse stalfabriek' Besuit EMU apri 1998 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1997 A6 De Hebron-akkoorden zouden een stap op weg naar vrede tussen de Pa lestij nen en Israël kun nen zijn. Maar er zijn veel groepen die de vrede bedreigen. Ook in Israël zelf. Door Cyril Widdershoven DE OPKOMST van de kolonis tenbeweging Gush Emonim is ja renlang gezien als de exponent van rechts-Israël. Alle ultra rechts-conservatieve splinters le ken onderdeel van deze machtige lobbygroep. Rapporten van di verse veiligheidsdiensten maken duidelijk dat deze theorie niet klopt. De hele wereld was geschokt door de moordaanslag van een jonge Israëlische student op pre mier Yitzhak Rabin. Velen zagen daarin een daad van een eenling, zonder politieke invloed of ach terban. Maar volgens onderzoe kers in Israël en de Verenigde Staten moet de aanslag worden gezien als de eerste uiting van een opkomend rechts-extremisme binnen de seculiere Israëlische samenleving, met religieus-mes sianistische invloeden. De laatste jaren hebben een dui delijke verharding binnen Israël te zien gegeven. Daarbij is de groeiende aanhang van ultra-or thodoxe en rechtse partijen het meest verontrustend. Tot aan de ondertekening en ratificering van de Hebron-akkoorden werd de frustratie, angst en woede van dit deel van de bevolking onder con trole gehouden door de Likoed- regering. Die was immers aan de macht gekomen met de steun van deze tegenstanders van een vrede met de Arabische staten. Bibi Netanyahu en zijn Likoed- partij hadden beloofd dat er geen integrale delen van bijbels Israël zouden worden teruggegeven aan de Palestijnen. De realiteit is ech ter anders. De teruggave van een groot deel van Hebron en de angst voor de volgende zet in het vredesproces veroorzaken een duidelijke verharding van de standpunten binnen de kolonis tenbewegingen. Dat kan leiden tot heftige conflicten, van publie ke ongehoorzaamheid tot zeer subversieve en illegale acties. Westbank Een van de belangrijkste items van de komende besprekingen tussen de Palestijnen en Israël zal de positie van de joodse nederzet tingen op de Westbank zijn. Dat is een zeer heikel en explosief punt binnen joodse conservatieve stromingen. Teruggave van delen van bijbels Israël zoals Judea en Een Israëlische soldaat bewaakt een groep kolonisten tijdens een mars door Hebron in juni vorig jaar. Door de zogeheten Oslo-akkoorden van september 1995 wordt Is raël gedwongen zich uit Hebron terug te trekken, maar de militante opstelling van joodse kolonisten bemoeilijkt de naleving van die afspraken. foto reuter Samaria zal leiden tot hernieuwd extremisme. Dit religieus extremisme, gecom bineerd met extreem-rechts, is gebaseerd op de overtuiging dat de joden een exclusief recht op deze gebieden hebben, teruggave is dus onmogelijk. Bovendien leeft in deze groepen sterk het idee dat het joodse volk uniek is, ze hebben een speciale missie en bestemming. Deze opvatting staat haaks op het seculiere zio nisme, dat voornamelijk oproept tot de stichting van een joodse staat om gelijk te zijn aan de an dere volkeren. Bij het religieus extremisme overheerst de overtuiging dat het conflict tussen joden en gojim, de niet-joden, voor altijd zal be staan. Westerse steun aan Israël wordt gezien als een interventie van God, geen enkel rationeel ar gument wordt aanvaard. Een an der punt is de redenering dat de strijd tussen joden en Arabieren een strijd is tussen goed en kwaad, vredesbesprekingen zul len altijd eindigen in een hervat ting van dit conflict. Tenslotte leeft in deze groepen de overtui ging dat de komst van de Messias aanstaande is. De stichting van de staat Israël, de bouw van een nieuwe joodse tempel en de sa menvoeging van alle delen van bijbels Israël zijn hiervoor nood zakelijke voorwaarden. Strijdgroepen Volgens de nieuwste rapporten van de Shin Beth en National War College Washington hebben deze standpunten geleid tot de oprichting van diverse funda mentalistische en extreem-natio nalistische bewegingen en strijd groepen. De eerste, Kach, werd al opge richt in de jaren tachtig. Deze ex- treem-rechtse partij maakte tot 1988 deel uit van het Israëlische parlement. Nadat de partij ver boden werd, kwamen de leden in de illegaliteit terecht. Hun ideeën over geweld, racisme en verdrijving van Palestijnen uit bijbels Israël zijn overgenomen door groepen als 'de republiek Judea', Shomer Israël (SHAY) of het Joint Action Committee (JAC). Zij zijn voornamelijk ac tief binnen de bekende kolonis ten-circuits op de Westbank, Go lan en Jeruzalem. Volgens de Shin Beth en Mossad zullen deze groepen terroristische methoden niet schuwen om hun doeleinden te bereiken. Him aanslagen zul len vooral gericht zijn op Israëli sche doelen met name op politici of militairen. Explosief De situatie in de Westbank is dus zeer explosief. Volgens de nieuw ste opinie-onderzoeken is de overgrote meerderheid van de kolonisten tegen territoriale toe zeggingen aan Arafat. De meeste kolonisten beschikken over zwaardere wapens, toege staan voor eigen bescherming. De aanwezigheid van deze wapens, in handen van zeer goed getrain de reserve-soldaten is een factor om rekening mee te houden. Het is ook onduidelijk welke houding het Israëlische leger zal aanne men. Toen de eerste toezeggingen aan de PLO werden gedaan, ga ven meer dan duizend soldaten te kennen dat ze bevelen om de Westbank te ontruimen niet zou den .opvolgen. Dat is niet zo vreemd als men weet dat er de laatste jaren opvallend veel reli gieuze of oriëntaalse joden dienst hebben genomen in het leger. Hun politieke ideeën zijn veelal Likoed- of religieus georiënteerd. Extremisme Het joods extremisme is een dui delijke aanwijzing dat Israël steeds meer geïntegreerd raakt in de Midden-Oosterse mentaliteit, met al haar negatieve repercus sies. Steeds meer deskundigen beginnen dan ook te geloven dat dit een van de oorzaken was waarom Rabin bereid was om Arafat de hand te schudden: hij was bang dat de kwaliteit van het Israëlische leger door deze kwes ties achteruit zou gaan. Een andere ontwikkeling is nog angstaanjagender. Er komen steeds meer aanwijzingen dat Pa lestijnse en joodse illegale groe peringen samenwerken. Al in 1995 suggereerde Yasser Arafat een mogelijke samenwerking tus sen de Israëlische groepering Eyal en de Islamitische Jihad. Sindsdien zijn de geruchten al leen maar sterker geworden. Een samenwerking tussen beide groe pen zou de mogelijkheid van een massaal bloedbad alleen maar groter maken. Rabin Zo zouden joods en Palestijns terrorisme een struikelblok kun nen zijn voor het vredesproces. De moordaanslag op Rabin heeft nog steeds niet geleid tot een ef fectief optreden tegen deze bewe gingen. Vooral niet tegen het joods extremisme. Netanyahu is in een gecompliceerde situatie te recht gekomen. Zijn regering heeft de steun van fundamenta listische groepen nodig om te overleven. Maar het land zelf heeft vrede nodig en daarvoor is het opgeven van extremistische ideeën noodzakelijk. Wapenge weld zal alleen resulteren in nieuwe oorlogen. En op een bur geroorlog zit Israël niet op te wachten. Drs. C. Widdershoven is Mid den-Oostenspecialist en onder zoeker bij het Department of War Studies, King's College University of London. Door H. Bruinink DE POLITIEK maakt zich al geruime tijd zorgen over de effecten van de afschaffing van de Ziektewet. De bedrijfsverenigingen lik ken hun wonden na de afslanking die het gevolg was van de af schaffing; de Arbo-diensten zijn in een moordende concurrentie verwikkeld en de werkgever ziet zijn kosten stijgen. De belang stelling voor de zieke werknemer neemt toe, maar die werknemer snapt vaak niet meer wie wat doet. Sinds op 1 maart 1996 de Ziek tewet werd afgeschaft, komen de kosten voor een zieke werk nemer in de meeste gevallen in het eerste jaar voor rekening van de werkgever. Die werkge ver is ook verantwoordelijk voor de begeleiding en de reïn tegratie in het arbeidsproces van die werknemer. Hij is ver plicht het loon door te betalen en dient zich door een gecerti ficeerde Arbo-dienst te laten bijstaan. In de praktijk gebeurt de begeleiding bij ziektever zuim door een Arbo-dienst, en komt er geen bedrijfsvereni ging of verzekeraar aan te pas. De werkgevers kunnen zich verzekeren tegen de loonkos ten. De bedrijfsverenigingen moeten toezien of werknemer, werkgever en Arbo-dienst vol doende hun best doen om zieke werknemers weer aan het werk te krijgen. Hiervoor moet de bedrijfsarts, al dan niet samen met de werk gever, op gezette tijden formu leren invullen en naar de be drijfsvereniging zenden. De be drijfsverenigingen bepalen te vens de mate van arbeidsonge schiktheid van werknemers die nog onder de 'oude' ziektewet vallen en werknemers die lan ger dan 52 weken ziek zijn. De politiek hoopte op een verla ging van het verzuim (lees: van de ziekteverzuimkosten) en op een beperking van de macht en de bureaucratie van de bedrijfsverenigingen. In werkelijkheid is er een grote papierstroom op gang geko men. De wetgever had alleen een meldingsformulier van de bedrijfsarts na dertien weken ziekte in gedachten. De be drijfsverenigingen mogen boe tes opleggen als de formulieren niet op tijd binnen zijn, en zij hebben de bevoegdheid om va ker naar resultaten te vragen. Dit is zo letterlijk opgevat dat er nu standaard gevraagd wordt om een schriftelijke mel ding in de 13e, de 26ste en de 39ste week van een ziekte. De meldingsformulieren zijn van een kinderlijke eenvoud. Maar de tijd die met het invul len gemoeid is, het bewaken van het moment dat de formu lieren ingevuld moeten worden en de tijd die het laten onderte kenen vergt, is aanzienlijk. De kosten die deze procedure met zich meebrengt zijn hoog en de meerwaarde valt zeer te be twijfelen. Daarbij komt dat de bedrijfsverenigingen vanaf 1 januari 1997 minstens duizend gulden boete heffen als de mel dingsformulieren niet op tijd zijn. Veel van de tot nu toe op gelegde boetes zijn onterecht, omdat de bedrijfsvereniging de formulieren nog niet verwerkt had of omdat er postvertraging was. Gezien het feit dat de werkgever in het algemeen de kosten betaalt van de zieke werknemer, staat de van de boete bovendien in geen enkele verhouding tot het ge. pleegde feit. De bedrijfsvereni ging kost het verzuim in het al gemeen niets. Ook de manier waarop de ingevulde formulie ren door de bedrijfsverenigin gen worden beoordeeld roept vragen op. Bij gangbare beroe pen blijkt de bedrijfsvereni ging opeens niet meer op de hoogte te zijn van de belastin gen in dat beroep, terwijl hier over in een latere fase wel al lerlei uitspraken worden gedaan. Zo'n driekwart van de werkge vers heeft zich herverzekerd voor de kosten van zieke werk nemers. De verzekeringsmaat schappijen willen in veel geval len echter niet afgaan op de ge gevens die de werkgevers ach teraf aanleveren, en eisen ver zuimgegevens van de Arbo- diensten. Deze gegevens moe ten de Arbo-diensten speciaal voor de verzekeringsmaat schappijen samenstellen. Daarbij zijn de verzekerings maatschappijen er vanuit ge gaan dat alle werkgevers alle ziekmeldingen aan de Arbo- diensten doorgeven, en dat die de verzamelde gegevens koste loos aanleveren. Over de in houd en de wijze waarop dat moet gebeuren, zijn bij de af schaffing van de Ziektewet geen goede richtlijnen gegeven. Het gevolg is een discussie tus sen verzekeraars en Arbo-dien sten over wat wel en wat niet onder de privacy-wetgeving valt, wie de kosten moet beta len en wie bepaalt hoe de infor matie mag worden aangele verd. Slechts in een paar gevallen zijn tussen verzekeraars en Ar bo-diensten goede afspraken gemaakt. Nog maar weinig verzekeraars hebben verzuim gegevens over 1996 gekregen, en veel werkgevers weigeren hun verzuimregistratie bij Ar bo-diensten plaats te laten vin den ten behoeve van de verze keraars. De bedrijfsverenigin gen houden op een frustrerende en dure wijze toezicht óp werk gevers en Arbo-diensten. De Arbo-diensten dreigen gro te administratiekantoren te worden, ten behoeve van de be drijfsverenigingen en verzeke ringsmaatschappijen. Daarmee lopen we het risico weer in de oude bureaucratische systemen te verzanden, waarin verzuim begeleiding en verzuimpreven- tie ondergeschikt zijn aan de administratieve taken. Door de dubbele administraties ten op zichte van het oude systeem kunnen de kosten nooit lager uitvallen dan voor het afschaf fen van de Ziektewet. De auteur is bedrijfsarts en lid van het managementteam van Arbo Unie Oost-Brabant. Door Ron Berghmans RECENTELIJK verschenen twee rap porten over de euthanasiepraktijk in Nederland. Het ene, geschreven door de hoogleraren Van der Wal en Van der Maas, doet verslag van een grootschalig onderzoek onder artsen. Het andere be treft een kleiner onderzoek, verricht door het Verwey-Jonker-instituut in Utrecht, waarin de ervaringen van pa tiënten en hun naasten centraal staan. Het aardige is dat beide onderzoeken over hetzelfde gaan - de praktijk van euthanasie in Nederland - maar beschreven vanuit heel verschillende gezichtspunten: dat van de arts en dat van de patiënt. En dat is een wereld van verschil. Uit het onderzoek van Van der Maas en Van der Wal blijkt dat de kwaliteit van het me disch handelen rond het levenseinde is ver beterd en dat de maatschappelijke controle op levensbeëindigend handelen is vergroot. In ongeveer één op de veertig gevallen van overlijden is euthanasie de oorzaak. Meestal leden de patiënten aan kanker. Vaker komt het voor dat een andere zogenaamde 'medi sche beslissing rond het levenseinde' wordt genomen, zoals het niet beginnen of staken van behandeling (twintig procent) of het in tensiveren van pijnbestrijding met als bijko mend gevolg dat het sterven wordt bespoe digd (zeventien procent). In 0,7 procent van de gevallen van overlijden werd het leven zonder uitdrukkelijk verzoek van de patiënt beëindigd, bijvoorbeeld omdat er sprake was van ernstig lijden, maar geen communicatie meer mogelijk was. Communicatie Het Utrechtse onderzoek toont aan dat er tussen ideaal en werkelijkheid nog het een en ander te verbeteren valt. In de communicatie tussen patiënt en arts gaat het regelmatig mis. Huisartsen blijken wel aan te geven dat ze in principe bereid zijn om euthanasie toe te passen, maar als het er voor de patiënt op aan komt geven ze regelmatig niet thuis. Vol gens de onderzoekers hebben veel patiënten het gevoel dat artsen heel ver meegaan in hun verzoek om euthanasie, zolang het ver zoek niet concreet is. Wanneer voor de pa tiënt het moment gekomen is, reageren dok ters nogal eens met uitstellen, ontwijken of ontkennen. Vooral wanneer de patiënt zich (nog) niet in de laatste fase van een termina le ziekte bevindt zijn dokters aarzelend of af wijzend. Voor het toepassen van aanvaard bare euthanasie is het echter geen voorwaar de dat de patiënt in de stervensfase verkeert. Euthanasie vindt plaats binnen de arts-pa tiënt relatie. De een vraagt uit zijn ernstig lijden te worden verlost, en de ander be schikt over de middelen om dit op een waar dige manier te doen, tenminste: als hij dat wil en kan. Anders dan het voorschrijven van een antibioticum tegen een ontsteking of het verwijderen van een blinde darm vraagt de patiënt die euthanasie wil aan de dokter iets wat strafbaar is. Meldingsprocedure De patiënt is dubbel afhankelijk Van de dok ter: hij vraagt niet alleen iets waarover hij zelf niet de beschikking heeft - middelen voor een zachte dood - maar ook dat de dokter zich tot verdachte maakt. Het ver strekken van die middelen is immers verbo den, ook al is de kans op vervolging buiten gewoon gering indien de arts de zorgvuldig heidseisen in acht heeft genomen en zich daardoor kan beroepen op het bestaan van een juridische noodsituatie. Dit betekent dat de dokter moet beoordelen of er bij de pa tiënt sprake is van een vrijwillig en duur zaam verzoek en van ondraaglijk en uitzicht loos lijden. Bovendien moet hij een oordeel vragen aan een onafhankelijke andere arts. De laatste maanden is er veel discussie ge weest over de meldingsprocedure. Artsen melden slechts in 41 procent van de gevallen van actieve levensbeëindiging. Dat is te wei nig. De belangrijkste reden voor niet melden is het juridische karakter van de meldings procedure. Men wil nu de afstand tussen de dokter en justitie vergroten door bij eutha nasie regionale commissies van artsen, juris ten en ethici tussen te schakelen om de mel dingsbereidheid van de artsen te vergroten. Of dit laatste zal gebeuren is de vraag. Zolang er niets verandert aan de strafbaar stelling van euthanasie, blijft de patiënt dub bel afhankelijk van de dokter. Het strafrecht, dat beoogt de patiënt te beschermen, kan zich tegen hem keren zolang artsen geacht worden een misdrijf te plegen als ze euthana sie toepassen. Waar we in Nederland voor staan is de taak om enerzijds oneigenlijke blokkades bij de toepassing van euthanasie uit de weg te rui men, zonder anderzijds een situatie te creë ren waarin dokters geen verantwoording meer hoeven af te leggen en oncontroleer baar worden. Dit betekent dat er grote be hoedzaamheid vereist is bij het maken van keuzes in het traject naar de ideale situatie: namelijk die waarin patiënt en arts in alle openheid en oprechtheid met elkaar kunnen spreken over de ultieme wens van de patiënt om op een waardige en voor hem aanvaard bare wijze te sterven. Transparantie Duidelijkheid en transparantie zijn daarbij vereist en wel op verschillende niveaus. Bij Jaarlijks helpen artsen een paar duizend lichamelijk zieke mensen aan een milde dood. Onder meer met yoghurt of pap, vermengd met een middel dat iemand rustig doet sterven. fotoaN' de overheid ligt de verplichting om de schi zofrenie van de huidige wettelijke regeling weg te nemen. Dit kan door in de wet op te nemen wanneer euthanasie gerechtvaardigd is. Daarbij hoort dat aan artsen en patiënten helderheid wordt verschaft over de situaties waarin euthanasie en andere vormen van le vensbeëindigend handelen wel en niet toe laatbaar zijn. Bij artsen, maar ook bij instellingen zoals ziekenhuizen en verpleeghuizen, ligt de ver antwoordelijkheid om aan patiënten en hun naasten duidelijkheid te bieden over hun op stelling inzake euthanasie. Vertrouwen in de dokter is zeker rond het levenseinde een ab solute voorwaarde voor goede zorg. Dr. R. Berghmans is wetenschappelijk o®' dewerker bij het Instituut voor Gezond; heidsethiek te Maastricht. Daarnaast is hij als gastprofessor medische ethiek verbon den aan het Limburgs Universitair Centrum te Diepenbeek (B.). Van onzeedactie economie Arnhei - Bij Akzo wordt fit elk jaar duide met velke activiteiten meeste|eld valt te verdi pharm.en 'coatings' (vei Chemiikomt op afstand derde laats en 'vezels' blijft vorlopig een prob) Bestuuivoorzitter C. van maakter gisteren bij de pi tatie va de jaarcijfers van dan ooi geen geheim van toekom: van het Arnhems reldconern in de pharma c ven gezcht moet worden, de conernslogan 'creatin right clrmistry' zal nooit w vervanfn door 'creating right parma'. „We zijn er Van onzredactie economie Amstfdam - Besti voorziter P. Kalff was teren lik tevreden' ov< 'fantatische resultater de AM Amro vorig heeft oehaald. De winst van Nederl; grootse bank steeg vc door e goede gang vai ken o de financiële m ten mt 26,3 procent to miljail gulden. na Alle blrijfsonderdelen dn bij aarde winstgroei. De inkomen - goed voor ruin tig promt van de baten en mee doelangrijkste kurk op de Ink drijft - groeide] 12,6 przent tot 11,5 miljarc den. Dpost provisies steeg al doo de belangstelling aandeli met 18,5 procent tc kleine miljard gulden. De taten if financiële transac de hanel in derivaten, eff en valta's voor eigen reki van de ank - steeg het spec Iairst: iet 57,1 procent pr tot bijr 1,9 miljard gulden. In total namen de baten 17,8 picent toe tot 19,1 m: guldenbe bedrijfslasten met 18 tot 12,9 miljard gu De lastastijging was onder het geiJg y^pjde groei va: persohdsbestand - vooral buitepljjdjgji met, bijna menser,ot 66.172. Incidetele kosten Daarncgt hebben enkele denteleosten de kosten om gedrevi. Zo heeft de ABN i 310 mioen gulden opzij voor denvoering van de eur< naar vwachting een half jard ga: kosten. Voor aanpa gen vanet computersysteen de eeuwisseling is 30 mi gulden gereserveerd. Doo: goede nultaten lopen bovei de windeling en de bonus vooral lor investment-banl fors in e papieren. Het balnstotaal groeide mc procentïaar 595,3 miljard Rijswk (anp) - Hoogove neeneen belang van 50 pi cent i de Waalse staalfab kant .oël. De ondernem; gen aken vanmiddag overeikomst bekend, heeft e Belgische krant Soir gfteren gemeld. De oifeenkomst komt ei neer at er een houdsti maatiiappij met de na; Newc wordt opgeric waareder Boel komt te i len. oogovens neemt helft |n het kapitaal var 55 mjoen voor zijn rek ning, ',oël de rest. In 19 leed e fabriek een verl van. ƒ0 miljoen. Pa«js (cp/dpa) - Eind april gend jar valt het besluit Welke laden kunnen deelnc aan de MU, de Economiscl Monetafe Unie. Dit heeft c eommisiris Yves Thibaul jjriguy fsteren in Parijs ge lodens (n ontmoeting met a nsPariementariërs. Aan de asis van het besluit men twe rapporten te liggen van hetïuropese Monetaire s buut 5MI), de voorloper e Euroese centrale bank een vanle Europese Commi voor dipapporten dienen de leve geevens te worden c r!gi n'„Wa°P ziin laatst in feb 1 1998 met gebeuren.

de Stem | 1997 | | pagina 6