Zes nominaties verkiezing Fiets van het Jaar '97 Testparcours voor eerste ligfiets Domotechnica bomvol met eitjes van Columbus Nee tegen drukwerk ook via telefoon Iportkas de stem EET wijzer De consument is niet bang SURPLUS E2 euw Vossemeer Doge Zwaluwe venbergen eda ten-Leur ten-Leur ten-Leur ten-Leur ogelwaarde osterhout Imkerk aspik osterhout aamsdonksveer /aspik /lade en Hout )osterhout 117 Moordend Simpel-slim Zakpaneeltje Vetcellen Kam i i i i VRIJDAG 28 FEBRUARI 1997 Lichtmetalen velgen tegen meerprijs leverbaar Dk weer met zo'n prachtig [tasy-voordeel. De dubbele je t-w.v. f4.890,- kost u heie niets!! U heeft tot 30 april de tijd om te profiteren. dan 10 Hyundai-modellen U bent van harte welkom!! kOO KM. PER JAAR. EXCL BTW EN BRANDSTOF, IJNDERHOUD EN BANDEN. DEZE ACTIE GELDT pSTEN RIJKLAAR MAKEN EN VERW1JDERINGS- pDUCTEN VAN HYUNDAI MOTOR COMfftNY. ■RELDMERK Wasmachine ter grootte van een hamburger De kleinste wasmachine ter wereld, de D+P Wash Machine, hier met oplaadapparaat. De bal gaat in een sopje, bijvoorbeeld in de wasbak, waar hij het wasgoed schoon vibreert. Een vaatwasser die groenten en fruit wast, een babylepel die de temperatuur van de pap aangeeft, een combi-strijk- ijzer-cleaner-sauna. Allemaal eitjes van Columbus die vorige week in Keulen te zien waren op de wereldvakbeurs voor huishoudelijke apparaten Do motechnica. Door Will Gerritsen Hoewel huishoudelijke appara ten in de afgelopen decennia heel gebruiksvriendelijk zijn gewor den, brengt de revolutionaire Dampf Elefant (stoomolifant) de huisvrouw en huisman flink aan het zweten. „Je kunt er de vloeren in huis mee schoonmaken. Daarna ga je er mee strijken en als je helemaal klaar bent, ga je in de aangekop pelde sauna zitten," zegt de me vrouw van het Zwitserse bedrijf Intertec die haar naam niet wil noemen, omdat we de naam van general manager en als het even kan ook nog die van salesmana ger moeten vermelden. De Dampf Elefant is het moeder apparaat van de set. Het lijkt op een uit de kluiten gegroeide stof zuiger, maar herbergt onderhuids een veilige stoommachine. Stoom kun je voor de meest uiteenlopen de doeleinden gebruiken: strij ken, cleanen, sauna. Intertec is zo vriendelijk het toe behoren te leveren dat je voor ge bruik alleen maar hoeft aan te sluiten: aan de Putzteufel de Luxe voor de schoonmaak, aan een strijkijzer en aan Intertecs paradepaardje: een opvouwbare sauna/stoombad. Het is een 'sau natent' waarin de gebruiker op zijn gemak kan zitten. In het dak zit een gat waardoor hij zijn hoofd steekt. „Het is de eerste thuissauna die je overal naar toe kunt meenemen. Omdat je hoofd eruit steekt, krijg je geen last van claustrofobie, zoals in die kleine saunacabines. En de gebruiker houdt zijn hoofd koel." Wie over de Domotechnica zwerft, de wereldbeurs voor huis houdelijke apparatuur in Keulen, komt gauw tot de conclusie dat de Willy Wortels van de industrie de beste bedoelingen hebben met de sappelende huismens. Niet uit idealisme of uit solidariteit met de ploeteraars in het huishouden, maar natuurlijk uit welbegrepen eigenbelang. De concurrentie 'is in deze branche moordend en in noveren is een van de manieren om te overleven. Het karakter van die vernieuwin gen is zeer divers: er zijn even eenvoudige als geniale vindingen, er zijn zeer ingewikkelde en toch totaal overbodige vondsten en er z'jn praktische wereldoplossin gen voor kleine, doch kwellende nuishoudproblemen. De wetma tigheid hierbij is: de kleintjes on der de producenten zijn simplis tisch vindingrijk, terwijl de grote fabrikanten technologische hoogstandjes in praktijk bren gen, soms nuttig en soms overbo dig. In de categorie simpel-slim valt de Griekse vaatwasserproducent Morris. Die heeft een afwasma chine ontwikkeld waarin de ge bruiker ook groenten en fruit een volautomatische wasbeurt kan geven. „Stel je eens voor dat je dat alle maal met de hand zou moeten wassen," kreunt een woordvoer ster van Morris. Een Duitse zeep- producent heeft zelfs een heus wasmiddel voor het groenvoer ontwikkeld. „Zo kun je chemi sche bestrijdingsmiddelen beter verwijderen," beweert hij. Maar krijgen de appeltjes en sla geen zeepsmaak? „Welnee, de auto maat spoelt toch na met schoon water." Ook simpel-slim is de babylepel met thermometer die aangeeft of de pap te heet is. Ouders die hun baby pap voeren, onderschatten nogal eens de temperatuur, stelt meneer Bruns van Delwa-Star vast. Gevolg kan zijn dat de maagwand wordt beschadigd, waardoor later maagproblemen kunnen optreden. In de categorie complex-overbo dig valt de InfoControl van de grote Duitse fabrikant Miele. De ingenieurs van Miele hebben een zakpaneeltje ontwikkeld dat de gebruiker draadloos informeert over de stand van zaken bij de draaiende vaatwasser of wasma chine. Zo kun je zonnebadend in de tuin op je InfoControl even checken hoeveel tijd de automaat nog nodig heeft om de was te doen. „Mwöahhh, hij is nu pas aan het ZwischenspüllenHenk. We hebben nog 58 minuten over. Je kunt mijn rug nog insmeren." Meer nut tot het algemeen biedt dan de vaatwasser van AEG die aan het afwaswater kan 'zien' hoe smerig de borden, potten en pannen zijn en daarop zijn wa ter- en energieverbruik nauw keurig afstemt. Zo bespaart dit apparaat heel wat liters leiding water en elektriciteit. Revolutio nair is de energiebesparende warmtepomp die AEG in zijn nieuwe wasdrogers inbouwt en die het stroomverbruik met vijf tig procent reduceert. Even revolutionair op wasgebied is de kleinste wasmachine ter we reld. Hij heeft het formaat van een hamburger en kan ook zo mee op reis. Deze D+P Wash Machine is een uitkomst voor de huismens die een broertje dood heeft aan handwasjes. De bal leg je bij het wasgoed in de wasbak of in een emmer, je voegt wasmiddel aan het water toe en het ding gaat vi breren. De trillingen planten zich in het sop voort en schudden als het ware het vuil uit het wasgoed, zonder een vloedgolf in de bad kamer te veroorzaken. De kogel is speciaal bestemd voor de fijne was, zoals wol, zijde, lingerie, panty's en dergelijke. Voorkook- was is hij ongeschikt. De bal haalt zijn energie uit batterijen die met een bijgeleverd apparaat opgeladen kunnen worden. Na dertig minutem vibreren stopt hij Elektrische kam van Moser trilt knopen in het haar los. Mooie keukeninnovatie van Techno Cook: koken op een onzichtbaar kookveld. Een inductiekook- toestel gaat verscholen onder een granieten keukenblad, dat ook als werkblad kan worden gebruikt. Hij is snel, zuinig en veilig. automatisch. „Een handwasje van dertig mi nuten levert een beter resultaat op", grijnst de in Zwitserland woonachtige zakenman René Kerkhof, „maar wie staat een half uur in zijn wasgoed te wrin gen en te kneden?" Kerkhof heeft jaren geleden een enorme slag ge slagen met een populair epileer apparaatje: „Ken je de Epilady? Nou, ik was Epilady. Mijn vrouw heeft die naam nog verzonnen." Sindsdien koopt hij innovatieve ideeën voor huishoudartikelen op om er een succes van te maken. Zoals de bal. „Ik heb nu al in Duitsland orders voor minstens 140.000 stuks. Er is een giganti sche markt voor dit gemakspro- dukt. Als je toch weet dat in elk huishouden gemiddeld drie keer per week een handwasje wordt gedaan..." Ook in de sfeer van de persoonlij ke verzorging zijn de Willy Wor tels in de industrie actief. Philips brengt een massage-apparaat op de markt dat sinaasappelhuid be strijdt. Het is een schoonheids probleempje ter hoogte van heu pen, billen en dijen waarmee vier van de vijf vrouwen in meer of mindere mate kampen heeft. Tes ten van een universiteit in Brus sel zouden bewezen hebben dat de Philips Cellesse in twee maan den tijds de onderhuidse op hoping van vetcellen, oorzaak van het probleem, met de helft vermindert. Een ander beauty-kwelpunt is onwillig haar, zoals hardnekkige knopen of ontembaar kroeshaar. Voor dit laatste probleem brengt Babyliss 's werelds eerste ont- kroezer voor de consument op de markt: de steam straightener. Het ding werkt volgens het principe van de stoomstrijkijzer. Je kamt met behulp van stoom alle onge wenste kroeshaar, krullen en weerborstels glad, overigens zon der brandwonden te veroorza ken. De werking is evenwel niet permanent. Na een of meerdere dagen krijgt het haar weer nuk ken en kuren. Moser lanceert een elektrische kam waarvan de bewegende tan den onontwarbare knooppunten in het kapsel in sneltreinvaart lostrillen. Het eindeloze borste len met het daarmee gepaard gaande verlies van bossen haar is zo verleden tijd. „Hij ziet er ake lig uit", knikt woordvoerster Claudia Hausler, „maar hij is het niet. Hij is absoluut veilig." De fabrikant heeft in een hoera- stemming meteen een versie voor langharige honden en katten ont wikkeld, wier haren ook veelvul dig in de knoop zitten. „Het werkt veel sneller. Zo is het kam men geen marteling meer voor het dier en zijn baasje. Honden komen zelfs vrijwillig naar je toe voor een beurt." Uit een aanbod van 27 fietsen zijn er zeven geselecteerd die mee dingen naar de titel 'Fiets van het jaar 1997'. De winnende fiets wordt tijdens de opening van de FietsRai op 6 maart bekendge maakt. De zeven fietsen waaruit een onafhankelijke vakjury moet kiezen, zijn van een niet eerder vertoonde gevarieerdheid. De meest bijzondere fiets is de Trike van het kleine Nederlandse merk Flevobike. De Trike is een combinatie van een lig-zitfiets met drie wielen. Onder de geno mineerde fietsen bevindt zich een tweede afwijkend model, de lig fiets Speedliner van M5 Blue Gli de. Verleden jaar was ook een lig fiets genomineerd, maar die schopte het niet tot Fiets van het Jaar. Technisch bijzonder is de door een snaar in plaats van een ket ting aangedreven vrouwenfiets Emotion van Koga. Giant is met twee fietsen genomineerd: de ATX 970 mountainbike en de TCR-1 racefiets. Twee vrouwen- fietsen completeren het geheel. Batavus is van de partij met de stadsfiets Personel Bike en Spar ta met de X-Bow. De fietsverkiezing wordt voor de tiende keer gehouden. Hoewel de winnende fiets altijd op wat gra tis publiciteit kan rekenen, is het doel van de verkiezing het voor het voetlicht brengen van de fiets in zijn algemeenheid. De gevarieerde nominatie weer spiegelt mooi de veranderingen die het stalen ros momenteel doormaakt. Door Paul Spapens Bij het kopen van een nieuwe fiets hoort een proefritje in de omgeving van de winkelier. Goh, wat loopt 'ie licht, wat remt 'ie goed, wat blinkt 'ie mooi. Doe die maar. Totdat het echte fietswerk begint en het zadel niet echt tof zit of een knagende rugpijn al het fietsplezier vergalt. De moraal: een nieuwe fiets verdient het om, naast goede informatie van de vakman, vöör de aanschaf goed aan de tand te worden gevoeld. Op de FietsRai kan dat op drie testparcoursen: voor volwasse nen, voor kinderen en voor de lig fiets. Het gaat te ver de fiets op de Rai aan een uitvoerige test te onder werpen. De parcoursen bieden wel de mogelijkheid een goede eerste indruk op te doen. Een flink aantal exposanten stelt fiet sen ter beschikking zodat ver schillende categorieën kunnen worden vergeleken. Een testparcours voor kinderfiet sen was al zo'n beetje standaard op de FietsRai. Daar is nu het parcours voor volwassenen bijge komen. Op dit parcours met ge varieerde obstakels kunnen ook kinderzitjes en fietswagentjes in de nagebootste praktijk worden uitgeprobeerd. Een aparte strook is er voor de ligfiets, wat mooi aangeeft dat dit type fiets een meer algemene belangstelling be gint te krijgen. De ligfiets is altijd iets voor de fijnproevers geweest. De wat algemenere aandacht voor de ligfiets past in de ontwik keling van het vervoermiddel, waarbij op dit moment de aan dacht uitgaat naar de verhoging van het comfort en ook naar de vermindering van de luchtweer- stand. En wat dat laatste betreft is de ligfiets absoluut onverslaanbaar. Een ligfiets is een typisch geval van eerst zien uitproberen) en dan geloven. Maar het is goed voor te stellen dat men niet zo maar voor de eerste keer op straat de kwaliteiten van een lig fiets aan de tand voelt. Daarom zou het speciale testparcours op de FietsRai wel een een gouden greep kunnen zijn om de ligfiets onder een groter publiek de ver diende aandacht te schenken. Via een speciaal telefoonnummer zijn binnenkort stickers te bestel len die ongevraagd drukwerk buiten de deur moeten houden. De NEE-NEE-sticker is er tegen ongeadresseerd reclamedruk werk en tegen huis-aan-huisbla- den. Bij de NEE-JA-sticker valt er alleen geen reclamedrukwerk naar binnen. Dat scheelt een hoop papier wat anders toch di rect in de prullenbak verdwijnt. De stickers bestaan al enkele ja ren, maar voor veel mensen was het nog onduidelijk waar ze te krijgen waren. Het telefoonnum mer biedt uitkomst. Voor de uit gever en adverteerder is het ook aantrekkelijk omdat die dan pre cies weet hoeveel stickers er in een gebied zijn en daaraan zijn oplage kan aanpassen. Het nieuwe nummer is 0900- 2Ó25095 (50 cent per minuut). Door Marijke Prins Het Voorlichtingsbureau Vlees beleeft drukke dagen. Al 1,3 mil joen consumenten, slagers en supermarkten hebben de folder 'Vlees, veilig en verantwoord' opgevraagd om zich in te lichten over de varkenspest en de 'gekke-koeienziekte'. En wie vragen heeft, kan ook bellen naar het nummer: 06 - 0036. Het lijkt er echter op dat de consument de informatie goed begre pen heeft en niet bang geworden is. Zeer recentelijk heeft de organisatie een telefonische enquete ge houden bij supermarkten en uit het rondje bleek dat de omzet niet lager was dan normaal. Dit is (relatief) goed nieuws voor de varkenshouders. Wel wordt het winkelpersoneel bestormd met vragen. De enquete werd gehouden omdat de cijfers over de maand februari pas medio maart bekend worden. Gezien de ver spreiding van de ziekte had de organisatie evenwel eerder be hoefte aan informatie.In de Brabantse keuken wordt traditiege trouw veel gekookt met varkensvlees en ook met peren. Vroeger stonden er veel perenboomgaarden in Brabant. Tegen de tijd dat de peren rijp begonnen te worden, moesten er tegen de klippen op peren worden gegeten. Voor het recept dat hier wordt gegeven, werden 'valperen' gebruikt, die voor de oogst al opgeraapt kon den worden. U kunt nu, aan het einde van de winter, ook gemak kelijk nog niet rijpe cornices kopen. Voor vier tot zes personen Voorbereidingstijd: 20 minuten Kooktijd: 1 uur en 15 minuten 500 gram varkenslappen 50 gram margarine 1 kilo aardappelen 1 kilo peren 1 theelepel gemalen komijn een paar takjes fijngesneden dille (ais voorradig) zout en peper naar smaak Schroei het vlees dicht in de hete margarine en stoof het met een kopje water 30 minuten. Leg op het vlees de geschilde en gehal veerde aardappelen en daar boven op de ongeschilde, gehalveer de peren. Bestrooi het geheel met kruiderij, sluit de pan en laat alles nog 45 minuten stoven. Dit gerecht mag niet gestampt wor den. Eventueel wel tussentijds losjes omleggen. Lekker met sla.

de Stem | 1997 | | pagina 23