iischueren Aftrekposten schaden Rijk steeds meer DE STEM ELEN 0 'Het is van de gekke dat '11 hbo'er de klas moet vegen Autoschade? 2 fsS i 1-1-2, daar red je levens mee' CDA-fractie ongerust na slechte peilingen Boete voor frauderende agent ANT HAALT. 1.500.- 3.000.- 3.000.- 3.200.- 3.750.- Tarieven Kadaster omlaag irier Van 990,- standaard Escort Van f20.990,- j* en airbag. E KRANT. >mmodellen AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Toename jaarlijks 1 miljard Bureau Interview: verlies van acht zetels 'Klonen van ingevroren mensen kan' Van Aartsen wil discipline varkenssector HJ.G. JANSSENS B. V. Nu 6 weken destem voor 31 gulden.* s Escort Van wordt 00, Mei zo'n pakket uw klant en niet in .-»*rüx 020-5044750 «a aflevert tigikoslen. en bij r - JANSTEEN - TEL. 0114-313506 Oude Zoutdijk 2-4 - Hulst - Tel. 0114-312058 in het seizoen elke dag geopend vanaf 11 uur I DESTE 137e JAARGANG 8 "710311 000218 lllll VRIJDAG 28 FEBRUARI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 A3/A4 A5 A6 A7 A8 B1/B2 C1 tlm C4 D1 Binnenland Buitenland Opinie Economie Beurs Sport Zeeland Gids BTV-programma's D2 Surplus E1 t/m E3 Grote ruzie in charitas-wereld PAGINA Bank zwijgt na ontslag van bestuurdér PAGINA 'Ronaldo wil zich j vrijkopen' j Maatregelen tegen roze invasie PAGINA Barbé geeft fouten over opvanghuis toe PAGINA Dolf Brouwers en Van Oekef nog steeds goede vrienden PAGINA Boot komt binnen ieders bereik PAGINA ■:k' I MIN, MA1 4/13 Een mooie dag Februari eindigt vandaag met een mooie dag. Vooral van- ochtend schijnt de zon volop. Vanmiddag neemt de bewol king toe, maar veel regen zal er niet vallen. De wind is zwak tot matig. ten onze redactie binnenland Den Haag - Door het toenemende gebruik van aftrekposten, als de hypotheekrente, lijfrentes en spaarloon, loopt de staat de komende jaren telkens ruim één miljard gulden extra aan be lasting- en premie-inkomsten mis. Dit blijkt uit vertrouwelijke ramingen waarover het kabinet beschikt. De grootste stijging doet zich voor bij de hypotheekrente-af trek. Die komt dit jaar uit op 25,5 miljard gulden. Dat is zes miljard meer dan vijf jaar geleden. Het totale bedrag van de aftrek posten voor de hypotheekrente, spaarloon en lijfrentes kwam vo rig jaar uit op 32,1 miljard gul den. Het bedrag dat de schatkist daardoor uiteindelijk misliep, bedroeg zestien miljard gulden. Dit bedrag dreigt dit jaar op te lopen tot 17,1 miljard en tot 18,1 miljard in 1998. Ook de zelfstandigenaftrek (de fiscale aftrekpost voor eenmans zaken) is fors toegenomen, van 3,2 miljard gulden in 1993 tot 4,5 miljard in 1996. Voor 1997 en 1998 worden verdere stijgingen tot vijf en 5,5 miljard gulden ver wacht. PvdA, WD en CDA zien in de cijfers geen aanleiding tot een be leidswijziging. WD-woordvoerder Hoogervorst vindt dat de laatste cijfers voor de hypotheekrente-aftrek niet veel afwijken van de bedragen die al in de miljoenennota staan. Opvallender vindt hij stijging van de zelfstandigenaftrek. Hij wijt deze aan recente maatrege len van staatssecretaris Ver meend van Financiën om onder nemen vanuit een BV aantrekke lijker te maken. „Iemand met een BV heeft nu een maximaal tarief van 51,25 procent. Dat is een stuk aantrekkelijker dan het toptarief van zestig procent in de inkom stenbelasting." Zijn collega Van der Ploeg (PvdA) wijst erop dat de schat kist naast tegenvallers door af trekposten ook meevallers heeft in de loonbelasting, de BTW, het duurwaardeforfait en de over drachtsbelasting. Ook CDA-woordvoerder Terp stra ziet in de nieuwe cijfers geen aanleiding om van koers te ver anderen. „Het aantal mensen met een eigen woning neemt toe. Dat 's een gewenste ontwikkeling. Het is logisch dat dat meer kost." Voor D66 vormen de oplopende aftrekposten wel aanleiding voor bezinning. D66-woordvoerster Giskes vindt dat bij de discussie "ver het toekomstige belasting stelsel alle bestaande aftrekpos ten tegen het licht gehouden moeten worden. „Wat je je moet afvragen is: waar doen we het voor, wat kost het en wat levert het op?" Giskes sluit niet uit dat bestaande posten dan (gedeelte lijk) zullen sneuvelen in ruil voor lagere belastingtarieven. De SP wil nu al het mes zetten in de hypotheekrente-aftrek. Zij vindt dat de hiermee gemoeide bedragen in schril contrast staan met de 2,5 miljard gulden die het Rijk uittrekt voor huursubsidie. De SP pleit er in schriftelijke vragen aan minister Zalm van Fi nanciën voor om de aftrek van de hypotheekrente te matigen, bij voorbeeld door aftopping bij ho ge bedragen. Den Haag (anp) - Als er nu verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden zouden worden, verliezen het CDA en D66 allebei acht zetels. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het bureau In terview. Heermafoto de Bonden (afp) - Het is onder be paalde voorwaarden mogelijk 'an ingevroren mensen een kloon 'e maken. Dat zeggen de weten schappers van het Schotse Roslin institute die een kloon van een volwassen schaap (Dolly) hebben êwiaakt. Hat dier is tijdens het klonen ook "jdelijk ingevroren geweest. De niercellen van Dolly's 'moeder' jnjn voor het invriezen met be hulp van een chemische methode ooschermd. Het klonen van inge boren mensen waarop een che mische behandeling niet is toege past, blijft onmogelijk. Het CDA zou daardoor uitko men op 26 zetels. CDA-leider Heerma gaf gis teren toe dat de slechte peilingen van de laatste tijd hebben ge leid tot de nodi ge onrust in zijn fractie. Die onrust heeft overigens nog niet geleid tot een vervroeging van het moment dat het CDA een nieuwe politiek leider naar vo ren schuift. De christen-democraten hebben een commissie van vier prominenten in het leven geroepen die zich buigt over het lijsttrekkerschap voor de verkiezingen in 1998. De bedoeling is, en blijft vooralsnog, dat die commissie uiterlijk in september met een advies komt. Hoewel het fractiebestuur van het CDA bezwoer niet in paniek te zijn, zijn de jongste cijfers toch wel hard aangekomen. „Dit is na tuurlijk niet zo leuk," aldus het Kamerlid Leers. En partijvoor zitter Helgers zei: „Ik zou jokken als ik zei dat ik hier blij mee ben." Maar consequenties in de richting van Heerma, wiens func tioneren al herhaaldelijk ter dis cussie is gesteld, wilden zij niet trekken. Ook vice-fractievoorzitter De Hoop Scheffer, die meermaals is genoemd als opvolger van Heerma, hield zich op de vlak te. „Ik begrijp iedereen die zegt dat het langzaam gaat met de commis sie," zei hij. „Ik zou ook wel sneller willen. Maar we moeten het wel zorgvul dig doen, anders gaat het ten koste,van men- STEM/JOHANVANGURP sen." De opiniepei ling leert overigens dat de WD er momenteel het best voor staat. Die partij komt uit op 41 zetels (nu 31) en zou daarmee de groot ste fractie worden. De PvdA stijgt van 37 naar 39 zetels. De derde regeringspartij, D66, zakt daarentegen in de peiling van 24 naar zestien zetels. D66- partijvoorzitter Ton Kok 'baalt' daarvan. Hij spreekt over een 'paradox'. Zijn partij heeft im mers 'beeldbepalende' ministers in een 'succesvol' kabinet. Hij be zint zich nog over de oorzaken en denkt met conclusies te komen als hij er de 'eerste honderd da gen' als voorzitter op heeft zitten. Bij de D66-fractie wil men alleen maar reageren met: „U zult zien dat de verkiezingen een heel an dere uitslag te zien geven." Door Frank Lambregts Breda - „Het is natuurlijk onverantwoord dat leer krachten de school moeten schoonmaken. Daar zijn ze niet voor. Maar ze moeten wel, anders wordt het een zootje." Dat is de reactie van Jan-Henk van Berkel, directeur van open bare basisschool De Bombardon in Etten-Leur, op de discussie in de Tweede Kamer over Ne derlandse scholen die 'vies' zou den zijn. CDA-Kamerlid Koek koek stelde gisteren tijdens die discussie zelfs dat in menig schoolgebouw 'de drempel van de wc slechts één keer per jaar wordt schoongemaakt'. Volgens staatssecretaris Nete lenbos (Onderwijs) gebruiken nogal wat scholen het geld dat bestemd is voor de schoonmaak van het gebouw voor (andere) onderwijsdoeleinden. Ze zou den er bijvoorbeeld speeltoe stellen van kopen. „Was het maar waar," zegt Van Berkel. „We krijgen zelfs veel te weinig geld om schoon te ma ken. Ik vind dat elke dag de wc's en de gangen gereinigd moeten worden. Als dat gebeurd is, is er geen geld meer voor de rest van het gebouw. Daarom maken de leerkrachten en de conciërge zelf de klassen schoon. In de kleuterklassen komen zelfs de ouders van de kleuters de loka len schoonmaken." Directeur Mirjam Rietveld van r.k. basisschool De Hobbit in Oosterhout heeft voor dezelfde oplossing gekozen. „Het is na tuurlijk van de gekke dat men sen met een hbo-opleiding schoonmaakwerkzaamheden moeten verrichten," zegt ze. En ironisch voegt ze eraan toe: „Dat is een vrij goede sala riëring voor een schoonmaker." Boosdoener in deze kwestie is de vaste vergoeding die de scho len van het ministerie in Den Haag krijgen. Die vergoeding wordt bepaald via de londo- norm en daar moeten ze op de scholen meestal hard om la chen. Op de christelijke basis school De Open Hof in Hooger- heide levert de londo-norm 'een hoop kunst- en vliegwerk op'. „We worden ongelooflijk uitge knepen," zegt adjunct-directeur Jan Andriessen. „Als je je echt aan de normen moet houden, krijg je de school niet schoon. Wij hebben iemand via het werkvoorzieningschap inge huurd voor schoonmaak en klusjes. Die klusjes doen we vervolgens zelf, zodat die man tijd overhoudt voor schoonma ken. We krijgen ook wat geld voor tuinonderhoud. Doordat de leerkrachten dat onderhoud zelf doen, houden we geld over voor de schoonmaak." R.k. basisschool Op de Hoogte in Terneuzen huurt een schoon maakbedrijf in. Directrice Son- ja de Mul: „Nee, we hebben daar eigenlijk niet genoeg geld voor, maar het schoolbestuur betaalt bij, zodat het hele ge bouw schoongemaakt kan wor den." Ze benadrukt dat het werk van zo'n schoonmaak- kracht goed in de gaten gehou den moet worden. „Ze werken niet allemaal even efficiënt. En als het niet goed gedaan is, moet je wel aan de bel trekken." En hoe vaak wordt de drempel van de wc schoongemaakt „De schoonmaakster zegt dat ze die elke dag schoonmaakt." Kan ik die even spreken dan? „Nee, want dat gaat ten koste van haar efficiency." Zeven jaar na de introductie van 06-11 kent Nederland een nieuw alarmnummer: 1-1-2. Het nummer, dat morgen wordt ingevoerd, moet uiteindelijk in heel Europa gebruikt gaan wor den voor hulp in spoedeisende situaties. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken, voor de gelegenheid gehuld in brand- weerpak, presenteerde het nieuwe alarmnummer gisteren in Den Haag onder het motto '1-1-2, daar red je levens mee'. foto anp Gilze (anp) - Minister Van Aartsen (Landbouw) heeft gisteren een dringende oproep gedaan aan alle varkenshou ders en transporteurs in de met varkenspest besmette ge bieden om zelfbeheersing en discipline op te brengen. „Het zijn absolute voorwaarden om deze ramp te kunnen bestrij den," aldus de minister, die sprak op een symposium van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond in Gilze. De Nederlandse overheid doet er alles aan om de geldende ver- voers- en exportverboden zo snel mogelijk op te heffen, stelde Van Aartsen. „Maar we hebben de hulp van alle betrokkenen in de besmette gebieden hard nodig." Bij een grote varkenshouderij in Beers bij Cuijk is gisteren een nieuw geval van varkenspest vastgesteld. Beers ligt aan de rand van het gebied waar be schermende maatregelen van kracht zijn. Daarom is het gebied met beperkende maatregelen uit gebreid tot de Duitse grens. Het bedrijf in Beers heeft dertiendui zend biggen en zeugen. Het stond in contact met andere besmette bedrijven. In Odiliapeel, het hart van het besmette gebied, is inmiddels het 28ste geval van varkenspest vast gesteld. Hiervoor zijn geen nieu we maatregelen nodig. Het gaat om een bedrijf met circa vijftien honderd varkens. (ADVERTENTIE) Kom dan naar ons, wij als Erkend Focwa Schadeherstelbedrijf zorgen voor een deskundige reparatie. AUTOMOBIELBEDRIJF Bredaseweg 243, 4705 RN Roosendaal renaul Tel. 0165-54 91 30 (ADVERTENTIES) Heerlijk...! Het voorjaar is in zicht. Kom daarom morgen naar onze modekijkdagen om te genieten van een nieuw en veelzijdig modebeeld. Gezellige modeflitsen, live music en voor iedere klant een aardige attentie! VAN OORSCHOT MODE Pr. Brabersstraat 6, Roosendaal Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Apeldoorn (anp) - Het Kadaster wil de tarieven met gemiddeld tien procent veriagen. De tariefsverlaging is mogelijk door de hausse op de vastgoedmarkt en door het doelmatiger werken van het Kadaster. Staatssecretaris Tommei (Vrom) moet de tariefsverlaging nog goed keuren. Het zou de derde tariefsverlaging zijn sinds de verzelfstandi ging van de dienst op 1 mei 1994. Het Kadaster heeft nu voorgesteld het tarief voor de inschrijving van hypotheken met negentien procent te verlagen. Het splitsen van ap partementsrechten gaat wat het Kadaster betreft driehonderd gulden kosten (nu 630 gulden). Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Op zich zou de zaak met een transactie kunnen worden afgedaan, ware het niet dat de 34-jarige R. V. uit Tholen een poli tieagent was. Ook had het een 'eenvoudige politierechterzaak' kunnen zijn, ware het niet dat V.'s raadsman mr. P. Doedens van alles uit de kast haalde, waardoor de zaak ingewikkeld werd en V. dus voor de meervou dige strafkamer van de rechtbank in Middelburg moest verschijnen. Gisteren hoorde V. daar voor op lichting en valsheid in geschrifte een boete van dui zend gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken tegen zich eisen. De behande ling van de feiten zelf nam slechts korte tijd in be slag. De voorbereidende venveren van Doedens na men beduidend meer tijd in beslag. Zo verzocht hij tot twee keer toe het Openbaar Ministerie (OM) niet ontvankelijk te verklaren. Dit omdat volgens hem de dagvaarding rammelde, het OM verantwoorde lijk was voor de diverse perspublicaties en de colle ga's van V. een hetze tegen hem hadden ontketend. Op de eisen van Doedens reageerde de rechtbank negatief en dus kon na enkele uren de 'eenvoudige zaak' beginnen. Op 20 december 1994 reed V. met zijn vrouw in de auto over de Oesterdam en toen een hem tegemoetkomende vrachtwagen hem passeer de, viel er kennelijk iets van die wagen met als ge volg een fikse schade aan de grille van V.'s auto. Niemand had iets gezien en V. was vergeten dat ook zijn vrouw ais getuige kon dienen. Voor de Stich ting Waarborgfonds Motorverkeer was echter wel een getuigenverklaring nodig. Een vriend wist wel een oplossing: hij zou gewoon verklaren dat-ie achter V. had gereden, had gezien dat er iets van de vrachtwagen afviel en dat daar door de auto van V. was beschadigd. V. meldde alles in een registratieformulier, stopte de valse getuigenverklaring erbij en inde op die manier 1026 gulden aan verzekeringspenningen. De zaak kwam aan het rollen toen er naar aanleiding van een seksueel vergrijp een intern onderzoek kwam naar de handel en wandel van het Thoolse korps. Het gevolg van dat onderzoek was dat twee agenten, onder wie V., werden ontslagen en enkele agenten werden overgeplaatst. Volgens mr. Doe dens was er duidelijk sprake van een hetze binnen het Thoolse korps tegen V. aan de gang geweest. Over twee weken wijst de rechtbank vonnis. WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (74) Vlasbekje Door heel Zuid-West-Nederland voorko mende plant, maar betrekkelijk schaars in West-Zeeuws-Vlaanderen. Ze verkiest vrij open, droge, zonnige, niet al te voedselarme standplaatsen. Daarom wordt ze veel aangetroffen in wegber men en spoorbeddingen. Ze blijkt mo derne beheersmaatregelen als pekelen en het gebruik van bestrijdingsmiddelen vrij goed te kunnen verdragen. Nederlandse Oecologische tlora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda i •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heelt gehad. I i DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1