Sas van Gent wil toch een feestje Een rondje rond de Grote Kerk m In d< Sichting Lokale Omroep Terneuzen hervat uitzendingen Nog dit jaar aanleg vrijliggend fietspad in Axelse Buthstraat Verdubbeling kade op Axelse Vlakte POLITIE RAPPORT JAZZ ZEVENBERGEN Quartet Harry Verbeke Klachte nieuw vj I sn spoellnstallatie. De mil I lwiCt^ zou vorige week drijf langsgaan, maar GroenLinks Terneuzen betreurt niet verhogen uitkeringen aan minima Honderd jaar harmonie De Vereenigde Vrienden politiechc DE STEM ZEELAND Gemeente bestaat 450 jaar Nieuw bestuur moet wel op zoek naar voldoende financiële middelen Opgesloten Te hard Inbraak Onverzekerd Dronken Vreemde mannen Mishandeling Winterconcert van Veronica Passie-conc Prof. De Ka bij ondernei op Tholen Rollenwedstrij in IJzendijke DONDERDAG 27 FEBRUARI 1997 C3 Van onze verslaggever Sas van Gent - De gemeente Sas van Gent komt met een feest dag in de zomer alsnog tegemoet aan de wens van politieke par tijen en verenigingen om meer aandacht te besteden aan het 450-jarig bestaan van de plaats. De plannen van de gemeente voorzagen eerst alleen in een bij drage van 4050 voor het kopen van prijzen. Voor winnaars van door verenigingen georganiseerde wedstrijden stelt de' gemeente een plaquette beschikbaar. Een aan tal verenigingen is daardoor al af gehaakt. Nu is de gemeente bereid de organisatie van de feestdag volledig voor haar rekening te ne men. Het college kreeg kritiek van poli tieke partijen en Sasse verenigin gen. WD'er R. Noët vindt het idee van de plaquettes een 'la chertje'. „Zoiets staat een maand bij de voorzitter, daarna bij de penningmeester en dan verdwijnt het de kast in." Het beschikbaar gestelde bedrag vindt hij 'weinig'. Bovendien is het naar zijn mening 'cru' om de verenigingen volledig te belasten met het jubileum. Noët vraagt vanavond tijdens de raadsvergadering meer geld „Het zal er niet zijn. Maar dan wil ik dat het geld gewoon verdeeld wordt over de verenigingen, zodat die het kunnen gebruiken bij het organiseren van hun activitei ten." Ook R. de Meijer van de PvdA wil van de gemeente een meer coördi nerende rol „Je kunt niet tegen de verenigingen zeggen dat ze zelf maar iets moeten organiseren." Een meer leidende rol brengt ook een ander financieel plaatje met zich mee. De Meijer beseft dat: „Dat moet er maar wat geschoven worden met de financiën. Op deze manier vind ik de rol te mager." Vorig jaar startte de gemeente het overleg met alle verenigingen. Na de eerste bijeenkomst, waarop de verenigingen hun evenementen en begroting moesten indienen, haakten onder meer de twee bow lingverenigingen af. De gemeente zette eerst in op geen enkele bijdrage aan het jubileum. Onder druk van de verenigingen is uiteindelijk ƒ4050 uit de bus gekomen. In totaal vijftien Sasse verenigingen zullen in meer of mindere mate hun bijdrage leve ren aan het jubileum. Voorzitter J. de Leux van bow lingvereniging Sas van Gent dien de op de bijeenkomst vorig jaar een begroting in voor een groot bowlingtoernooi. Maar hem werd al snel duidelijk dat de gemeente niet bij wilde dragen. „Wij moe ten die bowlingbanen huren in De Vlaanderen. Dat zijn extra kosten voor ons." Samen met schaakclub Het Witte Paard en bowlingclub Sint-Albert trokken zij zich terug uit het overleg met de gemeente. „Een stuk of acht verenigingen dienden vorig jaar een begroting in voor in totaal minder dan tien duizend gulden. Als de gemeente dat er niet voor over heeft, dan valt alles weg," zegt De Leux. Vice-voorzitter H. Nooteboom van Harmonie de Vereenigde Vrienden vindt de minimale bij drage van de gemeente heel be grijpelijk. „Verenigingen hebben een eigen verantwoordelijkheid. Alle jaren kloppen verenigingen voor subsidie bij de gemeente aan, dan moeten ze nu maar eens een bepaalde eigen verantwoordelijk heid nemen," zegt Nooteboom. Gymnastiekvereniging Thor vindt het 'eigenlijk wel wat weinig', maar de club legt zich erbij neer dat er nu eenmaal niet meer be schikbaar is. „Dat is toch een po litieke beslissing, hè. Daar kun nen wij verder niets aan doen," zegt G. van den Berg van Thor. In de toekomst wil WD'er Noët dat de gemeente dit soort feeste lijke gelegenheden anders aan pakt. Voor het vijfhonderdjarig bestaan moet vooraf geld gereser veerd worden. Van onze verslaggever Axel - Het lang verwachte fietspad in de Axelse Buthstraat wordt nog dit jaar aangelegd. Het waterschap De Drie Am bachten en de gemeente Axel hebben hierover eindelijk over eenstemming bereikt. Dijkgraaf H. Eversdijk maakte dat giste ren bekend tijdens de bijeenkomst van de algemene vergade ring. Beide partijen zijn het eens ge worden over de uitvoering van de wegverbreding van de Buth straat, waarbij een vrijliggend fietspad is voorzien. De totale investering is geraamd op 650.000 gulden. De gemeente Axel betaalt in totaal 4,5 ton. Het waterschap draagt de rest bij. Het zag er lang naar uit dat de reconstructie en de aanleg van het fietspad niet door zou gaan. Het waterschap peinsde er eerst niet over het werk uit te voeren omdat er geen geld voor was en geen grond. Daarnaast was vol gens het dagelijks bestuur ver keerskundig de noodzaak van dit vrijliggende fietspad niet aangetoond. De deur werd toen nog wel op een kier gehouden. De Buthstraat zou zondanig worden uitgevoerd dat de aanleg van een fietspad in een later sta dium nog mogelijk zou zijn. Nu blijkt echter dat de deur ge heel is geopend. De Buthstraat wordt verbreed en er wordt een vrijliggend fietspad aangelegd. „Tot mijn genoegen kan ik mel den dat ten aanzien van de Buth straat in Axel in principe over eenstemming is bereikt," aldus Eversdijk. Hoofdingeland A. van Himme maakte van de rondvraag ge bruik door te stellen dat de dis- cuissie omtrent het kwijtschel- dingsbeleid nu eens eindelijk op de agenda van de algemene ver gadering moet komen. Dat moet gebeuren aan de hand van een rapport van het dagelijks be stuur en het liefst in de volgende vergadering. Eversdijk probeert dat te be werkstelligen, maar kon gisteren niet beloven of de zaak tijdens de volgende vergadering aan de orde komt. „Onze ambtenaren zijn immers druk bezig met werkzaamheden in het kader van het fusieproces. Daarom kan ik niets beloven. We doen in ie der geval ons best." Hoofdingeland P. Apers veerde overeind. „We gaan de fusie toch niet gebruiken om allerlei zaken vooruit te schuiven, hé. De Buth straat in Axel is hier immers een goed voorbeeld van." De Vliegende Hollander route voert onder meer langs de Vissteeg, een van de oudste stujes van Terneuzen. UITWAAIEN op de bre de Zeeuws-Vlaamse stranden om vervolgens in de luwte dorpse histo rie op te snuiven. Dat was eind vorig jaar de tip, het 'wandeltoetje' van het Toeristisch Bu reau Zeeuwsch-Vlaande ren. Eens te zien wat die wandelroutes van het bureau allemaal te bie den hebben. Uniform be- wegwijzerd, vijf in getal, met de zesde in aan tocht. Vandaag met de brochure in de hand Ter- neuzen door, als eerste in deze serie Wandeltoetjes. Door Ronald Verstraten PROPER volkje, die Terneu- zenaars. Aan zowat iedere lantaarnpaal die de markt siert, of volgens sommigen ontsiert, hangt een prullen bak. En voor wie de bedoe ling niet onmiddellijk snapt, demonstreert een zwart fi guurtje op de voorkant hoe het moet: je gooit een krant in de lucht en wacht af of hij in de bak terechtkomt. De Stenen Beer, 'Havenstraat' op kaart en naambordje, oogt van deze tijd. Hier begint de Vliegen de Hollander route. De entree van het winkelcentrum heeft een zekere allure die de markt mist. Kaal, grijs en koud schuift de open vlakte links voorbij. Rechts staat het oude kantongerecht. In de Vissteeg in Terneuzen zitten verschillende leuke winkel tjes. foto's wim kooyman Misvormd door een poging tot overdekt terras, in de volksmond nu al 'de volière' genoemd. In de Noordstraat, gedomineerd door de Grote Kerk, komt de geur van gebrande pinda's je te gemoet. Winkels worden afge wisseld door de landelijke roem van jazzcafé Porgy Bess en via een zinloos ommetje naar de markt kom je terug bij het oude Stadhuis. De geschiedenis staat keurig in de wandelbrochure vermeld, al maakt die er vreemd genoeg geen gewag van dat de kelder ooit diende als crymeneel ghevangehuys. Een plaquette van de WV maakt deze omissie goed. Van die plaquettes, in uni form bruin, zullen we er nog meer tegenkomen. Bromfietsen De eerstvolgende verklaart de naam Terneuzen. Komt van 'Nose', afgeleid van 'Nisse', dat 'vooruitspringende landtong' be tekent en al in 1325 als zodanig werd vermeld. Twee keeshond jes, een met en een zonder lei band, staan rood omrand aan de ingang van het straatje. Ze mo gen er niet in. Of heeft iemand het bord misschien omgedraaid De Kandeelstraat, de Vissteeg en het Tuinpad vormen het oudste en meest charmante deel van Terneuzen. Een antiekwinkeltje maakt er melding van dat het is gebouwd op de oudste resten van de vestingwerken van de 'Sterkte Ter-Neuse'. We schrijven 1584 en lopen verder. Langs de achter kant van een bank, waar een me dewerker met gevoel voor humor een bordje heeft opgehangen bij een steile trap: 'Verboden voor bromfietsen' Vanaf dit gedeelte wordt de rou te goed zichtbaar en consequent aangegeven door middel van kleine plastic bordjes. Via de Jongestraat, langs de Heren gracht, met banken, notarissen en accountants het financieel- economisch centrum van Ter neuzen. Terug de Noordstraat in, waar een van de weinige authen tieke trapgeveltjes is verknald door een uithangbord. De Lange- kerkstraat leidt naar een depri merend parkeerplein. Hier laat Terneuzen zijn achterkant zien. De Grote Kerk fropst over mijn schouder mee. De Pelmolen waar de gelijknamige -gang naar is ge noemd, is al in 1817 afgebroken. Gelukkig is er een alternatief voorhanden: het 'Vèrkensbuurt- je', omdat iedereen er vroeger een varken had. In de schaduw van de Grote Kerk voert de route naar cafés, shoarma en hardrock in de Nieuwstraat, om even halt te houden bij de vroegere Arse naalkazerne, ook wel 'de Bom vrije' genoemd. Kunst achter tralies en een meis je in bikini, dat een Bananenpar- ty aankondigt, leiden in de rich ting van de zee. Een wegwijzer van de ANWB ziet de toekomst somber in: Kruiningen heeft nog een veerboot, Breskens niet meer. Richting Kruiningen dan maar, over de Scheldeboulevard. Hier wonen louter vergunning houders. Allemaal in dezelfde hoge huizen met zicht op zee, waarvan vele getooid met dezelf de koperen naamplaatjes. Vanuit de zijstraten houdt de Grote Kerk me nauwlettend in de gaten. Verwarring Het zicht op het nieuwe stadhuis, dat wil zeggen de uitbreiding daarvan, kan bij de argeloze toe rist gemakkelijk tot verwarring leiden. Dit zijn zeker De Blokken Nee, dat is verderop, naast de onder watergarage waar het Parkeer- bureau Stadstoezicht met zijn neus bovenop zit. Kunstenaar Cees van Langevelde is niet in zijn atelier en heeft daarom een zelfportret neergezet. Opdat men niet vergeet. Op de hoek is een Brasserie. Bourgondische ge dachten worden stug de kop in gedrukt door twee norse mede delingen: 'Open' en 'Snert'. Terug op de markt, bij het VW- kantoor, knikt de Grote Kerk me nog één keer toe: haal nog maar zo'n folder m'n jong. N£|| r Am* k el Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting Lo kale Omroep Terneuzen (Slot) zal binnenkort haar uitzen dingen weer hervatten. Er is een nieuw bestuur samenge steld, dat eind volgende week officieel wordt geïnstalleerd. Voor programmaleider Ton van Duist is het duidelijk: „Zodra de bestuurssamenstelling zwart op wit staat gaan we onmiddellijk weer uitzenden, zij het op beperk te schaal. Want er zal een soort overgangsperiode komen, waarin het nieuwe bestuur op zoek moet gaan naar voldoende financiële middelen om de omroep weer op de rails te krijgen. En kijk, een jaarbudget van twee ton is niet natuurlijk niet van de ene op de andere gevonden." Slot, die uitzendt onder de naam Radio Maximaal Terneuzen, is sinds half januari uit de lucht na dat de vrijwilligers uit onvrede over het bestuur het bijltje erbij neerlegden. Sindsdien klinkt slechts muziek via de etherfre quentie van Slot. De vrijwilligers waren in conflict geraakt met het Slot-bestuur dat zich in hun ogen te veel bemoeide met de inhoud van de programma's. Ook de slechte verhouding tussen het Slot-bestuur en de Facilitaire Stichting Zeeland (FSZ) was de vrijwilligers een doorn in het oog. Die laatste stichting zorgde voor de faciliteiten en een beroeps kracht. In ruil daarvoor kreeg ze het recht om reclameboodschap pen te verkopen. Eind 1995 zijn de besprekingen voor een nieuwe overeenkomst tussen Slot en FSZ gestart. In die overeenkomst zou den bevoegdheden en verant woordelijkheden van elkaar ge scheiden worden. Maar die over eenkomst is nooit ondertekend. De perikelen tussen het bestuur en de FSZ hebben er volgens de vrij willigers toe geleid dat de lokale radiomakers de afgelopen jaren lang niet alle mogelijkheden heb ben kunnen benutten. Inmiddels is er geen samenwer king meer tussen Slot en de FSZ. Het was in januari overigens niet de eerste keer dat de Slót-vrijwil ligers ermee kapten. Ook in no vember 1995 legden de medewer kers een week lang het werk neer uit onvrede over de gang van za ken. De Terneuzense ex-wethou der J. vanRooijen is eind januari zowel door de vrijwilligers als het bestuur gevraagd om advies en bemiddeling. Zijn werkzaamhe den hebben ertoe geleid dat er een nieuw bestuur van vijf personen is geformeerd. Naast drie mensen van buitenaf, maken ook oud voorzitter Roland Roelands en - secretaris Cees van der Sluijs deel uit van dat bestuur. „Die krijgen overigens geen uitvoerende func ties, ze zijn dus geen voorzitter of secretaris meer," aldus Van Rooi- Terneuzen - Een 54-jarige au tomobiliste uit Philippine zat afgelopen dinsdagmiddag op gesloten tussen de slagbomen van de noordelijke brug van de westsluis. Toen ze de brug wil de verlaten, botste ze met haar auto tegen een van de slagbo men. Het voertuig liep blik schade op. Hulst - Bij een snelheidscon trole op de Gentsevaart is een autobestuurder bekeurd die 64 kilometer te had reed. Vijftig is de maximumsnelheid. In totaal betrapte de politie 179 be stuurders op overschrijding daarvan. Er kwamen 1580 voertuigen langs de meetpost. Axel - Een inbreker heeft en kele honderden guldens buit gemaakt in de woning van een vijftigjarige bewoner van de Pootersdijk. De inbraak vond dinsdagavond plaats. Hulst - Een 29-jarige automo bilist uit Beveren moest in de nacht van dinsdag op woens dag 440 gulden betalen omdat zijn auto niet verzekerd was. Breskens - Een 27-jarige auto- bestuurder uit Breskens is in de nacht van dinsdag op woens dag aangehouden op het Mo lenwater met een alcoholpro millage van 1. Hij kreeg een dagvaarding mee. Middelburg - Een bewoner van I de Houtkaai trof dinsdagavond twee vreemde mannen aan in zijn tuin. Hoewel de Middel burger erin slaagde een van de I twee in de kraag te grijpen, slaagden ze er uiteindelijk toch in te ontkomen. Koudekerke - Twee 26-jarige I Middelburgers zijn dinsdag- j avond aangehouden in Koude kerke in verband met mishan- deling en dronken autorijden. Ze mishandelden een 58-jarige I man en een 55-jarige vrouw en gingen er in de auto vandoor. De man is met verwondingen aan het hoofd opgenomen in het ziekenhuis. De mishandeling had te maken met problemen in de relatie sfeer. Een van de Middelbur gers had bovendien gen met een alcoholgehalte van 615 microgram. Van onze verslaggever Terneuzen - De fractie van GroenLinks in de gemeenteraad van Terneuzen is teleurgesteld dat er geen raadsmeerderheid te vinden is voor verhoging van de minimumuitkeringen. De fractie heeft geprobeerd brede steun te krijgen voor een motie over het armoedeprobleem, maar alleen D66 was onder bepaalde voorwaarden bereid daarin mee te gaan. „Het excuus van de andere fracties in Terneuzen om de motie niet te steunen is," aldus R. Meijer van GroenLinks, „dat het armoe deprobleem inkomenspolitiek is en dat afgesproken is in het beslo ten seniorenconvent om de lande lijke en inkomenspolitieke moties niet te ondersteunen." Het bevreemdt GroenLinks dat de meerderheid van de raad weigert mee te .werken aan het signaal richting kabinet. De fractie vindt het belangrijk te vechten voor ver hoging van de uitkeringen zodat de koopkracht van de sociale mi nima toeneemt. Minister Melkert (Sociale Zaken) heeft onlangs in een televisieprogramma laten we ten de mogelijke verhoging van de uitkeringen met vijf procent in overweging te willen nemen. GroenLinks denkt dat de minister een steuntje in de rug verdient met de motie. „Zo zou de gemeente het kabinet kunnen laten weten dat ook Terneuzen de minimumuitke. 1 ringen te laag vindt..." Uit i landelijk rapport over armoede blijkt onder meer dat één op de 25 huishoudens onder de armoede grens leeft. Verder hebben 20.811 huishoudens om financiële rede- I nen niet altijd voldoende eten ii j huis en kunnen 43.000 niet elke dag warm eten. Van onze correspondent Zuidzande - De Koninklijke Mu ziekvereniging Veronica ui! I Zuidzande geeft op zaterdag i maart om 19.30 haar jaarlijkse winterconcert in de gymnastiek zaal aan de Zegveldstraat. Naast Veronica dat onder leiding staat van Ronny d'Herck verleent Oostburgse drumband onder Ie- ding van Jan Boone medewer king. Het concert wordt geopend i Veronica met 'Olympic Fanfare I and Theme'. Daarna volgen drie klassieke nummers van Boccherini en Schubert en dew-1 reldhit van Andrea Bochelli 'Ci te Partiro'. Na de pauze volgt on der meer een selectie uit muziek van series en films van Star Trek Tevens treden enige jeugdlede: van Veronica op. Sas van Gent - Harmonie De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent bestaat zaterdag 1 maart precies honderd jaar. Redt om dit het komend jaar uitbundig te vieren. Zaterdag begint het feest met een officiële bijeenkomst in het ft- meentehuis van Sas van Gent om 14.00 uur. 's Avonds wordt in evenementencentrum De Vlaanderen een f avond gehouden, waarbij iedereen welkom is en waar dansorkestCar-1 touche voor de muziek zorgt. De toegang voor deze feestavond is gra tis. Hieraan voorafgaand is er om 20.00 uur een receptie, eveneens:: De Vlaanderen en ook hier is iedereen welkom. Mede vanwege het eeuwfeest van de harmonie en het 450-jarig In staan van Sas van Gent treedt op vrijdag 4 april de Marinierskapel®-' Koninklijke Marine op in De Vlaanderen. Kaarten voor dit optrede zijn voor vijftien gulden verkrijgbaar bij alle Rabobanken in Zeeuw-1 Vlaanderen. (ADVERTENTIE) Het havenschap Terneuzen is op de noordelijke punt van het industriegebied de Axelse Vlakte bezig met de uitbreiding van de bestaan de kade. De huidige kade, aangelegd voor het Finse Staalbedrijf Outokumpu, wordt verlengd voor nieuwkomer Zeeland Cement waar op jaarbasis 100.000 ton cement uit schepen moet worden gelost. De uitbreiding, een verdubbeling tot 320 meter, is deels ook voor Out okumpu dat de komende jaren uitbreiding van de activiteiten verwacht. foto wim kooyman jen. Voor de vrijwilligers was het een eis dat Roelands en Van der Sluijs geen sleutelposities in het nieuwe bestuur zouden krijgen. Van Duist: „Hun macht moet in het nieuwe bestuur tot normale proporties worden teruggebracht. Dat bestuur moet daadkrachtig en voorwaardescheppend zijn en er voor zorgen dat de zaken goed ge regeld zijn. Alleen op die manier krijgen we de omroep weer fat soenlijk in het spoor. Het bestuur mag zich bovendien niet bemoeien met de inhoud van de program- 28 februari 1997 aanvang 22.00 uur in Hotel van der Hooft Voorverkoopadressen: Hotel van der Hooft en Primera Nagtzaam Zevenberger I verslaggeefste Van onze Oostburg - De 6™» I ties van Dorpsbelang (D&T) en PvdA in Or aan op de inzet agenten in het tv zoen langs de kust Vlaanderen. pe raadsleden Baarendi I (PvdA) wijzen in dat veJ vaar van inbraken in vandalisme. Commissaris F. Gouds gemsj -1 ingl Oei vanl toerii I t varl I Van onze correspondent Groede - Christelijk- koor God is mijn Lied kens verzorgt zaterdag een passieconcert in dl lands-Hervormde kerk I de. Cappella I Fiaminghi il burg verleent medewerl het concert dat om 20.011 gint. Uitgevoerd worde I hannes Passion van Thofr le en Stabat Mater van I Caldara. Dirigent is Arie I De toegangsprijs I ƒ12,50, voor kinderen jo I 10 jaar ƒ7,50. Van onze verslaggeefster Tholen - Prof. dr. C. houdt een spreekbeur ondernemersavond of derdag 13 maart in schapscentrum MeuT Tholen. Deze avond is bedoeld J dernemers uit West-Bral Zeeland. De Kam is werkzaam als. raar Economie van de I Sector aan de Rijksunil Groningen. Hij richt zich; me op de economie van tl gen, sociale zekerheid sioenen. Hij werkte mee verse boeken over deze werpen. De Kam bekleedt versci functies in de financiële si is columnist van de NI Tholen spreekt hij over he 'De macht van het getal. II zichten op Tholen in een si anderende sociaal-econa 1 omgeving'. I De géfneente Tholen houcj menwerking met het .0vei gaan Industrie en de Ra elke twee jaar een grote o mersavond. Daarop gingt sprekers zoals prof. dr. Kan, toen nog van het Vb Kamminga, destijds vc van MKB-Nederland, E voor. De avond begint om 19. Na de inleiding van D volgt een zaaldiscussie or ding van burgemeester H. j Munnik van de gemeente j IJzendijke - Het wielercoi zendijke houdt zaterdag rollenwedstrijden in cai I zicht aan de Koninginnes IJzendijke. De zestien koppels zuller bekampen op de 500 f sprint, 1000 meter afvla I 1500 meter ploegkoers. I I strijden beginnen om 19.0 - Van onze verslaggeefster Oostburg - Het varkens! aan de Groeneweg in S( den in bedrijf en er zijn PvdA-raadslid W. Verg kaartte dit gisteren aan tij< I commissie Openbare Werk be gemeente Oostburg. „Ik teerdere mensen gesprol J bchoondijke die echt last I van stank, dat lijkt me ni I goede zaak." Ook H. I I 'LDA) beaamde dat er sp J van stankoverlast. „Ik he I collega raadslid A. Verhag I Sen°men naar de plek om 1 JV'Fen dat er daar niet zc 1 tere geur hangt." I Tjdbouder C. Bolijn gaf I n'et honderd procent it I °ten dat het bedrijf stan Ilast veroorzaakt. „Dat hel I enmaal met negenduizen I i,e!1^maar moet ook zegj |fpet Indrijf nog niet is get I r de Inspectie Mi! I n 6 uT zou<den wat aa I Problemen zijn met onde I km, 00rgegaan wegens i I «^Pestepidemie. Zodra lhpHV0°f iis' zal de inspec I de een bezoekje bren I oontroleren. Dit I anOe dat de stank overj

de Stem | 1997 | | pagina 16