etektravon DE STEM 'Snel aanleg van de insteekhaven' Asbest vrij bij brand in loods Dijkgraaf Eversdijk: 'Niet meer natuur compenseren dan nodig' Het nieuwe tuinseizoen start vandaag! Fusie West-Zeeuws-Vlaamse Rabobanken 6 Directie moet roken op school beëindigen' Oostburg krijgt bijna zeker vestiging Hema Delta betaalt mee aan regionale tv Zeeland 10.88 ;4M3.99 >rijzen: (2t45) 1.79 1.49 IJS: 4.47 2.59 jde, ig bij 3uze, ten 4.27 3.99 1.25 9.90 2.79 fijstscho- NCi 2.89 s, 1.25 ;ic Red, ellow, |A4T2.98 ijs: o, /erpakking) 9), 1.99 Vanaf 2.58 '%&312.99 edauw, 2^31.99 in saus del 3 blikken -&6T4.49 a 35 gram* C1 Barbé ongeduldig over groei Axelse Vlakte: J Concurrentie ijkswaterstaat test info-systeem I nicatiesysteem (BICS). Rijkswaterstaat wil betrokken blijven bij havenschappen Door samengaan wordt bank qua omzet grootste van Nederland nationale voor tuinaanleg en ■decoraties 27FEBT/M 2 MRT 1997 BRABANTHALLEN Leerlingen en docenten ROC eisen plan In voormalig gebouw kantongerecht Kritiek op column van Eversdijk A/B -ë^r4.79 He AH winkels kopen, taan. Die artikelen kunt ie cijfertjes op de deur ïrdag 1 maart a.s. ch ELEKTRISCHE INSTALLATIES SCHAKELPANEELBOUW INDUSTRIËLE AUTOMATISERING BREDA0765422822 0174-625733 NAALDWIJK Zeeland DONDERDAG 27 FEBRUARI 1997 |:3I) onze verslaggever Ijsel- Dijkgraaf H. Eversdijk |(an waterschap De Drie Am- Ibachten heeft sterk de indruk Ijat een aantal organisaties, Ijaaronder Rijkswaterstaat, Ije verdieping van de Wester- lschelde aangrijpt om maar ■jieteen een heleboel andere pingen te regelen, die niets t deze klus te maken heb- „We moeten oppassen dat er geen gekke dingen gaan gebeu ren. Ik denk dat Rijkswaterstaat meer wil compenseren dan strikt noodzakelijk," zei Eversdijk gis teren. Hij rekende uit dat veel minder hectares nodig zijn om verloren natuurwaarden te compenseren dan een hoop organisaties doen geloven. „De honderden hectares vliegen je om de oren. Naar mijn mening moet het bij dit natuurherstel- plan gaan om de directe gevolgen van de verdieping te compense- ren. Volgens Eversdijk moet in totaal 260 hectare natuur worden ge compenseerd. Er is naar zijn me ning geen verlies van schor, er wordt twintig hectare slik ge wonnen en er gaat 280 hectare ondiep water verloren. Er blijft zodoende nog 260 hectare natuur over om te compenseren. „Dat kan zeker buitendijks wor den opgelost zodat ontpolderen niet alleen onbespreekbaar is, maar ook niet nodig. Met herstel hoeft niet te worden gewacht tot de verdieping klaar is. Bij wijze van spreken kan morgen worden begonnen." Hoofdingeland A. Paauwe ka rakteriseerde de berekening van Eversdijk als 'gegoochel met cij fers die door de dijkgraaf worden gemanipuleerd'. „Want ik ben deze cijfers nergens tegengeko men. Ik pleit voor een onderzoek waarbij de echte feiten boven water moeten komen. Volgens Eversdijk komen de cij fers uit officiële rapporten van Rijkswaterstaat. De dijkgraaf maakte gisteren verder duidelijk dat de Zeeuwse waterschappen de druk op de ke tel moeten houden om voldoende geld van het Rijk te krijgen voor het noodzakelijke herstel van de zeeweringen. Zeeland heeft voor dit jaar veertig miljoen gulden gekregen, maar er is zeshonderd miljoen gi den nodig. „Het is aan 'Den Haag' om de financiering veilig te stellen. We mogen niet vergeten dat de waterschapsla sten in Zeeland de hoogste van Nederland zijn. En dat de Zeeuwse waterschappen alleen al in 1997 veertien miljoen gul den uitgeven aan onderhoud van de waterkering," I Van onze verslaggever I Terneuzen - Burgemees ter R. Barbé van Terneu- I zen wil dat er zo snel mo- I gelijk een insteekhaven wordt aangelegd op het I industriegebied de Axel- I se Vlakte. Dat vergroot de Isans op nieuwe inves teerders. jroei van het industriegebied I stagneert op dit moment. Barbé ide zich gisteren tijdens een I vergadering van het Havenschap llemeuzen ongeduldig over de ■trage voortgang van het nieuwe [industriegebied. „Het wordt nu [tijd om een grote sprong voor waarts te maken. Je moet toch een keer de spa in de grond ste ken." [immers, na de komst van het [Finse staalbedrijf Outokumpu, [jaren geleden alweer, en enkele [kleinere bedrijven lijken nieuwe [vestigingen ver weg. Het is te lang stil, vindt Barbé. Barbé wil druk op de ketel hou- 1 om een subsidie van het Rijk niet te verspelen. Bovendien zit- J ten andere regio's ook niet stil, wees hij op de concurrentie. Het [havenschap sleepte vorig jaar een stimuleringspremie van 7,5 miljoen gulden in de wacht. De bijdrage van het Rijk (in het ka- Her van StiRea, een stimule ringsregeling voor economische [activiteit) stelt het havenschap I in staat om, zonder al te veel ri- Burgemeester R. Barbé van Terneuzen is ongeduldig over de trage voortgang nieuwe industriegebied. FOTO WIM KOOYMAN sico, verder te gaan met de aan leg van (spoor-) wegen en kade ruimte die het gebied aantrekke lijker moeten maken voor inves teerders. De voorwaarde is dat het havenschap binnen achttien maanden aan de slag gaat. An ders wil het Rijk de subsidie te rughebben. Het havenschap wil daarbij zo flexibel mogelijk opereren om in te kunnen spelen op de wensen van geïnteresseerde bedrijven. De burgemeester van Terneuzen geeft de hoogste prioriteit aan de aanleg van een insteekhaven, schuin op het kanaal van Gent Middelburg (anp) - Rijkswaterstaat Zeeland begint op 1 maart een proef van zes maanden met een Binnenvaart Informatie- en Commu- I Daarmee melden schippers en bedrijven via een computerverbinding rechtstreeks gegevens over ladingen en routes aan de vaarwegbeheer- J der. Aan de proef wordt deelgenomen door 150 schepen en twintig bedrij- 1 ven uit Zeeland en Limburg. Het systeem ontlast marifoonkanalen, I werkt sneller en is minder gevoelig voor fouten. Met Libertel en PTT wordt nu onderhandeld over een zo gunstig mo- I gelijk contract met kortingen op boordtelefoons, modems, abonne- I events- en gesprekskosten. (ADVERTENTIE) Natuurlijk tijdens Tuinldee '97, de grootste en meest gevarieerde tuinbeurs van Nederland. Met meer dan 60 schitterende voorbeeld en thematuinen, De hangende tuinen van Babylon en Droomtuinen in zomeravondsfeer. Een wervelend activiteitenprogramma en ruim -50 exposanten met de laatste trends op tuingebied. Wilt u het tuinseizoen goed beginnen? Kom dan beslist naar Tuinldee '97. naar Terneuzen. De insteekha ven bezorgt het havenschap nieuwe terreinen aan diep vaar water. Terneuzen is nagenoeg door de zogenaamde 'natte' in- dustriegrond heen. De ligging aan diep vaarwater is voor veel bedrijven een belangrijke vesti gingsvoorwaarde. Maar dat moet er dan wel liggen. Barbé: „Je moet wat kunnen laten zien." Werkgelegenheid Barbé plaatste zijn opmerkingen in het licht van een teruglopende werkgelegenheid in de streek. Zeeland, en ook de Kanaalzone, kent weliswaar economische groei, bedrijven zijn optimis tisch gestemd over investerin gen. Maar de economische groei betekent niet dat er nieuwe ba nen bijkomen. De Maatschappij van Nijverheid heeft daar ook al haar ongerustheid over uitge sproken. Mede daarom moet het havenschap de Axelse Vlakte snel bouwrijp maken. De tijd begint te dringen. Ook de benodigde gronden moeten nog worden aangekocht. „Dat is primair. Zolang je geen grond hebt, kun je niet beginnen. We mogen geen tijd verliezen," aldus Barbé. Gedeputeerde D. Bruinooge, voorzitter van de Raad van Bestuur van de haven schappen Terneuzen en Vlissin- gen, gaf de bezorgde Barbé gis teren echter weinig mee naar huis. Veel bedrijven lonken naar de Axelse Vlakte, dat wel, maar happen nog niet toe. Bruinooge: „Er is beweging, maar nog geen licht." Van onze verslaggever Terneuzen - Rijkswaterstaat wil betrokken blijven bij de verdere ontwikkeling van de Zeeuwse ha vens. De havenschappen Terneu zen en Vlissingen gaan binnenkort op eigen voet verder omdat het Rijk zich terugtrekt. De haven schappen krijgen daarvoor een af koopsom van 75 miljoen gulden. Het terugstappen van het Rijk be tekent dat Rijkswaterstaat geen bestuurlijke inbreng meer heeft. Het verbreken van het 'natuurlij ke contact' vond de Zeeuwse baas van Rijkswaterstaat H. Saeys gis teren erg jammer. Er moet een manier zijn om met elkaar te blij ven praten, de Zeeuwse havens en Rijkswaterstaat hebben veel raakvlakken. Gedeputeerde D. Bruinooge, voorzitter van de Raad van Bestuur van beide haven schappen vond het een prima idee. Van onze verslaggever Vogelwaarde - Bij een brand in een opslagruimte aan de Kerkdreef in Vogelwaarde is gistermiddag asbest vrijgeko men. Maar de verspreiding van de asbestdeeltjes is vol gens de brandweer beperkt gebleven tot op het terrein zelf. De oorzaak van de brand in het gebouw, waar witlof lag opsla gen, was gisteravond nog onbe kend. De schade aan het gebouw, de inventaris en de witlof wordt geraamd op ongeveer zeven ton. Dat is inclusief de computerap paratuur ter waarde van 150.000 gulden. De brandweer kreeg rond tien voor drie een melding van een middelgrote brand. Daarop rukten de korpsen van Vogel waarde en Kloosterzande uit. Omdat de brand groter bleek dan verwacht, verleende het korps uit Hulst assistentie. Door de sterke wind waren de rookwolken tot in de verre omtrek te zien. De opslagplaats is eigendom van een witlof kweker die tevens vrij williger is van het brandweer korps van Vogelwaarde. Hijzelf heeft meegeholpen bij het blus sen van de brand. Om kwart voor vier kon het sein brand meester gegeven worden. Het nablussen U>EEËNBEURS UTA LTi-a-^-A A 's-HERTOGEMBOSCH D°NDERDAG 27 EN VRIJDAG 28 FEBRUARI VAN 10.00 TOT 22.00 UUR. ZATERDAG 1 EN ZONDAG 2 MAART VAN 10.00 TOT 18.00 UUR. INFONUMMER (073) 6293293 - "Cl NAAR TVINIDEE. KORTING OP TREINREIS ÉN TOEGANG. TE KOOP OP BIJNA ALLE STATIONS. Van onze verslaggeefster Oostburg - De West- Zeeuws-Vlaamse Raboban ken Sluis-IJzendijke (filia len in Sluis, IJzendijke en Schoondijke) en West- Zeeuws-Vlaanderen (filialen in Oostburg, Breskens, Bier vliet, Cadzand, Groede en Hoofdplaat) gaan fuseren en worden hierdoor in één klap qua omzet de grootste Rabo bank van Nederland. Volgens A. B. L. van de Graaft, directeur van de Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen, is de fusie op 31 december 1997 een feit. „Op dit moment zijn er fu siebesprekingen gaande tussen onze kantoren. Op deze manier willen we beter inspelen op de veranderingen die zich nu en in de nabije toekomst voordoen op nationaal en internationaal ge bied. Denk hierbij aan de EMU en de komst van de Euro. Ook de verdere automatisering en de ontwikkeling van Internet heeft onze kantoren bij elkaar ge bracht om door samengaan effi ciënter te werken. De fusie bete kent ook een verbetering en uit breiding van onze dienstverle ning. Om een voorbeeld te noe men: Rabobank Sluis-IJzendijke en Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderën hebben vaak in de zelfde plaatsen klanten wonen. Maar iemand uit Schoondijke die klant is bij Rabobank West- Zeeuws-Vlaanderen moet spe ciaal naar een filiaal in bijvoor beeld Oostburg of Breskens om zaken te doen. En andersom geldt dat natuurlijk ook. Door het samengaan heb je deze pro blemen straks niet meer, dus het komt de efficiency van de bank zeker ten goede." Van de Graaff stelt dat de werk gelegenheid door de fusie niet in gevaar komt en ook zullen alle filialen geopend blijven. Volgens de directeur is dit mogelijk door de sterke financiële situatie waarin de Rabobanken in deze regio verkeren. „Ja, we kunnen ons eigen beleid uitstippelen en in dit geval is dit voordelig voor Van onze verslaggever Terneuzen - De maat is vol. Leerlingen en docenten van het Regionaal Opleidingscentrum Westerschelde (ROC) eisen uiterlijk voor 7 maart een actieplan van de directie om de overlast door roken in de locatie Zeldenrustlaan 4 in Ter neuzen ongedaan te maken. De leerlingen en docenten con stateren dat hun school hard op weg is om de weinige normen die er nog zijn overboord te gooien. Ze hebben het Centraal Management van het ROC een brief gestuurd met daarin hun klachten en eisen vermeld. Er is een lijst bijgevoegd met handtekeningen van leerlingen en docenten die de actie onder steunen. Mocht de directie niet over gaan tot concrete stappen, dan zien de actievoerders zich ge noodzaakt om via externe we gen een oplossing af te dwin gen. De overlast door roken is al verschillende keren aangekaart bij de directie, onder meer via de medezeggenschapsraad. De actievoerders klagen dat leer lingen die in de kantine toetsen maken, zeer veel last hebben van stank ontstaan door roken tijdens de vorige dag. Bovendien kijken leerlingen tijdens de toetsen steeds aan tegen een asbak met aange plakte as en resten van sigaret ten. Verder wordt, ondanks waarschuwingen, verzoeken en eisen van nog slechts enkele docenten om het niet te doen, nog steeds in de gang van de school gerookt. De actievoerders wijzen erop dat sommige leerlingen en do centen astmatisch zijn of om andere redenen veel hinder on dervinden van de onzuivere lucht. Deze mensen worden ab soluut niet beschermd, aldus de actievoerders. Zij eisen daarom op korte ter mijn een actieplan gevolgd door een juiste uitvoering en controle daarop. Het plan en de uitvoering moeten er volgens de actievoerders op gericht zijn, dat mensen zich in het op leidingscentrum rookvrij kun nen begeven, als zij dat willen. Van onze verslaggever Oostburg - De Hema komt nagenoeg zeker naar Oostburg. Het winkelbedrijf wordt gevestigd in het gebouw van het voormali ge kantongerecht aan de Markt. Projectontwikkelaar N. Boussen, die de onderhandelingen eni ge tijd geleden heeft overgenomen van de gemeente, vertelde gisteren dat de gesprekken praktisch zijn afgerond. In West- Zeeuws-Vlaanderen is momenteel nog geen Hema gevestigd. Het vinden van een nieuwe be stemming voor het voormalige kantongerechtsgebouw nam veel tijd in beslag. Het zag er even naar uit dat het markante ge bouw zou worden gesloopt omdat het gemeentebestuur geen gebou wen wil behouden voor leeg stand. Door de vestiging van de Hema is de toekomst van het pand gewaarborgd. De Bond Heemschut en het Cuy- persgenootschap spraken eerder al uit dat het voormalige kanton gerecht niet gesloopt mag wor den. Het gaat om een gebouw in 1953 ontworpen door de toenma lige rijksbouwmeester G. Fried- hoff. Het gebouw is nog te jong om tot rijksmonument te worden verheven, maar verdient volgens beide instanties zeker een plek op de gemeentelijke monumenten lijst. Bekende bouwwerken van Fried- hoff zijn het markante stadhuis van Enschede, het belastingkan toor aan de Amsterdamse Wibautstraat, de watertoren van Zandvoort en het voormalige mi nisterie van Onderwijs aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag. De exacte invulling van het voor malige kantongerechtsgebouw voor de vestiging van de Hema is nog niet bekend. Een wens van de gemeenteraad is in ieder geval behoud van de gevel. Daarnaast wenst de winkeldirectie dat een weg wordt verlegd om het filiaal te bevoorraden. Het eventueel verleggen van deze weg moet echter sporen met de herinrich ting van het centrum. Door de brand werd een loods in Vogelwaarde, waarin witlof lag opgeslagen, volledig verwoest. FOTO WIM KOOYMAN duurde tot half negen gistera vond. Bij de brand zijn delen van het asbest dak vrijgekomen. Maar er dreigde geen gevaar voor ver spreiding van de asbest in de om geving. „Alles is op het eigen ter rein gebleven," verklaarde brandweercommandant W. Broekhoven gisteravond. „Toch hebben we bij het begin van de brand de politie gevraagd omwo nenden te verzoeken ramen en deuren te sluiten. Puur uit voor zorg." Even vreesde de brandweer dat de brand zou overslaan naar de aanpalende opslagloods en wo ning. Dat is niet gebeurd. Van onze verslaggever Middelburg - Het energiebedrijf Delta Nutsbedrijven gaat geld steken in de toekomstige regionale publieke televisie in Zee land. Hiermee is het tekort in de begroting van 3,5 ton helemaal of voor een deel gedekt en dat maakt de kans weer groter dat de plannen van Omroep Zeeland doorgaan. Het provinciebestuur gaat deze week nog formeel om een bijdra ge van Delta vragen, maar onder- iedereen, werknemers en klan ten. We kunnen op deze manier beter inspringen op de wensen van de klanten en we zijn beter voorbereid op de toekomst waarin automatisering en tech nische ontwikkeling een grote rol spelen." In september dit jaar beslist de Algemene Ledenvergadering van de Rabobank of de fusie doorgaat. Door het samengaan van de twee banken, wordt deze qua balanstotaal de grootste van Nederland. Na het samengaan telt West-Zeeuws-Vlaanderen nog twee rabobanken: Sluis-IJ- zendijke/West-Zeeuws-Vlaan deren en Aardenburg-Eede die niet meedoet aan het fusiepro ces. Axel - Een column in het blad 'Het Waterschap' van dijkgraaf H. Eversdijk van waterschap De Drie Am bachten is hoofdingeland P. Apers totaal in het verkeerde keelgat geschoten. Het ging Apers met name om de passage waarin Eversdijk stelt dat van de bestuurders uit andere categorieën dan de agrarische een bredere kijk op die sector mag wor den verlangd. Apers vatte dat op als een belediging. „Ik heb niet de intentie dat ik de boer mijn wil wil opleggen, maar zo lees ik het wel. Ik vind dit echt beledigend." Eversdijk was zich van geen kwaad bewust. „Het is mijn persoonlijke mening en op vatting. Ik zie in het stuk geen enkele aanleiding om beledigende opmerkingen te maken. Er is geen sector die zo afhankelijk is van het wa terschap als de landbouw. Dat probeer ik in deze co lumn duidelijk te maken." handelt ook nog met andere geld schieters. Directeur Stoter van Delta liet gisteren weten dat de tv gesponsord gaat worden om Del ta meer naamsbekendheid te ge ven. „Zoals wij ook een actie steunen om met je fiets naar je werk te gaan, steunen wij ook de tv. In ruil daarvoor zouden we bijvoorbeeld themafilmpjes over onze waterwingebieden of de groene stroom op de tv kunnen laten uitzenden," aldus Stoter. De overeenkomst lost enkele pro blemen voor Provinciale Staten op. Die besloten deze week ak koord te gaan met publieke re- gio-tv in Zeeland. Gedeputeerde De Kok (Media) moest nog wel met 'een creatieve oplossing' voor het tekort van 3,5 ton zorgen en dat lijkt hij nu te hebben gevon den. De Staten willen liever geen 'au tonoom provinciegeld' in de tv steken, maar als Delta in het pro ject stapt gaat er toch Zeeuws ge meenschapsgeld naar de tv. De Kok is ervan overtuigd dat staatssecretaris Nuis (Media) ak koord zal gaan met de overeen komst, maar bij het Commissa riaat voor de Media leven twij fels. „Wij zullen goed in de gaten houden of Delta invloed gaat uit oefeen op de inhoud van de pro gramma's want dat ligt heel ge voelig bij publieke omroepen," aldus een woordvoerder. De Staten nemen 14 maart for meel het besluit om akkoord te gaan met de tv-plannen.

de Stem | 1997 | | pagina 11