Wet-Debré is splijtzwam in Frankrijk i'" J J 6De Belg is om zijn as gedraaid Cyprus zinspeelt op gezamenlijk vredesinitiatief EU-VS Bouw nederzetting bij Jeruzalem roept protest op Het broeit in China na Dengs dood Vt/-AJLAj-é fLftA fcyvjOt a - X Nigeria uitgenodigd, Pronk ligt onder vuur ff. rrfl v Clinton zet miljarden in tegen drugs COMMENTAAR BINNENLAND KORT pESTEM BUITENLAND A5 Auto's in brand in Vitrolles om aanslagen to roerige provincie China BUITENLAND KORT Rebellenleider Kabiïa naar Zuid-Afrika DAG 26 FEBRUARI 1997 A4 alland? De ultra-fanatieke hooligans vernielen en vechtpartijen uitlokken lubs die normaal gesproken de aann al bepalen? a 9 i van de laatste dagen lijkt het eron rden het voor het zeggen hebben. Vo- n supporters van Ajax en Feyenóord snelweg A-10 bij Amsterdam-Noord kansen van hun geliefde clubs door bedoeling om het tot een ordinaire Grootschalig optreden van de poli- ledig uit de hand liep. De gigantische kwapens die in beslag werden geno- ndalen tot alles in staat zijn. ien van den Herik kon na afloop zijn as. Hij beloofde de aanstichters (die voetbalstadion thuishoren) zwaarte Herik bleek enkele dagen later een dat laatste begrip te hebben gege- ende rellen bij Ajax-Feyenoord kreeg van de Rotterdamse club, die bij de net had gevist, alsnog 150 toegangs- stopt. ers hebben inmiddels weer een zege g geplande wedstrijd Sparta-Ajax is pporters van Ajax en Feyenoord ge- nieuwe confrontatie te laten komen, korte tijd gaan voetbalbestuurders voor de chantagepraktijken van een voetbalterroristen. Een onacceptabe- den Herik is ook ditmaal hoogstver- ege het ontoelaatbare uitstel, maar verdjes van zijn club weer als de gro- angewezen. Van den Herik heeft bij ganger gehad, die (betrapt op een leu- mij dat ik consequent moet zijn?' Ge- kronkelwegen die de huidige Feye- elt, heeft hij veel van die man opge- r allochtonen hoger •heidsgroepen maken zich drie tot zes- friminaliteit dan het autochtoon Neder- ving. Dat blijkt uit onderzoek van het >ek- en Documentatiecentrum (WODC) stitie. Het onderzoek heeft vooral be- rgenoemde veel voorkomende crimina- ïfstal, inbraak en allerlei geweldsdelic- en hun conclusie door erop te wijzen, |j;eren tellen met leeftijden, waarop een riminaliteit. Bovendien bevinden zich autochtonen sociaal-economisch ge- pitie, aldus onderzoeker E. Leuw. Dat :rimineel gedrag. zoor grijze kentekens het vonnis van het gerechtshof over de de Hoge Raad. Dat zei staatssecretaris gisteren in de Tweede Kamer. Het oor- )'n 100.000 kleine bedrijven éri pdrticu- rdeel opleveren in de wegenbelasting. 'pedofilie' rectificeren Penthouse moet twee artikelen rectifi- ersiteit Utrecht (UU) ervan beschuldigt irder dient het blad 30.000 gulden te be oog dr. T. Sandfort van de taakgroep ls vergoeding voor immateriële schade, in Utrecht gisteren in kort geding be de in het februarinummer van dit jaar om van wetenschap seks met kinderen teit dat toestaat. ent moord op fotograaf 'oner van Westerbork heeft bekend, dat uit Wezup heeft gedood. Het stoffelijk ;e slachtoffer werd op 31 januari gevon- turtschap Mantinge bij Westerbork. De e zijn gebracht. De verdachte is een ex- fer. Pot was verschillende malen be id gekozen voor zijn zuster in haar echt- ouwlustigen voorlichten noet mensen die willen trouwen, bewust .evolgen van een huwelijk. Dat kan veel het huwelijk spaak loopt en op een echt- idviseert de Emancipatieraad aan de re- het huwelijk is vooral de behoefte aan emotionele verbondenheid belangrijk, tergrond, dat de wet het huwelijk alleen etrekkingen beschouwt, aldus de raad. ïg voor jonge asielzoeker zen van Onderwijs is bereid de regeling voor jonge asielzoekers te versoepelen, httien jaar zijn geworden, hoeven niet j al drie jaar in Nederland verblijven om n aanmerking te komen. Ritzen is bereid ngen tot één jaar. instructeurs gaan door urs in Nederland zullen met ingang van moeten gaan afleggen. Minister Jorrits- at) ziet geen aanleiding de toetsing van -instructeurs uit te stellen. Dat heeft zij vragen van het Tweede-Kamerlid Stel- a wijst er echter op dat tal van oplei- ls zijn gestart met de applicatiecursus, ld gelegd aan de examenvragen. caïne ^statie gisteren van drie mannen hebben mstelland, de douane en de Fiod 200 kilo ns in beslag genomen. De coke heeft een de 80.000 en 90.000 gulden per kilo. or volgend kabinet kabinet zal nog geen plek bepalen voor an Schiphol, zoals CDA en VVD willen- 3, Verkeer) noemde deze wens van haar isteren 'onrealistisch'. Maar in deze kabi- raag beantwoord worden of het vliegver- crijgen, aldus Jorritsma in de Kamer. de waterbodems vertraagd van vervuilde waterbodems in onder an- elderland en Zeeland loopt ernstige ver- an het vervuilde slib voorlopig nergens an State de vergunning voor een groot- ft vernietigd. Dat schrijft minister J°r* erstaat) aan de Tweede Kamer. Volg®5 uit van de Raad van State ernstige conse- •houd van kanalen, rivieren en beken ed en voor de uitvoering van dijkverster- d van havens. Het baggerspeciedepotwa ch Diep. iiii WOENSDAG 26 FEBRUARI 1997 jriissel (anp) - De regering van Cyprus heeft gisteren in Brussel gezinspeeld op een gezamenlijk Europees-Amerikaans initiatief om een eind te maken aan de meedeling van het eiland. Volgens de Cypriotische minister van Buitenlandse Zaken Michaelides is het bemoedigend jat zowel de Europese Unie als de Ver fde Staten zich in de kwestie men- (81. Michaelides was gisteren in Brussel (oor gesprekken met de Europese Com missie en EU-voorzitter Nederland. De sinister noemde het na afloop 'extreem belangrijk dat het Cyprus-probleem wordt opgelost voordat de toetredings onderhandelingen beginnen met de Eu ropese Unie'. Michaelides reageert daarmee op het oordeel van de Europese Unie dat heel Cyprus, en niet alleen het Griekse deel, lid moet worden van de EU. Tot dusver was de EU formeel alleen in gesprek met de regering van het Grieks-Cyprio tische deel. Cyprus is sinds 1974 ver deeld in een Turks- en een Grieks deel. Turkije bezette in dat jaar het noorde lijk deel van het eiland. De EU begint volgend jaar volgens plan de toetredingsonderhandelingen met Cyprus. De EU-ministers van buitenlands zaken lieten maandag weten dat ook de Turks-Cypriotische gemeenschap moet worden betrokken bij die onderhande lingen. Dit tot ongenoegen van Grie kenland, dat tegen elke erkenning van Turks-Cyprus is. Gisteren voerde de Europese Commissie en EU-voorzitter Nederland in Brussel regulier overleg met de Cypriotische re gering. Formeel stonden alleen de prak tische aspecten van toetreding tot de EU op de agenda. De politieke discussie is verdaagd naar later datum. Michaelides zei na afloop dat 1997 een belangrijk jaar wordt voor Cyprus. „Onze eerste zorg is de oplossing van het Cypriotisch probleem. We weten dat de EU-landen een onverdeeld Cyprus als lid willen zien. Dat is ook onze am bitie. Ik hoop dat de andere kant dezelf de politieke wil heeft." De minister zinspeelde op een gezamen lijk Amerikaans-Europees initiatief om een eind te maken aan de tweedeling van het eiland. Volgens ingewijden kan een dergelijk initiatief al binnen enkele maanden het licht zien. Washington wil voor begin juli zicht op een oplossing. Dan wordt in Madrid besloten tot uit breiding van de Navo. De VS is bang dat Turkije die uitbreiding blokkeert zolang de kwestie Cyprus niet is opge lost. EU-commissaris Hans van den Broek vertrekt vandaag voor enkele dagen naar Cyprus om gesprekken te voeren met zowel de Griekse als de Turkse ge meenschap op het eiland. Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse premier Alain Juppé roept alle republikein en uit zijn land op de strijd aan te binden tegen het extreem rechtse Front National (FN). Hij doet dit via een artikel in het dagblad Le Monde, op de eerste dag van het parlementaire debat over de omstreden immigratie- wet van minister Jean-Louis De- bré. In Parijs en diverse andere steden werd opnieuw tegen het wetsontwerp gedemonstreerd. „Als we de illegale immigratie niet hard aanpakken, dan sprei den we het bed van het Front Na- I taal," aldus het gaullistische kamerlid Pierre Mazeaud. Hij is de auteur van het amendement, dat een van de meest strenge ar tikelen uit het wetsontwerp-De- bré aanmerkelijk verzachtte. Ie mand die een logé krijgt uit een visumland hoeft niet, zoals aan vankelijk de bedoeling was, het I vertrek van de gast aan te geven I op het gemeentehuis. 1 In een uitermate rumoerige As- j semblée Nationale begon gister middag de behandeling van de wet-Debré. Terwijl buiten enkele duizenden demonstranten op- 8 nieuw opriepen tot het intrekken van de regeringsplannen, bereid de de oppositie van communisten en socialisten een ware parle- I mentaire oorlog voor. Maar liefst 18 amendementen waren inge diend, de kamerminderheid zorgde voor een spervuur rond de procedure. Kamervoorzitter Phi lippe Séguin heeft drie dagen voor het debat uitgetrokken. I Maar de uitslag staat al vast. De wet zal met een grote meerder- I heid worden aangenomen. I Reden dus voor premier Juppé I om te pogen weer vrede te sluiten I met de tegenstanders van zijn 1 wet. Want, zo redeneert hij, al- I leen samen kunnen we het mon- I ster dat FN heet, de baas. „Ons I gevecht is juist het bestrijden 1 van racisme, antisemitisme en I vreemdelingenhaat," zo schrijft hij in Le Monde. „Waarom is er dan sprake van een misverstand tussen degenen, die samen die strijd moeten voeren? We moeten onderscheid maken tussen ille gale en legale immigratie." En dat doet volgens hem de nieu we wet. Juppé voelt zich in de rug gesteund door ruim 60 pro cent van de Fransen, die blijkens diverse opiniepeilingen de De- bré-wet goed vinden. Maar 'de straat' is het daar beslist niet mee eens. De demonstranten vin den het op z'n minst tegenstrij dig, dat om strijd te leveren te gen het FN, de wet juist sterk moet worden verscherpt. „Het probleem is niet de immi gratie. Die is laag. Nee, het pro bleem is de werkloosheid. Daar doet de regering niets aan," al dus de artiesten, die het initiatief namen voor de petities tegen de wet-Debré. In de Zuid-Franse stad Vitrolles zijn in de nacht van maandag op dinsdag negen auto's in vlammen opgegaan. De dag ervoor baarde de nieuwe burgemeester van de stad, Catherine Megret, opzien door in een Duitse krant een har de koers tegenover buitenlanders aan te kondigen. De voertuigen stonden gepar keerd op een plein in het cen trum van de stad. De politie heeft nog geen idee in welke hoek de daders moeten worden gezocht. De nieuwe burgemeester van het extreem-rechtse FN kondigde in de Berliner Zeitung een harde koers aan tegenover buitenlan ders. „Wij zullen alle immigran ten direct alle overheidsbijstand ontnemen en het geld aan de Fransen geven. U zult zien hoe snel zij hier verdwijnen, want ze zijn hier alleen wegens het geld," beweerde Megret over de buiten landers. Jeruzalem (dpa/rtr/afp/efé) - Ongeveer drieduizend Pales tijnen hebben gisteren geprotes teerd tegen de plannen van de Is- raëlische regering een joodse ne derzetting in het Arabische deel 'au Jeruzalem te bouwen. De Pa lestijnen waarschuwden voor een geweldsuitbarsting als de rege- ring de plannen vandaag door zet. 0e Israëlische premier Netanya hu zei dat de bouw van de om streden nederzetting Har Choma ">et 6500 wooneenheden zeker doorgaat. „Ik wil duidelijk ma ken dat wij in alle delen van Jeruzalem zullen bouwen, dus in Har Choma," aldus Neta- Peking Een nbekend aantal ■nessen is gistermiddag het slachtoffer geworden van bom inslagen in Urumqi, de hoofd rad van de de roerige Chinese Provincie Xinjiang. In minstens ®>e stadsbussen ontploften tij- ens de avondspits tijdbommen, ver het aantal doden en gewon en bestaat onduidelijkheid. In fers van Urumqi vermoeden I at de islamitische afscheidings- eweging achter de aanslagen zit. linken dat die met de zorg- L, geplande aanslagen de L i herdenking van de 2eden leider DenS Xiaoping I wilde verstoren. nyahu. Hij drukte de Palestijnen op het hart geen geweld te ge bruiken en het vredesproces niet in gevaar te brengen. De Palestijnse leider Faisal al- Husseini waarschuwde Israël niet met vuur te spelen. Hij zei dat de bouw van de nederzetting een oorlogsverklaring aan het Palestijnse volk is. De betogers stuitten bij hun protestmars ten zuiden van Jeruzalem op een barricade van het Israëlische le ger. De demonstratie verliep zonder incidenten. Maandag spraken diplomaten van de EU-trojka hun zorg uit over de bouwplannen in Oost- Jeruzalem. Ook de Verenigde Staten en de buurlanden van Is raël hebben geprotesteerd tegen de nieuwe nederzetting. Volgens de Israëlische radio is de rege ring van plan bij eventueel ge weld de terugtrekking van troe pen van de westelijke Jordaanoe- ver uit te stellen. Israël veroverde het oude cen trum van Jeruzalem tijdens de Zesdaagse Oorlog in 1967 en an nexeerde het later. Daarna wer den de stadsgrenzen voortdurend verlegd, waarbij Palestijns land werd onteigend. De Palestijnen eisen Oost-Jeruzalem, waar 155.000 Palestijnen wonen, op als hun toekomstige hoofdstad. Israël is van mening dat heel Jeruzalem, met 445.000 joodse inwoners, de 'eeuwige hoofdstad' van het land is. Internationaal wordt deze claim niet erkend. De definitieve status van Jeruzalem is inzet van de onderhandelingen tussen Israël en de PLO, die eind 1999 afgerond moeten zijn. IN PEKING is gisteren de begrafeniseeremonie voor Deng Xiaoping ge houden in de Grote Hal van het Volk. Voor zo'n tienduizend genodigden en de snorrende tv-ca- mera's hield staatspresi dent Jiang Zemin een grafrede van een uur, waarin hij Deng prees als een groot marxist, groot proletariër, politi cus en communistisch strijder en beloofde vast te houden aan Dengs po litiek van hervormingen en open deur. Door Jan van der Made Peking - „Ik. mis hem zo. Daar om ben ik gekomen. We waren zo arm. Deng heeft ons geld ge geven." Een vrouw met wit haar staat voor de Grote Hal van het Volk te kijken hoe de grafkran sen en de geelzwarte linten over de trappen naar beneden worden gedragen en in verhuiswagens worden gelegd. De officiële rouwceremonie is afgelopen. Ze huilt zacht. Maar de meeste mensen die voor de Grote Hal van het Volk staan, verwachten dat er iets gebeurt, en na niet al te lage tijd ontstaat er commotie. Een jongeman met een vaal bruin jasje en een rood gezicht heeft Dengs portret uit het Volksdagblad van afgelopen donderdag geknipt en met de woorden 'Gerespecteerde Kame raad Deng Xiaoping is Onsterfe lijk' op een stuk karton geplakt dat hij heeft ingelijst. Hij houdt het plakkaat op zijn borst en loopt langzaam in de richting van het Monument der Martela ren in het midden van het Tia- nanmenplein. Ogenblikkelijk wordt hij omringd door een me nigte nieuwsgierigen die om hem heen krioelt. Politiemensen, in groten getale aanwezig, doen aanvankelijk niets, maar vragen hem later weg te gaan. Er wordt geen ge weld gebruikt en de menigte lost zich op. Maar op een ander deel van het plein ontstaat er een nieuwe samenscholing, ditmaal een man die een poster van Deng heeft uitgerold. Agenten verzoe ken ook hem weg te gaan. Deze mini-incidenten doen zich in een steeds sneller tempo voor en ma ken de politie nerveus. „Ver spreid je, er is niets te zien hier. Dit is gewoon het Tiananmen- plein", schreeuwt een agent als iemand twee papieren bloemen op de trappen legt die naar het monument leiden. „Gewoon? Dit is ons Tianan- menplein," antwoordt iemand ruzieachtig. Maar de aandacht wordt snel afgeleid door weer een nieuw incident: een meisje heeft zich gehuld in een wit la ken en een witte band om haar hoofd geknoopt. (Wit is een te ken van rouw in China.) Zwij gend en star voor zich uit sta rend loopt ze langzaam rond het Monument, terwijl een steeds grotere groep nieuwsgierigen en journalisten zich rond haar ver zamelen. Het wordt de politie te v. :-c y,;»\ - lV; v;„y- v f- ',A *7 5f' r* „a la M x* t u <-U u 'r Al™®* V U iLi j: ->s ."4 pyv 3A jtJt. J* rf X re k "i ,c» f* i De genodigden in de Grote Hal van het Volk, waar gisteren de begrafenisceremonie voor Deng Xiaoping is gehouden. foto reuter veel, en ze wordt in een minibus geduwd en weggereden van het plein. „Deng Xiaoping ligt net aan de andere kant en jullie moeten nu al rellen schoppen!", blaft een agent. Een oude vrouw draagt een witte papieren bloem, tranen stromen over haar wangen. Een andere valt huilend op de grond. „Deng Xiaoping is dood," snikt ze. „Hoe moeten we nu verder le ven?" Ze wordt door twee veilig heidsmensen op de been gehol pen en afgevoerd van het plein. De meeste mensen met posters en witte bloemen worden alleen toegesproken en met zachte hand verzocht te vertrekken. De politie heeft kennelijk het bevel gekregen dat er geen bloed mocht vloeien op het plein. Het zijn klassieke uitingen van volksrouw die zich afspelen op het Tiananmenplein. In het ver leden heeft dit geleid tot massale demonstraties en kritiek op de regering, toen in 1976 de toen malige premier Zhou Enlai over leed werd het Monument der Martelaren bedolven onder graf kransen, bloemen en velletjes papier met gedichten. Maar die gedichten richtten zich uiteinde lijk tegen de vrouw van Mao Ze- dong en haar ultra-linkse poli tiek. In 1989, na de dood van de voor malige partijsecretaris Hu Hao- bang gebeurde hetzelfde; toen ontaardde de rouw in de enorme volksbeweging die uiteindelijk door het Volksbevrijdingsleger werd neergeslagen. Het huidige leiderschap wil een nieuwe serie van massa-demonstraties ten ge volge van zo'n politieke begrafe nis voorkomen. Gedurende de rouwceremonie werd tijdelijk de staat van beleg afgekondigd op het Tiananmen plein; om acht uur, twee voor het begin, werd iedereen verzocht weg te gaan. Vier uur later, toen alle genodigden weg waren, werd het plein opnieuw geo pend. China's staatsmedia lijken al dit verdriet te gebruiken om een ge voel van nationale eenheid op te wekken. Na Dengs crematie werd opnieuw een lange serie in terviews getoond van huilende mensen, die verklaarden veel aan Deng te danken te hebben. Een uitspraak van Deng, waarin hij zegt dat hij op 1 juli Hong kong wil bezoeken op de dag na dat het is overgedragen aan Chi na, wordt eindeloos, met echo effecten, herhaald. „Hij wilde gaan kijken," licht een bedroef de stem toé, „maar nu kan dat niet meer..." „Indien het Tiananmen-bloed- bad van 1989 niet ter discussie wordt gesteld (die luidt dat de volksbeweging van 1989 een 'an ti-revolutionaire opstand' was) zal de huidige leider het geen twee jaar uithouden," stond er op een briefje te lezen dat een buitenlander gisterochtend op het Tiananmenplein in de hand kreeg gedrukt. Staatspresident Jiang Zemin gaat een onzekere tijd tegemoet. Door Paul de Schipper Roosendaal - Schrijver Geert van Isten- dael bemint België omdat het niets heeft van de Hollandse zelfgenoegzaamheid. Geert van Istendael haatte België 'omdat visie en verbeeldingskracht er niet ver der reikten dan de bodem van een glas trappist'. En toch gloort er zelfs bij de cynische België- watcher Van Istendael iets van hoop, hoop die ontstond toen hij op 20 oktober 1996 meeliep in de Witte Mars: „Ik was nooit op timistisch, maar nu zie ik dat de Belg om zijn as is gedraaid. De Belg leefde met zijn rug naar de politiek, maar keert er nu zijn ge zicht naar toe. De bevolking heeft schitte rend gereageerd. Ik voel een wonderlijke vernieuwingsgezindheid. Van Istendael maakte gisteravond in de Roosendaalse Centrale Bibliotheek deel uit van een forum dat filosofeerde over de vraag: 'Is Belgie ziek?' Een discussie over het exploderend maatschappelijk onbehagen in het land achter Baarle-Nassau en Sas van Gent. Het land van de verdwenen meisjes, van 'het monster Dutroux.' Van de Bende van Nijvel en haar 31 doden. Van de politieke moord op Cools, van de pedofilie-netwerken, van de Augusta-affaire, van een moordende hormo nenmaffia. Van het schandaal dempende po litieke dienstbetoon en van de allesverlam- mende guerre des flics, de strijd van de poli tiediensten. Van grove criminaliteit en gil lend begeleide geldtransporten. België, het land van de Witte Mars, de extra verte smart en de verwarring. Dat België be zit volgens Van Istendael toch zelfreinigend vermogen: „En dat had ik nooit verwacht." Van Istendaels pessimisme werd gevoed door de geschiedenis: „Jullie Nederlanders maak ten je in 1585 los van de overheersers. Wij bleven met de Spanjaarden zitten. Later kwamen de Oostenrijkers en de Fransen, maar Madrid en Wenen waren ver weg. De Belgische adel en clerus leerden om met rit selen en regelen het eigen erf op orde te hou den. Toen België zelfstandig werd, bleef Brussel ver weg. Die mentaliteit is nu met al die affaires aan de kaak gesteld. Alleen pre mier Dehaene begrijpt het nog niet. Hij is het prototype van de listige ritselaar oude stijl. Hij draagt een loodzware verantwoordelijk heid, omdat hij een regelrechte minachting aan de dag legt voor het volk." Het verschijnsel België kent een bruine hori zon: het Vlaams Blok. Van Istendael: „Gerolf Annemans van het Vlaams Blok zit in de commissie-Dutroux. Hi doet het heel goed, heel intelligent. Zelfs van hem heb' ik het idee dat hij veranderd is, alhoewel... Ik blijf op mijn hoede." De publieke belangstelling voor de verhoren van de commissie zijn volgens Van Istendael een extra bewijs voor radicale verandering in Belgie: „Nog nooit scoorde een program ma zo lang zulke hoge kijkcijfers." Zelfs de ingedutte onderzoekers van de Ben de van Nijvel zijn wakker geschoten door de spraakmakende verhoren van Annemans en de zijnen, leden van de commissie-Dutroux. Vandaag worden er in het hele land tiendui zend affiches opgehangen met daarop de tronies van tien vermeende bendeleden. Met robotfoto's die deels gebaseerd zijn op hyp nose van de overlevende getuigen van wild west-overvallen in de periode van 1982 tot1 1985. Hypnose heeft de schietende spoken van destijds eindelijk een gezicht gegeven. In 'Het Belgisch Labyrint', zijn bekendste boek, schreef Van Istendael: „België is een land dat koppig anders is. Het is een ver schrikkelijk normaal en een verschrikkelijk abnormaal land. Van die wanstaltigheid hebben de Belgen een deugd gemaakt." Istendael gisteravond: „Ik heb nu het idee dat het misschien mogelijk is om dit land met de bestaande politieke partijen te ver nieuwen. Lukt dat niet, dan hebben we mis schien een partij D97 nodig, onze variant op jullie D66." Israëlische soldaten doden Palestijn Jeruzalem - Israëlische soldaten in burger hebben gisteren op de westelijke Jordaanoever een Palestijn doodgeschoten. Twee an dere Palestijnen raakten gewond. De vermomde soldaten waren in het plaatsje Hizmeh vlak ten noorden van Jeruzalem. Het kwam er tot een confrontatie met dorpelingen. Het leger was volgens officiële berichten actief in de sector. Israëlische mili tairen en leden van veiligheidsdiensten patrouilleren veel in burger in de bezette gebieden. Doden door hinderlaag in Algerije Algiers - Achttien burgers, onder wie zeventien jongeren onder de 25 jaar, zijn in de nacht van zondag op maandag in een hin derlaag gelopen van gewapende fundamentalisten, die hen de keel afsneden. De daders stopten twee bussen bij Saïda, op de weg tussen Algiers en de garnizoensstad Bechar, en pikten de jongemannen eruit om hen vervolgens te vermoorden. Ook een 60-jarige man die zijn zoon trachtte te beschermen, werd afge maakt. De slachting voor de ogen van de andere passagiers duurde meer dan vijf uur, zo meldde dé krant Al Khabar gister ochtend. Russische dissident Sinjavski overleden Parijs - De Russische schrijver Andrej Sinjavski is gisteren op 71-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een langdurige ziekte. Sinjavski,. een van de bekendste Russische dissidenten, werd in 1966 in Moskou veroordeeld tot zeven jaar strafkamp met streng regime. Hij was samen met een andere dissidente au teur, Joeli Daniil, aangeklaagd wegens 'anti-Sovjetpropaganda' door publicaties in het buitenland. Sinjavski emigreerde in 1973 naar Frankrijk, waar hij in Fontenay-aux-Roses woonde, een voorstad van Parijs. Duitsland biedt Russische deserteurs asiel Bonn - De ongeveer zeshonderd in Duitsland wonende Russi sche deserteurs hoeven niet meer bang te zijn dat ze naar hun land terug moeten. De Duitse coalitiepartijen CDU en FDP zijn het er gisteren over eens geworden dat de deserteurs uit de voor malige Westgroep van het Russische leger en hun familie in Duitsland mogen blijven. De meeste politieke partijen waren het er over eens dat er een humanitaire oplossing moet komen voor de deserteurs, die in in hun vaderland een langdurige vrijheids straf of zelfs de doodstraf boven het hoofd hangt. Proces Djajic begonnen in München München - Onder strenge veiligheidsmaatregelen is gistermor gen voor een rechtbank in München het proces begonnen tegen Novislav Djajic, die beschuldigd wordt van betrokkenheid bij volkerenmoord, moord en vrijheidsberoving. Het is de eerste keer dat iemand zich voor een Duitse rechtbank moet verant woorden op verdenking van oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië. Het proces wordt in Duitsland gevoerd omdat het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag het te druk heeft met de processen tegen andere verdachten van oorlogsmisdaden. Djajic was lid van een Servische vrijwilligersorganisatie. Hij werd be gin 1996 in München gearresteerd. Dutroux kwam legaal aan wapen Brussel - Mare Dutroux en zijn vrouw Michelle Martin zijn in 1993 op legale wijze aan een wapenvergunning gekomen. In fei te ging het om de registratie van een half-automatische wapen dat zij reeds in hun bezit hadden en dat voor 1991 in België vrij te koop was geweest. In 1994 en 1995 werden nieuwe aanvragen voor een zwaarder type wapen wel afgewezen. De informatie over de wapenvergunningen raakte maandagavond bekend in de parlementaire onderzoekscommissie-Dutroux. De Belgische mi nister van Justitie De Clerck verklaarde gisteren dat zijn depar tement pas twee weken geleden de vergunningen alsnog heeft ingetrokken. Storm eist Britse en Belgische-levens Londen/Brussel - Elf mensen zijn maandag en dinsdag in Groot- Brittannië om het leven gekomen door de ergste storm die het land sinds 1990 heeft geteisterd. De wind bereikte snelheden tot 160 kilometer per uur. Ook in België kostte de storm een persoon het leven. Brussel (anp) - Europarlementariërs hebben gisteren Neder land onder vuur genomen, omdat de Europese Unie de militai re junta van Nigeria officieel heeft uitgenodigd voor overleg met een aantal ontwikkelingslanden. Minister Pronk (Ontwik kelingssamenwerking), die hierover aan de tand werd gevoeld, ging de vragen van afgevaardigden uit de weg. Sinds de executie van negen mensenrechtenactivisten eind 1995 heeft de EU tal van maatre gelen genomen tegen het Nigeri- aanse regime. De Nederlandse re gering heeft zelf hard geijverd voor deze sancties, waaronder een sterke beperking van het ver strekken van visa aan de regeren de militairen en hun families. Dat inreisverbod zou de leiders in het hart raken, omdat ze niet langer de inkomsten uit de olie op een Washington - De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gis teren voor het begrotingsjaar 1998 een recordbedrag van 16 miljard dollar voor de drugsbe strijding uitgetrokken. Het is het grootste antidrugsbudget in de Amerikaanse geschiedenis, acht honderd miljoen dollar meer dan bij de vorige begroting. Een groot deel van het geld is bestemd voor preventieve acties, zowel in het buitenland - waar de drugsproducenten zitten - als in eigen land. Washington wil de invoer van illegale drugs een halt toeroepen en tegelijkertijd jongeren en hun ouders waar schuwen voor de gevaren van verdovende middelen. Vooral in Colombia is de Amerikaanse narcoticabrigade actief tegen de drugsbaronnen. Aan de grens met Mexico, waar veel drugs het land binnenkomen, zullen de controles op drugssmokkel toe nemen. Ongeveer 175 miljoen dollar is bestemd voor een nationale voorlichtingscampagne tegen drugs. Circa 3,6 miljoen Ameri kanen zijn verslaafd aan drugs. Jaarlijks overlijden in de Vere nigde Staten veertienduizend personen aan een overdosis. aangename wijze in Europa kon den verbrassen, merkte minister Van Mierlo indertijd op. Het verbaasde de Britse socialist Kinnock dat Nigeria desondanks toch is uitgenodigd voor de bij eenkomst van de EU en de zoge heten ACP-landen die op 24 en 25 april wordt gehouden in Luxem burg. Het Europees parlement, dat steeds om een harde aanpak van het Nigeriaanse regime heeft gevraagd wegens de schending van de mensenrechten, is zeer on gelukkig met dit besluit van het Nederlands voorzitterschap, al dus Kinnock die bijval kreeg van verscheidene andere afgevaar digden. Nairobi (rtr/afp) - De Zaïrese re bellenleider Laurent Kabila is gis teren naar Zuid-Afrika gevlogen voor gesprekken met de Zuid- Afrikaanse regering. Het bezoek maakt deel uit van de besprekin gen met de Zuid-Afrikanen over de burgeroorlog in het oosten van Zaïre, aldus een militaire waarne mer in het gebied. De waarnemer benadrukte dat Kabila niet met vertegenwoordi gers van de Zaïrese regering zal praten. Hij was vergezeld van Bi- zima Karaha, die fungeert als zijn belangrijkste adviseur op het ge bied van buitenlands beleid. Kar aha voerde vorige week in Kaap stad al besprekingen met de Zuid- Afrikaanse vice-president Thabo Mbeki. Gisterochtend maakten de Zaïrese autoriteiten bekend dat zij vorige week in Kaapstad een ontmoeting hebben gehad met een Amerikaanse delegatie onder lei ding van de vice-minister voor Afrikaanse zaken George Moose. De speciale adviseur van presi dent Mobutu, Honoré Ngbanda Nzambo, voerde de gesprekken namens de Zaïrese regering.

de Stem | 1997 | | pagina 5