Twijfels bij Hulst als proefgemeente Kinderliedjes en toneel bij revue Hosanna igionale strijd dïë ivaartuig esteren re dief luist uit kritiek op lodemonderzoek DE STEM Muziekvereniging OKK huldigt jubilarissen Boek Reinaertbewerkingen van Streuvels DAG klapper POLITIE rapport PLAATSELIJK opnieuw erneuzen DE STEM ZEELAND Lading zuur niet gemeld Ruim honderd bekeuringen erontreiniging 's Gravenstraat Clinge Toeristisch bureau zoekt vrijwilligers Scheldewater voldoet aan Belgische overheidsnormen gerrit de j onge echmek axel Drugs en munitie Brommer gestolen Poging tot brandstichting Poging tot autodiefstal Vandalisme Diefstal aanhangwagen Brandje Dronken bestuurder Vernieling Westdorpe Kloosterzande 3RUARI 1997 A5 d zaterdag in brasse- Terneuzen georgani- >baard werd door een beoordeeld. rdelen op geur, dikte en en van een tot tien. Terneuzens snertkam- i moest concurreren met het verschil vormen tus- ;nes Gillebaard en Mar- irdeerd te worden. Her- tenslotte dezelfde kam- nten scheidden nummer twee deelnemende vrou- lijk de baas waren. Deze tot en met vijf. lioenssnert bleef ook dit vier nieuwe snertkokers 2. Marga Haak 604 3. Pa in Barsch 472 ihan Hendrik van Dale- -leeswedstrijd voor West- jen fragment voor uit 'De r Mark de Bel. Daisy's keus gaf dus de lag. De jury moest letten op jegrip, uitspraak, tempo, ;ebruik en oogcontact met rbliek. mede plaats ging naar Gon- arrebeijn van de Drieklank lostburg met een fragment ien rooskleurig meisje' van urnquist. De derde plaats naar Hendrik Buyze van de avoschool uit Oostburg met tukje uit 'De zonen van Piet- 1' van C. van Abcoude. In to- mochten de deelnemers vijf iten lezen. Als verrassing :n alle deelnemers een foto naar huis van hun optreden. depoort van de Koninklij- .alopen zaterdag het Amfi- lam' van de Koninklijke verricht door mevrouw J. Ie minister van defensie. schip biedt plaats aan 127 anningsleden en 600 mari- s en op de parkeerdekken nen 90 pantserrupsvoertui- of 30 tanks worden gepar- •d. Het schip wordt voorzien een hospitaalcomplex met e operatietafels, tien intensi- :are bedden en een noodzie- boeg met een capaciteit voor derd personen, irnaast kan het schip voor an- e taken worden ingezet, zoals het verlenen van humanitaire dhulp en voor rampenbestrij- g. Met de aanschaf van het S is een bedrag gemoeid van miljoen gulden, 12 miljoen den méér dan precies een jaar eden toen de kiel werd gelegd/ iten hebben afgelopen vrij- rfjunk gearresteerd die eer- ;eweld kleding had gestolen llstraat. jrkwaardig. Hij stond met zijn *d tegen de passpiegel te bon- Toen de verkoper hem ver- t daarmee op te houden, ga an daar gevolg aan. rap liepen beiden naar Q a om de kleding af te reke- Plotseling verkocht de ma de verkoper een vuistslag1 gezicht en rende met de kte de winkel uit. r aanleiding van de meldt s de politie en het opgegeV pialement van de dader, k° surveillanten de man e later aanhouden op :hoolweg. Hij bleek onder oed van verdovende midde verkeren. De man is in de en wordt vandaag vo°r8. de rechter-commissar» jlburg. Die beslist ot langer vast blijft zitte ■Koper van de kledingza zich onder doktersben stellen. De arts stelde ee> ig aan de kaak en ond» vast. MAANDAG 24 FEBRUARI 1997 oed jzet id aan Middelburg. nog verkoper an e oest ;ling leuzing et oog yan onze verslaggever duist - Het is nog maar de ffaag of Hulst zo blij moet zijn dat het tot proefgemeente is gebombardeerd voor een te ontwikkelen provinciaal ves tigingsbeleid voor intensieve veehouderijen. CDA-raadslid J. Steijaert zei dat in de commissie Stads- en Dorps ontwikkeling. Het beleid houdt in dat wordt bekeken hoeveel 'milieu-ruimte' de gemeente nog heeft om var- kensmesterijen toe te kunnen laten. „Ik vraag me af waarom die milieu-ruimte helemaal opgesoe- peerd moet worden in onze mooie woongemeente," betoogde Ste ijaert. „Bovendien, als de aanwe zig milieu-ruimte wordt opge maakt, dan kunnen bestaande boeren in de toekomst uitbrei ding of omschakeling wel verge ten." Steijaert herinnerde aan het komende bezoek van landbouw minister Van Aartsen naar Zee land. „Ik heb de indruk dat die wil komen praten over een soepeler vestigingsbeleid voor varkens. Je kunt dus wel nagaan waar het in de toekomst met al die milieu ruimte naar toe gaat." Volgens wethouder G. van de Voorde wil het rijk een zo goed mogelijke verdeling van varkens houderijen over het gehele land. „En de provincie Zeeland wil zo weinig mogelijk nieuwe varkens bedrijven binnen halen. Daarom is er een studie aan de gang om de milieu-ruimte te berekenen en is het nodig om een beleid te voeren dat over de hele provincie kan worden uitge smeerd." Volgens Van de Voorde is het de bedoeling dat er uitein delijk per gemeente maar een paar nieuwe bedrijven bij mogen komen. Van onze verslaggever Vlissingen - De scheepslei- ding van een tanker met een lading zuur is afgelopen zaterdag op de Westerschelde bekeurd voor het niet melden van de lading. De kapitein betaalde een schikking van vijfduizend gulden. Het was het resultaat van een projectcontrole van de waterpoli- tie op het melden van vervoer van gevaarlijke stoffen met zeesche pen over de Westerschelde. Zeeschepen die van zee of uit Zntwerpen komen, moeten de gevaarlijke stoffen die ze aan boord hebben melden bij het Schelde Coördinatie Centrum in Vlissingen. De politie controleerde negen schepen waaronder een tank schip met een lading gesmolten aravel. De scheepsleiding kreeg een waarschuwing. Zeker twintig sijhepen werden gecontroleerd. Alleen de tanker met zuur kreeg een bekeuring. Van onze verslaggever Hulst - Bij drie snelheidscontro le afgelopen vrijdag en zaterdag op de Absdaalseweg in Hulst zijn totaal 106 automobilisten békeurd voor te hard rijden. Er kwamen alles bij elkaar 2400 voertuigen langs de radarappara- ti.ur van de Zeeuws-Vlaamse pplitie. De hoogstgemeten snelheid vrij- was 124 kilometer in plaats v)n tachtig ter hoogte van de kruising Stellestraat. e grootste overtreder zaterdag r|ed 72 kilometer door de :bouwde kom. Muziekvereniging Hossana uit Axel vierde afgelopen zaterdag het negentigjarig bestaan met een concert in de Halle. Van onze correspondent Axel- Voor een goed gevulde zaal in de Halle in Axel traden zaterdagavond Chr. Drumfanfare uit Axel en gast- korps muziekvereniging Sluiskil op. De avond werd gevuld met show revue en natuurlijk veel muziek. Het was inmiddels al weer voor de 17e keer dat Hosanna het jaarlijkse optreden in de Halle hield. Voorzitter L. de Regt memoreerde in zijn toespraak dat 1997 een belangrijk jaar is, omdat de muziekvereniging 90 jaar bestaat. „We laten deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbijgaan. De jubileumcom missie bereidt momenteel een taptoe- defilé en taptoe voor op zaterdag 31 mei. Hieraan zullen acht korpsen deelnemen." De leden zijn druk doende geweest met het instuderen van nieuwe nummers en het oefenen van toneelstukjes. De avond begon met een Russian medley. Dirigent Robert Jurriens heeft zowel de muzikale leiding van Hosanna als muziekvereni ging Sluiskil onder zijn hoede. De slag werkgroep stond onder leiding van Jozef van Overmeeren. De leden hadden ook sketches ingestu deerd. Sluiskil speelde voor de pauze FOTO WIM KOOYMAN ondermeer liedjes uit de musical The sound of music. Na de pauze liet de blaasgroep onderlei ding van Hans Knöpke horen hoe een saxofoon en cornet samen klinken. Hosanne speelde nog wat bekende kinder liedjes om vol furie over te gaan op de Spaanse toer. Met de marsklanken van 'Soldier in the park' werd de avond geza menlijk afgesloten. hnonze verslaggever Hulst - De Hulster politiek stelt met tegenzin nog maar eens 1.000 gulden beschikbaar voor bodemonderzoek op de locatie Gravenstraat 345 in Clinge. Dat brengt het totaal dat de gemeente al in die kwestie heeft pstopt op 62.500 gulden. lar en bar veel," vertolkte J. •eijaert (CDA) de gevoelens tij das de commissie Stads- en Dorpsontwikkeling. „Is dat wel verantwoord, zoveel geld? En dan •loet de bodem nog helemaal Stsaneerd worden, wat ongetwij- Ijld ook weer een smak geld gaat losten." Inmiddels zijn er al drie onder zoeken geweest. Eerst was er een •tenterend onderzoek door de provincie, waaraan de gemeente •jet hoefde mee te betalen. Aan te daarop volgende nader onderzoek en het daarop weer volgende aanvullend nader onderzoek wel. I EDITIE ZEELAND Bezorgklachten: W lezerscontact076-5312312 "et/mvrij. 8.00 - 17.00 uur T 8.00- 12.00 uur HWactie 'kneuzen: i bidlandstraat 32,4532 CG 40115-645769, fax 0115-645742. «uren: Frank van Cooten, Frank Deij Rein van der Helm, Peter wl (editiechef), Harold de Puysseleijr, tyne Schelfaut. Gbes: «raat 1,4461JK «113-273700,fax 0113-273701. Jtoteun Cees Maas lljovincieverslaggever). jjlst: Weloo 16,4561 E5 «114-372770, fax 0114-372771. meteuren: Gerlach Hochstenbach, Ngene Verstraeten. ^redactie Zeeland: t Koomen 4 ma t/m vrij. 0115-645751 zondag 0115- 645753 Jjdvertentie-exploitatie ju «em enZVK erneuzen: elandstraat 32,4532 CG "'15-645740, fax 0115-645741 '«egenwoordigers: f™.Boeiie,Privé0115-563976, Temmers, privé 0115-562354 Peloo 16,4561 ES «114-372770. jjucgenwoordigers: J.Va,n,den Brande, privé 0114-314570, '1an verstraeten privé 0114-316755. JPeningstijden: mvr. 8.30- 17.00 uur En nu moet er nog eens een tweede aanvullend onderzoek komen, omdat de omvang van de verontreiniging nog niet volledig in beeld is gebracht. Wethouder G. van de Voorde gaf toe dat de extra kosten een tegen valler zijn. „Voor ons is het net zo teleurstellend als voor u troostte hij de commissieleden. Volgens een Steijaert moet het echter allemaal veel goedkoper kunnen. Hij opperde om dat eens te onderzoeken. Maar naar nog eens een onderzoek, het vijfde dus, daar hadden de overige commis sieleden geen oren naar. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaande- ren is op zoek naar wande laars, fietsers en ruiters die het zogenaamde Toeristische Route-Gilde Zeeuws-Vlaan- deren moeten gaan vormen. Deze mensen moeten de verschil lende toeristische routes in Zeeuws-Vlaanderen regelmatig controleren op eventuele gebre ken. Het is de bedoeling dat de vrijwilligers tijdens het wande len, fietsen of paardrijden extra goed opletten of bepaalde zaken hersteld moeten worden. Dit geven zij dan door aan het Toe ristisch Bureau. Het kan dan bij voorbeeld gaan om een bescha digd infobord. Van de vrijwilligers wordt bovendien verwacht dat ze actief meedenken om de routes te ver beteren. De verschillende routes maken deel uit van het strate gisch plan dat het Toeristisch Bureau drie jaar geleden heeft gepresenteerd. Centraal daarin staat de ontwikkeling van het plattelandstoerisme in Zeeuws- Vlaanderen. Voor het onderhoud en het verbe teren van de routes gaat het Toe ristisch Bureau een speciaal fonds in het leven roepen. Op jaarbasis zal ongeveer 35000 nodig zijn. Voor de helft bij elkaar gebracht door het toeris tisch recreatief bedrijfsleven en voor de andere helft door de gemeenten. Muziekvereniging OKK in Schoondijke hield zaterdagavond in zaal Wijffels een geslaagd concert. Tijdens de druk bezochte Bonte Avond was ook muziekvereniging Volharding uit Zaamslag van de partij en zij verzorgden na de pauze een deel van het pro gramma. Marcel de Paauw van de KNF en tevens instructeur van OKK was aanwezig om een aantal jubilarissen van OKK te huldi gen. Ton de Vos en Walter Tournois werden in de bloemetjes gezet voor hun 12,5 jarig jubileum. Zij ontvingen evenals Piet de Jonge (op de linker foto) en Andre Verstraete (op de rechter foto) een oor konde en de bij hun jubileum behorende KNF-speld. De Jonge is vijftig jaar lid van OKK en Verstraete zestig jaar. Bestuurslid Wim de Graaf van OKK was na afloop zeer te spreken over het combinatie-concert met Volharding. foto's wim kooyman Antwerpen - Het Scheldewater voldoet bij de Nederlands-Belgische grens bijna volledig aan de normen die de Belgische overheid stelt aan de kwaliteit van oppervlaktewater. Dat blijkt uit het nieuwste rapport van Vibna, de Vereniging van de Industriële Bedrijven van Noord- Antwerpen. Onderzoek wijst uit dat het gemiddele zuurstofgehalte voor het eerst sinds vele jaren boven de norm komt. Alleen het fos faatgehalte voldoed net niet aan de normen. In de afgelopen twintig jaar is 13 miljard frank gestopt in de zuivering van afvalwater en leg gen de bedrijven gezamenlijk jaarlijks zo'n drie miljard frank op tafel om de waterzuiveringsinstallaties draaiende te houden. (ADVERTENTIE) Oranjestraat 5 - Telefoon 0115 - 562710 Door Jeanette Vergouwen Hulst - Onlangs verscheen bij Lannoo Tielt het Jaarboek II van het Stijn Streuvels Genootschap met de titel De Vos en het Lijsternest. Het betreft een onderwerp dat tot nu toe niet uitgediept werd: de Reinaertbewerkingen van Stijn Streuvels. Op verzoek van het Stijn Streu vels Genootschap stelde de redactie van het Reinaerttijd- schrift Tiecelijn het tweede jaar boek samen. De redactie (Rik van Daele, Marcel Ryssen, Willy Feliers en Erwin Verzand voort) werd aangevuld met twee mensen uit het Land van Hulst, fervente bewonderaars van het Reinaert - 'epos': Wim Gielen en Peter Ever- aers. De eerste Reinaertbewerking van Stijn Streuvels verscheen in 1907 in de NRC. Er zullen nog drie herbewerkingen volgen (1910, 1921 en 1969) met illustraties van Gustaaf van de Woestijne. Dit herwerken is voor Stijn Streuvels normaal. Zelf zegt hij 'een boek mag maar definitief heten bij de tweede uitgave'. In het Jaarboek komen al deze bewerkingen aan bod. Ook wordt er gesproken over de bronnen en de Reinaert bibliografie van Streuvels, over de taal van Streu vels in zijn Reinaertherschrijvin- gen, over Gustaaf van de Woe stijne en zijn illustraties, over Streuvels als Reinaertfiguur en over Streuvels in het Land van Reinaert. Zo wordt bijvoorbeeld uitgebreid verteld over de bezoeken van Streuvels (in 1938 en 1955) aan Hulst. Daar werd op 12 septem ber 1938 het Reinaertmonument onthuld. Grappig is de corre spondentie van Streuvels met E. de Bom („waar ligt Hulst, hoe kom ik daar per trein, ik heb nog geen uitnodiging ontvangen, de onthulling is te 10 1/2 uur, daarna plechtige zitting en te 12 u een lunch in De Koning van Engeland"). Blijkbaar is er nog niet veel ver anderd in Hulst. Wel de plaats van het monument. De foto van het monument, de genodigden o.a. Streuvels, werd genomen op de Houtmarkt, later kreeg het beeld een plaats naast de Gentse poort. Het boek bevat veel foto's, illus traties (o.a. van Gustaaf van de Woestijne) en een facsimile van de voorpublicatie in de NRC van 3 januari 1907. MARKTEN SINT-NIKLAAS Autosalon - Vesiac autoshow - Stadszalen - 10.00-17.00 uur DIVERSEN CLINGE Koersbal - in de foyer op twee matten - Malpertuus - KBO -13.30 uur Vleeskaarting - café De Land bouw - 20.00 uur SINT-JANSTEEN Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Slank club - Rivierenhuis - 's avonds NIEUW-NAMEN Koersbal - De Kauter - KBO -14.00 uur SLUISKIL Repetitie - muziekvereniging - Meulengat-19.30 uur Callanetics - Meulengat - SKI - 19.30 en 20.30 uur Yoga - Meulengat - SKI -19.00 uur AXEL Prijskaarten en biljarten - De Halle-14.00 uur SAS VAN GENT Tentoonstelling - Keramiek van Sia Braakman - huisartsenpraktijk Sas van gent - 087.00-12.00 en 14.00-17.30 uur Bingo - St.-Albert -14.00 uur WESTDORPE Bijeenkomst - KVO over euthana sie-Concordia-19.30 uur HULST Bieden - De Blaauwe Hoeve -13.00 uur KIELDRECHT Wintervolksspelen - KBG - sport hal -13.30 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur 101 Dal matians HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Space Jam 20.00 uur 101 Dalmatians 20.00 uur Ransom 20.00 uur Evita 20.00 uur First Wives Club 20.00 uur The Leopard Son BRUGGE 20.00 uur The Ghost and the Dark ness 20.00 uur Mars Attacks 20.00 uur Extreme Measures 20.00 uur Jude GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur One Fine Day 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur People vs Farry Flint 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Gost andthe Darkness 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Extreme measures 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Star Trek 14.30, 17.00, 20.00 en uur Space Jam 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Maximum Risk 14.30 uur Pinokkio 20.00 en 22.30 uur Portrait of a Lady 17.00 uur The Frighteners 17.00,20.00 en 22.30 uur Lost High way 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Ransom 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur' First Wives Club 22.30 uur Evita 14.30 uur Matilda 20.00 en 22.30 uur Sleepers 14.30 en 17.00 uur De klokkenlui der van Notre Dame KNOKKE Beverly Sereens - 20.00 uur The Ghost and the Darkness 20.00 uur One Fine Day 20.00 uur People vs Larry Flynt 20.00 uur Ransom Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagklapper bij voorkeur per brief(kaart) zenden aan redactie De Stem, Postbus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115- 645742. Telefonisch op dins dag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. Axel - Bij de controle van een 21-jarige Fransman heeft de politie het afgelopen week einde een kleine hoeveelheid marihuana in beslag genomen. Ook lagen er twee kogelpatro nen in zijn auto. De man moest een boete van 150 gulden beta len. Hulst - Van een 20-jarige inwoner van Koewacht is het afgelopen weekeinde zijn brommer gestolen. Het gebeurde van zaterdag op zon dag tussen 0.15 uur en 2.00 uur vanaf de Grote Markt bij de basiliek. Hulst - Een 30-jarige bewoon ster van de Van der Leijenlaan deed aangifte van poging tot brandstichting van de schut ting bij haar woning. Onbe kenden hadden eerst gepro beerd de schutting in brand te steken en er vervolgens een deel van vernield. Hulst - Een 21-jarige inwoon ster van Hulst deed aangifte van een poging tot diefstal van haar auto die op het Princebol- werk geparkeerd stond. Onbe kenden hadden een ruitje inge slagen en zowel het portierslot als het contact waren bewerkt met een schroevendraaier. Terneuzen - Een bewoner van het Wilgenplantsoen meldde dat onbekenden in de nacht van zaterdag op zondag twee portieren van zijn auto hadden geopend. Er was geen schade aan de auto. Wel waren er twee coni feren uit zijn voortuin verdwe nen. Sluiskil - Een 34-jarige inwo ner van Sluiskil deed aangifte van de diefstal van een aan hangwagen en een aantal stei gers die daar op lagen. De buurvrouw had gehoord dat de aanhanger zaterdag omstreeks 7 uur was weggehaald. De wagen stond geparkeerd op de Leidinglaan. De waarde van het gestolene is ongeveer 3500 gulden. De politie stelt een onderzoek in. Breskens - De brandweer is afgelopen zaterdag uitgerukt voor een klein brandje bij een garagebox achter de Dorps straat. Plaatselijke jeugd had in de openstaande garagebox een paar katoenen lappen in brand gestoken. De lappen lagen te branden op een start kabel en dat bracht de nodige rookontwikkeling met zich mee. Er is geen schade ont staan. De politie zoekt de daders. Hulst - De politie heeft afgelo pen zaterdag een 27-jarige autobestuurder uit Hulst aan gehouden die onder invloed een aanrijding had veroor zaakt maar vervolgens was doorgereden. De man reed op de Moervaart straat de geparkeerde auto van een 61-jarige man uit Hulst aan. Beide rechterportieren en het rechterspatscherm waren behoorlijk gedeukt. Op aan wijzing van een oplettende Hulstenaar, die het kenteken van de doorrij der had geno teerd, wist de politie de man te arresteren. De ademanalyse wees 940 ugl. uit. De Hulstenaar raakte zijn rijbewijs kwijt en kreeg een rij-ontzegging. Ook is proces-verbaal opge maakt voor het doorrijden na een aanrijding. Terneuzen - Twee Terneuzena- ren van respectievelijk 19 en 21 jaar zijn het afgelopen weekeinde gearresteerd in ver band met vernieling van weg markeringsborden en vlaggen masten. De borden hadden ze wegge haald op de Kennedylaan en op de rijbaan en in het fiet- stunneltje gegooid. Bij een supermarkt aan de Schutters- hofweg hadden ze twee masten afgebroken en weggegooid. De mannen werden na het opma ken van proces-verbaal wegge stuurd. LEZING - Mevrouw Wauters uit Bergen op Zoom geeft vandaag een lezing over euthanasie. Dit gebeurt in Concordia voor leden van de KVO. Aanvang 19.30 uur. KVO-leden hebben gratis toegang, andere geïnteresseerden betalen drie gulden. KVO - Morgenavond gaan leden van de plaatselijke KVO-afdeling een kijkje nemen in de chocolaterie van de firma Buysrogge in Hulst. In verband met het vervaardigen van paaseieren zal de cho colaterie in vol bedrijf zijn. I

de Stem | 1997 | | pagina 7