DESTEM Sas gedoogt nog illegale bouwsels Twijf Ijszwemmen door reddingsbrigade Daisy wint regionale voorleeswedstrijd Voorhoeve-Jaffe doopt marinevaartuig Agenten arresteren gewelddadige dief Hulst uit bodemon. DE STEM Esmeraldi van de Voorde wint topbiljart De Deckere wordt adviseur Zeeuwse gehandicapten Paragnosten bij Panorama in Goes DE STEM Lading zuur niet gemeld Agnes Gillebaard opnieuw snertkampioene Terneuzen Werkplaats voor oud gereedschap Ruim honderd bekeuringen Verontreiniging 's editie zeeland lül Brochure moet toerist wegwijs maken in streek Jongeren raken slaags in Hulst Omstreeks 2.00 uur raakte een groep jongeren slaags op de Steenstraat. Aanleiding vormde problemen over de jas van een 24-jarige Eind- hovenaar die eerder in een café waren ontstaan. Toen het groepje Brabanders waartoe de Eindhovenaar behoorde de kroeg verliet, ging een groepje Zeeuws- Vlamingen er achteraan. De 24-jarige Eindhovenaar deed bij de politie aangifte van mishandeling. Op zijn aan geven en aanwijzingen van een 35-jarige man uit Uden wist de politie de 19-jarige Clingenaar aan te houden. De politie verzocht omstan ders zich te verwijderen toen zij tussenbeide kwam. Een 21-jarige inwoner van Clinge die zich daarvan niets aan trok, werd eveneens gearres teerd. Een andere 19-jarige Clingenaar wilde met zijn vrienden mee en is later eveneens aangehouden in verband met openlijke ge weldpleging. Tevens werd in de loop van de ochtend in verband met betrokkenheid bij de vechtpartij nog een 20- jarige Heikantenaar aange houden. De vier jongemannen zijn al lemaal inverzekeringgesteld en zitten vast op het politie bureau. Van onze verslaggever Hulst - A. de Deckere uit Hulst wordt adviseur voor de regio Zeeland van het Net werk Handicap en Recht van de Algemene Nederlandse Gehandicaptenorganisatie. In die functie kunnen gehandi capten bij hem terecht voor ad vies, doorverwijzing of hulp om de vaak dikke papierwinkels door te worstelen. De Deckere heeft daarvoor de af gelopen tijd de speciale cursus Sociale Zekerheid, Hulp en Ad vies gevolgd, die gedurende der tien dagen voor de regio Zuid- West Nederland is gehouden in Roosendaal. De Deckere is secretaris van de stichting Gehandicaptenbeleid Hulst, secretaris van de Katho lieke Bond van Ouderen Hulst, lid van het Platform Scociale Ze kerheid Hulst, lid van de gemeen telijke werkgroep Minimabeleid, lid van de commissie sociaal-eco nomische zaken van de KBO- Zeeland en bestuurslid van de af deling Zeeland van de Gehandi capten Organisatie Nederland (GON). Van onze correspondent Goes - De Zeelandhallen in Goes bieden op zaterdag 8 en zondag 9 maart voor het vijfde jaar onder dak tijdens de Panorama aan pa ragnosten en alternatieve thera peuten met consulten en demon straties. Bovendien geven zij ad viezen over cursussen, opleidin gen, spirituele vakanties, voeding en al wat dies meer zij. Er zijn 125 deelnemers. De ope ningstijden van de Paranorma zijn op beide dagen van 10.00 uur tot 18.00 uur. Zeeland Van onze verslaggever Sas van Gent - De gemeente Sas van Gent springt soepel om met inwoners die illegale bouwwerken bezitten. Het college van burge meester en wethouders presenteert daartoe aan de leden van de gemeenteraad onder andere het instrument van de 'gedoogvergunning'. De gemeente gaat strenger optreden tegen clan destiene bouwwerken. Het gemeentebestuur heeft begin dit jaar besloten voorrang te geven aan de opsporing van dergelijke bouwsels. Het is de bedoeling van de gemeente de scheefgroei, die de afgelopen jaren is ontstaan, recht te trekken. Per dorp en per wijk gaat de gemeente na wat er in die tijd allemaal illegaal is gebouwd. Sassenaren met een clandestien bouwwerk krijgen mettertijd bericht en worden in eerste instantie in de gele genheid gesteld een vergunning aan te vragen. Tevens gaat de gemeente strenger controleren op bouwwerken die in aanbouw zijn. Dit om te voor komen dat er in de toekomst her en der nog meer illegale bouwsels verschijnen. Maar de mensen zonder bouwvergunning krijgen zoals gezegd eerst de kans die onvolkomenheid weg te werken. Eigenaren van bouwwerken die niet ouder zijn dan vijf jaar kunnen alsnog een bouwvergunning aan vragen. Eigenaren of bewoners van percelen die aan kunnen tonen, dat het bouwwerk door hun 'voorganger' is neergezet, hoeven geen vergun ningaanvraag in te dienen. Hetzelfde geldt voor bouwwerken die ouder dan vijf jaar zijn. De mensen in deze laatste twee categorieën krijgen van de gemeente bericht dat het gebouw wordt ge doogd. De betreffende eigenaren en bewoners moeten daar wel voor betalen. De 'gedoogvergun ning' kost 108 gulden. Burgemeester en wethouders leggen de kwestie donderdag 24 februari ter beoordeling voor aan de gemeenteraad. De raadsvergadering is om 19.30 uur en vindt plaats in de raadzaal van het stadhuis aan de Westkade. Van onze verslaggever Hulst - Het is nog maar vraag of Hulst zo blij mi zijn dat het tot proefgemeei is gebombardeerd voor een ontwikkelen provinciaal v tigingsbeleid voor intensie veehouderijen. Van onze verslaggever Vlissingen - De scheepsk ding van een tanker met e lading zuur is afgelop' zaterdag op de Westerschei bekeurd voor het niet meld van de lading. De kapite betaalde een schikking v; vijfduizend gulden. Het was het resultaat van e projectcontrole van de waterpo tie op het melden van vervoer v. gevaarlijke stoffen met zeesch pen over de Westerschelde. Zeeschepen die van zee of Antwerpen komen, moeten gevaarlijke stoffen die ze a boord hebben melden bij h Schelde Coördinatie Centrum Vlissingen. De politie controleerde neg schepen waaronder een tan schip met een lading gesmolt zwavel. De scheepsleiding kre een waarschuwing. Zeker twint schepen werden gecontroleei Alleen de tanker met zuur krei een bekeuring. MAANDAG 24 FEBRUARI 1997 A5 Van onze correspondent Terneuzen - Voor de tweede keer werd zaterdag in brasse rie Kolkzicht de snertcompetitie van Terneuzen georgani seerd. De erwtensoep van Agnes Gillebaard werd door een jury van dertig personen als de beste beoordeeld. De juryleden dienden vijf soepen te beoordelen op geur, dikte en smaak. Ze mochten rapportpunten uitdelen van een tot tien. Vijf deelnemers streden om de titel van Terneuzens snertkam- pioen. Titelverdedigster Agnes Gillebaard moest concurreren met vier nieuwe uitdagers. Uiteindelijk zouden slechts twee punten het verschil vormen tus sen nummer één en twee. De snert van Agnes Gillebaard en Mar- ga Haak bleek door iedereen hoog gewaardeerd te worden. Her telling van alle scoreformulieren leverde tenslotte dezelfde kam pioene op als vorig jaar. Slechts twee punten scheidden nummer één en twee. Opvallende conclusie was tevens, dat de twee deelnemende vrou wen him mannelijke tegenstanders duidelijk de baas waren. Deze moesten genoegen nemen met plaats drie tot en met vijf. Het geheim van de kok voor deze kampioenssnert bleef ook dit jaar goed bewaard. Volgend jaar mogen vier nieuwe snertkokers proberen Gillebaard te verslaan. Eindstand: 1. Agnes Gillebaard 606 punten, 2. Marga Haak 604 3. Pa trick de Letter 561 4. Francis Ragon 487 5. Jan Barsch 472 Reddingsbrigade West-Zeeuws-Vlaanderen geeft leden een demonstratie in het ijszwemmen in zwembad De Eenhoorn. y foto wim kooyman Van onze correspondent Oostburg - Stel, je zakt door het ijs. Dan zou je in eerste instantie niet in paniek moeten raken. Ga echter in geen geval op zoek naar de beroemde luchtbel die onder het ijs zou moeten zitten, want die is er dus niet. Tast met je hand naar de opening of ga op het lichtverschil af. Is de sloot wat breed, probeer dan de kant te bereiken voor de rietkraag waar het ijs dun is. Be langrijkste les is vooral niet in paniek te raken. De reddingsbrigade West-Zeeuws-Vlaan deren trainde zaterdagmorgen in het zwembad van sportcomplex De Eenhoorn in Oostburg een honderdtal leden in het ijszwemmen. Voor de oudsten een kwestie van herha ling. Voor de jongere jeugd en kwestie van een stukje zelfoverwinning, jezelf blijven en niet in paniek raken. De jubilerende reddingsbrigade bestaat dit jaar 25 jaar. Normaal wordt het 'ijs zwemmen' in januari geoefend. De periode dat er waarschijnlijk ook ijs op de sloten en vaarten kan liggen. „Maar in januari hadden we een gezellige dag in de Roompot. Dat kwam financieel beter uit. Daarom dat we nu het ijszwem men beoefenen," zegt G. Christiaansen uit. Hij is secretaris en naar zijn zeggen 'ma nusje van alles' bij de club. Er wordt die morgen getriand met een groëp van dertien- tot en met vijftienjair- gen. „Er wordt een zeil van ongeveer tien meter breed op het water gelegd met twee bijten erin. Voor deze groep hebben we de breedte teruggebracht tot zeven meter, omdat zij wat korter onder water kunnen. Dan worden de oefeningen spelenderwijs opgebouwd," start hij de uitleg. Christiaansen benadrukt dat de oefenin gen onder strenge toezicht plaats vinden. Zo zijn er twee duikers onder water met perslucht en staan enkele leden in het wa ter klaar met snorkels. „We zien er streng op toe dat alles op commando gebeurt. Als iemand op eigen initiatief onder het zeil doorgaat, mag hij naar huis. Ik kom graag met iedereen weer heelhuids thuis." De kinderen zijn bij aanvang wel wat ze nuwachtig. Eerst moeten ze onder water zwemmen langs het zeil en tellen hoe lang ze er over doen. Dat is gemiddeld tien se conden. Dan moeten ze wat dieper. Ver volgens op de zijkant en naar boven kijken naar het zeil of ze lichtverschil zien. Dan mogen ze onder het zeil door en in een bijt boven komen. Ze moeten wel steeds het oké-teken geven. Verslikt een zwemmer Van onze correspondent Oostburg - Daisy Wolfert van de Johan Hendrik van Dale- school uit Sluis heeft de regionale voorleeswedstrijd voor West- Zeeus-Vlaanderen gewonnen. Zij las een fragment voor uit 'De kracht van Ajajatsoe', geschreven door Mark de Bel. De jury, bestaande uit de Oost- burgse wethouder L. Cuelenaere, directeur Boerjan van de Oost- burgse VSB-bank en leerkracht J. Leenhouwers van de r.k te Schoondijke, vonden dat Daisy een afgerond geheel had en daar mee als beste uit de bus kwam. Volgens R. Quaak, namens de bi bliotheek West-Zeeuws-Vlaan deren die dit evenement organi seert samen met de bibliobus de Meander, kon de jury niet mak kelijk beslissen. Van de tien voor lezers van de groepen zeven en acht van de basisscholen, bleven er zaterdagmiddag in de Hoekzak in Oostburg uiteindelijk drie over. Daisy's keus gaf dus de doorslag. De jury moest letten op tekstbegrip, uitspraak, tempo, stemgebruik en oogcontact met het publiek. De tweede plaats ging naar Gon- nie Carrebeijn van de Drieklank uit Oostburg met een fragment uit 'Een rooskleurig meisje' van R. Turnquist. De derde plaats ging naar Hendrik Buyze van de St. Bavoschool uit Oostburg met een stukje uit 'De zonen van Piet je Bel' van C. van Abcoude. In to taal mochten de deelnemers vijt minuten lezen. Als verrassing kregen alle deelnemers een foto mee naar huis van hun optreden. Van onze correspondent Vlissingen - Op de scheepswerf Scheldepoort van de Koninklij ke Scheldegroep in Vlissingen is afgelopen zaterdag het Amfi bisch transportschip (ATS) 'Rotterdam' van de Koninklijke Marine gedoopt. De handeling werd verricht door mevrouw J. Voorhoeve-Jaffe, de echtgenote van de minister van defensie. zich, dan krijgen ze onder water zuurstof van de persluchtapparatuur. Dan worden ze naar boven gebracht. We zien dat inder daad een keer gebeuren. Tenslotte wordt in een circuitvorm met duikpoppen geoe fend die ze boven moeten brengen. Christiaansen vertelt waarom het zeil ook- enigszins beangstigend is. „Als ze toch on der het zeil boven komen merken ze dat er geen lucht onder zit. Het zeil zorgt voor een vacuüm. De duikers helpen de kinde ren want we willen ze beslist niet gestresst hebben zodat ze later niet meer onder wa ter durven." Instructeur Bram Nortier zegt dat de kin deren in het dondere zeil een soort spiegel zien, de 'bijt in het ijs'. „Je ziet de bodem dan reflecteren," zegt hij. Afgelopen zater dag hebben zeker honderd kinderen min der 'ijsvrees' gekregen en meer zelfver trouwen. Met dit schip kunnen Nederland se troepen in VN- of NAVO-ver- band worden vervoerd naar oor- logs- of crisisgebieden. Het schip, met een lengte van 166 meter, is in twintig aparte moten gebouwd en vervolgens aan el kaar gelast. De Rotterdam is in de eerste plaats bedoeld voor de mariniers, die tot nu toe voor het vervoer een beroep moesten doen op de Britten. De Rotterdam beschikt over twee helikopter-landingsplaatsen, een aparte ruimte voor zes helikop ters en een inwendig dok waarin vier grote of zes kleine landings- boten kunnen worden vervoerd. Bij een landingsoperatie kan het hele schip worden afgezonken. i Het schip biedt plaats aan bemanningsleden en 600 mi niers en op de parkeerdekken kunnen 90 pantserrupsvoertui gen of 30 tanks worden gep keerd. Het schip wordt voorzien van een hospitaalcomplex met twee operatietafels, tien intensi- ve-care bedden en een noodzie- kenboeg met een capaciteit voor honderd personen. Daarnaast kan het schip voor an dere taken worden ingezet, zt bij het verlenen van humanitaire noodhulp en voor rampenbestrij ding. Met de aanschaf van I ATS is een bedrag gemoeid 274 miljoen gulden, 12 miljoen gulden méér dan precies een jaar geleden toen de kiel werd gelegd, Van onze verslaggever Terneuzen - Twee politiesurveillanten hebben afgelopen vrij dag in Terneuzen een 24-jarige zwerfjunk gearresteerd die eer der op de middag met gebruik van geweld kleding had gestolen uit een kledingzaak aan de Arsenaalstraat. merkwaardig. Hij stond met zij® hoofd tegen de passpiegel te bon ken. Toen de verkoper hem ver zocht daarmee op te houden, f de man daar gevolg aan. Daarop liepen beiden naar ef kassa om de kleding af te reke nen. Plotseling verkocht de t0 toen de verkoper een vuistslag11 het gezicht en rende met de kle ding de winkel uit. Naar aanleiding van de meldinf bij de politie en het opgege'® signalement van de dader, k°B' den de surveillanten de man e® tijdje later aanhouden op Schoolweg. Hij bleek onder in vloed van verdovende middel® j te verkeren. De man is in de e®: gezet en wordt vandaag voorg® leid aan de rechter-commissa®- in Middelburg. Die beslist of man nog langer vast blijft zi"en. De verkoper van de kleding®1'' moest zich onder doktersbehafr deling stellen. De arts stelde^ kneuzing aan de kaak en het oog vast. De man was de zaak binnen ko men lopen en paste er een broek en een jas. Tijdens het passen van die kleding gedroeg de man zich Middelburg - Met de inrichting van een Werkplaats Gered Ge reedschap heeft Zeeland vanaf zaterdag 1 maart in Middelburg een eigen opknappunt voor oud gereedschap. De werkplaats is opgezet als arbeidsrehabilitatie project voor mensen met een psy chiatrische en/of psychosociale achtergrond, ex-verslaafden, dak- en thuislozen en voor men sen die langdurig haanloos zijn. De werkplaats is onderdeel uit van een landelijk opererende vrijwilligersorganisatie. Het ge reedschap wordt opgeknapt en verstuurd naar mensen in ont wikkelingslanden. Van onze verslaggever Hulst - Bij drie snelheidscöntri les afgelopen vrijdag en zaterd: op de Absdaalseweg in Hulst zi in totaal 106 automobiliste bekeurd voor te hard rijden. I kwamen alles bij elkaar 24C voertuigen langs de radarappar; tuur van de Zeeuws-Vlaam: politie. De hoogstgemeten snelheid vri dag was 124 kilometer in plaa' van tachtig ter hoogte van c kruising Stellestraat. De grootste overtreder zaterda reed 72 kilometer door bebouwde kom. Vbn onze verslaggever Hulst - De Hulster politiek 2D.000 gulden beschikbaar vi 's Gravenstraat 345 in Clinge Dat brengt het totaal dat de gfistopt op 62.500 gulden. «Bar en bar veel," vertolkte Steijaert (CDA) de gevoelens tij dans de commissie Stads- ei Dorpsontwikkeling. „Is dat we verantwoord, zoveel geld? En dai moet de bodem nog helemaa gesaneerd worden, wat ongetwij' Md ook weer een smak geld gaa kosten." Inmiddels zijn er al drie onder zoeken geweest. Eerst was er eei oriënterend onderzoek door d provincie, waaraan de gemeent niet hoefde mee te betalen. Aai abt daarop volgende nade: onderzoek en het daarop wee: volgende aanvullend nade: ofderzoek wel. toorgklachten: lezerscontact, 076-5312312 o® t/m vrij. 8.00- 17.00 uur a 8.00- 12.00 uur Bodactie hrneuzen: Jl'dlandstraat 32,4532 CG °"5-645769, fax 0115-645742. J actouren: Frank van Cooten, Frank Deij n» i cheffi Rein van der Helm' Poter «ine Schelf Cht6f)' Har°'d de Puysselei'r' Soes: JJkstraat 1,4461JK »ti '3-"3700, fax 0113-273701 «jdacteur; Cees Maas '.provincieverslaggever) Hulst: ---J 16, 4561 E5 Serial 372770' fax 0114-372771. 2?efren: Gerlach Hochstenbach, E«geneVerstraeten. tortreclactie Zeeland: jon Koomen ma t/m vrij. 0115-645751 9- zondag 0115- 645753 fidvertentie-exploitatie :6 st®m en ZVK krneuren: WO Kdfaat32'4532CG Verten fax 0115-645741 Mart 9 =riW00rdi9ers: H,n?SimelJe' U'vé 0115-563976, "s Dimmers, privé 01,5-562354 tri nu? '6- «61 ES Virt 372770. Eddv9enWOOrdi9ers: kbrianavde" Brande' Privé 0114-314570, J overstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: ^«mvr. 8.30- 17.00 uur Van onze verslaggever Hulst - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie jeugdige Clingenaren en een jonge man uit Heikant gearres teerd na een vechtpartij in het centrum van Hulst. Het ging om een twee 19- jarige en een 21-jarige in woner van Clinge en een 20-jarige inwoner van Heikant. Van onze verslaggever Terneuzen - 'Zeeuws- Vlaanderen in een note- dop' is de titel van een nieuwe brochure waarmee het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen de toerist wegwijs wil maken in de streek. De uitgave biedt een over zicht van de uitstapjes die mogelijk zijn en wijst op de bijzonderheden en speciali teiten in de streek. Van attractie tot fietsver huur, van toeristenmarkt tot pierbollen, elke toerist die op zoek is naar vermaak in Zeeuws-Vlaanderen kan wel iets van zijn gading vinden in het toeristisch magazine. Ook de restaurants met hun openingstijden en de open stelling van postkantoren staan erin vermeld. Nieuw is de aandacht de bezoeken van boerderijen en verkooppun ten van streekspecialiteiten. Zeeuws-Vlaanderen in een notedop is vanaf vandaag voor 2,95 gulden te koop bij alle VW-kantoren in Zeeuws-Vlaanderen. In Clinge hield biljartvereniging de Trosvrienden het Zeeuwsch kampioenschap topbiljarten. Na een enerverende strijd versloeg Esme raldi van de Voorde Lucienne van Campenhout met een carambole verschil. Derde werd Anita van de Kruisen. foto wim kooyman

de Stem | 1997 | | pagina 6