Links Frankrijk loopt te hoop tegen wet-Debré Schotten klonen schaap aar Netanyahu's schip op hoge zee KORT DE STEM BUITENLAND A4 winkelen (013) 539 02 90 Div.contacten Brieven onder nummer DE STEM POSTBUS 3229 4800MB BREDA LIJNEN voor de rubriek jbs/06/escort Sex van achteren 06-96.88 Clubs Escort 076-5421370. r 076-571 77 61 extra Kleintje Bel Dames thuis 06-98.50 Ook met mens mogelijk Steeds meer priesters De Massagesalons VSB'BANK Vraag naar onze slimme, fiscaal-vriendelijke producten COMMENTAAR Kiezer geeft Kohl slecht rapportcijfer DE STEM Vertrouwen MAANDAG 24 FEBRUARI 1997 Decoupeer- laagmachine 4100H 200 slagen per min. Capaciteit: lin hout, 6 mm in non-ferro en nstelbaar tot 45' verstek naar set stofafzuigmogelijkheid. Incl. 150 Watt. lefboor- |,6 Volt en rechtsom ptpm. 6 mm idressen: 0418-515575. BELLEN Jules Verneweg 114 5015 BM Tilburg Als U wilt reageren op ad vertenties met brieven on der nummer gelieve U linksboven op uw envelop duidelijk het briefnummer uit de advertentie te vermelden en uw brief (gefrankeerd) alsvolgt te adresseren: (NIET AAN ONS ANTWOORDNUMMER IVM AUTOMATISCHE OPENING VAN ANTWOORDNR. POST!) Indien U Foto's e.d. wenst terug te ontvangnen van de adverteerder, is het verstandig een aan Uzelf gerichte en gefrankeerde envelop bij uw reactie te voegen. sgen contante betaling aan mtoren worden opgegeven latie verplicht) rief excl. BTW: 3 15,14 Zaterdag 16,67 _rief excl. BTW: rg 3,52 Zaterdag 3,88. é/clubs/06/escort zijn geen fgelingen van toepassing. akt ex. ran ed. ren ex! laar Bel 0906.320.32.555 Lisa 1gPJ^ sex! 010-29.46.173 60 cpm! Vrouwen (40+) willen snel 090-600.100 IVVGII sexkontaKt. GEHEEL PRIVÉ 24 u/p.d. ca. 1 gpn1-. 8 jaar. Striptease. Dames gevjy, Voor een dame met sty >f hotel. DAME GEVR."' Maak een reclame met een Het helpt. in heel Nederland GEHEEL PRIVÉ (24 u/p.d. 1gpm) Lokaal tarief! Braban' sexdating: vrouwen win® Door Wilko Voordouw Parijs - Ongeveer honderdduizend Parij zenaars hebben zaterdag gede monstreerd tegen de immigratiewet van de Franse minister van Binnen landse Zaken Jean-Louis Debré. Ook jn andere Franse steden waren mani festaties. pe demonstranten vrezen dat de conser vatieve regering een kniebuiging maakt voor het extreem-rechtse Front Natio nal van Jean-Marie le Pen, door de komst van buitenlanders naar Frankrijk vrijwel onmogelijk te maken. De beweging tegen de wetsvoorstellen van Debré is uniek. Amper tien dagen geleden leek het nog alsof de plannen van de minister zonder problemen door het Franse parlement zouden worden aangenomen. Maar een petitie van een zestigtal filmmakers - eerst gericht te gen het 'logeercertificaat' - was het be- ginsein voor een steeds breder wordend verzet. Een logeercertificaat houdt in dat ie mand die een buitenlandse gast ont vangt, toestemming voor aankomst en vertrek zou moeten aanvragen op het gemeentehuis. Dat wetsartikel is intus sen ingetrokken. Maar de tientallen col lectieven die oproepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid tegen de immigratie- wet eisen dat het hele plan wordt inge trokken. „Want deze wetsvoorstellen zijn racistisch. Ze spreiden het bed voor Le Pen. Uit angst voor de opkomst van extreem-rechts vaardigt deze conserva tieve regering racistische wetten uit," aldus een van de initiatiefnemers, onco loog professor Léon Schwartzenberg. Van het Gare de l'Est naar het politie hoofdkwartier op het lie de la Cité via de Place de la République is het een goed uur lopen. Behalve zaterdag. Tij dens de demonstratie tegen de immigra tiewet van Jean-Louis Debré had ieder een minimaal drie uur nodig. Massaal stroomden de demonstranten toe. In het prettige februarizonnetje is de demon stratie een brede uiting tegen de op komst van het racistische Front Natio nal, gevoegd bij een protest tegen het wetsvoorstel. „Ja, ik maak me zorgen. Grote zorgen. Als we niet oppassen, neemt het Front National in dit land de Londen (afp/rtr) - Schotse wetenschappers zijn erin geslaagd een volwassen schaap te klonen. Het is voor het eerst dat door deze techniek van een volwassen dier een genetisch vrijwel identieke 'kopie' wordt gemaakt. Tot nu toe werkte klonen slechts met embryo's. Onderzoekers van het Roslin In stitute in Edinburgh slaagden er in het genetisch materiaal van een cel uit het uierweefsel van een ooi in te brengen in een eicel en daarmee een ander wijfsjes- schaap kunstmatig te bevruch ten, aldus de Britse krant The Observer in haar editie van giste ren. De kloon, die Dolly is gedoopt, is inmiddels zeven maanden oud. Het klonen van volwassen dieren werd tot nu toe als onmogelijk beschouwd omdat de cellen van een volwassen lichaam veel ge specialiseerder zijn dan die van een embryo. De techniek kan volgens de Vaticaanstad - Het aantal pries ters in de wereldwijde Rooms- Katholieke Kerk is vorig jaar met 289 gestegen naar 404.750. Het aantal priesterstudenten steeg naar 106.307. Ook zijn er nog nooit zoveel bisschoppen ge weest: 4224. In Europa is het aantal priesters van 1978 tot 1994 is afgenomen met bijna 13 procent tot 218.581. De sterkste daling deed zich voor in Nederland. Bovendien zijn van de 4656 Nederlandse priesters er 1959 niet meer actief in het ambt. Schotse wetenschappers worden toegepast bij het onderzoek naar verouderingsprocessen en naar erfelijke ziekten. Door de pro ductie van genetisch vrijwel ge lijke exemplaren van dieren kun nen de ontwikkeling van erfelijke ziekten en mogelijke geneesmid delen beter aan vergelijkend on derzoek worden onderworpen. De erfelijkheidsdeskundige Pa trick Dixon sprak van 'een histo rische gebeurtenis'. Hij riep te vens op tot waakzaamheid omdat de techniek ook op mensen zou kunnen worden toegepast. De Schotse wetenschappers zijn zich van dit gevaar bewust. Zij hebben de details van hun me thode voorgelegd aan de ethiek- commissie voor menselijke em bryologie. „Wij zijn ons bewust van de mogelijkheid van ver keerd gebruik," aldus dr. Ian Wilmut. Zijn ploeg ziet geen ge gronde medische reden voor toe passing van de techniek op men sen en vindt die mogelijkheid dan ook 'ethisch onaanvaardbaar'. Het klonen van mensen is onder meer beschreven in Aldous Hux- leys toekomstroman Brave New World en in de film The Boys From Brazil, waarin klonen van Hitier worden gemaakt. Ian Wilmut, leider van de on derzoeksploeg in Edinburgh die erin geslaagd is een volwassen schaap te klonen ofwel te 'ko piëren'. foto reuter (ADVERTENTIE) POSTCODE sex:vrouwen uit jouw postcodegebieu 0906-9811 (80 cpm) voor Thaise body- en erotische massages in ze luxe salons Breda 076-5222333 Eindhoven 040-2127799 Den Bosch 073-6211079- Begrijp ons goed: we hebben natuurlijk niets tegen België. Maar toch denken we bij VSB Bank dat u echt niet naar onze Zuiderburen hoeft te vluchten als u belastinggeld wilt besparen. Waar u dan wel naar toe moet? Gewoon: naar het dichtstbijzijnde VSB bankkantoor. Voor een adviesgesprek met een van °nze adviseurs. LI krijgt dan alle mogelijkheden waarmee u in de toekomst duizenden guldens belastinggeld kunt besparen, op een presenteerblaadje aangeboden. Zoals bijvoorbeeld de VSB BeursprofïjtKoopsom (let op: de sluitingsdatum hiervoor is 21 maart 1997) die u zelfs over 1996 nog een aanzienlijke aftrekpost kan opleveren. Maar we vertellen u ook graag meer over de andere speciaal door ons ontwikkelde fiscaal- vriendelijke producten die bovendien garant staan voor een hoog' rendement, zoals BeursprofijtSparen, CombinatieSparen en Groei Vermogen. v— Wilt u voorlopig nog in Nederland blijven wonen? Kom dan snel langs of bel voor meer infor matie gratis met de adviseurs van VSB Bank: 06-0331, 24 uur per dag, 7 dagen per week. 'nterneh www.vsb.nl VSB. Daar kom je verder mee. iïortij onderneming Door Willy Werkman NIET alleen een nieuw politiek schandaal is er in Israël in de maak, zelfs een schok van de eerste orde! Want voor het eerst in de ge schiedenis van de staat zijn er nu aanwijzin gen dat de premier van het land - de nog maar negen maanden aan de macht zijnde Benjamin Netanyahu - binnenkort officieel in staat van beschuldiging wordt gesteld en dus zal moeten aftreden. Als dat gebeurt, moeten er binnen zestig dagen nieuwe premier-verkiezingen worden uitgeschre ven. En de kans dat dit gebeuren gaat, is zo groot dat het grootste oppositie-blok, de Arbeidspartij, dit weekeinde al in de hoogste versnelling is ge gaan om de verkiezing van haar eigen kandidaat voor het premierschap te vervroegen. Aanleiding tot deze opkomende storm is de ont hulling, een paar weken geleden via de Israëlische staatstelevisie, over de verre van nette benoeming van de nieuwe procureur-generaal, Roni Bar On. De kandidatuur van Bar On, die zich als gevolg van de onmiddellijk over hem heen gestorte kritiek al binnen twee dagen terugtrok, zou het product zijn geweest van corruptie- en chantage-methodes die Arieh Der'i, de politieke leider van de Sephar- disch orthodoxe Shas-partij, zou hebben toege past. Niet om politieke redenen, maar uit puur ei genbelang. Der'i zou erop gerekend hebben, dat Bar On in zijn nieuwe functie een eind zou maken aan de rechtszaak - ook al wegens corruptie - die al jaren tegen hem loopt. Grote vraag, wat premier Netanyahu betreft, is nu in hoeverre hij op de hoogte is geweest van Der'i's beweegredenen. Onmiddellijk na de onthulling kwam er een poli- tie-onderzoek op gang, dat nu in het laatste sta dium is. Iedereen die met de benoemingsprocedure van Bar On te maken heeft gehad, inclusief de pre mier zelf, is inmiddels ondervraagd. Maar wat de Israëli's tot vrijdagavond niet wisten, is dat Netanyahu gedurende zijn vier uur durende getuigenis van zijn ondervragers het naamkaartje 'mogelijke verdachte' kreeg en dat er een aan klacht tegen hem in de lucht hangt. Als het name lijk waar is dat Netanyahu heeft gehandeld op grond van de chantage-druk van Der'i, dan is er sprake van een schending van het vertrouwen dat zijn volk hem via de stembus heeft gegeven. Een ernstige overtreding, waarvoor in Israël drie jaar gevangenisstraf staat. De sfeer op het bureau van de premier is in deze dagen dus om te snijden en Netanyahu, zeggen zijn medewerkers, vertoont duidelijke tekenen van be zorgdheid. Hij is nu ook in de absurde situatie dat hij niet eens meer onder vier ogen met zijn naaste medewerkers en een aantal van zijn ministers mag praten. Dit om te voorkomen dat hij en de andere Premier Netanyahu loopt gerede kans offici eel in staat van beschuldiging te worden gesteld. foto anp betrokkenen in de Bar On-affaire afspraken zou den kunnen maken over hun nog af te leggen ver klaringen tegenover de politie-ondervragers. Moeilijk om zo nog normaal te functioneren dus. En ook dat bleek afgelopen vrijdag, toen er een openlijke ruzie uitbrak tussen Netanyahu en zijn minister van Defensie, Yitschak Mordechai. Mor- dechai zou vandaag een officieel bezoek aan Jor danië brengen, maar de premier vond dat de 'eer' eerst aan hemzelf toekwam. Netanyahu vertrok dus gisteren naar Amman en Mordechai bleef openlijk mokkend thuis. Niet zo best allemaal voor de tot nu toe zo van zijn faam genietende leider. Zeker nu niet alleen de op positie hem al heeft opgeroepen naar huis terug te gaan, maar ook enige van zijn eigen ministers al hebben gesuggereerd dat er van het bestaansrecht van zijn regering niet zoveel meer over is. De Bar On-affaire is namelijk het laatste in een serie van schandalen die de regering-Netanyahu teweeg heeft gebracht. En dit, overigens, is voor de kapitein van het zin kende schip nog het allerergste: als er inderdaad nieuwe verkiezingen komen, is de kans zeer groot dat Ehud Barak, de man die de nieuwe leider van de Arbeidspartij hoopt te worden, hem zal opvol gen. macht over, zonder dat die partij aan de macht komt. De regering-Juppé schuift steeds meer op naar extreem-rechts. Dat is levensgevaarlijk," aldus een van de demonstranten. Acteurs als Emmanuelle Béart, Pierre Arditi, maar ook zangers als Patrick Bruel, of regisseurs als Bertrand Taver- nier namen aan de betoging deel. Naast schrijvers als Dan Franck, Viviane For rester of Regine Desforges. En een we tenschapper als Léon Schwartzenberg en nog vele honderden bekende en min der bekende artiesten en intellectuelen. Bonn (rtr) - De Duitse pers heeft zaterdag harde noten gekraakt over kanselier Kohl. Dit nadat een opiniepeiling van een gezaghebbend insti tuut had aangegeven dat de meeste kiezers Kohl niet nog eens als premier willen en zijn regering een slecht rapportcij fer geven. „De Duitsers willen Kohl niet meer," meldde het boulevardblad Bild op de voorpagina verwijzend naar het politieke-barometeron- derzoek van de ZDF-televisie. Dit onderzoek geldt als zeer betrouw baar. De maandelijkse peiling toont dat voor het eerst in de huidige rege ringsperiode een meerderheid van de ondervraagden - 56 procent - meent dat Kohl zich niet opnieuw herverkiesbaar moet stellen. Over de prestaties van de regering, op een schaal van plus vijf tot minus vijf, geven de kiezers Kohls coali tieregering van CDU/CSU en FDP een minus 1,2. Op dezelfde schaal kreeg Kohl persoonlijk een cijfer van minus 0,5, zijn laagste score sinds maart 1994. „De cijfers voor Kohl, zijn partij en zijn regering zijn lange tijd niet zo slecht geweest," schreef de li berale Süddeutsche Zeitung. Kohl is met zijn veertien jaar durende ambtsperiode de langst dienende Europese regeringsleider. Hij heeft nog niet laten weten of hij zich herverkiesbaar stelt als hoofd van zijn centrum-rechtse regering bij de volgende algemene verkie zingen, in oktober 1998. Bondgenoten van de kanselier zei den echter dat een toespraak die hij deze week hield, een duidelijk signaal was dat Kohl van plan is volgend jaar weer kandidaat te zijn- Maar de Frankfurter Rundschau wees erop dat kort na deze oppep pende rede, de coalitiepartijen al weer ruzieden over hervormingen van de gezondheidszorg en de be lastingen. Kohl zou zijn legenda rische krachtige greep op kabinet en partij aan het verliezen zijn. „De kanselier krijgt het nauwe lijks meer voor elkaar de CDU/CSU twee dagen in zijn greep te houden." VAN DE VIER grote politieke partijen in Nederland worstelen er twee met de vraag wie de nieuwe politiek leider moet wor den. Voor de VVD en de PvdA is er geen probleem. Frits Bol- kestein en Wim Kok staan niet ter discussie. De spraakmaken de fractievoorzitter van de liberalen en de populaire premier zijn voor hun partij de grote stemmentrekkers. Zij spelen voor de verkiezingen van 1998 een absolute hoofdrol. D66 zit met een bijzonder probleem. Wanneer minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo aangeeft dat hij na 1998 op nieuw de kar wil trekken, zal hem dat op weinig tegenspraak komen te staan. Ondanks dat de kritiek in eigen kring is ge groeid en sommigen twijfelen of de bijna pensioengerechtig de Van Mierlo nog voldoende energie kan opbrengen om de zware taak te vervullen. De prangende vraag voor D66 is of Van Mierlo wel wil. Zijn achterban verkeert al geruime tijd in onzekerheid. Partijleider Kok heeft een voorschot op de discussie genomen door te stel len dat Van Mierlo en niemand anders het leiderschap op zich moet nemen. Van Mierlo weigerde ook ditmaal op de uitda ging in te gaan. De problematiek bij het CDA is nog complexer dan bij D66. Fractievoorzitter en politiek leider Heerma is zeer omstreden. Telkenmale blijkt dat Heerma niet tegen zijn taak is opgewas sen. De kopman van het CDA heeft in het verleden getoond een goed bestuurder te zijn, maar hij is geen politiek dier. Het is mede om die reden dat het CDA als oppositiepartij zo slecht uit de verf komt. De kritiek in eigen gelederen is groot, maar het CDA heeft het niet aangedurfd om nu al een opvolger voor Heerma aan te wijzen. Want dat de gekwelde fractievoorzitter straks het veld moet ruimen, staat vast. Een viermanscommissie houdt zich met dit probleem bezig. De PvdA en de VVD hebben aan een dergelijk gezelschap geen behoefte. Kok en Bolkestein zijn in eigen gelederen onomstreden. Met tweede man Jaap de Hoop Scheffer (hij loopt zich al gerui me tijd warm) had het CDA een aansprekender leider, een man met meer uitstraling gehad. In het geruchtencircuit duiken nu allerlei namen op. Zelfs voormalig premier Lubbers wordt als redder van de partij genoemd. Een partij die op een zo belang rijk punt door twijfels wordt verscheurd, roept bij de kiezer geen vertrouwen op. Whitewater-aanklager blijft op post Washington - Onafhankelijk Whitewater-aanklager Kenneth Starr is teruggekomen op zijn voornemen komende zomer op te stappen. Onder een spervuur van kritiek is hij tot de slotsom ge komen dat hij 'een ernstige vergissing' maakte toen hij vorige week aankondigde een baan in het universitair onderwijs te am biëren. Het nieuws dat Starr zou vertrekken, leidde prompt tot de speculatie dat zijn speurwerk geen basis heeft opgeleverd voor een aanklacht tegen president Clinton of de first lady. Starr zelf en zijn medewerkers spraken die gevolgtrekking vervolgens met klem tegen. Broers verdacht van viervoudige moord Boulogne-sur-Mer - De Franse justitie heeft zaterdag twee in de marge van de maatschappij levende broers in staat van beschuldi ging gesteld van de moord op vier jonge Franfaises. Procureur Lesigne beschuldigt de vrijdag aangehouden 35-jarige Jean-Mi- chel en 38-jarige Jean-Louis Jourdain, van 'ontvoering, verkrach ting in recidive en moorden in recidive', aldus een verklaring. Het parket houdt om veiligheidsredenen de gevangenis geheim waar de verdachten vastzitten. De moord op vier jonge vrouwen heeft in Frankrijk in het weekeinde geleid tot een nieuw debat over de doodstraf. Familieleden van de slachtoffers, onder wie hun moe ders, riepen op tot herinvoering ervan. Zij noemden elke gevange nisstraf een onbegrijpelijke lichte straf voor dit soort misdrijven. Jean-Michel is eerder tot vijftien jaar cel veroordeeld wegens moord. Hij kwam in 1995 vrij. Jean-Louis heeft tien jaar vastge zeten wegens verkrachting en kwam een jaar eerder op vrije voe ten. Nederlandse afpersers vast in België Kortrijk - Justitie in België houdt twee Nederlanders vast die worden beschuldigd van afpersing, heling en verboden wapenbe zit. De Nederlanders, de 29-jarige L.T. en de 37-jarige B.M., wer den vrijdag al bij het plaatsje Laarne door de politie gearresteerd na een wilde achtervolging op de E17. Het duo had onder andere geprobeerd een textielfabrikant uit Waregem af te persen. De fa brikant kreeg op hardhandige manier aandelen aangeboden die de twee begin deze maand bij een inbraak in een villa in Helmond hadden buitgemaakt. De certificaten waren eigendom van de Palestijnen komen om in noodweer Jeruzalem - Vermoedelijk elf Palestijnen zijn zaterdagavond om het leven gekomen toen het busje waarin zij reden werd wegge spoeld in de omgeving van de autonome enclave Qalqilya. Dat ge beurde toen na dagenlange stortregens een rivier een brug over spoelde. Palestijnse en Israëlische reddingswerkers hadden zon dagmiddag zeven stoffelijke overschotten geborgen. Vier nog ver miste inzittenden zijn vermoedelijk eveneens omgekomen. Het busje met dertien Palestijnse arbeiders kwam in een kolkende stroom terecht. Brand Bangkok eist levens Bangkok - In het centrum van Bangkok heeft zondagochtend een brand gewoed in een wolkenkrabber in aanbouw van 36 verdie pingen. Ten minste vier mensen zijn omgekomen, en meer dan ne gentig anderen raakten gewond van wie acht brandweerlieden ernstig. Na het uitbreken van de brand vluchtten veel mensen, voornamelijk bouwvakkers, naar de bovenste verdieping. Zeven politiehelikopters, die moesten optornen tegen dikke rookwolken en een krachtige wind, brachten 93 mensen in veiligheid. Meer dan 100 doden door brand in India New Delhi - Een brand in een tentenkamp bij een religieuze bij eenkomst in het oosten van India heeft zondag het leven gekost aan ten minste honderd mensen. Er zijn 165 gewonden, meldde het persbureau PTI.Ongeveer 12.000 mensen namen deel aan een conferentie gewijd aan de nagedachtenis van de hindu-goeroe Swami Nigamananda in de stad Baripada in de deelstaat Orissa. Door nog onbekende oorzaak raakte een aantal uit bamboe opge trokken tenten dat voor de driedaagse-bijeenkomst was opgezet, in brand. Er ontstond paniek waarbij tientallen mensen onder de voet werden gelopen, deelde de politie mee. Serviërs feesten massaal Belgrado - Meer dan 150.000 mensen waren in de nacht van vrij dag op zaterdag op de been in Belgrado voor een feestelijke mani festatie ter viering van de overwinning van de oppositie. De me nigte stond op deze wijze stil bij het feit dat de democratische op positie voor het eerst sinds 1945 de macht over het gemeentebe stuur van de Servische hoofdstad weer in handen kreeg. Zoran Djindjic, één van de drie leiders van de oppositie verenigd in Za jedno (Tezamen), was vrijdag tot burgemeester gekozen. Netanyahu en Hussein voeren overleg Amman - De Israëlische premier Netanyahu en koning Hussein van Jordanië hebben gisteren geprobeerd hun conflict over de bouw van een nieuwe joodse wijk aan de rand van Oost-Jeruza- lem niet op het spits te drijven. Netanyahu was gisteren onver wacht voor besprekingen met de Jordaanse koning naar Amman gereisd. Na een gesprek van meer dan drie uur waarschuwden de twee leiders voor het oplopen van de spanningen in het gebied. De Jordaanse vorst had volgens Israëlische kringen gevraagd om een gesprek met Netanyahu vóór dinsdag. Dan beslist het Israëlische kabinet over de bouw van de wijk. Israël veroverde Oost-Jeruza- lem in 1967 en annexeerde het in 1980. De Palestijnen en de Ara bische buurlanden hebben scherp geprotesteerd tegen de ge plande bouw van de 6500 woningen.

de Stem | 1997 | | pagina 5