1 Kabinet wil lasten toch verlichten DE STEM in duur? Nieuwe 'rellen-bril' voor politiepaarden Jeltsin voorziet Navo-compromis 6Weer volkerenmoord in oosten van Zaïre' Nieuwe baas voor honds behandelde hond KOOP MET ZEKERHEID Fusieproces bonden FNV hapert Franklin Brown verdacht van seksuele intimidatie KOPEN BOUWEN '97 i.313 X 61 Met v.d. Born valt te praten! leendertv.d.bdrn 'eronik-Kelly-Wendy ef advies Vriens Assurantiën GS-AUT0- VERZEKERIIMGEN Boekhouder j een is ijzersterk bedrijf Klusbedrijf P.v.Soerland Voor elk karwei Loodgieter Bel Ad Timmermans Broeders B.V. Rioolontstop. Verstoppingen? VERSTOPPINGEN ringen__j =UJ DE VRIES Diversen Bouwk. tekenwerk DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N izingen i-Leendertse 'Niemand heeft nog tijd' winnend liedje Vreemd luchtje op de snelweg Very oer s ver bod bee en mest weer versoepeld I 'ijsivijk (anp) - Het vervoersver- IW voor vee en mest in het Bra- I bantse varkenspestgebied is ver- Iversoepeld. Vanaf afgelopen 0 Ondanks tekorten in fondsen Nederland wil missie naar gebied Alle merken *125 stuks Jonger dan 2 jaar. Minder dan 40.000 km Autocenter Roosendaal Alles over kopen, huren en (ver)bouwen van huizen Nu 6 weken de stem voor 31 gulden B194625CS uii t. i- "iïi «jiuii» Ap )t0U tn*M» ZoMt* Rw*« «riiD» •>-*<> fw «*f «V 1 TI-* J T? 71« f. 9*1 i*>7Tt-»*»'<' *,>^55*3-r CM t'w «wïj» IMISSAIM BREDA SPINVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA, Tel. 076-5223166 r pe vrouwen 30+ DD-cup, rwennen jou gratis op 0-29.44,012. i ivens voor al Uw SM fan- sieen ing. ruimte, dom. of nderd. Tel. 0165-341241. Biesdonkweg 31 4826-KS-Breda. 076-57 18180 NIEUW met zeer aantrekkelijke voorwaarden en premies! Verzorging administratie, jaarrekening en aangifte- biljet. Tel: 0115-695551 (na 18.00 uur) kbeveiliging. de week, voor al uw voor-'; j. 076-5650800. Klussenbedrijf Tel. 06-54223320. B.g.g. 076-5202323. Voor reparatie of vernieuw- en van dakbedekking, go- ten, CV, sanitair en andere loodgieterswerkz.heden. 076-5147767 of 5614873 Bel Cleantec b.v. 076-5143338 Voor al uw OONINCX. 076-5878658. Wij zijn al onderweg! f 295,-. Ook boot-caravan voordelig gestoft, bankstel- idel kussens. Velour over- 9,95. Vitrage v.a. 4,95. 1ETEN EN OPHANGEN, •d in draperieën en model- aat. Dr. Struyckenstr. 99 Pond. KOOPAVOND. i Tel. 0165-561188 j 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 t/m A7 Gids A8 RTV-programma's A9 Sport B1t/mB10 8 710311 000218 lllll MAANDAG 24 FEBRUAR11997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 luist. jaar een begrip i meubeltransport irland en België lig personeel. -volledige verzekering. 311698, Fax: 313692. IJszwemmen met redders in Oostburg NAC kan niet winnen van Heerenveen in 'Engels' duel Amsterdam (anp) - Niemand heeft nog tijd is de titel van het winnende liedje waarmee de meidengroep Mrs. Ein stein ons land vertegenwoor digt op het Eurovisie Song festival in Dublin op 3 mei. Dat is de uitkomst van het nationaal Songfestival, dat gisteravond werd gehouden in het Amsterdamse Marcan- tiPlaza. Van onze verslaggever Breda - Twee agenten van het Korps Landelijke Poli tiediensten roken tijdens hun surveillance op de Al 6 in de nacht van zaterdag op zon dag een vreemd luchtje in hun dienstauto. Ze dachten eerst dat er wel licht iets onder hun schoenen was blijven zitten, maar dat was niet het geval. Het rare luchtje moest, meenden ze, dan wel van de auto komen die voor hen reed. Tussen Ze- venbergschen Hoek en het Knooppunt Zonzeel zetten ze de bewuste auto aan de kant. Onderzoek wees uit dat in één van de banden van de auto ruim vier kilo wiet was j verstopt. De inhoud begon te geuren door de wrijving van het draaiende wiel. Beide in zittenden van de auto zijn aangehouden en overge bracht naar het politiebu reau in Breda. PAGINA V l'trecht (anp) - De fusie van vier grote FNV-bonden hapert. De sndememingsraad van de Ver- voersbond FNV overweegt naar rechter te stappen om meer I lijd voor advisering af te dwin- gen. I Eerder adviseerden de onderne- mingsraden van alle vier betrok- bonden negatief over het I voorgenomen traject om de fusie i vorm te geven. Zij vinden dat de i ner hoofdbesturen te hard van slapel lopen. De vormgeving van 1 nieuwe bond wordt te veel I overgelaten aan een clubje be- 1 sluurders en beleidsmedewerkers I en er is te weinig invloed voor ka- i ierleden en personeel. De onder nemingsraden vrezen dat daar- I door het draagvlak voor de fusie I erg smal wordt. I Ze steunen nog steeds de plannen I voor een fusie van de Industrie- I hond. Voedingsbond, Diensten- i bond en Vervoersbond. Het kabinet heeft het Centraal Planbureau gevraagd enkele va rianten door te rekenen. Ook in de variant met de hoogste las tenverlichting (circa drie mil jard gulden) blijft het financie ringstekort ruim onder de grens die in het regeerakkoord is ge steld en onder de norm die geldt voor toetreding tot de Europese Monetaire Unie. Het doorgaan van een lastenver lichting leek de afgelopen dagen op losse schroeven te staan, om dat bekend is geworden dat er naast een forse belastingmeeval ler over 1996 ook hoge tekorten in de sociale fondsen zijn. De regeringsfracties wilden aan vankelijk al halverwege dit jaar een lastenverlichting doorvoe ren. Maar die kan nu niet meer doorgaan, concludeerden ze en kele dagen geleden. Ook over de mogelijkheden in 1998 toonden ze zich somber. Premier Kok riep de fracties afgelopen vrij dag echter op niet zo pessimis tisch te doen. Hij wees erop dat het nog steeds goed gaat met de economie en overheidsfinanciën. zaterdag mogen schapen die op I :,st punt staan te lammeren van "d weiland naar de stal. I ^gelijkertijd heeft het ministe- I ;Ie van Landbouw besloten over- I «ders van het nog geldende ver- Ijoersverbod harder aan te pak- I ;"en. Justitie zal transporteurs die T-gen alle verordeningen in var- J'Ms of varkensmest vervoeren I Ritten het gebied niet alleen ver- a lseren, maar ook hun voertuig - oeslag nemen. Overigens is het I ;dvoersverbod in de pestregio de 1J °Pen dagen volgens de Alge- r,leRe Inspectiedienst (AID) niet I "vertreden. Shit!! De moordpartijen vinden plaats uit wraak voor de massamoor den op Tutsi's in 1994 in Rwan da. Dat zegt de Belgische staats secretaris van Ontwikkelingssa menwerking Moreels. De Belgische televisie liet afge lopen vrijdag al getuigen van het nieuwe bloedbad aan het woord. Zij meldden dat zich rond Goma tal van massagraven bevinden. Moreels verklaart over bewijzen te beschikken dat er in Oost- Zaïre een nieuwe volkerenmoord aan de gang is. „Ik heb concrete bewijzen van getuigen, onder anderen paters en hulpverleners, dat in het bin nenland massagraven zijn ge vonden." Yolgens de staatssecretaris ma ken de moordenaars geen onder scheid. Zowel gevluchte Rwan dese Hutu's als Zaïrezen die voor de oorlog op de vlucht zijn, wor den afgemaakt. „Het gebeurt ver van de camera's van de wereld pers. En het stoort me mateloos dat men het niet wil weten om wille van weet ik welke politieke belangen." De Belgische bewindsman pleit nog steeds voor het sturen van een internationale, humanitaire troepenmacht naar het Grote- Merengebied. Hij wil dat ze vei ligheidszones inrichten in Oost- Zaïre, waar vluchtelingen een veilig heenkomen kunnen zoe ken. De situatie in het gebied staat op de agenda van de Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken, die vandaag bijeenkomen in Brussel. Ze zullen de partijen nogmaals oproepen een politieke oplossing voor het conflict te zoeken. Als EU-voorzitter zal Nederland ook voorstellen, zoals minister Pronk heeft geopperd, op zeer korte termijn - begin maart - opnieuw een missie naar PAGINA Bliksemsnelle WK-kwalificatie Corry de Bruin op NK indoor Crisis zonder einde bij AC Milan PAGINA I MIN./MAX. C LILLL^ TiïTyfijïi Terneuzen ook onderuit tegen SC Gastel PAGINA PAGINA Bar slecht Depressies krijgen het weer voor het zeggen. Het wordt een kleddernatte dag. De wind wakkert flink aan. Het verkeer moet rekening houden met forse rukwinden. Den Haag (anp) - Het kabinet wil volgend jaar de lasten van burgers en bedrijven toch met enkele miljarden guldens ver lichten. Het is bereid desnoods het financieringstekort wat ho ger te laten uitkomen om dat te kunnen betalen. Dat bevestigen betrouwbare bronnen in politiek Den Haag. De voorzitter van de Sociale Verzekeringsbank, oud-minister van Sociale Zaken Bert de Vries, vindt dat het kabinet de tekorten in de sociale fondsen op korte termijn moet wegwerken. „Het kabinet moet geen slechte erfe nis achterlaten," aldus De Vries, die meent dat de miljardente korten zo hoog zijn opgelopen door de lastenverlichting die de regering eerder doorvoerde. „Die lastenverlichting is blijk baar te groot geweest om de fondsen een solide basis te ge ven." De Vries zegt dat de fond sen financieel op orde waren toen het kabinet-Kok aantrad. Via de fondsen worden de diver se sociale voorzieningen betaald. Op hun beurt stromen ze vol via de belasting (in het geval van dé AOW) of via de sociale premies (WAO en WW). Om het gat bij het AOW-fonds op te vullen, bepleit De Vries een grotere rijksbijdrage. „Voor de andere fondsen ligt een premie verhoging meer voor de hand. Juist nu het economisch goed Brussel (anp) - Een nieuwe volkerenmoord woedt in het oosten van Zaïre, waarbij al duizenden mensen zijn omgekomen. Tut- si-opstandelingen in het gebied doden massaal Rwandese Hu- tu-vluchtelingen, maar ook Zaïrezen. het gebied te sturen om de hu manitaire situatie in ogen schouw te nemen. De internatio nale hulpinspanningen moeten beter worden gecoördineerd, meent Den Haag. Welingelichte bronnen meldden gisteren dat de rebellen in Oost- Zaïre het plaatsje Kalima en het nabijgelegen vluchtelingenkamp hebben veroverd. De Verenigde Naties willen met vliegtuigen op zoek naar de ongeveer 25.000 vluchtelingen die in het kamp verbleven. Van onze redactie buitenland Moskou/Brussel - De Russi sche president Boris Jeltsin heeft gisteren gezegd dat hij de toetreding tot de Navo van Oost-Europese landen het liefst wil uitstellen, maar dat hij niettemin een compromis over de kwestie verwacht. Jeltsin meent met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Bill Clin ton tot een vergelijk te kunnen komen tijdens een topontmoe ting in Helsinki op 20 en 21 maart. Jeltsins minister van Buitenland se Zaken Jevgeni Primakov en Navo-chef Javier Solana hebben gisteravond na een gesprek in Brussel laten weten dat zij voor uitgang hebben geboekt, maar dat de tegenstellingen over de uitbrei ding van de Navo blijven bestaan. Zij gaven geen nadere details. Jelstin toonde zich gisteren fit en strijdvaardig na maanden van ziekte en afwezigheid. Hij ver scheen weer op de televisie en leg de onder meer een krans bij het monument voor de 'Onbekende Soldaat' in Moskou. Het was de 'Dag van de Verdedigers van het Vaderland' ter ere van het voor malige Rode Leger. De Verenigde Staten zullen jaar lijks ongeveer 375 miljoen gulden uitgeven voor de voorgenomen uitbreiding van de Navo. Het dag blad The Washington Post meldde gisteren dat, afhankelijk van het aantal nieuwe leden, de uitbrei ding volgens Amerikaanse schat tingen ruim 55 miljard gulden gaat kosten over de komende twaalf jaren. De regering Clinton presenteert vandaag een rapport aan het Congres over de Europese veiligheidsstrategie. De aanpassing van de krijgs machten van de nieuwe leden aan de Navo-eisen en -structuren zou waarschijnlijk tussen de vier en vijf miljard gulden per jaar gaan (ADVERTENTIE) hoek Gastelseweg/Borchwerf Roosendaal telefoon (0165) 52 48 00 fax (0165) 52 48 10 kosten. De Washington Post put zijn informatie uit het veilig heidsrapport van de Amerikaanse regering. Het zijn schattingen, omdat niet bekend is welke lan den lid worden. Washington stelt in ieder geval dat de kosten hoe dan ook aan vaardbaar zijn. Als het bondge nootschap er niet in slaagt zich uit te breiden en te vernieuwen, zou dat volgens de VS duurder zijn. De nieuwe leden moeten globaal 35 procent van de kosten dragen, de VS ongeveer vijftien procent. De rest van de kosten is voor re kening van de huidige vijftien le den. De Franse president Jacques Chi rac zal de Verenigde Staten pro beren over te halen in te stemmen met een Roemeens lidmaatschap van de Navo. Dat heeft hij gezegd aan het slot van zijn tweedaagse bezoek aan het land. Volgens het Franse staatshoofd zijn de Vere nigde Staten het belangrijkste ob stakel voor uitbreiding van het Atlantisch bondgenootschap met Roemenië en wellicht Slovenië. Het bezoek van Chirac was het eerste bezoek van een buitenlands staatshoofd aan Roemenië sinds de verkiezing van de christen-de mocraat Emil Constantinescu in november 1996 tot president van het land. De bereden Amsterdamse politie experimenteerde gisteren tijdens haar optreden bij Ajax-Feyenoord (3-0) met nieuwe oogbeschermers voor de paarden. De brigade hoefde echter nauwelijks in actie te komen, want door de strenge veilig heidsmaatregelen bleven de gevreesde rellen uit. De schade bleef Tieperkt' tot elf arrestaties en een afgebrande kiosk in de Arena. foto anp ZIE OOK SPORT-B1 Rotterdam (anp) - De 35-jarige hoofdagent/zanger Franklin Brown, die Nederland vorig jaar samen met de Bredase zangeres Maxine vertegenwoordigde op het Songfestival, moet morgen voor de rechtbank verschijnen op verdenking van seksuele intimi datie van vrouwelijke collega's. Brown werd vorige week door rechercheurs van het bureau Inter ne Zaken van het regiokorps Rotterdam-Rijnmond aangehouden. De officier van justitie had opdracht gegeven voor een strafrech telijk onderzoek naar de gedragingen van de hoofdagent. Volgens de raadsman van Brown gaat het om vier of vijf gevallen van inti midatie, waarbij de vrouwen echter geen aangifte hebben gedaan. (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Klundert - „Voor de eigenaar is het misschien maar het beste dat hij nooit wordt ge vonden. Als ik zou weten wie hij is, sta ik niet voor mezelf in," klinkt het dreigend uit de mond van Fop van Her wijnen uit Zwingelspaan. Van Herwijnen ontdekte zater dagmorgen een gruwelijk ver waarloosde Mechelse herder, die was vastgebonden aan een boom aan de Langeweg in Klundert. „Het beest is vel over been. Hij moet maandenlang systematisch uitgehongerd zijn," aldus Van Herwijnen. Hij vond de uitgemergelde hond nadat hij op industrieterrein Moerdijk zijn eigen honden had uitgelaten. „Op de heenweg zat die hond er nog niet. Toen ik een half uur later terugreed, zag ik hem ineens staan, in een schim. Fop van Herwijnen uit Zwingelspaan met de uitge mergelde Mechelse herder. foto de stem/dick de boer Ik dacht: verrek, daar zit een vos. Ik was er al voorbij, maar ik wilde toch zekerheid. Daarom ben ik omgedraaid." In overleg met de politie is afge sproken dat Van Herwijnen zal proberen de hond, die tussen de vier en vijf jaar oud is, weer aan te laten sterken. Volgens de die renarts die de herder grondig heeft onderzocht, mankeert de hond op zich niets. Hij is alleen vreselijk verzwakt en het is nog maar de vraag of hij er ooit weer bovenop komt. Van Herwijnen: „De dierenarts heeft hem een penicilline- en een wormkuur gegeven en een paar flinke vitaminestoten. Over veertien dagen moet ik bij hem terugkomen. Het grootste pro bleem op dit moment is dat hij nauwelijks voedsel kan verdra gen. Alleen een beetje puppy- voer houdt hij binnen." Tot Van Herwijnens verrassing is de hond vriendelijk en hele maal niet schuw. „Mijn schoon zus wil hem graag hebben, als hij er tenminste bovenop komt." OPENINGSTIJDEN: VR. 14.00-22.00, ZA. EN ZO. 11.00-18.00 Gem. Roosendaal/BVR-Groep/V.V.E. WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (70) Wilde marjolein Niet aan een erg levenslustig meisje denken bij het horen van deze naam, maar aan een bijzonder fraaie en waar devolle plant. In ons land heeft deze soort drie verspreidingsgebieden: het zuidwestelijke Deltagebied, Zuid-Lim burg en de Betuwe. Wettelijk be schermd. Gebruikt in de homeopathie en als keukenkruid, al is dat laatste ei genlijk de Ma(r)joraan. Vijftig gram van dat spul, tien dagen gekneusd in een li ter wijn, verlioogt de eetlust, bevordert de spijsvertering en vermindert de hoest. En om te slapen zal het vast ook wel helpen. ,i Nederlandse Oecologische l'lora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: I Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda ♦Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. ij DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND BSagjtV

de Stem | 1997 | | pagina 1