Ajax lijkt klaar voor Atletico Engelse pot levert NAC niks op <0 DE STEM Feyenoord raakt achter op PSV en ziet FC Twente dichtbij komen Noviteiten in Arena Davids geveld door dubbele beenbreuk Hiddink wel, Valckx en Van Gastel niet mee naar Parijs aal Reumafonds Breda - Etten-Leur - Oosterhout I En daarmee is, afgezien van de natuurlijk nog steeds bijna ono- I verbrugbare kloof tussen de Am- sterdammers en de huidige top van de eredivisie, alles weer nor- il. Ajax was zoals te doen ge- taikelijk in de laatste jaren een isse beter dan Feyenoord. it meer dan acceptabele niveau I dat Ajax vooral in de eerste helft kaalde, had er alles mee te maken t er in de Arena eindelijk eens I echt gevoetbal kon worden. Grasmat nummer vier lijkt ein- delijk eens van de gevraagde kampioenskwaliteit. René Eijkelkamp zegt 'nee' tegen Anderlecht en is voor mij liet moois" Ik kon het ook hartstik!'1 puma heeft mij huitensi11 Is u wilt scoren, steun 'nl- 00 andere reumapatiëntB11 I!' doet meer voor u stap op Sport MAANDAG 24 FEBRUARI 1997 Van onze verslaggever Amsterdam - De Arena beleef de gisteren tijdens Ajax - Feye noord twee opvallende pri meurs. Nieuwigheidjes boven dien die indruisen tegen de KNVB- en UEFA-reglementen. Opmerkelijkste feit was wel dat op de twee grote tv-scher- men telkens herhalingen van belangrijke spelmomenten wa ren te zien. De regels zijn stel lig in dit geval, het tonen van video-opnamen tijdens de wed strijd zelf is ten strengste ver boden. Binnenkort mag er in Frank rijk een tijdje mee geëxperi menteerd worden, maar de scheidsrechters hebben bij de UEFA alweer geprotesteerd te gen deze proef. Zij vrezen dat fouten van hen in bepaalde si tuaties zo benadrukt zullen worden dat het publiek er ne gatief door wordt beïnvloed. Ajax hanteerde gisteren om die reden een strenge selectie: doelpunten wel, discutabele voorvallen niet. „Die kopstoot van Sanchez tegen Musampa hebben we bij voorbeeld niet nog eens laten zien. Dat zou tot onrust kunnen leiden, hetgeen we natuurlijk willen voorko men," aldus een woordvoerder van Ajax. Een tweede noviteit in de Are na was gisteren dat het dak werd gesloten, terwijl de wed strijd bezig was. Afspraak met de KNVB en UEFA is dat een wedstrijd de volle 90 minuten moet worden gespeeld onder een open óf gesloten dak. Ver andering van de omstandighe den tijdens een wedstrijd is verboden. Want daarmee zou de thuisspelende ploeg in staat zijn de weersomstandigheden te bepalen. Het dak werd gis teravond overigens al luttele minuten na het begin van de wedstrijd gesloten. Boor Jaap van Essen Amsterdam - Al met al wa ren ze in Amsterdam tevre den, heel erg tevreden. In de eerste plaats bleef de .Arena overeind staan on danks het bezoek van de gevreesde supportershorde uit Rotterdam. Alleen een aantal stoeltjes sneuvelde [door een brandje. Boven dien won Ajax dik verdiend I ran aartsrivaal Feyenoord: dus rolde het balletje ouder- I wets - op hoge snelheid - door de Amsterdamse gelederen, die I sinds de winterstop ook eindelijk I ivcer eens op sterkte zijn. Afge- zien van Bogarde kon trainer Louis van- Gaal beschikken over I alle spelers van zijn ideale elf. I Atletico I In: Madrid zullen ze met weinig I vreugde het nieuws uit Amster- I dam vernemen. Het ziet er naar uit dat Ajax net op tijd de condi- 1 ties heeft geschapen om over an- I derhalve week de strijd met Atle- tico voor een plaats in de halve fi- s van de Champions League serieus aan te gaan. „Voor zover je er in de voetballe- I tij van kan praten, proberen wij I ie pieken op 5 en 19 maart. Het ziet er naar uit dat het lukt de I spelers op tijd in vorm te heb- I ken," was het voorzichtige oor- 1 van Van Gaal, die voor het I eerst een 'heel goed' Ajax had ge- I zien. Wat betreft de grasmat was hij ook lovend. „Al zegt deze I wedstrijd natuurlijk nog niets. I Over een maand ofzo kim je pas I echt oordelen of het probleem I structureel is opgelost." I Feyenoord was gisteren niet blij I met de Amsterdamse wederop- I standing. De Rotterdammers zijn I nog steeds een serieuze titelkan- 1 didaat, maar hebben nu weer drie I punten achterstand op PSV, dat 1 over veertien dagen naar De Kuip I komt. Bovendien kruipt FC Vreugde bij Ajax na de treffer van Patrick Kluivert. V.l.n.r.: Jari Litmanen, Mario Melchiot, Patrick Kluivert, Richard Witschge en Mare Overmars. FOTO ANP Twente akelig dichtbij, het gat is nog slechts twee punten. Geen graadmeter Maar terecht vond Feyenoord- coach Arie Haan de topper van gisteren geen graadmeter om te oordelen of Feyenoord wel of geen kampioen wordt. In de eer ste plaats kenden de bezoekers de 'pech' van een wel zeer snelle te- gengoal. Babangida ontsnapte al in de derde minuut na een fout van Boateng: 1-0. Daarna liep Feyenoord achter de spreekwoordelijk feiten aan. Het werd echter wel duidelijk waar om Arie Haan denkt dat zijn ploeg op de goede weg is. Het elf tal herbergt namelijk wel dege lijk veel kwaliteit. Met name de middenvelders Van Bronckhorst, Van Wonderen, en Van Gastel (mits in goede doen) kunnen zich meten met hun Amsterdamse col lega's. Komend seizoen komt de uitstekende Paul Bosvelt van Twente daar nog bij en in San chez heeft Haan ook een ijzer- sterke man achter de spitsen. Die twee voorste posities vormen echter het grote probleem. Lars- son ontbrak gisteren wegen een blessure, het duo Vos-Taument bakte er niets van. Vos werkt hard, maar kan het niveau sim pelweg niet aan. Gaston Taument speelde gisteren puur voor zich zelf en vertrekt bovendien naar Benfica. Tegelijk herbergde de Feye- noord-bank gisteren maar liefst vijf recente buitenlandse aanko pen, die gemiddeld zo'n vijf mil joen kostten. Wellicht was Het beter geweest die pakweg 25 mil joen gulden te investeren in twee echte spitsen van het kaliber Van Hooijdonk of Makaay. Dan had Feyenoord zich écht kunnen me ten met Ajax. Feller Gisteren moesten de middenvel ders van Feyenoord de openingen maken én in scoringspositie ko men. Dat was net iets te veel ge vraagd tegen een Ajax dat zich zelf wilde bewijzen. De thuis ploeg was al met al ook gewoon steeds iets feller in de persoonlij ke duels en had bijgevolg het meeste balbezit. De boeiende eerste helft werd dan ook besloten met een tweede treffer van Ajax, ditmaal ge scoord door de aangever bij de eerste, Patrick Kluivert. De spits kapte met rechts Ronald Koeman uit en schoot met links zeer mooi in. Na rust bloedde het duel al snel dood. Ajax geloofde het wel en trok zich terug, loerend op een counter. Feyenoord bleek eigen lijk nooit in staat het Amster damse bastion serieus te bedrei gen. Het wachten werd stilaan steeds nadrukkelijker op het slotak koord. Dat kwam pas nadat San chez wegens het uitdelen van een kopstoot uit het veld was ge stuurd. Luttele minuten later stuurde Kluivert (alweer hij) Jari Litmanen weg. Die bewees dat Ajax echt op de weg terug is. Hij scoorde met een fraaie boogbal. AJAX - FEYENOORD 3-0 (2-0) - 3. Babangida 1-0, 45. Kluivert 2- 0, 87. Litmanen 3-0. Scheidsrechter: Luin- fe. Toeschouwers: 46.000. Rode aart: 84. Sanchez (Feyenoord) we gens het uitdelen van een kopstoot aan Musampa. Gele kaarten: Baban gida (Ajax), Koeman, Fernando (Feyenoord). AJAX: Van der Sar; Melchiot, Blind en Frank de Boer; Ronald de Boer (67. Scholten), Witschge (81. Veld man), Litmanen en Musampa; Ba bangida, Kluivert (87. Gabrich) en Overmars. FEYENOORD: De Goey; Schuite man, Koeman, Fernando en Boateng; Van Wonderen, Van Gastel (69. Tati), Sanchez en Van Bronckhorst; Tau ment (85. Iwan) en Vos. Door John Nijssen Breda - Fouten leveren vaak kansen op. En veel fouten beteke nen natuurlijk veel kansen. Zonder twijfel mede door het enor me tempo, waardoor scheidsrechter Temmink ook de plank soms miste, namen NAC en Heerenveen het niet zo nauw met de tactiek. J'aar het in hoofdzaak aan ont mak, was communicatie tussen (je diverse linies. Het spannende eén-op-één-spelletje, de aanvals drift en de regen van doelpogin- |en vergoedden veel, zo niet alles. jje amusementswaarde lag ver boven het gemiddelde. Voor de neutrale kijker dan. heels gunden de trainers de toe schouwers het onvervalste Engel se potje voetbal wel. Maar voor Kwel Wim Rijsbergen als Foppe Haan telde uitsluitend de Wast. „Dus zijn we geen van bei- oon iets opgeschoten." ment overdreven vanuit de Hee- e&veense optiek, want de Frie- en waren naar Brabant afgezakt eneinde zich NAC van het lijf te ouden. En dat gelukte dankzij 5™ 2-2-gelijkspel. NAC bleef wrdoor negende, twee punten «enter Heerenveen. Hoekschoppen Bfechoon Rijsbergen niet ten on- chte meende dat NAC het sen- jowle duel in zijn voordeel Bunnen beslissen, kreeg Hee- daartoe vaker de gele- De cornerverhouding -Heeren veen kreeg er twaalf te nemen, NAC slechts één - sprak boekde len. Een hoekschop kon door Jo hn Karelse ternauwernood van de lijn worden gered, de Friezen juichten al. De NAC-doelman doorstond menig hachelijk mo ment en trof geen blaam bij de treffers. De ene betrof een 'pin gel', de andere een streep van Jan de Visser. Hij kreeg van de sterke Igor Korneev de bal uit een ware flipperkast-situatie plots voor de voeten geschoven en bedacht zich geen tel. De strafschop werd met een beet je hulp van de paal verzilverd door Jan Dahl Tomasson, die 'm ook 'versierde'. Geert Brusselers zag niet eens geel voor het aan tikken van het supertalent uit Denemarken. Een dergelijke prent ontving de NAC'er verder op in de wedstrijd wel. Stewart ook, wegens aanmerkingen op de scheidsrechter. Verwarrender waren de kartonnetjes aan de zij de van Heerenveen. Nummer drie ging in de laatste ogenblikken ten tweede male op de bon. Volgens de verstrekte gegevens rood dus Perugia (anp) - Het voetbalseizoen is voorbij voor Edgar Davids. De Amsterdammer liep zondag tijdens de wedstrijd Perugia - AC Milan (1-0) een dubbele beenbreuk in zijn rechterbeen op. Hij kwam een minuut voor rust op ongelukkige wijze in botsing met de uitlopende doelman Bucci van Perugia. In de 43e minuut probeerde Davids, hoog opspringend, de bal over doelman Bucci van Perugia te tikken. De keeper kwam uit, raakte Davids licht, waarna de Amsterdammer op zijn standbeen neerkwam. In zijn rechterbeen knapten scheen- en kuitbeen. Een verdediger van de thuisclub verklaarde tijdens de rust dat hij onmiddellijk wist dat iets ernstigs met de Milan-speler aan de hand was. „Ik hoorde het kraken toen hij viel. Davids lag in een zeer onnatuurlijke houding op het veld. Het was een verschrikke lijk geluid." AC Milan zakte door de negende seizoensnederlaag naar de elfde plaats. Barry van Galen haalt uit namens NAC, omgeven door drie Heerenveer^-spelers. Rechts kijkt Richard Roelofsen toe. se sportscribent ons pas toever- Heerenveen H- trouwde dat Staurvik bij Rosen- J voor de reeds eerder bestafte Tom Sier. In werkelijkheid echter Ole Tobiasen. Zij droegen eikaars shirt, per ongeluk allicht. Bliksemafleider Wat voor Karelse gold, gold evenzeer voor zijn collega Hans Vonk. De vrije trap van Tom Staurvik pal voor rust was van het type 'je staat erbij en kijkt er naar'. Richard Roelofsen (strijdlustig maar ongelukkig in de afwer king) fungeerde als bliksemaflei der en de Noor knalde diagonaal raak. De waarde van diens rech terpoot stijgt gestaag. Steeds dui delijker wordt waarom een Noor- borg BK bekend stond om zijn canonballs. En een pass geven kan de 'Viking' ook. Met nog een kleine twintig minuten op de klok legde hij de bal over 61.37 meter op het bordje van Earnest Stewart. De Amerikaan heeft verder in de punt van de aanval blijkbaar zijn draai gevonden; zonder aarzelen schoot hij venij nig binnen. „Een waardeloze goal," opperde Foppe de Haan nadien. Om tegen te krijgen, wel te verstaan. Opluchting alom in het Bredase kamp. De 2-1-voorsprong kwam als geroepen in een periode dat Heerenveen NAC de duimschroe ven flink aandraaide. Lang duur de de feestvreugde niet. Binnen de minuut [liepen de Friezen weer met de armen omhoog en zij wei gerden het daarbij te laten. Maar lelijke misperen van Stanley Mc Donald en het onzekere ingrijpen van de Maarten Atmodikoro en Tony Vidmar werden gelukkig voor NAC niet afgestraft. Kilometers Barry van Galen zwengelde de toen stotterende Bredase motor nog eens aan. Ogenschijnlijk on vermoeibaar vrat-ie heel de avond kilometers, alsof hij in de ze tijden van vasten niets anders voorgeschoteld' krijgt. Het mocht niet meer batch. Richard Roelof sen had zich óp de valreep wel haast onsterfelijk kunnen maken. In zijn doelgerichtheid zag hij Stewart over het hoofd en zijn ei gen toch harde schot gekeerd door Vonk. „Kijkt-ie beter dan winnen we alsnog," oordeelde Rijsbergen, die zich over zijn voorwaartsen evenwel niet al te sappel hoeft te maken. De problemen liggen ach terin, uitgezonderd Ruud Brood. Menigmaal hield de Leidse coach het hart vast, vooral wanneer zijn verdedigers spontaan besloten tot het rondspelen van de bal. Op de vraag waarom voetballers die Van onze verslaggever Zeist/Eindhoven - De kans is groot dat bondscoach Guus Hid dink woensdag toch in Parijs aanwezig is bij de vriendschap pelijke interland tussen Frank rijk en Nederland. Aanvankelijk had hij zich afgemeld voor de trip. Hiddink is herstellende van een darmoperatie. De bondscoach geneest dusdanig voorspoedig dat hij het wel ziet zitten morgen met de selectie mee te gaan. In principe is de coaching van de bank aan Jan Rab uitbesteed. Eerder al was ge zegd dat Hiddink, al dan niet van-huis-uit, zou bepalen hoe de opstelling eruit ziet. Gaat Hiddink mischien wel mee naar Parijs, PSV-verdediger Stan Valckx blijft thuis. Valckx heeft afgezegd omdat zijn enkelblessu re nog niet genezen is. Hij wordt vervangen door Johan de Koek, verdediger van Schalke 04. Valckx speelde zaterdagavond ook niet mee in de wedstrijd te gen AZ. Het is nog niet duidelijk of de centrale verdediger het ko mende weekeinde inzetbaar is. Waarschijnlijk valt ook Jean- Paul van Gastel weg uit de selec tie van het Nederlands elftal. De coach van de Feyenoorder, Arie Haan, vindt dat het allemaal wat te veel wordt voor zijn centrale middenvelder. Van Gastel heeft pas een wed strijd of vier gespeeld sinds hij na een beenbreuk weer fit genoeg is om in actie te komen. Zijn selec tie voor Oranje, in principe voor de ontbrekende Winter, was daarom verrassend. „Tegen Ajax kwam Van Gastel eigenlijk niet in het spel voor," zei Haan na de klassieker van zondag. FOTO COR VIVEEN dat niet beheersen dat toch doen, antwoordde Rijsbergen met zijn gebruikelijke cynisme: „Weet ik veel. Ik heb het ze niet verteld hoor." NAC - HEERENVEEN 2-2 (1-0). 39. Staurvik 1-0, 53. Tomasson 1-1 (strafschop), 71. Stewart 2-1, 72. De Visser 2-2. Scheidsrechter: Tem mink. Toeschouwers: 12.726. Rode kaart: 89. Tobiasen (Heerenveen, 2x geel). Gele kaarten: Brusselers, Ste wart (NAC), Sier (Heerenveen). NAC: Karelse; Atmodikoro, Brood, McDonald en Vidmar; Staurvik, Gaasbeek, Van Galen en Brusselers; Stewart en Roelofsen. HEERENVEEN: Vonk; Meinseth, Sier, Tobiasen en De Visser; Talan, Pastoor, Tomasson en Korneev; Ech- teld en Pahlplatz. Van onze verslaggever Eindhoven - René Eijkelkamp gaat niet naar Anderlecht. De Belgische topclub deed de spits van PSV afgelopen week een aan bieding, maar Eijkelkafmp zei nee: hij vindt Brussel te jver weg. Eijkelkamp - die van PSV te ho ren kreeg dat zijn coritract niet wordt verlengd - hoefde niet eens lang over het even chrieuze als complimenteuze aanbod na te denken. „Ze wilden me na dit sei zoen halen, maar ik heb nee ge zegd. Ik wil definitief/terug naar waar ik vandaan kom, naar Zwolle." De nu nog in Sint Michielsgestel woonachtige Eij kelkamp hangt sterk aan familie en eerste huis. De zesvoudige international heeft inmiddels wel gesproken met Go Ahead Eagles. „Het valt tegen wat ik daar kan verdienen, anderzijds kan ik er voor vijf/jaar tekenen. Ik kan er voetballen zo lang het gaat en daarna/jeugd trainer worden. Dat is n?(tuurlijk wel heel leuk." Overigens gaat het goed met de 32-jarige aanvaller die drie we ken geleden aan zijn achillespees werd geopereerd. „De operatie is gelukt, deze week mag het gips er af. Ik hoop hjilf mei weer fit te zijn."

de Stem | 1997 | | pagina 13