k (m/v) DE STEM Kabinet pikt fiscale truc Fokker niet De EMU, het wordt toch een andere discussie 'Arbeidsbureaus kijken te veel naar beperkingen gehandicapten' 'Na jaar 2000 crisis woningbouw-sector' Duitse malaise dwingt Atag weer te saneren ECHNICUS .EIDER m/v Rabo en Begemann zien plan voor doorstart afgewezen Analyse lus Hogere premies compenseren door lagere belasting' A7 ECONOMIE KORT Macintosh stapt in Hoogenbosch-schoenen Reed Elsevier verkoopt Internet-dochter Buitenland minder kansen in Rusland Honkvaste krantenbezorger 'onderzocht' Nederland koploper industriële productie Cadans probeert banen te redden Weer recordwinst voor Puma Deel Dagmarkt-winkels wordt Via Nationale adverteerder op regionale radio Import van Mitsubishi naar Japanners MONEY-SEMINAR OVER FINANCIËLE PLANNING EN VERMOGENSBEHEER PRIVÉ OF IN DE B.V. lautomaten, koelkasten, vriezers felevisies, videorecorders, hifi- Ir of computers, de consument heeft I keuze en in vele gevallen kiest hii m Elektra. i gaan verkopen? Keren en gaat een groot aantal ïim concept waarbij routing te elektroapparaten optimaal erd. Tevens zullen wij naast itemers de mogelijkheid bieden leis franchise hun eigen winkel I dat franchise zelfstandigheid ent en toch verzekerd zijn van en begeleiding artner hebben die er voor de 100% achter staat Idere voor de anjeboom, Hertog Jan, ïreda een i kleine aan Ich, elektronisch, gebied. voorkeur vaardige functie rt a.s. richten aan 3212, 4800 AM ■zaken Productie. nheden zoeken wij met applicatiecurcus llingen. en verhelpen len opstart, ïrmogen de Engelse taal. [rmulier aan mevrouw H Westelijk Noord-Brabant Instelling voor Beschermende Woon- Brabant biedt o.a. in de regio Roosen- lal en Bergen op Zoom) huisvesting jan psychosociaal kwetsbare mensen, ichiatrische achtergrond. Er is sprake mgeving met gebruikmaking van alge integratie in de samenleving te bevor- Zoom is een vacature ontstaan voor tnstelling gaat de voorkeur uit naar een stverband van 32 uur per week, ver- nsttreding zal naar verwachting 1 me rker zal zijn werkzaamheden gaan ver setting, met twee andere vaste meo valmedewerkers begeleid wonen, nadrukkelijk te beschikken over Kenn de psychiatrie (bij voorkeur een de CAO Ziekenhuiswezen van toepas ide de functie wordt gaarne verstrekt ann of mw. H. Fluiter, tel. 0165-2550& dienen uiterlijk 8 maart 1997 gezonde^ 3tariaat van de Stichting RIBW, PostD g i, t.a.v. dhr. P. van der Zeijden. Economie jlmsterdam - De Amsterdamse ar- lieidsbureaus, de sociale dienst en Instellingen die gehandicapten ge- Ijibsidieerd Werk bieden, richten lachte veel op lichamelijke tekortko mingen en kijken niet naar belem meringen bij werkgevers. t js de conclusie van een onderzoek van Stichting gehandicapten overleg Amsterdam (SGOA) dat gisteren is ge presenteerd. De circa veertienduizend werkzoeken den met een lichamelijke handicap zijn door het veranderde uitkeringssysteem steeds vaker op arbeidsbemiddelingsbu reaus aangewezen. De arbeidsvoorzie ning moet per 1 maart voor gedeeltelijk arbeidsgeschikten gaan bemiddelen voor een baan. Maar de bemiddelingsbureaus weten zich nog geen raad met werkzoekenden met een lichamelijke handicap, aldus SGOA. Veel instanties gaan af op de zichtbare kenmerken van een handicap, terwijl dat geen probleem hoeft te zijn voor het vervullen van een functie. De stichting pleit voor een dienstverlening waar de werkzoekende centraal staat. Veel werkzoekenden met een beperking scoren slecht op de arbeidsmarkt wegens geringe opleiding en het ontbreken van werkervaring. De SGOA pleit daarom voor scholing van gedeeltelijk arbeidsge schikten. Gebouwen en opleidingscentra moeten door technische aanpassingen toegankelijker worden voor mensen met een lichamelijke beperking. SGOA pleit verder voor één informatie centrum waar werkgevers terecht kun nen voor het melden van arbeidsplaatsen en het aanvragen van subsidies. Ook moet er meer aandacht komen voor al lochtonen en vrouwen met een lichame lijke beperking. Kan onze verslaggever Oen Haag - Topoverleg tussen de ministers Zalm, Wijers en premier Kok heeft een inge nieuze fiscale constructie van i Rabobank, Begemann en ep van den Nieuwenhuyzen vooreen doorstart van Fokker naar de prullenbak verwezen. „Het plan pastte niet binnen de wet en dus was het voorstel niet acceptabel," zegt een bron rond liet kabinet. De curatoren, Rabobank, het mi nisterie van Economische Zaken en de Begemann-top studeren nu ip alle andere mogelijke scena rio's om 1,2 miljard gulden aan compensabele verliezen toch om te zetten naar cash geld ten be- re van de doorstart. Op het ministerie van Economische Za- n heet het dat nu weliswaar n van de scenario's van tafel is, maar dat daarmee de doorstart absoluut nog niet onmogelijk is jeworden. Fokker heeft nog voor 1,2 miljard gulden aan fiscaal compensabele verliezen staan. Tegen het tarief van 35 procent heeft dat een waarde van 420 miljoen gulden. Ook in vorige businessplannen is dit voordeel meegenomen opdat investeerders eerder rendement van hun investering mogen ver wachten. Maar daarbij was steeds uitge gaan van de normale gang van zaken dat de eerste winsten tot 1,2 miljard niet belast zouden worden. De Rabobank en Van den Nieu wenhuyzen wilden dit toekomsti- ;eld contant maken. Daarvoor was een constructie bedacht irbij de fiscaal compensabele verliezen in een aparte bv zouden worden gestopt. De Rabobank zou vervolgens 400 miljoen over maken naar Fokker 2. Feitelijk zou Rabo op die manier aan com pensabele verliezen komen, zon der dat deze solide triple-A bank Spuiters van Fokker hebben gisteren op Schiphol hun laatste klus verricht. Het werk betrof een Fokker 70 die Austrian Airlines gaat leasen. zelf ooit ook maar een cent ver lies heeft geleden. Een flink deel van dit financieel voordeel voor de Rabobank zou worden terug gesluisd naar Fokker 2. Begemann en zijn voormalige topman Joep van den Nieuwen huyzen zouden zo zonder zelf maar een cent te investeren voor honderden miljoenen guldens als aandelenkapitaal op tafel leggen. Vermoedelijk is dat het topbe- raad van Kok, Wijers en Zalm te ver gegaan. De verliezen zijn alleen te com penseren tegenover toekomstige winsten en die zijn te onzeker bij Fokker 2. De staat zou in die constructie op voorhand aftrek van winsten ge ven, zonder dat die winsten wor den gegenereerd. De kwestie knelt te meer daar Den Haag enigszins met de publi citeit rond de technolease in haar maag zit. Bij die constructie wa ren ook Economische Zaken en Kok, toen minister van Finan ciën, betrokken. De laatste tijd zijn er vragen gerezen over het wettelijk kader rond die con structie. Het ingenieuze Ra- bo/Begemann-plan is nu op die term, de wettelijke kaders, afge wezen. Amsterdam (anp) - FGH Bank, onderdeel van het Aegon-con- rern, vreest voor een crisis in de vastgoedsector na het jaar Dat kan gebeuren als de discussie wer de fiscale behandeling van eigenwoningbezit na de eeuw wisseling samen gaat vallen met ™t grote aanbod van Vinex- woningen. )inex, de Vierde Nota Ruimtelij ke Ordening Extra uit 1993, voorziet in de bouw van 650.000 woningen tot 2005. Als dit aantal gehaald wordt, ontstaat er vlak voor 2000 een enorme opeen hoping van huizen in aanbouw, omdat het opstellen van plannen inmiddels ernstige vertraging ■leeft opgelopen. Als de discussie over de fiscale behandeling van huiseigenaar te lang duurt en uaardoor samenvalt met de 'Vi- nex-bouwprop', zou dat de ver loop en daarmee het evenwicht Den Haag (anp) - De werkgevers organisatie VNO-NCW vindt dat erhoging van de sociale premies iet mag leiden tot stijging van ne collectieve lastendruk. Elke erhoging van de premies moet gens de werkgevers compen- lichtin^n<^en ^'sca'e ^astenver- Pf dfs. J. Blankert, voorzit- van VNO-NCW, gisteren tij- „j eeiJ vergadering van de So- aa' Economische Raad. Hij ziin opmerkingen naar hu van grote tekorten a' fondsen die onlangs v„'icht kwamen. Blankert h„t, zich tegenstander van tiek t°erfn van een inkomenspoli- dp cnetl?e van de reserves van binotu fondsen, zoals het ka- "met heeft gedaan. op de woningmarkt langdurig kunnen verstoren. De discussie over de financiële verhouding tussen overheid en woningbezitters noemt FGH op zich een logische zaak. Een rol spelen huurwaardeforfait, hypo theekrente en Onroerende Zaak Belasting. Amsterdam (anp) - Tegenval lende resultaten van de Duitse bedrijfsonderdelen nopen Atag (keukenapparatuur, cv- ketels en fietsen) tot een nieu we, ingrijpende sanerings ronde. Hoeveel banen het bedrijf in Duitsland wil schrappen, is nog onbekend. Wel staat vast dat Atag twintig miljoen gulden uit trekt voor financiering van de re organisatie. In Nederland en el ders in Europa deed Atag het be ter. De malaise in Duitsland was naast de aanloopkosten voor een nieuwe serie cv-ketels oorzaak van de winstdaling met 37 pro- cent. Atag boekte vorig jaar een nettowinst van 16,5 miljoen gul den, tegenover 28,4 miljoen in 1995. De omzet steeg voorname lijk door overnames met 23 pro cent tot 985 miljoen. Atag (3701 werknemers, van wie 1135 in Duitsland) haalt 38 pro cent van de omzet in Duitsland. Het gebrek aan consumentenver trouwen heeft de bestedingen in dit land onder druk gezet. Ook zorgt de zware bouwcrisis voor tegenvallende verkopen van cv- ketels en keukenapparatuur. Te genover de scherp gedaalde mar ges staan bovendien relatief hoge loonkosten, zo voegde directie voorzitter J. Manschot toe. Bij de divisie huishoudelijke ap paratuur wil Atag productie naar het goedkopere Hongarije ver plaatsen. De Duitse fietsenfa- briek Hercules ontkomt eveneens niet aan verdere inkrimping. Bij deze in 1995 verworven onderne ming heeft Atag het personeels bestand al gehalveerd tot 165 werknemers. Spijt van de aankoop van Hercu les heeft Atag niet. Ondanks de matige resultaten wint het merk Hercules aan marktaandeel in Duitsland. Met de eigen Neder landse merken als Batavus en Koga Miyata lukte het Atag niet dit bolwerk binnen te dringen. De eerdere plannen om in China, fietsland bij uitstek, een joint venture te starten, heeft Atag in de ijskast moeten zetten. De Chi nese fietsmarkt zit in een dip, nu de export heeft te lijden onder een anti-dumpingheffing door de westerse landen. Brussel - Het leek een uitge maakte zaak. Duitsland, Frankrijk, de Benelux en misschien Ierland zouden de kopgroep van de Economi sche en Monetaire Unie gaan vormen. De overige lidstaten kregen nog enkele jaren res pijt om aan de strenge nor men te voldoen. Maar het scenario moet herschreven worden nu Duitsland en Frankrijk de trein lijken te missen. Op een top van regeringsleiders en staatshoofden, volgend voor jaar in Groot-Brittannië, wordt besloten wie tot de EMU toe treedt. Worden de toelatings voorwaarden strikt gehanteerd of volgt een meer politiek geïnspireerd besluit? Minister Zalm (Financiën) zei eerder deze maand in het Euro pees Parlement dat wat hem be treft er niet wordt gesjoemeld. Maar misschien gaat hij daar wel anders over denken als blijkt dat grote buur Duitsland, met een record aantal werklozen en een financieringstekort boven de magische grens van 3 procent, begin '98 zakt voor het toela tingsexamen. Je zou, met wat fantasie, Duits land kunnen vergelijken met de geblesseerde aanvoerder van het Duitse elftal Lothar Mattheus. Een technisch begaafde hinke- poot, die het team door zijn bles sure wat verlamt, maar die nooit opgeeft en keihard terugvecht. Waarschijnlijk hoopt premier Kok dat het zo gaat. De EU- voorzitter heeft in elk geval geen zin in koffiedik kijken. Specule ren over de EMU laat hij over aan kranten en anonieme bron nen. Maar zijn minister van Bui tenlandse Zaken Van Mierlo zag, als de derde fase van de EMU wordt uitgesteld, wel al donkere wolken boven Europa naderen, met verschijnselen van desinte gratie en een oplevend nationa lisme. Hoe reëel is het gevaar dat de Unie uit elkaar valt als de start van de EMU, laten we zeggen, twee jaar wordt opgeschoven? Dat hangt vooral af van de af spraken die de vijftien lidstaten met elkaar maken. In 1991 heb ben tien lidstaten er zich toe ver bonden een gemeenschappelijke munt in te voeren. Het moest het voorlopige sluitstuk worden van de eengemaakte markt. Dene marken liet tijdens de onderhan delingen in Maastricht weten niet mee te doen en Groot-Brit tannië koos ervoor later wel te bekijken of het allemaal de moeite waard is. Door Bert schampers Goed, uitstel is mogelijk. Al moet daartoe wel unaniem be sloten worden, omdat hiermee wordt afgeweken van het Ver drag van Maastricht. Geven de lidstaten zichzelf een of twee jaar respijt, dan ontstaat een he le nieuwe situatie. De landen krijgen meer tijd hun overheids financiën te saneren en dus kun nen gelijktijdig meer lidstaten toetreden. Maar het gevaar bestaat ook dat regeringen hun enthousiasme verliezen, het draagvlak bij de burgers voor de euro - als dat al bestaat - verdwijnt en de nood zaak voor de EMU steeds vager wordt. De overheidstekorten lo pen in zo'n geval weer snel op en de euro is voor langere tijd bui ten beeld. Meer realistisch is dat de derde fase van de EMU, zoals in het verdrag is vastgelegd, op 1 ja nuari 1999 van start gaat. Moch ten Duitsland en Frankrijk op de peildatum in het voorjaar van 1998 dichtbij of net onder de normen zitten, dan lijkt er wei nig aan de hand. In theorie kun nen de regeringsleiders nog een blik werpen op de prognoses voor 1998 en die meenemen in hun afweging. Maar het is duidelijk dat de EMU-deliberatie geen onder onsje wordt van de grote twee lidstaten. Zeker als hun eigen cijfers niet goed genoeg zijn, kunnen Kohl en Chirac niet zo maar de deur sluiten voor Italië, Spanje en Portugal. „Geen geo grafische discriminatie," zegt premier Kok. En zo is het. De maandelijkse barometer van de Bundesbank voorspelt niette min politiek spannende maan den. Zo halverwege het jaar zal blijken of het er voor Duitsland echt zo rampzalig uitziet. De leiders van Europa proberen nu vooral de rust te bewaren. Maar intussen biedt de voorge schiedenis van de EMU, het grootste naoorloogse project in Europa, wel stof tot nadenken, een thriller waard. Het in Lon den gevestigde studiecentrum voor financiële innovatie publi ceerde eind vorig jaar een rap port onder de titel 'De crash van 2003'. In dit scenario komt de EMU er wel zoals gepland, maar loopt het slecht af. Duitsland, waar dan de minister-president van Beieren Stoiber inmiddels tot bondskanselier is gepromo veerd, legt zware economische voorwaarden op aan zwakke bondgenoot Frankrijk, voor wie de euro dan inmiddels als een molensteen om de nek van presi dent Chirac hangt. Het Elysée ziet geen andere uitweg dan zich terug te trekken uit de EMU en de franc opnieuw in te voeren. De euro leidt vanaf dat moment tot zware monetaire crises en desintegratie in de Europese Unie. Het levenswerk van Kohl en Mitterand wordt vakkundig om zeep geholpen. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 Maastricht - Het detailhandelsconcern Macintosh wil een belang van 50 procent nemen in de schoenverkopersgroep Hoogenbosch in Den Bosch. Hoogenbosch heeft een omzet van 350 miljoen gul den en 2500 personeelsleden. Het bedrijf heeft 211 winkels in Ne derland, zeven in België en twaalf in Duitsland. Deze opereren onder de namen Dolcis, Manfield, Invito en Olympus Sport/Pro Sport. Amsterdam - Reed Elsevier verkoopt zijn Amerikaanse dochter Folio Corporation die is gespecialiseerd in internet-software. De verkoop levert Reed Elsiever 45 miljoen dollar ofwel 85 miljoen gulden op. Het bedrijfje heeft een omzet van 20 miljoen dollar. Koper is de Amerikaanse onderneming Open Market. Moskou - De Staatsdoema, de Tweede Kamer van Rusland, wil de investeringsmogelijkheden voor buitenlandse bedrijven, danig beperken. Met overgrote meerderheid ging de Doema gisteren ak koord met een amendement dat het aantal sectoren waarin bui tenlanders niet of slechts gedeeltelijk mogen investeren, aanzien lijk uitbreidt. De bedrijfstakken in kwestie hebben hoofdzakelijk met de nationale veiligheid te doen. Den Haag - Het Bedrijfsfonds voor de Pers stelt 255.100 gulden beschikbaar voor onderzoek naar de oorzaken van het verloop on der krantenbezorgers. Het onderzoek maakt deel uit van een cam pagne om de bezorgers langer vast te houden. Cebuco, het Cen traal bureau courantenpubliciteit, gaat het onderzoek verrichten. Het moet inzicht verschaffen in omvang en samenstelling van het bezorgersbestand, het verloop daarin en de redenen om als bezor ger te beginnen of te stoppen. De krantenbezorgers zijn via hun eigen, categorale bond en de FNV-bond Kiem al enige tijd in on derhandeling over verbetering van hun beloning. Zij eisen het mi nimum wettelijk jeugdloon plus een toeslag van 25 procent voor ochtendbezorging, doorbetaling van vakantie- en ziektedagen. De werkgevers willen daar niet aan. Luxemburg - Nederland ligt in Europa veruit op kop met de in dustriële productie, die elders binnen de EU stagneert. De groei bedroeg in Nederland vorig jaar 4,4 procent ten opzichte van 1995, terwijl die voor de EU als geheel niet boven de de 0,3 pro cent uitkwam. Dat blijkt uit ramingen van het Europese bureau voor de statistiek Eurostat in Luxemburg, gebaseerd op cijfers tot en met de maand november. In 1995 ging de industriële productie in Europa nog met 3,8 procent omhoog. In dat jaar bedroeg dat cijfer voor Nederland 2,4 procent. Zeist - De invoering van de 36-urige werkweek bij de uitkerings instantie Cadans moet er voor zorgen dat bij de voorziene forse afslanking in elk geval 125 banen behouden blijven. De 36-urige werkweek moet vanaf 1 oktober worden ingevoerd, zo blijkt uit een cao-akkoord dat de vakbonden met de directie van Cadans hebben bereikt. Cadans wil de komende vier jaar ongeveer de helft van de huidige 4200 arbeidsplaatsen schrappen. Cadans is begin vorig jaar ontstaan uit een fusie van de bedrijfsverenigin gen BVG (zorgsector) en Detam (detailhandel). De sanering is no dig om de dienstverlening efficiënter te maken. In de nieuwe cao zijn eveneens afspraken gemaakt over het flexibeler inzetten van de werknemers. De bedrijfstijden worden verruimd. Op werkda gen zijn de kantoren geopend van half acht 's ochtends tot negen uur 's avonds. Op zaterdag kunnen betrokkenen van acht uur tot vijf uur 's middags terecht bij de loketten. Herzogenaurach - Bij Puma, de Duitse sportartikelenproducent, is de winst voor belastingen vorig jaar gestegen met 25 procent tot 64,9 miljard mark. Het is het derde record op rij en ook voor dit jaar houdt Puma het op een verbetering van zijn resultaten. Be stuursvoorzitter Jochen Zeitz maakte gisteren verder bekend dat de omzet met ruim 18 procent toenam tot 489,9 miljoen. Inclusief de licentie-inkomsten groeide de omzet met 2,9 procent tot 1,16 miljard mark. Ruim 70 procent kwam uit sportschoeisel, ruim 25 procent uit kleding en de rest uit accessoires. Helmond - Vendex Food Groep gaat de negen nog bestaande Dag- markt-supermarkten ombouwen tot 'Via', de gerhakswinkel waarmee het momenteel experimenteert in Rotterdam. Dit heeft een woordvoerder gisteren bevestigd. Begin vorig jaar kondigde Vendex aan dat het de 76 Dagmarkten grotendeels ging ombou wen tot Edah en Basismarkt, twee andere formules van het con cern. Een klein deel zou worden ingericht voor dë snelle, gemak zuchtige consument. Inmiddels zijn de meeste Dagmarkten uit het straatbeeld verdwenen. De negen Dagmarktwinkels die na-afge lopen zomer nog overbleven staan in Utrecht, Maastricht, Nijme gen, Tilburg, Den Haag, Leiden en Den Bosch. Het ombouwen tot Via-winkels zal niet voor het einde van het jaar gebeuren. Den Haag - Ruim de helft van de reclame-omzet op de regionale radiozenders is afkomstig van grote adverteerders, die in het hele land of ver buiten het gebied van de regiozender actief zijn. De kosten verbonden aan reclamespotjes op de regionale tv zijn voor de eenvoudige ondernemer in de regio hoog. Dat concludeert de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf in een evaluerende notitie over de positie van het midden- en kleinbedrijf dat vanaf 1990, aanvankelijk experimenteel en sinds 1996 definitief, op plaatse lijke en regionale zenders mag adverteren. Sassenheim - Mitsubishi heeft besloten het importeren van zijn personen- en bedrijfsauto's in Nederland in eigen hand te nemen. Dat betekent dat het contract met Hart Nibbrig Greeve (HNG) in Sassenheim beëindigd wordt. De overname volgt na een reeks van problemen bij HNG, dat Mitsubishi vanaf de start (begin ja ren zeventig) in Nederland invoerde. HNG is onderdeel van Abe- mij, dat onder meer ook het Koreaanse automerk Hyundai en het Engelse motormerk Triumph importeert. Abemij besloot enkele maanden geleden business units te creëren, waardoor Hyundai en Mitsubishi naast elkaar zouden komen te staan. Dat stelden de Japanners absoluut niet op prijs. (ADVERTENTIE) In samenwerking met belastingadviesgroep Coopers Lybrand en vermogensbeheerder Kempen Co organiseert het tijdschrift Money op donderdag 27 februari a.s. van 16.30 tot 20.00 uur een spitsuur-seminar voor directeuren-grootaandeelhouders en vrije beroepsbeoefenaren in Auberge De Arent, Schoolstraat 2, Breda. Thema van dit exclusieve seminar is het behalen van een hoger netto rendement op het vermogen, zowel binnen de B.V. als privé. Deelnamekosten: 495.- exclusief BTW per persoon. Aanmeldingen: Liesbeth Wijnands, telefoon en fax (020) I 673 12 89. 1

de Stem | 1997 | | pagina 7