Rusland lijkt minder star over de Navo Onschuldige Britten na 18 jaar vrij Deng Xiaoping, een kleine grote man Netanyahu mogelijk juridisch vervolgd De Klerk wist van sabotage Z-Afrikaanse hervormingen door leger 'Redding in kolkend water' wint kinderprijs Tegenwerking justitie België bij onderzoek naar Bende van Nijvel STOTTEREN IS WEL TE GENEZEN!!! las est straks onbedrijf COMMENTAAR BUITENLAND A5 Albright boekt 'vooruitgang' BUITENLAND KORT [EBRUARI 1997 A4 lenschapsbelang. Vandaar lar rekening neemt, ook al onafhankelijke, al dan niet I Willen de ouders, het on Jr wat extra's bovenop het lan draaien de 'consumen- jnstenbronnen is er nu een .h, al dan niet voor specifie Idketens dragen bij aan de %nten bieden klassenfuiven Jn niet of tegen een fractie Ir voor het hightech-lokaal Pftien procent van hun bud- aris van Onderwijs, is zich ren bewust, maar vindt een [beperkingen stelt overbo- fconvenant - een vrijwillige I groot aantal organisaties fearin beloven scholen 'ver- In met sponsoring. Wat de- niet bepaald, sancties bij pstelling van mevrouw Ne- om een wet. En terecht [ie zich zo met huid en haar |ij door een overvloed aan terughoudende instellingen Icurreren? En is het niet de ping de jeugd ook een kriti- jimercie en consumentisme [issie die van een bedrijf het Ie voor een groot deel over pvrijheid van het onderwijs bnnee? ts. Die willen er, volkomen Vioet dat de jeugd zijn? PËSTEM ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 LAND KORT fraudeert i heeft gisteren met onmid- Ide dienst Sociale Zaken en Vethouder H. Simons heeft kenden guldens gesjoemeld peer privékosten afgeboekt t vooral om declaraties rosse heeft de fraude er- ht hij zijn ontslag zal indie- j-kandidatenlij st Jiund maar de vice-voorzit- Ichijnlijk zitting in de com- |vdA voor de komende ver- -congres van vorige week Volgen van zijn keuze voor discussieerde wel over de |ioemde dubbelmandaat (zij ar het vergat de praktische uit hoofde van haar functie Inlijst opstelt en kan als zo- In Kamerzetel. materieel terug Iger (BSA) heeft vijf Neder- Igeleverd bij de SFOR-vre- Ikrant gisteren. (voertuigen van Dutchbat af prebrenica in 1995.Het is de feruggeven dat ze in Srebr- SFOR had de strijdende tot 15 februari de tijd ge lterug te geven. |e schoolexamens - en vwo-scholieren komen oolonderzoeken komt er een eind van de opleiding een In. Scholen mogen voortaan (de minister van Onderwijs lens, die de schoolonderzoe- felijke eisen gelden. In steken in een simpel 'nee' Premier Kok 'hoopt en ver- Ikomt in het standpunt dat puiten bracht over dit onder- wekelijkse ministerraad. Hij Bolkestein en het kabinet te brief aan de Kamer bespro- en het Europees veiligheids- mer gaat. ■cort tegenstander verklaard irmee dwars in tegen het ka- in' WD-minister Voorhoeve autoveiligheid eer) ziet vooralsnog geen re- oor de veiligheid van perso- stellen. Dat antwoordde ze ie wilde helderheid over een mentenorganisaties naar de *ens. jesteld met de veiligheid van is gebleken dat geen van de top veilig uit de tests komt. we Europese richtlijnen niet ouden nog steeds 20 tot 50 lopen op (zeer) ernstig letsel den vinden dat dit 5 procent i van vier cijfers kan de con- f telefoonbedrijf hij wil bel- euwe concurrenten die na keer en Waterstaat aangekon- oncurrenten erbij op de mark rt, het samenwerkingsverband iktelefonie aanbieden. Ook de werken in Enertel, hebben een het kabelnet de PTT te becon- misschien ook in de telefooncel de voordeligste aanbieding6^ imer intoetsen. De eerste twee te twee getallen kan hij in the°" de aanbieders. Door Bart Luirink Johannesburg - De Zuid-Afri kaanse oud-president De Klerk is al in december 1992 op de hoogte gebracht van de betrokkenheid van de leger top bij pogingen het democra- tiserings-proces te ondermij nen. Dat blijkt uit de inhoud van het geheime Steynrapport, waarvan De Klerk tot voor kort het be staan ontkende en waarvan een exemplaar in het bezit van deze krant is. De Klerk gaf eerder dat jaar zelf opdracht aan generaal Steyn om een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen over het opere ren van een zogenaamde 'derde macht' binnen het leger. Hoge le gerofficieren zouden, volgens die beschuldigingen, meewerken aan het opstoken van het conflict tus sen het ANC en de Inkathabewe- ging in KwaZulu/Natal. Ook zouden zij opdracht hebben gegeven tot liquidatie van ANC- kaderleden en gewapende aan slagen op de treinverbinding tus sen Soweto en Johannesburg, on derzoek hebben laten verrichten naar geavanceerde biologische en chemische oorlogsvoering en de hand hebben gehad in het bloed bad van Boipatong in 1992, dat leidde tot de opschorting van de onderhandelingen tussen het ANC en de toenmalige macht hebbers. Het Steynrapport noemt tiental len betrokkenen met naam en toenaam. Onder hen de inmiddels gepensioneerde legerchef Kat Liebenberg, waarvan zou vast staan dat hij voormalige doodses kaders van het minderheidsbe wind heraanstelde binnen het le ger, het hoofd van de militaire in lichtingendienst luitenant-gene raal Van der Westhuizen (inmid dels ook gepensioneerd), die ver antwoordelijk wordt gehouden voor het opzetten van een bureau voor geheime operaties (DCC) en luitenant-generaal Meiring, die er in het rapport van beschuldigd wordt geheime fondsen te hebben misbruikt. Meiring is nog steeds chef-staf van de inmiddels met het ANC- leger geïntegreerde defensie macht. Tot voor kort hield De Klerk vol wel iets van Steyn's be vindingen te hebben 'gehoord', maar nooit aanwezig te zijn ge weest bij een uitvoerige rappor tage. Volgens De Klerk zou Steyn slechts verder onderzoek hebben aanbevolen. Maar uit het gehei me rapport blijkt dat de toenma lige president op 20 december uitvoerig is gebriefd over de con clusies van het rapport, die nau welijks ruimte tot twijfel laten. Na deze briefing zou De Klerk Liebenberg, Van der Westhuizen en Meiring, de hoofdbeschuldig- den dus, opdracht hebben gege ven 'verder met de informatie aan de gang te gaan'. Het lijkt al met al een typische doofpotaanpak. Eind vorig jaar verklaarde De Klerk nog tegenover de commis sie van waarheid dat er onder zijn regime weliswaar sprake is geweest van 'incidenten' en 'on regelmatigheden', maar dat deze niet structureel van aard waren en zeker niet duidden op een wijd vertakte samenzwering met het doel de overgang naar democra tie te blokkeren. Hijzelf zou bovendien nooit per soonlijk opdracht hebben gege ven tot deze activiteiten of op de hoogte zijn geweest. Dat laatste wordt door het Steynrapport echter weerlegd. De vice-voorzitter van de waar heidscommissie dr. Alex Boraine, heeft De Klerk er inmiddels van beschuldigd niet alle feiten te hebben geopenbaard. De com missie overweegt de oud-presi dent opnieuw ter verantwoording te roepen. Richtte de aandacht van de waar heidscommissie zich tot voor kort overwegend op de rol van de poli tie in het apartheids-era, met het Steynrapport lijkt deze zich nu meer naar het leger te verleggen. De militaire top in Zuid-Afrika heeft zich er altijd op voorge staan een min of meer neutrale rol te hebben gespeeld en niet be trokken te zijn geweest bij zoge naamde dirty tricks. Moskou/Brussel (rtr/dpa/afp/anp) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Madeleine Albright, maakt vorderin- 3 in haar besprekingen in Moskou over de voorgenomen uit- I breiding van de Navo. I Gisteren, op de tweede dag van ,r overleg met Russische top- I functionarissen, zei Albright dat ze'belangrijke vooruitgang' heeft gesprekspartner en Russi- e ambtgenoot Jevgeni Prima- I kov verklaarde hetzelfde. Alb right had een korte ontmoeting net de Russische president Boris Jeltsin. Jeltsin is nog steeds ziek en zag er slecht uit. De Amerikaanse bewindsvrouw werkt met haar Russische ge sprekspartners aan een document dat de relatie tussen het Westerse bondgenootschap en Rusland vastlegt, mede met het oog op de voorgenomen uitbreiding van de Navo in Midden- en Oost-Euro- pa. Rusland is in beginsel tegen de 'o-uitbreiding. Albright pro- I beert het land over te halen om I onder specifieke voorwaarden toch in te stemmen. Beide par tijen zijn het erover eens dat de formalisering van de relatie tus sen Rusland en de Navo bindend latiecontract' tussen de voorma lige vijanden is echter nog steeds erg gecompliceerd. De beide be windslieden verzekerden even wel dat er niet wordt getreuzeld en dat het document zo snel als maar mogelijk af komt. De Poolse premier Wlodzimierz Cimoszewicz waarschuwde giste ren voor een koehandel tussen de grootmachten over de verdrags organisatie. Wlodzimierz vreest dat het rela tiecontract tussen Moskou en Washington bepalingen gaat be vatten die beperkingen opleggen aan het functioneren van Oost- Europese nieuwe lidstaten bin nen het bondgenoqfschap. De meeste voormaiige Oostblok landen willen lid van de Navo worden. Het laatse jand dat hejft besloten het lidmaatschap aan te vragen is Bulgarije. De Navo wil begin juli op een topconferentie in Madrid 'sollitatiegesprekken' houden met belangstellende lan den. Naar verluidt zouden Hon garije, Polen en Tsjechië het eerst treem-rechtse rijkswachters, die achter de bende zouden zitten. Daarvan is niemand meer actief in het korps. moet zijn. De inhoud van het 're- als lid worden aangenomen. Brussel (anp) - Justitie in België heeft in de jaren tachtig wel degelijk het onderzoek naar de zogeheten Bende van Nijvel te gengewerkt. Dat hebben twee rijkswachters gisteren verklaard jn een speciale Kamercommissie, die de fouten in het onderzoek in kaart moet brengen. Volgens het tweetal verbood pro cureur des Konings, officier van justitie Deprêtre, hen mogelijke banden tussen de bende en ex treem-rechtse organisaties, bui tenlandse wapenhandelaars of Libanese falangisten te onder- toeken. Ook verdachten binnen oe rijkswacht zelf mochten ze "iet aanpakken. Deprêtre zou meerdere malen nebben gezegd dat hij de twee re chercheurs wilde tegenwerken. Uiteindelijk werd één van de 'wee speurders door de officier 'an de zaak gehaald. Beide rijks wachters ontvingen bedreigingen nat justitie hen disciplinair zou straffen, zo verklaarden zii onder ede. Bind jaren tachtig werd het on derzoek overgenomen door justi tie in Charleroi en Bergen. De twee rechercheurs zeiden dat tij van begin af aan de indruk oadden dat de overvallen van de bende van Nijvel niet het werk Waren van doorsnee criminelen, waarvoor was de buit telkens te klem. pleegde tussen 1982 en De internationale kinderjury van World Press Photo heeft gisteren de Kinderprijs 1996 toegekend aan de Amerikaan John McConni- co van het persbureau Associated Press (AP). De foto toont de redding van een eenjarig meisje uit het kolkende water van de Guyamil in Puerto Rico. Het huis waarin het meisje woonde werd weggevaagd tijdens een overstroming in het kielzog van de orkaan Hortense. foto ap Londen (ap) - Na 18 jaar ten onrechte in de gevangenis te hebben gezeten, zijn gisteren in Londen drie mannen vrij gelaten die waren veroordeeld voor de moord op een 13-jari- ge krantenjongen in 1978. Buiten de gevangenis speelden zich uitzinnige taferelen af die deden denken aan de vrijlating van de 'Birmingham Six' in maart 1991. De 'Bridgewater Three' kwamen vrij na een lange juridische strijd waaruit bleek dat de politie het bewijsmateriaal had vervalst. De jongste van hen, Michael Hickey, heeft van zijn 17de tot zijn 35ste in de gevangenis heeft gezeten. De zaak van de vier van Bridge water (de vierde overleed in 1981) is de zoveelste grove blunder van het Britse rechtssysteem, die de laatste tien jaar boven water is gekomen. In twee zaken ging het om IRA- verdachten die ten onrechte tot lange gevangenisstraffen werden veroordeeld. Krantenbezorger Carl Bridgewa ter werd op 19 september 1978 doodgeschoten toen hij tijdens het lopen van zijn wijk in het En gelse plaatsje Stourbridge op een gewapende inbraak stuitte. De 35-jarige Michael Hickey, zijn 42-jarige neef Vincent Hickey en de 63-jarige James Robinson werden schuldig bevonden op ba sis van de bekentenis van de vier de man, Patrick Molloy, die 16 jaar geleden in de gevangenis aan een hartaanval bezweek. Kort na zijn verklaring trok Mol loy zijn bekentenis echter in, om dat deze door de politie afge dwongen zou zijn, nadat ze hem hadden geconfronteerd met een valse bekentenis van Vincent Hickey. Later bleek dat die was vervalst door twee politiemannen. „Het is ongelooflijk dat acht poli- tie-onderzoeken door de jaren heen niet met deze bewijzen voor de dag konden komen," verklaar de Paul May, die de campagne voor de vrijlating van de drie van Bridgewater leidde. De twee Hickey's en Robinson waren kleine criminelen die kort na de moord op Bridgewater wa ren gearresteerd vanwege een an dere gewapende inbraak. Na een hoorzitting in april voor het hof van beroep, waar de vol ledige zaak aan de orde komt, zullen de drie waarschijnlijk reusachtige schadevergoedingen eisen van de Britse staat. 1985 zeven overvallen op super markten van de ketens Delhaize Colruyt in de regio rondom mussel. Daarbij kwamen 29 mensen om het leven. De meest Bloederige overval vond in 1983 Plaats in Nijvel met zeven slacht- ,ers, Ih de jaren tachtig won de gedachte terrein dat de bende het erk was van extreem-rechtse rganisaties of personen. Fascis me krachten binnen de rijks acht wilden door het creëren •an een klimaat van geweld Bel- rijp maken voor de invoering j een politiestaat, aldus de re denering. l°i0':>L'le^en ziJn §een arrestaties nicht. Advocaten van nabe- nv,?? ï1 hebben wel een lijst rlegd met namen van ex- Na de dood van de Chinese leider Deng Xiaoping schreef de Chinese schrijfster Lulu Wang de volgende impressie. Door Lulu Wang 'IK BEL U om uw reactie op Dengs dood' viel een journalist met de deur in huis, 'ver keert u in een rouwproces?' Onwillekeurig deed ik een stap achteruit, waardoor het telefoonsnoer recht en strak getrokken werd. Rouw? Het zou geruststel lend zijn als ik daartoe in staat zou zijn. De gevoelens en gedachten die bij me opborrel den stonden elke vorm van duidelijkheid in mijn gewaarwording in de weg. 'Kunt u me over een kwartiertje terugbel len?' vroeg ik de interviewer, en nog voordat het 'Ja natuurlijk' van de andere kant mijn oren bereikte, kroop ik weg in een hoek. De molen van mijn herinneringen begon te draaien. De eerste maal dat ik me van Dengs bestaan bewust werd, was toen ik in de vijf de klas van de lagere school zat. Een snikhe te zomer was het, en zelfs het schoolbord zweette. Het enthousiasme van ons leerlin gen was nog heter. Voor het eerst sinds jaren mochten we oud lesmateriaal van vóór de Culturele Revolutie gebruiken. Lesmateriaal dat niet om de drie regels met de vuist zwaaide van 'liever proletarische analfabeet dan bourgeois geleerde'. De zelfbekritiserings-bijeenkomst van elke andere namiddag werd korter en korter, en de oefenuurtjes wiskunde en Chinese gram matica alsmaar langer. De mondhoeken van de leraren wezen omhoog en er hingen blos jes op hun wangen. Nee, ze hoefden niet lan ger bang te zijn dat ze 'kapitalistische ken nis' op hun leerlingen overdroegen, want Deng Xiaoping was teruggekeerd in het Centraal Comité. Maar de Praagse Lente ging helaas over in een barre winter: de Contra-terugkeer-be- weging smoorde de spruiten van de vrijheid en de waardering van kennis en wetenschap in de kiem... Niet lang na Mao's dood maakte Deng defi nitief zijn herintrede in de regering, Sinds 1977 blonken vonken van hoop in de ogen van mijn oudere neven en nichten. Eindelijk konden zij, de zogenaamde bastaardkinde ren van de 'volgers van de kapitalistische weg', deelnemen aan het nationaal toela tingsexamen voor de universiteit. De gebo gen rug van professoren en lectoren kwam behoedzaam weer overeind. Ingenieurs kre gen weer zeggenschap over het bouwen van wegen en bruggen. Dengs hervormingsbe leid hief de banvloek op over het handeldrij ven. De haren van de vrouwen begonnen te krullen; de gezichten van de burgers werden ronder en de bioscoop bereikte de huiska mer. Het materiële welzijn stilde echter de honger naar de vrijheid niet. Toen ik op de universiteit van Peking zat, zag ik menig studiegenoot die voor alle vakken negens en tienen haalde, het jaar meermalen overdoen. Tijdens de diploma-uitreiking van 1983 moest ik met lede ogen aanzien hoe een steengoede student computerkunde door zijn knieën zakte: hij kreeg zijn bul niet. Waarom? Hij had de discipline van de Partij geschonden. Drie jaar daarvoor had hij leiding gegeven aan een democratische verkiezing van de be stuurders van het district. Nooit zal ik zijn gezicht vergeten. Zo'n toren van een kerel, die bibberde over zijn hele lijf en met zijn ogen smeekte om genade... Dit was het mo ment waarop ik besloot kansen te zoeken om naar het Westen te gaan. Mijn verbitterde vastberadenheid ontmoette een zachte tegenstander - Dengs openstel- lingspolitiek stond ons wonder boven won der toe het land zonder veel moeite te verla ten. Vlak voordat ik mijn uitreisvisum in handen kreeg, barstte ik in tranen uit. Oh, wat miste ik mijn vaderland, zelfs nu ik het nog niet eens verlaten had. Maar de soepele wijze waarop de formaliteiten voor mijn vertrek naar Nederland geregeld werden, verbaasde en ontroerde me. Mijn ouders waren boeddha eeuwig dank baar dat ik in 1989 al lang en breed in Ne derland woonde, 'want', zo zeiden ze, 'an ders zou je net als je buurjongen Damao zijn doodgeschoten op het Tiananmenplein. Weet je hoeveel van je universiteitsgenoten gearresteerd of spoorloos verdwenen zijn?' Ik was te verdrietig om verdrietig te zijn. In 1994 bezocht ik China, na acht jaar. Ik herkende mijn eigen geboortestad Peking niet meer. Wolkenkrabbers, zeeën van win kels en een ontspannen politieke sfeer. Was dit mijn vaderland? Ik kneep in mijn dijen om er zeker van te zijn dat ik niet droomde. De 'Vier Modernisaties' waarnaar Deng ge streefd had, hadden hun vruchten afgewor pen. Vertel mij, wat moet ik zeggen over Dengs dood? De kleine grote leider, die met ijzeren hand mijn arme land naar deze toenemende welvaart heeft geleid...? Lulu Wang (35) is schrijfster en woont in Maastricht. Haar eerste boek Het Lely theater is grotendeels autobiografisch. Het is geba seerd op haar ervaringen als jong meisje in een werkkamp voor intellectuelen tijdens de Culturele Revolutie van Mao Zedong. Lulu Wang foto jaques peters Djindjic burgemeester van Belgrado Belgrado - Het oppositieblok Zajedno heeft gisteren de macht in de gemeenteraad van de Servische hoofdstad Belgrado overgeno men. Zoran Djindjic, de voorzitter van de Democratische Partij, werd tot burgemeester gekozen. Daarmee komt een einde aan drie maanden strijd met de regerende socialisten over de winst van de oppositie bij de verkiezingen van 17 november. Zajedno bezet 67 van de 110 zetels in de gemeenteraad. Djindjic was de enige kan didaat voor het burgemeesterschap, maar afgevaardigden van de Servische Radicale Partij hielden de stemming korte tijd tegen, omdat Djindjic als student voor de diefstal van een boek is ver oordeeld. Djindjic is de eerste niet-communistische burgemeester van Belgrado sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. N-Korea bereid tot vredesonderhandeling Tokio - Noord-Korea heeft gisteren toegezegd deel te nemen aan vredesbesprekingen met de Verenigde Staten, China en Zuid-Ko- rea om de spanningen tussen de beide Korea's te verminderen. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Pyongyang gisteren laten weten. De besprekingen worden op 5 maart in New York gehouden. Pyongyang heeft de gesprekken al twee keer uit gesteld om Washington onder druk te zetten om meer voedselhulp aan het communistische Aziatische land te geven. De Verenigde Staten zeggen dat zij Pyongyang nooit een bepaalde mate van hulp hebben toegezegd in ruil voor de deelneming van Noord-Ko rea aan de besprekingen. Officieel zijn Noord- en Zuid-Korea nog steeds met elkaar in oorlog. Onlusten in Roemeense gevangenissen Boekarest - Uit solidarititeit met de gedetineerden in de Jilava- gevangenis in Boekarest zijn in zes andere Roemeense gevange nissen onlusten uitgebroken. De Roemeense kranten meldden gis teren dat de gevangenen in vier strafinrichtingen in hongersta king zijn gegaan. Vooral in de gevangenis van Timisoara ging het er hard aan toe. Daar stichtten gedetineerden brand en brandde het dak van de gevangenis af. Het protest richt zich tegen de om standigheden in de overvolle gevangenissen en het zeer trage ver loop van processen. In de Jilava-gevangenis gingen maandag meer dan 3.500 gedetineerden in hongerstaking. In de 35 gevange nissen van Roemenië zitten in totaal 45.000 gevangenen, driemaal zoveel als eigenlijk kan. SFOR beschoten in Mostar Mostar - In de Bosnische stad Mostar zijn gisterochtend raketgra naten afgevuurd op twee pantserwagens van het Spaanse SFOR- contingent. Een van de pantservoertuigen werd geraakt, maar de inzittenden bleven ongedeerd. Het was de eerste directe aanval op de door de Navo geleide vredesmacht sinds die in de door moslims en Kroaten betwiste stad werd gelegerd. Ondanks de inzet van een snelle-reactiemacht viel volgens een Navo-woordvoerder niet meer te achterhalen door wie de anti-tankgranaten waren afge vuurd. De spanningen in Mostar zijn toegenomen sinds 10 februa ri, toen tijdens gevechten met Kroaten een moslim werd gedood en twintig gewond raakten. Het was het ernstigste incident in Bosnië sinds in december 1995 het vredesakkoord van Dayton werd gesloten. Ruim honderd Tamils verdronken Colombo - Zeker 130 Tamils zijn woensdag verdronken toen een vissersboot waarop zij zaten, kapseisde. De slachtoffers zijn voor namelijk vrouwen en kinderen. De boot was nog maar net onder weg naar India toen het verging in de Mannar Sea, voor de noord kust van Sri Lanka. Twintig van de 150 Tamil-vluchtelingen en twee bemanningsleden zijn gered. Volgens hen was de kapitein dronken. Tot nu toe zijn 85 lichamen geborgen. Dat maakte Tamil Tijger radio bekend, de zender van de bevrijdingsbeweging die strijdt voor een eigen Tamil-staat in het noorden en oosten van Sri Lanka. Kabila niet naar topoverleg Z-Afrika Goma - De Zaïrese rebellenleider Laurent Désiré Kabila zal niet deelnemen aan de onderhandelingen in Kaapstad over de crisis in Centraal-Afrika. Dat heeft Deo Bugera, vertegenwoordiger vgn de rebellen in de Zaïrese regio Noord-Kivu, gisteren gezegd. De kans dat de top nog doorgaat is minimaal, omdat de Zaïrese rege ring donderdag al afhaakte. De Zaïrese vice-premier die is belast met Defensiezaken, generaal Likulia Bolongo, zei dat het leger de strijd in het oosten van het land zal voortzetten tot de overwin ning op de rebellen is bereikt. Overigens hebben de Tutsi-opstan- delingen de laatste tijd veel terreinwinst geboekt op het rege ringsleger. Burundese leger beschuldigd van slachting Bujumbura - Buitenlandse hulpverleners hebben gisteren het Burundese leger ervan beschuldigd dat het als wraakactie ruim 150 burgers heeft vermoord. Het leger ontkent de moordpartijen. Het leger in Burundi bestaat vrijwel geheel uit leden van de Tut- si-minderheid. Legeronderdelen hebben in 1993 met geweld ver hinderd dat de Hutu-meerderheid en de traditioneel machtige Tutsi-minderheid tot een politiek vergelijk kwamen. De gewelda- dige etnische en politieke crisis sleept zich sinds 1993 voort ten koste van zeker 150.000 mensenlevens. Jeruzalem (afp) - De Israëlische premier Netanyahu hangt een juridische vervolging boven het hoofd. Dit wegens het schan daal dat is ontstaan door de benoeming van een van zijn naas te medewerkers tot procureur-generaal. Dit heeft de Israëlische televi sie gisteravond gemeld. De Is raëlische justitie onderzoekt sinds enkele weken de benoe ming van Roni Bar-On tot procureur-generaal. Dit nadat de media hadden gemeld dat Netanyahu zich had laten chanteren door de religieuze Shas-partij, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie. De drie politiemensen die de premier dinsdag vier uur ver hoorden, hielden hem voor dat zijn verklaring tegen hem zou kunnen worden gebruikt. Ook zeiden zij hem dat hem moge lijk een aanklacht zal worden gepresenteerd, aldus de Israë lische televisie. De politie heeft sinds de Is raëlische televisie de affaire een maand geleden onthulde, rond de twintig mensen on dervraagd. De Shas-partij zou de benoeming van Bar-On in januari hebben afgedwongen in ruil voor instemming met het akkoord tussen Israël en de Palestijnen over de ontrui ming van Hebron. De open baar aanklager Edna Arbel had het onderzoek gelast. Bar-On trad overigens binnen een dag na zijn benoeming al weer af na aanhoudende kri tiek op zijn juridische be kwaamheid. De afspraken tussen Netanyahu en Shas zouden zijn bedoeld om de partijleider van Shas, Arye Deri, die al sinds 1993 te rechtstaat wegens corruptie, vrij te krijgen. Deri is aangeklaagd wegens het aannemen van steekpen ningen toen hij minister was in een eerder kabinet. De Shas-leider zou ervan zijn uit gegaan dat Bar-On ten minste een deel van de beschuldigin gen aan zijn adres terzijde zou leggen. Bar-On, Netanyahu en Deri hebben allen de beschuldigin gen van de hand gewezen. (ADVERTENTIE) Volgens de succesvolle en wetenschappelijk bewezen DEL FERRO-METHODE. Tevens zeer geschikt voor kinderen. Vergoed door vele zorgverzekeraars. DEL FERRO INSTITUUT, Apollolaan 50,1077 BB Amsterdam. Tel. 020-6761196.

de Stem | 1997 | | pagina 5