4 Bedrijven lozen zieken niet massaal' Ruslar minde over d Rekenmeester Melkert zat er weer eens naast Ministerie start proeven met rekeningrijden VNG en Tica willen samenwerken met Arbeidsvoorziening Kunstgebit toch weer in het ziekenfonds pe Klerk Tegenwerl België bij naar Bene Consument kiest straks zelf zijn telefoonbedrijf DE STEM BINNENLAND De Grave na nieuwe Ziektewet: Kok sluit uitstel EMU nagenoeg uit Kok houdt vast aan extraatje voor AOW'ers pESTEM Geen regels voor bijbanen Kamerleden DE STEM (0^ COMMENTAAR Big Mac in de klas BINNENLAND KORT Albright boekt 11111 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 Den Haag (anp) - Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft vijf consortia geselec teerd voor een eerste serie technische proeven met reke ningrijden. Dit systeem voor betaald wegge bruik tijdens spitsuren moet be gin volgende eeuw operationeel zijn in ons land. De eerste proeven hebben vooral plaats door middel van compu tersimulaties. De opzet van rekeningrijden is dat er een betrouwbare, anonie me betaling mogelijk wordt met een smartcard (een creditcard met een chip) en bijbehorend voertuigapparaatje. Dat moet zodanig dat de vrije doorstroming van het verkeer op geen enkele manier wordt belem merd. Op dit moment is een be trouwbaar systeem dat aan deze eisen voldoet nog nergens opera tioneel. De vijf consortia krijgen nu de gelegenheid de betrouwbaarheid van de door hen ontwikkelde sys temen aan te tonen. Het systeem moet uiteindelijk onder wisselende praktijkom standigheden betrouwbaar kun nen werken. Het is volgens Verkeer en Water staat bezwaarlijk om alle syste men uitgebreid in de praktijk on der zo veel mogelijke omstandig heden te testen. Daarom zullen computermodellen deze taak overnemen. Op speciale testterei- nen (ook in het buitenland) vol gen uiteindelijk ook praktijktes ten. Nederland speelt een actieve rol bij de Europese standaardisering voor de techniek van rekeningrij den. Dit punt is daarom door mi nister Jorritsma op de agenda van het Nederlandse voorzitter schap van de EU geplaatst. De te testen systemen voldoen dan ook als eerste aan de standaards zoals die naar verwachting worden vastgesteld. Het evaluatiepro gramma wordt kort na de zomer afgerond. Het ministerie onderzoekt nog de mogelijkheid om in de tweede helft van 1997 een tweede techni sche proef in Nederland te star ten, ditmaal op de Nederlandse snelweg. Deze proefneming is niet gericht op de betrouwbaar heid van een afzonderlijk sys teem, maar op de mogelijkheden tot samenwerking van verschil lende systemen. Bij deze proef, met deelname door vrijwilligers, wordt ook de gebruiksvriende lijkheid van de apparatuur ge test. De vijf consortia zijn Cegelec (MFS Transportation Systems Inc. en GZS Gesellschaft für Za- hlungssysteme mbH), MAC SpA, een samenwerkingsverband tus sen Alenia en Marconi Communi cations SpA, Microdesign A.S.A, het consortium Bosch Philips Re kening Rijden, een samenwer kingsverband tussen Philips Ne derland BV en Bosch Telecom GmbH en het consortium SSSL/Combitech, een samen werking tussen Siemens Neder land NV, Combitech Traffic Sys tems A.B., Siemens Nixdorf In formatiesystemen BV, Gruppo Sice A.S. and Lockheed Martin IMS. Den Haag (anp) - Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken heeft geen signalen dat bedrijven sinds de privatisering van de Ziektewet ziek personeel proberen te lozen. De bewindsman heeft dat giste ren geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer. De Grave zal de kantonrechters nog eens op het hart drukken dat iemand die ziek is alleen in bij zondere omstandigheden ontslag kan krijgen. De privatisering van de Ziekte wet betekent dat zieke werkne mers geen uitkering meer ont vangen van de bedrijfsvereni ging. De werkgever moet hen tij dens hun verzuim minstens 70 procent van het loon doorbetalen. Volgens advocaten zouden be drijven onder die verplichting proberen uit te komen door ziek personeel te ontslaan. Omdat een zieke werknemer ontslagbescher ming geniet, zouden bedrijven gebruik maken van een trucs, zo als reorganisaties van het bedrijf. De Grave zegt geen informatie te hebben waaruit blijkt dat dit op grote schaal voorkomt. Dat het soms gebeurt sluit hij niet uit. Maar uit onderzoek blijkt dat ontslag wegens ziekte ook vóór het privatiseren van de Ziektewet wel eens aan de orde was. De staatssecretaris zal bij de kring van kantonrechters infor meren welke ervaringen zij heb ben met het ontslag van ziek per soneel. Hij zal de rechters 'uit drukkelijk opdragen' om zorg vuldig om te gaan met het ont slagverbod van zieke werkne mers. Als iemand die ziek is wegens een reorganisatie op straat wordt ge zet, moet de kantonrechter dui delijk motiveren waarom het ont slagverbod niet is toegepast. Ook mag het ontslag niet doorgaan als er geen reïntegratieplan is waar in staat tot welk werk de werkne mer ondanks zijn ziekte nog in staat is. De Grave laat verder weten dat driekwart van de bedrijven na de afschaffing van de Ziektewet een particuliere verzekering hebben afgesloten tegen het risico van ziekteverzuim. Hij ontkent dat meer bedrijven de voorkeur ge ven aan een rechtsbijstandsver- zekering, met het oog op een ont slagzaak bij de kantonrechter. Van onze verslaggeefster Oosterhout - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de federatie van bedrijfsverenigingen (Tica) hebben zich in hoofdlijnen akkoord verklaard met een voorgestelde sa menwerking met de Arbeidsvoorziening. De vijftien-jarige Susanne Hagenaars uit Goes heeft sinds deze week waarschijnlijk de langste dreadlocks van Nederland. Het kostte haar lang, lang sparen, bijna een hele dag op de kappers stoel en nog een zeer hoofd ook. foto reuter Er zouden in het jaar 2000 lande lijk ongeveer 400 kantoren moe ten komen, waar de drie partijen samenwerken. Bedoeling is na melijk dat mensen zonder werk en inkomen in de toekomst op één plaats terecht kunnen: een Cen trum voor Werk en Inkomen. In een CWI kan een werkzoeken de zien of er een vacature voor hem is: via Arbeidsvoorziening, uitzendbureau of een regeling voor gesubsieerd werk. Het uit gangspunt is dat, als het even kan, niemand de deur van het CWI uitgaat zonder een verwij zing naar een baan. En als dat niet lukt, kunnen ze in de centra een uitkering aanvragen. Het eindadvies van de regiegroep is onlangs voorgelegd aan de drie partijen. De VNG en de Tica heb ben inmiddels hun standpunt be paald. De VNG en de Tica zijn in hoofdlijnen akkoord, maar plaat sen er wel een aantal opmerkin gen bij. „Wij hebben met name problemen met het tempo waarin een en ander ingevoerd zou moe ten worden," zei een woordvoer der van de Tica gisteren. „We vinden dat eerst in een enkele ge- Den Haag (anp) - Premier Kok acht uitstel van de invoering van de Economische en Mone taire Unie (EMU), die voor 1999 is gepland, nagenoeg uit gesloten. Een openbare discussie over mo gelijk uitstel is zelfs gevaarlijk, aldus de premier gisteren tegen over het Duitse dagblad Die Welt. Een dergelijk debat zou er alleen maar toe leiden dat ver scheidene landen dan de teugels laten vieren. „Men moet de eigen economie op orde brengen, niet om aan de criteria van het Ver drag van Maastricht tegemoet te komen, maar om onze kinderen en kleinkinderen niet met een berg schulden te belasten." meente geëxperimenteerd moet worden alvorens wordt overge gaan tot de instelling van 400 kantoren." De VNG vindt onder meer dat ook in kleinere gemeenten (vanaf ongeveer 20.000 inwoners) een CWI moet komen. In gemeenten waar geen CWI is gepland, moe ten die gemeenten zelf de intake van cliënten van de sociale dienst kunnen blijven verzorgen alvo rens ze worden doorverwezen naar een CWI in een nabijgelegen gemeente, vindt de vereniging. Het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening maakt zijn standpunt bekend op 27 februari. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kunstgebit zit weer in het ziekenfondspakket met terugwerkende kracht tot 1 januari 1997. Met dit besluit komt het kabinet terug op een omstreden bezuinigingsmaatregel uit 1995. Terug keer van de vergoeding kost 145 miljoen gulden per jaar extra. Een kunstgebit kost ongeveer 1.400 gulden. Het ziekenfonds betaalt daar voortaan weer 75 procent van. De patiënt moet zelf de rest, 350 gulden, bijleggen. Dat geldt dus ook voor mensen die na 1 januari van dit jaar een kunstgebit hebben gekocht. Wie in 1996 een kunstgebit kocht, krijgt niets terug. Minister-president Kok erkende gisteren dat het schrappen van de vergoeding ongelukkig heeft uitgepakt. „Het kunstgebit keert terug in het ziekenfondspakket omdat is gebleken dat heel veel mensen in de problemen zijn ge komen." Hij doelt daarmee op de uitkomst van een on derzoek dat minister Borst (D66, Volksge zondheid) in januari liet uitvoeren. Daaruit blijkt dat één miljoen ziekenfondspatiënten dringend toe zijn aan een nieuw kunstgebit, maar geen geld hebben om er een te kopen. In 1995 verdween een groot deel van de tand artsvergoedingen uit het ziekenfondspakket. Alleen de halfjaarlijkse controle viel nog on der de dekking, behandelingen niet meer. Wie dat wilde, kon zich voor de tandarts bijverze keren. De meeste kunstgebit-dragers sloten geen Melkert berekent jaarlijks de hoogte van de sociale premies, leder jaar maakt hij daarbij dezelfde reken fouten, zo lijkt het. De pre mies zijn altijd te laag, zo dat de sociale fondsen bin nen de kortste keren met tekorten kampen. Moet Melkert opnieuw leren re kenen of zit er meer achter? Door Harry Coerver HET HAD zo mooi kunnen zijn. Wekenlang leek het erop alsof het kabinet in april 4,7 miljard gulden kon gaan verdelen. De meevallers op de begroting wa ren zelden zo hoog. Maar de vreugde was slechts van korte duur. Tegenover de meevaller stond opeens een enorme tegen valler van meer dan vijf miljard. De sociale fondsen krijgen veel te weinig premies binnen. Met andere woorden, er is dit jaar te weinig geld om uitkeringen als AOW of WW te betalen. Eigenlijk was dat helemaal geen verrassing. Al jarenlang, ook bij de voorganger van Melkert, is het steeds weer hetzelfde liedje. Telkens weer worden de premies te laag vastgesteld en kampen de uitkeringsinstanties vervolgens Melkert ...'voor kritiek moet u bij het CPB zijn' foto de stem/johan van gurp met tekorten. Waarom kunnen die premies niet zo worden vast gesteld dat er geen problemen van komen? Op die vraag zijn minstens twee antwoorden no dig. Ten eerste wil de minister van Sociale Zaken en zijn colle ga's in het kabinet vaak hele maal geen premie die genoeg op levert om de uitkeringen te kun nen betalen. Ten tweede is het razend moeilijk om de juiste pre mie te bepalen. Bij het bepalen van de sociale premies gaat het om meer dan alleen het binnenhalen van ge noeg geld om de uitkeringen te betalen. Hoge sociale premies verlagen de netto-lonen en daar mee de koopkracht. En in Den Haag laten de ministers op Prinsjesdag maar wat graag zien dat niemand in koopkracht ach teruit gaat. Daar is soms voor nodig dat er wat gesjoemeld wordt met de hoogte van de pre mies. Er zijn nog meer redenen om niet de juiste premie vast te stellen. Hoge premies kunnen de werkgelegenheid aantasten. En ook werkgelegenheid is in Den Haag een heilige koe. Het kabi net kan dus allerlei redenen heb ben om de premies zo laag moge lijk te houden, ook al is bij voor baat waarschijnlijk dat dit later tot financiële tegenvallers leidt. Maar er is meer. De noodzakelij ke berekeningen zijn verdraaid moeilijk. Op het moment dat de ambtenaren van Melkert en an deren gaan rekenen, zijn er nog allerlei gegevens niet bekend om de juiste uitkomst te berekenen. Een voorbeeld dat de laatste ja ren de berekeningen lastig maakte. De premies worden be rekend van iemands inkomen. Spaarloon, koopsompolissen en andere aftrekposten kunnen er voor zorgen dat het loon waar over premies betaald worden minder hoog is dan aanvankelijk verwacht. Ander voorbeeld: voor het bepa len van bijvoorbeeld de juiste WW-premie moet je weten hoe veel werklozen er het volgend Den Haag - Ondanks de mil jardentegenvallers bij de so ciale fondsen houdt premier Kok vast aan het extraatje voor AOW'ers en mensen met een klein aanvullend pen sioen. De tegenvallers zijn daar niet van invloed op, al dus de premier. Zij kunnen echter wel gevolgen hebben voor de algehele koopkracht ontwikkeling. Het kabinet was al van plan om de lastenverlichting voor AOW'ers per 1 januari 1998 te laten ingaan. Dat gebeurt nu waarschijnlijk de komen de zomer. Een algemene las tenverlichting, waar WD en D66 de afgelopen weken voor hebben gepleit, ziet Kok niet zitten. jaar ongeveer zullen zijn. Als de economie aantrekt, zoals de laatste jaren, verwacht iedereen dat minder mensen afhankelijk zijn van een werkloosheidsuit kering. Maar wat blijkt. De laat ste jaren stijgt juist het aantal uitkeringsjaren in de WW. Veel nieuwe werkgelegenheid gaat blijkbaar naar mensen die niet afhankelijk zijn van een werklo- zenuitkering. Nieuwkomers op de arbeidsmarkt bijvoorbeeld of herintreders die geen uitkering ontvingen. Zelfs op dit moment is alleen duidelijk dat de premies dit jaar onvoldoende geld ople veren. Niemand weet nog precies waar de oorzaak ligt. En daarom worden er driftig zwartepieten uitgedeeld. D66 en het CDA verwijten Mel kert dat die de tekorten niet heeft zien aankomen. Melkert zelf wijst naar het Centraal Planbureau (CPB), dat het kabi net van foutieve ramingen heeft gegeven. „Voor kritiek vervoege u zich aan de Van Stolklaan", zei Melkert deze week. Aan de Van Stolklaan in Den Haag is het CPB gevestigd. Het planbureau heeft intussen laten weten pas in april precies te kunnen zeggen hoe groot de tekorten precies zullen zijn en waarom de bere keningen niet klopten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het presidium van de Tweede Kamer is niet van plan een gedragscode voor Kamerleden met betaalde ne venfuncties in te stellen. Het presidium doet evenmin een uitspraak over de wenselijk heid of niet-wenselijkheid van betaalde nevenfuncties. Dat blijkt uit een concept-brief van het presidium naar aanlei ding van de rel rond het MSD- commissariaat van WD-fractie- leider Bolkestein. Het presidium wil slechts dat de bijbanen in de Staatscourant worden gepubli ceerd. Bolkestein schreef als (betaald) commissaris van het farmaceu tische concern MSD vorig jaar twee 'Beste Els'-brieven aan mi nister Borst van Volksgezond heid. Daarin trachtte hij haar te beïnvloeden ten gunste van twee medicijnen van MSD. De brieven veroorzaakten een he vige discussie over de vraag of Bolkestein zich als Kamerlid niet te zeer voor de kar van het con cern had laten spannen en of zijn integriteit als Kamerlid niet in het geding was. Een meerderheid van de Kamer was toen al niet voor een gedragscode. Wel moest onderzocht worden of een com missie uit de Kamer zelf vooraf of achteraf moet gaan toetsen of Kamerleden zich volgens de 'on geschreven normen' gedragen. Het presidium van de Tweede Kamer vindt het niet nodig een dergelijke commissie in te stellen. De eed die Kamerleden bij hun aantreden moeten afleggen én publicatie in de Staatscourant acht het presidium voldoende. Het standpunt van het presidium heeft tot grote woede geleid bij SP-fractievoorzitter Marijnissen. „Dit is buitengewoon teleurstel lend. Een code zou kunnen voor komen dat Kamerleden met hun betaalde bijbanen him vak te grabbel gooien. Nu kunnen ze nog steeds nergens op worden aangesproken." Ook GroenLinks toonde zich te leurgesteld. ONDERWIJS IS een zaak van gemeenschapsbelang. Vandaar dat de overheid de kosten voor haar rekening neemt, ook al wordt de school bestuurd door een onafhankelijke, al dan niet religieus geïnspireerde organisatie. Willen de ouders, het on derwijzend personeel of het bestuur wat extra's bovenop het landelijk vastgestelde programma dan draaien de 'consumen ten', de ouders dus, daarvoor op. Naast deze twee gebruikelijke inkomstenbronnen is er nu een derde in opkomst. Scholen laten zich, al dan niet voor specifie ke activiteiten, sponsoren. Fast foodketens dragen bij aan de inrichting van de kantine, prikfabrikanten bieden klassenfuiven aan en computerfirma's leveren om niet of tegen een fractie van de werkelijke kosten apparatuur voor het high tech-lokaal Er zijn scholen die op deze wijze vijftien procent van hun bud get binnenhalen. Mevrouw Netelenbos, staatssecretaris van Onderwijs, is zich van de voor de hand liggende gevaren bewust, maar vindt een wet die duidelijke voorwaarden en beperkingen stelt overbo dig. Zij heeft de vorige week een convenant - een vrijwillige overeenkomst - gesloten met een groot aantal organisaties binnen en buiten het onderwijs. Daarin beloven scholen 'ver antwoord en zorgvuldig' om te gaan met sponsoring. Wat de ze begrippen concreet inhouden is niet bepaald, sancties bij overtreding zijn er evenmin. De Kamer is niet gelukkig met de opstelling van mevrouw Ne telenbos. Een meerderheid vraagt om een wet. En terecht. Want wat te denken van scholen die zich zo met huid en haar verkopen aan de commercie dat zij door een overvloed aan pret, luxe en nieuwe snufjes meer terughoudende instellingen uit de onderwijsmarkt kunnen concurreren? En is het niet de bedoeling van onderwijs en opvoeding de jeugd ook een kriti sche instelling ten opzichte van commercie en consumentisme bij te brengen? En een oudercommissie die van een bedrijf het aanbod krijgt de ouderlijke bijdrage voor een groot deel over te nemen, is die in staat de waardevrijheid van het onderwijs af te zetten tegen de eigen portemonnee? Bedrijven sponsoren niet voor niets. Die willen er, volkomen begrijpelijk, iets voor terug. Maar moet dat de jeugd zijn? aanvullende verzekering af, omdat ze meen den dat ze toch geen tandartszorg meer nodig hadden. Pas later werd duidelijk dat zij zelf moesten opdraaien voor een nieuw gebit. Veel mensen bleven onverantwoord lang doorlo pen met slecht passende of zelfs kapotte ge bitten, met alle gevolgen van dien, zoals ont stekingen van tandvlees, bloedingen en spijs verteringsproblemen. De Ziekenfondsraad sloeg in de zomer van 1996 over deze situatie alarm. In de Tweede Kamer ontbrandde daarop een fel debat. De regeringspartijen PvdA en D66 eisten van mi nister Borst een regeling voor de gedupeer den. Zij zagen het liefst dat het kunstgebit weer werd opgenomen in het ziekenfonds pakket, maar beide partijen konden ook leven met betaalbare aanvullende verzekeringen. Topambtenaar Rotterdam fraudeert Rotterdam - Het college van Rotterdam heeft gisteren met onmid dellijke ingang directeur J. Krosse van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid geschorst. Volgens wethouder H. Simons heeft de topambtenaar voor enkele tienduizenden guldens gesjoemeld met declaraties. Krosse heeft volgens het college veel meer privékosten afgeboekt op de dienst dan was afgesproken. Het gaat vooral om declaraties voor huisvesting en vervoerskosten. Krosse heeft de fraude er kend en heeft het college laten weten dat hij zijn ontslag zal indie nen. Vreeman helpt met PvdA-kandidatenhjst Rijswijk - Niet partijvoorzitter Adelmund maar de vice-voorzit- ter Ruud Vreeman neemt hoogstwaarschijnlijk zitting in de com missie die de kandidatenlijst van de PvdA voor de komende ver kiezingen opstelt. Eerder deze week bleek dat het PvdA-eongres van vorige week niet goed heeft nagedacht over de gevolgen van zijn keuze voor Adelmund als voorzitter. Het congres discussieerde wel over de principiële kant van Adelmunds zogenoemde dubbelmandaat (zij is ook lid vah de Tweede'Kamer), maar het vergat d$ praktische consequenties. De partijvoorzitter is uit hoofde van haar functie lid van de commissie die de kandidatenlijst opstelt en kan als zo danig zelf geen kandidaat zijn voor een Kamerzetel. Bosnische Serviërs geven materieel terug Den Haag - Het Bosnisch-Servische leger (BSA) heeft vijf Neder landse YPR-pantserrupsvoertuigen ingeleverd bij de SFOR-vre- desmacht in Bosnië, aldus de Defensiekrant gisteren. De Serviërs namen veertien van zulke voertuigen van Dutchbat af tijdens de val van de moslim-enclave Srebrenica in 1995.Het is de eerste keer dat de Serviërs materieel teruggeven dat ze in Srebr enica van Dutchbat hadden ingepikt. SFOR had de strijdende partijen uit de Bosnische burgeroorlog tot 15 februari de tijd ge geven om vrijwillig gestolen legertuig terug te geven. Kabinet besluit tot nieuwe schoolexamens Den Haag - De eindexamens voor havo- en vwo-scholieren komen er anders uit te zien. In plaats van schoolonderzoeken komt er een examendossier. Wel blijft er aan het eind van de opleiding een centraal examen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Scholen mogen voortaan eigen examenvakken afnemen, mits de minister van Onderwijs daarmee instemt. Voor de schoolexamens, die de schoolonderzoe ken vervangen, zullen strakkere landelijke eisen gelden. Kok sust ruzie over Navo Den Haag - De WD moet niet blijven steken in een simpel 'nee' tegen de uitbreiding van de Navo. Premier Kok 'hoopt en ver wacht' dat er 'wat meer evenwicht' komt in het standpunt dat WD-leider Bolkestein onlangs naar buiten bracht over dit onder werp. Kok zei dit gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij probeert het meningsverschil tussen Bolkestein en het kabinet te sussen. Het kabinet heeft gisteren een brief aan de Kamer bespro ken over de uitbreiding van de Navo en het Europees veiligheids beleid, die volgende week naar de Kamer gaat. Bolkestein heeft zich onlangs onverkort tegenstander verklaard van de Navo-uitbreiding. Hij gaat daarmee dwars in tegen het ka binetsbeleid en brengt vooral de 'eigen' WD-minister Voorhoeve van Defensie in verlegenheid. Jorritsma tornt niet aan auto veiligheid Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer) ziet vooralsnog geen re den de nieuwe Europese richtlijnen voor de veiligheid van perso nenwagens opnieuw aan de orde te stellen. Dat antwoordde ze gisteren op Kamervragen van D66. Die wilde helderheid over een recent onderzoek van Europese consumentenorganisaties naar de veiligheid van (kleinere) personenwagens. Volgens die organisaties is het slecht gesteld met de veiligheid van de kleinere wagens. Uit botsproeven is gebleken dat geen van de populaire compacte wagens als op en top veilig uit de tests komt. Volgens de organisaties gaan de nieuwe Europese richtlijnen niet ver genoeg. Bij de veiligheidseisen zouden nog steeds 20 tot 50 procent van de inzittenden de kans lopen op (zeer) ernstig letsel bij een botsing. De consumentenbonden vinden dat dit 5 procent zou moeten zijn. Den Haag (anp) - Met het intoetsen van vier cijfers kan de con sument binnenkort kiezen via welk telefoonbedrijf hij wil bel len: PTT Telecom of een van de nieuwe concurrenten die na juli op de markt komen. Dit heeft minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat digd.Vanaf 1 juli krijgt de PTT twee concurrenten erbij op de ma» voor 'vaste' telefonie. Dan mag Telfort, het samenwerkingsver!»®1 van de NS en British Telecom, spraaktelefonie aanbieden. Ook öe energiebedrijven, die landelijk samenwerken in Enertel, hebben vergunning in de wacht gesleept om via het kabelnet de PTT te becon curreren. De beller kan in de toekomst thuis en misschien ook in de telefoon^ kiezen voor het telefoonbedrijf met de voordeligste aanbieding® Hiervoor moet hij een viercijferig nummer intoetsen. De eerste tw« cijfers zijn altijd dezelfde, met de laatste twee getallen kan hij in w®' rie kiezen uit maximaal 99 verschillende aanbieders. 1 De Klerk Moskou/Brussel (rtr/dpa/afi van Buitenlandse Zaken, Me gen in haar besprekingen in breiding van de Navo. Gisteren, op de tweede dag v: haar overleg met Russische to functionarissen, zei Albright d ze 'belangrijke vooruitgang' het geboekt. Haar gesprekspartner en Rus; sche ambtgenoot Jevgeni Prim kov verklaarde hetzelfde. Al right had een korte ontmoeth met de Russische president Boi Jeltsin. Jeltsin is nog steeds zi< en zag er slecht uit. De Amerikaanse bewindsvrou werkt met haar Russische g sprekspartners aan een docume dat de relatie tussen het Wester bondgenootschap en Ruslai vastlegt, mede met het oog op voorgenomen uitbreiding van 1 Navo in Midden- en Oost-Eur pa. Rusland is in beginsel tegen Navo-uitbreiding. Albright pr beert het land over te halen 0 onder specifieke voorwaardi toch in te stemmen. Beide pa tijen zijn het erover eens dat 1 formalisering van de relatie tu sen Rusland en de Navo bindei moet zijn. De inhoud van het 'r Brussel (anp) - Justitie in B degelijk het onderzoek naar gengewerkt. Dat hebben tw< in een speciale Kamercommi in kaart moet brengen. Volgens het tweetal verbood pri cureur des Konings, officier ve justitie Deprêtre, hen mogelijl banden tussen de bende en e: treem-rechtse organisaties, bij tenlandse wapenhandelaars Libanese falangisten te onde zoeken. Ook verdachten binnt de rijkswacht zelf mochten niet aanpakken. Deprêtre zou meerdere mal hebben gezegd dat hij de twee r chercheurs wilde tegenwerke Uiteindelijk werd één van twee speurders door de offici van de zaak gehaald. Beide rijk wachters ontvingen bedreiging dat justitie hen disciplinair zi straffen, zo verklaarden zij ond ede. Eind jaren tachtig werd het 0 derzoek overgenomen door jus he in Charleroi en Bergen. De twee rechercheurs zeiden d rij van begin af aan de indr hadden dat de overvallen van bende van Nijvel niet het we waren van doorsnee criminek Daarvoor was de buit telkens klein. 'bende pleegde tussen 1982 1985 zeven overvallen op supt Markten van de ketens Delha: en Colruyt in de regio rondt Brussel. Daarbij kwamen Mensen om het leven. De met bloederige overval vond in 19 Plaats in Nijvel met zeven slacl otters. In de jaren tachtig won gedachte terrein dat de bende 1 werk was van extreem-rech' organisaties of personen. Fase oide krachten binnen de rijl Wacht wilden door het creër van een klimaat van geweld B °le rÜp maken voor de invoeri van een politiestaat, aldus de üenering. Tot op heden zijn geen arrestat erricht. Advocaten van nal «aanden hebben wel een li verlegd met namen van e

de Stem | 1997 | | pagina 4