Weekend Nicolaas III houdt 'hof' naast redactie Gouden Gids Het nieuwe Palermo van Leoluca Orlando Nieuws E2 E3 Het is een armoedige residentie waar tsaar Nicolaas III zijn gasten ontvangt. Een paar achteraf kamertjes in een have loos 19e eeuws gebouw in Moskou: meer heeft het 'hof niet tot haar beschikking. Een papiertje met in krullende zwarte letters de tekst 'Russisch Keizerrijk' is op de deur geplakt. In de aanpalende kamers houden een fysiotherapeut en de redactie van de lokale 'Gouden Gids' kantoor. V 22 FEBRUARI 1997 pESTEM ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 tegen de manier waarop in Neder- de dood wordt omgegaan. Verdriet eggestopt, pijn mag je niet uiten. Als r of aids in het nieuws is, is het altijd dat moeten wij overwinnen. Alsof n niet mag. Dat taboe wilde Ton te 1 is een groot goed, dood is je kame- ~rd maar eens flink ziek, met pijn in narigheid, dan wil je wel. Heerlijk heid, er komt een einde aan." k heeft heel veel reacties opgeleverd, omdat de hoofdstukken zijn voorge- rd in Panorama. Honderden brieven bezorgd, soms wel zestig op een dag. n mensen in dezelfde situatie. We hier ook onbekende mensen op be ad om over de dood te praten. Ik her een man wiens vader aan longkan- overleden. Ze hadden daar nooit sa- er kunnen praten. De zoon wilde ten hoe het is om longkanker te heb- t er met je lichaam gebeurt, om het lsnog te kunnen verwerken." as en ook negatieve reacties hoor. Men- vonden dat we ons verdriet te gelde :Boter braaien' uit je eigen ellende, de niet. Dat was vuile was, die hield n. Het is ook gebeurd dat mensen toe kwamen en zeiden: 'daar moet je stoppen hoor'. Ze begrepen het niet, dat wij er rijk mee wilden worden." ns zijn de twee laatste levensjaren de meest fantastische van ons leven Je leeft in een verhevigd bewustzijn, si snel de onzin van de zin te scheiden, orme antennes voor wat belangrijk is. s zo'n overweldigende ervaring. We het vaak tegen elkaar gezegd: 'wat dat je daar eerst kanker voor moet ad zijn leven kunnen verlengen met ihemokuren, maar dat wilde hij niet. liteit van het leven vond hij belangnj- oud-collega van Ton kreeg in die tijd gkanker, hij heeft zich wel laten be- in. Operatie hier, operatie daar. Stuk- weggehaald, luchtpijp laten vervan- n half jaar eerder dan Ton is hij over- naar zijn laatste maanden zijn een lij- g geweest. Dat wilden wij niet. Geen arij." heid zieke mensen iets mag adviseren, dan ipenheid. Veel patiënten kennen hun ituatie niet, ze durven geen gerichte te stellen aan hun arts, durven niet vuist op tafel te slaan. Vraag waar je bent, een arts is dat verplicht te zeg- ïders gaat het ten koste van heel veel Teugde." ok belangrijk is geweest is de zeker" in euthanasie. Die afspraak had Ton n arts. Ton is ook vrijwel meteen naar iris geweest om te regelen dat ik zijn du zijn, mocht hij het zelf niet meer jk kunnen maken. Dat stond allemaa er en dat is zijn allergrootste medicijn t." Omzet vereist lawaai. Groenteboer, melkslijter en scharensliep wisten dat. Aan het begin van de straat kondigden ze hun komst aan. Schreeu wend, bellend, ratelend en sommigen zelfs zin gend. Onbestemd gegil, onverstaanbare kreten, maar herkenbaar, leder had een onmiskenbaar eigen geluid, waarmee huisvrouwen met de knip in de hand de deur uitgelokt werden. Aandacht trekken moeten dat beseffen marskramers, vod- denboeren en de eigentijdse variant, de chemo kar. Wie niet opvalt, maakt geen omzet, De tijd van de ambulante handelsman is voorbij. Roepen werkt niet meer. Behalve in armoedige buitenlanden of op de markt. Daar heeft de vo cale koopman nog een kans met groot geluid zijn laatste waar te slijten. Elders heeft reclame de functie overgenomen. Aanvankelijk was een advertentie niet meer dan een kreet die de aandacht moest vestigen op laatste aanbiedingen, hoge kortingen of een nieuw assortiment. Reclame heeft nu vaak een ander doel: de naam vestigen en behouden van een bedrijf of product. Firma's van bepaalde snit waren niet langer alleen geïnteresseerd in koop jesjagers. Het ging om een directe associatie van naam en behoefte. Bij een klant die een lampje nodig had, moest meteen een lampje Philips gaan branden, lichte honger om half vier diende te leiden tot de Pavlov-reactie 'Mars'. Reclame werd daardoor een vak. Kon vroeger el ke winkelier zelf het tekstje schrijven voor zijn wekelijks ingezonden mededelinkje, hij wist zelf immers het beste welke prijzen hij eenmalig ver laagd had, nu werd het een specialisme. Ges jeesde dichters met een hang naar drank en psy chologie bedachten in lange processen van gro te creativiteit imago verbeterende slagzinnen. 'Melk moet', 'Melk de Witte Motor' en 'Joris Driepinter'. Niet dat de melkboer de dag na eer ste publicatie meteen een dubbele hoeveelheid af te leveren had, maar op de lange termijn zou het toch werken. Melk is een gezonde energie bron, werd in de hoofden van de consument ge dreund. Het kon niet anders dat dit tot behoud of zelfs uitbreiding van het marktsegment moest leiden. Nog een stap verder ging het niet eens meer om reclame die iets concreets beweert over product of dienst. Als de naam maar zo gepresenteerd werd dat de potentiële afnemer een seconde extra aan de commerciële uiting besteedt. Het kon grappig of vooral choquerend, Benetton met de united colours-campagne is het klassieke voorbeeld van dit soort reclame. Of het werkt weet niemand. Een reclameprofes sor vreest van niet. Waarschijnlijk heeft hij gelijk. Waar Benetton voor staat, behalve voor iets schokkends met racisme, aids en formule I, weet alleen de modebewuste. Maar de redamoloog gaat nog een stap verder. Naamsbekendheid ai- leen is vrijwel geen argument bij koopgedrag. Adverteren met iets anders dan concrete aanbie dingen, prijsverlagingen en uitverkopen is daar om nauwelijks zinvol. Presentatie van nieuwe producten, modellen of typen per advertentie heeft eveneens weinig zin. Dat moet gebeuren in de onverdachte sfeer van nieuws. Vandaar dat voor elke beurs van enige omvang een nieuwtje gereserveerd wordt. Een Auto-Rai bijvoorbeeld heeft geen enkele functie voor de directe verkoop. Er worden natuurlijk nog we! wat auto's verkocht, maar het aantal dat daar omgezet wordt, gaat af van de totale jaarlijkse verkoop. Autosalons zijn niet voor de directe verkoopbe vordering of voor de onderlinge concurrentie tussen merken, ze zijn bedoeld om de auto posi tief in de krant en op het scherm te krijgen. Met een paar goed gedoseerde nieuwtjes en een concentratie van aandacht van alle producenten en importeurs kan de pers niet om de auto heen. Dat levert pagina's krant, aparte bijlagen en mi nuten zendtijd. De auto die normaal kritisch ge volgd wordt vanwege gevaar, milieu-effecten en lange files staat opeens overal en tegelijkertijd vriendelijk in het nieuws. Dat helpt. Voor de han del, maar vooral in Den Haag. Daar kunnen geen maanden durende en miljoenen verslindende campagnes tegenop. Renault bijvoorbeeld reserveert voor een stand op de RAI aanzienlijk meer dan een miljoen. Per verkochte auto van dat merk een investering van een paar duizend gulden. Maar die loont. Niet alleen voor de Fransen, maar voor alle producen ten. En omdat ze allemaal meedoen, heeft ook iedereen naar rato profijt. Roepen, schreeuwen, overschreeuwen, het heeft allemaal geen zin. Adverteren ook steeds minder. Waar het om draait is serieuze aandacht en bij voorkeur vriendelijk getoonzette. Dat is de industrie en handel heel wat waard. Vandaar dat ze ook nauwelijks gillen, zachtjes fluisteren werkt beter. Dan denkt de journalist dat hij een 9eheim te pakken heeft en schrijft hij twee keer zoveel. Het is de oude truc van de slimme markt koopman die niet galmt dat hij nog twee laatste onverwoestbare dunschillers heeft, maar die achter zijn hand tegen een mogelijke klant sist dat hli Vfinr Kom iofc hii7Anrlöfc hooft J w\JI l let II Icio UlJAUIlUClj 1ICC1L, De markt is niet veranderd, wei de brenger van net commerciële nieuws. Kleinzoon van tsaar of 'pertinente leugenaar' Door onze correspondent Wierd Duk Nicolaas UI Dalski-Romanov (54) oogt heel adellijk. Hij heeft, in tegenstelling tot veel Russische mannen, een verzorgd voorkomen en hij praat op rustige toon. Nicolaas is, zegt hij, de kleinzoon van de laatste Russische tsaar. Zijn grootvader, Nicolaas II, werd in juli 1918 in het verre Jekaterinenburg door de bolsjewieken vermoord, sa men met tsarina Aleksandra en hun kinderen. Van de mees te slachtoffers werden de beenderen in 1991 teruggevon den. DNA-tests hebben uitgewezen dat het inderdaad om de Romanovs gaat. Maar, beweren Dalski en degenen die deel uitmaken van zijn 'hofhouding', van de vijf kinderen wist het zoontje, de 14-jarige tsarevitsj Aleksej, op miraculeuze wijze te ontko men. Aleksej's plaats onder de geëxecuteerden zou zijn in genomen door een neefje van de keizerlijke kok. Uiteindelijk zou Aleksej zijn gevonden en opgenomen door een orthodoxe familie van spoorwegarbeiders in de stad Saratov, aan de Wolga. Hier genoot hij ook zijn opleiding. Aleksej nam de naam Dalski aan, werd landbouwexpert, vocht in de Grote Vaderlandse Oorlog en bracht het zelfs tot Berlijn. Hij trouwde en kreeg kinderen, onder wie een zoon, Nikolaj, de huidige troonpretendent Nicolaas III. In 1965 stierf Aleksej. Toen hij vijftig werd maakte Nikolaj, die een carrière als marine-officier achter de rug heeft, zijn werkelijke identi teit bekend. Zo had zijn vader het hem opgedragen. En Rusland zou Rusland niet zijn als niet een groot aantal mensen hem geloofde. Nicolaas III is lang niet de enige troonpretendent. De moord op de tsarenfamilie was decennialang gehuld in ne velen doordat de Sovjet-autoriteiten opzettelijk tegenstrij dige versies van de executie naar buiten brachten. Hierdoor ontstond legendevorming. In de loop der tijden zijn er do zijnen mannen en vrouwen geweest die beweren dochter of zoon van de laatste tsaar te zijn. Een enkeling was aantoonbaar geestelijk gestoord, een an der was op geld en roem uit, maar nog weer anderen wisten verbijsterend veel details te vertellen over het leven aan het keizerlijk hof. Een vrouw, Anna Anderson, die claimde Aleksej's jongste zuster Anastasia te zijn en evenals haar broertje zou zijn ontsnapt, sprong eruit. Zij maakte zo veel indruk dat een van de verwanten van de tsarenfamilie uit riep: „Of zij is werkelijk Anastasia, of zij is een wonder". Zjirinovski Nikolaj Dalski ondersteunt zijn claim op de niet bestaande Russische troon met 'een koffer vol documenten'. Een van die papieren is zijn geboorte-akte uit 1942 en een kopie van een doopbewijs waarop Nikolaj wordt omschreven als 'kroonprins'. Gerespecteerde Russische tijdschriften als Ogonjok en Moskou Nieuws wijdden hilarische reportages aan tsaar Nicolaas in en diens echtgenote, tsarina Natalja Jevgenjevna. Maar in andere kringen worden de Dalski's serieuzer genomen. Leiders van Vladimir Zjirinovski's ul- ta-nationalistische LDPR gaan graag met Nicolaas III op de foto. En bij de officiële kroning van de nieuwe tsaar in Noginsk, op 19 december, waren duizend gasten aanwezig, onder wie enkele regeringsfunctionarissen. Belangrijke Russisch orthodoxe prelaten leidden de plechtigheid en Moskous machtige burgemeester, Joeri Loezjkov, zond naar verluidt als presentje een kalender. Nicolaas III Dalski-Romanav oogt heel adellijk. Zelf beweert hij nageslacht te zijn van de laatste tsaar, anderen zien in hem een oplichter. -te» no" DIF.1V a£>i:>n3ï serf -rwftbn.i 1:j.ii. bweiv'tslrribs law f (ocr<~ "rarwm 9U .ftp i i Tsaar Nicolaas Hl beschikt over een eigen veiligheids dienst, geleid door een jonge, voormaTigé^GÖ-medewer- ker. En een vriendelijke 'vorst' op leeftijd werkt voor hem als perssecretaris. Op persconferenties in het Moskouse Huis van de Journalisten wordt Dalski door Russische journalisten aangesproken als 'Uwe Hoogheid' - je kunt immers nooit weten. Wie een persoonlijk onderhoud met de tsaar wil, wordt er door diens veiligheidschef fijntjes op ge wezen dat daar wel een cadeautje tegenover moet staan. „Een Mercedes hoeft nu ook weer niet, maar goede Hol landse kaas is altijd welkom." In de toekomst moet er voor interviews zelfs in dollars worden betaald, zo klinkt het. Oplichters Voor vorst Oleg Lopoechin, vice-voorzitter van de Russi sche Vereniging van Edellieden, zijn troonpretendenten als Nikolaj Dalski 'pertinente leugenaars'. De goedlachse Lo poechin, gynaecoloog en chefarts in een Moskous zieken huis, heeft ze wel vaker aangehoord. „Sommige van die op lichters zijn gewoon gek, maar Dalski weet heel goed wat hij doet. Hij is op geld uit. Kijk maar hoeveel aandacht en geld hij nu al krijgt". Op dinsdag- en donderdagavond is Lopoechin meestal te vinden in het gebouw van de Adelsclub, vlak achter het Poesjkinmuseum. Aan de wanden van zijn kantoor hangen foto's van de laatste tsarenfamilie naast iconen. Op Lopoe- chins bureau ligt het fraai vormgegeven programma van het afgelopen Kerstbal van de vereniging. Bejaarde Russen staan in de gang te wachten op een onder houd. Hun ouderwetse Sovjet-kleding verraadt dat ze wei nig geld hebben. Regelmatig kloppen afstammelingen van de verarmde Russische adel bij Lopoechin aan voor hulp. Oleg Lopoechin geeft de laatste tijd veel interviews. Romanovs In januari meldden sommige kranten dat het Kremlin, nu het tijdperk van Boris Jeltsin afloopt, zou spelen met de ge dachte om een constitutionele monarchie in te voeren. Af stammelingen van de Romanovsf, die in, Madrid wonen, "zouden haar Rusland moeten terugkeren e!h groothertog Georgi Romanov, die in maart' 16 jaar wordt,' zou als sym bolisch staatshoofd een nieuwe 'Russische Nationale Idee' moeten vertegenwoordigen. Het decreet hierover zou al klaar liggen op het bureau van Boris Jeltsin. Volgens Lopoechin heeft de pers er maar weinig van begre pen. De hele discussie gaat slechts over de status van de Ro manovs. Een paar jaar geleden hebben zij al te kennen ge geven dat zij naar Rusland willen terugkeren. Sinds 1992 is de familie hier al 36 keer geweest. Ze hebben het hele land bereisd en zijn overal enthousiast ontvangen. Als zij hier komen wonen dan hebben ze echter onderdak nodig, trans port en bewakers. Daar gaan de gesprekken met het Krem lin over. Vergeven In de zomer van 1993 zakten groothertogin Maria Vladimi- rovna, haar zoon Georgi en hun gevolg een maand lang de Wolga af. In de dertig steden die zij aandeden, werd het adellijke gezelschap door honderden nieuwsgierigen be groet. Sommigen stelden vragen als 'Wanneer komt U te rug?' en 'Kunt U ons vergeven?'. Lopoechin grijpt dergelijke gebeurtenissen aan als argu ment voor zijn stelling dat het inderdaad niet zo'n gek idee zou zijn als in Rusland een moderne tsaar een verbindende en verzoenende rol zou spelen. „Net als bij u in Nederland of in Engeland. Presidenten en premiers komen en gaan en moeten telkens campagnes voeren om te worden gekozen. Maar een monarch heeft per definitie autoriteit. Hij hoeft zich niet te verkopen en kan de drager worden van een sta biel Rusland. Kijk hoe het in Spanje na Franco is gegaan. Daar heeft de koning garant gestaan voor de overgang naar de democratie." Hoewel in Rusland de tsaristische symbolen, zoals de twee koppige adelaar en de driekleur van Peter de Grote, zijn te ruggekeerd en in nationalistische kringen grote nostalgie bestaat naar het tsaristische tijdperk, blijkt uit opiniepei lingen dat het volk niet op ëen nieuwe monarch Zit te wach ten. Mahr liefst 91 procent van de ondervraagden sprak zich onlangs uit tegen een herstel van de monarchie. Slechts acht procent was voor. Binnen de familie Romanov bestaat overigens ook weinig overeenstemming over de toekomst van het keizerlijk huis. De aspiraties van Maria Vladimirova en haar zoontje Geor gi worden door andere familieleden betwist. Prins Nikolaj Romanov (75) uit het Zwitserse Gstaad, door velen be schouwd als het werkelijke hoofd van de dynastie in de ja ren '90, noemde zichzelf in een interview een 'republikein'. Volgens hem weten degenen die spreken over het invoeren van een constitutionele monarchie in Rusland niet waar ze het over hebben. „Rusland heeft immers helemaal geen constitutionele traditie. Die wordt nu pas geboren: er zijn verkiezingen, er is een parlement dat min of meer werkt en soms worden zelfs de foute mensen gekozen. Maar dat hoort er allemaal bij. Ik vind persoonlijk dat de man aan de top weggestuurd moet kunnen worden". Amerikanen Maar wat Oleg Lopoechin betreft is het huidige presiden tiële systeem vreemd aan de geschiedenis en het karakter van Rusland. „Het is ons opgedrongen door de Amerika nen, die vinden dat iedereen zo moet leven als zij. Maar in duizend jaar hebben wij misschien drie jaar een echt func tionerend presidentieel systeem gekend. Onder Jeltsin is het al snel verworden tot een vorm van autoritarisme. Jelt sin gedraagt zich toch net zo als een tsaar? En wat te den ken van de communistische leiders? Het Russische volk is het zo gewend, het weet niet beter." In dat geval, vindt Lopoechin, kun je maar beter de echte tsaar terughalen. Die is in elk geval een stuk beschaafder en geletterder dan de brute ex-communisten die het nu in Rusland voor het zeggen hebben. „Iemand zei eens: een president, een premier of een koning, wat maakt het uit? Als de macht maar mooi is. Dat vond ik een wijze uit spraak." Door onze correspondent Aart Fleering „Ik wil van de hoofdstad van de maffia een normale en vrolijke stad maken," zegt Leolu- ca Orlando in zijn werkkamer in het gemeen tehuis van Palermo, het barokke Palazzo del- Ie Aquile (Adelaarspaleis). De uit een rijke adellijke familie stammende 49-jarige jurist werd ruim drie jaar geleden met 75 procent van de stemmen gekozen, als leider van een eigen partij, La Rete (Het Net) en met een programma waarin de strijd tegen maffia en corruptie centraal stonden. Sindsdien wordt hij permanent bewaakt door een zestien man sterk escorte en verplaatst hij zich in een bombestendige, twee ton zware Fiat Croma met vijf centimeter dikke beglazing. Maar in de tussentijd is ook zijn droom een stuk min der abstract geworden. „De maffia is in de afgelopen jaren een zwa re slag toegebracht, dankzij de overheid en de burgers zelf, die steeds minder bereid zijn om haar als een onvermijdelijk en onuitroei baar kwaad te zien. „Als een Palermitaan nu getuige is van een misdaad, doet hij aangifte en kijkt hij niet, zoals voorheen, de andere kant op," betoogt de burgemeester, die na mens de gemeente in verscheidene maffia processen de rol van eiser op zich heeft geno men. Daarbij slaagde hij er in niet alleen de maffiosi te laten veroordelen. Maar onder het motto 'Tref ze waar het het meeste pijn doet: in hun portemonnee' wist hij ook beslag te leggen op hun bezit als smartengeld voor de schade die zij de stad hebben aangedaan. De gemeente is zo onder meer in het bezit geko men van de landerijen van Michele Greco, bijgenaamd il papa (de paus), de voorheen onaantastbare maffiaboss van de wijk Cia- culli. Hier zal nu een stadsboerderij en een milieukundig studiecentrum worden geves tigd. In Palermo is inderdaad veel veranderd sinds een jaar of vier geleden, toen de stad nog ge tekend was door de brute moorden op de maffiarechters Giovanni Falcone en Paolo Borsellino. Sinds het plebiciet voor Orlando, in november 1993, is een schoonmaak gehou den onder de corrupte ambtenaren. Openba re aanbestedingen werden voor het eerst werkelijk openbaar. De gemeentelijke admi nistratie werd geautomatiseerd, „zodat het krijgen van een document niet langer meer als een gunst werd beschouwd en dus de bo dem onder de ambtelijke corruptie werd weggeslagen." Nieuwe scholen maakten een einde aan de 'dubbele bezetting', waarbij de ene helft van de leerlingen 's morgens les had en de andere 's middags: een uit gebrek aan lokalen gebo ren systeem, dat voorheen leidde tot massale ontduiking van de leerplicht. Jarenlang gesloten theaters zijn weer open gesteld, tot vuilnisbelt verworden monumen ten gereinigd en gerestaureerd en 's zomers is de stad het toneel van grootse feesten en cul turele manifestaties. Het oude centrum, dat nooit is hersteld van de bombardementen uit de Tweede Wereldoorlog, wordt eindelijk op geknapt en van het voormalige regiment minderjarige tasjesdieven op brommers is geen spoor meer te bekennen, 's Avonds heerst in de stad een ongekende drukte en de vroeger heersende spanning is verdwenen, ook omdat in Palermo al drie jaar lang geen maffiamoord meer is gepleegd. Maar Orlan do beaamt dat dat niet hoeft te betekenen, dat Cosa Nostra ook is uitgeschakeld. „De maffia heeft zich tijdelijk teruggetrok ken in de provincie, sinds haar meest bloed dorstige component, de clan der Corleone- zen, is verslagen. Anders dan de Siciliaans- Amerikaans maffia van de jaren '60 en '70 schrokken de Corleonezen, die daarna de macht overnamen, niet terug voor gruwelijke aanslagen op magistraten, politiefunctiona rissen en vrouwen en kinderen. En juist daar door hebben zij een reactie van overheid en bevolking over zich afgeroepen, die hun on dergang inluidde. Maar de arrestatie van Rii- na en zijn mannen kan heel goed leiden tot een terugkeer van de maffia oude stijl; die ze ker niet minder crimineel is, maar wel min der gewelddadig en daarom moeilijker te be strijden." Hoe moet die andere, minder grofbesnaarde en technisch uitstekend toegeruste maffia van internationale drugs- en wapenhandel aren dan wel worden bestreden? „Georgani seerde misdaad bestaat overal en zal vermoe delijk ook nooit uit te roeien zijn. Maar de maffia is daarnaast ook verankerd in de maatschappij, de politiek, de banken en de kerk. Die banden kunnen wij stukhakken en dat is ook gebeurd. De maffia zal zeker op zoek gaan naar andere politieke beschermhe ren als Giulio Andreotti, maar niet alleen in Palermo of Rome, ook in Amsterdam, Frank furt en Londen. En anders dan vroeger zal het geld van de maffia niet langer in Palermo of Corleone worden geïnvesteerd, maar juist ver buiten Sicilië, omdat daar minder op ze wordt gelet. Er is echter een manier om die geldstromen zichtbaar en dus onmogelijk te maken: de opheffing van het bankgeheim in de landen waar dat nu nog van kracht is. Zo dra dat gebeurt, is het met de maffia ge daan!" Orlando is een workaholic, die per dag dertig tot veertig afspraken met een of meer burgers afwerkt. (Behalve op dinsdag wanneer hij in één dag op en neer gaat naar Brussel, als eu roparlementariër in de groene fractie.) Voor stellen voor de renovatie van woningen, klachten over stoplichten en zebrapaden, een plan voor een film over Palermo, een aanvra ge tot financiële steun aan een nonnenkloos ter, alles wordt aan de burgemeester zelf voorgelegd, die naar goed feodaal gebruik ook persoonlijk instructies geeft aan ambte naren en wethouders (die hij op grond van een nieuwe kieswet zelf heeft kunnen uitkie zen). Voor de dagelijkse gang van zaken in raad en gemeentehuis blijft zo nauwelijks tijd over, maar dat is volgens Orlando ook niet nodig: „Ik heb een goed werkende ma chine geschapen en kan me daarom recht streeks met mijn burgers bemoeien." In politiek opzicht gaat het Orlando de laat ste tijd minder goed. De door hem gestichte partij La Rete is uiteengevallen en de linkse democraten, zijn voornaamste bondgenoten, hebben hem hun steun onlangs opgezegd. Net als de rechtse oppositie beschuldigen zij de burgemeester van eigengereidheid en ver onachtzaming van de twee grootste proble men van de stad. De circa 25 procent werklo zen hebben volgens hen weinig baat bij Or lando's culturele projecten, terwijl het vraag stuk van de nimmer eindigende, luidruchtige en stinkende verkeerschaos onopgelost blijft door een nimmer eindigend debat tussen de voorstanders van een nieuwe tramlijn of een metro. Maar het zijn tenminste gewone pro blemen, waar elke stad mee te maken heeft. In dat opzicht is de droom van Orlando, die bij gebrek aan serieuze tegenkandidaten aan het einde van dit jaar wel zal worden herko zen, al uitgekomen.

de Stem | 1997 | | pagina 43