de Stem 'Zonder Dutroux hadden we nooit een ommekeer gekregen' Muziek op je eigen computer Wallonië is radeloos. Verlamd door de verlepte politieke cultuur, de economische en sociale malaise, de zwaar moedigheid en de ellende van Jumet. Maar tussen de puin hopen is de toekomst begon nen. De dood wordt niet meer weggestopt De tsaar zit er niet warmpjes bij Birma: open gevangenis als vakantie land INTERNET PAGINA IRUARI 1997 D5 Weekend ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 E1 Door Joep Dohmen Een begrafenis in Wallonië, te midden van de teloorgegane industriële bedrijvig heid. FOTO CHRIS KEULEN sen hebben geen hoop meer," zegt ze in het universiteitsgebouw. „Je ziet het aan de ma nier waarop ze gekleed gaan, de manier waar op ze praten. Ze laten zich gaan. Er hangt een collectieve depressie. In de Borinage en de streek van La Louvière is het het ergst. Daar is een hele generatie verloren." De toekomst is ongewis. Ze kan ontaarden in een sociale explosie. Het industriebekken kan ook een voedingsbodem voor extreem-rechts worden. Arm Wallonië is in elk geval een mo lensteen om de nek van het rijke Wallonië. Het is een miljardenverslindende last die de voortuitgang remt. Voor haar boek sprak Van Dam met politici en topmanagers uit Wallonië en Vlaanderen. De Walen blijken hun toekomst lichtzinnig en hoopvol tegemoet te zien. Binnen enkele jaren zal Vlaanderen teloorgaan en komt Wallonië er vanzelf wel bovenop, kreeg de verbaasde sociologe te horen. In Vlaanderen ontmoette Van Dam vooral zorgen. Er heerst angst dat de economische groei stagneert omdat mensen achterover gaan leunen. Een voorbeeld. Het ooit tweeta lige Vlaanderen verliest zijn kennis van het Frans. De Vlaamse jeugd spreekt liever En gels. De cursussen Nederlands in Wallonië zitten daarentegen vol. Een keuze van het verstand. Het hart van veel Walen ligt in Frankrijk. De situatie in Wallonië bedreigt het voortbe staan van het federatieve België, dat zelf is aangetast door de verziekte partijpolitiek. Harder dan ooit klinkt in het relatief rijke Vlaanderen de roep om zelfstandigheid. On der die dreiging neemt in Wallonië de pro- Franse houding toe. Steeds meer mensen, ook intellectuelen, zijn bereid aansluiting bij Frankrijk te zoeken of er tenminste nauw mee samen te werken. Zelfstandig vooruit kan Wallonië immers niet en een samenvoeging met Brussel ziet niemand zitten. Stad op stelten Louvain-la-Neuve, langs de E411. Brussel is twintig kilometer verderop, Namen dertig. In een parkachtige omgeving liggen nieuwe we gen en pleinen die Avenue Albert Einstein, Place Louis Pasteur of Place des Sciences he ten. Tot 1971 was dit naamloos akkerland. Na het schrappen van het Frans als onderwijst aal aan de Leuvense universiteit, kwamen de Franstaligen hier naartoe. Louvain-la-Neuve is nu de modernste stad van het land. Auto verkeer blijft op de begane grond, het leven speelt zich een etage hoger af. Een stad op stelten. In Louvain-la-Neuve wonen veel studenten en wetenschappers. Van de zevenduizend be woners is bijkans niemand werkloos. Rondom Louvain-la-Neuve ligt een biotechnologisch business centre, een science pare en een re search pare. Op twintig kilometer van het ruitjesschrift vol smeekbeden in de St.-Jozef van La Louvière wordt aan de rest van de we reld computertechnologie verkocht. Met suc ces. a Louvière is een ongelukkige J stad. Alle clichés over arm en smerig Wallonië zijn lier van toepassing. De plaatselijke economie staat op instorten, de werkloosheid breekt Europese records en de verloedering is ont- lutsend. En dan is er nog de Place Maug- létout. De ongelukkige stad hangt rond dat plein. La Louvière is op de dool. Op weg naar niets. In liet Palais de la Bière aan het plein houden mannen met waterige ogen zich vast aan gla zen Stella. Aan de Place Maugrétout staat ook de St.-Jozefkerk. Het uurwerk viel al uit de toren en de kerk zit onder het stof van staalfabriek Gustave Boël. Die bracht een eeuw welvaart, maar is nu op sterven na dood. Onderwijl bidt het getroffen volk. Op een for mica tafeltje in de St.-Jozef ligt een ruitjes- schrift vol smeekbeden. „Heer, help mij met het vinden van een baan en een serieuze jon- gen, Rosa." Sinds vorig jaar gaat Wallonië een onafwend baar noodlot tegemoet. De Parti Socialiste, die het er altijd voor het zeggen heeft gehad, wrdt achtervolgd door corruptieschandalen en een maffioze moordpartij. De affaire-Du- toux laat een chaos na bij politie, justitie en gerecht. Het bankroet van de staalfabrieken Gustave Boël in La Louvière en Forges de Clabecq in Tubize toont de pijnlijke sociale en economische toestand in de oude indus triebekkens. Economisch gezien is de Waalse provincie Henegouwen het zwaarst getroffen, met een werkloosheid die oploopt tot 34 procent. De Europese Unie plaatst Henegouwen op één lijn met de armste delen van Griekenland en Ierland. Collectief schuldgevoel Het is niet alleen de werkloosheid. He misère leidt tot een maatschappelijke neergang die het gemoed van de bevolking aantast. Wallonië raakt verlamd door zwaar moedigheid en een collectief schuldgevoel. Gndertussen groeit de volkswoede, zoals twee weken geleden tijdens de betoging van om ach heen slaande staalarbeiders van het fail liete Forges de Clabecq. Ze protesteerden sa men met ouders van Dutroux-slachtoffertjes toór behoud van werk en tegen de corrupte «verheid. ^an automobilisten die vanuit Maastricht de failliete landstreek binnenrijden, prijst de au toweg E42 zichzelf aan als Autoroute de Wal- mnie. Dwars door Wallonië verbinden de jvee lange stroken gescheurd beton kwijnen- le staalfabrieken, gesloten steenkolenmijnen afgebladderde woonwijken in het dal van •"aas en Sambre. Dit is het grauwe Wallonië, z°als de buitenwereld het kent. riat beeld is niet compleet. La Wallonië a vitesses, Wallonië is economisch een a|w met twee snelheden. Je hebt de oude in dustriële as langs de E42. Maar iets verderop is een nieuw Wallonië ontstaan waar high tech en universitaire know-how succesvol verkocht worden en waar zwaarmoedigheid plaats heeft gemaakt voor optimisme. Symbool voor de wederopstanding is de van noord naar zuid lopende autoweg E411 - met driebaans asfalt - die Brussel verbindt met de postmoderne universiteitsstad Louvain-la- Neuve, de Waalse hoofdstad Namen en boom ing Aarlen, tegen de Luxemburgse grens. Met het failliet van de oude industriële as gaat ook de Parti Socialiste (PS) ten onder. De Partij-van-de-Affaires, die haar macht dankte aan het proletariaat in de industrie steden, krijgt bij komende verkiezingen onge twijfeld de rekening gepresenteerd. De PS wordt gezien als hoofdschuldige aan het eco nomisch debacle en het politiek drama. De historische fout van de PS en de socialis tische vakbond FGTB was dat ze slecht- draaiende fabrieken met miljarden franken overeind hielden. De Waalse regering is nog steeds eigenaar van de twee grootste staalfa brieken. Verzuimd werd te moderniseren en te investeren in kleine technologiebedrijven. Dat gebeurt nu wel, maar te laat. De Waalse christen-democraten en liberalen staan klaar om de plaats van de PS in te nemen. Zij heb ben het nieuwe Wallonië omhelsd. Gelukkige stad Namen is een gelukkige stad. Op de citadel, waar het uitzicht over de stad het mooist is, soezen rond lunchtijd kantoor mensen. Hun benen hangen uit autoraampjes. De zon strijkt over de grijze rotsen en uit een\ radio klinken de vier jaargetijden van Vival di. x De bisschopsstad profiteerde nooit van de in dustriële welvaart. Vroeger was dat zuur voor de Namurois, nu plukken ze de vruchten. Wat er niet is, kan ook niet failliet gaan. Sinds 1991 is Namen het middelpunt van Wallonië, want hoofdstad van het Waalse Ge west. Zevenduizend ambtenaren kwamen uit Brussel naar hier, naar de nabijheid van het regeringsgebouw. De Walen noemen het, in navolging van het Parijse Elysée, het Elysette. Namen leeft. Er is geld voor nieuwe wijken en voor de restauratie van de monumentale bin nenstad. Het Koninklijk Theater wordt opge knapt, bij het beursgebouw komt een onder grondse parkeergarage en de prijzen van on roerend goed exploderen. Het centrum biedt winkels met de laatste mode, barokke eetza len met dinerende ambtenaren en een pleintje waar een vioolduo Bach en Mozart speelt. Onder de kroonluchters van grand-café Hen ry aan de Place St. Aubain in Namen koestert journalist Guido Fonteyn van de liberale Vlaamse krant De Standaard zijn biefstuk. Hij is Wallonië-uiatcher, schreef er boeken over en houdt kantoor in de Waalse hoofd stad. Tussen de middag vind je hem in eta blissement Henry, eerste tafeltje links.. Fonteyn ontwaart een mogelijk revolutionai re ontwikkeling in de werkloosheidscijfers over de maand januari. Terwijl in Vlaanderen de werkloosheid toenam, is in Wallonië voor het eerst sinds jaren sprake van een daling. „Ten opzichte van december daalde het cijfer met 1923 personen. Het gaat maar om 0,9 pro cent, maar toch," zegt Fonteyn. „Het is be moedigend en tegelijk onverklaarbaar. Moge lijk dat de 5,5 miljard gulden subsidie die Eu ropese Unie, Waals Gewest en bedrijfsleven in Wallonië pompen en het nieuwe elan zich laten merken. Daar komt bij dat er na Cla becq maar weinig grote bedrijven over zijn die nog kunnen sluiten. Het zou wel eens kun nen zijn dat Wallonië het dieptepunt heeft ge had." Katalysator „Dutroux is de katalysator," weet Fonteyn nog. „De affaire heeft aangetoond hoe slecht gerecht, politie en politiek in dit land werken. Dutroux was nodig om schoon schip te kun nen maken. Zonder die man hadden we nooit een ommekeer gekregen." Aan de andere kant van de Maas in Namen lo pen na de middagpauze journalisten het Ely sette binnen voor de wekelijkse persconferen tie van de Waalse regering. Met een pilsje in de ene en een sigaret in de andere hand, wordt de politieke afgang van alweer een PS-kop- stuk - dit keer parlementsvoorzitter Guy Spi- taels - doorgenomen. Minister-president Robert Collignon geeft daarna zijn mening over de economische el lende. Hij kondigt een steunfonds voor de streek van Tubize aan. Fabrieksterreinen worden gesaneerd, woningen opgeknapt. En Forges de Clabecq dan, willen de journalisten weten. „Wij blijven beschikbaar voor de cu ratoren," ontwijkt Collignon. En Boël? „Tja, de situatie is daar inderdaad penibel." Spandoeken met boze teksten hangen boven de straten. De onzekerheid over het lot van staalfabriek Forges de Clabecq knaagt aan de tienduizend inwoners van Tubize, langs het kanaal van Brussel naar Charleroi in Waals- Brabant. Een kwart van de bevolking werkt in de fa briek die al sinds 1975 voortsukkelt. De rest is er indirect van afhankelijk, als middenstan der of als transporteur. Het failliet van Forges betekent het failliet van Tubize. Ander werk is er niet en komt er niet. High-tech bedrijven hebben er niets te zoeken. De bevolking is goed in het smelten van ijzererts en het ma ken van dik staal, niet in het steriel produce ren van computerchips. „We zijn al praktisch failliet," sombert ex- voetbaÜer Michel de Wolf aan een tafeltje in café Sunset in Clabecq, gemeente Tubize. In 1994 speelde hij zijn laatste wedstrijd als in ternational voor de Rode Duivels - het werd in Anderlecht 2-1 tegen Armenië. Nu runt hij de Sunset, „Sinds het faillissement is de om zet van de middenstand met veertig procent gedaald. Mensen durven niets meer te kopen. Tubize is verdoofd." De Wolf weet waar hij over praat. Hij is hier geboren, kent de men sen. Werkte zelf als jongen bij Forges. Twee jaar geleden, net uit de voetballerij, wil de hij hier een hotel met voetbalschool begin nen. Goed voor tien nieuwe jobs. Het mocht niet van de Waalse regering. De Wolf moest zeker vijf jaar wachten op de vergunningen. Hij ging zijn zaak bepleiten in het Elysette. Tevergeefs. Nu heeft De Wolf zijn buik vol van Wallonië. Als zijn kinderen groter zijn, verhuist hij naar Marseille. Dat is zijn droom. Tubize is een ongelukkige stad. Verloren generatie De Wolf is nog bevoorrecht, vindt sociologe Denise van Dam van de katholieke universi teit in Namen. Ze schreef het boek Blijven we buren in België? en voorziet daarin een som bere toekomst voor de twee miljoen arme Wa len (van de in totaal 3,4 miljoen mensen in Wallonië) in het industriebekken. „De men- VAKANTIE REIZEN PAGINA PAGINA -M <D ro "O O i g> <u '~o c I- O) O _OJ <v 5 ~c 3 <W N c C 3 o 15 8 _Q Jr-, (V O V to o E -a O.-0 I" PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 41