Ingrediënten voor de kust pESTEM ZEELAND plan herinrichting in West-Zeeuws-Vlaanderen geen hapklare brok VBreskens Groede Cadzand-bad Nièuwvliet Cadzand s//// Retranchement Herinrichting kust west Zeeuwsch-Vlaanderen j nM Bestaand bosgebied 1HH Nieuw natuurgebied Peilverhoging ZEELAND In het voorontwerpplan is veel ruimte voor nieuw natuurgebied. WERKER M/V ing. een scherp commer- nteresse in of kennis "enwerken, bent estendig, communica- i| uw leeftijd ligt tus- jaar. n uitdagende functie ~ogeli|kheden waarin I inzicht, doelgericht- oordelijkheidsgevoel e manier kunt tonen, roei van de vestiging aliteiten is het moge- ijn door te groeien van Hoofd atie met C.V. kunt u tot richten aan: da B.V. postbus 6591 a outers. rmatie kunt u met p nemen 731376. eressante baan us team. erd stuurt u dan a verschijning van w sollicitatie naar: e jonge astingadviseurs er al nt u telefonisch et len Baaten ding, MEAO/BA, Praktijk- n opleiding sociale verze- ervoor), beschikt u over ie kennis en vier jaar rele- luniceert helder in woord tandig, accuraat en servi- Belt u dan met de heer cteur KPMG Accountants (0416) 311890. Uw schrif- eve te sturen binnen 14 Ja, t.a.v. de heer J.E. Hou- DL Breda. n van de grootste accoun- d. Basisactiviteit is de con- i en van andere financiële ng op bedrijfseconomisch, ef-organisatorisch gebied ikket. Tot de cliënten be- niddelgrote bedrijven als de overheid en rton- perspectieven voor de streek. Zo heet het voor- ontwerpplan en milieu- efiectrapport voor de Serinrichting van de kust Bn West-Zeeuws-Vlaan deren. Na jaren van voor bereidingen en voorko ken is deze menukaart gereed. De bevolking kan nog kiezen tussen diverse gerechten om de streek aantrekkelijker te ma ken. De commissie van jeze herinrichting ha mert er namelijk op dat dit plan zeker geen hap klare brok is. De komen demaanden staan in het teken van inspraak en voorlichting. Het start schot wordt gegeven met twee grote voorlichtings bijeenkomsten op dins dag 25 en donderdag 27 februari in recreatiecen trum De Pannenschuur inNieuwvliet. J. Ra- mondt, voorzitter van Agrarisch West-Zeeuws- Waanderen; L. D'Hoore, lid van na turnvereniging Het Duumpje; J. van de Velde, voorzitter van de Vereniging Van Camping Exploitanten (WCE) en C. Almekinders, voorzit ter van de commissie, kij ken alvast op de menu kaart. Door Frank van Cooten tn Sanne Schelfaut DE menukaart bestaat uit twee hoofdgerechten. In het ene ge licht (het Kernenmodel) worden Cadzand-Bad, Nieuwvliet-Bad, Croede-Bad en .Breskens zoveel Hogelijk los van elkaar be schouwd. De recreatiedorpen [s de kust worden van elkaar gescheiden door open en schei- dende gebieden. Een onveilige situatie op de kustroute wordt toorkomen door onder meer het afsluiten van bepaalde wegen (oor het doorgaande autover- Alleen landbouwverkeer en openbaar vervoer mogen nog op wegen rijden. Daarnaast worden in dit model twee groen gebieden ontwikkeld: bij Cad zand-Bad (ongeveer 105 hectare) en bij Nieuwvliet-Bad (ongeveer 115 hectare). 'n het andere gerecht (het Streekmodel) daarentegen staat ie samenhang tussen de recrea- tiedorpen in het kustgebied cen- De commissie stelt in dit model een groot groengebied (235 hectare) voor tussen Nieuw- «liet en Groede-Bad. Het gebied sluit aan op de Zwargatse kreek enGroedse Duintjes. Volgens de commissie voegt een dergelijk uitgestrekt gebied een voorzie- toe van een geheel nieuw kter, met vele mogelijkhe- ien voor recreatie en natuur. Enig doorgaand autoverkeer on- ieriangs de kust blijft in dit mo ra mogelijk. Onder vuur aantal bijgerechten komt in e plannen terug, zoals ver- betering van de landbouwkundi- verkaveling; de aanleg van dertig hectare bos aansluitend san het bosgebied de Knokkert; realisatie van dorpsgroen bij "Tere dorpen; het aanleggen van 3700 meter recreatieve fiets- wbindingen in het achterland; Ook hier, bij Nieuwvliet-Bad, zijn groengebieden gepland. voorzitter van West-Zeeuws- Vlaan- het aankopen, ruilen en inrich- - ten van-283 hectare reservaat- en natuurontwikkelingsgebieden en het realiseren van extra par keerplaatsen (één hectare) langs de kust. De commissie probeert met de inspraak en voorlichting een zo'n groot mogelijk draagvlak te krijgen voor dit herinrichtings plan. In tegenstelling tot ruilver kavelingen wordt de uiteindelij ke knoop voor deze herinrichting doorgehakt door Gedeputeerde Staten. De beslissing of dit plan wel of niet doorgaat, wordt dus niet door de West-Zeeuws- Vlaamse bevolking genomen. Toch beseft de commissie dat er op het gebied van het verkrijgen van voldoende draagvlak in de streek relaties zijn met de on langs afgestemde ruilverkavelin gen Bierviet en Aardenburg. 'Gelegen in de nabijheid van pas afgestemde ruilverkavelingen, bestookt met een ontpolderings- plan en plannen voor nieuwe na tuur, voelt u zich als bewoner van Kust West-Zeeuws-Vlaan- deren onder vuur liggen. Bij ve len ontneemt het de motivatie zich nog betrokken te voelen bij de herinrichting. Kopschuw ge worden, is men niet meer zo snel geneigd te zien wat het herin richtingsplan kan opleveren', schrijft de commissie in de bro chure die vorige week in een op lage van achtduizend exempla ren bij de gezinnen in de kust is bezorgd. Vandaar dat de commissie de mogelijkheden en het belang van de inspraak benadrukt. Het plan moet immers zo breed mogelijk worden gedragen. Voorzitter J. Ramondt van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen, tevens commissielid, heeft daar een hard hoofd in. „Door het afstem men van Biervliet en Aarden burg is de herinrichting voor de landbouw een moeilijk verhaal. Ik heb niet de indruk dat de me ning van de landbouw zo is ver anderd. De uitspraak was in bei de gevallen immers duidelijk. Tweederde in Biervliet en Aar denburg stemde tegen. Kijk, het probleem is een gering toe komstperspectief voor de indivi duele boer en onvoldoende voor delen bij de herinrichting. De voordelen die in het plan staan, gaan niet voor iedere boer op. Daarnaast kun je de vraag stel len of het wel van deze tijd is om je bezit in andere handen te ge ven voor het opstellen van het plan van toedeling van de ka vels." Goed luisteren Commissie-voorzitter C. Alme kinders noemt het draagvlak heel belangrijk. „We willen niet opnieuw in een situatie komen als toen in Biervliet en Aarden burg. Het is daarom heel belang rijk tijdens de voorlichting en inspraak ons oor goed te luister te leggen. Als je maar tot logi- FOTO LANDINRICHTING EN BEHEER LANDBOUWGRONDEN IN GOES sche keuzes komt moet dat draagvlak.te vinden zijn. Er zijn in ieder geval wel aanzienlijke voordelen -ten aanzien van de landbouw. Wij verwachten dat veertig procent van de gronden geruild zal worden. Het bereken de voordeel bedraagt als gevolg van deze ruiling 130 gulden per hectare. Dat is toch aanzienlijk. Voordelen gaan overigens ook op voor de recreatie en natuur." Onder de recreatie-ondernemers en de mensen die de natuur een warm hart toedragen, is waar schijnlijk wel een groot draag vlak voor het herinrichtingsplan te vinden. „Het plan moeten we binnen de VVCE nog bespreken. Als het leidt tot een verbetering van het geheel is dat positief. Er zitten veel positieve zaken voor de recreatie in het plan, zoals de open gebieden en de groengebie den waar de recreatie veel baat bij heeft," meent J. van de Velde. „We moeten de plannen nog goed bestuderen, maar we den ken dat er bij de recreatie op dit moment een groot draagvlak kan komen. Het recreatief medege bruik van de groengebieden is immers zeer positief." Niet verrassend Deze woorden worden onder schreven door Almekinders. „In de groengebieden komen veel dag-recreatieve voorzieningen zoals fietspaden, voetpaden en ruiterpaden. Daarnaast wordt in het streekplan gesproken over een binnendijkse waterplas. Je hebt dan wel twintig, hectare no dig, maar deze mogelijkheid is zeker het onderzoeken waard." Ook voor Het Duumpje bestaan er geen grote struikelblokken wat de betreft de herinrichting. De natuurbeschermers zijn blij dat West-Zeeuws-Vlaanderen straks meer natuurgebied telt. „Het plan is een behoorlijke toe voeging aan een mooier en aan trekkelijker landschap," stelt L. D'Hoore. Hij begrijpt overigens de ophef vanuit de agrarische sector over dit plan. „Maar aan de andere kant is het vooront werpplan en milieu-effectrap port wat er nu ligt, niet echt ver rassend te noemen. Het plan is een logisch vervolg van eerder uitgestippeld beleid. Veel van dit beleid is vantevoren al vastge legd en wordt nu vormgegeven." Het gaat de landbouw volgens Ramondt niet zozeer om meer natuurgebied, maar juist om meer duidelijkheid richting de individuele boer. Hij doet voor stellen in een poging meer draagvlak te krijgen. „Je moet op een andere manier met het plan van toedeling omgaan. Als de boer vantevoren weet hoe het ka vel verdeelplan eruit ziet, is het voor hem makkelijker ja of nee te zeggen tegen het herin richtingsplan. Daarnaast zou je kunnen overgaan tot een vrijwil lige ruiling van kavels. Dat is een optie. Als je een flinke grondpot hebt, kan een dergelij ke opzet werken. Daarnaast blijft het natuurlijk wel noodza kelijk een aantal verplichtingen op te nemen, zoals het meewer ken aan de aanleg van natuur vriendelijke oevers. Het kan niet zo zijn dat je een stukje niet kunt aanleggen, omdat de boer dat niet wil op zijn land." Volgens Almekinders wordt er momenteel al op vrijwillige basis geruild. „Kijk, het ruilproces is momenteel gecompliceerd, lang durig en zeer dwingend. Van daar het provinciale onderzoek naar een andere manier van landinrichting. Wellicht worden de mogelijkheden voor vrijwilli ge kavelruil wat groter, maar dan heb je wel een probleem met de definitieve toerekening van de kosten aan het einde van de rit." Transferium Uiteraard heeft de recreatie ook verlangens. „Een sterk punt is het aanpakken van het verkeer langs de kust. Maar niet op deze manier," aldus Van de Velde. „Waar het op neerkomt is dat bepaalde wegen worden afgeslo ten voor het autoverkeer, terwijl er jaren geleden voor miljoenen guldens is geïnvesteerd in een aantrekkelijke kuststrook. Je moet het autoverkeer niet ver bieden, maar je moet de wegen verkeersluw maken. Daarnaast voel ik veel voor een transfe rium. Het aanleggen van bij voorbeeld drie grote parkeerter reinen waar het autoverkeer naar toe wordt geleid. De toerist wordt vervolgens door middel van een pendeldienst naar de plaats van bestemming gebracht. Je kunt bijvoorbeeld ieder kwar tier een bus laten rijden om de mensen op te halen. Mensen be talen voor een parkeerplaats, maar de bus is bij de prijs inbe grepen. Een dergelijk systeem werkt prima in Oostenrijkse- en Zwitserse steden. Ik denk dat zo iets hier ook goed kan werken. Maar dan moet wel iedereen be reid zijn hieraan mee te werken. Gemeente, recreatie-onderne- vermeersaruKie langs ae kust dij meuwvaet. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 C5 mers en paviljoenhouders." Almekinders wil nog niet al te veel op deze suggestie ingaan. „We gaan als commissie wel bin nenkort poolshoogte nemen in Schouwen-Oost, waar plannen bestaan ten aanzien van een transferium. Kijk, het afsluiten van wegen voor het doorgaande autoverkeer doen we alleen in het meest uiterste geval. Dit zijn immers zeer ingrijpende en dure maatregelen. Waar het om gaat, is het terugdringen van het door gaande verkeer onderlangs de kust. Het geleiden van het ver keer naar parkeerterreinen. Dat streven loopt ook in de pas met het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig." Van de Velde vindt het daar naast jammer dat er twee plan nen zijn waaruit gekozen moet worden. „Een moeilijk verhaal, omdat beide plannen goede za ken bevatten. Je moet beide plannen dus mixen tot één ge heel met alle voorgestelde groen gebieden. Als we toch moeten kiezen, gaat onze voorkeur uit naar één groot natuurgebied. Daar heeft de recreatie en de toerist veel meer aan." Volgens Almekinders is een com binatie van de twee modellen zeer goed mogelijk. „Het gaat er om dat we op basis van de in- praak tot een goed plan voor de streek komen." Inspraak Voor de aanleg van de multi functionele groengebieden zijn er op dit moment twee varianten. Het Kernenmodel met twee groengebieden bij Cadzand en Nieuwvliet en het Streekmodel met een groot groengebied bij Nieuwvliet. De persoonlijke voorkeur van D'Hoore van Het Duumpje gaat ook uit naar het grote groengebied. „Dit model biedt de meeste mogelijkheden voor de ontwikkeling van bos, grasland en water. Daarnaast is in zo'n gebied plaats voor recre anten en voor natuurliefhebbers. Je loopt elkaar minder in de weg. We moeten toe naar een multi functioneel gebied met bos, wa ter en grasland. We hebben hier- bij De Braakman als voorbeeld genomen." De drie organisaties wijzen op het belang van de inspraak. „Tij dens de voorlichting en inspraak moeten we duidelijk krijgen wat de inzichten van de landbouwer zijn. Het is nu nog immers zeer twijfelachtig of er voldoende draagvlak is bij de landbouw voor het herinrichtingsplan," meent Ramondt. „Het is in ieder geval een uitdaging te kijken naar oplossingen om voldoende draagvlak voor het plan te krij gen. We gaan als bestuur van Agrarisch West-Zeeuws-Vlaan deren met onze achterban pra ten. Want als de zaak niet door gaat, zijn een hoop andere land bouwers gedupeerd. Het is een uitdaging voldoende draagvlak te vinden, maar niet op basis dat de landbouw blijft inleveren." Iets moois Voor D'Hoore is het van belang dat de West-Zeeuws-Vlaamse bevolking steeds meer interesse toont voor de landinrichting. „Het moet nu maar eens duide lijk zijn dat de recreatie en de natuur een even grote rol spelen bij de plannen voor herinrich ting als de landbouw dat doet." Van de Velde vindt het essentieel dat naar alle geledingen .goed wordt geluisterd. Dan kan "er iets moois komen in de .streek. „Het is voor de commissie zaak goed te luisteren naar de opmerkingen en suggesties. Het hele rapport moet bespreekbaar zijn. We moeten met zijn allen zoeken naar goede oplossingen." Ramondt beseft dat hij als voor zitter van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen en als com missielid in een lastig parket te recht kan komen. „Dat span ningsveld besef ik. Als voorzitter moet ik de belangen van de land bouw nastreven en als commis sielid de belangen van het herin richtingsplan. Als eerst-aange- sprokene van de landbouw is de ze positie best moeilijk. Ik ben in ieder geval op voordracht van de landbouw in deze commissie be noemd. Als het er op aan mocht komen, is dus wel duidelijk waar mijn eerste verantwoordelijk heid ligt." Voor D'Hoore, ook commissielid, ligt de situatie eenvoudiger. „Ik verkeer in een mooie positie. Als lid van de landinrichtingscommissie en als lid van Het Duumpje kom ik in beide gevallen op voor bescher ming en uitbreiding van onze na tuur. Almekinders benadrukt het nut van de inspraak. „Alhoewel de herinrichting wel aan een aantal randvoorwaarden in het kader van de streekplanuitwerking moet voldoen, is er zeker nog speelruimte. We denken hierbij bijvoorbeeld aan de locaties voor de groengebieden, het dorps- groen, het slagensysteem en het onderbreken van bepaalde we gen in de kuststrook. Waar het om gaat is dat er een plan moet komen voor een veelzijdiger ge bied en voor verbetering van de leefbaarheid op alle terreinen. We moeten verder bouwen op de sterke punten van de kust strook. De voorlichtingsbijeenkomsten op 25 en 27 februari beginnen om 19.30 uur. Daarnaast worden in maart vier bijeenkomsten ge houden waar de aanwezigen ac tief mee kunnen denken en pra ten en tot slot is er een indivi dueel spreekuur op 2 april. Schriftelijke reacties kunnen tot 15 mei worden ingediend bij het secretariaat van de landinrich tingscommissie in Goes. C. Almekinders, voorzitter van de herinrichtings-commis- Sie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

de Stem | 1997 | | pagina 29