Liever Likke-baarden De juun in me In de kiem gesmoord Goedele Hete huwelijks nacht Zandloper Gastvrij onthaal HÉ JA, DAT KEN I pESTEM ZEELAND Zaltij d'r wel bij zijn? PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 C4 HET WAS waarachtig een waar feest, afgelopen week bij de commissie voor Algemene Be stuurlijke Aangelegenheden (ABA) in Sas van Gent. Zoals een collega zei: „Nog een letter B erbij en er zit zelfs muziek in deze vergaderclub. Het tijdstip van de bijeenkomst was in verband met een geheime vergadering van enkele ge meenteraadsleden in het be jaardenhuis De Redoute die zelfde avond vervroegd naar een uur waarop de meeste men sen normaal achter de etenspot zitten. Daarom had de gemeente broodjes aan laten rukken van een naburige smulgigant. Koffie en - speciaal voor de commis sievoorzitter, burgemeester Jo hanna van Rest - een forse kan melk maakten deze feestmaal tijd compleet. Mevrouw Van Rest liet niet na de vertegenwoordigers van de Pers er herhaalde malen op te wijzen dat de lekkernijen ook voor hun magen bestemd wa ren. „En wil iemand misschien mijn schijfje komkommer? Niet?" maakte ze het gastvrij onthaal van de gemeente com pleet. Sas doet zo wel erg zijn best de burgers beter te infor meren (en naar de zin te ma- ken).(HdP) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Cees Maas, Harold de Puysseleijr, Michel Reijns, Sanne Schelfaut, Eugène Vers- traeten en Camile Schelstraete. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, op- en/of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. BART UIT Terneuzen houdt er mee op. Begin van de week zette hij een particulier inlichtingen bureau op waar mensen tegen een laag tarief telefoonnummers konden opvragen, een variant op het bekende 06-8008 infor matie-nummer van PTT-Tele- com. Maar Bart deed het goed koper. Deed, ja, want twee da gen later hield hij het al voor ge zien. 'Grote broer' PTT kon zijn initiatief nietwaarderen en dreigde stappen te ondernemen. Bart voorzag mensen van tele foonnummers voor vijftien cent, de PTT doet dat voor zeker 77 cent per minuut. Bij aankoop van de cd-rom met alle telefoon nummers van Nederland ont vangt de koper namelijk van de PTT een pakket met voorwaar den wat wel en wat niet gedaan mag worden met die gegevens. En wat Bart deed mag volgens de PTT dus niet. Hij beweerde op zijn 'eerste werkdag' nog dat hij het pakket met voorwaarden nooit ontvangen had. Een dag later had hij het foldertje toch gevonden. En nu vindt hij het ri sico dus te groot. „Ik wil verder geen last met de PTT. Ik wilde gewoon met iets bezig zijn, maar na dit dreigement houd ik ermee op," vertelt Bart, die voor tach tig tot honderd procent is afge keurd. Overigens was de kans dat de PTT hem iets kon doen zeer klein, want hij wilde niet meer bekend maken dan zijn voornaam. Dat hij op die manier niet veel klanten zou krijgen, daar zat hij niet zo mee. „Ik wil de wel meer publiciteit, maar nu wil ik de zoektocht van de PTT niet te gemakkelijk maken," zei Bart.(MR) tW (MM de Sc/l04^&<Z& ■flop Gennekai die zie't wel zitten, ij weet nou al eel sekuur m oft kommende week is, al t'jaor, d'n sjuusten dag en om oeveel uur Aatt'n Westerscheldetunnel g'oped, gao d'oren en wie weet klopta wel, neor ij zie d'een dingen over t'oofd en dan enk 't nie eens over uitstel. jVie zegt'r dattij da nog moe toen? Wie zegt'r dattij 't zo lank Rooien kan? wa t'echt moe gaon kosten, oe groot de strop is, daor weet'm dan alles al van. ya gao d'ene keer d'r deur raijen ons dan kosten en will'm da dan nog wel? bttij de bui dan al zien angen en ettij ook geen vertrouwen meer in eel't spel? Al istij dan as VVD-er nie zo slecht as dienen Terneuzenjèr, wie zeg mij battij ook nie al vant zinkend schip gestapt is, want vertrouwd't gij? u zal eer de strop aon zien kommen as wij, zo ist in Terneuzen toch ook gegaan? he geloof toch zeker nie dattie dan to'dan de klappen vallen blijft staon? zit nie in die mannen ulderen aord en daor is nog iets dattij vergeet, jussen nou en 2002 ette kiezer zijn menuk ook weer 's van jèr gezeed. han zoute rekenuk wel al 's geprisseteerd keunen oren; dan kant ook int waoter vallen. d'ang tan elemaol af van ons! Da d'emmen wij in ons anden mee zijn allen. snap ook wel dat'n lolleken is dattij nou d'n dag van d'oppenuk al weet. Getuig wel van veel vertrouwen, maor ettij zijn bonen nie te vroeg in de week geleed? len tunnel da za wel goed kommen, da keun ze vast uitrekeren tot op d'n dag, rnaor °ft Jaop Gennekai dan nog zal zijn die of t'm offesjeel openen mag...? VOOR BRANDWEERMAN Luc Boey uit de grensgemeente Be- veren begonnen zijn witte broodsweken deze week met een wel zeer hete huwelijks nacht. Nauwelijks was de eerste huwelijksroes met zijn prille bruid Ria achter de rug, of hij kon uitrukken voor de felle brand bij Talke Forwarding in Kallo. Tot drie uur 's nachts was hij in de weer en dat was wel anders dan het jonge bruidspaar aanvankelijk in ge dachten had. „Ach," bleef echt genote Ria er tegenover een ver slaggever van de Gazet van Antwerpen laconiek onder, „als je met een brandweerman huwt, weet je dat zoiets kan gebeu ren. "(EV) ONDER HET motto 'Ontdek de magiër in jezelf' houdt ene Paul Liekens donderdag 13 maart een lezing in de Hulster biblio theek, zo valt te lezen in een door de bieb verspreid folder tje. Pe man wordt daarin voorge steld als 'gecertificeerd trainer Neuro-Linguistic Program ming' en heeft boeken geschre ven over mysterieuze zaken als karma, piramide-energie en reïncarnatie. Dat kan dus interessant wor den, maar de lezing is alvast niet besteed aan de Hulstenaar die zich met het foldertje op onze redactie meldde. „Ik," sprak hij, „heb persoon lijk liever dat ze Goedele uitno- digen."(EV) MISSCHIEN ZIJN mijn beste jaren achter de rug. Maar ik wil ze niet terug. Niet met het vuur dat nu in me is. Dat is een prachtige stelling die ik eens ergens las en nooit vergeten ben. Ik dacht er weer aan toen ik onlangs in de Schaapskooi in Nisse met een grote groep Zeeuwen zat te praten over een herwaardering van de Zeeuwse talen. In de straten, in de winkels, on der de dekbedden en op de schoolpleinen, het Zeeuws moet er weer luid gaan klinken. Dat willen we, dat gaan we proberen op allerlei manieren en of het lukt is een hele grote vraag. Maar die vergadering. Het aantal jonge mensen was gering het aantal echt jonge mensen nul. De gemiddelde leeftijd van de groep lag toch boven de vijftig. Logisch waar schijnlijk, want de streektalen sterven snel uit en de laatste nog levende generatie die het echt als eerste en soms enige taal gebruikte, zit in die cate gorie. Vroeger zouden ze zich er waarschijnlijk nauwelijks over hebben opgewonden, over hun moerstaal. Of zich er zelfs voor hebben geschaamd, zoals zove- len vandaag de dag nog doen. Het was de taal van de straat. Ze hadden het over huus als ze kinderen bedoelden en over wudder in plaats van wij. Een man noemde zijn vrouw wuuf en een vrouw haar man vint. Impersant was ondertussen en een fleemsmoel een slijmbal. Ze zeiden naebie in plaats van bijna en een tijdje was een stuitje. En wanneer de groentenboer tegen zijn klant zei dat-ie de zak met aardappels in de hoek had geneukt, had hij het niet over seksueel misbruik van een onschuldige zak knollen, nee hij liet ermee weten dat hij de zak in de hoek had gezet. Een mevrouw woonde in de stad, een vrouwe in de dorpen en de hoven. Het grasveld was geen luxe maar een bleik, waarop de vrouwen de witte was gratis door de zon lieten bleken, en waarop je dus nooit met je vuile schoenen mocht lo pen. En alleen in Westkappel na tuurlijk, noemden ze de tele foon een varrelulder. Maar niet heus. En een luciferstokje een zwammetje, een bijnaam een biesmak, een terugtraprem een verommestomper. Een bezem heette er bamboes en ja heette er yes. En dat is wel heus. Wat je niet op kunt schrijven is de melodie van de talen. Ieder een zong liedjes zonder het te beseffen. En de voorzichtige nuances. Ze hadden een hekel aan het directe ja en nee. Als je vroeg of iemand moe was kreeg je als antwoord: och, ik zitte lekker. Maar goed. Dat is van oude ta len en dingen die voorbijgaan. De streektalen, die sterven uit. En die groep mensen dus, die wil dat voorkomen. Daarom, en dat werd gaande de bijeen komst steeds duidelijker, heb ben ze nu een veel sterker besef van him moerstaal dan vroeger, toen ze automatisch juun zei den tegen ui en dat gewoon vonden. Nu beseffen ze dat ui veel gewoner aan het worden is dan juun en daar komen ze te gen in opstand. Ze gaan die juun verdedigen met een vuur dat er vroeger, toen ze in hun beste jaren waren, niet was. Omdat het niet nodig was. Iedereen beleeft natuurlijk de dingen anders. Maar ik proefde naarmate de bijeenkomst vor derde en er meer sprekers hun zegje hadden gedaan, een groeiend enthousiasme. Ze za ten mekaar gewoon op te junen die Zeeuwen, dat was het. En na afloop streektaalden ze vro lijk verder en zwermden ze uit door de Zak op weg naar huis. Ik had er een goed gevoel over, maar wist niet echt goed waar om. Het is de juun in me. Zo noem ik het maar. En vroeger had ik geen juun in me. Dat weet ik zeker. Daarom ook wil ik mijn beste jaren niet terug. Niet met het vuur dat nu in me is. (CM) HONDJE MAX betekende alles voor haar. Overal ging hij mee naar toe en vol vertedering werd hij door haar geknuffeld en verwend. Maar ook Max had niet het eeu wige leven en vorige week, op de respactabele hondenleeftijd van zestien jaar, kreeg hij een spuitje om zachtjes in te slapen. Max kon zijn plasjes niet meer ophouden, en het hondje was le vensmoe. Wat een verdriet voor zijn ba zin, ze zag het even niet meer zitten na al die jaren van trouw Max-gezelschap. Ze besloot de hond te laten cremeren, zodat haar beestje toch nog een beetje bij haar was. In een urn wel te verstaan. Het overleden beest werd naar het crematorium gebracht en zou zo snel mogelijk worden te ruggestuurd. Twee dagen later al had ze de urn met de as van Max op de schouw staan en vertelde trots aan haar vriendinnen dat Max op deze manier toch bij haar was. „Goh," reageerde een van die vriendinnen. „Waarom stop je zijn as niet in een zandloper?" Vol verbazing keek de vrouw haar vriendin aan. „Nou, dat is simpel uit te leggen," vervolgde die, „Als je Max in een zandlo per gooit, kun je 'm nog laten lopen ook!" (SS) Februari is snoeimaand en de afgelopen weken zijn medewerkers van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten dan ook druk geweest om parken, perken en bosschages voor te bereiden op een nieuwe lente. De gemeenten beschikken inmiddels over een ruime houtvoorraad, en het zijn deze stapels hout die de open-haardbezitters doen likkebaarden. De aanblik van zoveel kuub wekt bij de echte sto ker begerige blikken op. Maar helaas, helaas, in de wereld blijft het ongelijk verdeeld, 't Zal ko mende winter wel weer een netje met een paar blokkies hout bij het benzinestation worden... FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Zaterdag ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. J. van Dijk. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. A. Engler. Vlissingen ('t Anker) 9.30 u. A. Eng ler. Zondag HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland, 17 u. ds. Biervliet: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Kindernevendienst in 't Trefpunt. Breskens: 9.30 u. ds. R. Blokland. Cadzand: 9.30 u. ds. Houwaart. Groede: 9.30 u. ds. C. v. Dam. Hoek: 10 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse: 10 u. ds. A. de Meij Meci- ma mmv kerkkoor Philippine, Sas van Gent en Sluiskil. Hoofdplaat: 10 u. ds. Postma. Hulst: dienst te Hontenisse. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: geen bericht ontvangen. Retranchement: geen dienst. Sas van Gent: 10 u. ds. R. Wasterval. Schoondijke: 9.30 u. ds. v. Eekeren, dienst in Gereformeerde Kerk. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Hou waart. Sint Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: geen dienst. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. cand. B. de Pouw, 19 u. avonddienst. (Opstandingskerk): 10 u. ds. M. Meij- ting. (Huize Ter Schorre): 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje: 11 u. dhr. v.d. Bouwhede. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reindere. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 u. ds. J. Arendse, 17 u. ds. A. Baas. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10.45 u. ds. A. Poppe. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. R. van El- deren. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. en 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L- Leef- tink. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 9.45 en 15.15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (het Ravelijn) 10 u. W. Koster. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. dhr. T. v. Nes. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9.30 u. geen dienst. Retranchement: 11 u. geen dienst. Nieuwvliet: 10 u. ds. M. Nijkamp (HA). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. geen dienst. Goes: 10 u. geen dienst. Middelburg: 11 u. geen dienst. Vlissingen: 9.30 u. gespreksdienst. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (Ontmoetingskerk), 10.30 u. ds. H. Valk. Oostburg: (gereformeerde kerk), 10 u. ds. J. Riesebos (HA). Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. ds. C. van Duinen (HA). CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. A. van der Meer. NJEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg-H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jans teen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zond. 9.30 u. z: AFLEVERING 499 G. de Jaeger-van Hecke uit Westdorpe bezorgde ons het lied "t Is bij alle mensen wat'. Dit lied, schrijft ze, werd in de jaren dertig gezongen door de marktzangers Riebe de Bier en Tamboer op de markt te Zelzate. Voor een frank hadden we een krant vol met liedjes. Tamboer was geen onbekende in de grensstreek tussen Sint-Ni- klaas en Brugge. Roger Hessels uit Brugge schreef er een boek over van wel 700 pagina's of zoiets. Tamboer had een 'franke mui- Ie' zoals Hessels het onlangs op de Interprovinciale Dialectendag in Den Dullaert in Hulst vertelde. Daarom was hij geliefd en ge vreesd. Geliefd bij het publiek, gevreesd bij het groot volk en de pasters als ze eens over de schreef gingen en hij hun daden in een lied bezong. 'T IS BIJ ALLE MENSEN WAT Je bent van alle soorten mensen op het wereldplein. Dat is bovendien klaar genoeg te zien. Ja ge ziet er velen snijden met een slechte snee De tijd die brengt dat echt zo'n beetje mee. Daarom zal ik hier fijn Bezingen in 't refrein Wat er zoal gebeurt Ik heb alles nagespeurd. Refrein: Stanse klaagt ervan Die heeft een slechte man. Haar gebuur Marie Die roep van sapristie, Zeg mijn kind wilde gij n'n keer wa weten? Ik zit weer haast deze week zonder eten. En de mijnen dan zegt de vrouw van Jan 't Was weerom al bal. Hij kruipt overal. Het was één uur van d'n nacht en hij was toch zo zat Laat ons zeggen: 't Is bij alle mensen wat. 't Kleinste kindeken van Linberg stalen z'uit z'n wieg. Niemand heeft het gehoord nog slechter of een moord. Kreuger schoot hem door den kop en 't was ermee gedaan, Omdat z'n zaken niet zo goed meer gaan. N'n rijken fabrikant Steekt zijnen boel in brand En 't wijf van Rosten Pier Is gevlucht mee n'n lansier. Refrein: Onze melkboerin die moet de ketel in. Ze heeft genoeg gedoopt en ons genoeg gekloot. Een bediende met zijn gouden knoppen Moet nu ook alle dagen gaan doppen. Op 't trubinaal voor een groot schandaal Krijgt een rijke man twintig jaar gevang. Beste vrienden die klappen elkaar achter 't gat Laat ons zeggen: 't Is bij alle mensen wat. Refrein: Stanse die verkoopt n'n druppel achter grendel en slot. Maar wel sapperloot dat is mij daar een kot. Enen cafébaas wordt gesnapt door enen chef-kommies, Omdat hij jenever schonk aan Lange Sies. Mijn tante die ligt slecht Mijnen onkel is berecht Als Sente Pieter belt Ben ik meester van hun geld. Refrein: Dus ik ben de baas en nog niet zo dwaas Ik heb bovendien alles afgezien. Wordt ge soms achtervolgd door een kemel Als ge dood zijt dan krijgt ge d'n hemel. Zwarte Coilette zegt: Jongen dat is echt. 't Leven is zo zoet, zelfs met tegenspoed. Wij zijn arm, maar eerlijk, ik zeg u maar dat! Laat ons zwijgen, 't is bij alle mensen wat. Refrein: Pegam.

de Stem | 1997 | | pagina 27