Daders blijven vaak onvindbaar DE STEM Dancing La Luna na overlast dicht Elf aanhoudingen in de Kanaalzone LUtO Felle brand legt loods in Hulst in de as Slachtofferhulp voor toeristen groot succes 'Opleiding niet staken vanwege een handicap' O C1 Doorrijden na een aanrijding neemt in Zeeuws-Ylaanderen flink toe 8. Frankrijk 17. Portugal Axelse kinderen krijgen hun zin Jonge dieven aangehouden brabanthallen Nieuw complex van ROC komt aan de Zeldenrustlaan Grensoverschrijdende drugsactie Gehandicapten-project moet eind dit jaar rond zijn bij het ROC Westerschelde HEAO Breda 23 februari Accountancy Co-op Accountancy Bedrijfseconomie Bedrijfskundige informatica Commerciële Economie International Business School Management, Economie en Recht -e nu is ver weg dichtbij.. 22 FEBRUARI 1997 B4 Zeeland ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 ord 025 is er geen potlood of te- hebben we al in 1989 afgezwo- •vey Postlethwaite. De computer levert Tyrrell voor de 25e keer e maar soms ook gekke wagens. ;r kleine voorwieltjes had. Jody nd Prix-races mee. tioneler. „Het is een voorzetting en reden," legt Postlethwaite uit. Ie auto. Het kwam er alleen niet ensen over liet." rrrell de laatste twaalf jaar langs uüt, Honda, Illmor en Yamaha gen. In 1993 beleefde Tyrrell het het wereldkampioenschap. Ook ;st. De Yamaha-motor was niet ude liefde: Ford. Jos Verstappen irvaring met Ford, want een mo- netton waarmee hij in 1994 zijn de echte fabrieksmotoren. Die eren aan het team van Tyrrells Voor Tyrrell rest de 'klantenuit-, icht cilinders. Dat betekent een g pk en dus veel meer snelheid, orden vervaardigd door het Ne- banden is de keuze gevallen op n 1997 Versteviging kreukelzone achterste deel versnellingsbak. Schokbestendig bij bots-snelheid tot 432 km/u. Verstevigde achterophanging Versteviging stuur en stuurkolom. Stuur moet 7 centimeter kunnen inklappen wanneer coureur met bepaalde kracht tegen stuur slaat. Verstevigde voorophanging. Deze moet bij een botsing tot 60 graden kunnen buigen zonder te breken. Extra spoilers zijn in deze zone niet toegestaan. 0™. Jr'*' [oor Harold de Puysseleijr Iferneuzen - Doorrijden na Ln aanrijding is een ver- I schijnsel dat zich in Zeeuws- I Vlaanderen de laatste jaren in I senemende mate voordoet. I De politie slaagt er veelal niet i I jn de daders te achterhalen. J Dat blijkt uit cijfers van de poli- 1 lie in Zeeuws-Vlaanderen over je aantallen doorrijders na een 1 aanrijding in de afgelopen vijf I jaar. I Vergeleken met twee jaar gele- I jen is het aantal automobilisten t er na een botsing stilzwij- I iend vandoor ging vorig jaar met :m/u eal 306 km 4250 m 0190,2 km/u 29 juni Magny-Cours m/u fa 305,2 km 4360 m (jj 182,4 km/u 26 oktober Bstor'! zo'n twintig procent gestegen (1994: 425 keer, 1996: 500 keer). Het aantal verdachten dat de po litie in verband met dit misdrijf wist aan te houden, steekt schril af bij deze cijfers. Het ging om tien verdachten in 1994 en negen vorig jaar. Ook afgelopen donderdagoch tend was het weer raak en wel in Terneuzen. Een 27-jarige auto bestuurster uit Clinge werd door een onbekende automobilist(e) op de Guido Gezellestraat rechts ingehaald en gesneden. Daarbij botste de onbekende tegen de au to van de vrouw uit Clinge. Die bleef achter met een gedeukte auto. Het schadebedrag was nog niet bekend. Doorrijden na een aanrijding is een misdrijf. Het is verboden de plaats van het ongeval te verla ten als er letsel of schade aan een ander is veroorzaakt, meldt de wet. Er zijn enkele uitsluitingsgron- den. iemand die wel uitstapt na een aanrijding en de tegenpartij de kans geeft zijn persoonlijke gegevens te noteren, en vervol gens doorrijdt nadat die tegen partij verzuimd heeft dat te doen, is niet strafbaar. Ook ie mand die zich binnen twaalf uur na doorrijden bij een ongeluk vrijwillig meldt bij politie of ma rechaussee kan niet voor dit feit worden vervolgd. De straffen die op doorrijden na een aanrijding staan, zijn niet mals. In het wetboek van Straf recht staat dat de maximumstraf drie maanden gevangenisstraf of een geldboete van 10.000 gulden is. Bijkomende straf kan een rij ontzegging van ten hoogste vijf jaar zijn. Uiteraard is de hoogte van de straf afhankelijk van de omstandigheden. Het feit dat steeds meer wegge bruikers doorrijden na een onge luk, wordt ook bij het Waarborgt fonds Motorverkeer in Rijswijk geregistreerd. Het Waarborg fonds vergoedt onder meer de schade die is veroorzaakt door personen die reden met een on verzekerd of gestolen motorrij tuig. Ook wanneer de dader op het kerkhof ligt, vergoedt het Waarborgfonds de schade. Uit het jaarverslag 1995 blijkt dat het Waarborgfonds 44.000 claims met een totale waarde van tachtig miljoen gulden moest vergoeden. Een stijging van twee procent in vergelijking met het jaar daar voor. Het overgrote deel van de claims komt van mensen die hun auto beschadigd op een parkeer terrein terugvinden. Deze zoge naamde 'supermarktschade' re gistreerde het Waarborgfonds dertigduizend keer. Deskundi gen wijten de stijging van het aantal claims bij het Waarborg fonds aan een combinatie van factoren. Het wagenpark is de afgelopen twintig jaar enorm ge groeid. Daarnaast heeft het ook te ma ken met de mentaliteit van steeds meer weggebruikers. Ze voelen zich niet verantwoordelijk voor hun daden. Andere elementen die een rol spelen bij doorrijden na een ongeval of aanrijding zijn drankgebruik en paniek. Ook de angst om de no-claim-korting op de verzekeringspremie te verlie zen is voor sommige mensen een reden om niet te stoppen. Axel - De negenjarige Niek de Meyer en de tienjarige Meivin Rijckaert uit Axel krijgen hun zin. De speelter- reintjes in Axel worden ver boden voor honden en dus moet het daar voorbij zijn met de overlast van honden poep. Onlangs leverden de twee een hele lijst handtekeningen af bij burgemeester W. de Graaf. Niek en Mei vin waren het beu dat hun broeken en die van hun vriendjes elke keer na het spelen onder de hondenpoep zaten. En het college van Burge meester en wethouders in Axel heeft geluisterd. Speel terreinen aan de Anthonie van Dijckstraat en aan de Singelweg/Emmastraat zijn al schoongemaakt. Verder heeft het college besloten de speelterreinen in Axel aan te wijzen als plaatsen waar geen honden meer mogen ko men. De politie gaat dat con troleren. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft vier jongens uit Terneuzen geverbali seerd. Ze zijn gepakt voor dief stallen van kleding en sport schoenen, met een totale waarde van 1500 gulden, uit een winkel aan de Alvarezlaan in hun woon plaats. De politie ging speuren naar aan leiding van de meldingen van de diefstallen. Ze stuitte daarbij op vier jongens van 12, 13 en 14 jaar oud. De meeste gestolen spullen zijn achterhaald. De jongens heb ben bekend. Ze pleegden de dief stallen om meer zakgeld te heb- Een felle uitslaande brand heeft een loods aan de Veldstraat in Hulst in de nacht van donderdag op vrijdag volledig in de as gelegd. Honderden tonnen stro en enkele land bouwmachines gingen in de vuurhaard verloren. De schade is nog niet bekend, maar loopt wellicht in de tonnen. De brandweer van Hulst rukte donderdag rond 21.00 uur met drie voertuigen uit om de brand te bestrijden. Er was echter geen redding voor de loods en de spullen daarin s 0\ Ox tl fl Van onze verslaggever Vrasene - De ook door de Zeeuws-Vlaamse jeugd druk be zochte dancing La Luna op een steenworp afstand van de grens bij Vrasene moet dicht. De provincie heeft de milieu vergunning die de gemeente Beveren had verstrekt vernie tigd. Dat gebeurde als reactie op een wassaal beroep dat de omwo nenden hadden ingesteld tegen de vergunning voor La Luna. Volgens de bewoners is er een flinke geluidshinder en heeft de buurt ook last van af- en aanrij dende verkeer. Het provinciebe stuur baseert de beslissing op gegevens van het Provinciaal Centrum voor Milieu-onder- zoek. Dat kwam tot de slotsom dat het geluidsklimaat rond de dancing ernstig, verstoord wordt. De eigenaar kan nu nog proberen zijn gelijk te halen bij de Raad van State. In Hulst zal men niet erg rouwig zijn om de sluiting van La Luna. Immers, ook in de Reynaertstad zorgt de dancing regelmatig voor overlast door het aanplak ken van allerlei affiches en het rondstrooien van pamfletten. (ADVERTENTIE) NATIONALE IDEEËNBEURS VOOR TUINAANLEG EN DECORATIES 'S-HERTOGENBOSC 111 "AC 27 F.N VRIJDAG 28 FEBRUARI VAN 10 00TOT 22.00 UUR. ZATERDAG 1 l«n?0NUAG 2 MAART VAN 10.00 TOT 10.00 UUR INFONUMMER (073) 6293293 Door Michel Reijns Terneuzen - Om de kans op een baan voor lichamelijk ge handicapten zo groot mogelijk te maken start het Regionaal Opleidingscentrum Wester- schelde (ROC) het project Ex pertise Opbouw Beroepsoplei dingen Gehandicapten (EBG). Het EBG is een project waarbij gehandicapten tussen de zestien en veertig jaar het reguliere on derwijs op het ROC volgen, maar wel persoonlijke begeleiding krijgen om na het behalen van een diploma meteen werkzaam kunnen te zijn. „Het mag niet meer voorkomen dat een gehandicapte zijn oplei ding stopt op basis van zijn han dicap," stelt projectleider T. Her man duidelijk. Hij was docent op het opleidingscentrum, maar is nu volledig vrijgemaakt om dit door het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) opgezette project op te starten in Terneuzen. Want haast is geboden. Voor 31 december moet het begeleidingsmodel na melijk in de steigers staan, zodat het project van start kan gaan. „Maar dat is ontzettend moeilijk. We moeten werkgevers bewust zien te maken van het feit dat ge handicapten gewone werknemers kunnen zijn. Dat vraagt om een mentaliteitsverandering en dat lukt niet zomaar even," zegt Her man. Het project is speciaal bedoeld voor mensen met een functionele f' w beperking, zoals dat heet. Moto risch en visueel gehandicapten, chronisch zieken en mensen met dyslexie. „En dat zijn prima werknemers. Zij zijn supergemo- tiveerd, want als zij eenmaal een baan hebben, dan koesteren ze die, die willen ze nooit meer kwijt," zegt Herman. Ruim dertig gehandicapte men sen volgen op dit moment al het onderwijs op het ROC. Maar er kunnen er volgens Herman nog veel meer bij. „Maar dat komt wel, als er een maal een duidelijke structuur is." Bij aanmelding wordt de handi cap en de vooropleiding geno teerd. Bovendien bekijkt het ROC wat individueel de mogelijkhe den zijn. „De deelnemers volgen dan gewoon net als anderen het reguliere onderwijs, maar we zet ten voor de gehandicapten een individueel traject uit," vertelt Herman. Op die manier moet de kans op een baan vergroot worden, in de sector techniek, economie of dienstverlening en gezondheids zorg. „We leiden op in bijna alle richtingen. Dus daar kan het niet aan liggen." Want het blijft Herman pijn doen dat mensen met een lichamelijke handicap zo moeilijk op de ar beidsmarkt integreren. Herman, afkomstig uit het vormingswerk met gehandicapten, weet dat uit ervaring. En het vraagt ontzettend veel energie en tijd om werkgevers te Terneuzen - Het beroepsonderwijs moet geconcentreerd worden. Daarom krijgt het Regionaal Opleidingscentrum Westerschelde (ROC) een nieuw gebouw. Binnen twee jaar moet op de plek van het huidige hoofdgebouw aan de Zeldenrustlaan in Terneuzen een nieuw, grotere complex komen. Nu is het onderwijs op het ROC nog verspreid over vestigingen aan de Zeldenrustlaan, de Rembrandt- laan en de Walstraat. Na de nieuwbouw komt al het odnerwijs sa men in een gebouw. Bij de realisatie van het nieuwe complex moet volgens projectleider T. Herman rekening worden gehouden met het nieuwe project 'Ex pertise Opbouw Beroepsopleidingen Gehandicapten (EBG). Een project dat lichamelijk gehandicapten na hun opleiding aan een baan moet helpen. „Nu we een nieuw gebouw neerzetten, vind ik dat er meteen naar voorzieningen voor gehandicapten gekeken moet worden," zegt Herman. interesseren om een gehandicap te in dienst te nemen. „Het klinkt misschien gek, maar eigenlijk zouden er meer gehandicapte werkgevers moeten zijn. Dan zijn ze bekend met de specifieke pro blematiek die er toch bij komt kijken." Volgens Herman is het 'een kwestie van een cultuur ver anderen'. „En dat valt niet mee. Ik voer gesprekken met onderne mersverenigingen en werkgevers. Maar ook met instanties zoals Arbeidsvoorzieningen en het GAK. Die laatste twee zijn heel belangrijk om te bemiddelen bij het verkrijgen van een baan. Ge lukkig staan zij positief tegen over dit project. Nu de werkge vers nog." Herman begrijpt het wel. „On dernemers willen winst maken, met gezonde werknemers. Maar een werknemer met een handicap kan net zo slim zijn, hoor. En de rompslomp, hè. Dat vinden ze niet aantrekkelijk." Herman denkt voorlopig aan de korte termijn. „Ik geloof heilig in persoonlijk contact met een werkgever en dan per bedrijf een succesje boeken. Als we er van de dertig tussen de een en de vijf aan een baan kunnen helpen, dan zou ik al heel tevreden zijn," zegt Herman. Maar de tijdsdruk is hoog. „Het wordt krap om het voor 31 de cember rond te krijgen. We heb ben het ministerie verzocht om uitstel, maar dat moeten we nog afwachten. Kijk, we kunnen niet maar half werk leveren, dan zakt het ook zo weer weg." Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een grensoverschrijdende drugsactie in de Kanaalzone zijn elf verdachten gearresteerd. Daarbij zijn ook verdovende middelen en illegale wapens inbeslaggeno- men. De aangehouden verdachten varieerden in leeftijd van 18 tot 32 jaar en kwamen uit diverse plaatsen in Frankrijk en Bel gië, maar ook uit Terneuzen. De vangst aan verdovende middelen was 110,9 gram weed, 55,9 gram hasj, negen joints, 1,6 gram cocaïne, 3,4 gram heroïne. Verder namen de dienders de nodige verboden wapens af. Een stiletto, een vlindermes, een boksbeugel en een gasbusje zijn inbeslaggenomen. Tien transacties tot een totaal van om en nabij de vierduizend gulden waren het gevolg. Daar naast reikten de agenten negen dagvaardingen uit. Tenslotte kregen acht verdach ten een binnenstadverbod voor Terneuzen van 28 dagen opge legd. De actie in het kader van het speciale drugsbestrijdingspro- ject Houdgreep vond afgelopen donderdag tussen 11.00 uur en 22.00 uur plaats door de doua ne, marechaussee, Zeeuws- Vlaaamse politie, justitie en de rijkswacht van Gent. Van onze verslaggever Middelburg - Slachtofferhulp aan toeristen in Zeeland in de zomermaanden is een groot succes en krijgt een vervolg. Mits de diverse overheden bereid blijven het werk van Slachtoffer hulp financieel te ondersteunen. Zekerheid daarover bestaat nog niet. mogelijk. De nabluswerkzaamheden namen tot gistermiddag in beslag. De technische recherche van de politie en de milieudienst van de gemeente gingen gisteren op onder zoek uit. De politie in een poging de nog onbekende oorzaak van de brand te achter halen, de milieudienst om te bekijken of er schadelijke stoffen in het spel waren. Voor zover gisteren bekend, is de gezondheid van omwonenenden niet in gevaar geweest. De eigenaar van de loods was verzekerd tegen brand. foto camile schelstraete Volgens coördinator L. Smit van de stichting Slachtofferhulp Zee land heeft het driejarig toeristen- project boven verwachting ge functioneerd. Bij aanvang van het project in de Kop van Schouwen in 1994 hiel pen de vrijwilligers van de stich ting in de zomermaanden 85 slachtoffers. Door uitbreiding naar de andere toeristische delen van de provincie nam het aantal geholpen slachtoffers de daarop volgende jaren toe. Zo werden vorig jaar 251 slachtoffers gehol pen. Telt Slachtofferhulp ook de men sen mee die geholpen werden bij de brand in hotel De Zeeuwse Stromen, dan komt het totaal zelfs uit op 389 mensen. Het grootste deel van de slachtof fers bestond uit mensen die be trokken waren bij verkeersonge lukken. Met 104 is dat bijna de helft van het aantal geholpen slachtoffers. Verder bleek uit de registraties van Slachtofferhulp dat, naast de Nederlandse toerist, de Duitse toerist een groot deel uitmaakte van het totaal aanteal geholpen toeristen. De chef van het politie district Walcheren, commissaris J. Dirksen, sprak in eerder in een brief aan Slachtofferhulp al de hoop uit dat er ook dit jaar geld zou worden gevonden om het project een vervolg te geven. De hulp strekte zich over veel terreinen uit. Niet alleen directe hulp bij ongeval of misdrijf, maar ook nazorg. Contact opnemen met soortgelijke bureaus in het geboorteland van de buitenland se toerist, hulp verlenen bij het verkrijgen van nieuwe identiteit spapieren of het laten overmaken van geld, zijn voorbeelden. Ook probeerde Slachtofferhulp te be middelen bij geleden schade. Dat was beter dan dat een slachtoffer moest wachten op een oproep van de Nederlandse Justitie om zich 'te voegen' in de strafzaak. Een bijkomend probleem was dat (buitenlandse) toerist-slachtof fers bijna volkomen hulpeloos waren. Ze spraken de taal niet, kenden de weg niet. En het kwam extra-hard aan slachtoffer te zijn tijdens je vakantie. Dat was ei genlijk de periode waarin je dacht eens lekker alles van je af te kunnen zetten en binnen een paar minuten was dat idee verdwenen. Het idee om vakantiegangers slachtofferhulp te verlenen da teert al van zo'n drie jaar geleden. De medewer kers van Slachtofferhulp merk ten dat steeds meer toeristen slachtoffer van misdrijven en on gevallen werden, maar waren op dat moment niet uitgerust om goede hulp te verlenen. Je had, om maar wat te noemen, bijvoor beeld vrijwilligers nodig die vreemde talen spreken. (ADVERTENTIES) HOGESCHOOL WEST BRABANT zondag B- I open dag van 13.00 tot 16.30 uur Locatie: Hogeschoollaan 1, Breda Tel.: 076-52 50 600 52 50 550 Hogeschool West-Brabant maakt werk van je studie! -zk- met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa gerrit aejonge axel Oranjestraat 5 - Telefoon 01 IS - 562710

de Stem | 1997 | | pagina 21