baar Contact ^an Hanegem met Nigeria nog "in pril stadium' Harde kern mag alsnog naar Arena \en Pakkans 4supporters' is te klein Voorzorgsmaatregelen utte Raats UITSLAGEN STANDEN Laserpen nieuw wapen supporter Top honderd blijft illusie voor 'Big Dick' Uit vrees voor rellen 'GRONDEN NU OPEN SPORT B2 lp de onrechtvaardige gevolge Irvan voor een specifieke groei namelijk ouders die hun kinden lente moeten betalen wege Schuldig erkende bedragen'. Hoewel de aftrekbeperking vooS Jlie ouders volledig geldt, moeteij Iele kinderen wél belasting over de (ontvangen rente betalenZo'n si-1 uatie komt bijvoorbeeld voor als I luders gebruik maken van de ichenkingsvrijstelling aan kindel •en zonder dat feitelijk geld; vordt overgemaakt. Er ontstaat I lan dus een schuld van de ouder|j lan de kinderen. Ook in allerlg indere situaties kan dit spelen lerweert 08 Koeman doet beroep op legioen SPORTNIEUWS KORT Valckx verlengt contract met PSV Nunez verdedigt Robson FIFA voelt voor video-experiment Steffi Graf neemt maandje rust Eerste controle op bloed negatief NIEUWE SPORT/FANSHOP Toekomst Kami nog onzeker 1997 DE STEM ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 j i ttt: 1j_jij _1ui4. tvt«j13t I Bii twijfel over de vraag of voor 1 een lening de rente-aftrek be- I perkt zal worden, is het verstan-1 dig vooraf advies te vragen van I een belastingadviseur of de belas tingtelefoon te bellen'. 06 - 0543. IYan onze verslaggever Haarlem - Willem van Hane- mïi is een van de kandidaten 0 bondscoach te worden van Nigeria- De voormalige trainer van Feye noord heeft inmiddels oriënte rend gesprekken achter de rug met mensen van de Nigeriaanse voetbalbond, maar volgens zijn vrouw en zaakwaarnemer Ma- rianna bevinden de onderhande lingen zich nog in een pril sta dium. „Het nieuws is wat te vroeg uit gelekt," aldus mevrouw Van Ha- negem. „Wim heeft enkele keren met die mensen gepraat, meer nog niet. Ik heb bijvoorbeeld nog helemaal niet met ze gesproken over de zakelijke kant en wij zijn voorlopig ook niet van plan naar Lagos te gaan. Laat die mensen eerst maar eens hier komen. Bovendien, er zijn ook nog diverse buitenlandse clubs geïnteresseerd en Wim kan op tv aan de slag (onder andere bij 'Voetbal', van Veronica, red.), we moeten alles dus nog op een rijtje zetten." Van Hanegem, gisteren zelf niet bereikbaar, voelt zich volgens zijn vrouw in ieder geval wel ge vleid door het aanbod uit Nige ria, dat regerend olympisch kam pioen is en tijdens het laatste WK ook al opzien baarde. „Hij zou dolgraag met zulke goede spelers willen werken, maar het betekent wel dat onze hele privé-situatie weer ondersteboven gegooid wordt." Nigeria werkte al eerder met suc ces met Nederlandse bonds- coaches, namelijk Clemens Wes terhof en Jo Bonfrère, die de ploeg in Atlanta naar olympisch goud leidde. Behalve Van Hanegem zijn er overigens nog meer kandidaten, onder wie de Fransman Trous- Botterdam (anp) - De harde kern van Feyenoord-suppor- ters heeft toch een kaartje gekregen voor de wedstrijd Ajax-Feyenoord van aanstaande zondag. "1! en J. Vermeerstraat t om te wonen! Heerlijk uw eigen Ihterkant van het huis is een berging n, dus binnendoor, bereikt. Op de n besloten hal met het toilet en de i de ruime woonkamer. De open aan de achterzijde van het huis. De gewone en één zeer ruime slaapkamer aste wastafel en tweede toilet, rprijzen vanaf 676,- per maand. nlichtingen: traat 16, Hulst. Tel.0114-314182. [en de ABN AMRO met als onderwerp: I30 uur denburg. Cerkvoort 17-458258 lMRO De bank >or alle seizoenen Isch openschuivend dak daken in alle stijlen iaanse stijlen lische profielen |sch onderbroken profielen perkte kleurkeuze bi-color foncept tot einduitvoering olledige begeleiding iaardmodellen vlier pbadoverdekkingen 's Zondags geslofen. Baarle-Nassau. DENEN poie kleurendocumentafie >fferte ode:.. Brab 97/2 t vrees voor rellen heeft de di- sctie van Feyenoord besloten 150 iaarten beschikbaar te stellen voor de hooligans. Dat heeft senior manager F. Blan- ïemeijer, verantwoordelijk voor supporterszaken, vrijdag beves- d t overgrote deel van de hooli- is was er twee weken geleden I "niet in geslaagd een kaart3®. machtigen voor de wedstrijd. Al na enkele minuten waren de com- bfaarten voor trem en stadion bi] verkoopadressen uitverkocht. I Dat leidde tot frustraties. Een «roep van enkele tientallen fans trok naar de Kuip om hun onge noegen te uiten. De hooligans dreigden zondag toch naar Amsterdam af te reizen. De politie vreesde dat het dan zou tomen tot een nieuwe confronta tie tussen Ajax- en Feye- noordaanhangers. Om dat te voor- nen is besloten om 150 hooh- gans alsnog aan een kaartje te hel- Feyenoord opereert niet op eigen houtje, stelt Blankemeijer. „We kebben overleg gehad met andere instanties. Alle partijen staan hier ichter, ook de politie. Met de sup porters zijn afspraken gemaakt dat ze zich goed gedragen. Anders is het afgelopen met deze rege ling," aldus Blankemeijer. Volgens Blankemeijer wordt deze deal vaker gemaakt met de harde kern supporters. „We hebben 150 ran de 1600 combikaarten achter gehouden voor deze speciale groep. We houden rekemng met hen. Het is een kwestie van priori teiten stellen." De Rotterdamse politie kent ae ai- spraken tussen Feyenoord en ae hooligans. „Het is een standaard regeling om te voorkomen dat de ze groep supporters opeens op duikt voor de hekken van de thuisclub. We weten ervan maar het is de verantwoordelijkheid van Feyenoord", aldus een woord voerder. De regeling staat volgens manager Blankemeijer niet op gespannen voet met uitspraken van Eeye- noord-voorzitter Van den Henk afgelopen zondag. Volgens Van den Herik moeten supporters die bij de rellen op de ringweg in Am sterdam-Noord betrokken waren bij de wedstrijden worden ge weerd, „Dat kan natuurlijk alleen als we weten wie het zijn geweest. Bovendien is de afspraak om kaartjes beschikbaar te stellen al voor de wedstrijd tegen Volendam gemaakt," zegt Blankemeijer. Voorziter Veenman van de Sup portersvereniging Feyenoord heeft begrip voor de maatregel. „Voor de club is het niet onver standig, zeker gezien de sancties die Feyenoord dit seizoen opge legd heeft gekregen. Aan de ande re kant kan ik me voorstellen dat goedwillende supporters hierdoor teleurgesteld zijn", aldus Veen- man. Burgemeester Patijn van Amster dam zal de voetbaltopper in de eredivisie Ajax-Feyenoord zon dagavond laten staken als aan hangers van de clubs zich aanhou dend uitputten in beledigende spreekkoren. Als er beledigende spreekkoren vanaf de tribunes klinken heeft de scheidsrechter de opdracht de wedstrijd te onderbreken. De voorzitters van de clubs zullen dan proberen de supporters tot re de te brengen. Als de beledigende spreekkoren dan toch nog door gaan, zal de burgemeester niet aarzelen de scheidsrechter op te dragen de wedstrijd te staken. Voor het Arena-stadion in Amsterdam werden gistermiddag in allerijl losliggende stenen weggehaald. Men wil voorkomen dat die mor genmiddag gebruikt worden als het onverhoopt tot vechtpartijen zou komen tussen supporters van Ajax en Feyenoord. foto anp Rotterdam (anp) - Via een open brief doet Ronald Koe man voor de wedstrijd tegen Ajax van zondag een drin gend beroep op de aanhan gers van Feyenoord zich nu en in de toekomst netjes te gedragen. „Als je echt supporter van Feyenoord bent, zorg je er voor dat je club door jou niet in de problemen komt," schrijft Koeman in de brief, die vandaag in het Rotter dams Dagblad wordt gepu bliceerd. „Wat er op weg naar Volen dam is gebeurd, kan niet door de beugel," vervolgt Koeman. „Als aanvoerder van Feyenoord heb ik daar geen goed woord voor over. Maar ik niet alleen. Ik verze ker je dat alle spelers diep te leurgesteld zijn in het gedrag van een kleine groep mensen die een hoop ellende veroor zaakt." Ajax-Feyenoord dreigt morgen be halve een voetbaltopper ook een ge- weldtopper te worden. Onze juridisch medewerker schetst de problemen waar justitie mee worstelt en advi seert de pakkans te verhogen. Door Rob B. Milo Het supportersgeweld rond voetbalwed strijden lijkt een bijna onoplosbaar maat schappelijk probleem te worden. Voetbal clubs zien in toenemende mate op tegen zo genaamde risico-wedstrijden, wedstrijden met een verhoogd risico van supportersge weld. Steeds meer politie wordt daarbij op de been gebracht. Voetbalstadions beginnen meer op zwaar bewaakte forten te lijken dan op een plaats waar een sportief evenement zou moeten plaatsvinden. De clubs bedenken de ene strategie na de andere om gewelddadige lie den uit het stadion te weren. De gevleugelde uitdrukking dat voetbal oorlog is begint in toenemende mate aan kracht te winnen. Dat hierover niet licht ge dacht mag worden, blijkt uit het feit dat er bij de wedstrijd Ajax-Feyenoord morgen honderden politiemensen zullen worden ingezet en vele video-eamera's worden ge bruikt. Daarnaast konden we donderdag in het tv-programma Netwerk zien hoe ver de liefde van de Feyenoordsupporters gaat. Men gaat met liefde 3 weken zitten, maar van een stadionverbod zal men zich niets aantrekken. „Dan is er geen wedstrijd meer heel," aldus een Feijenoordsupporter. Tot nu toe hebben alle maatregelen niet of nauwelijks geholpen, mede doordat er een harde kern van lieden is, die zich daarvan niets aantrekt. Zij zullen er ongetwijfeld bo vendien van uitgaan dat de pakkans gering is en helemaal ongelijk hebben ze niet. Hier wringt de schoen dan ook enigszins. Justitie kan geen krachtige vuist maken, omdat ons strafrechtelijk instrumentarium onvoldoen de is afgestemd op dit soort situaties, op ex plosies van groepsgeweld. Je kunt een hoop politie op de been brengen, optreden kan men pas als er strafbare feiten gepleegd zijn. Zo heeft het Openbaar Ministerie (OM) voor morgen weliswaar opdracht gegeven sneller in te grijpen dan bij andere wedstrijden, maar er wordt pas ingegrepen als er reeds mishandelingen en/of vernielingen hebben plaatsgevonden en niet eerder. Bovendien is het nog niet zo eenvoudig om individuele verdachten van supportersgeweld veroor deeld te krijgen. Een collectieve strafrechtelijke aansprake lijkheid wordt door onze hoogste strafrech ter, de Hoge Raad, afgewezen. Het crite rium: 'je was er bij dus je bent er bij', gaat dan ook niet op. Dat bleek enige jaren geleden reeds bij de ontruiming van huizen in de Amsterdamse Okeghemstraat. Daarbij werden door een groep onverlaten vanaf de daken in die straat molotovcocktails en dakpannen naar politiemensen en auto's gegooid. Een van de verdachten werd door het Am sterdamse Hof wegens openlijke geweldple ging veroordeeld. De Hoge Raad vernietigde echter deze uitspraak omdat het Hof niet had vastgesteld dat de verdachte zelf ge weld had gebruikt. De Hoge Raad vond dat het enkele feit dat de verdachte tot een groep had behoord, die geweld had ge pleegd, zonder dat was komen vast te staan dat van de verdachte zelf enige gewelddadi ge handeling was uitgegaan, geen openlijke geweldpleging opleverde. Met zo'n uitspraak wordt het OM natuurlijk ernstig beperkt in zijn mogelijkheid om suc cesvol op te treden tegen gewelddadige sup porters die groepsgewijs opereren. Hier komt nog bij dat een van de stokpaardjes van het OM, het vervolgen wegens deelne ming aan een criminele organisatie, hier ook weinig soelaas biedt. Weliswaar hoeft daarbij niet bewezen te worden dat betrokkene zelf een strafbaar feit heeft gepleegd, er moet echter wel spra ke zijn van meer dan een incidentele samen werking van geweldsplegers. Daarvoor is nodig dat komt vast te staan dat dezelfde (groep van) verdachten reeds eerder soort gelijke feiten gepleegd hebben. Dat zal in de praktijk toch niet eenvoudig te bewijzen zijn. Nu gebleken is dat voetbalsupporters bo vendien geen wedstrijd of stadion nodig hebben om rellen te veroorzaken en men te genwoordig ook al gemaskerd is, zal justitie zich veel meer dan voorheen moeten richten op een op bewijsvergaring gerichte aanpak. Het intensief gebruik van videocamera's om het bewijs vast te leggen past in een derge lijk beleid. Lik op stuk middels voorlopige hechtenis en snelrecht is daarnaast slechts zinvol als de betrokkenheid onomstotelijk vaststaat en ter zitting geen discussie be hoeft te worden gevreesd over het bewijs daarvan. Bij dit alles is het de vraag waardoor de rechtsorde ernstiger geschokt is. Door de structureel toenemende omvang van het supportersgeweld of de onmacht van justitie adequaat daartegen op te treden. Mr. R.B. Milo is advocaat te Tilburg Eindhoven - Stan Valckx speelt ook komend seizoen voor PSV. De 33-jarige verdediger heeft vrijdag met de Eindhovense club overeenstemming bereikt over de verlenging van zijn contract tot 1 juli 1998. Zijn huidige verbintenis liep aan het einde van deze voetbaljaargang af. Piet Schrijvers is voor de rest van het seizoen toegevoegd aan de technische staf van Go Ahead Eagles. De oud-doelman van Oranje gaat zich bezighouden met de trainingen van de keepers. Schrijvers was eerder hoofdtrainer van onder meer Zwolle, TOP Os s en AZ. Hans van Breukelen heeft besloten niet in te gaan op de aanbie ding van PSV om daar keeperstrainer te worden. De oud-interna tional had enige bedenktijd aangevraagd. Hij ziet zijn toekomst meer liggen op het gebied van het management. Jan van Deinsen keert op 1 maart terug bij TOP Oss als tech nisch manager. De 43-jarige oud-voetballer was eerder als assis tent-coach en jeugdtrainer bij de eerste-divisieclub in Oss werk zaam. Herman Teeuwen, nu nog algeheel manager, gaat zich bij TOP concentreren op commerciële zaken en public relations. Barcelona - Voorzitter Josep Luis Nunez van Barcelona heeft het een dag na de nederlaag bij Sociedad (2-0) opgenomen voor de omstreden coach Bobby Robson. „Ik verwacht dat hij dit seizoen afmaakt en waarschijnlijk het volgende ook nog." Nunez ontkende dat de Engelsman vorige week een ultimatum was gesteld. Bij de eerste de beste nederlaag zou hij eruit vliegen. „Onzin. Ik ben het niet eens met de kritiek op hem. Slecht spel? Hoe kan dat nu. Geen club in Spanje heeft zoveel gescoord als Barcelona. Dan kan het spel zo dramatisch nog niet zijn, lijkt me." Stand aan kop: R. Madrid 25-56, Barcelona 25-50, Betis 24-47, Deporti- vo 25-44, Sociedad 25-44. Ziirich - De FIFA heeft de Franse voetbalbond in principe toe stemming gegeven op een video-scherm bij de vriendschappelijke interland tegen Zweden herhalingen van wedstrijdmomenten te geven. Tot nu toe was dit bij officiële duels strikt verboden. Uit de wereld van de scheidsrechters is al protest gekomen tegen het experiment. Een internationaal comité van arbiters sprak zich eerder in de week al uit tegen alle mogelijke steun van electroni- sche apparatuur, om controversiële situatie beter te kunnen beoordelen. Brühl - Steffi Graf neemt op medisch advies een pauze van drie a vier weken. Bij een onderzoek in een ziekenhuis in Heidelberg bleek vrijdag dat een al lang sluimerende ontsteking aan de lin kerknie nog steeds niet geheel genezen is. De behandelende arts professor Passier raadde Graf daarom aan een maandje niet te tennissen om niet het risico van een chronische blessure te lopen. Trondheim - De eerste controle op bloeddoping - door een trans fusie of het gebruik van eryhtropoietine - bij de wereldkampioen schappen in de Noordse skidisciplines is negatief uitgevallen. Achttien deelnemers aan de 30 km langlauf stonden ruim voor de start enkele milliliters bloed af om het bezinksel te laten bepalen. Geen van hen kreeg vrijdag een startverbod opgelegd omdat het hematocriet de 50 procent overschreed. Trondheim. WK Noordse nummers. Vrouwen, 15 km skilopen, vrije stijl: 1. Valbe (Rus) 36.28,2, 2. Belmondo (Ita) 36.39,1, 3. Neumannova (Tsj) 36.42,0, 4. Danilova (Rus) 37.13,2, 5. Gavriljoek (Rus) 37.19,5. Mannen, 30 km, skilopen, vrije stijl: 1. Prokoerorov (Rus) 1.06.28, 2. Dahlie (Noo) 1.06.45, 3. Alsgaard (Noo) 1.06.49, 4. Cottrer (Ita) 1.07.12, 5. Valbusa (Ita) 1.07.35. Garmisch-Partenkirchen. Wereldbeker mannen, super-G: 1. Alphand (Fra) 1.15,32, 2. Maier (Oos) 1.15,87, 3. Perathoner (Ita) 1.15,90, 4. Podivinsky (Can) 1.15,96, 5. Aamodt (Noo) 1.15,97, 6. Kernen (Zwi) 1.15,98, 7. Runggaldier (Ita) 1.16,14, 8. Rahlyes (VSt) 1.16,16, 9. Jo sef Strobl (Oos) 1.16,20, 10. Skaardal (Noo) 1.16,22. Stand WB super-G, na 3 wedstrijden: 1. Alphand 232, 2. Runggaldier 136, 3. Knauss (Oos) 127. Stand WB algemeen, na 27 wedstrijden: 1. Alp hand 837, 2. Aamodt 786, 3. Sykora (Oos) 668. BILJARTEN Viersen. WK driebanden landen teams. Groep C: ZWEDEN - NEDER LAND 0-2 (2-4). Nilsson - Mar tens 1-2 (15-14 11-15 12-15), Lennart Blomdahl - Gieskens 1-2 (15-12 13-15 5-15), Colombia - Zweden 0-2 (0-4), Colombia - Ne derland 1-1 (3-3). Gomez - Mar tens 1-2 (15-9 4-15 6-15), Bedoya - Gieskens 2-1 (15-10 14-15 15- 10). Eindstand: 1. Nederland 2-3 (7-5), 2. Zweden 2-2 (6-4), 3. Co lombia 2-1 (3-7). TENNIS Brescia. Indoor, Europacup landskampioenen, vrouwen, B- groep. HC Groningen (Ned) - Pontypritt Swansea (Wal) 5-1 (3-0). SCHAKEN Ubeda. Internationaal toernooi. Elfde en laatste ronde: Kortsjnoi (Zwi) - Timman (Ned) 1-0, Kha- lifman (Rus) - Lautier (Fra) '/2-V2, Illescas (Spa) - Barejev (Rus) '/2- J/2, Joesoepov (Rus) - Leko (Hon) V2-V2, Akopian (Arm) - Beljavski (Slv) 0-1, Almasi (Hon) - Anders- son (Zwe) afgebroken. Stand: 1. Lautier 8 punten, 2. Beljavski 6V2, 3. Barejev, Khalif- man 6, 5. Andersson 5V2 (uit 10), 6. Joesoepov, Kortsjnoi 5]/2, 8. Leko 5, 9. Almasi 4V2 (10), 10. Akopian, Timman 4V2, 12. Illes cas 3V2. WIELRENNEN Lloret de Mar. Internationale ronde van Lloret de Mar. Slotetappe: 1. Theus (Ned) 55.57, 2. Bijnen (Ned), 3. Willems (Bel). Eindstand: 1. Theus 137 punten, 2. Martin (Fra) 134, 3. Dierickx- sens (Bel) 126, 34. De Buyst (Bel) 117, 5. De Haan (Ned) 117. De voetbalsupporter heeft een nieuw wapen: de laserpen. Het appa raatje kan blijvend oog letsel veroorzaken. Bij de thuiswedstrijd tussen Willem II en RKC in au gustus werd een Tilburg- se fan betrapt toen hij de laserstraal richtte op de hartstreek van een poli tieman. (ADVERTENTIE) jborCas Overzier ®ij Willem II maken ze zich er niet over. De laserpen oftewel de laserpoint. Het nieuwe wapen 'an de voetbalsupporter. „Een speeltje, een onschuldig dingetje," ®eent Frans van Dommelen, alge meen directeur van de Tilburgse eredivisieclub. „Kan wel degelijk gevaarlijk zijn", meent Peter Bol ders, oogspecialist verbonden aan het 'Twee Steden-ziekenhuis in Tilburg. De laserpen wordt doorgaans ge hanteerd door bijvoorbeeld mana- §ers die tijdens diapresentaties of everheadprojecties van afstand iets willen aanduiden, maar is in tussen ook doorgedrongen tot de rijen van voetbalfans. Deze week waarschuwde de Engelse voetbal- rond (FA) alle clubs in de Premier league voor het nieuwe fenomeen jmn supporterswangedrag. de bekerwedstrijd tussen Wimbledon en Leicester City, af gelopen dinsdag, werd vanuit het publiek een iel rode laserstraal gericht op de rug van Wimbledon- aanvoerder Vinny Jones. Eerder dit seizoen kon in Birmingham een fan die zich eveneens van de pen bediende snel worden opge spoord en van de tribunes worden verwijderd. Datzelfde gebeurde eerder dit sei zoen in Tilburg bij WiHem H, dat daarmee een Nederlandse pri meur beleefde. De 'dader' richtte de laserstraal niet op spelers, ar bitrale trio of officials, maar op een dienstdoende politie-agent in het Tilburgse supportersvak. „Mijn collega zag plotseling een fel rood bolletje op zijn uniform ter hoogte van zijn hartstreek en schrok zich wild," verduidelijkt Harrie Tuerlings van politieteam Leijdal en belast met de voetbal regeling. „Op dat moment kon de man niet worden getraceerd, maar bij de eerstvolgende thuiswed strijd is hij aangehouden. Hij was toen niet in bezit van de laserpen en hebben hem te verstaan gege ven die in het vervolg thuis te la ten." Volgens een woordvoerder van het Centraal Informatiepunt Voetbal vandalisme (CIV) mogen de appa raatjes, die gemakkelijk in de bin nenzak kunnen worden wegge stopt, inderdaad in beslag worden genomen. „Het zijn hinderlijke dingen. Gelukkig worden ze in Nederland niet veel gebruikt." Laserpennen zijn te koop in elec- tronica- en fotozaken. Een simpe le uitvoering kost zo'n veeertig gulden, de krachtigste laserpen nen kosten ongeveer 120 gulden en produceren een verblindende straal, die schadelijk voor de ogen kan zijn. Niet voor niets staat op de laser pen de waarschuwing: 'Vermijd blootstelling aan de straal' en staat in de gebruiksaanwijzing onder meer te lezen: 'Vermijd di rect oogcontact met de straal. Schijn ook niet via een spiegel in de ogen. Hierbij kan mogelijk per manente beschadiging van het netvlies optreden." P. Bolmers, oogarts in het Til burgse 'Twee Steden'-ziekenhuis bevestigt dat: „Het licht van een laserstraal divergeert niet (gaat niet uit elkaar) en komt dus op een klein punt bijeen. Veel energie op een klein oppervlak. Het kan dus zelfs een gaatje in het netvlies branden." In het Tilburgse zie kenhuis zijn tot nut toe geen ge vallen van 'laserslachtoffers' be kend. Op afstand kunnen de stralen van een laserpen voetballers, scheids- en grensrechters uit evenwicht brengen. Ook zouden wedstrijden kunnen worden beïnvloed wan neer de pen op cruciale momenten wordt gebruikt. Niet voor niets heeft de Engelse voetbalbond de laserpen inmiddels verboden. STADION (FUJIFILM STADION) vanaf 11.00 uur De eerste 500 inschrijvingen voor het klantensysteem ontvangen een cadeau t.w.v. ƒ15.- 1 Milaan - Pas over een maand of drie kan worden vastgesteld of Kanu ooit nog kan voetballen op topniveau. Dat heeft zijn club In- ter vrijdag meegedeeld. De van Ajax gekomen speler werd enkele maanden geleden in de Verenigde Staten aan zijn hart geopereerd. Doktoren onderzochten de Nige- riaan deze week en stelden vast dat de revalidatie naar wens ver loopt. De aanvaller werd gehol pen aan een lekkende hartklep. Sinds de kwaal bekend werd, hebben medici gezegd dat de kans dat hij nog topsport kan be oefenen zeer gering is. Door Jacques Hendriks Antwerpen - In de zomer van 1995 verscheen hij opeens uit het niets, die boomlange West-Vlaming. Dick Norman uit Waregem, geboren in 1971, 2.04 meter lang, 95 kilogram, lange rossige krullen. Hij be reikte als lucky loser de vierde ronde van Wimbledon en dat betekende voor even 'eeuwige roem' in met name Engeland en België. Inmiddels is het bijna twee jaar later. Dick Norman is diep weg gezakt, van de 113e plaats op de wereldranglijst naar een positie rond de 235, als hij - dit keer als qualifier - weer eens van zich doet spreken. Tijdens het ECC, het ATP-toernooi van Antwer pen, klopte hij in de kwalificatie Kuhli (Fin) en Rehmann (Dui), plus vervolgens in het hoofdtoer nooi de Tsjech Ulihrach (opgave) én de nummer vijftien van de we reld, de Spanjaard Mantilla. Om dat die partij, een zware drieset ter, op donderdagavond laat werd afgewerkt, was de Ware- gemnaar de vrijdagmiddag erna nog te moe en dus niet opgewas sen tegen de Tsjech Korda, 6-3 6-4. Toch kan Norman tevreden zijn, hij bereikte voor het eerst in zijn leven de kwartfinale van een ATP-toernooi en stijgt weer naar een plaatsje rond de 160. „Mijn streven is om ooit de top honderd te halen," zegt de bijna 26-jarige man met de keiharde service, maar - zo beweren zij die hem al jaren volgen - daarvoor is hij te beperkt, te weinig wendbaar vooral vanwege dat enorme lichaam. Mentaal is hij ook niet zo sterk gebleken. Immers, na zijn droom jaar 1995 stond hij bijna in die top honderd. En vervolgens ging het helemaal mis. „Er werd teveel druk op me gelegd, door de bui tenwereld maar ook door mezelf. Ik moest wennen aan het hogere tennisniveau, speelde minder op intuïtie. Daarbij kwam dat ik doodmoe werd van het feit dat ik iedere tien seconden herinnerd werd aan Wimbledon '95," klaagt hij achteraf. Toch was die zomer van 1995 een droomperiode voor Dick Nor man, die op het heilige Engelse gras achtereenvolgens voormalig winnaar Pat Cash, Todd Wood- bridge en zelfs levende legende Stefan Edberg (met 6-3 6-4 6-4!) versloeg alvorens van Boris Bec ker te verliezen. „Vijf jaar eerder zat ik nog kwijlend video-banden te bekijken van Becker en Ed berg, en vervolgens gaf ik een van mijn grote idolen gratis tennis- les," lacht de West-Vlaming om die periode. Met Edberg had hij zelfs ooit bij zijn tennisclub 'Happy Waregem' als jongetje van veertien een bal letje mogen slaan en waren de twee samen op de foto vereeu wigd. Een foto die hij in die zo mer van 1995 waarschijnlijk nog boven zijn bed had hangen. En toen opeens die successen, al die commotie. Aan publiciteit had hij na die ze gereeks natuurlijk geen gebrek. Aan bijnamen trouwens ook niet. 'De Vlaamse reus', 'De reus van Waregem', 'De Rode Ridder', 'Erik de No(o)rman', zelfs 'Piere de Beeste', naar een ballade over een andere West-Vlaamse reus, gezongen door de in Normans ge boortestreek immens populaire minstreel Willem Vermandere. Maar de meest spraakmakende bijnaam liet hij zelf op een T- shirt drukken: 'Big Dick', waar mee hij de preutse Wimbledon- bezoekers deed kleuren van schrik. Waarschijnlijk zonder erg, want Norman staat bepaald niet bekend als een rebel. Het geluk duurde niet lang, Dick Norman bleek een eendagsvlieg, een hele modale speler, die zich geen raad wist met zijn tijdelijke roem. Daarom gooit hij het dit jaar op een andere boeg. Natuurlijk, 'Antwerpen' kon hij niet laten liggen, maar verder concentreert hij zich voorlopig op de zoge naamde Challenger-toernooien. Minder aansprekend, minder lu cratief ook, maar hem wel de mo gelijkheid biedend om weer wat vaker meer dan een ronde te spe len en zo aan zelfvertrouwen te winnen. En geld, luxe, ach dat interes seert Norman niet. Dat bleek al tijdens die voor 'Big Dick' zo mooie zomer van 1995. Terwijl de vedettes in dure hotels zaten en met de taxi naar Wimbledon ge bracht werden, logeerde hij in een pensionnetje {bed-and-breakfast) en pakte el ke dag braaf de metro naar het tenniscourt... Antwerpen. Mannen, 1,4 miljoen gulden. Tweede ronde: Norman (Bel) - Man tilla (Spa/5) 6-3 1-6 7-6. Kwartfina les: Göllner (Dui) - Damm (Tsj) 3-1 opgave Damm, Korda (Tsj) - Norman (Bel) 6-3 6-4. Dubbelspel, kwartfinale: Davids/Gollner (Ned/Dui) Kulti/Vacek (Zwe/Tsj) 6-3 6-4. Memphis. Mannen, 1,4 miljoen gulden. Derde ronde: Chang (VSt/1) - Carl- sen (Den/15) 6-7 6-2 6-0, Martin (VSt/3) - Raoux (Fra) 6-4 6-7 7-6, Reneberg (VSt) - Sargsian (Arm) 6-2 2-6 6-3, Woodbridge (Aus/8) - Nor man (Zwe) 7-5 6-3, Bjorkman (Zwe/13) - Frana (Arg) 6-0 6-4, Ta- rango (VSt) - Kuerten (Bra) 7-6 7-6. Indeling kwartfinales: Haarhuis (Ned/5) - Bjorkman, Chang - Rene berg, Martin - Steven (NZe), Wood bridge - Tarango. Oklahoma City. Vrouwen, 300.000 gulden. Tweede ronde: Shriver (VSt) - Simp son (Can) 6-4 6-3. Capriati (VS/5) - Nagatsuka 6-3 6-2 Hannover. Vrouwen, 765.000 gulden. Kwartfinales: Magdalena Maleeva (Bul) - Testud (Fra) 6-1 6-4, Novotna (Tsj/1) - Likovtseva (Rus) 6-4 6-2, Paulus (Oos/6) - Oremans (Ned) 7-6 6-4, Majoli (Kro) - Sidot (Fra) 4-6 7- 6 6-4. J

de Stem | 1997 | | pagina 15