9350, f950,- DE STEM In 4de wereld van Seedorf is alles voorbestemd 15.300,- 13.200,- Bij Piet Klerkx- B1 Twintigjarige speelt woensdag alweer zijn twintigste interland Jacobs Breda Electronics Bij de concurrent: Bij Piet Klerkx- ij de concurrent: Nu extra voordelig! 81 1997 X 821 iPtCIAL tLLCTR^NlCi bV.I e- en assemblagebedrijf voor trotechnische producten, zoekt- ktrotechniek (m/v) teit voor elektronica reffen het bestukken, solderen en montage van elektrotechni ijd tot 24 jaar. Enthousiasme en I liemogelijkheden. jkrachten (m/v) 0-15 uur per week den, zoals bestukken PCB's en I den. Leeftijd 15-24 jaar. chriftelijk richten aan: tctronics ad voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Zoekt U ook voor uw GSM telefoon de passende accessoires? liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport i i ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 Hij is pas twintig jaar, maar heeft al de loopbaan van een veteraan achter zijn naam staan. Clarence Seedorf speelde bij Ajax en veroverde daar tweemaal de I landstitel en de Europacup 1. Als negentienjarige vertrok hij naar Sampdoria en I maakte het ook in de Serie A helemaal waar, zodat de topclubs na tien maanden I alweer in de rij stonden. Seedorf koos voor Real Madrid en kan na acht maanden eggen dat hij ook daar geslaagd is. Normaal gesproken behaalt 'de Koninklijke' onder aanvoering van de piepjonge nummer tien over een paar maanden de |landstitel. Met 16 jaar en zes maanden was hij al de jongste debutant ooit in Ajax 1. Komende woensdag breekt hij ook een record in Oranje. De vriendschappelijke interland tegen Frankrijk is voor hem alweer de twintigste waarin hij zijn opwachting maakt. ■Door Jaap van Essen Is dat zo? Heb ik er al negen tien gespeeld? Grappig, ik houd dat helemaal niet bij :t woord grappig zal hij die luiddag nog veel vaker in de Imond nemen. Wanneer een taxi chauffeur op de grote verkeersa- ller Paseo de la Castellana de Imeest idiote toeren uithaalt om ■naast de automobiel van Seedorf lie blijven rijden bijvoorbeeld. I.Por favor Seedorf," schreeuwt lie man om een handtekening. En 1 Seedorf is uiteindelijk de be- Iroerdste niet. „Doe ik even, is lloch grappig." En al rijdend I neemt hij pen en papier aan, zet leen handtekening en geeft de liolgelukkige chauffeur op de rij- Ibaan naast ons alles weer terug. Ifcee dagen eerder was hij overi- Igens heel wat minder goedge- I nutst. Na afloop van de Spaanse I topper Real Madrid-Betis Sevilla 1(2-2) mokte hij er flink op los. I -Het ging helemaal niet lekker. |lk moest deze keer verder naar I achteren spelen, vooral veel ver- I ledigend werk doen. Echt goed 1 ging dat niet." lEen vreemde conclusie, want I Seedorf speelde cijfermatig ge- |Mi) juist heel sterk. Hij was [naar liefst 55 maal aan de bal, I stond aan de basis van de eerste Ij Madrileense treffer en leed I slechts zeven keer balverlies. En I toch was hij niet tevreden. J luist dat gegeven is later aanlei- ltag tot aardige bespiegelingen I tijdens een gesprek dat aanvan- I «ijk niet wil vlotten. Want See- dorf is niet echt een liefhebber van interviews. Zeker niet wan neer er zaken uit het verleden worden aangesneden. 'Opa Seedorf' en 'de oude man' waren zijn bijnamen toen hij nog voor Ajax speelde, nu alweer twee jaar geleden. Hij kreeg die bijnamen aan de ene kant na tuurlijk door zijn volwassen spel. Maar vooral door zijn opmerke lijk beredeneerde antwoorden op alle mogelijke vragen. Soms was het gewoon eng om een jongen van achttien, negentien te horen praten als een man van 35. Wat dat betreft is er weinig ver anderd, behalve dan dat Seedorf niet overal antwoord meer op geeft. „Interviews wil ik alleen nog doen wanneer ik het idee heb dat ik wat te vertellen heb en dan alleen met mensen die me aan staan." Zin om nog eens in te gaan op zijn zeer vroege vertrek bij Ajax heeft hij ook niet. „Dat is be kend. Zeg maar een combinatie 'Waren -ce Seedorf: „Ik weet dat ik een bevoorrecht mens ben." foto anp van iets nieuws willen en weg willen." Waarom het Sampdoria werd, en waarom na een jaar al weer Real Madrid, terwijl hij tel kens keuze te over had, daarover wil hij ook niet zoveel kwijt. Want Seedorf vindt die vragen ook niet zo bijster interessant meer. „In je leven gebeuren dingen die je niet in de hand hebt. Ik ben er van overtuigd dat alles is voorbe stemd. Dat is geen geloof, maar een overtuiging. Maar wel een overtuiging waar ik heilig in ge loof." „Ik zie het toch overal om me heen. Je moet geluk hebben dat je op het juiste moment een trai ner treft die het in je ziet zitten. Je moet net op tijd goed spelen. In de jeugd bij Ajax speelde ik met jongens die misschien wel veel beter waren, maar het niet hebben gered. Waarom ik wel en zij niet? Je kunt er van alles bij halen - achtergrond, familie en zovoorts - maar echt beredene ren kun je het nooit." Geen antwoord „Soms moet je dus ophouden met redenen zoeken en gewoon ac cepteren dat dingen gaan zoals ze gaan. Want op sommige vra gen krijg je geen antwoord. Waarom speelt Milan zo slecht, waarom miste ik tegen Frankrijk die strafschop, terwijl ik hem er toch per se in wilde schieten, ga zo maar door. Neem Kanu, waar om komt die weer aan het voet ballen? Je kunt zeggen omdat hij geopereerd is, maar dat hij die ene arts tegenkomt die dat kan en wil doen, is geluk. Twintig an deren zeiden dat het afgelopen was." En zo is het in 'de wereld volgens Seedorf' met alles. Over van alles en nog iets kunnen filosoferen, de waarom-vraag stellen, maar ergens houdt het een keer op. Dan is er geen verklaring. „Dan moet je ook stoppen met het zoe ken van oorzaken, omdat je an ders in een cirkel terecht komt. „Zo is het ook met de vorm van een speler. In of uit vorm zijn; niemand weet wat dat is. Een speler voelt zich goed, of niet. Jij vond mij zaterdag goed, ik voel de me niet goed. Dat is als wan neer je vriendin zegt 'ik ben dik'. Dan kan je honderd keer zeggen dat het nergens op slaat en ze juist heel slank is. Maar als zij dat toch zo voelt, dan is ze ge woon dik, en maakt het geen bal uit wat wij zeggen. Op het mo ment dat zij zich lekker in haar vel voelt en ik zeg dat ze dik wordt, dan lacht ze om mijn woorden." Waarmee Clarence Seedorf maar wil zeggen dat hij zich niets aan trekt van alles wat er het voor bije half jaar over hem werd ge schreven. Tijden het EK ging er van alles mis bij Oranje en behal ve Davids werd vooral Seedorf door het gros van de media aan gort geschreven. „Dat heb ik allemaal achter me gelaten. Ik kan daar ook hele maal niets mee. Ik weet dat ik in vorm was toen het EK begon. »Real-ster Clarence Seedorf wordt achtervolgd door Betis-speler Merino Torres. Dat het er niet uitkwam, daar waren oorzaken voor. Ik ken die oorzaken, denk ze tenminste te kennen, en dat is genoeg. Al het andere is onbelangrijk." „Nu moeten we tegen Frankrijk spelen en nu doet iedereen dlsof er een heel ander Nederlands elf tal staat dan tijdens die laatste wedstrijd tijdens het EK. Onzin, er is bijna niets veranderd, alleen de resultaten zijn nu goed." „Op het EK scoorden we niet of nauwelijks, terwijl we kansen genoeg hadden. Tegen Frankrijk hadden we normaal gesproken gewoon gewonnen. Zo simpel was het. Maar nee, er werd van alles bijgehaald. Op een gegeven ogenblik werd er bijvoorbeeld steeds weer aan Bergkamp ge twijfeld. Onzin, dat is gewoon een geweldige speler." Wat Seedorf betreft waren er na het EK dan ook geen twijfels. Hij ging gewoon verder bij Oranje. „Waarom niet? We zijn heus niet de eerste ploeg ter wereld die zo iets meemaakt. Voor mij is er weinig veranderd. Het is nog steeds leuk, net als een jaar gele den, om voor Oranje te spelen. Ik kan nog steeds geweldig lachen met Bergkamp bijvoorbeeld." „Die eerste wedstrijden na Enge land waren voor mij ook niets bijzonders, ook tegen Brazilië en Wales speelde ik goed. Maar om dat ik toevallig tegen België een fraai doelpunt maakte, werd die wedstrijd als iets bijzonders ge zien. Zo werkt het. Als je wint is het geweldig, als je verliest kun je er niets van." Clarence Seedorf heeft geen zin meer in die bespiegelingen. Het interesseert hem niet meer zoveel wat anderen over hem zeggen en schrijven. „Ik heb een eigen groepje van mensen die mij ken nen, hun mening doet er toe. De rest is onbelangrijk." Ook het gekrakeel rond de voet balmakelaars en de WCS heeft hij allang achter zich gelaten. „Van Ajax naar Sampdoria, die transfer heeft Rob Jansen nog gedaan. Daar was ik niet hele maal tevreden over. Nu doen mijn vader en een tante, die ju riste is, mijn zaken. Ik heb dus mijn eigen mensen om me heen. Natuurlijk, niet iedereen is in die positie, maar ik weet niet of het allemaal zo belangrijk is." „Iedere speler moet beseffen dat alleen hij zichzelf kan verkopen. Er is geen zaakwaarnemer die een topspeler van je maakt. Dat kun je alleen zelf, door hard te werken. Werken, dat moet ge woon wanneer je naar de top wil. Ik kan wel geloven dat uiteinde lijk alles min of meer voorbe stemd is, maar dat wil niet zeg gen dat ik geloof dat je zelf niets hoeft te doen. Als ik letterlijk een hele hoge berg wil beklimmen, moet ik er wat voor doen. Als ik in het dal op mijn krent ga zitten, dan kom ik nooit boven. Ik zal moeten oefenen, de juiste schoe nen moeten aantrekken, enzo voorts. Lukt het dan nog niet, oké, dan heeft waarschijnlijk het zo moeten zijn." Plezier Het klinkt allemaal zo serieus, zo doordacht. Maar wie denkt dat Clarence Seedorf een piekeraar bij uitstek is, heeft het helemaal mis. „Want ik weet dat ik een be voorrecht mens ben. Daar is he lemaal geen discussie over moge lijk." En dus overheerst bij de jonge voetbalster het plezier, in het le ven (dat in Madrid meer dan goed is voor een speler van Real), en in het voetbal. Dat plezier straalt Seedorf overal uit, zeker op het trainingsveld. Bij Ajax was hij al degene die steevast het langst op het trainingsveld bleef, om eindeloos trucjes te oefenen. Bij Real is het niet anders. Sa men met de Braziliaan Roberto Carlos herhaalt hij voortdurend de meest onvoorstelbare hoog standjes, net zo lang tot beiden ze onder de knie hebben. „Zonder puur plezier in het voet bal kun je op dit niveau niet spe len. De lol in het spelletje, dat blijft de basis van alles. Ik hoor de dat Baresi dat ook heeft, nog steeds. Hij is geloof ik al 37, maar staat steevast als eerste op het veld om technische dingetjes te doen. Je weet het nooit, maar ik denk dat ik over tien ook nog steeds zo ben." Over tien jaar, het lijkt een eeu wigheid voor een voetballer van twintig, die eigenlijk alles al heeft meegemaakt, die bij één van de vijf grootste clubs ter we reld speelt. „Wat er voor mij na Real Madrid nog is? Hoezo, wie zegt dat ik hier niet nog tien jaar blijf. Waar het om gaat is dat je bij een club zit waarmee je prij zen kunt winnen, titels, Europa cups. Daar gaat het om, prijzen en prestige. Dat is toch ook het doel met Oranje? We gaan straks niet naar het WK om vierde te gaan worden. Dan kun je net zo goed thuis blijven. We gaan voor de eerste plaats, al het andere is ondergeschikt." Woensdag staat Seedorf onge twijfeld weer in de basis, als twintigjarige, bezig aan alweer zijn twintigste interland. Geen Nederlandse speler ooit kwam op die leeftijd tot dat aantal. Zelfs mondiaal gezien is het unieke prestatie. „Ik wist het niets eens, maar ga toch eens opzoeken of foto reuter meer spelers op hun twintigste al zover waren. Het zullen er in ie der geval niet veel zijn. Grappig is dat eigenlijk." Seedorf: „Zonder puur plezier in het voetbal kun je op dit niveau niet spelen.foto anp

de Stem | 1997 | | pagina 13