Kemphanen Zaïre praten in Kaapstad Deng laat China uiterst onzekere toekomst na enaaii an files Efficiënter FAO richt zich meer op de Derde Wereld Arafat bij graf onbekende soldaat 'Kroatië en Bosnië werken gebrekkig mee aan Haags tribunaal' MMENTAAR DE STEM BUITENLAND A5 and KORT iternet dA-fractie irzitter PvdA ijkschouwing lit vak Na afwijzing VN-plan BUITENLAND KORT Wapenhandel door beoogde Navo-leden Aanslag Seoul mogelijk Russische maffia Japan waarschuwt voor acties Rode Leger Whitewater-aanklager stapt op Hoofdverdachte voor Rwanda-Tribunaal Bulgaarse kerncentrale 'zeer gevaarüjk' Ex-Stasi-officieren staan terecht Zwitsers referendum over toetreding EU Spaanse truckers beëindigen acties 1UARI 1997 A4 de grote politieke par- niet te lang in functie ten dus periodiek ver en nadeel. Raden, Sta rs- en controlewerk be- dag moet in historisch is nodig dat deskundi- nijnen moeten kunnen van fracties is daarom PvdA, is het daar niet n de commissie die de e Kamerfractie van de ten weten geen grote de vorige verkiezingen s al een groot aantal voor Vreeman niet. Bij tig nieuwe namen zien. og lang niet gedaan, de maken. Een vice-voor- ommissie-voorzitter en t. Het morele gezag van aan zijn positie in de or- was voorzitter van de zitter op elkaar uitgeke- at voor het aanvoerder hij daar niet, maar ge- kon dit niet hardop ge- fuo-voorzitterschap ge i/reeman bleef echter in ix Rottenberg, de Partij van de Arbeid meer politiek gewicht te st en vervolgens in de ngewerkt, desondanks lalf jaar voor gezien. De ek te aantrekkelijk. Job- ïds, carrièrisme op zijn oor een termijn van vier 3 hij zijn kiezers gedaan oont niet. Wie zo weinig ing acht, verspeelt daar- de mond te nemen. 11111 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1997 ftU-lidstaten op de vin teen des aanstoots is de EU-voorzitter. Daarop an de Europese minis- een staatsgeheimen be aten dat Nederland te zich er nog over. kamerverkiezingen van rice-voorzitter R. Vree- de kandidatenlijst fwil tting wijkt sterk af van ssie die de kandidaten- dat hij geen heil ziet in de vorige verkiezingen nsdag gekozen tot vice- ïige kandidaat voor die ld opvolgen, die partij- i) zit sinds 1987 in de n de Kamercommissies Welzijn en Sport. ten huisartsen waakza- let Forensisch Medisch f Public Health zijn ge- ïouwing. Volgens lande- en huisartsen geschoold or zorgen dat dat aantal :t natuurlijke doodsoor- uw van het vwo en havo ndt het CDA. De rege- •tegen. Volgens de PvdA lil examen kunnen doen osofie, óf maatschappij- op het wetsvoorstel over de bovenbouw van het Netelenbos (Onderwijs) laar volgens het CDA is ie file top-20 van 1996 ir Vianen. De wegvak- iwegein naar Nieuwe- naar Vianen, staan op eskundigen lijken de urende files rond Rotter- nder de knie te krijgen, itend- en avondfiles op rond de Maasstad zijn aar met 10 procent ge- tot het niveau 1994. Het 20 bij Rotterdam-Croos- ichting Gouda stond in log op vijf, maar zakte ien plaatsen, mmer acht uit 1995, de luropoort-Gorinchem) 's lal verdwenen uit de evenals de voormalige cr negentien, de A20 egseplein richting Hoek illand). Tot nu toe groei- ochtend- en avondfile in :gio ieder jaar met 7 pro- Dtaal aantal files is in icht gestegen van 14.791 4.871. De zwaarte ervan eter x minuten) steeg fens, van 4807707 naar 85. poor Aart Heering Rome - Bezuiniging, minder bureaucratie, meer werk in bet veld en een duidelijke concentratie op de landen met een chronisch voedseltekort. Dat zijn de kernpunten van een reorganisatie van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de VN. De FAO is in het verleden vaak bekritiseerd als een inefficiënte en geldverslindende moloch. Di recteur-generaal Jacques Diouf presenteerde gisteren in het Ro meinse hoofdkwartier van de FAO een rapport over de 'hervor ming van de FAO'. De Senegalese landbouw-inge- nieur en diplomaat, die sinds 1994 in functie is, wil daarmee hij aantonen dat de organisatie niet meer de kwalijke faam verdient, die zij genoot onder zijn Libanese voorganger Edouard Saouma. Het is de bedoeling dat de decen tralisatie van de FAO in de ko mende jaren wordt voortgezet. Ook wordt geprobeerd om de staffuncties meer dan in het ver leden evenredig te verdelen onder de lidstaten. Voor een land als Nederland, dat relatief overver tegenwoordigd is, betekent dit in de toekomst een stap terug. De nadruk van de FAO-werk- zaamheden zal volgens Diouf, meer dan nu, komen te liggen op voorbeeldprojecten in de Derde Wereld zelf, met name in Afrika. Die zullen in de eerste plaats ge richt zijn op waterbeheersing, in tensivering van graan- en groen teproductie en het fokken van kippen, schapen en varkens. Daarvoor is in vijftien landen een bijzonder programma gestart ter vermeerdering van de voedsel- produktie in de armste landen. Dat de reputatie van de FAO on der Diouf aan het verbeteren is, blijkt ook uit de Amerikaanse bijdrage. De VS hebben in het verleden hun contributie - een kwart van de totale FAO-begro- ting - jarenlang opgehouden uit protest tegen de autoritaire en in efficiënte wijze waarop de orga nisatie werd geleid. Kaapstad/Kinshasa (afp/anp) - De strijdende partijen in het conflict in Oost-Zaïre zitten waarschijnlijk vandaag al in Kaapstad aan de onderhandelingstafel. De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela heeft dit gisteren bekendgemaakt. Hij houdt de bijeenkomst op verzoek van de door Rwanda en Uganda gesteunde opstandelingencoalitie en de Zaïrese rege ring. De Oost-Zaïrese 'rebellen-coör dinator' Laurent-Désiré Kabila komt naar verluidt vandaag met een Zuid-Afrikaans toestel in Kaapstad aan. Hij spreekt er af gezanten van de Zaïrese presi dent Mobutu Sese Seko, aldus Mandela. In Kinshasa vergader den gisteren de ministers van Buitenlandse Zaken van Zuid- Afrika en zes andere Afrikaanse staten over de crisis in Oost-Zaï- re. De Verenigde Naties hadden eerder op de dag een vredesplan gelanceerd, dat echter bij de be trokkenen slecht is gevallen. Zowel Zaïre als Rwanda verwier pen het plan onder de huidige omstandigheden. Rwanda noem de het absurd omdat de speciale gezant van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) en de VN, Mohamed Sahnoun, zonder enig overleg voorstellen naar het VN-hoofdkwartier in New York had gestuurd. Sahnoun is giste ren in de Rwandese hoofdstad Kigali gearriveerd voor overleg. Zaïre zei niets te zien in het vre desinitiatief van de VN zolang de buitenlandse troepen niet van zijn grondgebied verdwijnen. De Veiligheidsraad van de VN nam gisternacht een plan van vijf punten aan dat zou moeten leiden tot vrede in het noordoosten van Zaïre. Het plan van de Veilig heidsraad begint met een staakt- het-vuren. De Zaïrese rebellen vielen in ok tober het door wanbeleid ge desintegreerde Zaïre binnen. Ze schoten Zaïrese Tutsi's te hulp die in de bewuste streek worden vervolgd. De rebellen hebben de steun van Rwanda en Uganda, landen die een grotere macht voor de etnische Tutsi's in de re gio nastreven. Waarnemers me nen dat de rebellengroeperingen in meerderheid bestaan uit niet- Zaïrezen. De Palestijnse president Yasser Arafat heeft gisteren in Moskou het graf van de onbekende soldaat bezocht. Arafat was in de Russi sche hoofdstad om het vredesproces in het Midden-Oosten te bespreken met de bestuurders in het Kremlin. foto anp Door Jan van der Made Peking - „Het maakt niet uit of een kat wit is of zwart, zolang hij maar muizen vangt," is Dengs meest be kende uitspraak. Met dit credo ver anderde Deng de Volksrepubliek in vijftien jaar tijd van een chaotische hoop 'Blauwe Mieren met Rode Boekjes' in een land waar het 'glo rieus' is voor de burgers om 'rijk' te zijn. China is veranderd van armoedzaaier die zich presenteerde als 'woordvoerder van de Derde Wereld' in een regionale krachtpatser, die zich voorbereidt op een rol in de 'Nieuwe Wereldorde' als enige tegenpool van de Verenigde Sta ten. Deng vierde de teugels van het marxis me, zoals dat werd geïnterpreteerd door Mao Zedong. Dengs hervormingen drongen door tot in alle lagen van de maatschappij. Zelfstandige onderne mers, vervloekt als 'kapitalistisch getei sem' mochten hun waren op de gestaag groeiende vrije markten verkopen. In tellectuelen konden Mao's stigma van 'Stinkende Negende Categorie' af schudden en werden gerehabiliteerd. Klassenstrijd Het leger werd met een miljoen man in gekrompen; er werd minder nadruk ge legd op politieke indoctrinatie en kung- fu-training, maar des te meer op moder ne wapentechnologie. Het hele concept van 'klassenstrijd', dat onder Mao Ze- dong voor tientallen jaren twisten, mil joenen doden en economische uitput ting had gezorgd, werd naar de achter grond geschoven en vervangen door 'economische constructie'. Tegelijkertijd werden China's poorten wijd opengezwaaid naar de buitenwe reld. Buitenlandse bedrijven konden te gen lage belastingen investeren in kapi talistische laboratoria, de Speciale Eco nomische Zones rond Hongkong en te genover Taiwan. Deng onderhandelde met Groot-Brittannië over het steenrij ke Hongkong, dat in 1997 in Chinese handen zal overgaan en beloofde dat 'het kapitalistische systeem van Hong kong gedurende honderd jaar niet zal veranderen'. Met deze politiek van 'één land, twee systemen' hoopte hij uitein delijk het vertrouwen van Taiwan te winnen, zodat China na meer dan an derhalve eeuw weer verenigd kon wor den. Toch bleef Deng consequent vasthou den aan het 'marxistisch/leninistisch denken van Mao Zedong' als basis-ide ologie. Vrije markten, aandelenbeurzen, faillissementswetten, slopende concur rentie en dreigende massa-ontslagen goot Deng in een geforceerde mal onder de naam 'socialistische marktecono- ■Ne', waarvan westere specialisten schamperend opmerken dat het in feite °m een chaotisch 'jungle-kapitalisme' gaat waarbij het recht van de sterkste prevaleert. Op politiek gebied was er binnen Dengs weeën belangrijk minder bewegings- Deng Xiaoping kijkt naar het vuurwerk ter ere van de nationale 1 oktober viering in Peking in 1994. foto reuter ruimte. Toen in 1979 grote karakterpos ters op de 'Muur der Democratie' hun kritiek tegen de Communistische Partij zelf richtten, vreesde Deng een nieuwe wanorde als in de Culturele Revolutie en stelde de grenzen aan de vrijheid met zijn 'Vier Fundamentele Principes' in redevoeringen, die als keizerlijke edic ten de wet overstijgen: alles mag, zolang je je maar houdt aan De Weg van het Socialisme, de Dictatuur van het Prole tariaat, het Leiderschap van de Com munistische Partij en het Marxis- tisch/Leninistisch-denken van Mao Ze- dong. Honderden doden Dat bleek nog eens ten overvloede toen in 1989 protestdemonstraties, tegen corruptie en voor meer democratie, on controleerbaar bleken. Deng was doof voor dialoog en zijn bevel aan het Volksbevrijdingsleger om het Tianan- menplein (waar de studentenleiders hun hoofdkwartier hadden) 'schoon te vegen' resulteerde in honderden doden. 'Stabiliteit' vormde voor Deng de be langrijkste garantie voor economische bloei. Dit economisch pragmatisme gekop peld aan politieke onbuigzaamheid vormde steeds het leitmotiv in Dengs optreden. Toen Mao Zedong in 1956 de 'Honderd Bloemencampagne' uitriep met als doel een 'uitgebreide democra tie' te creëren met opbouwende kritiek van de intelligentsia, zag Deng als eer ste het gevaar voor de partij. De ongecontroleerde kritiek ontaardde - net zoals 23 jaar later op de 'Muur de Democratie' - in een stortvloed van klachten tegen de partij zelf en Mao wees Deng aan om te onderzoeken wel ke intellectuelen te kritisch waren ge weest. Het resultaat was dat er tijdens de 'anti-rechtsencampagne' die volgde, een half miljoen mensen werden ver volgd en voor tientallen jaren in dwang arbeiderskampen terecht kwamen. Vijf jaar later trad Deng opnieuw op als 'chaoshersteller'. Hij waagde het een kritisch rapport te schrijven over Mao's rampzalige 'Grote Sprong Voorwaarts', die als doel had binnen twintig jaar Groot-Brittannië voorbij te streven. Mismanagement had geleid tot de hon gersdood van dertig miljoen mensen. Deng Xiaoping was één van de eersten die de situatie op het platteland noteer de. Hij sprak met de boer, die onder de rook van Peking woonde en vertelde Mao dat ze niets te eten hadden. Mao zag zich gedwongen zijn fouten te er kennen en verhuisde tijdelijk naar het tweede echelon. Mao schatte Deng hoog. „Een naald omwikkeld met katoen," zo omschreef hij Deng ooit. „Koppig, vasthoudend, komt niet terug op zijn beslissingen als die eenmaal genomen zijn." „Zie je dat kleine mannetje daar?" (Deng was net iets langer dan anderhalve meter) vroeg Mao eens aan Chroestjov. „Hij is heel intelligent en heeft een grote toekomst voor zich." Deng, in 1904 geboren in het dorpje Paifang in de Centraal-Chinese provin cie Sichyuan, raakte al vroeg betrokken bij China's revolutie. Een werk-studie- programma, georganiseerd door radica le Chinese studenten, bracht hem op 16- jarige leeftijd naar Frankrijk. Hij werk te onder meer in de Renault-fabriek in Dillancourt en sloot zich aan bij de Communistische Jeugdliga, waar hij in contact kwam met CCP-kopstukken- in-spe als Zhou Enlai. Lange Mars Vier jaar later betekende zijn terugkeer in het door Warlords, een corrupte Kuo- mintang en buitenlandse mogendheden gespleten China het begin van een pijl snelle carrière. Na de uitputtende 'Om- singelings- en uitroeiingscampagnes' van de nationalistische troepen in 1934, nam hij deel in de communistische uit braak die resulteerde in de uitputtende, 360 dagen durende 'Lange Mars' van meer dan 3000 kilomter en vormde, na de communistische consolidatie in Ya- nan in Noord-China het meesterbrein achter talloze veldslagen tegen de Kuo- mintang. Deng werd beloond met onder meer de functie van algemeen secretaris van de CCP, vice-premier, minister van Financiën en vice-voorzitter van de Na tionale Defensieraad. Deng Xiaoping in gesprek met Mao 1959. Zedong in de provincie Shandong, in foto reuter Maar Dengs indrukwekkende carrière verliep bepaald niet zonder tegensla gen. Zijn koppige karakter zorgde re gelmatig voor conflicten met collega's en superieuren. Een aantal malen werd Deng zelfs van al zijn belangrijke pos ten beroofd, maar zijn vasthoudendheid en superieure netwerk van connecties zorgden ervoor dat hij steeds weer een triomfantelijke rentree kon maken in het politieke theater, iets wat hem de bijnaam 'menselijke jojo' opleverde. In 1966, aan het begin van Mao's ver nietigende Culturele Revolutie, kreeg Deng de zwaarste klap van zijn carriè re. Door zijn kritiek op Mao en zijn pragmatische economische ideeën - 'ka pitalisme als middel om communisme te verwezenlijken hoeft niet uit de weg te worden gegaan' - werd Deng na einde loze onderzoeken in 1969 voor meer dan drie jaar naar de provincie Jiangsu ver bannen. Maar toen in 1973 de radicale 'Bende van Vier', onder leiding van Mao's vrouw Jiang Qing, de politieke macht geheel naar zich toe leek te trek ken, werd Deng teruggeroepen en op nieuw geïnstalleerd als vice-premier. Drie jaar later, na de dood van Zhou, werd hij door de 'Bende van Vier' op nieuw van al zijn posten beroofd. Het was de laatste keer: na Mao's dood werd de 'Bende' gearresteerd en consolideer de Deng zijn macht. Hij bleef China's 'sterke man' tot 1990 als voorzitter van de machtige centrale militaire commis sie. Zelfs toen hij zich in 1990 uit al zijn functies had teruggetrokken, bleef de nieuwe generatie leiders hem beschou wen als de opperste leider zonder wiens toestemming niets gebeurde. In 1989 tijdens het Tiananmen-incident werden Deng en zijn hervormingspoli tiek het mikpunt van kritiek. Deng zag de protestbeweging als 'contra-revolu tionair' en gaf later toe dat hij verant woordelijk was geweest voor het mili tair ingrijpen tegen de demonstranten. Corruptie In de vijf jaar na Tiananmen werd het contrast in Dengs zwart-witbeleid van politieke repressie en economische vrij heid scherper dan ooit. Politiek anders denkenden werden onmiddellijk de mond gesnoerd en tegelijkertijd gaf Deng de economie een enorme impuls. Zijn 'Constructie van Socialisme met Chinese karaktertrekken' staat nu op gelijke hoogte met 'Het Denken van Mao Zedong'. Ondanks zijn plaats in het Marxistische Canon betekent Dengs erfenis een ui terst onzekere toekomst voor de huidige leiders. Door Dengs weigering om het Tiananmen-incident bespreekbaar te maken, heeft hij afkeer gezaaid bij het volk dat daardoor zowel de partij als het Volksbevrijdingsleger wantrouwt. De hervormingen gaan mank aan infla tie, verregaande corruptie en een ge vaarlijke decentralisatie van de centra le macht. Het resultaat van Dengs poli tiek is een zwart-witte kat, maar het is aan de nieuwe generatie om hem te le ren muizen te vangen. Washington - Enkele landen die op de nominatie staan om toe te treden tot de Navo zijn betrokken bij wapenleveranties aan onder meer Iran. Een geheim rapport van de CIA noemt met name Po len, Slovenië en Bulgarije, aldus het dagblad Washington Post. Volgens het rapport heeft Polen zeker vijfmaal T-72 tanks ver scheept naar Iran. Bulgarije verkocht onderdelen voor een wa- penbedrijf aan Sudan, probeerde onderdelen van Mig-gevechts vliegtuigen te verkopen aan Irak en leverde explosieven aan Noord-Korea. De VS beschouwt Iran, Sudan, Noord-Korea en Irak als staten die het terrorisme steunen. Seoul - De Russische maffia is mogelijk betrokken bij de aanslag zaterdag op de Noord-Koreaan Lee Han-Young in Seoul. De 36- jarige verre verwant van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il zou het slachtoffer zijn van huurmoordenaars, die door Russische zakenlieden zijn ingeschakeld. Lee had schulden. Sinds 1994 on derhield hij volgens zijn ex-vrouw contacten met Russische han delaren. Tot nu toe gingen de Zuid-Koraanse autoriteiten ervan uit dat geïnfiltreerde Noord-Koreaanse geheim agenten voor de aanslag verantwoordelijk zijn. Seoul beschouwt hen nog steeds als hoofdverdachten. Tokyo - Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de ambassades gewaarschuwd voor mogelijke terroristische acties om gevangen genomen leden van het Japanse Rode Leger te be vrijden. De waarschuwing is een reactie op de aanhouding van ze ven vermoedelijke leden van het Rode Leger, vijf Japanners en twee Libanezen, de afgelopen drie dagen in verscheidene regio's van Libanon. Het ministerie heeft de Libanese regering gevraagd om de uitlevering van de Japanners, als blijkt dat zij bij het Rode Leger zijn aangesloten. Washington - Volkomen onverwacht heeft bijzonder Whitewater- aanklager Kenneth Starr gisteren aangekondigd dat hij opstapt. Starr, die bijna drie jaar lang achter president Clinton en zijn vrouw Hillary aan zat, wordt komende zomer decaan van de pres tigieuze rechtenfaculteit van Peepperdine bij Los Angeles. Het nieuws van Starrs vertrek toverde een glimlach op de gezichten van bewoners van het Witte Huis. Geredeneerd werd dat hij zijn post nooit zou verlaten als zijn speurwerk een basis bood om de president of de first lady aan te klagen. Arusha - Voor het Rwanda-Tribunaal in het Tanzaniaanse Arus- ha is gisteren voor het eerst één van de hoofverdachten van de volkerenmoord in Rwanda in 1994, voorgeleid. Kolonel Anatole Nsengiyumva verklaarde voor het VN-hof onschuldig te zijn aan de misdrijven die hem ten laste worden gelegd: genocide, misdrij ven tegen de menselijkheid en schending van de Conventies van Genève. De 46-jarige Nsengiyumva wordt beschuldigd als chef van de militaire geheime dienst in Gisenyi, in het noordwesten van Rwanda, drie maanden leiding te hebben gegeven aan massa slachtingen door radicale Hutu's onder de Tutsi-minderheid en onder gematigde Hutu's. Sofia - De problemen met de kerncentrale in de Bulgaarse stad Kozloduy zijn van permanente aard en vormen een 'onacceptabel gevaar' voor de Bulgaarse bevolking. Een groot aantal recente verbeteringen heeft de problemen niet kunnen wegnemen. Dat heeft de nieuwe minister van Energie van Bulgarije, Georgi Stoj- lov, gisteren volgens de Bulgaarse staatsradio gezegd. De nieuwe minister van Energie is de eerste hoge Bulgaarse functionaris die in het openbaar toegeeft dat er gevaren verbonden zijn aan het functioneren van-de centrale. m- Berlijn - Vier hoge veiligheidsofficiefen uit de vroegere DDR staan sinds gisteren terecht voor een rechtbank in Berlijn. Zij moeten zich verant woorden voor ontdui king van de justitie. De vier worden ervan beschuldigd enige van de meest gezochte ter roristen in West- Duitsland te hebben geholpen aan de greep van de justitie te ont komen. Het proces is het laatste in een reeks waaruit moet blijken in hoeverre de DDR het terrorisme in het westen steunde en wie er achter de 'onheilige alliantie' zaten tussen de DDR-staatsveiligheidsdienst Stasi en de extre mistische Rote Armee Fraktion. Bern - De Zwitsers beslissen op 8 juni of ze hun regering moeten bewegen toe te treden tot de Europese Unie. De stemming is een initiatief van Zwitserse eurosceptici die willen dat overleg met Brussel pas plaatsheeft als een meerderheid van de Zwitsers daar achter staat. Vooralsnog zijn er geen gesprekken gepland over de toetreding van Zwitserland tot de Europese Unie. Madrid - De Spaanse vrachtwagenchauffeurs hebben gistera vond besloten te stoppen met hun acties vanwege 'de economische gevolgen'. Dit ondanks het feit dat er nog geen overeenstemming is bereikt met de regering over de belangrijkste eis, het verlagen van de pensioenleefijd van 65 tot zestig jaar. Harry Dahl, één van de vier aange klaagden. foto reuter Den Haag (anp) - De aanklager van het Joegoslavië-Tribunaal verwijt Kroatië en Bosnië gebrekkige medewerking in de rechtszaak tegen de Kroatische generaal Blaskic. Tijdens een zitting gistermiddag eiste de aanklager van de vertegenwoordi gers van beide landen het overleggen van documenten. Volgens het statuut van het VN- hof zijn VN-lidstaten in principe verplicht tot medewerking bij onderzoeken van het tribunaal. De Kroatische ambassadeur Branko Salaj stelde zich echter op het standpunt dat het tribu naal Staten niet kan dwingen tot de overdracht van documenten. Hij stelde voor de VN-Veilig heidsraad te vragen zich over het probleem te buigen. De rechters wezen op de drukke agenda van de Veiligheidsraad en stelden dat het tribunaal als on afhankelijk, door de Veiligheid- raad ingesteld orgaan wel dege lijk kan gelasten dat een Staat documenten overdraagt. Als compromis wordt overwogen dat een vertegenwoordiger van de aanklager volgende week in Za greb overlegt over de documen ten die het tribunaal nog wil heb ben. Ook van Bosnië heeft de aankla ger nog niet alle documenten ont vangen waarom is gevraagd. In het geval van Bosnië was men echter snel uitgepraat. Vasvija Vidovic, de vertegenwoordigster van Bosnië bij het Joegoslavië- Tribunaal, zegde toe dat uiterlijk komende-maandag alle gevraag de documenten in het bezit van de aanklager zijn. Generaal Blaskic is aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden in 1993, tijdens de oorlog tussen de Bosni sche Kroaten en -de Bosnische moslims. Hij zou volgens de aan klacht leiding hebben gegeven aan etnische zuiveringen en moorden onder de burgerbevol king in de Lasva-vallei. Onder druk van president Tudjman kwam hij vorig jaar vrijwillig naar Den Haag. In afwachting van zijn proces staat hij onder huisarrest. :hi

de Stem | 1997 | | pagina 5