'Van Mierlo trekt lijst D66 weer' Kemj Zaïre in Ka Deng li WD laakt optreden Kok in Navo-debat Plan voor meer kinderopvang PvdA: 'Vuile auto's weg uit binnenstad' 'TCR-affaire voorkomen als Kroes had geluisterd' A2 staat bovenaan op top-20 van files Jiiiicien Een varkensparadijsje aan huis Moreel recht KORT DE STEM BINNENLAND Partijvoorzitter Tom Kok: Jorritsma is woedend op Turkmenistan Melkert eens met PvdA-voorstel voor 125 miljoen extra WD hekelt uitspraken moslim-leider DE STEM COMMENTAAR Nederland is 'te open' op Internet Vreeman wil vernieuwde PvdA-fractie Vliegenthart vice-fractievoorzitter PvdA Bijscholing voor artsen in lijkschouwing CDA wil filosofie als verplicht vak DE STEM Na afwijzing1 Klassenstrijd 11111 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1997 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-Kamerlid Weisglas verwijt premier Kok het meningsverschil tussen de WD-fractie en minister Voor hoeve van Defensie over de Navo-uitbreiding op scherp te hebben gezet. Kok ergerde zich afgelopen dins dag in de Tweede Kamer aan de opstelling van WD-fractieleider Bolkestein. Hij verlangt dat Bol- kestein volgende week tijdens een plenair debat in de Kamer zijn harde standpunt tegen de Navo-uitbreiding terugneemt. Dat debat moet in 'heel heldere politieke uitspraken eindigen', aldus Kok. De premier probeert daarmee te voorkomen dat minis ter Voorhoeve in politieke pro blemen komt wanneer Bolkestein niet van opstelling verandert. Volgens Weisglas, buitenland specialist van de fractie, heeft de premier het meningsverschil ver groot tot een politiek conflict. „Kok heeft samen met een aantal andere fracties het politieke pro bleem aangewakkerd," aldus het WD-Kamerlid. „Het zou voor ons en voor Voor hoeve prettiger zijn als dat ver schil van mening niet zou be staan. Maar op zich til ik daar niet zo zwaar aan." Hij benadrukt dat het regeerak koord tussen PvdA, WD en D66 met geen woord rept over de Na vo-uitbreiding. De WD acht zich daarom niet gehouden aan het kabinetsbeleid. „Wij vinden dat wij een ander standpunt kunnen innemen dan de minister op dit punt. We agreed to disagree." Overigens gelooft de WD'er niet dat Voorhoeve door de opstelling van zijn fractie in de politieke problemen komt. De WD heeft geen zin om de kloof met de mi nister te verscherpen. „Wij zullen Voorhoeve in ieder geval niet la ten vallen," aldus Weisglas. Volgens de leider van de liberalen in het Europees parlement, Gijs de Vries, is Bolkestein voorbarig met zijn verzet tegen de uitbrei ding van de Navo naar het Oos ten. „Het is nog te vroeg voor de finitief nee," oordeelt hij. De Vries, tevens voorzitter van de Atlantische Commissie, wil eerst de uitkomst van de onderhande lingen over uitbreiding afwach ten. De Amerikanen, als leiders van het bondgenootschap, en Na- vo-secretaris-generaal Solana moeten de ruimte krijgen om hierover onderhandelingen te voeren, onder andere met Mos kou. De Vries steunt Voorhoeve die er voor pleit dat de WD op dit mo ment nog geen standpunt in neemt. Hij is 'niet erg gelukkig' met het optreden van de WD- leider. Maar het is 'oud nieuws' dat op dit punt binnen de WD verschillend wordt gedacht, al dus De Vries. Ondertussen heeft Bolkesteins verzet tegen uitbreiding van de Navo hem onverwachts nieuwe politieke vrienden opgeleverd. Het Haagse Vredesplatform (HVP), een coalitie van linkse vredesactivisten, heeft zich ach ter het standpunt van de VVD- leider geschaard. De toenadering tussen de WD-leider en de vre desactivisten verliep niet zonder moeite, aldus W. Heijer van het HVP. „Sommigen vielen haast van hun stoel, 'Dan gaan we nota bene de WD steunen', zeiden ze." Sneek (anp) - D66-voorman Hans van Mierlo is in 1998 op nieuw beschikbaar als lijsttrekker bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Partijvoorzitter Tom Kok is daar van overtuigd. Hij gaf gisteren wel toe dat Van Mierlo zelf geen onomwonden ja of nee heeft gezegd. Kok heeft over het lijsttrekker schap onlangs een onderhoud ge had met Van Mierlo. Over de in- Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) is bij zonder kwaad op de autoriteiten in Turkmenistan. „We zijn door dat land belazerd," aldus de woe dende minister, nadat zondag een vliegtuig van Turkmenistan Air lines op Schiphol was geland met 173 asielzoekende Tamils aan boord. De Turkmeense vliegtuigmaat schappij had onjuiste gegevens verstrekt over wie de passagiers waren. Was bekend geweest dat er 173 Tamils vervoerd werden, dan zou er nooit toestemming zijn gegeven om op Schiphol te landen. Jorritsma liet gisteren weten dat voorlopig helemaal geen vliegtuigen uit Turkmenis tan meer mogen landen op Schip hol. De minister is ook verbaasd. In Nederland was niet bekend dat de Turkmeense luchtvaart maatschappij dezelfde truc ook al een keer had uitgehaald in Duitsland en Engeland. „Waar om is dit niet gemeld," vroeg Jor ritsma zich af. houd daarvan wil de partijvoor zitter niet uit de school klappen, maar voor zichzelf is hij er wel uit. „Hans van Mierlo doet het. Dat weet ik zeker." De preses noemt de huidige minister van Buitenlandse Zaken in een vraaggesprek met Vrij Nederland deze week 'een dijk van een vent'. „Hij heeft paars gecreëerd, de meest wezenlijke politieke ver nieuwing sinds de Tweede We reldoorlog. Ik zou het niet ver keerd vinden als er paars-2 komt. En dat Van Mierlo daar een rol in speelt. Ik verwacht heel mooie dingen van hem als lijsttrekker." De D66-leider gaf gisteren geen uitsluitsel over zijn politieke toe komst en ging niet verder in op Koks uitlatingen. „Ik heb hem daarvoor geen aanleiding gege ven," zei hij in de wandelgangen van de Tweede Kamer. r Van Mierlo (65) heeft tot dusver zelf zorgvuldig zijn kiezen op el kaar gehouden of hij in is voor een nieuwe ronde als D66-aan- voerder. Binnen de partij gaat de naam van minister Wijers van Economische Zaken rond als al ternatief, mocht de aartsvader van de partij het voor gezien hou den. Wijers houdt evenwel bij hoog en bij laag vol geen ambitie te hebben als lijsttrekker. „Hans Wijers is een goeie kerel. Maar we hébben een lijsttrekker. Natuur lijk, Van Mierlo ziet er moe en oud uit. Maar dat mag als je hard werkt. Ik hou niet van plastic po litici," aldus Kok. Het bestaat echt: een varkensparadijs. Niet dat plekje in de hemel maar gewoon in het Groningse Nieuw Scheemda. Eigena resse Violet Sanders geeft de varkens in haar 'paradijs' een beter leven en verstrekt daar voorlichting over. Natuurlijk, al de beelden van dode varkens die door de grijp- machines worden opgepakt, grijpen ook haar aan. Maar het gaat om varkens die worden weggestopt in grote schuren en dat komt hun welzijn niet ten goede. Nee, vol gens Sanders is het veel beter om de consu ment meer te laten betalen voor het vlees zodat er ook minder van gegeten wordt. Dan hoeven al die grote schuren niet meer en kunnen er meer varkensparadijsjes ko men, gewoon aan of in huis. Net als bij San ders. FOTO WFA Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA wil sterk vervuilende auto's uit de bin nensteden gaan weren. Over vijf tot zeven jaar zouden de bin nensteden alleen nog maar bereikbaar moeten zijn voor electri- sche voertuigen en auto's die minstens 1 op 20 rijden. Dat zal het PvdA-Kamerlid Cro ne vandaag voorstellen in een de bat met minister De Boer (Milieu) over schonere voertuigtechnie ken en brandstoffen. Volgens Crone zet het kabinet te kleine stappen om de vervuiling door autogebruik tegen te gaan. Daar om komt hij zelf met een 'actie plan schone auto'. Crone vindt dat er jaarlijks 100 tot 200 miljoen gulden extra be schikbaar moet worden gesteld om het gebruik van schonere voertuigen te stimuleren. Het Ka merlid vertelt dat hij onlangs nog op de AutoRai constateerde dat de fabrikanten allerlei technie ken ontwikkelen voor auto's die zuiniger rijden en schoner zijn. Maar hij stelt ook vast dat deze voertuigen in de aanschaf nu te duur zijn. „Ze moeten van de te kentafel naar de weg," aldus Cro ne. De PvdA wil daarom dat het ka binet jaarlijks 100 tot 200 miljoen gulden extra uittrekt om het ge bruik van schonere voertuigen te bevorderen. Daarnaast pleit Cro ne voor maatregelen die gebrui kers van schone en zuinige auto's een fiscaal voordeel geven. De fiscale maatregelen kunnen gaan gelden bij aankoop van een auto, maar ook tot uiting komen in de hoogte van de motorrijtuigenbe lasting. „Mensen in verspillende auto's zouden meer moeten gaan betalen dan mensen in schone au to's." Op de langere termijn wil de Pv- dA'er mensen in schonere auto's nog meer prvileges geven. Zo zouden zij in de toekomst alleen nog maar toegang tot de binnen steden moeten krijgen. Crone wil vervuilende auto's uit de binnen steden gaan weren omdat daar de luchtkwaliteit het slechts is. Ook op drukke wegen zouden be stuurders van schonere auto's be voordeeld kunnen worden via een aparte rijstrook. Den Haag (anp) - Minister Melkert van Sociale Zaken is positief over een voorstel van de PvdA-fractie om 125 mil joen uit te trekken voor bui tenschoolse opvang. Hij zal in het kabinet voorstellen daar volgend jaar al een begin mee te maken. Melkert zei dat gisteren bij de presentatie van het plan, dat af komstig is van PvdA-Kamerlid Margo Vliegenthart. Met uitvoe ring van het idee zouden 50.000 opvangplaatsen tot stand kunnen komen. Volgens Vliegenthart verdient het bedrag dat de overheid inves teert zichzelf terug, doordat meer mensen aan het arbeidsproces kunnen gaan deelnemen. In de vorige kabinetsperiode is geld beschikbaar gesteld voor de opvang van 0- tot 4-jarigen. Die regeling is later weliswaar uitge breid tot de groep van 0 tot 12, maar in de praktijk kiezen ge meenten vooral voor de opvang van kinderen tot 4 jaar. Gebrek aan opvangmogelijkhe den van schoolgaande kinderen betekent dat één van de ouders - meestal de moeder - moet stop pen met werken. Vooral alleen staande ouders komen in de pro blemen doordat zij geen buiten schoolse opvang hebben. Vliegenthart wil daarom een nieuwe stimuleringsmaatregel, die vooral gericht is op de groep van 4 tot 8 jaar. Ze gaat uit van een overheidssubsidie die gelei delijk vermindert, om plaats te maken voor een eigen bijdrage van het bedrijfsleven. In de eerste twee jaar zou de subsidie 5000 gulden per plaats moeten bedra gen, in het derde jaar 3750 en vanaf het vierde jaar 2500 gul den. Ook de ouders moeten een eigen bijdrage leveren. Melkert zei dat het hoog tijd is om een begin te maken met het creëren van extra plaatsen voor buitenschoolse opvang, gezien de knelpunten die er zijn. Hij sprak van een 'maatschappelijk belang rijke en renderende investering', die tevens zorgt voor meer werk gelegenheid in de dienstverlenen de sector. Vliegenthart wil verder dat de fiscale stimuleringregeling voor kinderopvang wordt uitgebreid. Die regeling houdt in dat bedrij ven die investeren in kinderop vang 20 procent van de kosten kunnen aftrekken. Staatssecreta ris Vermeend (Financiën) kon digde gisteren aan de toegezegde analyse van deze regeling te ver snellen. Uitbreiding ervan sloot hij zeker niet uit. Hij wil daar over overlegggen met de sociale partners. Den Haag (anp) - De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft zich gestoord aan de 'onbegrijpelijke uitspraken' van voorzitter Ates van de Raad van Moskeeën over de plannen van het kabinet voor een imam-opleiding in Neder land. Ates zei dinsdag te vermoeden dat de overheid 'een verborgen agenda' heeft om het leven van de moslims te 'manipuleren en te controleren'. „Ik kan alleen maar hopen dat hij niet echt zo denkt," reageert WD'er Kamp. Ates zegt dat hij jaren vergeefs bij de overheid aanklopte met plannen voor een imam-oplei ding, 'en nu willen de liberalen plotseling zo'n opleiding starten'. Ates, die dit 'uitermate verdacht' noemde, doelde op WD-minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken), die in 1996 pleitte voor een Ne derlandse imam-school. Den Haag (anp) - De affaire rond Tanker Cleaning Rotterdam (TCR) had voorkomen kunnen worden als de toenmalige minister Neelie Kroes van Verkeer en Waterstaat had ge luisterd naar de waarschuwingen van Justitie. Dat heeft voormalig advocaat-generaal van het Haagse gerechtshof H. Feber gis teren gezegd tijdens een besloten hoorzit ting van de Kamercommissies Verkeer en Waterstaat en VROM. Op grond van de uitkomst van de ge sprekken met enkele tientallen betrokke nen beslissen de commissies of er nader onderzoek naar de subsidieverlening aan TCR moet komen. Feber was de eerste die gisteren het woord kreeg tijdens de hoorzittingen. Hij waarschuwde in 1984 in een vertrouwe lijk gesprek minister Kroes al voor de broers Langeberg. De inmiddels gepen sioneerde Feber wist dat Kroes op het punt stond met de broers Langeberg in zee te gaan voor de bouw van een haven ontvangstinstallatie in Rotterdam. Op dat moment liep er een gerechtelijk voor onderzoek naar het Amsterdamse bedrijf van de broers. Volgens Feber was uit het onderzoek al gebleken dat de broers Langeberg zware milieudelicten pleegden. „Het waren hele ernstige waarschuwingen. Ik wilde de minister behoeden voor de fout dat ze de ze mensen ook de gelegenheid zou geven in Rotterdam hun criminele activiteiten te ontplooien," aldus Feber. Bij het gesprek was ook voormalig loco De voormalige advocaat-generaal van het gerechtshof in Den Haag, H. Feber, onderweg naar de hoorzitting over de affaire rond Tanker Cleaning Rotterdam. foto anp secretaris-generaal mr. C. Oomen. Een dag later bleken de broers Langeberg tot in details op de hoogte zijn van de inhoud van het gesprek. Het gerechtelijk vooron derzoek ging kapot. Feber schreef in 1989 een rapport over de gang van zaken vijf jaar eerder. Het rap port was geheim, maar is inmiddels uit gelekt. Het wordt nu gebruikt als belang rijk dossier bij de hoorzittingen. Feber adviseerde in het rapport zijn toen malige baas, procureur-generaal mr. A. Heijder, de Rekenkamer een onderzoek te laten stellen naar de gedragingen van Kroes en haar ambtelijke top. Ook wilde hij een onderzoek door de rijksrecherche naar het lek in de top van het ministerie. Van deze aanbevelingen is uiteindelijk weinig terecht gekomen, concludeert Fe ber nu. Na een gesprek met voormalig se cretaris-generaal G. van Dinter van het ministerie van Justitie heeft Feber nooit meer iets gehoord. „Ik ben nooit op de hoogte gesteld wat er met het rapport is gebeurd. Ik was zeer teleurgesteld over de gang van zaken," aldus Feber. De voormalig advocaat-generaal is voor stander van een parlementaire enquete naar de TCR-affaire. Hij is niet verbaasd dat Kroes onlangs in een kranteninter view fel naar hem uithaalde. „Ik heb de indruk dat mevrouw Kroes enigszins in het nauw is gebracht en denkt dat de aan val de beste verdediging is." De eigenaren van TCR kregen van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in to taal ruim 22 miljoen gulden subsidie voor het opzetten van een havenontvangstin stallatie (HOI) voor chemisch afval in Rotterdam. Het bedrijf ging in 1994 fail liet nadat Justitie een inval had gedaan. Het bedrijf bleek op grote schaal te heb ben gesjoemeld met de boekhouding. In plaats van dat afval van schepen en de chemische industrie werd verwerkt, loos de het bedrijf de stoffen in de Rotterdam se haven. Ook werd chemisch afval ille gaal afgevoerd naar België en Engeland. De leiding van het bedrijf is in 1995 ver oordeeld tot langdurige celstraffen. De hoorzittingen in de TCR-affaire zijn vooral bedoeld om de rol van toenmalig minister Kroes van Verkeer en Water staat te onderzoeken. Volgende week woensdag worden Kroes en haar toenmalige collega Nijpels van Milieu gehoord. PLUCHE PLAKT en om die reden vinden de grote politieke par tijen dat hun volksvertegenwoordigers niet te lang in functie mogen blijven. Kandidatenlijsten moeten dus periodiek ver verst worden. Een juist standpunt, met evenwel ook een nadeel. Raden, Sta ten en Kamers hebben voor hun bestuurs- en controlewerk be hoefte aan continuïteit. De waan van de dag moet in historisch perspectief geplaatst worden. Daarvoor is nodig dat deskundi ge vertegenwoordigers een aantal termijnen moeten kunnen blijven zitten. Te snelle doorstroming van fracties is daarom ongewenst. Ruud Vreeman, vice-voorzitter van de PvdA, is het daar niet mee eens. Prof. Dunning, voorzitter van de commissie die de nieuwe kandidatenlijst voor de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid opstelt, heeft laten weten geen grote schoonmaak in de pen te hebben. Bij de vorige verkiezingen hebben de sociaal-democraten immers al een groot aantal nieuwe gezichten in de fractie gebracht. Voor Dunning is het nu even genoeg, voor Vreeman niet. Bij de eerste vijftig kandidaten wil hij twintig nieuwe namen zien Met de vernieuwing is het zijn inziens nog lang niet gedaan, de bezem moet opnieuw door de partij. Normaliter moet zo'n uitspraak indruk maken. Een vice-voor zitter heeft meer te vertellen dan een commissie-voorzitter en zeker als hij zich zo krachtdadig uitdrukt. Het morele gezag van Vreeman is echter niet recht evenredig aan zijn positie in de or ganisatie. Vreeman komt uit de vakbeweging, hij was voorzitter van de Industriebond FNV. Toen bond en voorzitter op elkaar uitgeke ken raakten, stelde hij zichzelf kandidaat voor het aanvoerder schap van de PvdA. Echt welkom was hij daar niet, maar ge zien zijn 'arbeideristische' achtergrond kon dit niet hardop ge zegd worden. Een naar buiten toe als duo-voorzitterschap ge presenteerde functie was het gevolg. Vreeman bleef echter in de schaduw van de echte voorzitter Felix Rottenberg. Een salaris voor een tweede man had de Partij van de Arbeid niet beschikbaar. Daarom en om hem meer politiek gewicht te geven, kreeg hij een plaats op de lijst en vervolgens in de Tweede-Kamerfractie. Hij is koud ingewerkt, desondanks houdt hij het daar nu na tweeëeneenhalf jaar voor gezien. De burgemeestersstoel van Zaanstad bleek te aantrekkelijk. Job hoppen heet dit in modern Nederlands, carrièrisme op zijn ouderwets. Vreeman, in het parlement verkozen voor een termijn van vier jaar, houdt zich niet aan de belofte die hij zijn kiezers gedaan heeft. De investering in hem gedaan, loont niet. Wie zo weinig aan continuïteit hecht en dat vernieuwing acht, verspeelt daar mee al het recht dit woord ooit nog in de mond te nemen. Den Haag - Nederland is door de meeste EU-lidstaten op de vin gers getikt wegens een te grote openheid. Steen des aanstoots is de homepage op Internet van de fungerend EU-voorzitter. Daarop zijn verslagen te lezen van werkgroepen van de Europese minis terraad. Het betreft gekuiste versies, die geen staatsgeheimen be vatten. Niettemin vinden de meeste lidstaten dat Nederland te open is. De Nederlandse overheid beraadt zich er nog over. Den Haag - De PvdA-fractie moet bij de Kamerverkiezingen van 1998 flink worden vernieuwd. Dat vindt vice-voorzitter R. Vree man van de partij. Voor de ëërsteVljftig op de kandidatenlijst W hij twintig nieuwe namen.Vreemans opvatting wijkt sterk af van die van voorzitter Dunning van de commissie die de kandidaten lijst moet opstellen. Dunning zei onlangs dat hij geen heil ziet in weer een grote 'vernieuwingsoperatie'. Bij de vorige verkiezingen is de PvdA-fractie al flink vernieuwd. Den Haag - Margo Vliegenthart wordt dinsdag gekozen tot vice- fractievoorzitter van de PvdA. Zij is de enige kandidaat voor die functie. Vliegenthart gaat Karin Adelmund opvolgen, die partij voorzitter is geworden. Vliegenthart (38) zit sinds 1987 in de Tweede Kamer. Ze is onder meer lid van de Kamercommissies voor Financiën en voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Utrecht - Aanvullende opleidingen moeten huisartsen waakza mer maken op verdachte sterfgevallen. Het Forensisch Medisch Genootschap en de Netherlands School of Public Health zijn ge start met een nieuwe bijscholing in lijkschouwing. Volgens lande lijke cijfers zijn niet meer dan 200 GGD- en huisartsen geschoold in lijkschouwing. De opleiding moet er voor zorgen dat dat aantal snel toeneemt. Op deze manier moeten niet natuurlijke doodsoor zaken eerder worden herkend. Den Haag - Alle leerlingen in de bovenbouw van het vwo en havo moeten onderwijs krijgen in filosofie, vindt het CDA. De rege ringsfracties PvdA, VVD en D66 zijn daartegen. Volgens de PvdA en de WD moet iedere leerling die dat wil examen kunnen doen in filosofie. D66 vindt dat een school óf filosofie, óf maatschappij leer moet aanbieden als keuzevak. De fracties merken dit op in hun reactie op het wetsvoorstel over de opzet van de onderwijsprogramma's in de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) wil van filosofie een keuzevak maken. Maar volgens het CDA is het vak daarvoor te belangrijk. Den Haag (anp) - Op nummer 1 van de file top-20 van 1996 staat de A2 van Nieuwegein-Zuid naar Vianen. De wegvak- ken in omgekeerde richting, van Nieuwegein naar Nieuwe gein-Zuid en van Nieuwegein-Zuid naar Vianen, staan op de derde en vijfde plaats. De deskundigen lijken de voortdurende files rond Rotter dam onder de knie te krijgen. De ochtend- en avondfiles op de ruit rond de Maasstad zijn vorig jaar met 10 procent ge daald tot het niveau 1994. Het deel A20 bij Rotterdam-Croos- wijk richting Gouda stond in 1995 nog op vijf, maar zakte liefst tien plaatsen. De nummer acht uit 1995, de Al 5 (Europoort-Gorinchem) is helemaal verdwenen uit de top-20, evenals de voormalige nummer negentien, de A20 (Terbregseplein richting Hoek van Holland). Tot nu toe groei den de ochtend- en avondfile in deze regio ieder jaar met 7 pro cent. Het totaal aantal files is m 1996 licht gestegen van 14.797 naar 14.871. De zwaarte ervan (kilometer x minuten) steeg eveneens, van 4807707 naar 4998485. Minister Jorritsma (Verkeer) was gisteren tijdens een 'file- ontbijt' in Vlaardingen de boodschapper van de filebe richten. Uit de file top-20 over 1996 blijkt dat de openstelling van de nieuwe brug bij Zaltbommel en de nieuwe Wijkertunnel heeft geleid tot het verdwijnen van twee grote knelpunten daar. De brug bij Zaltbommel was van 1992 tot en met 1995 de gedoodverfde nummer 1. De filedruk op de bruggen over de Lek bij Vianen (A2) en Ha- gestein (A27) nam toe door de opening van de nieuwe brug. Vijf van de eerste zeven file noteringen hebben direct ver band met deze oeververbindin gen. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat werkt op dit moment aan de versnelde aanleg van een nieuwe brug over de Lek bij Vianen. Die moet in 2000 klaar zijn. -g-i pp» poor Aart Heering Rome - Bezuiniging, min bureaucratie, meer werk bet veld en een duideli concentratie op de landen i een chronisch voedseltekor Dat zijn de kernpunten van reorganisatie van de FAO, voedsel- en landbouworganis: Kaapstad/Kinshasa (afp/ar conflict in Oost-Zaïre zit Kaapstad aan de onderha president Nelson Mandela Hij houdt de bijeenkomst o Uganda gesteunde opstand ring. De Oost-Zaïrese 'rebellen-coi dinator' Laurent-Désiré Kab komt naar verluidt vandaag n een Zuid-Afrikaans toestel Kaapstad aan. Hij spreekt er gezanten van de Zaïrese pre dent Mobutu Sese Seko, aid Mandela. In Kinshasa vergadf den gisteren de ministers Buitenlandse Zaken van Zui Afrika en zes andere Afrikaan staten over de crisis in Oost-Z; re. De Verenigde Naties hadd eerder op de dag een vredespl gelanceerd, dat echter bij de t trekkenen slecht is gevallen. Zowel Zaïre als Rwanda verwie pen het plan onder de huidi omstandigheden. Rwanda noei de het absurd omdat de specie gezant van de Organisatie Afrikaanse Eenheid (OAE) en VN, Mohamed Sahnoun, zond enig overleg voorstellen naar h VN-hoofdkwartier in New Yo had gestuurd. Sahnoun is gist rr joe n Door Jan van der Made Peking - „Het maakt niet kat wit is of zwart, zolang muizen vangt," is Dengs kende uitspraak. Met dit c anderde Deng de Volksrep vijftien jaar tijd van een c hoop 'Blauwe Mieren Boekjes' in een land waar rieus' is voor de burgers oi zijn. China is veranderd van arn die zich presenteerde als 'wot van de Derde Wereld' in een krachtpatser, die zich voorl een rol in de 'Nieuwe Were] enige tegenpool van de Verei ten. Deng vierde de teugels van me, zoals dat werd ge'interpre Mao Zedong. Dengs hem drongen door tot in alle lag maatschappij. Zelfstandige mers, vervloekt als 'kapitalist sem' mochten hun waren op groeiende vrije markten veri tellectuelen konden Mao's 'Stinkende Negende Catej schudden en werden gerehabi Het leger werd met een milj. gekrompen; er werd minder legd op politieke indoctrinate fu-training, maar des te meer ne wapentechnologie. Het he van 'klassenstrijd', dat ondei dong voor tientallen jaren tw joenen doden en economiscl ting had gezorgd, werd naar grond geschoven en vervan 'economische constructie'. Tegelijkertijd werden China wijd opengezwaaid naar de reld. Buitenlandse bedrijven gen lage belastingen investere talistische laboratoria, de Spe nomische Zones rond Hongki genover Taiwan. Deng onde met Groot-Brittannië over I ke Hongkong, dat in 1997 handen zal overgaan en bel het kapitalistische systeem v kong gedurende honderd jaa veranderen'. Met deze politiel land, twee systemen' hoopte 1 delijk het vertrouwen van T winnen, zodat China na mee: derhalve eeuw weer verenigd den. Toch bleef Deng consequent «en aan het 'marxistisch/le denken van Mao Zedong' als ologie. Vrije markten, aandele taillissementswetten, slopend rentie en dreigende massa- goot Deng in een geforceerde he naam 'socialistische wie', waarvan westere schamperend opmerken dat °m een chaotisch 'jungle-1 gaat waarbij het recht van Prevaleert. ?P Politiek gebied was er binn weeën belangrijk minder he ii ma sp t h e-ka i d< be

de Stem | 1997 | | pagina 4