Zuidzandse kerk wordt antiekzaak SPORT UITSLAGEN Oostburg wil meebetalen aan wachtruimte op Veerplein in Breskens Contract Vlaamse en Zeeuwse hogescholen 'Regionale kunst beter toegankelijk maken' Brillenkoster' zamelt vitrage in voor maken van muskietennetten pESTEM ZEELAND IN HET KORT Bedrijfstennis Hulst Stichting Sportieva Kaartingen Bedrijfscompetitie squash Bedrijfstennis Terneuzen Schietingen Koersbal Het Vlaemsche Erfgoed legt met opening van eigen artotheek de nadruk op cultuur Aanvraag nieuwe eigenaar ligt bij gemeente 'Twee ambulances voor de regio is voldoende' DONDERDAG 20 FEBRUARI 1997 C4 Poule A: Zaman Sport-Reynaert College 6-2, Electron-Grenszicht 1- 7, De Boy-Lybeert Verstraeten 6-2, KCS-Blommaert 0-8, De Zilveren Klomp-Barco 8-0. Poule B: Fermont Terneuzen-Mes- sagie Goudgeel 8-0. Poule C: Stuntmarkt 1-Nijboer 6-2. Poule D: Bellamy-Rabo Hulst 1 4-4. Poule E: HAS 2-Bun 2-6, Rabo Kloosterzande-Dico 6-2, Wabeko- Randstad Polytechniek 4-4, Van Wesemael-Medico Fit 6-2, Ge meente Axel-Cerestar 0-8. STANDEN Poule A: De Zilveren Klomp 9-52, Mathijs Blommaert 8-44, KCS 8- 39, Reynaert College en Lybeert Verstraeten 8-37, Zaman Sport 8- 36, Grenszicht 8-31, De Boy 8-29, De Ruysscher 8-25, Electron 9-20, Barco 8-10. Poule E: Bun 8-49, HAS 2 8-43, Randstad Polytechniek en Ceres- tar 8-39, Van Wesemael 8-36, Dico 8-30, Wabeko 9-29, Medico Fit 8- 28, Rabo KLoosterzande 9-28, Eu- rogroen 8-23, Gemeente Axel 8-16. Middelburg - Stichting Spor tieva is opgericht, een dochter organisatie van de Zeeuwse Sportraad. Sportieva staat voor Sport(ief) Innovatief, Evenementen en Activiteiten. Sportieva houdt zich bezig met de organisatie van sport(ieve) evenementen en activiteiten, met of zonder beleiding, voor bedrijven, (sport)organisaties, middenstandsverenigingen en gemeenten. Kortom voor ie dereen die sport(ief) getinte evenementen wil (laten) orga niseren. Sportieva verhuurt ook sport en spelmateriaal, van tennis bal tot luchtkasteel, van Vlaamse volksspelen tot zes kampmateriaal. Sportieva ver huurt een personenbus, aange past voor gehandicpaten, vrachtbusje en boedelbak. In dien gewenst kan voor een chauffeur gezorgd worden. Sportieva is bereikbaar op het adres van de Zeeuwse Sport raad, Arnesteinweg in Middel burg. Clinge - Malpertuus, veertig personen. Bieden: 1. J. van de Hende, 2. me vrouw Lernout, 3. R. Himbrecht, extra prijs: J. van de Hende. Nieuw-Namen - Moed en Geduld: 1. A. Dupont-E. Weemaes, 2. M. De- henin-J. Sieller, 3. J. Gillis-N. van Bo- gaert. Nieuw-Namen - Zaal De Grensvlucht: 1. L. Timmermans-C. Suurd, 2. A. Verhulst-A. Dupont, 3. F. Blommaert- H. Bogaert. Nieuw- Namen - De Landelijke Gilde: I. J. Burm-R. Sturm, 2. L. Timmer- mans-M. Puylaert, 3. K. van Water- schoot-H. van Roeyen. Axel - Ons Genoegen, elfde kaarting, Bieden: 1. H. de Rijke, 2. R. Verhelst, 3. M. Herman. Jokeren: 1. A. Reijns, 2.1. van Smaalen, 3. T. van de Enden. Stand bieden: J. Hoogstad 462 punten, P. Asselman 454, J. Hamelink 446. Jo keren: M. Hamelink 261, A. Verhelst 246, J. Riemens 242 punten. Axel - Bridgeclub Axel, eerste ronde wintercompetitie. A-lijn: 1. Van Bam- bost-Kuijk, 2. Scheele-De Wever, 3. De Koning-Schreurs. B-lijn: 1. Me- ijer-Pel, 2. Antheunis-Verlinde, 3. Stoelinga-Van Asperen. C-lijn: 1. Pee- ters-Lambert, 2. De Pooter-Schreurs, 3. Naeye-De Zeeuw. D-lijn: 1. Bod- daert-Renique, 2. Haak-Huijghe, 3. Scheele-Scheele. Axel - Bridgeclub Axel, eindstand viertallen. A-lijn: 1. Moeliker-Ver munt en Van Bambost-Kuijk 110 pun ten, 2. Groenewoud-Giyglicki en Scheele-De Wever 74. B-lijn: 1. Me- ijer-Pel en Van de Casteel-Esselbrug- ge 96, 2. De Koning-Schreurs en De Pooter-Schreurs 92. C-lijn: 1. De We ver-Der Wever en De Vries-Dubois 84, 2. Naeye-De Zeeuw en Geilleit-Van der Heijden 78 punten. Sas van Gent - Bridgeclub Sas van Gent, wedstrijd voor competitie. A- lijn: 1. echtpaar Delaruelle, 2. Ver- eecken-Van Waes, 3. Al-De Beleir. B- lijn: 1. Lie-Stevens, 2. Tak-Verhaegen, 3. Verhaegen-Van Waes. IJzendijke - Zaal Les Amies, bridge club LJzendijke, vrije wedstrijd: 1. Van Poelje-Den Doelder, 2. Buijse-Van Damme, 3. Lievens-Viveen. Axel - De Halle, 21 personen. Jokeren: 1. J. de Poorter, 2. G. Navest, 3. G. Manhaven. Bieden: 1. J. Vercauteren, 2. N. van de Plas, 3. A. van Esbroek. Sas van Gent - St.-Albert, 48 perso nen. Bieden: 1. R. Poppe, 2. Ch. van derHeyden, 3. A. Destombes. Jokeren: 1. mevrouw De Wit, 2. mevrouw Ver planken, 3. mevrouw Belviso. Axel - Gregoriuscentrum, 32 perso nen. Bieden: 1. Th. Theunissen, 2. C. Verschelling, 3. J. Schelleman. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, 48 personen. Bieden: 1. P. Rijk, 2. me vrouw Goossen, 3. J. Maas. Jokeren: 1. mevrouw Van Kruyssen, 2. mevrouw Freyzer, 3. mevrouw Van Dam. Hulst - De Blaauwe Hoeve, 68 perso nen. Bieden: 1. A. Picavet, 2. mevrouw Buysrogge, 3. mevrouw De Waal. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, twin tig personen. Bieden: 1. F. Piessens, 2. R. van de Branden, 3. F. van Eerden burg. Jokeren: 1. mevrouw Rombout, 2. Th. de Bleyzer, 3. mevrouw Lam- brechts. Clinge - Zaal De Landbouw, 33 perso nen. Bieden: 1. M. de Blok, 2. F. Pies sens, 3. V. Gisel. Jokeren: 1. mevrouw Acke, 2. mevrouw De Bruyn, 3. me vrouw Rottier. St.-Jansteen - Zaal Zondagsvermaak, 44 personen. Bieden: 1. G. de Deyn, 2. H. Coalone, 3. mevrouw Van Geert- ruy. Jokeren: 1. M. Ferket, 2. mevrouw Hamelink, 3. mevrouw De Meurichy. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 34 personen. Bieden: 1. A. de Bruyn, 2. R. Verbrugge, 3. J. Keizer. Jokeren: 1. F. Goossen, 2. A. de Beer, 3. L. de Bruyn. Axel - Gregoriuscentrum, 22 perso nen. Jokeren: 1. G. Martinu, 2. J. Hamelink, 3. L. van Cadszand. Sas van Gent - De Regenboog, 42 per sonen. Bieden: 1. Th. Bos, 2. E. Buyse, 3. E. de Cousemaker. Jokeren: 1. me vrouw Timmerman, 2. mevrouw De Pan, 3. mevrouw Saeye. Hulst - Zaal De Kroon, zestig perso nen. Bieden: 1. mevrouw Van Goet- hem, 2. E. Rietjes, 3. J. Tieleman. Joke ren: 1. mevrouw Van Vooren, 2. S. de Bruyn, 3. M. Ferket. Koewacht - De Lange Akkers, 35 per sonen. Bieden: 1. A. van Hoeke, 2. J. Mathijs, 3. E. van Hove. Westdorpe - Concordia, 37 personen. Bieden: 1. R. D'Hondt, 2. A. Verschor- re, 3. R. Linthout. Terneuzen - In sportcentrum Foaks werd de achtste speeldag gehouden van de tweede klasse van de bedrijfscompetitie squash. Foaks 2 scoorde drie punten tegen Van Boom, ter wijl Elocoat gelijk speelde. Hierdoor is Foaks weer een punt uitgelopen op Elocoat. Er zijn nog vier wedstrijddagen te gaan, waarvan in de tweede klasse de laatste anderhalve dag play offs worden gespeeld. Vrijdag 21 februari speelt de eerste klasse. UITSLAGEN Tweede klasse: Foaks 2-Philips 4- 0, Van Boom-Elocoat 2-2, Foaks'99-TiDi 1-3, Morret Ernst Young-Outokumpu 0-4, Foaks 2- Van Boom 3-1, Outokumpu-Elo- coat 0-4, Philips-TiDi 2-2, Morret Ernst Young-Foaks'99 0-4. STAND Foaks 2 16-49, Elocoat 16-47, TiDi 16-42, Van Boom 16-40, Philips 16- 33, Foaks'99 16-30, Outokumpu 16-15, Morret Ernst Young 16-0. VROUWEN Poule 1: Van Doeselaar-Leeuw 4- 0, Racket Jack-Vervaet 4-0. Poule 2: De Kort-Fourty Love 4-0, Everling-De Keyzer 4-0. Poule 3: Nouwen-Van Steenberge 4-0, Sponselee-Bakker 0-4. Poule 4: De Vin-Bommelijn 0-4. Dooms-Schaart 4-0. Poule 5: 't Lage Netje-De Lik doorns 4-0, Loof-4 Op 'n rij 4-0. MANNEN Poule 3: Mathijssen/Zegers-De- ij/Edwards van Muyen 6-0. Poule 4: Grob/Hamelink-De Kort/Deij 6-0. Poule 6: Van Slegtenhorst/Van Duyse-Verschelling/De Pooter 3-3. Poule 7: Balzereit/Meyer-Van Tricht/De Kraker 2-4, De Reus/Van de Staal-Hoek/Haak 4-2. Poule 8: Dobbelaar/Gelissen- Leeuw/Van Aalst 2-4, Van de Laan/Luyckx-Van Doeselaar/De Jonge 3-3. Poule 9: Broomchemie-Kroes/Ver- hage 2-4, Herrebout/Pieters 4-2. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 1: Electron-Roctus 4-4. Poule 3: Van de Velde-Kint 4-4. Poule 4: HCG 2-ISM 1-7. Graauw - Gemeenschapshuis, 23 per sonen. Bieden: 1. G. Maerman, 2. L. Buyse, 3. P. de Caluwé. Axel - Gregoriuscentrum, 24 perso nen. Bridgen: 1. M. de Kok-F. de Wae- le, 2. echtpaar De Wever, 3. J. Schelle- man/B. Ysebaert. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, 42 personen. Bieden: 1. E. Poppe, 2. J. Verkruyssen, 3. F. van Eerdenburg. Jokeren: 1. M. de Deyn, 2. J. Tieleman, 3. M. de Rijk. Vogelwaarde - Zaal Ons Vermaak, twaalf personen. Bieden: 1. O. de Cock, 2. T. Visser, 3. Th. Bos. Jokeren: 1. M. de Cock, 2. A. de Waal, 3. M. Gel derland. Heikant - Zaal Du Commerce, 28 per sonen. Bieden: 1. E. Bleyenberg, 2. P. Valent, 3. mevrouw Van Dorselaer. Sluiskil - Kantine voetbalvereniging Sluiskil, 68 personen. Bieden: 1. me vrouw Wolfert, 2. Th. Bos, 3. C. de Smit. Jokeren: 1. mevrouw Van Ee- den, 2. mevrouw Taelman, 3. J. de Bruyn. Kloosterzande - Zaal St.-Martinus, 36 personen. Bieden: 1. J. Coecke, 2. A. Adriaansen, 3. W. Neve. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 42 personen. Jokeren: 1. mevrouw Claas- sen, 2. mevrouw Van Driessen, 3. me vrouw Verschuren. Bieden: 1. J. de Vos, 2. F. Kegels, 3. G. Boerjan. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 35 personen. Bieden: 1. P. Haulez, 2. R. Verhelst, 3. E. de Kint. Jokeren: 1. R. Warrens, 2. A. de Nijs, 3. R. Drubbel. Sluiskil - Zaal Dallinga, honderd per sonen. Bieden: 1. J. de Rijk, 2. A. Ver helst, 3. N. de Geus. Jokeren: 1. me vrouw De Koning, 2. mevrouw De Ruyter, 3. mevrouw Van Tichem. Axel - Zaal Sonnehoeck, twintig per sonen. Bieden: 1. G. de Poorter, 2. E. Baart, 3. W. Lensen. Emmahaven - Zaal 't Verdronken Land, acht personen. Bieden: 1. R. de Theye, 2. P. Leeraert, 3. B. de Baar. Hengstdijk - Camping De Vogel, 34 personen. Bieden: 1. R. de Kort, 2. H. de Schepper, 3. G. de Waele. Jokeren: 1. M. de Cock, 2. mevrouw Bosman, 3. P. de Ley. IJzendijke - Zaal Les Amies, 45 perso nen. Bieden: 1. G. Boerman, 2. H. de Ruyter, 3. R. van Limmen. Jokeren: 1. G. Manhaven, 2. R. van Tichem, 3. A. Scheele. Hulst - Zaal De Kroon, 71 personen. Jo keren: 1. mevrouw Vonhout, 2. C. de Block, 3. J. Hamelink. Bieden: 1. A. van Eerdenburg, 2. J. Martinet, 3. J. Bogaert. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 32 personen. Bieden: 1. R. Tilleman, 2. Z. Bilaka, 3. F. van Eerdenburg. Jokeren: 1. J. van Campenhout, 2. mevrouw De Vet, 3. L. de Bruyn. Hulst - Zaal De Kroon, zeventien schutters. Eerste hoge vogel: G. Cocq- heyt, tweede hoge vogel: M. Suy, eer ste zijvogel: A. D'Hondt, tweede zijvo gel: P. van Kerkhoven, grootste aantal (5): mevrouw Boone. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 25 schutters. Hoge vogel: J. Dobbelaar, beide zijvogels: A. D'Hondt, grootste aantal (7): H. de Gucht. Hulst - Zaal De Kroon, 24 schutters. Eerste hoge vogel: P. van Kerkhoven, tweede hoge vogel: E. Hulshout, beide zijvogels: A. D'Hondt, grootste aantal: mevrouw De Kort. Nieuw-Namen - KBO, De Kauter: 1. L. Pauwels/A. Noens, 2, J. van Mol/S. Rogiers, 3. H. de Maeyer/F. van der Heyden. Kloosterzande - Clubgebouw Rozen hof, 26 personen: 1. L. Kint/A. Cort- vriendt, 2. C. van Meelen/A. Cornelis- sens, 3. H. de Gucht/R. Hiel. Zuiddorpe - 't Kaaike, achttien perso nen: 1. A. van Damme/M. van der Sijpt, 2. A. Roeland/mevrouw Groene, 3. J. la Heine/J. Caluwé. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, tien per sonen: 1. P. Vinkenstein/R. van de Vel de, 2. mevrouw Dankaert/J. Lauwers, 3. mevrouw Van Laar/P. Roelands. Axel - Gregoriuscentrum, zeventien personen: 1. A. Willems/H. van Waes, 2. M. Markusse/A. Roelands, 3. A. la Heyne/P. Durinck. Ossenisse - Hof ter Nesse, tien perso nen: 1. A. Rottier/mevrouw Radema- kers-Warrens, 2. A. Mannaert/F. de Kort-Reyns, 3. E. de Maat/M. de Waal-Cambeen. Axel - De Halle, zeven personen: 1. J. Vercauteren, 2. J. Vos/G. Navest, 3. mevrowu Vercauteren. /an onze verslaggeefster (wtburg - Het Oostburgse col lege van B en W wil 7500 gul- jen beschikbaar stellen voor je beschutte wachtruimte voor pinder-valide buspassagiers op het Veerplein in Breskens. pewachtvoorziening staat inmid dels op het Veerplein en de ZWN Openbaar Vervoer heeft in af wachting van de gemeentelijke be sluitvorming het aandeel van de gemeente Oostburg voorgefinan cierd. Het gemeentebestuur gaat akkoord met het voorstel van de ZWN om 7500 gulden beschikbaar te stellen. Het bedrag wordt gefi nancierd uit de reserve-pot van de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG). Het college heeft hier over overleg gevoerd met de Werk groep West-Zeeuws-Vlaanderen Gehandicaptenbeleid en de werk groep kan zich vinden in het voor stel. Volgens het college is de voorzie ning niet ideaal 'maar gegeven de ruimtelijke mogelijkheden het beste. Voor ouderen en minder-va liden is een beschutte wachtruimte zonder meer een verbetering van de daarvoor bestaande situatie'. Ook ZWN-buschauffeurs maken gebruik van deze ruimte. Naast de gemeente Oostburg en de ZWN geven Rijkswaterstaat, de provincie Zeeland en de PSD fi nanciële bijdragen voor de wacht ruimte. Het'collegevoorstel wordt vrijdag 28 februari besproken tij dens de vergadering van de raad- commissie Financiën en economi sche zaken. Deze vergadering vindt plaats in de commissiekamer van het gemeentehuis en begint om 16.00 uur.Tijdens deze verga dering komt ook het collegevoor stel aan bod om een bedrag van 37.500 gulden beschikbaar te stel len voor nieuwe vloerbedekking in de openbare bibliotheek. Deze is gevestigd in cultureel centrum Den Hoekzak te Oostburg. De bi bliotheek is onderdeel van de Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek West- Zeeuws-Vlaanderen en de stich ting heeft de gemeente Oostburg te kennen gegeven dit jaar de biblio theek te willen herinrichten. Het Bedrijfsbureau had twee jaar gele den al geconstateerd dat de vloer bedekking aan vervanging toe was. Maar het feit dat de stichting toen al overwoog de bibliotheek opnieuw in te richten, is de reden dat er is gewacht met de aanschaf hiervan. De kosten voor de ge meente worden gedekt uit de post 'onderhoudsvoorzieningen gebou wen'. Van onze verslaggever faneuzen - De samenwerking tussen hogescholen in Neder land en Vlaanderen krijgt nieuwe impulsen. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft de onderwijsinstituten in Zeeland en Brabant samen 2,5 miljoen gulden subsidie toege kend. h het kader van het project gaat de hogeschool Zeeland gaat een over eenkomst aan met 'Gent'. Doel is om studenten beter toe te rusten op de taeidsmarkten aan beide zijden van de grens. De scholen willen de uit wisseling van studenten en docenten bevorderen en onderwijsmodules ontwikkelen, zodat het internationale karakter van de opleidingen wordt versterkt. Speerpunten worden de studierichtingen (bio)tecbno- logie, gezondheidszorg, personeel en arbeid, lerarenopleidingen en de opleidingen voor de beeldende kunsten. Op bestuurlijk niveau willen de hogescholen kennis en ervaring uitwis selen op het vlak van kwaliteitsmanagement, onderwijsvernieuwing en post-fusiegesprekken. Ook komt er een onderzoek naar het beter benut ten van beschikbare onderwijsvoorzieningen. Gisteravond ondertekenden de algemene directies en colleges van be stuur een formele samenwerkingsovereenkomst. Het project duurt voorlopig vier jaar. Naast Zeeland doen mee de Hogeschool West-Bra- fent in Breda, de Hogeschool Midden-Brabant in Tilburg, de Karei de Grote Hogeschool in Antwerpen, de Hogeschool Antwerpen, de Hoge school voor Wetenschap en Kunst in Brussel, de Katholieke Hogeschool tassel en de Katholieke Hogeschool Mechelen. De stichting Het Vlaemsche Erf goed uit Groede bestaat in maart één jaar en is in korte tijd uitge groeid tot een historisch- en cul tureel fenomeen in West-Zeeuws- Vlaanderen. De stichting timmert flink aan de weg en het komende half jaar wordt het Vlaemsche Erfgoed aan de Slijkstraat, hartje Groede, uitgebreid met een ar totheek, een smederij, een bakke rij en een heus 'erfgoedwinkeltje'. Daarin worden spullen verkocht uit grootmoederstij d zoals porse lein en keukengerei. Door Sanne Schelfaut „De komende tijd gaat er inderdaad veel veranderen," vertelt Karen van de Kerkho ve, beheerder van het Vlaemsche Erfgoed en coördinator van de artotheek. „Allereerst de opening van onze artotheek, zaterdag 1 maart. Belangstellenden kunnen voor 7,50 per maand een schilderij lenen, elke maand kunnen ze een ander werk uitkiezen. Een soort kunstuitleen dus. We doen dit samen met de gemeente Oostburg, op hun verzoek hebben we een artotheek in onze formule opgenomen." „Onze collectie bestaat uit de BKR-collectie van de gemeente Oostburg," meldt Van de Kerkhove. „Schilderijen uit deze collectie werden jarenlang opgehangen in overheids instanties als politiebureaus en gemeente kantoren. Maar de meeste werken kwamen in stoffige kelders en kluizen terecht en dat is doodzonde. Het afgelopen jaar heb ik ge probeerd om zoveel mogelijk schilderijen uit deze kelders te halen en te inventarise ren. Er zit heel wat moois bij, waaronder veel schilderijen van regionale kunstenaars als Dolf Jaspers en Dick Pieters. Voor een schilderij van Pieters wordt nu al veertig duizend gulden neergelegd dus het is een aardig gegeven dat de mensen een echte Pie ters of Jaspers straks voor drie knaken aan de muur hebben hangen." De Ooyevaar Het middelpunt van de artotheek is herberg De Ooyevaar. Tussen de flessen Zeeuwse bessensap en boerenjongens hangen inmid dels tientallen schilderijen. Aquarellen, olieverf, tekeningen, al deze verschillende soorten stijlen en technieken vormen samen een bont gezelschap. Ook in de slaapkamers van de gasten komen binnenkort schilde rijen te hangen. Van de Kerkhove: „Ja, we hebben nog veel werk te verrichten voordat hier alles volhangt. We hebben enorm veel schilderijen en in de toekomst is het dan ook de bedoeling dat de Lutherse Kerk als expo sitieruimte wordt gebruikt. Maar de kerk zal toch eerst moeten worden gerestaureerd voordat we daar terecht kunnen. Want met een lekkend dak lijkt het me niet verstandig om er schilderijen te exposeren." Cursussen De stichting is serieus bezig om van de ar totheek een succes te maken. De eerste leden zijn ingeschreven en zelfs vanuit de Techni sche Universiteit Twente is er interesse voor de kunstuitleen. De universiteit wil dertig schilderijen huren uit de collectie van de ar totheek. Bij voldoende belangstelling wil het Vlaemsche Erfgoed ook teken- en schil dercursussen organiseren. „Onze bedoeling is dat Groede het centrum wordt van de kunst, wij als Vlaemse Erfgoed willen de drempel verlagen voor de mensen om kunst beter te leren kennen. En waar kan dit beter dan in een herberg waar je tij dens een kop koffie kunt genieten van schil derijen van kunstenaars uit deze streek. Veel van onze twintig medewerkers zijn met de artotheek in de weer. Zo hebben we een restauratuur, Monica Martens, en stelt Guus de Rooij van de gemeente Oostburg de fol ders voor de exposities op." De aftrap is 1 maart om 15.00 uur. Dan wordt de artotheek officieel geopend door voorzitter Adrie Oosterling en zal wethou der L. Cuelenaere een openingswoord hou den. Deze dag start eveneens een expositie van Dolf Jaspers, zijn werk is te bewonde ren in het gemeentehuis van Oostburg. Dit is de eerste tentoonstelling uit de artotheek van Het Vlaemsche Erfgoed. De bedoeling is dat de tentoonstellingen om de twee maan den wisselen. Van de Kerkhove hoopt dat de andere win keltjes binnen nu en een half jaar worden geopend. Op dit moment bestaat het Erf goed uit de herberg, een theater, het winkel tje van een kruidenier, een museum, een verf- en timmerwerkplaats en kapperszaak. Het Vlaemsche Erfgoed aan de Slijkstraat in Groede is geopend van dinsdag tot en met za terdag, telkens van 9.00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever Zuidzande - De hervormde kerk in Zuidzande is verkocht. M. Abbink uit Zaandijk wil er een antiekzaak en expositieruimte in beginnen. Daarmee kan de Zuidzandse gemeenschap gerust zijn, aldus de vorige eigenaar, J. den Doelder. De kerk krijgt een waardige nieuwe bestemming. Dat was trouwens ook afgespro ken in de koopovereenkomst. De nieuwe eigenaar is van plan antiekwinkel te vestigen in 1 deel van de kerk. Een ander deel wil hij inrichten als ruimte tentoonstellingen. Zelf wil Abbink in de consistorie gaan wonen. Het schilderachtige kerkje van de hervormde gemeente stond voor dat Den Doelder het kocht gerui me tijd te koop. Toen die het overnam van het kerkbestuur, ontstond enige on rust onder de bevolking. De ver- werd namelijk met enige argwaan bezien. De vrees be stond dat Den Doelder het ge bouw uit louter speculatieve overwegingen had gekocht en zich niet bepaald druk zou ma ken om een passende nieuwe be stemming voor de kerk. De stichting Dorpscentrum Zuid- Ie bedacht wat alternatieve gebruiksmogelijkheden, waarbij het nut voor de Zuidzandse ge nschap voorop stond. Zo zou het gebouw een uitkomst kunnen bieden voor de muziekvereniging Veronica. Die heeft in het zomer seizoen altijd moeite met het vin den van een geschikte repetitie ruimte. Verder opperde de stich ting de mogelijkheid om toch nog diensten te houden in de kerk. Bijvoorbeeld voor rouw- of trouwplechtigheden. De nieuwe bestemming voor de kerk betekent dat de peuterspeel zaal op zoek moet naar een ander onderkomen. Immers, de peuters waren ondergebracht in de con sistorie van de kerk. Voorlichter L. Polfliet vertelt dat de gemeen te Oostburg daar momenteel een plannetje voor uitwerkt. Volgens dat plan krijgt de basis school een opknapbeurt. De ge meente wil het gymzaaltje bij de school geschikt maken voor zo wel de school als de peuters. Het lokaal zou dienst kunnen doen als peuterspeelzaal en als speel werklokaal voor de basisschool kinderen. Het is voorlopig nog even de vraag, aldus de voorlich ter, of dat plan voor aanvang van het nieuwe schooljaar gestalte kan krijgen. De hervormde kerk in Zuid zande op een archieffoto. De nieuwe eigenaar ziet voor het gebouw een toekomst als an tiekzaak en expositieruimte. FOTO WIM KOOYMAN in Afrikaanse landen momenteel veel malaria het is volgens de brillenkoster ®entieel dat zoveel mogelijk Jwoners van Derde Wereldlan den muskietennet in bezit •en. an Voorenberghe voert met na- ae actie voor pater J. Cramers woont en werkt in het Afri- fen onze verslaggeefster Uzendijke - Koster Jac. van Voorenberghe uit IJzendijke voert wederom actie voor de Derde Wereld. Hij wil zoveel mogelijk "'rage inzamelen om daar muskietennetten van te maken. te zending brillen richting Gha na worden verzonden in verband met 35 jaar brillenactie. Mensen die vitrage en/of brillen willen afstaan, kunnen terecht bij Jac. van Voorenberghe. Van onze verslaggever Middelburg - De stationering van twee ziekenauto's in West- Zeeuws-Vlaanderen is voldoen de, ook in het drukke zomersei zoen, vinden Gedeputeerde Sta ten. Ze antwoorden hiermee op schriftelijke vragen van de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij, de ZVP. Die partij vindt twee ambu lances onvoldoende, zeker in de zomer. Maar GS gaan daarin niet mee. De invloed van het toerisme op het aantal ziekenhuisopnamen is al van marginale betekenis, schrijven ze. En er zijn geen gege vens waaruit zou blijken dat er in het toeristenseizoen een oneven redige toename van het aantal ambulanceritten plaatsvindt. - Ghana. De pater is daar e«i tijd bezig met een muskie- 'Wettenactie omdat de oude e®cijnen ter bestrijding van p., a niet meer afdoende zijn. Cramers is eveneens druk fcI Ghanese inwoners die hrm nd 2Hn te voorzien van "cn. Dit jaar zijn er in Ghana ,Uw dóe brillenoptieken ge- toti6n de pater beschikt nu in brilt °^er zeven optieken. De «n zijn voornamelijk afkom- Ai£iUit Nederland en België. ,,»62 zijn in Ghana ar» L kNhen uitgereikt aan de tale bevolking. naÜlrin'S komt in augustus weer C'Jzendijke en Van Vooren en t pt dat de Pater bij jL etugkeer naar Ghana een tta e Jerzameling brillen én vi- Volti meenemen om de be- isarff verder te belpen. Dit zal er in ieder geval een gro- Karin van de Kerkhove in een deel van herberg De Ooyevaar, een onderdeel van het Vlaemsche Erfgoed in Groede. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

de Stem | 1997 | | pagina 31