Behoefte aan werkgelegenheid ens DE STEM 'Theater Terneuzen duurder' D66 zoekt steun voor wetswijzigingen 'agedeur- indt u bij üer! :N Eerste veertig miljoen voor dijkversterking Bert Goossens: ridder in Orde Sint Sylvester ZMF wil de deur voor varkens stevig dicht Ijeeuwse Maatschappij van Nijverheid en Handel initieert economisch plan Scheepvaart mag weer op Schelde-Rijnkanaal Belgische snelheidsduivel zwaar bekeurd Politie houdt weer inelheidscontroles houw (55) uit Oostburg sinds dinsdag vermist STOA presenteert vandaag onderzoeksrapport C1 Drugsoverlast beter aanpakken Hennepplantjes 397 X 541 Zeeland imi 7 g ill. Stoffels: ^Werkgevers moe- g het voortouw nemen'. foto camile schelstraete Door Frank Deij Terneuzen - De Zeeuwse Maatschappij van Nijverheid en Handel neemt het initiatief tot een economisch plan voor Zeeland om nieuwe werkgele genheid naar de provincie te lokken. De economische groei in Zeeland is weliswaar goed, er wordt flink geïnvesteerd, maar al die inspan ningen vertalen zich volgens voorzitter M. Stoffels van de sec tie Zeeland onvoldoende in nieu we banen. Sterker, het aantal ba nen vermindert snel. In het havengebied van Vlissin- gen liep de werkgelegenheid bij de havengebonden bedrijvigheid (exclusief de grote industriële werkgevers) terug van 3630 in 1994 naar 3465 in 1996. Alle in vesteringen in nieuwe haventer reinen en kaderuimte ten spijt. Stoffels vindt dat werkgevers het voortouw moeten nemen. „An ders komt er niets van terecht," vreest hij. Werkgevers hebben volgens hem het beste netwerk om gericht acquisitie te plegen. Onderzoek Het werkgeversoffensief volgt op een kort onderzoek door de Maatschappij naar de werkgele- genheidontwikkeling in het ha vengebied in Vlissingen. Het on derzoek zelf was een reactie op de lofzang van gedeputeerde D. Bruinooge (economische zaken) over de groei van de Zeeuwse ha vens en de kansen die de samen werking tussen de havens van Vlissingen en Rotterdam met zich meebrengen. De gezamenlijke overslag van de havens steeg in 1996 tot 24 miljoen ton. Een te ken volgens Bruinooge dat het hartstikke goed gaat met de werkgelegenheid. Maar de groei van tonnages bete kent volgens Stoffels niet meer banen. Eerder al leidde dit ver schil van inzicht tot een botsing tussen Bruinooge en Stoffels. Stoffels, die de woorden van Bruinooge als 'stoere kroegtaal' betitelt, kondigde hierop een en quête onder het bedrijfsleven aan om harde gegevens boven tafel te krijgen. De uitkomsten, een verlies van 165 arbeidsplaatsen, sterken Stoffels in de gedachte dat Zee land op zijn tellen moet letten en er reden is om bezorgd te zijn voor de toekomst. „Het is vijf voor twaalf." Hij noemt het ba nenverlies bij De Schelde, Hoechst, Vitrite, de PZC, Philips en in de toekomst de sluiting van de kerncentrale in Borssele. De voorman wijst in dat verband op de verkennende bewegingen van Zeeuwse dienstverlenende be drijven om zich in West-Brabant te vestigen. Actieplan Het actieplan van de Maatschap pij, dat in overleg met de Bra bants-Zeeuwse Werkgevers kring, het Innovatiecentrum Zee land, de Kamers van Koophandel en de provincie wordt opgesteld, zal volgens Stoffels geen dik rap- Sis van Gent - De politie hield gistermiddag een echte snelheids vel aan. Een 20-jarige automo- Slist uit het Belgische Oostkamp werd bekeurd met een boete van omdat hij met een snelheid im 160 km/uur over de Lange ferenstraat in Schoondijke en «er de Rijksweg N61 in IJzendij- 1 gereden. Hier was maar tachtig kilometer per uur toege- itaan. Depolitie hield gisterochtend tus sen 07.55 en 09.20 uur ook een aelheidscontrole op de Provin- eialeweg N252 in Sas van Gent. I'm de 466 passanten reden er 28 Her dan de toegestane 80 kilo- utter per uur. Een passant reed 1 km/uur. De controle werd teen 09.50 en 11.00 uur voortge- tetop het Bolwerk in Sas van Cent. Tien automobilisten waren •overtreding, terwijl er 237 voer- tnigen het meetpunt passeerden, ta overtreder reed 78 km/uur, terwijl 50 km/uur is toegestaan. taonze verslaggever Itmeuzen - De politie houdt ie komende weken snelheids- tontroles op verschillende we- in Zeeuws-Vlaanderen. De aangekondigde acties vin- teplaats door de hele regio. r Breskens en Hoofdplaat S! februari), Absdaalseweg Hulst ïj februari), rijksweg 61 Ijzen de (26 en 27 februari, 7 en 10 tert), rijksweg 61 IJzendij- t/Breskens (3 en 11 maart), TOnkern Eede (3 en 5 maart), helstaat Eede (4, 6 en 12 J'art), rijksweg 60 Kuitaart en Miole (8 maart), rijksweg 61 Vo lwaarde (9 maart), Zoutestraat Mst (10 maart), Julianastraat Heikant (11 maart), Vylainlaan Heikant (11 maart), Hengstdijk- «traat Hengstdijk (12 maart), woestijnestraat Clinge/Nieuw- «ien (14 maart), woonkern Hoofdplaat (14 maart). fan onze verslaggever Oostburg - De 55-jarige "Wcine Ongenae-De Zutter ut Oostburg is sedert afgelo pen dinsdag vermist. Ze heeft huis die morgen om streeks 10.00 uur in depres- ®e?e toestand verlaten. "aarna is niets meer van haar janomen. De politie in Oost- Mrg vraagt getuigen zich te "lelden. Aan een misdrijf Jordt vooralsnog niet ge- ftancine Ongenae is voor het aatst gezien op de Saturnus ■"haar woonplaats. Ze droeg een blauwe lange regenjas en een grijze pantalon met brui ne hoge laarzen. Om haar oofd had ze een blauwe °°ffldoek met een bloeme- Wnotief. De vrouw is onge- eer 1.75 meter lang, heeft en tenger postuur, bleek ge nt, blauwe ogen en halflang vdonkerrood haar. Bij een urtonderzoek heeft de poli- e de groene damesfiets aarop ze vermoedelijk haar °mng heeft verlaten gevon- n op het Sint Eligiusplein. rder ontbreekt ieder spoor Van haar. De zeedijk bij Walsoorden is een van de zwakke plekken in de Zeeuws-Vlaamse kust. Van onze verslaggever Terneuzen - De provincie Zeeland krijgt dit jaar al 40 miljoen gulden van het rijk voor de noodzakelijke verster king van vier urgente dijkvakken. Dit werd gisteren bekend gemaakt tijdens een vergadering van de Zeeuwse waterschappen. Die 40 miljoen is overigens slechts een be gin: gisteren werd eveneens duidelijk dat voor de Zeeuwse dijken definitief 600 miljoen nodig is. Dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap De Zeeuwse Eilanden reageert niettemin verheugd op de eerste bijdrage van het rijk. „Dat bedrag is bin nen. Vier projecten kunnen dit jaar daad werkelijk worden uitgevoerd." Deze pro jecten kunnen in april al aanvangen. Het meeste werk wordt in Zeeuws-Vlaan deren uitgevoerd. Deze regio heeft zoals gemeld de zwakste dijken van Zeeland. Het gaat om de dijkvakken bij Walsoor den, Terneuzen en Breskens. Vier kilome ter dijk vanaf Walsoorden in oostelijke richting, 2,5 kilometer dijk bij de Kleine Huissenspolder en de Eendragtpolder oostelijk van Terneuzen en één kilometer zeedijk bij de Hans van Kruiningenpolder ten oosten van Breskens. De problemen met de zeedijken in Zee land zijn al langer bekend. De kern van de dijklichamen blijkt minder sterk dan gedacht. Daardoor bestaat de kans dat bij flinke storm beschadigingen kunnen ont staan aan de deklaag van de dijken. Minister Jorritsma van Verkeer en Water staat zei al eerder dat van een direct ge vaar geen sprake is, maar dat in verband met de vereiste veiligheid een opknap beurt wel hard nodig is. Het departement van Jorritsma startte naar aanleiding van de eerste berichten een inventarisatie. Voor Zeeland is het plan van aanpak zo goed als klaar. Eind maart hoopt het mi nisterie een compleet overzicht te hebben, maar vooruitlopend daarop krijgt Zee land krijgt nu al veertig miljoen gulden voor de vier urgente dijkvakken. De versterking van de vier dijkvakken is het begin van een grote hersteloperatie, die in 2004 gereed moet zijn. Van onze verslaggever Middelburg - De financiële opzet van het nieuwe Terneu- zense theater dat 17 miljoen gulden gaat kosten deugt niet. De exploitatie-opzet is te po sitief en te rooskleurig inge schat. Terneuzen zou er beter aan doen het Zuidlandtheater gewoon te vervangen door een beter, maar qua omvang niet veel groter thea ter. En dan op een andere plaats dan waar het Zuidlandtheater nu staat. Dat meldt het raadgevend bureau voor de kunsten STOA aan het provinciebestuur. STOA heeft een onderzoek naar de podium kunst in Zeeland uitgevoerd, het rapport wordt vandaag gepresen teerd. In 1991 is voor Terneuzen door bureau Kolpron een haalbaar heidsonderzoek uitgevoerd naar het nieuwe theater. Dat krijgt een plaats in de Westkolkstraat, op de plek van het voormalige hotel Rotterdam, zo heeft de gemeente raad van Terneuzen eind vorig jaar besloten. STOA plaatst grote kanttekenin gen bij de uitkomsten van dat on derzoek. Het bureau schat in dat de jaarlijkse tekorten twee tot drie ton meer gaan bedragen dan Kolpron becijferde. 'Belangrijke bedenkingen' heeft STOA bij de exploitatie-opzet, aldus het rapport. 'Er wordt uit gegaan van een ongeveer gelijk door gemeentesubsidie te dekken tekort als thans bij het Zuidland theater. Vergroting van schaal brengt eveneens een vergroting van de kosten met zich mee, men name in de personele sfeer.' Het halen van het 32.000 bezoe kers per jaar, wat het streven is, zal volgens het STOA 'een grote inspanning vergen'. En dat ter wijl het budget voor publiciteit niet wordt verhoogd. Een ander fragment uit het rap port: In de haalbaarheidsstudie meende men dat tien procent van het bezoek aan het nieuwe thea ter uit België afkomstig zou zijn. Uitgaande van de verwachte 32.000 bezoekers zouden dat 3200 Belgen moeten zijn. Op dit moment wordt het Zuidlandthea ter echter maar bezocht door 575 Belgen per jaar. Deze meer dan vervijfvoudiging lijkt ons niet reëel, mede in aanmerking geno men dat de theatersituatie in brugge, Gent en Antwerpen in middels alleen nog maar is verbe terd en het Belgische publiek ge heel ontwend is geraakt om voor een avondje uit naar Nederland te komen.' ZIE OOK ZEELAND - C3 Rilland (anp) - Er mogen vanaf gisteren 19.00 uur weer schepen over het Schelde-Rijnkanaal vanaf de Kreekrak- sluizen richting Antwerpen varen. Er liggen geen contai ners meer in de vaargeul. Een duwbak verloor maandagavond net over de grens met België in het kanaal 28 containers met onder meer zeer gevaarlijke stoffen. Sinds die tijd was de scheepvaart gestremd. Er moeten nog ongeveer tien containers geborgen worden, maar die liggen langs de oevers van het kanaal. Inmiddels zijn boeien geplaatst waartussen de schepen moeten va ren. Van de Nederlandse grens tot de Noordlandbrug in Zandvliet geldt een snelheidsbeperking van vijf kilometer per uur en een ver bod om te passeren. Teveel golfslag zou de verdere berging bemoei lijken en bovendien gevaar opleveren voor de duwbak met de nog wankel gestapelde containers. Het is niet duidelijk hoe lang de verdere berging van containers nog gaat duren. Voorzover bekend zijn er geen gevaarlijke stoffen uit containers gelekt. Voor de Kreekraksluizen wachten circa 85 sche pen. Dat gaat alleen al naar verwachting zo'n vijftien uur duren, maar tussendoor zal ook nog scheepvaartverkeer vanuit Antwer pen richting Rotterdam van de sluis gebruik moeten maken. Woensdagmiddag is urenlang vergeefs gezocht naar een laatste vermiste container. Toen de containers later werden nageteld, bleek echter alles te kloppen. Er was eerder verkeerd geteld. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1997 port worden dat bol staat van ambitieuze doelstellingen. Nee, het wordt een kort en helder ac tieplan dat tevens ondersteuning moet bieden aan bestaande actie plannen. Stoffels denkt aan het aanstellen van een of meerdere mensen die gericht op pad gaan om bedrijven aan te trekken. Dat moeten niet bij voorbaat haven- gerelateerde bedrijven zijn. „Wellicht dat ook het midden en kleinbedrijf erbij te betrekken is." De werkgelegenheid in Zee land kwam gisteren eventjes ter sprake in de vergadering van de Statencommissie voor Economi sche Zaken. Bij die gelegenheid is afgesproken dat tijdens de vol gende bijeenkomst cijfers op tafel komen over de ontwikkelingen in de Zeeuwse havens. Bert Goossens (rechts) ontvangt de versierselen uit handen van deken J. Aarts. foto camile schelstraete Van onze verslaggeefster Aardenburg - Twaalf jaar lang werkte hij als regioleider binnen het pastoraat West-Zeeuws-Vlaanderen. Begin dit jaar stopte Bert Goossens met deze functie en als dank ont ving de jarige Goossens uit handen van deken J. Aarts de kerkelijke onderscheiding ridder in de Orde van St. Sylves ter. De 70-jarige Goossens was zichtbaar ontroerd toen hij de onderscheiding in ontvangst nam. Deken Aarts noemde Goossens een onvermoeibare werker. Goossens werd in no vember 1985 door de bisschop Ernst benoemd tot regioleider. „Mede door jouw inzet is de Interparochiële Vereniging West-Zeeuws-Vlaanderen tot stand gekomen en heb je ge probeerd er een goede vorm aan te geven. Vele jaren heb je richting gegeven aan het maandelijks pastores-overleg en de laatste jaren was je er ook de voorzitter van. Door persoonlijke studie heb je je zelf bekwaamd in theologie en spiritualiteit," aldus Aarts, Goossens is op dit moment nog actief als secretaris van de Stuurgroep KASKI-West- Zeeuws-Vlaanderen en ook in het dekenale regioleiders- overleg heeft hij een belangrij ke stem. Naast deze werk zaamheden is Goossens ook nog stemgerechtigd lid van de Zeeuwse Dekenale Werk groep. Bert Goossens is lid geweest van de Diocesane Commissie voor Vrijwilligers in de kerk en tijdens zijn conrectorschap op St.Eloy in Oostburg heeft hij geijverd voor een goede in vulling van de katholieke identiteit van de middelbare school. Vorig jaar had Goossens de bisschop om zijn ontslag ge vraagd en per 1 januari 1997 heeft hij het gekregen. Zijn werk om de parochies nauwer samen te laten werken zit erop. Van onze verslaggever Terneuzen - Het algemeen belang van burgers stijgt boven de privacy van junks en dealers uit. Daarom vraagt de fractie van D66 in de Terneuzense gemeenteraad haar partijgenoten in de Tweede Kamer steun te geven aan wetswijzigingen die beter optreden tegen drugsoverlast mogelijk maken. foto camile schelstraete Het gaat totaal om het herstel van hon derd kilometer dijk dat 600 miljoen kost, terwijl aanvankelijk nog werd uitgegaan van een totale investering van rond de 300 miljoen gulden. Het benodigde geld is er dus nog niet. Dijkgraaf Gosselaar hoopt dat op korte termijn duidelijkheid over de bijdrage van het rijk komt. „We zijn nog steeds in discussie met het rijk. Ik kan geen oordeel geven over de Afsluitdijk maar het is wel zo dat Zeeland de eerste prioriteit heeft. De veiligheid staat voorop. Voor ons is in ieder geval het belangrijkst dat we de veertig miljoen hebben gekregen. De vier projecten kunnen dit jaar daadwerkelijk worden uitgevoerd." Het gaat om veranderingen in de Gemeentewet die de burgemees ter de bevoegdheid geven wonin gen te sluiten bij verstoring van de openbare orde als gevolg van de handel in verdovende midde len. Daarnaast ligt er nog een voorstel om de wet te wijzigen in verband met maatregelen tegen bewoners die dit soort overlast vanuit bepaalde woningen ver oorzaken. D66 Terneuzen vraagt de eigen Tweede Kamer-fractie steun te geven aan die wijzigingsvoorstel len. De liberalen in de Schelde- stad erkennen dat het gaat om vergaande maatregelen. De frac tie heeft er echter vertrouwen in dat politie en justitie erg zorgvul dig met de bevoegdheden om~Êui len gaan. Daarbij is er uiteraard achteraf nog objectieve toetsing door de rechterlijke macht. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) wil dat de provincie strengere maatregelen neemt om de varkensinvasie uit Brabant tegen te houden. Het huidige beleid schiet duide lijk te kort, zegt de ZMF. De ZMF constateert dat aanvra gen van bestaande landbouwbe drijven om over te schakelen naar intensieve veehouderijen zich in een hoog tempo opstapelen. Vol gens de ZMF gaat het de verkeer de kant op. De gemeente Tholen is het meest sprekende voorbeeld. Daar liggen nu 33 aanvragen voor uitbrei ding, omschakeling of nieuwe vestiging. Het gaat daar om een uitbreiding van 100.000 varkens. Gemeenten en provincie hebben er de afgelopen jaren weliswaar veel aan gedaan om de roze inva sie tegen te houden. Bestem mingsplannen zijn aangepast, er zijn milieugrenzen getrokken. Dit alles met het oogmerk om de intensieve veehouderij te beper ken. Maar het heeft allemaal wei nig uitgehaald, vindt de ZMF. „Dit beleid dreigt nu te misluk ken omdat de deur voldoende openstaat voor een nieuwe var kensinvasie. Blijkbaar is de eco nomische druk vanuit de var kenshouderij zo groot dat de noodlijdende akkerbouw geen weerstand kan bieden. Dit met alle natuur-, landschap-, en mi lieuconsequenties vandien, al dus de ZMF. De milieuvereniging pleit voor een verdere beperking van de huidige omschakelingsmogelijk heden. GS moeten ook strengere regels stellen aan nieuwe vesti gingen. Een handvat kan ook een snelle uitwerking van een ammoniak beleid zijn. „Dat is nu al jaren in voorbereiding," zegt de ZMF. Axel - Bij een inval in twee wo ningen in Axel heeft de politie woensdagmiddag enkele tiental len jonge hennepplantjes en ver warmingslampen aangetroffen en vervolgens in beslag genomen. Naar de verdachten, over wie de politie gisteravond geen verdere medelingen kon doen, wordt een onderzoek ingesteld.

de Stem | 1997 | | pagina 25