GroteGids Het Arsenaal in Vlissingen opent zaterdag met zeelaboratorium en piranha's Expositie over computerkunst Clouseau Trio Manja Smits Authentieke flamenco Informatie pESTEM D5 Toeristen Realistisch Aaibaar DONDERDAG 20 FEBRUARI 1997 Zappen door de maritieme geschiedenis De mensen met echte zeemansbenen en een hart voor de natuur komen er regelmatig. Zij knipperen niet met de ogen als ze de ronkende zin 'In Het Arsenaal e naar de haaien' horen. Zij komen voor het uit zicht vanuit de 64 meter hoge toren, waar je kimt kij ken tot de stormvloedkering en de kranen van Zee- gge, en hangen ook uren rond op de afdeling on derwaterwereld, waar de vissen rond dartelen. De toeristen komen voor de attracties. Een bezoek aan Het Arsenaal in Vlissingen is een spannend avontuur vol onverwachte zaken. Gooi de trossen maar los en beleef het mee. Door Jeanette Vergouwen Welke Nederlander is niet ge loeid door het water. Michiel de luyter draaide in zijn geruite del aan het wiel en kijkt met starre blik over Vlissingen. De Sederlanders veroverden de we reldzeeën, bouwden dijken en «•den stormvloeden. Hoe fijn het niet om, tegen de wind in, een strandwandeling te maken en de zoute smaak van het water te proeven en op te snuiven. Wilt u een stap verder gaan en alles weten over piraten en kapers, overzeeschepen, vissersvloten en het maritieme leven....dan is een ek aan het maritieme attrac tiecentrum Het Arsenaal in Vlis singen dé uitkomst. Volgens tommercieel manager Rick Schasfoort heeft Het Arsenaal het allemaal.... is niet moeilijk om Het Arse naal te vinden in Vlissingen, alle ANWB-borden verwijzen naar twee belangrijke zaken in de stad van Michiel de Ruyter: de Boule vard en het Arsenaal. Net boven de ingang van het gebouw han gen twee zeerovers en zij nodigen het publiek uit om op avontuur te gaan. Eenmaal de draaideuren door, kom je in een bijna sprook jesachtige wereld die alle gehei men van de zee prijs geeft. tick Schasfoort, een Twent van 16 jaar, werkt nu anderhalf jaar als commercieel manager in Het Arsenaal. „De eindverantwoor ding ligt bij Ronald Woolderink. We werken voor BV Reggeborgh, een beheersmaatschappij die ook Miniatuur Walcheren bezit. Deze twee attracties op Walcheren Heden de toeristen veel en het algelopen jaar hebben we goed, heel goed gedraaid: 115.00 be zoekers voor Miniatuur Walche ren en 180.000 voor Het Arse naal. Ik werk hier graag. Het Ar senaal is uniek. Het is volledig overdekt, er zijn verschillende attracties en het is zo ingericht dat het voor iedereen, jong en oud, interessant is. Vlissingen is M plaats met een rijk maritiem verleden. Nou, in Het Arsenaal zap je als het ware door de mari tieme geschiedenis. Het is een hrok show, een stuk avontuur en nog leerzaam ook. Hier moet je alle zintuigen gebruiken en elk ]aar zorgen we voor enkele nieu- jve attracties. Vorig jaar de afde- ''ig 'Van Schuimers en Schavui ten' en dit jaar 'Het Zeelaborato rium' en het aquarium met piran ha's." Terwijl we met de roltrap langs kunststof planten ('Hier komt geen tuinman aan te pas') naar de tweede verdieping gaan, vertelt hij dat de toegangsprijs pittig is. „We hebben echt wel wat kinder ziekten moeten wegwerken sinds de realisering in 1993. We ont dekten dat de tentoonstelling van Scheepswerf De Schelde niet echt trok en daarom is in januari en februari (de maanden dat Het Arsenaal gesloten is wegens ver bouwingen en onderhoud) vorig jaar de eerste verdieping volledig verbouwd en hebben we er het rollende ruim, het piratenhol en het liefje van de kapitein onder gebracht. De spullen van De Schelde krijgen een plaatsje in het nieuwe maritiem museum dat in 't Lampsinshuis komt aan de overkant van de jachthaven. Een enquête van leerlingen van de Hogeschool voor Toerisme in Breda heeft aangetoond dat de bezoekers nu tevreden zijn en de verhouding tussen prijs en kwali teit goed is," aldus Schasfoort. De tocht door Het Arsenaal be gint dus op de tweede verdieping waar een akelig realistische pira- tenkop ineens begint te praten: „Welkom aan boord, zet je beste zeebeen voor, je staat aan het be gin van een avontuur. Je beleeft 't allemaal in Het Arsenaal, tros sen los, welkom aan boord...". Je kunt lekker dwarsliggend je eigen weg zoeken en je laten on derrichten door de dia- en video voorstellingen. Ook leggen gid sen op vaste tijden van alles uit en beantwoorden vragen. Prach tige maquettes staan er van de Titanic, de Willem Ruys en ande re zeeschepen. Elk kwartier is er een vlootshow en varen de plat bodems, een Romeins galeischip en schepen van Greenpeace hun vaste rondje. De eerste verdieping is bijna een pretpark met stoere zeebonken en een Piratenhol, waar een schaars geklede dame lief zingt maar afschuwelijk lacht, waar de skeletten dansen en het afgehak te hoofd van Harry de Haak ver telt dat het koppijn heeft. De dronken piraten zien er ook niet echt gezond uit, maar blijven drinken. Het liefje van de kapi tein blijkt te lijken op het meisje dat laatst loos was. In het rollen- de ruim krijg ik even het idee lichtelijk dronken te zijn. Mijn benen weigeren rechtdoor te lo pen, terwijl de brug bewegings loos blijft hangen. Ook de gesi muleerde schipbreuk is een avon tuur. Terwijl de wind loeit en de regen striemt voel je langzaam het einde naderen. Het schip trilt en vergaat en na een (niet te ver klappen) verrassing spoel je aan op het eiland van kapitein Een oog. Verfrissend is de metershoge waterval, indrukwekkend het beeld van De Ruyter, aantrekke lijk de kinderspeelhoek met speeltuigen in een anker, roer of roeiboot en allemaal met bloed stollend geluid. Fascinerend is de onderzeewe reld in de verschillende aquaria. Bioloog Jan van der Veen ver zorgt de dieren. De roggen en haaien dwarrelen door het water en komen opvallend vaak naar het oppervlak. „Ze hebben hon ger en ze voelen dat ze straks ge voerd worden," vertelt Van der Veen. Hij werkt in het Arsenaal vanaf augustus 1994 en vertelt graag over zijn haaien. Terwijl hij doceert over de zes soorten haaien die er in het Noordzee- bassin rond zwemmen, aait hij een pijlstaartrog over zijn rug. „Ik kweek met de hondshaaien. Die leggen grote eieren. Kijk, daar hangt er eentje aan een punt van een buis. Na acht maanden is Manager Rick Schasfoort en bioloog Jan van der Veen voor het maritiem attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen: 'De bezoekers zijn tevreden nu.' FOTO JAAP WOLTERBEEK de embryo zo gegroeid dat het ei barst en dan zwemt het beestje weg. Na drie dagen heeft hij voedsel nodig, stukjes vis, wat garnaaltjes. Ik heb nu ongeveer dertig haaitjes gekweekt. Die ruilen we soms voor andere vis sen. Kijk, dat is een schol, aan de botringen kun je zien hoe oud hij is, net zo iets als de jaarringen van een boom. Al die vissen zijn schatjes en net als huisdieren aaibaar." Ik denk niet aan aaien als we voor de bak met piranha's staan. „Ze zijn lekker agressief, ze ko men uit het Amazonegebied. Het zijn eigenlijk de opruimers van zieke dieren. De stofzuigers in zoet water, te vergelijken met de haaien in zout water en de hye na's op het land. Ze ruimen alles netjes op." Een kaal gevreten doodshoofd dient als illustratie. Nog wat rillerig komen we bij de volgende nieuwe attractie: Het Zeelab. De grote dia's verstrek ken uitleg, en onder microscopen liggen kleine pekelkreeftjes, een haaienhuid, een vissenkop en een embryo van een haai. „Het is de bedoeling om hier steeds andere zaken te tonen, echt iets voor de onderzoekende geesten." Jan van der Veen loopt naar het aquarium met 'zijn' babyhaaien en toont trots de bak met anemo- men, zeesterren, heremietkreeft- jes en zeedonderpadden. Alle maal aaibaar en er zijn wel eens bezoekers die stoer enkele dieren in een andere bak zetten. „Niet gevaarlijk, maar wel vervelend. Gelukkig is de sociale controle hier groot." Hij loopt nog even naar het grote bassin en toont dat de haaien en roggen beschikken over een extra mondje, net achter de ogen. De pollak, zeebaars en rog voeren een vreemdsoortige dans uit en de gevlekte gladde haai loert naar een kleine kabeljauw. Van der Veen verwacht een aantal jonge gevlekte haaien, maar is nog niet zeker over de levensvat baarheid. Bij de lipvissen vertelt hij, terwijl de grote vis met zoen lippen het glas beroert, een ver haal waar je stil van wordt. „Dat is een vrouwtje, lekker dik en zwanger. Deze vissen zijn acht jaar vrouw en dan worden ze man." Een klein wonder dus. Volledig passend in Het Arse naal. Het Arsenaal in Vlissingen is van af zaterdag 22 februari geopend. Tot 1 april van dinsdag tot maan dag van 10.00 tot 20.00 uur (ook van 1 oktober tot 1 januari) en van 1 april tot 1 oktober ook open op maapdag. De kassa sluit om 18.00 uur. De toegangsprij zen bedragen 16 voor volwasse nen, 11 voor kinderen van 4 tot 13 jaar en 13,50 voor 65 plus sers. De Stichting Hoekspositie houdt op dit moment in multifunctio neel centrum Den Hoekzak de expositie 'Manipulaties'. De ten toonstelling is nog tot en met 7 maart te zien. De expositie laat het werk zien van drie kunstenaars, die in hun beeldend werk op verschillende manieren gebruik maken van de computer. Ramon de Nennie uit Middelburg ziet de computer als een auto noom kunstmiddel om grafiek te maken. Hij bewerkt en manipu leert foto's, die door middel van geavanceerde printsystemen af gedrukt worden. Gust Romijn, wonend in Dreischor, geniet als schilder bekend heid in binnen- en buitenland. Sinds enige jaren maakt hij bij het schetsen en het maken van voorstudies gebruik van de computer. Naar eigen zeggen maakt hij geen computerkumst, maar gebruikt hij de muis als tijdsbesparend hulpmiddel voor zijn doorgaans grote doeken. Op de tentoonstelling zijn drie van zijn schilderijen te zien samen met de kleurenprints, die hij als voorstudie maakte. Harry Geelen, wonend in Hilversum en werkend als art director bij de Toonder Studio's, geniet grote bekendheid als illustrator. Voor Juffrouw Kachel van Toon Teilegen illustreerde hij voor het eerst met de computer. Ook de vertaling van De Odysseus door zijn vrouw Imme Dros werd door hem van prachtige tekeningen voorzien. Deze illustraties zijn in de tentoonstelling opgenomen, samen met een aantal vrije werken. De tentoonstelling is te zien op werkdagen van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Het succesverhaal van Clouseau kent elke fan. Na enkele jaren gewoon spelen en zingen in een repetitieruimte en een succesvol optreden in Leuven begon in 1987 de triomf in Vlaanderen. De liedjes Anne en Daar gaat ze sloegen in 1990 in als een bom in Ne derland. De Clouseau-gekte sloeg toe. Toch bleven de muzikanten zichzelf en namen het randgebeuren er gewoon bij. Muziek maken was het doel en snel veroverde Clouseau een plaats in de betere Nederlandstalige popwereld. De Engelstalige periode sloeg vreemd genoeg niet aan in Neder land, wel in België en Duitsland. In februari 1995 kwam Oker uit, nieuw Nederlandstalig materiaal met de hits Laat me nu toch niet alleen en Passie (nummer 1 in Nederland). De nieuwe cd Adrena line werd zonder Bob Savenberg gemaakt en de concerttoer 1997 staat in het teken van deze nieuwe schijf. Koen en Kris Wauters, de voltallige band en de technische ploeg komen met een ijzer- sterk repertoire - elf nieuwe nummers en goede niet versleten oude liedjes - naar Hulst. Vrijdag 21 februari in de Noordhal van Den Dullaert, aanvang 20.15 uur. De drie musici Eline van Esch (fluitiste), Liesbeth Steffens (alt viool) en Manja Smits (harp) vormen het Trio Manja Smits en ma ken deel uit van het Renoir Ensemble. Zij hebben inmiddels ruim schoots hun sporen verdiend op het gebied van klassieke muziek. Eline van Esch speelt sinds 1989 als solofluitiste bij het Residen tie Orkest. Liesbeth Steffens is solo-altiste in het Nieuw Sinfo- nietta Amsterdam. En Manja Smits ontving enkele jaren geleden de hoogste Staatsonderscheiding voor musici: de Nederlandse Muziekprijs. Het programma meldt de harpsolo op een thema van Haydn van Grandjany, het lied Après un rêve van Fauré in een bewerking voor harp en altviool en werken voor bovengenoemde drie instrumenten van Debussy, Gubaidoelina en de Petite Suite van Jolivet. Zondag 23 februari in Porgy Bess, aanvang 15.00 uur. De authentieke flamenco heeft via Fiesta Gitana een weg gevon den naar Nederland. De essentie van deze Spaanse oerdans be staat uit het tot uitdrukking brengen van het smartelijke bestaan, de ellende van de onbeantwoorde liefde, de pijn. De grotendeels nieuwe groep van Curro Velez, die als danser werkte met grootheden als Carmen Amaya en Pilar Lopez, is af komstig uit de flamenco-wereld van Sevilla. De overtuigingskracht van de groep is groot, mede te danken aan het feit dat ieder van de twaalf dansers zijn eigen specialiteit heeft. Fiesta Gitana koppelt aangrijpende momenten van passie en smart aan grootse dans en handgeklap in de knetterende ja- leo's, resulterend in een feest van Bulerias en Rumba Gitanas. Dinsdag 25 februari in het Zuidlandtheater, aanvang 20.00 uur. MARKTEN GOES Snuffelmarkt - Zeelandhallen - Nobel- weg 6 - za en zo SINT NIKLAAS Autosalon - Vesiac autoshow - Stadszalen -10.00-17.00 uur - za t/m ma ZATERDAG ANTWERPEN Antwerpse Boekenmarkt - tweede hands en antiquarisch - Zeemansclub Stella Maris - Italielei - 09.00-16.00 uur BEVEREN en SINAAI Boerenmarkt - centrum - vanaf 13.00 uur HULST Vogelruilbeurs - café de Ster - 09.00- 13.00 uur ZONDAG ANTWERPEN Kattententoonstelling - Stadsfeestzaal Meir-vanaf 10.00 uur LOKEREN en HAMME Antiekmarkt - centrum - vanaf 10.00 uur THEATER SLUISKIL Bed Kwartet - van Alan Ayckbourn - door Sempre Avanti - 't Meulengat - 20.00 uur - vr en za SINT NIKLAAS Moederliefde en Spelen met vuur - tweemaal August Strindberg - door Thea ter Half Twaalf - Museumtheater Zwijgers- hoek - 20.00 uur - vr en za La vie de Jean - door Theater JAS - stads schouwburg - 20.00 uur - za en zo DONDERDAG BEVEREN Grasland - van Eriek Verpale - met Bob De Moor - CC Ter Vesten - 20.00 uur GOES Fargo - komedie - 't Beest - Beestenmarkt 3 - 20.30 uur VRIJDAG SINT NIKLAAS Kafka Klets - door cartoonist Kamagurka - Stadsschouwburg - 20.00 uur TEMSE Cabaret - Geert Hoste spreekt - met Geert Hoste - Theaterzaal Roxy - 20.00 uur ZATERDAG BEVEREN Mama's zijn lief - over kindermishande ling - door theater Kreatie - 62e Kon. Land juweel - CC Ter Vesten - 20.00 uur LOKEREN Grasland - van Eriek Verpale - met Bob De Moor - CC Kerkplein - 20.15 uur MIDDELBURG Alice Alice - toneelstuk naar Alice in Wonderland - Middelburgs Minitheater - Glacisstraat 109b - 20.30 uur De Schone Slaapster - dans - klassieke choreografie van Marius Petipa - door staatsopera van Tatarstan - Stadschouw- burg - Molenwater 99 - 20.00 uur ZONDAG VLISSINGEN Kando - met 'Het Leven van Carlinhos' - muzikaal jeugdtheater (8+) - Arsenaal - Molenwater 99- 15.00 uur MUZIEK VRIJDAG HULST Clouseau - Concerttour 1997 Adrenaline - Den Dullaert - Sportlaan 24 - 20.15 uur TERNEUZEN Jazzoptreden - door Philip Catherina/gi- tarist, Hein van de Geyn/bassist en Hans van Oosterhout/drummer - Porgy Bess - Noordstraat 52- 21.00 uur ZATERDAG AXEL Openbare repetitie - concert met Engel se koorwerken - door ASAF - Gereformeer de Kerk - Kerkdreef -14.00 uur OOST-SOUBURG Capelino - met Hot Club de France muziek - Razzmatazz - Middelburgsestraat 113 - 21.00 uur TERNEUZEN Margriet Eshuijs - 'Shadow dancing' - Zuidlandtheater - Zuidlandstraat 111 - 20.00 uur VLISSINGEN In geval van noot - Nederlandstalige Rock - tevens opname live cd - De Piek - Ba tenburg 17-21.00 uur The Georgian Beatles - 'Sgt. Pepper is Alive' - Arsenaaltheater - Molenwater 99 - 20.15 uur ZONDAG SINT NIKLAAS Aperitiefconcert - door trio Courante - Museumtheater - Zwijgershoek -11.00 uur MIDDELBURG Concert - door Lisa Smirnova/piano en The Belcanto Strings - werken van Brhams en Schubert - Concertzaal -15.30 uur De agenda's komen tot stand in samenwerking met de provincia le WV Zeeland in Middelburg. Informatie bestemd voor de Gro te Gids dient uiterlijk een week voor verschijningsdatum in bezit te zijn van de Redactie Grote Gids, Postbus 3805,4800 DV Bre da of de Provinciale VW Zee land, Postbus 123, 4330 AC Mid delburg, tel. 0118-688213, fax. 0118-635865. SLUIS Koffieconcert - door gemengd koor 'Tha- leia' - Raadszaal van het Stadhuis - Groote Markt 1 -11.00 uur TERNEUZEN Open Haard concert - door Trio Manja Smits (fluit, altviool, harp) - 19de en 20ste eeuwse muziek - Porgy Bess -15.00 uur DIVERSEN VRIJDAG HULST Voorlichtingsbijeenkomst - Besluit Be heer Sociale Huursector - stadskantoor - 13.30 uur ZATERDAG DOMBURG Disco Swimming - De Parel - Babelweg 2 - 19.00-23.00 uur DINSDAG MIDDELBURG Workshop Flamenco-dans - door Roza Martien - Kloveniersdoelen - Postbus 30 - 19.30-20.30 uur TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG Galerichel Weststraat 38 - 8 kunstenaars uit verschillende landen en Zeeland/beel den, sculpturen, schilderijen en poppen - dagelijks behalve wo 13.00-18.00 uur (t/m 31 dec) Galerie De Paardenstal Postbus 116 - doorlopende tentoonstelling Roemeense Volkskunst - ikonen-achter-glas en op hout en keramiek - ook wisselende exposities - dagelijks behalve wo 13.30-17.00 uur (t/m 31 dec) BURGH HAAMSTEDE De Bewaerschole Weststraat 18 - cursis ten van docente tekenen en schilderen Maria Burg-Coolen/schilderijen in aquarel en acrylverf - di t/m za 13.30-16.30 uur (t/m 8 mrt) CLINGE Galerie Esprit's Gravenstraat 99 - Lebuin d'Haese/beelden (23 feb t/m 23 mrt) - Paul Beckers/schilderijen (24 feb t/m 23 mrt) - do t/m zo 13.30-17.30 uur GOES Galerie Elf Kleine Kade 11 - wisselende exposities - vr 10.00-18.00 uur en za 11.00- 17.00 uur (t/m 31 dec) HULST Galerie Rattenfanger - sculpturen, mondgeschilderd glas en werken uit vaste collectie - do t/m ma 13.00-17.00 uur (tot 1 mrt) IJZENDIJKE Streekmuseum Markt 28 - tentoonstel ling West Zeeuws-Vlaanderen presenteert - Groei en Bloei 125 jaar - van de Koninklij ke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde - di t/m vr 10.00-12.00 uur en 13.00-17.00 - za 13.00-17.00 uur (t/m 25 okt) MIDDELBURG Metro S, Kuiperspoort 22 - 'Doldrums But terfly Koek en Ei' - tentoonstelling van Frits van Til - di t/m za 13.00-17.00 uur (tot 1 mrt) De Vleeshal Postbus 6000 - Robert Zand vliet - 'Het Witte Doek' - Postbus 6000 - di. t/m zo. 13.00-17.00 (t/m 2 mrt) SINT-NIKLAAS Vierkante zaal Academie - 'Afrikaanse wind' - werken en installaties van kunste naars - ma t/m vr 19.00-21.00 uur - za en zo 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur (23 feb tot 29 mrt) SLUIS Raadskelder Sluis - Grote Markt 1 - 'ver schuiving in Tijd/Beeld' - door George Schade (t/m 15 mrt) - ook doorlopende ex posities (t/m 31 dec) - dagelijks behalve do 14.00-17.00 uur VLISSINGEN Theo van Doesburgcentrum Brouwen- aarstraat 2 - Ludmila Kalmaeva/100 naak ten in aquarel (t/m 17 okt) T.M.N.G.H.B.K. Postbus 5105 - 'Kunst als Prothese' - Een subjectieve werkelijkheid - ma. t/m zo. 09.00-17.00 (t/m 16 mrt) Stedelijk museum Postbus 5105 - 'Scheepswerven in Zeeland' (t/m 16 mrt) - Mitsy Groenendijk/expositie (16 feb t/m 31 mrt) - ma t/m vr 10.00-17.00 uur - za en zo 13.00-17.00 uur YERSEKE Museum Yerseke Kerkplein 1 - 'Yerseke en de visserij op de Oosterschelde' - ma t/m vr 10.00-16.00 uur en za 10.00-12.00 uur (t/m 16 au g) 1

de Stem | 1997 | | pagina 19