Ultimatum voor BSE-commissie Offensief Zaïre verhevigt win Goma volgende doelwit Dood Deng kan China in chaos storten 'Zaïre heeft één succesje nodig 'Moskou krijgt stem, geen veto' Franse 'logeer-wet' mag worden aangepast COMMENTAAR n en land KORT man naar Den Haag igneleider ïoos over WVG-geld vint binnen CP'86 :tsv gijzeld in Den Bosch Rensink terecht' DESTEM BUITENLAND A5 buitenland KORT Djindjic wordt burgemeester van Belgrado Tientallen doden moordpartij in Algerije Dodental rellen Borneo mogelijk 300 Twaalfjarig meisje in vs krijgt 25 jaar Mandela met nieuwe 'first lady' Belgische ex-minister legt functies neer Modderlawine vaagt 2 dorpen weg 19 FEBRUARI 1997 A4 ver. Vandaar dat het goed is een en is om uitbreiding van de var- r tegen het licht te houden, jsmettelijke ziekte waarvoor noq orhanden is. Om die reden is W- 10e tragisch ook voor dieren en Een vervoersverbod, waarmee verwekkers voorkomen kan wor- niet aangetaste dieren is echter jsmette boerderijen is het wat an- zend Nederlandse varkens die nu ster van Landbouw Pinxten afge- enkele wijze vast dat ze op zulke lendeel. Varkens zijn gemerkt en (omst kan dus zonder veel moei- nderdduizend niet zieke varkens I 'uit de markt neemt', gaat het aarloosbaar aantal. Bezwaren die onvriendelijke karakter van de ac- )an. De varkensfokkerij heeft nog diervriendelijkheid van doen. Het rincipes gebaseerde bedrijfstak, 'douw marktleider is. dan de aangevoerde angst voor België, verantwoordelijk zijn voor :che minister. Door Nederlandse ereikt hij dat de eigen consument, rkeur zal geven aan het Belgische eer te maken te hebben metcon- de gezondheid van de eigen vee- id Het draait immers vrijwel overal vlederlands protest zinvol is, moet iet alleen omdat zoiets bij de ko- ssel van de EU wel eens een ver aar nog veel meer omdat het zeer tse overheid en landbouw bij een een concurrent niet om eenzelfde hebben. il Kofi Annan van de Verenigde aand voor een tweedaags bezoek ingetreden VN-voorman gebruikt .making met de VN-instituties in d met de regering.Belangrijke ge vormingen die Kofi Annan de ko- moeten doorvoeren. Met name de taling van hun achterstallige eon- nering. Verder zal Van Mierlo de VN-optreden bij vredesoperaties an het CDA heeft H. Schripsema Ier voor de verkiezingen van vol- begint op 1 maart met voorberei- CDA-partij congres, dat eind sep- uden, zal de campagne echt van dt bekend met welke lijsttrekker dezingen ingaat. 1984 CDA-raadslid in Zwolle, de litter. Schripsema is een manager, on-profitsector als het bedrijfsle- ad vindt het 'onacceptabel' dat er rgebleven van de WVG-budgetten (en aan bij voorbeeld woning en en. Sociale Zaken moet de totale r de gemeenten verdelen, vindt de aandag bekend dat in 1995 slechts jet voor de WVG was opgemaakt. 414 miljoen over. Volgens de Ge weer dat gemeenten 'onnodig zui- uit angst dat het aantal aanvragen tijgen. in de extreem-rechtse Nationale door het Haagse raadslid S. Mor- dslid M. Freling. De Kamer van ,eeft de uitkomst van het het door :s in november vorig jaar geaccep- ind vorig jaar de partij over. Het r omstreden. Beide raadsleden wa tuur van de extreem-rechtse partij istische denkbeelden. De raadsle- een ledencongres waar vooral de irtij verschenen. Het 'oude' bestuur 3e ledenvergadering in Rotterdam- ift echter de uitkomst van de stem ing in november overgenomen, zo ingen voor de metaalnijverheid en ort geding aan tegen het CTSV, het •zekeringen. Zij willen van de rech- men om te veel betaalde ww-pre- kgevers en werknemers. Het CTSV het zogenaamde WW-wachtgeld- hebben meer reserves opgebouwd willen het geld terugbetalen aan de ie de premies hebben betaald. Zo or de metaalnijverheid 700 miljoen ewapende man uit Schijndel heeft ;antoor in Den Bosch korte tijd drie zich even na 18.00 uur over aan de laglegging na een niet-betaalde be de gijzeling zijn geweest. 00 uur. De man bedreigde de perso en vrouw met een mes en wat later hermetisch af, terwijl haar onder- e. Ten gevolge daarvan liet hij eers hij zich kort daarna overgaf. vindt het terecht dat de gemeente dsuitkering van haar inwoonster weigerde te solliciteren, onder an- irswerk minstens even nuttig vind weken geleden keurde de rechte goed. t (PvdA, Sociale Zaken) is het ermee iriftelijke vragen van GroenLinks- 1 noemt de intrekking van de ditkO" idat Rensink 'veel tijd en energi 11111 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 Straatsburg (anp) - Het Euro parlement geeft de Euro- Commissie tot november Je tijd om drastische hervor- ijngen door te voeren naar aanleiding van de crisis rond jegekke-koeienziekte BSE. Onderneemt de Commissie te reinig actie, dan dreigen de motste fracties in het parlement -'- naar huis te sturen. je parlementaire enquêtecom missie, die een half jaar onder- verrichtte naar de aanpak 0 het BSE-probleem, wijst droot-Brittannië aan als hoofd schuldige van de crisis. (laar in het rapport, dat het vol- iallige parlement gisteren in Straatsburg besprak, krijgt ook de Europese Commissie de wind van voren. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie heeft de economische belangen boven de Volksgezondheid gesteld, consta teren de onderzoekers. Voor het eerst erkende de Com missie gisteren dat haar diensten steken hebben laten vallen bij de aanpak van de gekke-koeienziek- te. „Ze hebben niet zo doeltref fend opgetreden als ze gekund hadden," verklaarde voorzitter Santer. Hij wees met name op het totale gebrek aan veterinaire controles op de verspreiding van de ziekte. De parlementaire en quêteurs hebben aan het licht ge bracht dat tussen 1990 en 1994 op het hoogtepunt van de ziekte geen van de 37 inspecties in Groot-Brittannië was gericht op BSE. Santer bestreed echter in zijn be toog dat zijn Commissie door de knieën is gegaan voor de politie ke druk van de Britse regering. „Premier Major heeft alles ge daan om het exportverbod op Brits rundvlees en runderproduc ten ongedaan te maken. Maar ik heb steeds - beleefd, maar ferm - 'nee' geantwoord," gaf de voor zitter als voorbeeld van zijn vast beradenheid. Een drastische re organisatie is nodig, concludeer de Santer met de europarlemen tariërs. Vorige week kondigde de Commissie al aan in eigen huis orde op zaken te stellen. Een nieuwe dienst onder de be zielende leiding van commissaris Bonino gaat de belangen van de consument en de volksgezond heid verdedigen. De politiek moet worden geweerd uit de wetenschappelijke co- mité's die - onder andere - advies geven over de veiligheid van voe dingsmiddelen. Santer wil bo vendien dat de Europese Unie meer zeggenschap krijgt over de volksgezondheid in de gemeen schap. Voor een deel van de par lementariërs zijn deze beloftes van beterschap echter onvol doende. Zeventig volksvertegen woordigers steunen een motie van wantrouwen van de Waalse socialist José Happart die de Commissie wegens het falen naar huis wil sturen. Voor zijn motie is echter geen brede steun bij de collega's. „We geven de Commissie nog een kans," verklaarde Green, leidster van Happarts eigen socialistische fractie, de grootste groep in het Europarlement. Verscheidene afgevaardigden verbaasden zich gisteren over de afwezigheid van de Nederlandse minister Van Aartsen bij het de bat. „Onelegant," oordeelde Gijs de Vries, voorzitter van de Europese liberale fractie, over de absentie. „De arrogantie van de macht," sneerde Laurens-Jan Brinkhorst (D66). De lege plek in het minis tersbankje stak de Nederlandse parlementariërs des te meer, om dat voor het eerst een parlemen taire enquêtecommissie is opge treden. Kinshasa (rtr/afp) - Het Zaïrese regeringsleger heeft gis teren zijn tegen-offensief verhevigd na de opmars van de rebellen in Oost-Zaïre. Zaïrese gevechtsvliegtuigen zou den opnieuw bombardementen hebben uitgevoerd op de steden Bukavu, Shabunda en Walikale, die in handen van de rebellen zijn. Maar van onafhankelijke zijde zijn de nieuwe aanvallen niet be vestigd. Duizenden inwoners in ie steden sloegen in paniek op de écht, verklaarden hulpverle- ners en functionarissen in het ge bied. Oproepen van de rebellenradio kak te blijven, mochten niet ba ten. De Zaïrese regeringsradio heeft er bij de mensen op aange togen de centra, die onder con trole staan van de rebellen, te verlaten. Doden h Bukavu borgen hulpverleners elf doden uit het puin na het bombardement op de centrale markt op maandag. Er zijn 37 ge wonden. Eerdere berichten over hogere dodentallen noemden hulpverleners onjuist. De aanval len werden uitgevoerd door vier Zaïrese MiG-21 toestellen. Jr komen voortdurend mensen int Bukavu aan. Het loopt in de duizenden," verklaarde -Marcel 'an Soest van Artsen zonder Grenzen in de door de rebellen gecontroleerde stad Goma. De Zaïrese regering in Kinshasa beeft gewaarschuwd dat Goma het volgende doelwit van de luchtmacht zal zijn. .Het oude luipaard kan nog bij len," zei een ambtenaar in Goma. Hij verwees naar de zieke presi dent Mobutu, die heeft bezworen de opstand neer te slaan, die de eenheid van het op twee na groot ste Afrikaanse land bedreigt. Zaïrese grondtroepen zouden te velde vooruitgang boeken. Op de weg naar Walikale zouden ze po sities hebben heroverd die zij tien dagen geleden verloren. Zij na men volgens Kinshasa de stad Bafwasende weer in. VN-gezant Sahnoun riep op een eind aan het geweld te maken en een om zich heen grijpen van het conflict te voorkomen. „Dit bete kent de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Oost- Zaïre, huurlingen inbegrepen," zei hij na overleg met Zaïrese functionarissen. Europese huurlingen, met name Serviërs, helpen het in vervallen staat verkerende Zaïrese leger in de strijd tegen de gemotiveerde rebellen. De rebellenbeweging Alliantie van Democratische krachten voor de bevrijding van Kongo-Zaïre, kondigde aan haar opmars naar steunpunten van het regeringsleger te versnellen we gens de luchtaanvallen. „Wij gaan daar heen, waar de vliegtui gen starten," zei Alliantie-leider Laurent Kabila. Ministers van zes Afrikaanse staten spraken gisteren in Kinshasa met Zaïrese regeringsleden om hen te bewe gen deel te nemen aan een regio nale topconferentie over een op lossing van het conflict. De Zaï rese minister van Buitenlandse Zaken verklaarde tot die top be reid te zijn op voorwaarde dat de rebellen er niet bij zijn. VN-Commissaris voor vluchte lingenzaken Sadako Ogata riep de Zaïrese regering gisteren op de luchtaanvallen in het oosten van het land te staken. Ze vreest een verdere escalatie. Tussen de strij dende partijen in het uiterst on toegankelijke oosten van Zaïre zijn 400.000 vooral Rwandese vluchtelingen geïsoleerd geraakt. Door Jan van der Made Peking - Wederom hebben sterke geruchten inzake Deng's gezondheidstoestand de kop opgestoken. Volgens die geruchten heeft Deng (92) een hersenbloeding en zou het eind van de maand niet halen. De geruchten doen aandelen- beurzen in de regio schommelen. Maar tot nu toe tast iedereen in het duister over Deng's ware ge zondheidstoestand. Ten noorden van de Verboden Stad ligt een verkeersader, ge flankeerd door regeringsgebou wen. Nauwelijks zichtbaar van af de weg biedt een nauwe ope ning tussen die gebouwen toe gang tot de Miliangku-steeg. Er kan maar een auto door, een trottoir is er niet. Pal voor de in gang van de Milianku-steeg staan, afgeschermd van de straatlantaarns, twee gehelmde- militairen met kalashnikovs, voorzien van lange bajonetten in de hand. De steeg biedt toegang tot het huis van Deng Xiaoping, China's 92-jarige leider. De aanwezigheid van de solda ten, die iedere nieuwsgierige passant resoluut de toegang tot de steeg ontzeggen, kan een aan wijzing zijn dat Deng thuis is. Is hij wel thuis? Of is hij in het zie kenhuis? Leeft hij nog wel? In China, waar alle zaken van landsbelang - en de gezond heidstoestand van Deng is zo'n zaak - zich achter hoge muren afspelen, is niets duidelijk voor het grote publiek. Het volk, de 'Ouwe Honderd Namen', zoals de Chinees met de pet zich pleegt te noemen, is af hankelijk van Xiaodao Xiaoxi, 'steegnieuws', geruchten en rod dels. Peking's 'steegnieuws' van de afgelopen dagen brengt niet veel helderheid in de situatie. Topleiders als Jiang Zemin en Li Peng zouden vanwege Deng's wankele gezondheid reizen bin nen China hebben bekort om te rug te keren naar Beijing. Maar een woordvoerder van het Chi nese ministerie van Buitenland se Zaken, Tang Guoqiang, ont kent alle geruchten met de me dedeling dat zich 'geen belang rijke veranderingen in Deng's gezondheidstoestand hebben voorgedaan'. Vorige week zei den woordvoerders van hetzelf de ministerie in Singapore tij dens een topontmoeting voor ministers van Buitenlandse Za ken van Azië en Europa dat Deng's gezondheidstoestand goed genoemd kan worden voor Een Chinese politieman regelt het verkeer op een kruispunt in de Zuid-Chinese stad Shenzhen, buurstad van Hong Kong. Hij staat voor een muur met een portret van Deng Xiaoping, China's 92- jarige leider, over wiens gezondheid de wildste geruchten de ronde doen. foto reuter een man van zijn leeftijd. Deng wordt dit jaar 93. Optimisten of waarheid, de regio Groot China is erdoor in beroering. Deng's dood zou volgens velen kunnen leiden tot instabiliteit binnen het huidige leiderschap. Deng mag dan niet meer actief betrokken zijn bij de dagelijkse besluitvorming, maar het huidi ge leiderschap zou hem zien als een symbolische factor die ver schillende politieke facties vere nigt. Deng's dood zou een factie strijd kunnen veroorzaken, die het land uiteindelijk in chaos zou kunnen storten. Optimisten denken dat het alle maal zo'n vaart niet zal lopen. Het huidige leiderschap onder president/partijvoorzitter Jiang Zemin regeert al zo'n drie jaar zonder de actieve inmenging van Deng. Volgens hen kan zijn dood geen verschil maken voor het huidige beleid. Maar Deng's dood op dit mo ment zou wel eens grote gevol gen kunnen hebben. Dit jaar staan er belangrijke punten op de beleidsagenda. Hongkong wordt over viereneenhalve maand teruggegeven aan China. Drie maanden daarna wordt het Vijftiende Partijcongres gehou den. Voor beide gebeurtenissen is een consistent beleid nodig, zo vinden beleidsmakers in Peking, om de 'sociale stabiliteit' te be houden. Deng's dood zou dit kunnen ondermijnen, met alle gevolgen vandien. Goor Jeroen Corduwener Antwerpen - De Antwerpse Afrika-deskundige prof. Fi- 'ip Reyntjes vreest het ergste 'oor Zaïre als de rebellen in oet oosten met hun zege tocht doorgaan. Hij ziet Rwanda als 'kwade genius' achter de schermen. s Morgens heeft hij zojuist 'via, ha' een bericht ontvangen van een Belgische Witte Pater uit Het Oost-Zaïrese Goma. Profes sor Filip Reyntjes: „Er vinden bj Goma vreselijke moordpar- ''Jen plaats. Deze pater schrijft "at hij massagraven heeft ge- z'en met honderden lichamen en dat hij heeft gehoord van het "estaan van graven met duizen den lijken." de Antwerpse hoogleraar ei deskundige bij uitstek als het §aat om het gebied van de Afri kaanse Grote Meren is het be richt van zijn landgenoot het oveelste bewijs dat de rebellen an Laurent Kabila het niet zo auw nemen met de mensen loten. „Het gebied waar de oorlog plaatsvindt in Oost-Zaï- is ontoegankelijk. Onafhan- ike buitenlanders kunnen er ouwelijks komen, dus er is jem'g controle op wat zich "aar afspeelt." ^opmars van de 'rebellen' is een half jaar schier on- v baar. Over een frontlengte meer dan 1400 kilometer noord naar zuid hebben de manschappen van Kabila Oost- lre )n hun greep. was dit een op- Oorspronkelijk stand van de Banyamulenge, een Tutsi-volk dat zich verzette tegen onderdrukking van de Zaïrese regering. De Antwerpse professor ver moedt dat Kabila op het spoor van de Banyamulenge-opstand is gezet door de Ugandese presi dent Museveni. „Kabila is zelf geen Tutsi, hij komt uit de meer zuidelijke provincie Shaba. Vroeger heeft hij een mislukte opstand tegen Mobutu voorbe reid. Het 'pact' dat ergens medio vo rig jaar gesloten werd, kende volgens Reyntjes twee andere medespelers: vice-president Paul Kagame van Rwanda en Pierre Buyoya, die in juli vorig jaar de macht greep in Burundi. Kagame en Buyoye zijn op hun beurt kameraden van de Ugan dese president. Reyntjes: „Er bestaat een as 'Kampala-Kiga- li-Bujumbura'. En die as had een veiligheidszone nodig in Oost-Zaïre, omdat daar door het voormalige Hutu-leger en de moordeskaders van de In- terahamwe aanvallen werden uitgevoerd op Rwanda en Burundi." „De vraag is: wie bepaalt in dit scenario de show? Kabila is er de man niet naar om zich te la ten leiden door de Rwandezen, hoewel dat op dit moment wel gebeurt. Op een goed moment heeft hij de Rwandezen niet meer nodig en moet hij zelfs zonder hen verder. Bijvoorbeeld als hij de stad Kisangani be reikt, aan de oever van de rivier de Zaïre. Dat is het moment waarop andere Zaïrese stam men zich bij hem kunnen Voe gen." Reyntjes noemt de situatie op dit moment voor Zaïre heel ern stig „Het is een verschrikkelijke kaakslag voor de Zaïrezen dat ze op dit moment verliezen van Rwanda, een land dat honderd keer kleiner is dan Zaïre. Vergis u niet: Zaïre mag als staat niet meer bestaan, er bestaan wel degelijk nationalistische gevoe lens"." De gevolgen voor de overwin ningen van de rebellen kunnen zijn dat Zaïre zelf 'implodeert' (in elkaar stort), doceert Reyn tjes. „Dat heeft verstrekkende gevolgen. Zaïre grenst aan ne gen verschillende Afrikaanse staten, waarvan een groot aan tal zelf instabiel is: Angola, Burundi, Ruanda, Centraal Afrikaanse Republiek, Soe dan." Als dit enorme rijk, een erfenis van de Belgische koning Leo pold II, tot anarchie vervalt, heeft dat afschrikwekkende consequenties. Reyntjes oppert de mogelijk heid die de afgelopen maanden talloze malen gewogen en te licht of juist te zwaar is bevon den: de internationale troepen macht. „Maar zolang in Cen- traal-Afrika de landen dat zelf niet willen, houdt dat op." Fijn tjes constateert de Antwerpe naar dan: „Wat Zaïre nodig heeft is één militair succesje te gen de rebellen. Ééntje maar, symbolisch. Dan zou het de goe de kant uitgaan." vervolg van voorpagina Vijf maanden voor de historische top-bijeenkomst in de Spaanse hoofdstad stelt de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie alles in het werk om de meningsver schillen met Moskou tijdig bij te leggen. Zondag overlegt Solana in Brussel met de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Primakoff. Nederland ziet de uitbreiding van de Navo als onderdeel van een pakket van vernieuwing en verandering in de Europese vei- ligheidsarchiteetuur. Het huidige strategische concept van het bondgenootschap gaat nog altijd uit van twee machtsblokken. Maar door de val van de Muur en het uiteenvallen van de Sovjet unie is die situatie achterhaald. Minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo beseft dat dit voor de Russen slikken is. Dat verklaart voor een deel de kakafonie van kritiek uit Moskou op de plannen van het Westers bondgenoot schap. De Navo wil met haastige spoed de relaties met Rusland voor de lange termijn vastleggen in een handvest. Dat houdt wat het Westen betreft in méér sa menwerking, elkaar consulteren bij conflictsituaties en een geza menlijke militaire brigade voor vredesoperaties. Van Mierlo is optimistisch. Hij verwacht dat voor de top in Ma drid overeenstemming kan wor den bereikt. Moskou is met name bevreesd voor troepenconcentra ties aan zijn grenzen, compleet met nucleair wapenarsenaal. Maar in de optiek van de Navo- bondgenoten is er geen reden tot ongerustheid. „We moeten in Madeleine Albright foto reuter Moskou een serieuze en overtui gende indruk maken, dat we echt willen samenwerken," zei Van Mierlo. Op 3 maart gaan hij en premier Kok namens het EU-voorzitter- schap naar Moskou voor top- overleg met president Jeltsin. Van Mierlo wilde niet zeggen of Nederland nog inspanningen zal doen om de Russen over de streep te trekken. Wat de Amerikaanse minister Al bright betreft krijgt Moskou een stem in de Navo, maar zeker geen vetorecht. De bondgenoten zullen zich er in bepaalde gevallen niet van laten weerhouden eigen besluiten te nemen. Albright zei te verwachten dat de onderhandelingen met de eerste kandidaat-toetreders al dit jaar kunnen worden afgerond. Daar- Van onze correspondent Parijs - Tijdens een rumoerige kamerzitting heeft de Franse premier Alain Juppé gisteren aangegeven dat het strenge anti- immigratie-wetsontwerp wat hem betreft mag worden aange past. tallen petities gelanceerd, soms door groepjes burgers in de meest afgelegen streken, maar ook door mensen die bij hetzelfde bedrijf werken, of die lid zijn van dezelf de sportvereniging. De boze Fransen verzetten zich tegen het 'logeer-certificaat'. Ie mand die buitenlands bezoek krijgt moet - behalve voor inwo ners van de Europese Unie - een logeercertificaat aanvragen op het gemeentehuis. Soms komt dan van gemeentewege een amb tenaar het logeeradres opmeten, en kijken of er inderdaad ruimte is voor een gast. Een burgemees ter kan zo'n certificaat zonder opgaaf van reden weigeren. Ove rigens bestaat de verplichting van zo'n 'gemeentelijk visum' al in afgezwakte vorm sinds 1982. Maar in de huidige wetsvoorstel len van minister Debré moet de gastheer na het vertrek van de logé ook daarvan melding maken op het gemeentehuis. Want vol gens de opstellers van de wet ko men de meeste illegale buitenlan ders het land binnen door eerst bij vrienden te logeren, om ver volgens spoorloos te verdwijnen. „We staan open voor discussie, zolang het doel van een doelmati ge controle op de klandestiene immigratie, bij aankomst en ver trek, voorop blijft staan." Vol gende week wordt het omstreden wetsvoorstel in de Assemblée Na tionale behandeld. Diverse ka merleden van links en van rechts hebben al amendementen aange kondigd. De Franse premier komt terug op eerdere uitspraken. Aanvankelijk wilde hij het wetsontwerp van minister van Binnenlandse Za ken Jean-Louis Debré onge schonden door het parlement loodsen. Juppé zag geen reden om het meest omstreden wetsartikel, dat van het 'logeer-certificaat', te veranderen. Tegen die bepaling is een breed maatschappelijk verzet op gang gekomen. Vele duizenden Fran sen kondigden de afgelopen da gen aan de wet niet te zullen res pecteren. De acties tegen de an- ti-immigratiewet werden vorige week ingeluid door een collectief van filmmakers. Intellectuelen, acteurs en andere artiesten volgden. Nu zijn er tien- na wordt rekening gehouden met een ratificatie-procedure, die wellicht nog een kleine twee jaar gaat duren. In die periode moeten de parlementen met argumenten overtuigd worden van de nood zaak tot uitbreiding. Over de kosten van deze histori sche stap wilde niemand gisteren uitwijden. De Amerikanen hou den rekening met een eigen bij drage van 200 miljoen dollar per jaar, gedurende een periode van vijftien jaar. „Wij geloven dat de uitbreiding van een veiliger en stabieler Europa de kosten recht vaardigen," zei Albright. Ook Van Mierlo liet zich in die termen uit. De in Praag geboren Madeleine Albright voerde eerder op de dag ook overleg met de Europese Commissie. Europa en de VS lig gen al een tijd met elkaar over hoop over de handelsbeperkende maatregelen die dè Amerikanen hebben genomen met betrekking tot Cuba. Een speciale Ameri kaanse wet - de Helms-Burton- wet - biedt de mogelijkheid Eu ropese investeerders in Cuba te straffen. De EU heeft de Amerikanen ge waarschuwd de zaak niet op de spits te drijven. Normaal gespro ken komt deze week bij de We reldhandelsorganisatie WTO in Genève een panel bijeen om het conflict te beslechten. Albright wekte gisteravond bij de Navo de indruk dat de Amerikanen bereid zijn water bij de wijn te doen. De EU wil de kwestie uit de we reld, in ieder geval voor de tran satlantische topconferentie van 28 mei als president Clinton naar Den Haag komt. Den Haag - De Servische oppositieleider Zoran Djindjic wordt burgemeester van Belgrado. Hierover werd gisteren een akkoord bereikt. Zo krijgt hij een grote kans om zijn ideeën wijd uit te dra gen. De 44-jarige voorman van de oppositiebeweging Zajedno maakt zelfs kans president Milosevic op te volgen als zich in Joe goslavië een machtswisseling voordoet. Djindjic richt zich op het Westen en is een intellectueel, die in Duitsland filosofie studeer de. Hij is populairder dan zijn compaan Vuk Draskovic, met wie hij de afgelopen maanden dagelijks de protesten in de straten van Belgrado leidde. Algiers - Gewapende extremisten hebben gisternacht 33 inwo ners van een dorpje ten zuiden van Algiers vermoord. Bij een vuurgevecht zijn later ook acht terroristen gedood. Dat hebben de onafhankelijke Algerijnse media gisteren gemeld. De moordpartij vond plaats in Kerrache, dicht bij het wintersportoord Chrea, 60 kilometer van Algiers. Ongeveer dertig terroristen drongen bin nen in huizen, en staken die in brand. Ze sneden vluchtenden de keel af of bewerkten hen met bijlen en hakmessen. Acht mensen kwamen in de vlammen om. Volgens het dagblad El Watan waren onder de slachtoffers acht vrouwen en twee vierjarige kinderen. Jakarta - Volgens een Indonesische generaal zijn bij recente rel len op Borneo ongeveer 300 doden gevallen, heeft de krant Kom pas gisteren gemeld. Een officiële legerwobrd'vöefder Weersprak deze bewering. De regering had eerder gezegd dat bij de rellen in de regio Kalimantan tussen de christelijke inheemse bevolking, de Dayaks, en moslim-immigranten uit Madura zo'n 30 mensen waren omgekomen. Fort Worth - Een rechtbank in de Texaanse stad Austin heeft een 12-jarig meisje veroordeeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar wegens doodslag. Een jury achtte haar schuldig aan de dood van een klein kind. Dat meldden de Amerikaanse media gisteren. Vol gens de rechtbankjury heeft het meisje in mei 1996 de 2,5 jaar oude Jayla Belton door harde slagen dodelijke verwondingen toe gebracht. Het meisje had indertijd het toezicht over het kind in een crèche. Kaapstad - De levensgezellin van de Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela, Graga Machel, is gisteren voor het eerst als 'first lady' opgetreden. Ze vergezelde Mandela bij een ontmoeting met het Zweedse koningspaar, dat een staatsbezoek aan Zuid-Afrika brengt. Het was de eerste keer dat de 51-jarige weduwe van de Mozambikaanse president Samora Machel bij een officiële gele genheid aan de zijde van Mandela verscheen, sinds de president in september wereldkundig had gemaakt dat hij een relatie met haar heeft. Graga Machel was minister in het Mozambikaanse kabinet. Zij werkte vorig jaar mee aan een onderzoek van Unicef naar het effect van gewapende strijd op kinderen. Graga Machel en Nelson Mandela foto reuter Brussel - De Belgische ex-minister van Begroting Guy Mathot legt al zijn functies neer binnen de Waalse Parti Socialiste (PS). Hij blijft alleen lid van het Waals parlement. Mathot, die in de jaren zeventig snel carrière maakte in de PS, was alleen nog actief in de omstreden partij-afdeling Luik. De partij ligt momenteel zwaar onder vuur wegens de Dassault-cor- ruptiezaak. De Franse vliegtuigbouwer betaalde de partij in 1989 ettelijke miljoenen guldens smeergeld, in ruil voor legerorders van de late re socialistische Defensie-minister Coëme. Lima - Een modderlawine heeft gisteren twee dorpen in de regio Apurimac in het zuidoosten van Peru weggevaagd, zo melden de plaatselijke autoriteiten. In de ongeveer veertig huizen zijn vol gens de politie 150 tot 200 mensen bedolven. Volgens burgemees ter Luis Barra Pacheco van de hoofdstad Abancay zijn zeven lij ken geborgen. De Peruaanse rampenbestrijdings-organisatie zegt niets te weten van slachtoffers van een modderlawine. Over de omvang van de ramp is nog nauwelijks iets bekend. Volgens Barra is het allemaal in zeer korte tijd gebeurd.

de Stem | 1997 | | pagina 5