Kritiek op Van Aartsen verstomt ver Bolkestein botst met Voorhoeve over Navo Aznar in Utrecht Lump-sum-systeem benadeelt scholen flink Sorgdrager verbaasd over wonderbaarlijke Tamil-landing Goma vo Zaïre h DE STEM hi BINNENLAND Steunregeling niet uitgebreid Rottenberg en Wiegel op één lijn Sorgdrager tikt OM Arnhem op de vingers DE STEM COMMENTAAR Angst of gewin pE STEM BINNENLAND KORT WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Tussen WD-mi- nister Voorhoeve van Defensie en de WD-fractie in de Twee de Kamer dreigt een ernstig conflict te ontstaan over de uitbreiding van de Navo. WD-fractievoorzitter Bol- kestein heeft gisteren in de Kamer geen woord teruggeno men van zijn bezwaren tegen die uitbreiding. Minister Voorhoeve zei het standpunt van Bolkestein abso luut niet te delen. „Ik ben sinds 1990 voorstander van een be hoedzame uitbreiding van de Navo onder voorwaarden", aldus Voorhoeve. Bolkestein staat lijnrecht tegen over Voorhoeve. Volgens hem brengt een uitbreiding van de Navo met een aantal voormalige oostblok-staten de stabiliteit in Europa in gevaar. Bolkestein is bang dat de relatie met Rusland dan onder druk komt te staan. Rusland verzet zich hevig tegen de uitbreiding van het bondge nootschap tot aan zijn landsgren zen. Volgens de WD-fractieleider is zijn standpunt niet nieuw. Hij verwees naar een aantal artikelen van zijn hand in diverse bladen, waarin hij die bezwaren al eerder had geuit. „Ik heb toen al ge schreven: wij moeten Rusland tarten noch paaien. De uitbrei ding van de Navo tot aan de gren zen van Rusland wordt daar ge zien als een provocatie", aldus Bolkestein. De Tweede Kamer houdt volgen de week een plenair debat over de Navo-uitbreiding. Het kabinet hoopt eind deze week een nota naar de Kamer te kunnen sturen waarin het de wenselijkheid van uitbreiding toelicht. Het is aan nemelijk dat de WD-fractie in dat debat nog steeds afstand neemt van het kabinetsbeleid en dus van haar eigen minister. Bol kestein beriep zich gisteren op de eigen verantwoordelijkheid van de WD-fractie. „Wij zijn vrij een eigen standpunt in te nemen." Minister Voorhoeve wilde niet vooruitlopen op wat hij gaat doen als de WD zich tegen het kabi netsstandpunt blijft verzetten. Maar premier Kok, die optrad als plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, adviseerde de Kamer een mogelijke vertrou wenskwestie pas aan de orde te stellen na het inhoudelijke debat. Kok noemde dat debat 'buiten- woon belangrijk'. Volgens hem bestaat door het op treden van Bolkestein bij een groot aantal Navo-lidstaten on duidelijkheid over het Neder landse standpunt. Van onze Haagse redactie Den Haag - De KVP, de klassieke varkenspest, heeft alsnog het Binnenhof bereikt. Vorige week oordeelden PvdA en WD nog dat het niet nodig was om minister Van Aartsen (WD, Land bouw) vanwege de crisis naar de Kamer te roepen. Maar nu de epidemie zich blijft uitbreiden, komen zij daar op terug. Morgen moet Van Aartsen - ach ter gesloten deuren - tekst en uit leg komen geven. Op verzoek van het CDA vooral. Niet dat de Kamer kritiek heeft op het beleid van de minister. Zelfs het CDA steunt zijn strenge aanpak. Zeker, geeft CDA- woordvoerder Van der Linden toe, aanvankelijk was de grootste oppositiepartij veel minder lo vend. Maar die kritiek betrof uit sluitend de 'communicatiepro blemen' met de boeren in de eer ste dagen, zo moeten wij begrij pen. „Ik vind dat Van Aartsen goed opereert." Het gaat er volgens Van der Lin den meer om dat de Kamer nu eindelijk door de minister zelf wordt geïnformeerd over de cri sis. Tot op heden waren de parle mentariërs aangewezen op be richten in kranten. Gedupeerden De CDA'er meent bovendien dat er meer moet gebeuren voor ge dupeerden. Met name voor be drijven die niet worden gecom penseerd voor de schade die de vervoersverboden met zich mee brengen. Fijn dat er nu een op- Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-senator Hans Wiegel en voormalig PvdA-voor- zitter Felix Rottenberg maken zich zorgen over de bureaucratie in de Tweede Kamer. Het liefst zouden ze zien dat het huidige aantal van 150 Kamerle den wordt teruggebracht tot hon derd. Die moeten zich dan bezig houden met de grote politieke lijn. Een professionele staf zou die Kamerleden moeten onder steunen. Wiegel en Rottenberg deelden die conclusie tijdens de presentatie van het boek 'Het platte land' van Parool-journalist Michiel Zonne veld. In dat boek beschrijft Zon neveld de voors en tegens van het democratisch bestel in Neder land. koopregeling is voor de getroffen varkensboeren, maar hoe zit het met bijvoorbeeld met kippenhou ders die in de problemen komen? Kunnen die niet een soort van te gemoetkoming krijgen bij inkom stenderving? Nee, menen de regeringsfracties. Het kan wettelijk niet en kost ook te veel geld, aldus de WD'er Blauw. „Het wordt al snel zo sub jectief. Waarom wel een compen satieregeling voor de kalverhou- der en niet voor bijvoorbeeld het paardenconcours in Rucphen?" Blauws D66-collega Ter Veer noemt het voorstel van Van der Linden zelfs onuitvoerbaar. Hij verwijst daarbij naar de amazone Ankie van Grunsven. „Die kan niet naar een internationaal con cours hippique omdat zij met haar paard de regio niet uit mag. Wat moet je daaraan doen? Hoe stel je in zo'n geval de schade vast?" Op een ander punt zit de Kamer wel op één lijn. Het mag in de toekomst niet meer gebeuren dat varkenshouders, zodra er geruch ten over varkenspest rondzingen, kunnen gaan 'zeulen' met hun dieren. Waardoor het besmet tingsgevaar elders aanzienlijk toeneemt. Om dat te bereiken moet het mogelijk worden om al een vervoersverbod voor een re gio af te kondigen op basis van alleen verdenkingen. Mestbeleid Aan de vooravond van het Ka merdebat over het toekomstig mestbeleid, dat vandaag na een schorsing van een maand verder gaat, hebben de drie coalitiepar tijen de rijen gesloten. PvdA, VVD en D66 zullen geza menlijk aandringen op een ver soepeling van de maatregelen zo als de ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) die eerder voorstelden. Dat blijkt uit een rondgang langs de fractie specialisten Huys (PvdA), Ter Veer (D66) en Blauw (WD). De verruiming van de regels gaat echter niet zo ver als boerenorga- nisatie LTO-Nederland en actie comités eisen. Ook de eerdere WD-suggestie voor een ingrijpende versoepe ling van de beoogde regels is van de baan. Gisterochtend opende de Spaanse premier Jose Maria Aznar het vernieuwde ïnstituto Cervan tes in Utrecht. De premier werd op het domplein ontvangen door burgemeester Opstelten (links) en minister Wijers (rechts). foto wfa Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Openbaar Mi nisterie in Arnhem heeft de zaak tegen de gemeente Nij megen ten onrechte gesepo neerd. Het is nog immers nog maar de vraag of de rechter ook in deze zaak had geoor deeld dat de gemeente van strafvervolging moet worden uitgesloten. Met die boodschap heeft minister Sorgdrager (Justitie) gisteren het Openbaar Ministerie (OM) in Arnhem op de vingers getikt. Het OM beschikte over aanwijzingen dat Nijmegen een aantal vervuil de terreinen op illegale wijze had laten reinigen, maar seponeerde de zaak. Vervolging had volgens het OM geen zin gezien het zoge heten Pikmeer-arrest van de Ho ge Raad. In dat arrest conclu deerde de Hoge Raad dat overhe den en ambtenaren die milieu voorschriften overtreden gevrij waard zijn van strafrechtelijke vervolging. Sorgdrager zei gisteren in de Tweede Kamer dat strafvervol ging van lagere overheden door dit arrest 'niet absoluut uitgeslo ten' is. „Het is jammer dat de zaak tegen Nijmegen niet is door gezet. Dan hadden we kunnen kijken hoe de rechter in dit geval zou oordelen", aldus de minister. Volgens Sorgdrager heeft het Openbaar Ministerie in Arnhem de beslissing om de zaak te sepo neren op eigen houtje genomen en nagelaten de kwestie aan de verantwoordelijke procureur-ge neraal voor te leggen. „Ik kan het nu niet meer terugdraaien", al dus de minister. Sorgdrager beloofde gisteren in de Kamer dat het kabinet voor eind maart met een standpunt zal komen over de strafrechtelijke vervolging van lagere overheden die milieu- en economische delic ten hebben begaan. Tot grote er gernis van WD en PvdA is dat standpunt tot nu toe uitgebleven. WD-Kamerlid Klein Molekamp noemde dat gisteren zelfs 'ver bijsterend'. De PvdA'er Rehwin- kel verweet de minister niet doortastend genoeg op te treden. Dat verwijt leverde hem een fikse uitbrander van Sorgdrager op. Groningen (anp) - Bijna 170 scholen voor voortgezet onderwijs gaan er 68 miljoen gulden op achteruit door de invoering van de lump sum, een nieuw bekosti gingssysteem dat op 1 augustus 1996 is ingevoerd. De scholen willen dat staats secretaris Netelenbos deze achteruitgang herstelt. Twee rectoren uit Groningen en Delfzijl heb ben alle 700 scholen aangeschreven. De 168 scholen die reageerden krijgen met elkaar over een periode van twee jaar 68 miljoen gul den minder voor personeelskosten dan in het oude bekostigingssysteem. Twaalf scholen verliezen tussen de 5 ton en één miljoen gul den, drie zelfs nog meer. „Dat is in strijd met de belofte dat het nieuwe systeem naadloos zou aansluiten op het oude," aldus rector H. Kevelam van het Augustinuscollege in Gro ningen. Volgens de scholen staan er 400 banen op de tocht. De schade kan oplopen tot 100 miljoen gulden omdat de scholen zelf de ontslaguitke ringen moeten betalen, zo hebben zij becij ferd. Dat zal desastreuze gevolgen hebben voor de kwaliteit van het onderwijs. De scho len vinden dat een onafhankelijke instantie zoals de Rekenkamer onderzoek moet doen naar de financiële perikelen in het voortgezet onderwijs. Overigens gaan 5 van de 168 scho len er op vooruit, en merken 13 scholen bijna niets van de verandering. Groot was de verbazing toen zondag een vliegtuig uit Turkmenistan tegen alle regels in toch op Schiphol land de. Alle 173 passagiers, Tamils uit Sri Lanka, vroegen me teen politek asiel in Nederland. De Tweede Kamer wil van de regering opheldering over de gang van zaken. Turk menistan Airways kreeg een boete van tienduizend gul den, maar volgens Kamerleden is dat bedrag niet af schrikwekkend genoeg. Door Harry Coerver MINISTER VAN Justitie Sorg drager is haar verbazing nog niet te boven. Gistermiddag noemde ze de illegale landing van een vliegtuig met 173 Tamils op Schiphol, nog steeds 'wonder baarlijk'. De minister is niet de enige verbaasde. De 173 Tamils uit Sri Lanka vroegen zondag meteen na hun illegale landing politiek asiel. Ze kwamen recht streeks uit Turkmenistan, een buurland van Iran en Afghanis tan. Nooit eerder landde een vlieg tuig vol asielzoekers in ons land op een manier die strijdig is met allerlei internationale afspraken over luchtvaart. Jaren geleden stond er op Schiphol enige tijd een vliegtuig met een groot aan tal statenloze Palestijnen die asiel vroegen en kregen. Maar dat vliegtuig had tenminste nog op een ordentelijke manier toe stemming gekregen om op Schiphol te landen. Na de verbazing komen de vra gen. Wat is hier aan de hand? Kan dit wel? Waarom is dat vliegtuig niet inclusief passa giers teruggestuurd naar waar het vandaan kwam, de Turk meense hoofdstad Asjchabad? Is dit een nieuwe manier voor asielzoekers om Nederland bin nen te komen? Allereerst een paar feiten. Ta mils uit Sri Lanka komen al ja renlang als asielzoeker naar Ne derland. Het is een vervolgde minderheid op Sri Lanka waar reeds veertien jaar een burger oorlog woedt. Zij waren een van de eerste grote groepen vluchte lingen die ons land bereikten. Die stroom is nooit opgedroogd. De laatste tijd arriveren jaarlijks ongeveer 1500 Tamils als asiel zoeker in ons land. In de meeste gevallen erkent Nederland ze als vluchteling. Maar ook als dat niet gebeurt, sturen de Neder landse autoriteiten ze niet terug Hef toestel van Turkemistan Airways dat zondag 173 Tamils bracht, stond gisteren nog steeds aan de ketting op Schiphol. naar Sri Lanka. Ze worden dan gedoogd en blijven noodge dwongen lange tijd in een vluch- telingencentrum. Dat Tamils naar Nederland wil len, is dus niet zo vreemd. De kans dat ze hier mogen blijven is aanzienlijk en voor sommigen is ons land extra aantrekkelijk, omdat familieleden of kennissen hier al wonen. Fronnie Biesma van Vluchtelingenwerk Neder land benadrukt dat ook andere Europese landen erg terughou dend zijn in het terugsturen van Tamils naar Sri Lanka. Overi gens dreigt de houding ten op zichte van Tamils te veranderen. Staatssecretaris van Justitie, Schmitz, probeert al ruim een jaar om ook Tamils terug te stu ren naar hun land van herkomst. De rechter heeft daar tot nu toe een stokje voor gestoken. Maar al de volgende maand wordt weer een nieuwe rechterlijke uitspraak verwacht die alles kan veranderen. De manier waarop de 173 Tamils zondag in Nederland arriveer den, is bijzonder. Anderzijds is het wel te begrijpen dat asielzoe kers naar onorthodoxe methodes grijpen. Het 'fort Europa' heeft de laatste jaren zeer hoge muren gekregen. Je moet blijkbaar let terlijk het vliegtuig nemen om nog over die hoge muren te gera ken. Volgens Henk van Kuijk van het Platform Solidariteit- groepen Tamils, zijn vluchtelin gen uit Sri Lanka bijna altijd aangewezen op tussenpersonen. Mensen die de weg weten, men sen ook met macht, met relaties bij regeringen. Tussenpersonen zorgen voor valse papieren en zoals nu blijkt zelfs voor vlieg tuigen. Tussenpersonen, ook wel mensenhandelaren genoemd, moeten de opvallende vlucht ge organiseerd hebben. Om er geld aan te verdienen uiteraard. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat ook de Turkmeense regering en de Turmeense luchtvaartmaat schappij er aan meegewerkt heeft. De kans dat een dergelijk voor val zich herhaalt, is niet erg groot. Luchtvaartmaatschappij en lopen het risico op hoge boe tes als ze de internationale luchtvaartregels aan hun laars lappen. En dat niet alleen. Ze zullen snel het recht verliezen om überhaupt nog in westerse landen te mogen landen als ze zich niet aan de regels houden. Een van die regels is bijvoor beeld ook dat als ze asielzoekers vervoeren die geen echte vluch telingen blijken te zijn, ze deze mensen weer onmiddellijk weer terug moeten vervoeren naar het land van herkomst. Waarom zijn de Tamils niet te ruggestuurd naar Turkmenis tan? Die vraag is eenvoudig te beantwoorden. Iedereen die asiel vraagt in Nederland, wordt se rieus genomen. Het vluchtelin genverdrag verplicht Nederland en ook andere landen daartoe. Iedere asielzoeker krijgt een kans om te laten zien dat hij (of zij) een echte vluchteling is. Die kans krijgen de 173 Tamils dus ook. Het kan overigens wel ge beuren dat zo'n asielvrager bin nen 24 uur weer het land uitge zet wordt. ANGST IS een slechte raadgever. Vandaar dat het enkele maatregel die genomen is om uitbreiding van de var kenspest te voorkomen, nader tegen het licht te houden. Varkenspest is een hoogst besmettelijke ziekte waarvoor noo geen adequate bestrijding voorhanden is. Om die reden is'on. ruimen' van zieke beesten, hoe tragisch ook voor dieren en hun eigenaars, verantwoord. Een vervoersverbod, waarmee overbrenging van de ziekteverwekkers voorkomen kan wor den, eveneens. Slachten van niet aangetaste dieren is echter overdreven. Als deze afkomstig zijn van besmette boerderijen is het wat an- ders. Maar van de vijftienduizend Nederlandse varkens die nu op last van de Belgische minister van Landbouw Pinxten afge maakt worden, staat op geen enkele wijze vast dat ze op zulke bedrijven geboren zijn. Integendeel. Varkens zijn gemerkt en goed geadministreerd. De afkomst kan dus zonder veel moei te vastgesteld worden. In vergelijking met de achthonderdduizend niet zieke varkens die de Nederlandse overheid 'uit de markt neemt', gaat het hier natuurlijk om een verwaarloosbaar aantal. Bezwaren die hun grond vinden in het dieronvriendelijke karakter van de ac tie doen daarom hypocriet aan. De varkensfokkerij heeft nog maar weinig met natuur en diervriendelijkheid van doen. Het is een op economische principes gebaseerde bedrijfstak waarin de Nederlandse landbouw marktleider is. Dat feit zal dan ook eerder dan de aangevoerde angst voor overslaan van de ziekte naar België, verantwoordelijk zijn voor de beslissing van de Belgische minister. Door Nederlandse varkens verdacht te maken bereikt hij dat de eigen consument, tenminste voorlopig, de voorkeur zal geven aan het Belgische product. De maatregel lijkt meer te maken te hebben met con currentie dan met angst voor de gezondheid van de eigen vee stapel. Verbazingwekkend is dit niet. Het draait immers vrijwel overal om omzet en gewin. Of een Nederlands protest zinvol is, moet echter betwijfeld worden. Niet alleen omdat zoiets bij de ko mende beslissing in het Brussel van de EU wel eens een ver keerde indruk kan maken, maar nog veel meer omdat het zeer de vraag is of de Nederlandse overheid en landbouw bij een vergelijkbaar probleem van een concurrent niet om eenzelfde maatregel geroepen zouden hebben. Straatsburg (anp) - He pees parlement geeft d p6Se Commissie tot no de tijd om drastische jningen door te voere aanleiding van de cris de gekke-koeienziekte Onderneemt de Comm weinig actie, dan drei grootste fracties in het pa haar alsnog naar huis te s pe parlementaire enqu missie, die een half jaar zoek verrichtte naar de van het BSE-probleen Groot-Brittannië aan als schuldige van de crisis, gaar in het rapport, dat tallige parlement giste Straatsburg besprak, kr Off Zaïi Vorig jaar juli zijn al ruim 170 scholen naar de rechter gestapt. De behandeling van deze zaken is aangehouden totdat Raad van State uitspraak doet in het hoger beroep van het Groningse Augustinuscollege. Dat spande als eerste een kort geding aan, en won. Het mi nisterie van Onderwijs ging vervolgens in ho ger beroep. De uitspraak is uitgesteld en wordt nu uiterlijk 10 maart verwacht. Het nieuwe bekostigingssysteem biedt de scholen meer vrijheid. De lump sum houdt in dat de scholen één budget krijgen voor perso neel en materieel, en het daarmee moeten zien te redden. Het vervangt het declaratiesys teem. De scholen zullen Netelenbos op 19 maart de resultaten van het onderzoek overhandigen. VN-voorman Kofi Annan naar Den Haag Den Haag - Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties komt begin volgende maand voor een tweedaags bezoek naar Den Haag. De onlangs aangetreden VN-voorman gebruikt de reis voor een verdere kennismaking met de VN-instituties in ons land en voor een onderhoud met de regering.Belangrijke ge spreksonderwerpen zijn de hervormingen die Kofi Annan de ko mende jaren binnen de VN zal moeten doorvoeren. Met name de Verenigde Staten hebben de betaling van hun achterstallige con tributie verbonden aan deze sanering. Verder zal Van Mierlo de mogelijkheden voor een sneller VN-optreden bij vredesoperaties bespreken. CDA benoemt campagneleider Rijswijk - Het partijbestuur van het CDA heeft H. Schripsema (56) benoemd tot campagneleider voor de verkiezingen van vol gend jaar. De Zwolse manager begint op 1 maart met voorberei dende-werkzaamheden. Na-het CDA-partijcongres, dat -eind sep tember in Utrecht wordt gehouden, zal de campagne echt van start gaan. Op dat congres wordt bekend met welke lijsttrekker het CDA de TVeede-Kamerverkiezingen ingaat. Schripsema was van 1970 tot 1984 CDA-raadslid in Zwolle, de laatste tien jaar als fractievoorzitter. Schripsema is een manager, die ervaring heeft in zowel de non-profitsector als het bedrijfsle ven. Gehandicaptenraad boos over WVG-geld Rijswijk - De Gehandicaptenraad vindt het 'onacceptabel' dat er in 1995 opnieuw veel geld is overgebleven van de WVG-budgetten waaruit gemeenten aanpassingen aan bij voorbeeld woning en auto van gehandicapten betalen. Sociale Zaken moet de totale hoeveelheid geld opnieuw onder de gemeenten verdelen, vindt de Raad. Het ministerie maakte maandag bekend dat in 1995 slechts 65 procent van het totale budget voor de WVG was opgemaakt. Van de 1,2 miljard gulden bleef 414 miljoen over. Volgens de Ge handicaptenraad blijkt steeds weer dat gemeenten 'onnodig zui nig' met de middelen omgaan uit angst dat het aantal aanvragen voor vergoeding explosief zal stijgen. Nazistische vleugel wint binnen CP'86 Rotterdam - De machtsstrijd in de extreem-rechtse Nationale Volkspartij/CP'86 is gewonnen door het Haagse raadslid S. Mor- daunt en het Rotterdamse raadslid M. Freling. De Kamer van Koophandel van Amsterdam heeft de uitkomst van het het door hen uitgeschreven ledencongres in november vorig jaar geaccep teerd. Freling en Mordaunt namen eind vorig jaar de partij over. Het congres in november was echter omstreden. Beide raadsleden wa ren vlak daarvoor door het bestuur van de extreem-rechtse partij geroyeerd wegens hun neonazistische denkbeelden. De raadsle den organiseerden daarop zelf een ledencongres waar vooral de meest radicale leden van de partij verschenen. Het 'oude' bestuur accepteerde de uitkomst niet. De ledenvergadering in Rotterdam zuid was volgens hen illegaal. De Kamer van Koophandel heeft echter de uitkomst van de stem mingen van de ledenvergadering in november overgenomen, zo blijkt uit het register. Kort geding tegen CTSV Rijswijk - De bedrijfsverenigingen voor de metaalnijverheid en de groot metaal spannen een kort geding aan tegen het CTSV, het toezichtorgaan voor sociale verzekeringen. Zij willen van de rech ter goedkeuring voor hun plannen om te veel betaalde WW-pre- mies terug te betalen aan werkgevers en werknemers. Het CTSV weigert hieraan mee te werken. Het gaat om de premies voor het zogenaamde ww-wachtgeld- fonds. De bedrijfsverenigingen hebben meer reserves opgebouwd dan wettelijk noodzakelijk en willen het geld terugbetalen aan de werkgevers en werknemers die de premies hebben betaald. Zo heeft de bedrijfsvereniging voor de metaalnijverheid 700 miljoen gulden teveel betaald. Drie ambtenaren gegijzeld in Den Bosch Den Bosch - Een 52-jarige gewapende man uit Schijndel heeft gistermiddag in het belastingkantoor in Den Bosch korte tijd dne ambtenaren gegijzeld. Hij gaf zich even na 18.00 uur over aan de politie. Frustratie over een beslaglegging na een niet-betaalde be lastingschuld zou motief voor de gijzeling zijn geweest. De gijzeling begon even na 15.00 uur. De man bedreigde de perso neelsleden, twee mannen en een vrouw met een mes en wat late' bleek een alarmpistool. De politie sloot de omgeving hermetisch af, terwijl haar onder handelaar op de man inpraatte. Ten gevolge daarvan liet hij eerst de drie gijzelaars vrij, waarna hij zich kort daarna overgaf. 'Intrekken uitkering Rensink terecht' Den Haag - Minister Melkert vindt het terecht dat de gemeente St-Michielsgestel de bijstandsuitkering van haar inwoonster Rensink heeft stopgezet. Dat gebeurde omdat Rensink weigerde te solliciteren, onder an dere omdat ze haar vrijwilligerswerk minstens even nuttig vin® als een officiële baan. Enkele weken geleden keurde de rechter het besluit van de gemeente al goed. Ook minister minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken) is het ermee eens, zo antwoordt hij op schriftelijke vragen van GroenLin®' fractieleider Rosenmöller. Die noemt de intrekking van de uitke ring 'buitenproportioneel' omdat Rensink 'veel tijd en energi steekt in vrijwilligerswerk'. Kinshasa (rtr/afp) -1 teren zijn tegen-offen rebellen in Oost-Zaïr den opnieuw bombar steden Bukavu, Shabi de rebellen zijn. Maar van onafhankelijk zijn de nieuwe aanvallen vestigd. Duizenden inwo: de steden sloegen in paniel vlucht, verklaarden hul ners en functionarissen in bied. Oproepen van de rebelh kalm te blijven, mochten i ten. De Zaïrese regering heeft er bij de mensen op drongen de centra, die ond trole staan van de rebel verlaten. Doden In Bukavu borgen hulpve elf doden uit het puin bombardement op de c markt op maandag. Er zijn wonden. Eerdere berichte hogere dodentallen no hulpverleners onjuist. De len werden uitgevoerd do Zaïrese MiG-21 toestellen. „Er komen voortdurend uit Bukavu aan. Het loop duizenden," verklaarde van Soest van Artsen Grenzen in de door de r< gecontroleerde stad Gon Zaïrese regering in Ki heeft gewaarschuwd dat het volgende doelwit luchtmacht zal zijn. „Het oude luipaard kan n ten," zei een ambtenaar in Hij verwees naar de zieke dent Mobutu, die heeft bez de opstand neer te slaan, eenheid van het op twee na ste Afrikaanse land bedreig Zaïrese grondtroepen zou velde vooruitgang boeken, weg naar Walikale zouden sities hebben heroverd die hun Hij boor Jeroen Corduwener Antwerpen - De Ant\ Afrika-deskundige lip Reyntjes vreest voor Zaïre als de rebel het oosten met tocht doorgaan. Rwanda als 'kwade achter de schermen. s Morgens heeft hij zoju™ wa' een bericht ontvang een Belgische Witte Pa het Oost-Zaïrese Goma. 1 sor Filip Reyntjes: „Er hij Goma vreselijke moo t'jen plaats. Deze pater i dat hij massagraven hei Z1en met honderden lie en dat hij heeft gehoord v hes taan van graven met c den lijken." Voor de Antwerpse hoog en deskundige bij uitstek gaat om het gebied van d aanse Grote Meren is t jacht van zijn landgeno oveelste bewijs dat de re van Laurent Kabila het auw nemen met de m echten. „Het gebied w: orlog plaatsvindt in Oos e is ontoegankelijk. On- enjke buitenlanders kun auwelijks komen, dus weimg controle op wa daar afspeelt." "e opmars van de 'rebel s nds een half jaar schi uitbaar. Over een front van meer dan 1400 kilt van noord naar zuid heb manschappen van Kabila lre in hun greep, ovspronkelijk was dit e

de Stem | 1997 | | pagina 4