Junks doen [proef met lieroïne-pil Maatschappelijke Vorming Protesten tegen plasseks-affiches 'Goed en kwaad staan dichtbij elkaar 'Geen moorden, maar stervensbegeleiding' Belgische politie speurt verder I )ette|yd Onbegrip over eigen bijdrage ziekenfonds Miljoenenbranden in Bleiswijk en De Meern fl 9ESTEM BINNENLAND A3 Minder risico voor gezondheid' 20 t/m 23 februari in Het Turfschip - Breda Geen nieuwe arrestaties in hormonenzaak Geen spoor van Tanja Groen in spullen Dutroux FEBRUARI 1997 A2 ot-Brittannië en Ierland- nsdag wisselvallig weer en ioden met regen, mogelijk onweer. In het noorden s op een winterse bui. Over- eel wind. Donderdag min- buiig en minder wind. Af oe zon. Middagtemperatu- rond 6 graden in het noor- en 12 in het zuiden, gië en Luxemburg: Woens- eerst opklaringen en over- end droog. In de avond van westen uit opnieuw veel be king, regen en veel wind - derdag later op de dag op- ringen. Middagtemperatuur eveer 8 graden, donderdag hoger. ord- en Midden-Frankrijk: ensdag af en toe zon, maar het westen uit opnieuw be- lking gevolgd door regen oral langs de kust af en toe .1 wind. Donderdag in de p van de dag minder buiig meer zon. Middagtempera- tussen 8 en 13 graden. id-Frankrijk: Woensdag vankelijk een Mistral. Ver- r perioden met zon, later van t westen uit toenemende be- lking en vooral donderdag ns op regen. Maxima tussen n 17 graden. rtugal: Zonnige perioden en oog. In het noorden wolken- lden en mogelijk wat regen, axima van 15 graden in het orden tot 19 in het zuiden, anje: Perioden met zon en oog, maar in het noorden en ordoosten ook enkele wol- nvelden en vooral langs de olf van Biskaje kans op wat gen. Maxima variërend van graden in het noorden tot 22 n de Costa del Sol. lië: Woensdag vooral in het orden en oosten wolkenvel- n, in het zuidoosten mogelijk at regen, in de bergen kans op neeuw. Donderdag overwe- end droog en van tijd tot tijd ~n. Middagtemperatuur van ngeveer 10 graden in het oorden tot 16 op Sicilië, riekenland en Kreta: Wisse nd bewolkt en enkele (on weersbuien, met name op de uidelijke eilanden. Vooral oensdag op het vasteland ook at zon. Af en toe veel wind. iddagtemperatuur dalend aar 8 graden in het noorden ot 13 in het zuiden, uitstand: Woensdag wat zon n vooral in het noorden en osten kans op een (winterse) ui. Donderdag van het westen it opnieuw veel wind en pe- ioden met regen. Maxima "oensdag rond 7 gr,aden, don- erdag in het westen hoger, witserland: Woensdag van et westen uit wat opklarin- en. Verder veel bewolking en erioden met regen. Woensdag oven ca 1000 meter ook neeuw. Temperatuur in de da- en rond 7 graden, in het zuid- - osten hoger, ostenrijk: Overwegend be- olkt en perioden met sneeuw, eneden 1000 meter overgaand n regen. In de loop van woens dag in het westen tijdelijk wat opklaringen. Temperatuur in e dalen rond 5 graden. 10 11 12 13 14 15 steren takt; 4. rijnschip: 6. man; 7. aga; 9. panda; 3. kuch; 5. ingang; 6. mop; 8. luidt; "st-in-k-en". 11111 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 w,rRinze Brandsma jm Haag - Van moorden op p hoogbejaarde cliëntes is jeen sprake. Het ging in alle Wallen om stervensbegelei- en pijnbestrijding. bejaardenverzorgers André vl. en zijn zwager John H. jjdden geen enkel ander motief ju het verlichten van lijden, puk voor de rijke weduwe Sloos- fischer 'deden ze wat ze konden'. L ie vijfde dag van het grote l![afproces tegen de Haagse ver- jlegers hadden gisteren hun ad- Jocaten een heel ander verhaal jan het Openbaar Ministerie ipjj), In urenlange pleidooien probeerden zij de zeven moord- zaken, waarvan Du M. en H. be schuldigd worden, te ontzenu wen. Van moord, poging tot moord of onthouden van verzor ging is geen sprake. Alleen een paar diefstallen van 'af stof spul letjes' zijn toegegeven. Voor alle zeven stervensgevallen vroegen de advocaten om vrijspraak. Want de bejaardenverzorgers hadden in alle gevallen het ster ven van opgegeven, terminale pa tiënten begeleid, en nog zorg zaam ook. Gisteravond besloot de recht bank de zaak opnieuw aan te houden. Eerst zal André du M. alsnog door een psychiater en een psycholoog onderzocht worden om te kijken in hoeverre hij toe rekeningsvatbaar is. Volgens zijn advocaten kan dat in zijn voordeel werken. „Ook als daar uit komt dat er niets met hem aan de hand is, wordt des te duidelijker dat hij heel conse quent aan pijnbestrijding gedaan heeft," aldus mr.P.Hoogendam. Op 26 maart wil de rechtbank het proces voltooien. Tegen de (ex-) vrouwen van de twee verplegers heeft de recht bank gistermiddag alternatieve taakstraffen gevonnist van vier en zes maanden, als straf voor hun jarenlange diefstallen en he ling van kostbaarheden, gestolen uit de woningen van hun cliën ten. Dat zij dierbare voorwerpen gestolen hebben van zorgbehoe vende, zieke en soms demente rende bejaarden woog de recht bank zwaar. Bij de zeven moordzaken van de verplegers ging het volgens de advocaten nergens om uithonge ren, onthouden van medicijnen, voedsel en drinken, maar om 'normaal, verantwoord medisch handelen'. In de meeste gevallen, zoals bij de miljonairs weduwe Sloos-Fischer, was het de huis arts die de morfine en de slaap middelen had voorgeschreven. Ook in haar geval hadden zij niet in het geniep uitgehongerd, zoals de beschuldiging luidt: dat de 94- jarige, waar John H. hals-over- kop mee getrouwd was om haar vermogen van 4 miljoen, niet meer kon eten en drinken was met de huisarts besproken. Die noemde haar verwachte dood een kwestie van natuurlijk 'verster ven'. Geen van de zeven moord zaken kon zelfs maar euthanasie genoemd worden. Want hadden de op het proces gehoorde des kundigen niet verklaard dat zo'n enkel morfine-spuitje of de slaaptabletten de dood niet had den kunnen veroorzaken? Voor geen enkele moord bestaat het wettig of overtuigend bewijs. In plaats van levensverkortend zou den de toegediende slaapmidde len juist levensverlengend ge werkt hebben, zo voerden de ad vocaten aan. De hoogbejaarde vrouwen die onder hun verzor gende handen steeds binnen kor te tijd stierven waren allen al ter minaal, stervend: veel zieker dan het OM doet voorkomen. Van onze verslaggever Sijswijk - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) gaat een aantal langdurig drugsverslaafden vra gen een in opdracht van de overheid ontwikkelde heroïne-pil te testen. Deze pil wordt niet geslikt, maar verhit en dan opgesn oven. Het snuiven van heroïne brengt teel minder gezondheidsrisico's jet zich mee dan het injecteren Bovendien is uit onderzoek ge- Heken dat het merendeel van de nar schatting 20.000 tot 25.0000 tooïneverslaafden in ons land de toorkeur geeft aan het roken [chinezen') van deze drug. De heroïne wordt dan op een stuk iluminiumfolie met een aanste- ker verhit en door een kokertje us 'jaous 'sjnuj 'tooq j|n >)ooj 's!' lis de nieuwe pil 'aanslaat' zal het middel in serie worden gepro- keerd en gebruikt worden in een experiment met geeontro- verstrekking van heroïne jan een geselecteerde groep lang durig verslaafden. Die kunnen over enige tijd in speciale gebrui ksruimten verschillende keren een van rijkswege ver strekte pil opsnuiven om te voor komen dat ze door diefstal en in- k aan hun drugs moeten ko- Bovendien is er op deze ma niereen beter zicht op de gezond heidstoestand van deze zeer lang durige gebruikers. Om dat te bereiken moet er wel middel beschikbaar komen dat ook de belangstelling geniet van de verslaafden. Zo werd bij ten soortelijk experiment in Zwitserland zonder succes een heroïnesigaret op de markt ge bracht die de gebruikers links tóen liggen. Daarom gaan in de maart tot juni van dit jaar tien 'ervaren gebruikers' on der het toeziend oog van ambte naren en deskundigen in de prak tijk testen of deze pil wel iets voor hen is. Minister Borst laat in een brief aan de Tweede Kamer weten, dat deze testperiode, waarbij iedere verslaafde maximaal vijf pillen krijgt, nadrukkelijk niet gezien mag worden als een toediening of verstrekking ter behandeling. Dat is pas aan de orde wanneer alle details over dit experiment zijn uitgewerkt. Voor de uiteindelijke proef met verstrekking van heroïne zullen naar verwachting 600 tot 750 langdurig verslaafden worden geselecteerd. Het gaat uitsluitend om mensen bij wie bestaande be handelmethodes onvoldoende succes hebben gehad. Zij kunnen straks onder toezicht niet alleen heroïne roken maar ook spuiten. Het is nog niet be kend in welke plaatsen het expe riment gehouden zal worden. Een groot aantal gemeenten, waaron der Arnhem en Apeldoorn, heeft zich voor deelname aan het expe riment aangemeld. Aan gemeen ten die mee willen doen met de verstrekking van heroïne zullen zware eisen worden gesteld. Ze moeten onder andere uitge breide ervaring hebben opgedaan met methadonprogramma's. De verwachting is dat na de zomer begonnen kan worden met de heroïneverstrekking. Groningen (anp) - Een tiental scholen, kerkgemeenschappen en leden van het Gereformeerd Politiek Verbond hebben een kort geding aangespannen tegen het Groninger Museum. Ze eisen dat de rechter de verspreiding van zestig plasseks-affiches in Groningen verbiedt. ®4 museum wil deze posters, waarop een vrouw bij een man in de mond plast, in de stad ophan- 8® ter promotie van een over- achtstentoonstelling van de ^"lerikaanse kunstfotograaf ™dres Serrano. jolgens de eisers is de reclamefo- 0 v'an de kunstenaar aanstotelijk foor de eerbaarheid. Ze beschou- wen de affiches niet als kunst, ®aar als ordinaire pornografie. Ue zaak dient morgenochtend, dag voordat het Groninger *eum de posters wil versprei promotie van de exposi- (AD VERTE NTIE) Openingstijden: donderdag 20 en vri/dag 21 februari van 13.00 tot 22.00 uur zaterdag 22 en zondag 23 februari van 10.00 tot 18.00 uur oegangsprïjs: fl. 10,- pp., houders Pas 65+ en kinderen tot 15 jaar fl 7,50 pp. n ormatie: indoor Country Fair tel.- 076 - 58 11 005 De schoonmaakwerkzaamheden bij de Rijsbergse varkensfokkerij van de gebroeders Van de Bergh zijn in volle gang. Op de voor grond bedrijfsleider Ton Jochems. foto de stem/ben steffen VERVOLG VAN VOORPAGINA Vorige week dinsdag kwam de vee-arts de temperatuur opnemen. Bij enkele beesten noteerde hij een verhoging van een halve graad Celsius. Jochems: „De beesten werden opgestuurd naar Boxtel maar de uitslag was negatief: niks aan de hand." Vrijdag kwam de dierenarts weer langs. De laagste temperatuur die hij toen mat, was 41 graden celsius, terwijl een varken een nor male lichaamstemperatuur heeft van rond de 39,5 graden celsius. Jochems: „Het was hommeles." Toch kon hij het nog niet geloven. „De bees ten zagen er nog zo gezond uit. Ze waren niet traag, hadden nog geen vlekken, niks." De onheilstijding las hij op Teletext. „Ik werd zaterdagavond om twaalf uur gebeld door een collega. 'Je staat op Teletext'. Tien minuten later reden hier de wagens van de RW het terrein op." Niks dan lof overigens hebben Ton Jochems en zijn vrouw Marieke voor de mannen van de RVV. „Ze hebben me goed opgevangen, ik kon lekker tegen ze aanpraten." Het was een rare dag, zondag. Marieke zat binnen met haar tien dagen oude baby Jo- chem. „Ik heb mijn ouders maar gevraagd of ze wilden komen om koffie te zetten," lacht ze. Ton Jochems, nu met de baby op schoot aan de tafel in de woonkamer: „Dat was raar, al die emoties. Het mooiste en het erg ste wat je kan overkomen, het gebeurde al lemaal kort na elkaar." Toch blijft hij er nog redelijk nuchter onder, zegt hij een paar keer. „Je moet verder, je kunt dit niet meer terugdraaien." De afgelopen dagen draaide Jochems over uren om de boel schoon te maken en te ont smetten. „Ik heb het nog nooit zo druk ge had. Vandaag zijn er zeven vrachtwagens het terrein op gereden. Die heb ik dus in to taal veertien keer moeten ontsmetten." De toekomst? „Als alles is schoongemaakt en weer ontsmet, komen de AID en de RW alles controleren. Vervolgens moet ik nog dertig dagen wachten voordat er weer var kens mogen komen. Ja, natuurlijk ga ik weer verder met varkens. Ik leid dit bedrijf al acht jaar, en dat ging goed. Vooral het af gelopen jaar was een goed jaar. Dit had ie dere varkensboer kunnen overkomen." Het geronk van een helicoptef boven het huis maakt dat we elkaar bijna niet meer kunnen verstaan. „Zal wel controle wezen op illegaal mest-transport," schat Jochems. Totdat een enorme schijnwerper het erf van zijn bedrijf in het volle licht zet. Jochems loopt naar buiten. „Het is voor mij," roept hij. Een grote tankwagen draait het erf op, met in zijn kielzog een politiewagen. 'Mesttransport, Odiliapeel', staat er op de tankwagen. De wagen is gestuurd door het crisiscentrum in Boekei. Alleen deze wagen mag het voer bij het Rijsbergens bedrijf weghalen. Jochems, terwijl hij lacht: „Dat wist de politie niet. Voor hen was deze wa gen natuurlijk hoogst verdacht. Ze zitten er dus bovenop. Wat dat betreft petje af voor de controle door de politie. Ze doen goed werk." tie, die zondag 23 februari voor publiek opengaat. GPV-raadslid D. de Jong maakte vorige week al bezwaar tegen de tentoonstelling en het aankondi gingsaffiche van Serrano. Hij heeft scholen, kerken en partijge noten gemobiliseerd het kort ge ding aan te spannen. Volgens de advocaat van de ac tievoerders moet de rechter ver spreiding van de posters verbie den, omdat ze op straat niet te ontwijken zijn. Voor het museum geldt dat de bezoeker weet waar aan hij toe is. foto de stem/dick de boer De boerderij in Heiningen waar de verdachte ampullen zijn gevonden. Van onze verslaggevers Heijningen - Bij de huiszoe king, afgelopen maandag in een veevoederbedrijfje aan de Elisabethweg in Heijningen, is een tiental doosjes met daarin telkens twaalf ampul len aangetroffen. De verdenking is dat het gaat om een hormoonpreparaat dat de groei van runderen bevordert. Ook werd een aantal injectie spuiten gevonden. De eigenaar van het bedrijfje, G.H. uit Dordrecht is een van de vijf Nederlanders die maandag werd gearresteerd. Bij zijn boek houder in Roosendaal zijn admi nistratieve bescheiden in beslag genomen. Van buiten af is niks verdachts te zien bij het rood bakstenen boer derijtje met een kleine glazen uit bouw aan de zijkant, een boeren schuur en wat beesten achter een omheining. Het is in en rond de boerderij even druk of even rustig als rond om alle andere boerderijen in de omgeving. De Elisabethweg is een verlaten polderweg die de Kwartierdijk en de Slobbegatsedijk met elkaar verbindt, in een omgeving die vooral gekenmerkt wordt door omgeploegde akkers. De huiszoekingen die maandag op Nederlands verzoek hebben plaatsgevonden op elf plaatsen in heel België, hebben ook gisteren nog niet geleid tot arrestaties. „Maar wat niet is, kan nog ko men," aldus procureur des ko- nings Herman Daens van het par ket in Dendermonde. De huiszoekingen leverden 'twee camions' aan in beslag genomen materiaal op, maar daarin zat on voldoende bewijstlast om tot ar restaties te kunnen overgaan. Procureur Daens: „Maar dat zegt nog niet zo veel. Het verzoek van uit Nederland was om uit te zoe ken óf het betreffende veevoerbe- drijf diende als dekmantel voor de afzet van illegale groeihormo nen." „Er zijn stoffen direct afgevoerd naar het laboratorium, maar de resultaten waren niet zwaar ge noeg voor arrestaties. Wil je bij het gerecht een arrestatiebevel lospeuteren, dan moet je goed be slagen ten ijs komen. Als het te licht wordt bevonden, mag je het bij een tweede verzoek niet meer indienen." „Maar de mensen blijven ver dacht en ze zullen ook gehoord worden door de Nederlandse jus titie. Bovendien kan die natuur lijk altijd ook nog bewijsmateri aal meebrengen." Maastricht (anp) - Van Tanja Groen is nog altijd geen spoor te vinden. Ook tussen de dui zenden spullen die de politie vond bij het onderzoek naar Dutroux, herkenden Tanja's ouders niets van hun dochter. Dat heeft de politie van Lim burg Zuid gisteren bekendge maakt. Het echtpaar hield de confronta tie met de kledingstukken, knuf felbeesten en andere persoonlijke zaken, ergens in België, geheim voor de pers. De ouders willen ook niet met de media in contact treden. Zij zijn in België begeleid door een re chercheur van de Maastrichtse politie die al jaren bezig is met deze zaak. De Belgische politie had een se lectie gemaakt uit de naar schat ting 4500 eigendommen van door Dutroux ontvoerde meisjes. Alle spullen waren bij huiszoekingen gevonden in één van de woningen van de ontvoerder of zijn hand langers. De Belgische politie dacht over aanwijzingen te be schikken dat Tanja mogelijk één van de slachtoffers was van deze misdadiger. De toen 18-jarige Tanja Groen verdween in de nacht van 31 au gustus op 1 september 1993 in Maastricht, in een periode dat Dutroux nog vrij rondliep. De uit het Noord-Hollandse plaatsje Schagen afkomstige vrouw was net ingeschreven als studente aan de universiteit. Zij fietste van het centrum naar haar kamer in een naburig dorpje maar kwam nooit aan. Sindsdien hebben politie en ook haar ouders eik mogelijk spoor uitgediept maar steeds opnieuw zonder resultaat. J J/ V? Herinnert u ze nog, die vaak verbijsterende beelden van mensen in bootjes die de geschiedenis ingingen als de bootvluchtelingen? Er waren landen die die vluchtelin gen weerden, grote schepen die die bootjes negeerden en volop van die wrakke schuitjes gingen letterlijk naar de haaien. Sindsdien is de mensheid gemoderniseerd. Zo'n beetje elke vroegere deel- of satellietstaat is tegenwoordig een zelfstandig land met een eigen luchtvaartmaatschappij. Bij gebrek aan reguliere vluchten gaan die vliegbedrijf- jes charters uitvoeren. Niet met vakantiegangers, maar met vluchtelingen. En zo dient zich het fenomeen van de vliegvluchtelingen aan. Hoe weer je vluchtelingen in een vliegtuig? Laat je die, vaak krakkemikkige kisten eindeloos van hot naar haar vliegen, af en toe eens bij tanken en hoop je intussen dat ergens onderweg het probleem zich vanzelf oplost? Of laat je ze juist wel toe en moet je je dan niet afvragen of bij de plannen voor een tweede nationale luchthaven er wel voldoende rekening wordt gehouden met deze nieuwe vluchtbe wegingen? Met een luchthaven in zee pal voor de kust ontneem je vluchtelingen de illusie dat een krakkemikkig vliegtuig je verder brengt dan een gammel bootje. Voor het overige lijkt me dat geen oplossing. MERIJN Rijswijk (anp) - Honderdduizenden ziekenfondsverzekerenden begrijpen niet hoe de nieuwe eigen bijdrageregeling werkt. De koepelorganisatie Zorgverzekeraars Nederland voorspelt dat in april, als de eerste rekeningen aan verzekerden worden ver stuurd, onbegrip en onrust ontstaan. Sinds 1 januari moeten zieken fondsverzekerden een eigen bij drage betalen van maximaal 200 gulden per jaar. De regeling is voor veel mensen onduidelijk. Al leen al bij zorgverzekeraar De Friesland kwamen de afgelopen weken zestigduizend telefoontjes binnen. Volgens A. Kos van Zorgverze keraars Nederland worden verze keraars in het hele land over spoeld met vragen. „Dit hadden we ook wel verwacht. De regeling is vrij ingewikkeld en moeilijk uit te leggen. Er zijn verzekeraars die extra mensen hebben aange nomen om alle vragen te beant woorden. Veel mensen belden tussen begin december en eind januari het speciale infonummer (06-8051) over de eigen bijdrage. „Ook wij verwachten dat in april veel men sen zullen bellen omdat dan de gevolgen van de maatregel voor de meeste verzekerden duidelijk worden," zegt J. van der Pas van de Ziekenfondsraad. De voorzitter van de Raad van Bestuur van De Friesland, H. Möiler, vindt de regeling veel te ingewikkeld. „Voor verzekerden is het moeilijk te snappen in wel ke categorie ze zitten, omdat er veel uitzonderingssituaties zijn. De maatregel had veel eenvoudi ger gekund en wij pleiten er dan ook voor hem weer af te schaf fen." Tegenover de eigen bijdrage van maximaal 200 gulden per jaar staat een verlaging van de nomi nale premie van 110 gulden per jaar. Mensen met een minimum inkomen betalen maximaal 100 gulden. Voor een bezoek aan een huisarts, verloskundige of een tandarts hoeft geen eigen bijdrage te wor den betaald. Van de rekeningen van apotheek, specialist, fysio therapeut, ambulancevervoer moet 20 procent zelf worden be taald. Voor een ligdag in het zie kenhuis moet een ziekenfonds verzekerde 8 gulden betalen. Dat alles tot een maximum van 200 of 100 gulden. Zorgverzekeraars maken na een kwartaal de rekening op en stu ren die naar de verzekerden. Rotterdam (anp) - Bewoners van een aantal brandende panden in Bleiswijk zijn gistermiddag aan de dood ontsnapt. De brand weer haalde hen tijdig uit hun huizen. Een naburig warenhuis van zo'n duizend vierkante meters is tot de grond toe afge brand. Het warenhuis in de Karei Door manlaan ligt midden in een woonwijk. De brandweer deed verwoede pogingen om het vuur te beperken tot de directie omge ving van het warenhuis. Er deden zich enkele explosies voor in het warenhuis en het vuur bedreigde ook een loods met oude auto's. Het vuur brak gistermiddag kort voor vier uur door nog onbekende oorzaak uit, vermoedelijk in het warenhuis. De hevige rookont wikkeling trok over rijksweg A12 tussen Gouda en Den Haag. De politie en de brandweer rukte met extra materieel uit. Ook in het centrum van De Meern (bij Utrecht) heeft gistermorgen een enorme brand gewoed. De vlammen verwoestten drie be drijven en een woning voordat de brandweer het sein brand mees ter kon geven. Een tweede huis liep fikse water- en rookschade op. Er vielen geen gewonden. De schade loopt in de miljoenen. De brand ontstond rond half zes in een opslagplaats voor radio's en tv's en sloeg al snel over naar de naastgelegen panden. Brandweerkorpsen uit de wijde omgeving brachten honderd brandweerlieden op de been om het vuur te bestrijden. Zij voor kwamen dat de vlammen;een achterliggend autobedrijf bereik ten. Door de hitte vatten twee auto's spontaan vlam en ontploften er brandstoftanks en gasflessen. Er kwamen geen gevaarlijke stoffen vrij. (ADVERTENTIE) l HOGESCHOOL E f Af 0 ff ff V i - Kom naar de open dag op 22 februari van 10.00 tot 15.00 uur in hef gebouw aan de Ds.Th. Hiednerstraat 2 in Eindhoven en laatje informeren over deze interessante opleiding voor verschillende beroepen of bel (040) 245 49 35. Hogeschool Eindhoven maakt deel uit van Fontys Hogescholen V

de Stem | 1997 | | pagina 3