m a Huis in Hulst stijgt kwart in waarde Terhofstede was heel even belangrijk van 8 tot 8 Kwik-Fit PËSTEM Voorbeeld-gemeente voor beleid rond komst varkensboeren DAG klapper POLITIE RAPPORT Jtie op Executie verkoop Ma.t/m Vrij. 08.00 - 20.00 uur Zaterdag 08.00 -17.00 uur ZEELAND C2 oedemorgen... gd BEDANKT, De Toekomst in het Vierkantje LAAT ONS UW RODUKT EEN DIENST SEWIJZEN. Hertaxatie betalen uit ozb' Vandalen nemen wegwijzers mee Hulst krijgt geld voor bestemmingsplan Vastenaktie Kanaalzone KVO Kloosterzande houdt excursie Gezamenlijke sportdag grensgemeenten Oudste Gehucht Zeeslag Marihuana Tractor botst tegen auto Drankrijders Jongetje geschopt WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 ..w^ :>4 j I Voor particulieren edankje, jubileum, huwelijk, verloving, prestatie, examen, Abraham enz. r kolom 0,65 incl. B.T.W., één grote regel verplicht, j, formaat 35 X 40 mm 26.- incl. B.T.W. ren op aanvraag. Foto's worden niet el 076-5.312.313 of geef uw tekst 2 dagen iing af bij één van onze kantoren, gave te richten aan: De Stem, Postbus dB Breda t.a.v. 'Kleintjes Afdeling'. s het recht voor teksten, foto's en tekeningen opgaaf van redenen te weigeren. res van de opdrachtgever van deze ;n bij de uitgever bekend te zijn. Indien edemorgen met opgave van een gewenst wordt, is men verplicht zich te voorkoming van misbruik. Uitgever is van de opdrachtgever bekend te maken, liet verantwoordelijk voor de in de :entie voorkomende teksten. ond gezellig langs of bel me even fotip goeie fles Whisky. te Opl. i Arts kere-de tburg. Wa ging 't wir snel Vastenavondvierders Cafetaria het Cebuco voor de gratis dienst Co-adverteren 020-4309116. AMEN ADVERTEREN MET UW RETAILERS. Kr MAG WEL IN DE KRANT. rdag 20 n11.00 enba re ip komt n M.H. wordt kenteken zijn te 0 februari tot 11.00 inte pgeld. >p vindt ht van de Particulie- gen te velden 11 14152. ng- der t de dienst Op 20 februari 1997 om 11.00 uur, vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van C.G-"- Kamp wonende te Terheijden, Hoofdstraat 64c. Te koop wordt aangeboden: Drukkerij-inventaris diverse computers en een filmbelichter. De goederen zijn te bezichtigen van 10.30 to 11.00 uur op het bovenstaand adres. Alle contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van o ontvanger van de Belastingdienst/Particu ren/Ondernemingen, Gasthuisvelden 11Bre Telefoon 076-5304157 De belasting deurwaarder belast met de executie. Be\astingdienst Van onze verslaggever Hulst - De waarde van de woningen in de gemeente Hulst stijgt ,dor wat betreft de bepaling van de onroerende-zaakbelasting j0Zb) met gemiddeld 25 procent. Met bedrijfs- en andere gebou- fcn erbij wordt het totale onroerend goed in de gemeente met «emiddeld 17,5 procent opgewaardeerd. pat blijkt nu het bureau Kafi op jen haar na de bebouwing in de gemeente Hulst opnieuw heeft getaxeerd. De nieuwe waarden, iraarover de inwoners binnen- [ort bericht krijgen, worden jeteen ook gehanteerd door het (aterschap en de belasting- dienst. Ia Hulst is afgesproken dat de waardestijging geen hogere be lastingopbrengst tot gevolg mag hebben dan de ongeveer 4,5 mil- pen gulden die er nu binnen somt. De nieuwe tarieven wor- jen daar ook naar toe gerekend. Er is eveneens afgesproken dat je kosten voor de algehele her- taxatie uit de gemeentekas be- taald zouden worden, maar bur gemeester en wethouders willen jaar nu op terugkomen. Gezien ie kortingen op de uitkeringen lit het gemeentefonds die op de gemeente afkomen, vindt het college dat de kosten toch in de nieuwe ozb-tarieven moeten »orden meegenomen. Opbrengst Alles bij elkaar komen B en W jan op een ozb-tarief van 9,10 giilden voor eigenaren van pan- den en 7,28 gulden voor gebrui- kers. Die bedragen moet de be trokkenen betalen per iedere iOOO gulden waarde van het on roerend goed. Hoewel de totale opbrengst voor de gemeente ge lijk blijft zullen sommige inwo ners flink wat meer moeten gaan betalen dan nu. Anderen betalen minder, afhankelijk van de waarde die aan hun pand is toe gekend. Zo zijn boederijen flink in waarde gestegen, evenals de wat oudere woningen in het bui tengebied. Goed in de markt lig gende zakenpanden stijgen met zo'n 13,5 procent in waarde, ter wijl moeilijker verkoopbare ge bouwen zoals kerken en scholen met met dertig tot veertig pro cent in waarde dalen. Schrikken Dat sommige inwoners zich een hoedje zullen schrikken blijkt uit een reëel voorbeeld van ie mand die een woning heeft van 150.000 gulden, maar zijn huis nu in waarde ziet stijgen tot 200.000 gulden. Een verhoging met 33 procent dus en dat is in de nieuwe situatie geen uitzon dering. Als eigenaar betaalde hij tot nu toe 306 gulden per jaar en dat wordt nu 364 gulden. Als ge bruiker betaalde hij 245 gulden en dat gaat nu naar 291 gulden. Is hij het allebei dan gaat de ozb voor hem dus van 551 naar 655 gulden per jaar. De nieuwe ozb-tarieven worden eind deze maand vastgesteld door de Hulster gemeenteraad. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst wordt voorbeeld-gemeente voor het Zeeuwse vestigingsbeleid voor intensieve veehouderijen. Lei draad daarbij is dat als er dan toch varkensboeren moeten ko men, ze ook op de best mogelijke locatie moeten komen. Postorderbedrijf Neckermann mist al twee van de drie gloednieuwe borden die de weg naar het be drijf moeten wijzen. De provincie krijgt van het Rijk 50.0 0 0 gulden voor een project agrarisch milieubeleid. Daarvan wordt 20.000 gulden doorge sluisd naar de gemeente Hulst. De rest gebruikt de provincie voor onderzoeken naar ammoni- akbelasting en de juridische haalbaarheid van het te formu leren beleid. Immers, het heeft geen zin een vestigingsbeleid te maken dat met succes door var kensboeren kan worden aange vochten. Hulst is gebombardeerd tot 'pi- lot-gemeente' omdat de gemeen te al heel ver is met het bestem mingsplan buitengebied. Aan vankelijk had Hulst flink wat ruimte aangewezen waar, mits wordt voldaan aan allerlei voor waarden, nieuwvestiging moge lijk zou zijn. De provincie vond tó echter te ruim en heeft aan iat deel van het bestemmings plan goedkeuring onthouden. Hulst wordt nu de proeftuin voor de ontwikkeling van een nieuw vestigingsbeleid, dat wordt afgestemd op de milieu- ruimte die er nog is. "P dit moment verschillen de Provincie en het rijk nogal van mening over de vestigingsmoge- ujkheden voor varkensboeren en ook de landbouw heeft een eigen tegenhouden. Het is de bedoe ling een vestigingsbeleid te ont wikkelen waarmee we kunnen leven." Van onze verslaggever Sint-Jansteen - De fraaie wegwijsborden die het postorderbedrijf Neckermann langs de Verrekijker in Sint-Jansteen plaatste om be zoekers in de goede richting te loodsen, blijken geen lang leven beschoren. Al twee van de drie borden zijn ten prooi gevallen aan vandalisme. Bij Neckermann vermoedt een woordvoerder dat al te uitbundige carnavalvierders er de hand in hebben gehad. „We hebben de borden er net voor carnaval neer gezet en dat was misschien toch geen gelukkig ge kozen tijdstip," zegt woordvoerder J. van Water schoot. Het bedrijf is er nog niet uit of er nu een tweede poging wordt gedaan om wegwijzers te plaatsen. „Ik vraag me af of we het op die plekken moeten doen. Ik denk dat die borden naar toch re delijk uitnodigend staan, nogal vandalisme-gevoe- lig." Het terrein rond het nieuwe expeditiecentrum van Neckermann wordt binnenkort van een omheining voorzien. „Misschien dat we onze wegwijsborden straks misschien beter achter dat hekwerk kunnen zetten." Van onze verslaggever Sas van Gent - De Vastenaktie Kanaalzone geeft dit jaar on dersteuning aan boerengroe pen in het Noord-Ghanese Bongo. Ze krijgen steun bij het opzetten van boomkweke rijen. In Bongo is het van oktober tot april knikdroog en heet. Door ontbossing en te intensieve land bouw verarmt de grond in het ge bied, waardoor de productie van voedselgewassen afneemt. De Vastenaktie heeft geld nodig om de lopende projecten finan cieel te ondersteunen. In Bongo loopt sinds 1987 een project dat probeert de erosie van de grond tegen te gaan. De ruim veertig boerengroepen, ruim zeshonderd boerenfamilies, branden de vel den niet langer plat. Zij maken eigen compost en gebruiken de mest van hun vee. Achttien wa terputten en twaalf boomkweke rijen zijn al aangelegd. De Vastenzakjes worden op woensdag 26 februari en woens dag 26 maart opgehaald. Boven dien is er op zaterdag 15 maart een Fiets-in in zowel Sas van Gent als de Zandstraat. In Sas is de start om 13.00 uur bij De Val- ckeburcht. In de Zandstraat is de start op 15 maart om 13.00 uur in De Straete. Kloosterzande - Leden van het Katholieke Vrouwengilde, afde ling Kloosterzande, maken mor gen hun jaarlijkse reisje, 's Ochtends wordt een bezoek ge bracht aan de droogbloemboer derij van de familie Kooy in Prin senbeek, waar ook demonstraties gegeven worden. Na de lunch gaat het richting Turfschip in Breda voor een bezoek aan de In- door Country Fair. Dit is een gro te beurs over alles op het gebied van interieur, buiten wonen en buiten leven. Om ongeveer 18.00 uur hoopt het gezelschap in Kloosterzande terug te zijn. Van onze correspondent Hulst - De gemeenten Hulst, Axel, Beveren, Stekene, Kemzeke en St. Gillis houden zaterdag 14 juni voor het eerst een gezamen lijke sportdag. De dag wordt ge houden in de sporthal van St. Gillis. De gemeenten binden de strijd aan op het gebied van mini-voet bal, volleybal, badminton en ta feltennis. Elke plaats verzamelt zoveel mogelijk punten. De win naar krijgt de wisselbeker mee naar huis. Volgend jaar zal de sportdag in een andere gemeente plaatsvinden. »We proberen al die meningen °P feelfde lijn te krijgen door jna een stappenplan een samen hangend ruimtelijk en milieube- leidi°t stand te brengen," aldus san woordvoerster van de pro vincie. „Groei van de veestapel 'n de provincie is best, maar Ooet wel afgestemd worden op beschikbare milieuruimte, "aar zoeken we nu in dit project instrumenten voor." p "Pgedane kennis in het Huls- er project kan straks ook door andere gemeenten gebruikt wor- en bij (je herziening van hun ^toinmingsplannen buitenge- Jtohouder G. van de Voorde indt het prima dat Hulst als °°™eeldgemeente gaat funge- n> omdat hier het bestem- ®gsplan buitengebied toch eet worden aanpast. „Het e®gt overigens wel een hoop tl vmet mee>" verzucht J' an de Voorde wijst er op het er zeker niet om gaat de r open te zetten voor varken- weren. £erughoudendheid staat voor- paar we kunnen die var- in toch niet allemaal ROND 1280 LIET de graaf van Vlaanderen, Gwijde van Dam- pierre, een kaart maken van Noord-Vlaanderen en Zeeland. Ze mag dan niet helemaal be trouwbaar zijn, ze geeft wel duidelijk weer dat wat nu Zee land is er toen veel anders uit zag dan thans. Van genoemde kaart zijn verschillende versies in omloop, kopieën van de ene originele waarschijnlijk. Ze ver tonen verschillen, maar de grote lijnen komen goed overeen. Wat was er anders dan nu De Frans-Vlaamse rivier de Schel de liep vanaf Antwerpen in na genoeg noordelijke richting en boog ten noorden van Bergen op Zoom af naar het westen. De monding lag binnen de monding van de huidige Oosterschelde. De Westerschelde als zodanig bestond nog niet, wel was er een doorgang vanaf Saeftinghe tot voorbij Vlissingen. De Braakman was er evenmin en wat nu één West-Zeeuws- Vlaanderen is, was een eilan denrijk met Oostburg en Sluis aan het open water en eilanden met namen als Schooneveld, Wulpen, Koe-, Kad- en Zuid- zand. In haar 'Historische Geografie van Westelijk Zeeuws-Vlaande ren' zegt Gottschalk: - Kadzand en Zuidzande waren in de 13e eeuw nog twee afzon derlijke eilanden, van elkaar ge scheiden door een zeearm, waarvan men op het einde dier eeuw verwachtte, dat hij binnen afzienbare tijd zou verlanden. Beide eilanden zijn ontstaan uit een kern, waartegen telkens weer kleinere poldertjes werden aangedijkt. De inpolderingen op Kadzand behoren tot de oudste van West- Europa en verdienen daarom onze bijzondere aandacht. De omvang van het eiland Kad zand was in de 13e eeuw onge veer gelijk aan die van de tegen woordige Oudelandsepolder, plus de in het oosten daaraan De gedenksteen in de woning aan de Achterweg in Terhofstede. grenzende Vierhonderdpolder, het westelijk deel van de Strij- dersgatpolder en een deel van de Tienhonderdpolder. - Elders merkt zij op: - De ver melding van de 'poire qui dici- tur Hofstede' in de goederenlijst der St.-Baafsabdij toont aan, dat er in het begin der 13e eeuw in het uiterste zuidwesten van het eiland Kadzand een belang rijke hofstede bestond, mis schien ook reeds een kleine ne derzetting vlak daarbij. We we ten echter niets daaromtrent. Melis Stoke verhaalt in zijn Rijmkroniek, dat Willem van Oostervant in 1303 op 28 maart met een vloot uit Arnemuiden via de Vloer naar Ter Hofstede kwam en daar een ongelukkige slag leverde tegen de Vlamin gen. Ter Hofstede is nooit een be langrijke plaats geworden, zelfs geen kerkdorp. Tot 1231 werd de zielzorg op het eiland Kadzand slechts door één geestelijke uitgeoefend. - In zijn 'Aardrijkskundig Woor denboek der Nederlanden' zegt A. J. van der Aa (1844): - Men heeft in dit gehucht eene smederij, eene wagenmakerij en twee kleine herbergen. In oude tijden heeft hier ook eene kapel gestaan. (In 1612 wordt al ge zegd: waar de kapel gestaan heeft. Sp.). Het kerkhof is slechts voor weinige jaren be bouwd en diende vóór 1794 tot begraafplaats der rooms-katho- lieken, die toevallig in het Ei land van Kadzand stierven, en droeg den naam van Spaansch- Kerkhof. - Van der Aa haalt eveneens Wil lem van Oostervant erbij, zij het dat hij hem Jonker Willem noemt en spreekt van een strooptocht. Willem van Ooster vant was de zoon van graaf Jan FOTO WIM KOOYMAN II van Holland. Later werd hij zelf graaf van Holland (1287- 1337) en Zeeland (1304-1337) onder de naam Willem III. Wat had die bij Terhofstede te stro pen Aan het eind van de der tiende en het begin van de veer tiende eeuw was er een voortdu rende 'betwisting' tussen Vlaan deren en Holland om het gebied genaamd Zeeland 'bewester- schelde' (Beveland, Walcheren en dergelijke). In genoemd geval werd er van Hollandse zijde een aanval ondernomen op Vlaams grondgebied. De Hollanders kregen klop, maar de Vlaamse vreugde duur de niet erg lang: in 1304 vochten de Hollanders samen met de Zeeuwen een 'zeeslag' uit bij Zierikzee, onder aanvoering van de toen achttienjarige Willem en die wonnen ze. Sedertdien stond Zeeland opnieuw onder Hol- Door George Sponselee lands gezag. Graaf Willem II kreeg daarvan de bevestiging op papier om het zo maar eens te zeggen, want in 1323 kreeg hij het definitief in leen en zag de Vlaamse graaf voorgoed van zijn aanspraken af. Wat Willem aanvankelijk gepakt had, werd hem nu rechtmatig toever trouwd. Zoveel geschiedenis rond het aanvallige Terhofstede onder de rook van Retranche- ment, op het punt waar ver schillende polderdijken samen komen. Hadden we op de Ach terweg nummer 1 geen gedenk steen gevonden, wellicht waren we er nooit over begonnen. Het is een steen van weinig woor den: - H. V. de Milliano, M. T. L. Pie- ters, 1874. - H. de Milliano en zijn echtgeno te Maria Pieters vestigden zich in 1867 op de boerderij die thans bewoond wordt door J. (Hans) Vercouteren aan de Mo lenweg in Retranchement. Ze staat rechts van de weg tegen over de afslag naar Cadzand- Bad. In 1874 verliet het echt paar de boerderij en het liet een huis met schuurtje bouwen in Terhofstede, waar ze nog zo'n tien gemeten land beboerden. Niet veel jaren later zijn ze naar Antwerpen verhuisd. Met dank aan J. Risseeuw te Terhofstede. THEATER EEKLO Grasland - van Eriek Verpale - met Bob De Moor - De Herbakker - 20.30 uur TERNEUZEN Arno Huibers - kindervoorstelling door Arno Huibers - met 'De ko ning is een clown' - Zuidlandthea- ter - Zuidlandstraat 111-15.00 uur MUZIEK SINT-NIKLAAS Nanook of the North - livecon cert door ensemble André Goud beek - bij film uit 1922 - Stads schouwburg - 20.00 uur DIVERSEN AXEL Creatieve avond - demonstratie op gebied van hobby en handwer ken - De Boemerang - 20.00 uur Schrijfavond - Amnesty Interna tional - Nh kerk - 20.00 tot 22.00 uur Koersbal én bridgen - Gregorius- centrum -13.30 uur CLINGE Soos - handwerken, hobby en vrij kaarten - Malpertuus - KBO -13.30 uur Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur ZUIDDORPE Bieden met roem - 't Kaaike - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Jokeren - KBO - De Warande - 13.30 uur HEIKANT Schieting - KBO - uur 't Heike-13.30 SLUISKIL Aerobics - Meulengat - SKI -19.00 uur Body language - Meulengat - SKI - 20.00 uur Indonesisch - Meulengat - SKI - 19.30 uur SAS VAN GENT Tentoonstelling - Keramiek van Sia Braakman - huisartsenpraktijk Sas van Gent - 08.00-12.00 en 14.00-17.30 uur Kaarting - De Engelenroos -14.00 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers - ,13.3p uur Trrtn'u' i HULST Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Knutselmiddag jeugd - Rivieren huis -13.30 uur 1,50, niet-leden ƒ2,50) Ruilbeurs - flippo's en telefoon kaarten - Rivierenhuis -13.00-14.00 uur (gratis) Knutselmiddag jeugd - De Hoe ve -13.30 uur Geldbingo - Scheldorado - ten ba te van De Vriendschap - 20.00 uur OOSTBURG Koffie-ochtend - Platform Sociale Zekerheid West-Zeeuws-Vlaande- ren - Den Hoekzak - 09.30-11.30 uur FILMS GOES Grand Theater - 14.00 uur De klokkenluider van de Notre Dame 20.00 uur Ransom HULST Koning van Engeland -14.00 uur De klokkenluider van de Notre Da me 20.00 uur Star Trek: First Contact 14.00 en 20.00 uur Space Jam 20.00 uur Ransom 20.00 uur Evita 14.00 en 20.00 uur The Leopard Son 20.00 uur First Wives Club 14.00 uur Matilda BRUGGE Kennedy Complex 14.30 uur Matilda 14.30 uur The hunchback of Notre Dame 14.30 uur Pinokkio 14.30 uur Maximum risk 20.00 uur Extreme measures 20.00 uur The mirror has two faces 20.00 uur Portrait of a lady 20.00 uur Jude GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Ex treme measures 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Star Trek 14.30 en 17.00 uur Harriet the spy 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Space Jam 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Maximum Risk 14.30 uur Pinokkio 17.00, 20.00 en 22.30 uur Portrait of a Lady 20.00 en 22.30 uur The Relic 14.30, 17.00 en 22.30 uur The Frighteners 20.00 en 22.30 uur The mirror has two faces 17.00, 20.00 en 22.30 uur Lost Highway 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Ransom 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur First Wives Club 20.00 uur Evita 14.30 en 17.00 uur Daylight 14.30 uur Matilda 20.00 en 22.30 uur Sleepers 14.30 en 17.00 uur De klokkenlui der van Notre Dame KNOKKE Beverly Screens 15.00 en 20.00 uur Maximum Risk 15.00 uur Microcosmos 15.00 en 20.00 uur Space Jam 20.00 uur The first wives club 15.00 en 20.00 uur Ransom Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagklapper bij voorkeur per brief(kaart) zenden aan redactie De Stem, Postbus 145 4530 AC Terneu- zen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. Terneuzen - Een 22-jarige man uit Calais is afgelopen maandagmiddag aangehouden op de Donze Visserstraat met tachtig gram marihuana in zijn bezit. De man had de drugs gekocht voor 2200 Fran se francs. Westdorpe - Een 43-jarige tractorbestuurder uit Assene de is afgelopen maandagmid dag vanaf de Oostpoortweg door rood licht de Tractaat- weg opgereden. Hij botste daarbij tegen de auto van een 25-jarige automobilist uit Sas van Gent. Diens auto raakte volledig vernield. De tractor liep lichte schade op. De be trokkenen bleven ongedeerd. Hulst/Westdorpc - Een 48-ja- rige automobilist uit Hulst is in de nacht van maandag op dinsdag met een alcoholpro millage van 1,8 aangehouden op de Minderbroederstraat in Hulst. Hij kreeg een dagvaarding. Hetzelfde overkwam een 39- jarige Rotterdamse. Zij reed met 1,2 promille over de Graafjansdijk in Westdorpe. Hulst - Een twaalfjarige jon gen uit Hulst is afgelopen maandag rond 15.30 uur op de Liniestraat in zijn woonplaats zonder duidelijke aanleiding door een oudere knaap ge schopt en geslagen. Het slachtoffer bleef achter met een bloedneus en hoofdpijn. (ADVERTENTIE) OPEN ACCU'S, APK BANDEN, 0UE VERVERSEN, REMMEN, SCHOKDEMPERS, TREKHAKEN EN UJTIATEN. m f'ML WGARANT/Ef BERGEN OP ZOOM, Van Konijnenburgweg 20, 0164-257964. BREDA, Ettensebaan 23, 076-5145054, Steenen Hoofd 2 (hoek Konijnenbelg), 076-5877100. GOES, Klein Frankrijk 27, 0113-220837. 1 ROOSraM^Jac.JfosstraaHk0165-535762^ V

de Stem | 1997 | | pagina 19