te prijs! IJKE PRIJZEN Vrees voor illegale schatgraverij Zeeuws-Vlamingen veroveren de Staten DE STEM Geen Zeeuws geld voor herendispuut Duwboot verliest containers op Schelde-Rijnkanaal Felle brand legt Antwerpse opslagloods in de as Analyse 9EZIE LAMELLEN poor publicatie van bodemvondsten-kaart in nieuw Saeftinghe-boek C1 Sluiskil blijft gespaard bij kanaalverbreding Studentenplan in de kiem gesmoord Thuiszorg staat onder druk door tekort aan geld Dow Chemical stoot Destec af II 1997 X 52 55 HULST Zeeland Kan onze verslaggever Juist/Middelburg - De pro vinciale archeologe vreest dat ie publicatie van een kaart 0 bodemvondsten illegale schatgraverij in Saeftinghe uitlokt. Het kaartje wordt af gedrukt in het binnenkort te verschijnen boek 'Saeftinghe, {erdronken Land' van George Sponselee en Mare Buise. Jk hoop in ieder geval dat de schrijvers in hun boek willen wij zen op de zinsnede uit de Monu mentenwet dat het graven naar bodemvondsten verboden is," zegt archeologe Ellen Vrenegoor van de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek (ROB) in Middelburg. Het kaartje geeft de locaties aan waar in het verleden vondsten zijn gegaan. Vrenegoor denkt dat - nu die locaties bekend worden - Sae ftinghe het mikpunt wordt van amateurarcheologen die op eigen houtje gaan zoeken. „Op zich heb ben we niks tegen het boek, maar het aangegeven van locaties acht ik op zijn zachtst gezegd niet wen selijk," stelt Vrenegoor. Saeftinghe-gids Richard Bleijen- berg vindt dat door de publicatie van het kaartje 'het hele beheer van Saeftinghe gevaar loopt'. „Ik vrees dat er een stormloop op Sae ftinghe ontstaat van mensen die archeologische ontdekkingen wil len doen." Saeftinghe-beheerder Jos Neve denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. Maar ook hij vindt dat het kaartje bij amateurarcheologen een lichtje kan doen branden. Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap is niet onder de indruk van de kritiek van de ROB en Ble- ijenberg. „Saeftinghe is een te ge vaarlijk gebied om er zomaar in te lopen. Bovendien wordt het ge bied goed bewaakt," aldus Jaco busse. Vrenegoor stelt vraagte kens bij de handhaving van dat verbod. „Dat is volgens mij nu juist een groot probleem." Auteur Sponselee betwijfelt of het gepubliceerde kaartje een onge wenste toeloop van amateurar cheologen tot gevolg heeft. „Nie mand mag Saeftinghe in zonder toestemming of begeleiding van gidsen van het Zeeuwse Land schap. Bovendien mag er niet zo maar gegraven worden naar bo demvondsten. Alleen daartoe be voegde instanties krijgen daar een vergunning voor. Bovendien, zo stelt Sponselee, hebben hij en co-auteur Buise de informatie voor het gewraakte kaartje gewoon uit tal van eerdere publicaties gehaald. „Uit het bul letin van de Oudheidkundige Kring, uit het archief van het Zeeuws Genootschap en uit een archeologisch boekje van de pro vincie." „Dat kan wel zo zijn," vindt pro vinciaal archeologe Vrenegoor, „maar dat wél publicaties die voor beperkte doelgroepen bestemd zijn. Het nieuwe Saeftinghe-boek is gericht op een veel groter pu bliek." Vrenegoor zal de publica tie van het kaartje overigens niet proberen tegen te houden. „Men is nu eenmaal vrij om te publiceren wat men wil." ZE HEET MEVROUW Van «een, er zweeft een vleugje rood "oor haar donkere haar en ze zit ®ids kort voor D66 in de Zeeuwse Staten. Ze volgt ie mand uit Zierikzee op en ze is warmee het zestiende Zeeuws- Naamse Statenlid in een parle ment van 47 zetels. Kortgeleden ™am de Zeeuws-Vlaamse me vrouw Le Roy ook iemand op eigen, ook iemand uit Zierik- toevallig. re'! Is dat een probleem, zoveel eeuws-Vlamingen in een Pro" rinciaal bestuur dat in de ge meentehuizen in Zeeuws-Vlaan- eren zelf nogal eens als 'die ar- ogante Middelburgse club' *ordt aangeduid? .ft!» "Ie wandelgangen van de "dij hoor je nu Middelburgse PlePgeluiden in de trant van 'we orden straks helemaal onder e voet gelopen in de opmars ™iae Vlaamse Zeeuwen.' eeuws-Vlaanderen verovert de aten. Dat is getalsmatig een feit. De regio heeft zestien ze tels, Walcheren heeft twaalf ze tels, de Bevelanden ook twaalf, Schouwen-Duiveland heeft er vier en Tholen moet het met drie zetels doen. Maar is dat een probleem? Is er sprake van onevenwichtigheid, want in nogal wat verkiezings programma's van de grote par tijen staat te lezen dat de sa menstelling van de Staten een regionale afspiegeling van Zee land moet zijn. En dat is het dus niet. Zeeland telt 368.000 inwoners, Zeeuws- Vlaanderen grofweg 100.000, dus een rekensommetje leert dat de regio slechts recht heeft op 12,7, zeg dertien Statenleden. Het is natuurlijk niet met een schaartje te knippen. De politie ke partijen die de lijsten samen stellen kijken allereerst naar de kwaliteit van de kandidaten en dan naar de regio. En een feit is dat Zeeuws-Vlaanderen veel goede bestuurders heeft. Henne- keij, Kolijn, Suurmond, Roose, Ramondt, Van Kollem en Van Geesbergen, het zijn politieke zwaargewichten met veel in vloed in Middelburg. Terwijl De Paauw, Le Roy en Vermeulen ondergebracht kunnen worden in de categorie 'aanstormend ta lent'. Er zijn zelfs Statenleden die in Vermeulen een nieuwe PvdA-gedeputeerde zien, als de verkiezingen dat toelaten en het mannenbolwerk van de PvdA in GS dat wil. Er zit kortom nogal wat be stuurskracht in Zeeuws-Vlaan- deren. Alleen in het machtige college van GS, dat de voorstel len voor de Staten produceert, bevindt Hennekeij zich als enige Zeeuws-Vlaming dik in de min derheid. En wat vinden de partijen er zelf van? Sandee van het CDA ziet geen probleem. „Maar wel moe ten de partijen bij het vaststel len van de lijsten goed op de re gionale spreiding van de kandi daten letten. En dat is zo moei lijk, ik zie het bij ons: kwaliteit komt voorop en zo hoort het ook." Door Cees Maas Komt met die emmer Zeeuws- Vlaamse politiek in de Staten de democratie soms in gevaar? Een vraagje voor de democraat Dijk- wel van D66. „Nee, ben je mal, het komt zoals het komt. De le den beslissen wie er in de Staten gaan zitten en zo is het goed. Ik lig er niet wakker van want het zijn allemaal Zeeuwse Statenle den die voor het algemeen be lang van Zeeland opkomen. Maar wij als fractie hebben het wel eens gehad dat er allemaal Middelburgers in zaten en geen enkele Zeeuws-Vlaming. Dat beviel niet goed, want soms spe- 4- len er dingen in een regio waar bij je iemand moet hebben met kennis van zaken." Een aantal jaren geleden zaten er Zeeuws-Vlamingen in de Sta ten die echt als regionalisten be kend stonden en zich zo ook ma nifesteerden door voornamelijk voor hun regio op te komen. Baert uit Hulst was daar een treffend voorbeeld van. De twee Statenleden van de ZVP, een partij die zich toch specifiek op Zeeuws-Vlaande ren richt, kunnen in werkelijk ook niet worden betrapt op sterk regionalistische politiek, wat overigens wel werd ge vreesd. Wanneer Zeeuws- Vlaanderen op de agenda staat worden de ZVP-oren gespitst, maar ze praten en denken ook mee over algemene Zeeuwse be langen. Suurmond, fractievoorzitter van de VVD, met een Walchers hart en een huis in Zeeuws-Vlaande ren, zegt dat een regionale af spiegeling goed is, maar moei lijk te bereiken. „Wij stegen na de verkiezingen bijvoorbeeld van zeven naar twaalf zetels en dan krijg je een heel andere ver houding. De kwaliteit moet de boventoon voeren en dat is goed zo. Het is een probleem, maar geen zwaar probleem." De Zeeuws-Vlaamse Statenle den komen uit verschillende partijen, dus een eensluidend politiek geluid uit de regio zal niet snel opklinken. In dat op zicht blijft de democratie gega randeerd. En wanneer de Zeeuws-Vlaamse politici zich niet ontpoppen als regionalis ten, is de plaats waar hun bed staat totaal onbelangrijk. Maar de werkelijkheid van vandaag haalt in elk geval één hardnek kige fabel onderuit, en dat is dat Zeeuws-Vlaanderen als regio niets of weinig te vertellen zou hebben in het overkantse pro vinciebestuur. Dat is dus echt totale onzin. WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 van xeerd ium val en warmte- e regelbaar NAF Van onze verslaggever Sluiskil - Sluiskil hoeft geen nieuwe offers te brengen voor een eventue le verbreding van het Ka naal Gent-Terneuzen. Het havenschap Terneuzen beeft gisteren na ambtelijk overleg met Gentse havenbe stuurders gezegd dat er geen woningen langs het kanaal gesloopt moeten worden. Op dit moment is een zoge naamde beleidsanalytische studie aan de gang naar de haalbaarheid van de aanleg van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen en een verbreding van het kanaal. De studie is naar verwachting aan het eind van het jaar afgerond en zal aangeven hoe diep en van welke omvang de sluis moet worden en hoeveel grond er voor nodig is. Bij een eventuele verbreding van het kanaal wordt er vol gens directeur J. Philippen van het havenschap Terneu zen aan de kant van het in dustriegebied de Axelse Vlakte en de Autriche-polder gesneden. Van onze verslaggever Middelburg - Hij maakte er zich onlangs nog sterk voor. Commissaris van de Koningin W. van Gelder hield een warm pleidooi voor het in ere herstellen van de Zeeuwse cultuur, met name het Zeeuws dialect. Bovendien vond hij dat er te weinig voorzieningen waren voor de Zeeuwse jeugd. Zeeuwen moesten weer trots zijn op hun eigen pro vincie. Zeeuwse studenten aan ver schillende hogescholen in Bre da 'met heimwee naar hun provincie' namen de aanbeve lingen ter harte en zij richtten het Zeeuws Herendispuut 'Luctor et Emergo' op. Om, zo als zij dat zagen, 'de mogelijk heid te vergroten elkaar als Zeeuwse jongeren te kunnen ontmoeten en van elkaar te kunnen leren en zich te kun nen ontplooien'. Kortom de saamhorigheid te vergroten. De studenten vroegen een een malige financiële bijdrage aan de provincie in de veronder stelling dat Gedeputeerde Sta ten dit initiatief zouden on dersteunen. Maar dat viel tegen. Blijkbaar staat het instandhouden van de Zeeuwse cultuur minder hoog op de politieke agenda dan Van Gelder wil doen gelo ven. GS beschouwen de activitei ten van de Zeeuwse studenten in Breda niet van (recht streeks) provinciaal belang. Volgens Gedeputeerde Staten passen de activiteiten boven dien niet binnen de provincia le subsidieregelingen en zijn er binnen de begroting geen middelen beschikbaar voor dergelijke initiatieven. Van Gelder zei onlangs in zijn toespraak, dat de Zeeuwse dialecten uit het stoffige, mu seale en nostalgische sfeertje gehaald moeten worden. Het plan om Zeeuws te babbelen in het dispuut in Breda moet echter volgens GS voorlopig eerst in de ijskast. Van onze verslaggeefster Zandvliet (B) - Een té plotselinge en té harde draai van de Bel gische duwboot 'Renne' in de vaargeul van het Schelde-Rijnka naal. Dat is er waarschijnlijk de oorzaak van dat 28 containers met agressieve stoffen vanaf de duwboot in het water van het Schelde-Rijnkanaal zijn gevallen. De containers bevatten dichloormethaan en naftaleen (explosief en brandbaar), na- triumhydroxyde, natriumditho- niet, dimethoxymethaan, alumi- niumchloride, fosforzuur, azijn zuur, zoutzuur, ferrocerium en aceton. „Ook de harde wind zal best een rol hebben gespeeld in het ge heel," meent directeur-ingenieur G. van Droogenbroeck van het Vlaamse Departement Leefmi lieu en Infrastructuur. Enkele kilometers onder de Ne derlandse grens, vlakbij de Noordlandbrug richting Ant werpse haven, zijn tientallen po- litie-agenten, brandweerlui en milieudeskundigen gisteren de Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - Het werk van de stichting Thuis zorg Zeeuws-Vlaanderen staat onder druk. De vraag naar zorgverlening groeit door de sterke vergrijzing sterker dan de geldstroom van het rijk. Daarom moet er meer rijksgeld naar de thuiszorg in Zeeuws- Vlaanderen. Steeds meer ouderen wonen lan ger zelfstandig en doen een be roep op het werk van de stich ting Thuiszorg. Dat legt een zware druk op de financiën van de stichting. Heel concreet komt deze problematiek tot uitdruk king in een (beperkte) wachtlijst van 25 ouderen. Bovendien is de zorgtoewijzing gerantsoeneerd. Dat gegeven bemoeilijkt de ga rantie voor voldoende thuiszorg in de regio. De besteding van een steeds gro ter deel van het thuiszorgbudget ligt namelijk tevoren al vast. Dat levert grote spanningen op om met het resterende deel te vol doen aan de behoeften van de 'gewone' thuiswonenden. Ter wijl die juist in een 'onbe schermde' omgeving vaak extra zorg nodig hebben. Bovendien kost het in een platte landsgebied als Zeeuws-Vlaan deren extra reistijd om de zorg bij de zelfstandig wonende ouderen te brengen. Door het be perkte openbaar vervoer zijn er beperkingen aan de mobiliteit in de regio. Het Subregionaal Overleg Plan Ouderenzorg Zeeuws-Vlaande ren brengt deze problemen in een brief onder de aandacht van de minister van Volksgezond heid, Welzijn en Sport, E. Borst. Het dagelijks provinciebestuur van Zeeland ondersteunt de boodschap in de brief. hele dag in de weer geweest om de containers met veelal gevaar lijke inhoud op het droge te krij gen. 's Avonds rond 19.00 uur waren vijf containers opgetakeld door een speciaal ingezette kraan boot. Ook medewerkers van de Zeeuwse Rijkswaterstaat heb ben hun Belgische collega's bij gestaan om de containers zo snel mogelijk aan wal te slepen. Rampenplan De containers zijn maandag avond rond 22.30 uur te water geraakt. Rond 4.00 uur werd de omvang van het ongeval duide lijk. Mochten de stoffen vanuit de containers in het water lek ken, dan zou dit gevaarlijk kun nen zijn voor de volksgezond heid en grote schade kunnen aanrichten aan het milieu. Van daar dat meteen een rampenplan in werking is gesteld. Er zijn voortdurend metingen naar de eventuele verontreiniging van het kanaal gedaan. Het rampenplan, waarover de Commissarissen der Koningin van Brabant en Zeeland werden ingelicht, maakte dat de scheep vaart geen gebruik kon maken van het Schelde-Rijnkanaal via de Kreekraksluizen. De boten werden omgeleid via de Kram- mersluizen-Hansweert Een Belgische kraanboot is dins dagochtend rond 5.30 uur be gonnen met het opvissen van de eerste container. Rond 12.30 uur in de middag hing de tweede container in tou wen boven het water. De inhoud van deze container was uiterst gevaarlijk, hierin zat namelijk een combinatie van zeer brand- gevoelige en bijtende stoffen. Geen lekken Ondanks het feit dat de contai ners door de straffe wind zo nu en dan hard tegen de oever van het kanaal beukten, zijn er in de vijf containers die rond 19.00 uur waren opgevist geen scheu ren of lekken geconstateerd. De duwboot 'Renne' zelf heeft de hele dag twintig graden slagzij in het water gelegen. De reis voortzetten bleek niet verant woord. Van de 28 overboord geslagen containers lagen er 21 zichtbaar in het kanaal. Metingen met een peilboot wezen uit dat er nog twee containers in de vaargeul van het kanaal lagen. Deze con tainers kregen, na de meest ge vaarlijke die rond 12.30 uur uit het water werd gevist, de aller hoogste prioriteit van de ber gers. Alle opgetakelde containers werden door de kraanboot op een duwbak gezet, waarna de brandweer controles kon uitvoe ren op lekken. Zodra de contai ner veilig werd bevonden, werd hij afgevoerd. Van onze verslaggever kmeuzen - Dow Chemical verkoopt het aandelenpakket van het elektricteitsbedrijf Destec Energy aan NGC Cor poration. Destec is mede-ei genaar van de warmtekracht centrale in aanbouw van Elsta Terneuzen. Dow bezit op dit moment ruim tachtig pro eent van de aandelen van Des tec. Dow stoot volgens Dow-woord- voerder W. van Loon zijn belang in Destec af omdat de productie va» energie niet tot de kerntaken 'an de chemiegigant behoort. Destec zit samen met de energie distributiebedrijven Delta Nuts bedrijven en Pnem in de joint venture Elsta die de warmte krachtcentrale bouwt. De ver hop levert Dow 1,27 miljard dollar op. ue vestiging van Dow in Terneu- neemt alle stoom en een deel van de elektricteit van de warm tekrachtcentrale (405 megawatt) 't Volgens Dow-woordvoerder 'an Loon verandert er met de overname van de aandelen door ™C niets aan die bestaande Opraken. Rookwolken bij de brand in het havengebied Antwerpen. Van onze verslaggever Kallo/Beveren - Bij een felle brand in het Antwerpse havengebied bij Kallo is maandagavond een opslagloods van 8000 vierkante meter in de as gelegd. De brand veroorzaakte een enorme zwarte rookpluim. Volgens burge meester F. Smet van de gemeente Be- veren was er geen gevaar voor de volksgezondheid. De brand brak even voor half negen uit op het terrein van Talke Forwarding, een dochteronderneming van North Sea Pe trochemicals. Dat bedrijf levert basis grondstoffen voor de kunststofindustrie, zoals rubber, poly-propyleen en caprolactam (uit steenkolen bereide grondstof voor nylon en andere plastic stoffen). Bij de brand zijn opslagplaatsen verwoest. De schade wordt geraamd op 150 miljoen Belgische franks (ruim acht miljoen gulden). Volgens burgemeester Smet is er geen sprake van opzet. Vermoedelijk is de zelf ontbranding van krimpfolie de oorzaak. Er deden zich enkele kleine ontploffingen geplaatst. De brandweerkorpsen van Antwerpen, Kieldrecht, Beveren en Sint-Niklaas wa ren volgens burgemeester Smet snel ter plekke. Vanaf de Schelde werden twee blusboten ingezet. Om half twee 's nachts was de brand onder controle. Met de grote brand van september bij de Katoennatie in de Waaslandhaven op de Linkeroever in het gedachten, besloot Smet maandagavond meteen alarmfase twee af te kondigen. „Dat houdt in dat alle gemeentelijke diensten zijn opgeroepen. Bovendien is alle bewoners in de omgeving gevraagd ramen te sluiten." Achteraf bleek de rook niet giftig te zijn. Bij de brand van september kregen de Belgische autoriteiten veel kritiek op de late bekendmaking van de aanwezigheid van giftige dioxines in roetneerslag. In roetmonsters werden sporen van dioxine aangetroffen die tot zeven keer de dosis overschrijden die normaal uit de lucht valt. Bij de gemeente Beveren werden honderden claims ingediend wegens roet- schade aan auto's, meubilair, terrassen, kozijnen en groenten en fruit. Dit keer is de roetschade beperkt, laat Smet weten. „Dat komt vooral door de krachtige wind die de roet verspreid heeft. De regen heeft trouwens ook een handje geholpen." In september was er ook kritiek op het feit dat de Nederlandse autoriteiten niet waren gewaarschuwd. Officieel hoefde dat niet, omdat er geen gevaar dreigde. Maar de regionale brandweercomman dant in Middelburg had het destijds wel zo handig gevonden als de Belgen een seintje hadden gegeven. Beveren heeft geleerd van de brand bij de Katoennatie. „De contacten met Neder land zijn nu perfect verlopen," aldus Smet wiens woorden bevestigd worden FOTO DE STEM/BEN STEFFEN door een woordvoerder van de regionale brandweer in Middelburg. „Voor Zeeland heeft de brand overigens geen gevolgen gehad." Aan de West-Brabantse kant van de grens waren de geluiden over de samenwerking aanmerkelijk minder positief. Daar wis ten de bestuurders van aangrenzende dorpen, zoals Putte en Ossendrecht, niets van de brand en was er geen internatio nale waarschuwing uitgegaan. Smet vertelt dat België metingen heeft la ten verrichten op grondgebied van zowel Hulst als Bergen op Zoom. Daarbij zijn volgens hem geen schadelijke stoffen aangetroffen. Smet: „Ook hebben we na de vorige brand alle bedrijven op de Linkeroever verzocht een contactpersoon aan te wij zen die bij calamiteiten de eerst aan spreekbare man is. Bij de brand van maandagavond wierp dat al zijn vruchten af, omdat meteen duidelijk wat waar was opgeslagen."

de Stem | 1997 | | pagina 17