Oude natuurgebiedjes in Brabant en Zeeland sziekte ;en soa Boek over leefexperiment in Prehistorisch Huis in Eindhoven Nieuwe kurk voor wijnfles zwangere iskeert ief kind Elektromagnetische schokbrekers Met z'n allen 60 meter vallen Kunststof rukt op in autobranche Methaanveld voor energiewinning Atoomlaser is veel preciezer Gorix voorkomt bevriezing Robot voor het metselwerk LIJF LEVEN E3 Discussies Eend West-Brabant Midden-Brabant Zeeuws-Vlaanderen Het einde De Biesbosch 19 FEBRUARI 1997 E2 DESTEM WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 en hoerenlo- pers bij elkaar. Ze realiseren J zich vaak niet dat je ziekte kundig gezien niet alleen met je partner slaapt, maar ook met al diens vorige partners. Bezint eer gij bemint. Ziek ten als het ern- |tige hepatitis B, het pijnlijke erpes genitalis, de zeer hin- erlijke genitale wratten en et dodelijke aids zijn vaak liet te genezen en kunnen een ezit zijn voor het leven. 'Om !onder condoom te kunnen, ;ul je eerst met je partner oeten praten,' aldus de fol- er Ik vrij veilig, of ik vrij niet. ~at is vaak niet gemakkelijk, e moet immers allebei eerlijk 'ertellen welk risico je in het erleden hebt gelopen.' ventueel kan de huisarts of ■en sociaal-verpleegkundige an een GGD het risico in- chatten. 'Als je besluit met Itoppen met condoomge bruik,' zo gaat de folder ver- er, 'maak dan met je vaste artner een afspraak: je vrijt et niemand anders of je vrijt et iemand anders altijd vei lig-' e zeer openhartige (en voor uitenlandse begrippen zeer otte) voorlichtingscampag- ,es hebben hun nut gehad, .ids is niet zoals men aanvan- elijk vreesde uitgegroeid tot :en nieuwe pest. Op 1 april 996 telde Nederland 4000 ge- allen van aids waarvan de elft is overleden. Het aantal ;eïnfecteerden is 8000 en elk [aar komen er 500 bij. Dit is inorm veel minder dan men anvankelijk heeft gevreesd, ids staat nu op een gedeelde ^iende plaats op de soa-top- ,ien. et aantal gevallen van het ens zo gevreesde syfilis is linds 1983 met 75 procent ge aaid tot nog geen 750 nieuwe ;evallen per jaar en staat op ilaats zes. Het onbehandelba re en soms dodelijke hepatitis (3000 nieuwe gevallen per |aar) staat op nummer vijf, go- nrroea (6000 nieuwe geval- ,en) op vier, herpes genitalis een zeer pijnlijk].,bezit voor et leven) staat met 12.000 ge tallen op de derd$d?laats» de inderlijke en heel moeilijk te iehandelen genitale wratten .25.000) op twee en de lijst ordt aangevoerd door het olkomen onbekende chlamy- ia, goed voor 60.000 nieuwe evallen per jaar. (ie onbekendheid zou nog iet zo erg zijn als chlamydia nschuldig zou zijn. Maar dat is niet zo. Het verraderlijke an deze soa is dat je er in de .ieeste gevallen nauwelijks ets van merkt. Een minder- eid heeft pijn bij plassen of eeft een vage pijn in de on- erbuik. Intussen grijpt de acterie om zich heen. Hij imt bij 10.000 vrouwen per aar ziekmakend de baarmoe- ,er in en gaat bij nog eens 000 vrouwen de eileider in iet een eileiderontsteking tot evolg. Dat kan heel opvallend ,aan, met hoge koorts en pijn n de onderbuik of zeer slui- end, maar het resultaat is er an niet minder om. oor de ontsteking verkleven .e wanden van de eileider. Bij .en gedeeltelijke verstopping ,s de kans groot dat een be- Tuchte eicel als het ware in de ileider blijft hangen met een 'uitenbaarmoederlijke zwan- ;erschap tot gevolg. Dit ge- eurt driehonderd keer per aar. Als de eileider geheel erstopt is, kan de eicel de aarmoeder niet meer berei- en. Het onbekende chlamy- ia maakt elk jaar duizend •ouwen onvruchtbaar. 1 Soa-infolijn: 06-910.910.69 (40 ct per min.) Jren kind. Hij deed zijn promotie- onderzoek in opdracht van H ■Verkerk komt tot de slotsom ■bij vrouwen die veel roken meer dan twaalf glazen alcoh® ■per week drinken het geboor g Cvicht van het kind gemidae procent lager is dan bij zw leren die wel roken maar de d ■laten staan. 1otj» 'took is er een duidelijke re ■tussen grotere hoeveelhede Icohol en het gedrag van he lin de leeftijd van vijf tot zesi Jl IfCinderen van wie de m ■meer dan één glaasje per d b J fzich neemt, lopen een naai zo grote kans op hype»0 Iviteit. 'Twee manen lang' ijzertijd-mens Door Leo van Lieshout Het is zowat halverwege het leefexperi ment in het Prehistorisch Huis in Eind hoven, begin 1995, als felle discussies, ruzies bijna, de sfeer verzieken. Vanaf 16 januari proberen vier vrouwen en twee mannen gedurende twee maanden in zo groot mogelijke afzondering te leven als in de ijzertijd, meer dan 2000 jaar gele den. Mie zes hebben ze enige 'prehistorische ervaring' als vrijwilliger. Vijf deden die op in het Eindhovense prehistorische dorp, de ander in een dergelijke instel ling in België. Twee jaar voorbereiding is aan het leefexperiment vooraf gegaan. Op de 30e dag komt een Franse archeo loog aan, Christian Vallet, gespeciali seerd in de ijzertijd. Hij zal voor de ver dere duur van het experiment meedoen. Enkele dagen eerder zijn er bij een van de twee geiten in het dorp jonkies gebo ren. Anneke Boonstra, directrice van het Pre historisch Openluchtmuseum en een van dezes 'vaste' deelnemers aan het experi ment noteert het volgende in haar dag boek: 'Tijdens de lunch ontbrandt er een felle discussie. Gaan we geitenmelk drinken of niet? Als we melk drinken en daar ben ik voor dan is de conse quentie dat de kleine geitjes weg moeten. Moeten ze geslacht worden? Dat lijkt me niet zo prehistorisch...'. De dagboekfragmenten zijn te vinden in het boek dat over het ijzertijd-leefexpe- riment is geschreven en dat vorige week werd gepresenteerd. Twee manen lang is de titel ervan. Uit dat boek blijkt dat er ook al in de voorbereidingsfase felle dis cussies waren geweest over de opzet van het experiment. Tijdens de discussie over de geitenmelk komt dit 'oud zeer' weer naar boven. 'Haar grootste drijfveer,' noteert Boons tra in haar dagboek over deelneemster Franka Poels, 'is een serie experimenten te doen die ze zich heeft voorgenomen. Sigurs (Jeroen Berben) wil mijns inziens alleen een soort moeilijk overlevings- kamp, waarin hij alles zo prehistorisch verantwoord mogelijk wil maken en doen. Ik wil door het leven van de boer te spelen zo dicht mogelijk komen tot het waarschijnlijke leven van toen. Hor (de Belgische deelnemer Simba Timmerman) wil alles nog veel' fileer vastleggen voor wetenschappelijke pu blicatie. Wat Tio (de Franse ijzertijd- archeoloog Christian Vallet) wil, is nog met helemaal duidelijk. Hij is er nog maar pas. Hij zal het wel niet leuk vin den dat er zo stevig gediscussieerd wordt'. De Franse archeoloog Christian Vallet begreep er inderdaad niets van. Zeker niet als hij zes dagen later 's morgens met een door hem gevangen eend komt aanzetten. Jeroen Berben en Ria Dekker weigeren van de eend te eten. Die komt uit de vervuilde Tongelreep, en wat Eten klaar maken was de belangrijkste dagtaak. Van links naar rechts: de Belg Simba Timmerman, Franka Poels en Christian Vallet. Franka Poels buiten bezig met voorbereidingen om brood te bakken. Anneke Boonstra bezig met de bereiding van kaas. FOTO'S PREHISTORISCH OPENLUCHTMUSEUM daarmee in aanraking is geweest, dat eten ze niet. Vallet snapt niet waar het probleem om draait en is zwaar beledigd, zo schrijft Anneke Boonstra. 'Hij wordt zelfs boos, want hij hoort altijd maar dat er prehis torisch gewerkt en geleefd moet worden en wat is er nu prehistorischer dan een eend vangen en opeten.' Een dag later kondigt Vallet aan te zul len vertrekken. Hij had zich het experi ment anders voorgesteld. Veel weten schappelijker met echte proeven en meetapparatuur. De commotie rond de eend heeft voor hem de deur dicht ge daan. Ook de Belgische antropoloog Simba Timmerman vertrekt. Hij vindt ook dat het experiment niet voldoende wetenschappelijke pretenties heeft. In haar dagboek noteert Anneke Boons tra die avond van de 37e dag: 'Wat een klote discussie over de eend zeg. Wat is er nu normaler dan een wilde eend van gen en eten. Mooi om dat mee te maken. Pas als de twee wetenschappers vertrok ken zijn, keert de rust terug, al blijven er meningsverschillen bestaan over de ma nier waarop er geleefd en gegeten moet worden. Maar netelige kwesties zijn de deelnemers al eerder uit de weg gegaan door te bepalen dat iedereen daarmee maar op zijn eigen manier moet omgaan. I VERVOLG VAN VOORPAGINA LIJF LEVEN De inheemse natuur mag er dan niet best voorstaan, er is nog hoop. Hoop die 'groeit' in tientallen oude natuurgebiedjes in Brabant en Zeeland. In het onderstaande overzichtje van die natuurgebied jes noemen we ook wat inheemse planten die in het gebied zijn ge vonden. Brabant was ooit een van de bota nisch rijkste provincies maar moet nu tot de armste gerekend wor tel. Zeldzaam in Brabant zijn: baagbeuk, steeliep, gladde iep, ®ete kers, witte els, winterlinde, teaakwilg, tweestijlige meidoom, wegedoorn, wilde kardinaals- units, beuk, schietwilg, amandel- telg, rossige wilg en verschillende rozensoorten. Waarschijnlijk zijn uitgestorven: Srove den, hulst, koraalmeidoorn, telde appel, wilde peer, zwarte Populier, katwilg, bittere wilg, «xus, Spaanse aak en wintereik. In de Baronie komt nog wel een unieke bramensoort voor: de ra tes baronicus (baroniebraam), verder zijn de bramensoorten "Uiten beschouwing gelaten. Oudland ten zuiden van Steen bergen: elzen-broekbos, vogel- ere-essenbos en sleedoornstra weel met zachte berk, grauwe telg, Gelderse roos, hondsroos en "eggeroos. Jeneverbes (links) en wegedoorn, beide zeldzaam in Brabant en Zeeland. nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan "jdens kantooruren bellen naar: "'6-5312344 of 076-5312272. •jteiftelijk reageren kan ook. ™t adres daarvoor is: e Stem, redactie Lijf Leven, Postbus 3229,4800 MB Breda, 'ndredactie: René van der Velden, Zeekleipolders bij Woensdrecht en Ossendrecht: wilgensoorten in voormalige kreken. Bij Woensd recht de bijna uitgestorven win terlinde in een houtwal. De Calf- vense kreek is opmerkelijk van wege de oude schietwilgen, daar naast zwarte bes. Brem en heide in De Duintjes. Op de rest van de Brabantse wal komt zeer oud ei kenhakhout voor. Het Spuitendonkse bos bij Roos endaal is een oud beekbos met hakhout van zomereik, zachte berk, hazelaar, klimop, zoete kers, vogelkers, sporkehout, heggeroos en schietwilg. Langs de sterk gekanaliseerde Aa of Weerijs is hier en daar nog wat oeverbos te zien. In de Krab- bebossen komen nog oude exem plaren van de grove den voor. Ook het struweel langs de oevers van de Turfvaart (op de Vloeiwei- de en de Pannenhoef) is interes sant. De Krochten en Lange Gooren vertonen gagel- en wil genstruweel en zwarte bes. Het Liesbos is een zeer oud (pro ductie-) bos met mogelijk zeldza me winterlinde. Het interessantst zijn de bronnen en meanderende loopjes. In de bosjes zijn onder meer aangetroffen vogelkers, ha zelaar, klimop, Gelderse roos, sporkehout en bijzondere bra mensoorten. De Chaamse beek is een van de botanisch rijkste gebieden van Brabant met vogelkers, gewone es, haagbeuk, rode kornoelje, wegedoorn, wilde kardinaals muts, aalbes, zwarte bes, Gelderse roos, hondsroos, sleedoorn en ba roniebraam. Misschien is de steel iep er autochtoon. Het Markdal is sterk gekanali seerd maar op sommige plaatsen, bij Galder, Notsel en Ulvenhout zijn meanders en oeverbos ge spaard gebleven. De Blauwe Ka mer (linkeroever) is het rijkst met Gelderse roos, aalbes en slee doorn. Vooral Notsel is land schappelijk fraai. Er is een eeu wenoude beukhaag te vinden. Bij Ulvenhout oud hakhout van zo mereik en vogelkers. Langs het Merkske en de Strij- beekse beek zijn de houtwallen en oeverbosjes van belang. Goud- bergven: natte en droge heidege- meenschapen en oud spaartelgen- bos van zomereik. Zeer oude houtwal met zomereikstoven tot vijf meter omtrek. Grazen is een van de gaafste hoeve-akker-ne derzettingen op een hoge beek oever. Het dekzandgebied bij Dorst is ingeplant met naaldhout. Hier en daar nog wat restanten van oude re houtwallen en bossen met eik, berk, wintereik en beuk. Verder arm aan autochtone soorten. In de Loonse en Drunense Dui nen is nog zeer oud eikenhakhout uit de middeleeuwen te vinden. Daarnaast oude berken, zwarte populier, kruipwilg, sporkehout, wilde lijsterbes. Het Labbegat bij Capelle is een gaaf voorbeeld van houtwallen- landschap met veel inheems mate riaal: zwarte els, eenstijlige mei doorn, sporkehout, grauwe wilg, amandelwilg en Gelderse roos. In de Binnenpolder bij Waspik zijn de houtwallen en het broek bosgebied van Den Duiver be langwekkend. In het natuurgebied de Hoevens en Ooievaarsbos bij Alphen zijn zeer oude houtwallen en overhoe- ken te vinden. Zwarte els, zachte berk, hazelaar, wilde kamperfoe lie, zoete kers, zomereik, sporke- FOTO'S BRONNEN/H. KETELAAR hout, boswilg, bitterzoet, wilde lijsterbes. Een aantal soorten lijkt in Zeeuws-Vlaanderen geheel uitge storven: zoals de winterlinde, gro ve den, beuk, jeneverbes, taxus, wintereik, bosroos en witte els. Van andere soorten komen nog maar enkele exemplaren voor: ro de kornoelje, tweestijlige mei doom, viltroos, zwarte populier, steeliep, ruwe iep, rossige wilg, bittere wilg, vogelkers, zwarte bes, Gelderse roos en zomerlinde. Er komen hier nog enkele in Ne derland zeldzame braamsoorten voor, waaronder de koebraam. Bij Koewacht nog een broekbos met zwarte els, gewone es, zwarte bes, bitterzoet, heggeroos, eenstij lige meidoom, en wilgensoorten. Bij Oostburg in de Zwarte Pol der, 't Zwin, de Kievittepolder en de Groedse duintjes worden de zeldzame viltroos en de egelantier gevonden. Daarnaast: duindoorn, wilde liguster, hondsroos, hegge roos, koebraam en wilgensoorten. Onder Breskens zijn enkele houtwallen op erfafscheidingen bewaard gebleven met oude wil- Het leidende Franse kurkbedrijf Sabate heeft een nieuw type kurk ontwikkeld. De hedendaagse kurk wil bij het openen van de fles nogal eens stukjes kurk in de wijn achterlaten of in het ergste geval uit elkaar vallen. De Fran sen hebben een moderne kurk be dacht. Altec is de naam van het nieuwe materiaal, dat bestaat uit kurkdelen van maximaal een millimeter groot die gebonden zijn door een kunsthars. De kunsthars doet als bindingsmid del dienst en zorgt ervoor dat de kurken geen millimeter verliezen. Wetenschappelijke experimenten staan bij hen niet voorop. Anneke Boonstra die in het boek de be schrijving van het dagelijks leven in het prehistorisch ijzertijd-dorp voor haar rekening heeft genomen, gaat uitvoerig in op ieders taken. Maar het is vooral het gereedmaken van het eten dat de dagen bepaalt. „Het is opvallend dat we tijdens de ene maaltijd praten en overleggen over de volgende maaltijd. Eten maken blijkt zo veel tijd in beslag te nemen dat we mo gen veronderstellen dat het de hoofdzorg was van de prehistorische familie.' Slapen in de winterse kou blijkt ook niet mee te vallen. De vracht huiden die ieder op zich stapelt is zo zwaar, dat om draaien flink wat kracht vergde. En dan nog hadden ze het niet altijd warm. Ge middeld lag men zo'n twaalf uur in bed, want alleen bij daglicht kon er gewerkt worden: buiten of in de deuropening, maar zelden binnen, waar daar zag je geen hand voor je ogen. Bernike Zwamborn noteert: 'Vanwege de kou kruip ik bijna in het vuur om me op te warmen. De deur naar de waterkant staat open om licht te vangen. Mijn haren maar weer eens gekamd met de weefkam van Sigurs. Ze voelen nog steeds niet echt vies aan. Mijn hemd heb ik al heel lang aan. Ook dat voelt niet goor. En wanneer ik me voor het laatst gewassen heb? Ik zou het niet meer we ten.' Als de tweede maand vordert, raken de moderne ijzertijdmensen steeds beter op elkaar ingespeeld. 'We praten tussen door niet meer zoveel. De eetpauzes zijn het belangrijkste sociale gebeuren.' 'We hebben een dagelijks ritme gevon den, zonder veel problemen. En ondanks die gezelligheid en het lengen van de da gen en het mooie weer, kijk ik naar de wassende maan. We wachten als het wa re op het einde. Gek toch!'. Dat laatste noteerde Anneke Boonstra op dag 54. Zeven dagen later is het volle maan. Dan stappen ze in enkele secon den uit de Ijzertijd terug in de twintigste eeuw. Omringd door horden journalis ten, radioreporters en cameramensen. Bernike Zwamborn: 'Zodra ik met mijn familie de poort uitloop, ben ik me zeer bewust van mijn kleren. Vooral mijn schoenen voelen vreemd aan op die ruwe kiezels'. Jeroen Berben: '...kan ik even mijn emoties niet bedwingen. Dat had ik echt niet verwacht. (...)als ze nou maar niet gaan denken dat ik het zo slecht heb gehad, want ik had het goed naar mijn zin.' En Anneke Boonstra noteert: 'Ik zit de minuten af te tellen dat ik naar huis kan gaan, want daar heb ik grote behoefte aan. In bad weken, mijn haren wassen, lekker een biefstukje eten met bloemkool met kaassaus en dan vertellen, vertellen en nog meer vertellen aan man en kinde ren, en ook horen, wat er allemaal in de twintigste eeuw is gebeurd, liggende op de bank met mijn benen omhoog.' Schokbrekers gevuld met een mengsel van olie en fijne metalen bolletjes, geven een 20 tot 50 keer beter verend vermogen dan de huidige schokbrekers. De Ameri kaanse firma Lord Mechanical Products voegt aan de olie in de demper minuscule metalen bolle tjes toe. De zuiger in de demper is voorzien van een elektromagneet en wordt elektrisch aangedreven. De bolletjes zweven vrij rond in de olie. Wordt een magnetisch veld opgewekt dan wordt de olie dikker tot een vaste massa, af hankelijk van de sterkte van het magnetisch veld. Voordeel van deze vering is dat ze minder on der invloed staat van de buiten temperatuur en vrijwel altijd de zelfde demping geeft. Volgens Lord Mechanical worden deze zuigers nu al gebruikt in perso nenauto's, trucks en fietsen. De zucht naar sensatie zorgt dat bedenkers van de meest vreemde attracties steeds weer een voe dingsbodem hebben. De Turbo Drop van de S&S Original Amu sements zorgt dat je de belevenis van een vrije val meemaakt. Ge zeten rond een toren worden de slachtoffers omhoog getakeld in een 60 meter hoge toren. Boven aangekomen, valt de ring waarin de sensatiebelusten zitten plotse ling massaal omlaag met een snelheid van 80 km per uur. De personen zijn goed beveiligd, kunnen geen kant uit en moeten de vrijwillige vrije val uitzingen. Onder aangekomen veren ze zo'n vijftien meter omhoog. Daarna is het plezier voorbij en moeten ze een nieuwe kaart kopen voor de volgende val. Koolstofkunststoffen zijn sterker en lichter dan metalen. Alleen al de productie van deze kunststof is kostbaar en tijdrovend. Dus niet echt geschikt voor produc tielijnen van auto's, vliegtuigen en gebruiksartikelen. Het Amerikaanse bedrijf Carbon Composites International uit Ari zona meent de manier te hebben gevonden om de productie van koolstofversterkte kunststoffen terug te brengen naar zo'n 50 gul den per kilo. Tevens heeft de fa briek methodes ontwikkeld waarbij geen vaktechnische ken nis meer nodig is om de gebruiks voorwerpen te maken. De eerste zuigers, remschijven, koppelin gen en andere onderdelen zullen in auto's en trucks verschijnen binnen nu en een jaar, aldus de woordvoerder van Carbon Com posites. Dat de brandstof methaan in gro te velden onder de oceaanbodem voorkomt, was al bekend. Dat er onder de bovenste min of meer gestolde laag een tweede, waar schijnlijk nog veel grotere hoe veelheid methaan in gasvorm is te vinden, is een verrassing. Ame rikaanse wetenschappers clai men met de nieuwe laag zelfs een van de belangrijkste energie bronnen van de toekomst te heb ben aangeboord. In het wetenschappelijke tijd schrift Nature beschrijven de on derzoekers van de Universiteit in Michigan het belang van hun vondst: onder een al eerder ge vonden methaanveld in de West- Atlantische Oceaan zit een dieper veld, dat in theorie genoeg gas kan leveren om de Verenigde Sta ten voor meer dan honderd jaar van energie te kunnen voorzien. Probleem is dat het methaan op dit moment nog niet te winnen is. De eerste laag wordt door de ho ge druk en lage temperatuur on der de oceaanbodem in vaste hy drate toestand gehouden. Het methaan is daarin gebonden aan waterstof en gestold. gen. Een enorme kraakwilg staat onder Biervliet aan de Dunnéweg (3 meter stamomvang, 25 meter hoog. Bij Tragel-Oost (onder Oostburg) staan vier oude kraak- wilgen in een dijktalud. Negen oude knotwilgen aan watersloten in de akkers aan de Zandstraat bij Philippine. Oude opgaande glad de iep aan de Beoosten Blij- sestraat bij Axel. Dauwbraam en koebraam in wegbermen en dijktaluds bij Roodenhoek aan de Kruisdijk en Tragel-Oost. De Biesbosch hoort qua vegetatie bij het Zeeuwse zeekleigebied. Het is een waardevol genengebied voor smalbladige wilgensoorten. Daarnaast zijn er te vinden: gewo ne vlier, dauwbraam, aalbes, zwarte bes, bitterzoet, boswilg en grauwe wilg. Oude knotwilgenpopulatie bij de Reugt in een dijktalud, boven dien drie zeer oude zwarte popu lieren. Monumentale bindwilgen aan de Hoge Polderweg (465 cm stam omvang) en aan de Galisweg (met 760 cm, een van de dikste van het land). Kreken rond Noorderplaat: zwarte populier, zwarte bes, bitte re wilg, amandelwilg, gewone vlier, Gelderse roos Bij Werkendam: dauwbraam, schietwilg, boswilg, grauwe wilg, amandelwilg, katwilg, gewone vlier, bitterzoet. De informatie is afkomstig uit: In ventarisatie inheems genenmate- riaal in het zeekleigebied van Zee land en aangrenzende gebieden en Inventarisatie van autochtone bomen en struiken in West- en Midden-Brabant. Beide uitgege ven door Diensten Landinrichting en Beheer Landbouwgronden in respectievelijk Zeeland en Bra bant. Amerikaanse wetenschappers hebben de eerste atoomlaser ge toond, een apparaat dat atomen afvuurt op een wijze die lijkt op die van een lichtlaser. De uitvin ding zal volgens hun heel wat toe passingen krijgen, maar welke is nu nog niet duidelijk. De laser zendt atomen uit in plaats van lichtdeeltjes, de fo- tons, zeiden de wetenschappers van het Massachusetts Institute of Technology (MIT). Met de nieuwe laser is het mogelijk de straal op een veel preciezer doel af te stellen. Ook kunnen de ato men een grotere afstand over bruggen, met slechts een minieme afwijking. „In de jaren zestig lag de nadruk op het onder controle krijgen van licht, het te focussen en dit leidde tot de laser," verklaarde MIT-we- tenschapper Marc-Oliver Mewes. „Niemand wist waar die toe kon dienen, maar lasers zijn tegen woordig niet meer weg te denken in cd-spelers en kassa's en bij precisie-fabricage en medische doeleinden." De atoomlaser kan veel precieze re patronen creëren in computer chips en de precisie van atoom klokken nog verbeteren. Deze atoomklok dient als basis voor wereldwijde navigatiesystemen. Maar aangezien het apparaat al leen functioneert in een praktisch vacuüm en bij temperaturen rond het absolute nul-punt, lijkt ge bruik er van in de medische we reld niet voor de hand liggend. Alleen bij dergelijke temperatu ren, van een miljoenste graad bo ven het absolute Kelvin-nulpunt, stromen atomen dezelfde kant op. Een Brits bedrijf heeft het mate riaal Gorix ontwikkeld, dat het mogelijk maakt om elektrisch verwarmde kleding gelijkmatig te laten verwarmen. In plaats van allerlei bedrading in de stof, is het materiaal zelf geleidend. De textiel kan tussen andere stoffen worden aangebracht en voor ver warming zorgen. Proeven met duikpakken hebben uitgewezen dat er weinig stroom voor nodig is en de temperatuur behaaglijk Niets is zo zwaar als de hele dag zware blokken op elkaar metse len. Reden waarom de Amerikaanse metselaarsvakbond een metsel- robot liet ontwikkelen. Dit ap paraat met de illustere naam Mama (mechanische metselaars hulp) plaatst niet alleen de blok ken maar spuit ook de cement tussen de voegen.Mama moet zo'n 12.000 gulden gaan kosten en kan stenen tillen tot maxi maal 50 kilo per stuk.

de Stem | 1997 | | pagina 13