6 Snel actie milieufraude gemeenten' Off Zaïr luch 'BVD inzetten tegen voetbalsupporters' ENFB: 'Meer fietsers als gemeenten willen' In de steigers Draagmoeder worden via reageerbuis mag Het leiderschap van minister Van Aartsen is slechts tijdelijk Van Mi Meer ho Noord- willen p Goed voorbeeld DE STEM BINNENLAND Kamer tegen Sorgdrager: DE STEM COMMENTAAR 'Paars beleid door CDA op rails gezet' BINNENLAND KORT ONDERNEMERSCURSUS (AOV/HOV) CURSUS CAFéBEDRIJF Stichting Horeca Onderwijs pE STEM Bommen o Regering Majo overleeft het BSE-debat II! DINSDAG 18 FEBRUARI 1997 A4 Rijswijk (anp) - Tweede-Ka merlid Rijpstra (WD) wil dat de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) zich gaat be moeien met gewelddadige kernen van voetbalsuppor ters. Ook de landelijke Federatie Supportersverenigingen (FSV) ziet, weliswaar als laatste mid del, een taak weggelegd voor de de speurneuzen van de BVD, die ervaring hebben met allerhande soorten spionnen en actiegroe pen. Minister Dijkstal heeft inmid dels laten weten niets te voelen voor de inzet van de BVD. Vol- gens Dijkstal is er nog geen sprake van een ernstige inbreuk op de rechtsorde en blijft be strijding dus primair een politie taak. Volgens de FSV dienen suppor tersclubs de notoire raddraaiers zelf aan te geven bij de betrok ken clubs, opdat ze kunnen wor den uitgesloten van wedstrijdbe- zoek. „De totale groep van harde kernleden moet op voorhand een preventief reisverbod opgelegd krijgen op de dagen van betaald voetbal. Bovendien dienen ze zich te melden op politiebureaus gedurende de wedstrijden", al dus secretaris F. Zwang van de FSV. „De grens is absoluut over schreden." Rijpstra opperde zijn idee giste ren in de vergadering van de Ka mercommissie voor sportzaken. Gewelddadige 'fans' van Ajax en Feyenooord troffen elkaar afge lopen weekend op de ringweg bij Amsterdam. Dat ging op 'af spraak'. De Feyenoorders waren op weg naar Volendam, waar hun club tegen de plaatselijke eredivisieclub moest aantreden. De toegesnelde politie dreef bei de partijen uit elkaar en nam tientallen slag- en steekwapens in beslag. Slechts één arrestatie werd verricht. De vechtpartij heeft politici en andere betrokkenen geschokt, maar dé ontwikkeling was te voorzien. Een dergelijke knok partij is ook niet uniek. Eén van de conclusies uit een rapport van het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) was dat het geweld zich steeds meer verplaatst van het stadion naar buiten. In de accommodaties is het moeilijker dan voorheen om rotzooi te trappen. De stadions zijn beter beveiligd, stewards zijn alom aanwezig, zitplaatsen verwezenlijkt, clubeards inge voerd, enzovoorts. In tegenstelling tot verhalen als zou het vandalisme vrijwel zijn bedwongen, zegt beleidsmede werker R. Siebelink van het CIV: „Het succes van de bestrijding is niet echt hoopgevend." Volgens Rijpstra moet de BVD zich maar met deze nieuwe vorm van vandalisme gaan bemoeien. „We hebben die dienst toch. Dit heeft niets meer met sport te ma ken. Als je al dat wapentuig ziet; ongelooflijk. Ik denk dat we ade quaat moeten optreden, voordat de eerste dode valt." Collega Mulder van het CDA spreekt van een bizarre situatie. „Toen ik de berichten hoorde was mijn eerste gedachte: Feye- noord en Ajax speelden toch he lemaal niet tegen elkaar. De sug gestie van de BVD vond ik aan vankelijk een beetje onzinnig, maar misschien ben ik straks toch wel voor." De politici zullen nog deze week nieuwe vragen stellen aan de ministers van VWS (Sport), Justitie en Binnenlandse Zaken. Binnenkort geeft de poli tiek antwoord op eerder gestelde vragen over vandalisme. Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeringsfracties WD en PvdA eisen dat minis ter Sorgdrager (D66, Justitie) snel actie onderneemt zodat lage re overheden die economische en milieudelicten hebben be gaan, vervolgd kunnen worden. PvdA en WD vinden dat Sorg- dragers stappen te lang op zich laten wachten. De Tweede Kamer vroeg novem ber vorig jaar al om actie naar aanleiding van de 'grondaffaire' in Nijmegen. Het Openbaar Mi nisterie in Arnhem beschikte over aanwijzigingen dat Nijme gen een aantal vervuilde terrei nen op illegale wijze had laten reinigen. Maar vervolging van de gemeente had volgens het OM geen zin gezien eerdere uitspra ken van de Hoge Raad. Die be paalde in het zogeheten Pikmeer arrest dat de strafrechter overhe den niet kan vervolgen voor over treding van milieuvoorschriften. Sorgdrager kondigde eind vorige maand aan dat het kabinet half februari met een standpunt naar buiten zou komen over de ver volgbaarheid van lagere overhe den die over de schreef zijn ge gaan. Afgelopen weekeinde liet ze de Kamer echter weten dat dit standpunt voorlopig niet te ver wachten valt. Volgens Sorgdra ger gaat om een 'zeer complexe' problematiek die om een 'gede gen en zorgvuldige' voorberei ding vraagt. PvdA-Kamerlid Rehwinkel neemt hier geen genoegen mee. Hij vindt dat Sorgdrager te wei nig daadkracht toont. „De minis ter maakt een onzekere indruk. Elke keer stelt ze de beslissing maar uit. Ze had veel eerder ini tiatieven moeten nemen." De PvdA wil dat de minister op 'zo kort mogelijke termijn' met wet geving komt zodat gemeenten en provincies voortaan wel vervolgd kunnen worden. Ook de WD vindt dat de minis ter het 'gat' in de wet zo snel mo gelijk moet dichten. „We hebben een keer een Nijmeegse grondaf faire gehad. Dat moet geen twee de keer gebeuren", aldus WD- Kamerlid Klein Molekamp. Ook de derde regeringsfractie, D66, vindt dat het kabinet snel met een standpunt moet komen. Maar in tegenstelling tot WD en PvdA, is D66-Kamerlid De Graaf er nog niet uit of de er wel wetge ving moet komen die vervolging van lagere overheden mogelijk maakt. „Het is een ongelooflijk dilemma. Aan de ene kant heb je nu rechtsongelijkheid: burgers die wel en overheden die niet ver volgd worden. Aan de andere kant zijn er principiële vragen, zoals: kan de staat zichzelf ver volgen? En wat is daarvan het ef fect? Als de staat Nijmegen bij voorbeeld een boete zou opleg gen, is het uiteindelijk de burger die ervoor betaalt." De Tweede Kamer praat vandaag met Sorgdrager over de kwestie. Den Haag (anp) - Als gemeenten kiezen voor de aanleg van vei lige fietspaden en vermindering van het aantal parkeerplaatsen voor auto's, kiezen meer mensen voor de fiets. verplaatsingen de fiets gepakt. In 1995 was dat percentage gestegen tot 27. Ook in Den Haag en Utrecht steeg het aandeel van de fiets, met res pectievelijk 7,4 en 5,2 procent. Rotterdam, 'met zijn rechtstreek se en brede autowegen door het centrum', wordt door de ENFB aangevoerd als afschrikwekkend voorbeeld. Slechts 19 procent van alle verplaatsingen gaat daar per fiets. Dat is overigens nog altijd 4,2 procent meer dan in 1982. In plaatsen als Emmen en Nijme gen hebben de lokale bestuurders er kennelijk niet veel van begre pen. In de Drentse stad daalde het aandeel van de fiets met maar liefst 8,2 procent tot bijna 31 pro cent. In Nijmegen ging het van 35,3 naar 28 procent. Het lijkt een open deur, maar de fietsersbond ENFB heeft het nu aangetoond aan de hand van cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS vergeleek het aandeel van de fiets in het totaal van het aantal afgelegde kilometers in 1995 met dat van 1982 in een groot aantal gemeenten in Neder land. Wanneer de lokale overheid 'consequent en duidelijk' kiest voor de fiets, dan doet degene die op weg moet dat ook, concludeert de ENFB. Als meest aansprekend voorbeeld haalt de fietsersbond Amsterdam aan. Menig automobilist ergert zich daar groen en geel aan de wielklem, maar het aantal fietski- lometers is fors gestegen. In 1982 werd voor 19 procent van alle Aan de buitenkant is de Noorderkerk in Amsterdam klaar, nu moet de binnenkant nog geres taureerd worden. Het interieur staat inmiddels tot de nok toe vol met steigers. De opknapbeurt duurt nog tot september 1998 en kost 3,5 miljoen gulden. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Mensen die via een draagmoeder kinderen willen krijgen, mogen daar in de toekomst reageerbuisbe vruchting voor gebruiken. Zowel de ei- als de zaadcel zijn dan afkomstig van de toekomstige ouders. Minister Borst van Volksgezond heid geeft hiervoor het groene licht in een brief aan de Tweede Kamer. Totnutoe is draagmoe derschap wel toegestaan, maar alleen via kunstmatige insemina tie. Het zaad van de toekomstige vader wordt dan bij de draag moeder ingebracht, zodat het een eicel van de draagmoeder kan bevruchten. Daardoor krijgt het kind de erfelijke eigenschappen van de 'wensvader' gecombi neerd met die van de draagmoe der. Borst vindt dat er geen reden is om reageerbuisbevruchting bij draagmoederschap nog langer te verbieden. Zij laat juist merken het een groot voordeel te vinden dat het kind straks volledig de erfelijke eigenschappen krijgt van de wensouders doordat hun geslachtscellen tevoren in een reageerbuis worden versmolten. Ze volgt daarmee de redenering van de Gezondheidsraad. De Pv- dA-fractie in de Tweede Kamer valt haar bij. „Het is natuurlijk alleen nog maar mooier als een stel op deze manier een kindje kan krijgen dat helemaal van de ouders zelf is," zegt Kamerlid Swildens. De minister wil koste wat kost voorkomen dat vrouwen draag moeder worden om er geld aan te verdienen. Daarom moeten kli nieken die reageerbuisbevruch ting bij draagmoeders gaan toe passen aan bepaalde voorwaar den voldoen. Zo moet vaststaan dat de wensmoeder niet zwanger kan of mag worden om medische redenen. Door Jeroen den Blijker ZIJN STEM verraadt woede over het nakend exportverbod van varkens. Na tuurlijk: ingehouden woede. Want mi nister Jozias van Aartsen (Landbouw) is 'a gentleman' en spreekt dus over 'een paniekreactie'. Maar de boodschap is duidelijk: hier staat een man met gezag die bovendien het beste voor heeft met de sector. Het zijn de momenten waarvan Van Aartsen het moet hebben. Want gezag, dat moet hij, anders dan zijn voorgan gers, elke dag weer bevechten. Dat is al zo sinds de dag dat hij zijn functie van topambtenaar inruilde voor het minis terschap. Weinig ministers zijn met zo veel wantrouwen bejegend als juist Van Aartsen. Daarvoor zijn verschillende verklaringen. Eigenlijk was hij 'derde keus' voor het mi nisterschap. WD-leider Bolkestein zag liever de voorzitter van het landbouw schap, Marius Varekamp, op LNV. Maar Varekamp weigerde beleefd: hij wilde zijn handen niet branden aan de grote problemen van de sector. Ook oud-minis ter Winsemius bedankte voor deze eer. Van Aartsen was bovendien in politieke kring vrij onbekend. Pas bij navraag bleek dat hij achter de schermen van de WD zijn sporen had verdiend. Zo was hij in de jaren zeventig al assistent van bijvoorbeeld WD-kanon Hans Wiegel en was hij enkele jaren directeur van het liberale wetenschappelijk bureau De Telderstichting. Samen met Wiegel schreef hij ook diverse ontwerp-verkie- zingsprogramma's. De senator kan nog enthousiast worden over zijn assistent van destijds. „Hij bleek toen al te be schikken over veel kennis en een uitste kende politieke antenne", herinnert Wiegel zich. „Hij is een eenpersoons po litieke denktank." Veel ernstiger was het wantrouwen van de sector jegens die 'stadse mijnheer'. Dat kan nooit veel zijn, zo'n man die 'niet van ons' is, een man die bovendien als ministerszoon - zijn vader was ver schillende keren minister in na-oologse kabinetten - opgroeide in een sjieke Haagse herenwoning, ver weg van het platteland. De kersverse minister er kende bovendien ruiterlijk dat zijn 'af finiteit met de sector' gering was. Of, zoals het voor het ministerschap gepas seerde WD-Kamerlid Blauw vol jaloe zie verwoordde: „Hij is de enige WD- bewindsman die van toeten noch blazen weet." Maar dat veranderde snel. Van Aartsen heeft zich ontpopt tot een grote verras sing van dit 'paarse' kabinet. Zijn poli tieke kleur en afkomst lijken hem juist tot voordeel te strekken: hij is vastbe sloten de sector te moderniseren en te saneren. Hij doet wat zijn voorgangers eigenlijk, vaak om electorale redenen, niet aandurfden. Hij heeft weinig popu lariteit te verliezen en is bovendien niet bang om een confrontatie aan te gaan. Dat hij daarbij het slachtoffer kan wor den van lijfelijk geweld, zoals twee jaar geleden bij een protestmanifestatie in Wageningen voor een hogere schade vergoeding na het hoogwater, calculeert de minister erbij in. Ondertussen verloochent Van Aartsen zijn politieke kleur geenszins. Hij is een liberaal in hart en nieren, heeft ideeën en de sector zal dat weten. Hij kiest voor de vernieuwers in de landbouw die beter de vrije markt aan kunnen. Vol passie kan hij verhalen over de kaasjes van Evert van Benthem: het creatieve ondernemerschap, daarvan moet de sector het hebben. Voor de achterblij vers, de boeren die jarenlang weinig hebben geïnvesteerd in vernieuwing, kennis en milieu, is de boodschap dui delijk. Van Aartsen kiest voor de win naars. Slechts zo kan de sector weer ge zond worden, is zijn stellige overtui ging- Het was dan ook in het belang van de sector dat Van Aartsen met grote door tastendheid het BSE-probleem te lijf ging. Als een der eerste EU-ministers voerde hij 64.000 kalveren naar de slachtbank. Een maatregel waarover is gemord, maar die uiteindelijk voor kwam dat aan Nederland een 'BSE- reuk' kwam te hangen. Daarmee is gro te schade aan de export voorkomen. Dezelfde daadkracht legt Van Aarsten de laatste weken aan de dag in de be strijding van de varkenspest. De belan genorganisaties schikken zich in deze dagen zonder morren schikken in zijn leiderschap. Maar dat is slechts een tij delijke kwestie. De minister staat aan de vooravond van het finale mestdebat, volgende week woensdag. Dan staan beide partijen weer loodrecht tegenover elkaar. Jozias' vrienden van vandaag zijn zijn vijanden van morgen. Minister Van Aartsen Van onze Haagse redactie Eindhoven - CDA-fractie- voorzitter Heerma erkent dat het voor het CDA moeilijk is om oppositie te voeren tegen het kabinet-Kok. „Een groot deel van het huidige beleid is door ons op de rails gezet. Op positie daartegen zou het CDA ongeloofwaardig ma ken." Heerma zei dit gisteren tijdens een spreekbeurt op de Techni sche Universiteit Eindhoven. Hij verwees naar de ingrijpende be zuinigingsoperaties die door de kabinetten onder leiding van CDA-premier Lubbers zijn inge zet. Volgens hem plukt daar het hui dige kabinet de vruchten van. „In de jaren tachtig was het no dig om de economie en de uitga ven in de sociale sector op orde te brengen. Nederland was toen de zieke man van Europa." De oppositieleider waarschuwde voor een te grote kilheid in de samenleving, nu de zakelijkheid en het marktdenken in het hui dige kabinetsbeleid de boven toon voert. „Lubbers zei het al: no nonsen- se-beleid is niet genoeg. Een sterk Nederland vraagt om ster ke normen en waarden. Als de bovenstroom van de zakelijk heid niet wordt aangevuld met een onderstroom van normen, waarden en zorg, kan onze sa menleving onmenselijk wor den." Hij gaf echter toe dat ook het CDA ten tijde van de kabi- netten-Lubbers die^ 'boven stroom' te veef 'heëft laten preva leren. De euforie over het beleid van het kabinet-Kok is over haar hoogtepunt heen, gelooft Heer ma. „Het is nu een doodgewone coalitie die de laatste twee jaar van haar beleid bezig is op de winkel te passen. Er worden nu geen knopen meer doorgehakt." Over de discussie in het CDA rond het lijsttrekkerschap voor de verkiezingen in mei 1998 liet Heerma zich niet uit. Wel zei hij dat de tweede man in de CDA- fractie, Jaap de Hoop Scheffer op zich 'een voortreffelijke kan didaat zou zijn'. Dat er binnen de partij nogal wat kritiek bestaat op de 'rechtse lijn' van De Hoop Scheffer, deed Heerma af met: „Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is." Arbeid verwarmt, luiheid verarmt, zegt een oud spreekwoord maar minister Melkert wil daar verandering in brengen. Wié werk heeft, krijgt het recht zijn loopbaan voor een aantal maanden betaald te onderbreken. Een uitkeringsgerechtigde moet dan tijdelijk de baan overnemen. De minister wilde oorspronkelijk meer voorwaarden aan dit verlof van maximaal een half jaar verbinden. De vrijgekomen tijd diende besteed te worden aan de verzorging van de kinde ren of aan opleiding. Na overleg met de sociale partners is de minister van Sociale Zaken van gedachten veranderd. Ook een extra lange vakantie mag. Het doel van de voorgenomen Wet op de loopbaanonderbre king is tweeledig. Enerzijds uitkeringsgerechtigden aan een tij delijke baan en werkervaring te helpen, anderzijds werkenden de gelegenheid te geven zich te richten op andere prioriteiten De Kamer heeft al enige malen aangedrongen op een wettelij ke mogelijkheid voor betaald verlof. Hoe dat zou moeten is echter nooit goed duidelijk gemaakt. De uitwerking van minis ter Melkert, is zeer beperkt en het is twijfelachtig of dat de be doeling van de Kamér geweest is. De uitkering die de loopbaanonderbreker ontvangt, is slechts zeshonderd gulden per maand. Of dat bedrag voldoende is om de animo onder beter betaalden voor een 'sabbatical' verlof te vergroten, is zeer de vraag. En juist die groepen zouden als voorbeeld moeten dienen. Als de directeur laat zien dat zelfs hij zich niet onmisbaar acht of dat hij zonder schadelijke con sequenties voor zijn verdere carrière vrij kan nemen, durven zijn medewerkers dat ook. Het idee lijkt in eerste instantie echter niet bedoeld voor het hogere kader. Op dat niveau is het immers niet zo eenvoudig een uitkeringsgerechtigde te vinden die het werk tijdelijk kan overnemen. Of het zou mogelijk moeten zijn een vervanger iets lager in de hiërarchie te vinden, net zo lang tot er ergens een baan vrijkomt voor een uitkeringsgerechtigde. Hogergeplaatsten denken doorgaans dat zij niet gemist kun nen worden. De Kamer is er zelf een goed voorbeeld van. Toen enige jaren gelden een lid der Staten Generaal vervangen wil de worden tijdens een zwangerschapsverlof, werd dat niet ge accepteerd. Minister Melkert doet er daarom goed aan zijn wetsvoorstel zo te formuleren dat loopbaanonderbreking ook voor beter betaalden aantrekkelijk wordt. Goed voorbeeld doet immers volgen. Gegevens kinderporno gestolen Amsterdam - Uit het hoofdbureau van de Amsterdamse politie is een draagbare computer met onderzoeksgegevens over kinderpor no gestolen. Het gaat om informatie van zaken die al voor de rech ter zijn geweest. De computer was in gebruik bij twee studenten die in opdracht van het ministerie van Justitie gegevens over kinder porno inventariseren. Er is informatie van de Amsterdamse jeugd- en zedenpolitie in opgeslagen. Tot 13 jaar geëist voor 'kille executie' Rotterdam - Wegens de moord op de 35-jarige Rotterdamse drugss mokkelaar en -dealer J. van Kempen en poging tot moord op diens 25-jarige vriendin heeft de rechtbank in Rotterdam gisteren de 26- jarige Amsterdammer P.L. en de Rotterdammers R.B. en W. de R. iéder veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf. De 24-jarige Schotse drugshandelaar C.B., die de rechtbank medeplichtig acht te kreeg een straf van vijf jaar. De rechtbank sprak van een kille 'executie. Óp 14 december 1995 drongen de veroordeelden de wo ning van het slachtoffer binnen, waarna zij hem doodschoten. Ver volgens poogden de moordenaars de vriendin van Van Kempen om te brengen. Zij werd levensgevaarlijk door een kogel in de hals ge troffen, maar overleefde de aanslag. De vermoorde handelaar in hasj en xtc had een Engelse bende voor 120.000 gulden soft drugs verkocht, die achteraf niet aan de gestel de kwaliteitseisen voldeed. Volgens de plegers van de moord zou de Engelse maffiagroep 'The Adams Family' hun via de Schot, een compagnon van Van Kempen, hebben gedwongen de drugshande laar te doden na ontvangst van de 'foute' hasj. Jorritsma wil alle kosten ijsbreken betalen Den Haag - Verkeer en Waterstaat zal in de toekomst alle kosten van het breken van ijs op de belangrijkste binnenvaartwegenvoor zijn rekening nemen. Dat schrijft minister Jorritsma in een brief aan de Tweede Kamer. Het bedrijfsleven betaalt nu nog de helft van de kosten. Het voornemen van Jorritsma maakt deel uit van een pakket maat regelen om de binnenvaart aantrekkelijker te maken. De bewinds vrouw wil daarnaast een flink aantal knelpunten in de vaarwegen versneld oplossen. Voor de periode 1998-2000 is 200 miljoen gulden beschikbaar. De minister wil onder meer de bouw van een nieuwe, tweede sluis in de Maas bij Lith versneld realiseren. Ook de verdie ping van de vaarroute Amsterdam-Lemmer wil zij sneller uitvoe ren dan de bedoeling was. Daarnaast worden in Brabant enkele vaarwegen spoedig verbreed, maakt Verkeer en Waterstaat haast met de vervanging van enkele bruggen in Friesland en Groningen en vindt er modernisatie van de sluizencomplexen bij Harderwijk en Lelystad plaats. Aleviten protesteren voor Turks consulaat Rotterdam - Tachtig Alevitische Turken hebben gistermiddag een korte demonstratie gehouden voor het Turks consulaat in Botter dam. De betogers riepen leuzen tegen de Turkse regering en legden een krans. In de avond demonstreerden zo'n 250 Aleviten op dezelf de plek. De Turkse consul weigerde een petitie in ontvangst te ne men. De demonstranten protesteerden tegen de volgens hen toene mende islamisering van de Turkse staat en de corruptie. Erasmus Prijs voor Jacques Delors Amsterdam - De Erasmus Prijs voor 1997 is toegekend aan de voor malige voorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors. Hij krijgt de prijs voor zijn buitengewone verdiensten voor Europa, zo heeft de Stichting Praemium Erasmianum gisteren bekendgemaakt. De prijs, een bedrag van 300.000 gulden, is genoemd naar de 16e eeuwse humanist en filosoof Desiderius Erasmus. De prijs gaat ie der jaar naar een persoon of instantie die een belangrijke culturele, sociale, of sociologische bijdrage heeft geleverd aan de Europese zaak. Eerdere prijswinnaars waren de Tsjechische president Vaclav Havel en nazi-jager Simon Wiesenthal. (ADVERTENTIE) Binnenkort starten er cursussen in meer don 80 steden. Het examen is in juni Lagere srliool als vooropleiding is voldoende. Men kan zich nog annmelaen. ONDERNEMERSDIPLOMA (A0V/H0V) De nieuwe cursus (voorheen Middenstand), geldl branches zoals horeca, boeliek, sportzaak, kappers!" taxibedrijf, timmerbedrijf etc. Een cursus dia u voorbereidt op hel beginnen» onaor merscbap. Compleet met gratis videofilm. CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Deze vervolgcursus op Cafébedrijf is met name voo degenen die zich willen bekwamen in bel vak van Restauranthouder. Voor gratis brochure al aanmelden, 5T 076 - 571 00 78 (24 uur per dog) Termijnbetaling en subsidie tot 100% moge'l CURSUS CAFéBEDRIJF (vernieuwd!) Deze cursus beslcal uil 12 wekelijkse lessen. Mei hel diplome is men vakbekwaam én voldoe! men oan de nieuwe wettelijke eis 'Sociale hygiëne'. Voor velen is deze cursus pure bobby, voor de onder hel begin van een eigen horecabedrijf(je). Compleet mei gtalis videofilm, CURSUS SOCIALE HYGIENE Een cursus volgens de nieuwe wettelijke eisen, waaraan voortaan elke leidinggevende moet voldoen. Compleet met gralis videofilm. CURSUS HYGIENECODE/HACCP Een cursus of workshop die u leert omgoon met de nieuwe 'hygiënecode'. Doha (anp) - Ministe van Buitenlandse Zake ren de Golfstaten drin pen een oplossing te vi {atwa die Iran tegen de ver Salman Rushdie he ken. De minister sprak zijn c_ Golf op een bijeenkomst v se Unie met de landen va Kinshasa/Nairobi/De luchtmacht heeft gist op diverse plaatsen in uitvalsbasis van Oost Rwanda, vielen ten gewonden. Onder de doden zijn een ling en een jonge vrouw, hulpverleners. Veel inwone" op de vlucht geslagen. Me bezittingen op het hoofd tr ze gisteravond de heuvels r stad in, ondanks oproepe kalmte door de radiozend de rebellen. Marktplaats Volgens hulpverleners ter p voerden drie regeringsvli gen de bombardementen o kavu uit. De bommen neer op de marktplaats v stad, vlak bij de voormalige dentie van de gouverneur v provincie Zuid-Kivu. Hooggeplaatste figuren in bellenbeweging verklaarde - termiddag dat de leider va opstandelingen, Laurent-D Kabila, het doelwit van de bardementen was. Het ministerie van Defens Kinshasa verklaarde gistera tevens bombardementen te ben uitgevoerd op de steden likale en Shabunda. Walikal 120 kilometer ten noordwe Shabunda 150 kilometer ten ten van Bukavu. De rebellen hadden deze bes tingen gisteravond nog niet vestigd. Evenmin was infor voorhanden over eventuele s Seoul (rtr/ap) - Zeker zes tionarissen zijn van plan h Dat heeft de hooggepla Hurorvr* X7 Dat meldde de Zuid-Korea: staatsradio. De CIA-medewerker sprak ge rende 35 minuten met de topic '°og, die in de Zuid-Koreaa Door onze correspondent honden - De Britse reger ijkt niet in moeilijkheden komen door een stemm °ver de BSE-crisis. Bij het ter perse gaan van d ant kwam de Labour-oppos «emmen tekort om de alom itiseerde Landbouw-mink ouglas Hogg te kunnen vloe vervolgens de regering ten e brengen met een motie c wantrouwen. de laatste uren voor de uite lr„11 stemming gaven Labo kopstukken al toe dat de front aanval was mislukt. Chief Wt f aald Dewar, de man die ffeof! teden stem-instruct T=k 00I1de zich tevreden mm015 de '^competentie van lustreerrdenderegering' hadgÉ rekening voor de BSE-cri den 60n tien miljard g' fj. zo erkende ook minis er™ caar zi)n verdediging u vonru erd dat en 2 beslif+ngers op Landbouw h Een t steeds hadden afgevt schikhgen 0p dat moment t ge„ are> wetenschappelijl f gevens. Ze waren niet V overBSFVan,derhuidige kenl Vorm T e daaraan gelieer feldt-Jafa,b Zi6kte Van CreU1

de Stem | 1997 | | pagina 4