DE STEM Voorlopig geen verbod op piramide-spel Bakkeleien over het bijvoederen van vogels doet niet itenbinding Spelen in een piramide-spel: gouden bergen of klatergoud Provincie vraagt om rechtsvervolging Peuzelen bij de Graauwse Poort Schorsings verzoeken rond toltunnel kunnen veel geld gaan kosten 'U heeft voor zes gulden radioanderen voor een tientje9 bRTNIEUWS kort Burgemeesters kunnen alleen ingrijpen als de openbare orde wordt verstoord Vernielingen op kerkhof Zaamslag Brug bij Sas uren gestremd C1 Vertraging van bouw Dow-centrale dreigt 6Beloftes van Nuis moeten zwart-op-wit' Bomen moeten terug in Hoek en Clinge 5DAG 18 FEBRUARI 1997 ^3 sschakeld ie schaakvereniging SVWZV werd in ationaal schaakkampioenschap voor hakeld. Het verlies in de eerste wed- ikmat uit Apeldoorn werd ingecalcu 1-0-cijfers waarmee SVWZV verloor tegen Zukertort uit Amstelveen met uws-Vlaamse jeugdteam nog uitzicht ile te kwalificeren voor de finale. Dan tegen Vegtlust uit Maarssen winnen WZV vrij snel met verlies werd geron de weerbaarheid bij dat team en ver- fen met 3-1. Alleen Koen Leenhouts team van SVWZV bestond naast Koen ieweg, Maarten Prot, Sam Henry en de iii l\k kader I Middelburg eindigde op een eervolle I mds kampioenschap eerste klasse an- otpartij toe had De Bree uitzicht op de ;entrum. I igens niets meer in eigen hand en was I iloper Rob Boogaard uit Haarlem zou I Martin van Tillaart uit Doetinchem I irtij tegen Jo Vlot uit Bleskensgraaf in >oles), maar zag koploper Boogaard op ;n van Van Tillaart winnen. Kampioen piatchpunten en een algemeen gemid- ree finishte met 10 matchpunten, een )gste serie van 221 caramboles. Hij zet- kortste partij neer: 250 caramboles in in librestrijd >n de biljartvereniging CBC uit Clinge werd eervol derde in het gewestelijk libre van Zuid-Nederland, e moest Boogaert gedurende het gehe- nemen met een plaats op het tweede ;enberg. Omdat latere kampioen Zand- ial slechts één partij verloor kwam de eld voor de titel. Kampioen Zandboer ddelde van 4,97. Jo Boogaert eindigde algemeen gemiddelde van 5,95 en een oles. Marco van de Hout van VEG/ABV ;ste met vier matchpunten en een alge- an de leiding ite van de biljartvereniging HBC uit ronden ongeslagen het kampioenschap het district Walcheren en De Bevelan- niet uit het zicht van de naaste achter- Middelburg waar de gelijknamige bil- g van Jan Marijs voor de organisatie Westdorp staan ook nog in kansrijke lers staan al op minimaal vier match- ïogen als uitgeschakeld worden be- aan zaterdag 22 februari om 13.00 en 1 uur verder. De finale is op die slotdag enszand) 8 matchpunten, algemeen gemid- ïrie van 11 caramboles, 2. Peter Rijborz ,55-10, 3. Cees Westdorp (HBC) 5-1,12-6, 4. nst 's-Heerenhoek) 4-1,63-9, 5. Jo Lokker Rinus Hoogerland (Rehawe Vlissingen) 2- Avontuur Goes) 2-1,18-9, 8. Rocco Vader ('t '-11. n Eede aan kop de biljartvereniging Hof van Eede uit nval ondernomen op de koppositie van ompetitie voor jeugdteams. In de eigen Cede, won het thuis spelende team met e. erigens na die nederlaag door met de- uit Wemeldinge te winnen en behoudt ste plaats. Hof van Eede was goed op ienden uit Burgh-Haamstede zette dat e 7-0-zege neer. Het duel Onder Vrien- 33-9, 2. Zierikzee 29-13, 3. Onder Vrienden VW (Wemeldinge) 11-31. ol kippenhok had niet voor meer ka le jeugd van AZW in de bus die hen r waren de vijftig jeugdspelertjes van llers te gast bij Lokeren-Cercle Brug- kensluiter uit Brugge met 1-3 werd door Jaele n bij een etbal •rima Lok volle van ezet. eters -beke irvol- paai krij- e de i en le 17 im er en te nnen outer dwin ware n als m de ieten t om- •egel- een p de moei- n het nnog lat de 'ging. [wam bina- toller Davy illoos ir van ïeerd: het it tot Ge rechtigheid kwam niet lang daarna. Een gave voorzet van Ekakia werd door Koller, die eerder tot vermaak een onwillige vrijage met de hoekvlag had ge had, binnen gekopt: 1-1- Met de ze stand en geel voor Ekakia en Koller, leek de pauze gehaald te worden. Tot in de slotminuut van die eerste termijn Björn Renty plotseling vrij in mocht koppen. Cercle dus opnieuw op voorsprong: 1-2. Deze score had een zevental mi nuten na de thee omgebogen moeten worden tot 2-2. Helaas voor Lokeren knalde Marce Peeper in riante positie boog over. Meer kansen schiep L° - eren zich daarna niet meer. eer- cle verging het beter en is one ei regie van trainer Rudy Verkern pinck, die tijdens de winterstop de ontslagen trainer Tipovic op volgde, aan een ware inhaalrac bezig. De Bruggenaren bleven aanval zoeken en kregen daa door kansen. Temeer daaria eren-verdediger Stefaan B lens een matige dag had. Bon coach George Leekens, die op tribune toekeek, zal hem dus niet in de kandidatenlijstvoor rode duivels hebben opgenonv Lokeren, naarmate het duel v derde meer en meer getracteo' op striemende .fluitconcert mocht ondanks het sterker dende Cercle Brugge °P meer dan een nederlaag bh) hopen. Die 'utopie' werd rn 72e minuut teniet gedaan topschutter in het Belg1 voetbal Gabor Torma, die i rebound een kopbal van Simi via doelman De Schrijver zijn voeten kreeg en 1-3 he teren. De strijd was daarrne s streden. Zeeland ilM onze verslaggever Sluis - De ontspoorde rivaliteit tus sen twee piramide-spel-organisaties, afgelopen weekeinde in Sluis, leidt niet tot een definitief verbod deze bijeenkomsten in Zeeuws- Vlaanderen. Het spel is in ons land niet verboden, luidt de simpele ver- is de uitkomst van overleg gisteren lassen burgemeester Van Liere van Siuis-Aardenburg, politie en justitie. Afgelopen zaterdag gijzelden medewer kers van de ene piramide-spel-organisa- tie, Marketing Internationale, iemand van de concurrentie, die met Marketing Mondiale een paar honderd meter verder in een ander etablissement eenzelfde soort bijeenkomst had. Een definitief verbod op de bijeenkom sten is vooralsnog niet mogelijk. Het spel wordt namelijk in Nederland niet be schouwd als een kansspel. Dat betekent dat alleen de burgemeester bij verstoring van de openbare orde maatregelen kan nemen. Burgemeester Van Liere deed dat afgelopen weekeinde door de bijeenkom sten tijdelijk te verbieden. Zowel de burgemeester, het Openbaar Ministerie als de politie in Zeeuws- Vlaanderen blijft de gang van zaken rond de piramide-spelen op de voet vol gen. De maatschappelijke discussie daarom trent is momenteel in volle gang. On langs zijn in het parlement vragen ge steld aan de minister van justitie over het spel en de gevolgen ervan voor de deelnemers. De Bewakings- en Opspo- rings Brigade (BOB) van de rijkswacht in het Oost-Vlaamse Eeklo verzamelt mo menteel zoveel mogelijk informatie naar de organisatoren. Omdat het spel in Bel gië verboden is, zijn die uitgeweken naar tal van plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. De bijeenkomsten vinden weliswaar in Zeeuws-Vlaanderen plaats, de organisa ties ronselen hun deelnemers echter in België (en tegenwoordig ook Noord- Frankrijk). „Dat ronselen is een poging tot oplichting," aldus een woordvoerder van de BOB Eeklo. Volgens die woord voerder is het niet uitgesloten dat de rijkswacht binnenkort de organisatoren aanpakt. „Dat kan nu alle dagen gebeu ren," aldus de BOB-er. Ook de Neder landse fiscus bekijkt momenteel de mo gelijkheden om de (veelal Belgische) or- Van onze verslaggever Zaamslag - Onbekende van dalen hebben het afgelopen weekeinde vernielingen aan gericht op de algemene be graafplaats van Zaamslag. Een voorman van de gemeente lemeuzen ontdekte de vernielin- gisterochtend en deed on middellijk aangifte. De gemeente geeft de rechthebbenden van de getroffen graven bericht van de vernielingen en wat er nu verder gebeurt. Het schadebedrag is vol gens gemeentevoorlichter O. Vos- veld nog onbekend. De baldadigheden vonden plaats op het oude gedeelte van de alge mene begraafplaats, waar in de jaren tussen 1940 en 1950 mensen rijn begraven. Daar zijn vijf graf- n omver gegooid. Daarnaast rijn zeven graf omrandingen (ket tingen en hekjes) kapotgemaakt. Van onze verslaggever van Gent - De brug bij Sas van Gent over het Kanaal van Gent naar Terneuzen was gisteren uren gestremd. Het repareren van een pomp in het segbare deel van de brug réi zo tegen dat de brug om middernacht nog onbruikbaar was. precies drie minuten over te gistermiddag begaf een hy draulische pomp het tijdens het draaien van de brug aa kon de brug nog wel draaien, maar niet meer omhoog geduwd worden. Dat is nodig om de brug op dezelfde hoogte te brengen als het rijdek. Het is nog onduidelijk hoe dit mankement ontstaan is. "e technische dienst van Rijks waterstaat startte meteen met de fflging van de pomp, maar jet was al snel duidelijk dat deze ™s enkele uren zou duren. Keer °P keer moesten onderdelen te- rog naar een werkplaats om daar passend gemaakt te worden. He brug lag tijdens de werk zaamheden open voor de scheep- raart. Of en hoe laat de brug af gelopen nacht weer door verkeer ln gebruik kon worden genomen was bij het ter perse gaan van de ™nt niet bekend. Ganzen bij de Graauwse Poort krijgen extra voedsel. De Dierenbescherming vraagt Hulst niet om geld voor dit soort bijvoederen maar voor een bijdrage in de 1300 kilo graanvoer en 850 kilo vis- en vleesafval die andere noodlijdende vogels, in het buitengebied, deze winter hebben opgepeuzeld. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst en de afde ling Zeeuws-Vlaanderen van de Die renbescherming hebben het met el kaar aan de stok over het bijvoederen van watervogels. Aanleiding is de af wijzing van een verzoek aan de ge meente om financieel bij te dragen aan de bijvoerdercampagne die tijdens de strenge vorstperiode is gehouden. Omdat de vogels, en met name de watervo gels, het steeds moeilijker kregen riep de Vogelbescherming op om bij te voederen. Een oproep, die werd opgepikt door de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Dieren bescherming. Die moet de kas zien te vul len met contributies van leden, de op brengst van een collecte en de verkoop van kalenders. Te weinig om de voederkosten van tussen de 400 en 600 gulden per dag te kunnen behappen. Vandaar dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten werden aan geschreven om eenmalige financiële on dersteuning. Burgemeester en wethouders van Hulst lieten daarop weten dat zij de gemeente raad 'niet met een positief voorstel tot een malige subsidiëring zullen benaderen'. De reden daarvoor is 'dat wij zelf, op diverse plaatsen in onze gemeente, zorgen voor het bijvoederen van de (water)vogels'. Als de dierenbescherming het er niet mee eens was moest men maar een bezwaarschrift indienen, voegde het college er nog aan toe. Het gevolg was dat er vorige week prompt een bezwaarschrift bij het stad huis in de bus viel. Volgens de dierenbe scherming gaat het bijvoederen van de ge meente niet verder dan de half tamme een den en ganzen in de binnenvest en wat vij vertjes in de woonwijken. „Deze voedering wordt bovendien ondersteund door de burgerij ter plaatse. Reden waarom de die renbescherming niet in stadskernen voe dert." De wintervoedering waar de afde ling het over heeft, gebeurde op aangeven van de Vogelbescherming en betrof de wil de vogels die in de streek overwinteren. Groepjes die variëren van enkele duizen den tot zo'n 20.000 vogels. In de gemeente Hulst werd op zes plaatsen bijgevoerd, waarbij de noodlijdende vogels in totaal zo'n 1300 kilo graanvoer en 850 kilo vis- en vleesafval oppeuzelden. De Dierenbe scherming vraagt de gemeente Hulst dan ook het eerder genomen besluit te herzien. B en W hebben nog geen standpunt inge nomen over het bezwaarschrift. °°.r Harold de Puysseleijr Muis - De piramide-organisa- tles die in Zeeuws-Vlaanderen te'ef zijn, hebben inmiddels reenden Belgen, weten ver- en tot deelname aan het Ze voorspellen gouden 'en, maar een aantal deel- emers is in grote financiële eeilijkheden terechtgeko- en omdat de verwachtingen le'bewaarheid werden. Jj^e'gtehe organisatoren achter réenkomsten, die zelf steevast en van Multi-Level-Marke- iJten Woord 'piramide-spel' de mond nemen, zijn in ei- ,nand strafbaar. Daar is het P en het ronselen van kandida- v°or de bijeenkomsten in onze strafbaar. Ju e®ers die met lege handen te»» j en' staan machteloos ten2 7 orëanlsatoren. Die beho- ttert een select groepje dat van se» aan Meespeelt' tot de eni- wnra Werkelijk financieel wijzer "Jfen van het spel. Toch valt op- vaak niet te bewijzen. De ^nemers hebben immers wil- een f1 ,wetens gestoken in sno Gedupeerden kunnen danook hooguit een civiele proce dure tegen de organisaties achter de netwerken beginnen. Maar dan moeten ze achterhalen wie ze aan sprakelijk kunnen stellen. En dat stuit in de praktijk op problemen. Duizenden Vlamingen zijn onder tussen naar de bijeenkomsten in Zeeuws-Vlaanderen gelokt. Hét grote probleem van deelnemers is echter het vinden van nieuwe kandidaten. Volgens de Bewa kings- en Opsporings Brigade (BOB) in het Oost-Vlaamse Eeklo leidt deelname onvermijdelijk tot pijnlijke sociale situaties. Nieuwe kandidaten Zoveel bleek ook uit het relaas van een van die deelnemers, in een reportage die de Belgische com merciële televisiezender VTM on langs uitzond over het piramide spel. Het verhaal van een 50-jari- ge gepensioneerde spoorwerker uit Oost-Vlaanderen, was daarin een schrijnend voorbeeld hoe het deelnemers aan de MLM-bijeen- komsten kon vergaan. De neef van de spoorwegarbeider nodigde zijn oom uit mee te gaan naar een pira mide-bijeenkomst in de Vlaande- renhal in Sas van Gent. Hij legde 100.000 Belgische franks in om deel te nemen. Die deelname be stond erin dat hij minimaal drie tot vijf andere mensen bereid moest zien te vinden om eveneens dat bedrag in te leggen. Niemand gestrikt Maar na vier maanden was de spoorwerker daar nog altijd niet in geslaagd gevonden en moest hij de lening (5000 gulden) die hij af sloot om mee te kunnen doen ver der afbetalen. Hij kon bijna zijn elektriciteits- en telefoonrekenin gen niet meer betalen. En dat ter wijl hij er nog geen half jaar gele den nog van droomde zijn kinde ren een extraatje te geven uit de 'winst' die hem voorgespiegeld was door de organisatoren van het piramide-spel. Ook de neef kwam in de problemen nadat hij zich in het financiële avontuur had ge stort. Hij gaf eerder zijn pas ver worven baan als kok op om deel te kunnen nemen aan het spel. Maar z'n oom was helaas de enige die hij vervolgens wist te strikken tot deelname. Voor beiden was de bij eenkomst die ze meemaakten in derdaad op 'een dag die ze hun he le leven niet licht zullen vergeten'. De vlot van de tongriem gesneden, chique gecoiffeerde en duur ge klede vertegenwoordiger van Marketing Mondiale, die mensen op bijeenkomsten in restaurant De Sluyse Haven in Sluis zover probeerde te krijgen dat ze geld neertelden, bediende zich van der gelijke termen. De belofte van de 'Mondiale-manager' kreeg alleen een totaal andere lading. Jong stel Iets verstandiger was een jong Vlaams stel. Onder de kop 'Bijverdienste aan geboden' maakten zij in een van de grotere Belgische huis-aan- huis-bladen kennis met het feno meen. Het stel kon wel wat geld gebruiken en nam telefonisch contact op. Over de aard van de bijverdiensten kon over de tele foon niets gezegd worden. Een af spraak bij de adverteerder thuis werd gemaakt voor een nadere toelichting op de aangeboden bij verdiensten. Absoluut geen illega le praktijken, maar wat het pre cies was, werd niet duidelijk ge maakt. Als het stel dat wilde we ten, moesten ze maar eens mee gaan naar een bijeenkomst, in Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens een diner, kosten duizend frank per persoon, zou dan uit de doeken ge daan worden hoe de bijverdienste in elkaar stak. Geheimhouding De eerstvolgende zaterdagavond was het zover. De reis ging rich ting Sas van Gent, bleek het later. Daar een gezelschap van zeker honderd mensen. In eerste instan tie werd een voordracht gehou den, die overigens nog niets zei over hoe de bijverdienste tot stand kwam. Wel kreeg het stel een brief onder de neus geduwd die gete kend moest worden. Daarop stond dat absoluut niets naar buiten ge bracht mocht worden van hetgeen wat die avond zou worden verteld. Werd die geheimhoudingsplicht geschonden dan zouden alle nade lige financiële gevolgen hiervan voor de organisatie op het stel ver haald worden. Verdienen Eindelijk bij de derde of vierde voordracht kwam de aap uit de mouw toen een door vijf potige kleerkasten omringde man de zaak uiteenzette. Als het jonge stel 100.000 frank inlegde, mocht het meedoen. Bedoeling was dat zij minstens twee nieuwe gegadigden voor het spel aanbrachten, dan Dl DINSDAG 18 FEBRUARI 1997 ganisatoren van de bijeenkomsten in Zeeuws-Vlaanderen een aanslag op te leggen. „Wij inventariseren op dit mo ment welke vormen van piramide-spel er zijn en hoe die beoordeeld moeten wor den. Daarbij hebben we te maken met verschillende belastingwetten, zoals loon-, inkomsten- en kansspelbelasting. Over een paar maanden zal duidelijk zijn wat de fiscale aspecten van de verschil lende vormen van piramide-spel zijn," aldus een woordvoerster van de Directie Ondernemingen Noord van de belasting dienst uit Zwolle, de dienst zich met het onderzoek bezighoudt. Van onze verslaggever Middelburg - Er komt een provinciaal onderzoekje naar de vraag of in Zeeland de orthodox-gereformeerden worden gediscrimineerd door tv-heffingen op te nemen in de ver plichte omroepbijdrage. De SGP, de partij van de zwaar-gereformeerden, vindt van wel en houdt een motie achter de hand om op 14 maart in te dienen bij Provinciale Staten, zo liet het SGP-Statenlid Van Heukelom gis teren in een Statencommissie weten. Van Heukelom zegt dat zijn achterban via de omroepbijdrage gaat meebetalen aan regionale televisie, terwijl veel van die men sen geen televisie hebben omdat ze er principieel tegen zijn. Van Heukelom heeft daar eerder wel eens een punt van gemaakt, maar er is nooit antwoord op gekomen. Dat komt er nu wel. Gedeputeerde De Kok zal het laten uitzoe ken, en de SGP krijgt schriftelijk antwoord van GS. Maar volgens De Kok is er geen sprake van discriminatie en is het omgekeerde eigenlijk het geval. Het zit ingewikkeld in elkaar. De extra heffing op de omroepbijdrage bestaat uit een televisiehef fing en een radioheffing. Zeeland kent nu al het extra radio-tien tje, terwijl er straks misschien het extra tientje voor de regio televisie bijkomt. Mensen zonder televisie betalen momenteel drie gulden extra, waar andere Zeeuwen een tientje kwijt zijn aan de Zeeuwse radio, Straks, als de heffing van het Zeeuwse televisie tientje doorgaat, betalen de gereformeerde televisielozen daaraan drie gulden mee. En Van Heukelom vindt dat onrechtvaardig. Maar De Kok niet. „U moet het zo zien," zei De Kok tegen Van Heukelom, „Uw achterban heeft voor zes gulden radio, terwijl de andere Zeeuwen voor tien gulden radio hebben, u bent dus goed koper uit en dat noem ik geen discriminatie." Van onze verslaggever Middelburg - Twee bezwaarschriften van boeren uit Terneuzen tegen de toekomstige toltunnel kunnen de overheid veel geld gaan kosten en de bouw van de grote warmtekrachtcentrale bij Dow vertragen. Tenminste, wanneer de Raad van State de schorsingsverzoe- ken niet tijdig afhandelt. Gede puteerde Staten van Zeeland hebben daarom gisteren een brief naar de Raad van State ge- VERVOLG VAN VOORPAGINA De Kok zit in tijdnood, want elke maand dat Zeeland wacht met het besluit kost het 2,5 ton aan gemiste opbrengsten. Wat de Sta ten ook willen, is dat Nuis zwart op wit zijn beloftes aan Zeeland bevestigt. Vooral voor D66 is dat een voor waarde voor politieke steun. Het nieuwe Statenlid Van Veen liet daar geen twijfel over bestaan. Nu bestaan de beloftes alleen in de vorm van 'een telefoontje' sneerde Van Kollem van Groen Links. Politiek gezien is de kwestie overzichtelijk. Slaagt De Kok er in voor 14 maart met een oplos sing voor het geldprobleem te ko men en de beloftes van Nuis op papier aan de Staten te presente ren, dan kan Omroep Zeeland doorgaan met de plannen. Slaagt De Kok er evenwel niet in, dan wordt de komst van regio-tv in Zeeland politiek heel moeilijk, zo niet onhaalbaar. De WD heeft al bekend gemaakt dan tegen te zullen stemmen. Delta Anders is al tegen, de SGP ook. stuurd met daarin het verzoek om snelle afhandeling van die schorsingsverzoeken. De Raad van State kan dan later beslissen over de bezwaren zelf. Want de boeren hebben niet al leen bezwaar ingediend tegen het lokale bestemmingsplan, maar ook gevraagd om onmid dellijke schorsing van het al ge nomen besluit. En als dat gehonoreerd wordt door de Raad van State, loopt al les in het honderd. Bij de voorbereiding van de tun nel is wel rekening gehouden met de duur van procedures - er lopen er nu overigens 155 - maar het tijdschema is alleen haalbaar indien alle overheden binnen de wettelijke termijn de procedures afhandelen. Het is noodzakelijk, schrijven GS, om op korte termijn over te beschikken over een bestem mingsplan dat van kracht is. Dit omdat Delta Nutsbedrijven een bouwvergunning aanvraagt voor het verhogen van hoogspan ningsmasten. Zolang het be stemmingsplan niet van kracht is, kan de gemeente geen bouw vergunning verlenen. Het werk aan de masten moet voor 1 juli van dit jaar zijn voltooid omdat anders de ingebruikname van de DOW-centrale in gevaar komt. Delta heeft een energie-afname verplichting tegenover DOW. Vertraging zou het nutsbedrijf veel geld kosten. Los daarvan moet aannemer op tijd kunnen beginnen met zijn werk. Elke vertraging daarin kost de provincie en de rijksoverheid ook geld. was hun inleg eruit. Bij een derde zouden zij gaan verdienen. En als de door hen aangebrachte deelne mers op hun beurt weer nieuwe investeerders vonden zouden ook zij daar een deel van krijgen. Gou den bergen werden beloofd. Het jonge stel besloot dit niet te doen. De twee konden het geld niet bij elkaar brengen. Geen pro bleem, werd er gezegd vanuit de organisatie, dan sluit je gewoon een lening. Teken die overeen komst maar. Het stel zag dit niet zitten en verliet de zaal. Een illu sie en tweeduizend frank armer. Zij waren twee van de weinigen die de bewuste avond niet met de organisators van wat in de wan deling een piramide-spel heet, in zee gingen. Een medewerker van het OCMW (Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn, een soort sociale dienst, red.) in een van de Oost-Vlaamse gemeen ten heeft de onoirbare praktijken aan de kaak gesteld. Hij maakte net als de rijkswacht gewag van grote sociale problemen als gevolg van deelname aan het spel. „Hon derden mensen, waarvan sommi gen niks hadden, hebben meege daan en bezitten nu nog veel min der." Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland heeft justitie ingeschakeld met het verzoek twee Zeeuws-Vlaamse inwoners strafrechtelijk te vervolgen wegens overtredingen van de Boswet. In beide gevallen, in Clinge en Hoek, gaat het om het niet vol doen aan de herplantplicht na het kappen van bomen. De provincie ontdekte die overtredingen vorig jaar. „Mensen die een vergunning aanvragen voor het vellen van bo men, krijgen een herplantplicht. Daar moeten ze binnen drie jaar aan voldoen," zegt R. Steijn van de provinciale afdeling Landelijk Gebied en Water. „Die termijn is zowel bij de overtreder in Hoek als in Clinge geruime tijd verstre ken." Vandaar dat de provincie aangifte heeft gedaan bij justitie met het verzoek proces-verbaal op te ma ken. De overtreders wacht een boete. Ook zullen ze alsnog moe ten voldoen aan de plicht tot her beplanting. De provincie is sinds 1 januari belast met de uitvoering en handhaving van de Boswet. Ook de de controle naleving van regels uit de Natuurbescher mingswet ligt sindsdien op het bordje van de provincie. Die heeft de taken vorig jaar overgenomen van de Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw en Natuurbeheer. Het gaat hierbij om controle op nale ving van het verbod op aantasting van Staatsnatuurmonumenten. In de bossen wordt vooral gelet op il legale houtkap en naleving van de herplantplicht.

de Stem | 1997 | | pagina 11