DE STEM 1 Spoedoverleg over piramide-spelen J nipw 1.4S 1.99 Doodsbedreigingen en een gijzeling rond "een spelletje' IJZEN. Zonnebloem-gasten laten zich de mossels goed smaken Agenten pakken zes dronken bestuurders op Politie koopt grond voor bureau aan de Trageldam A5 fodaj/t ia- help mee burgemeester Van Liere van Sluis-Aardenburg bespreekt gijzeling vandaag met politie en OM itA" 3 12 5 5 0 Gewapende overval op winkel in Sluis Oostburger in 'Heb ik dat' op televisie 18.00 UUR x 55 Zeeland MAANDAG 17 FEBRUARI 1997 >iCi Ieen betaalbare vakantie, -itie te laten gaan. nformatie? f6) 560 20 60 ÜMÜ W* |Van onze verslaggever ais-Aardenburg - De gijzeling van ,q medewerker van een piramide- l-janisatie, afgelopen zaterdag, is loor burgemeester C. van Liere van Ijluis-Aardenburg aanleiding om I-indaag in spoedoverleg te treden I jet politie en Openbaar Ministerie. Ij'a de verwikkelingen van zaterdagmid- lljgbij de etablissementen De Dikke van taleen De Siuyse Haven aan de St. An- l-astraat, besloot Van Liere een nood- Ijaatregel voor één dag af te kondigen. Ijrmochten zaterdag geen piramide-spe- l'fE meer in Sluis plaatsvinden. Voor zondag was die maatregel niet van kracht, mits de openbare orde niet in het gedrang zou komen. Zo'n vijftig Belgen en Fransen namen gistermiddag dan ook gewoon deel aan het Multi-Level-Marketing, een variant op het piramide-spel, in De Siuyse Ha ven. Daar zijn volgens politievoorlichter J. van Mourick geen onregelmatigheden gebeurd. Van Liere vindt de aanwezigheid van de Belgische organisaties in zijn gemeente op zijn zachtst gezegd 'niet goed' voor het imago van Sluis. „Maar de vraag is of er juridische instrumenten zijn om ze te verbieden. Het spel is nu eenmaal niet verboden in Nederland. Het gaat om be sloten clubs die niet over een vergunning van de gemeente hoeven te beschikken," aldus Van Liere die zowel zaterdagmid dag als gisteren in de St. Annastraat poolshoogte heeft genomen. „Wat ik be grepen heb, is dat het om twee verschil lende spelen gaat. Dat is iets wat we gaan uitzoeken." Eerdere problemen hebben zich in Sluis volgens Van Liere niet voorgedaan. „Op wat klachten van bewoners over geluids- en verkeersoverlast na." Elders in Zeeuws-Vlaanderen heeft de aanwezig heid van piramide-clubs wel al voor pro blemen gezorgd. Vorig jaar mei vond in een zaal van restaurant Au Port in Phi lippine een gewapende overval plaats tijdens een piramide-bijeenkomst, waar bij een groot geldbedrag werd buitge maakt. Belgische politiediensten zinnen al lan ger op mogelijkheden om de organisato ren van het piramide-spel aan te pakken. In tegenstelling tot in Nederland, zijn de bijeenkomsten in België echter verbo den. De organisatoren ronselen daar evenwel veel deelnemers voor de bijeen komsten. De piramide-bijeenkomsten vinden wat Zeeuws-Vlaanderen betreft behalve in Sluis, ook plaats in IJzendij- ke, Sas van Gent, Sluiskil en Philippine. In Hulst hebben de piramide-clubs on langs eveneens enkele bijeenkomsten ge houden. De piramide-organisaties hebben inmid dels duizenden mensen, vooral Belgen, weten te verleiden tot een financiële ver bintenis. Vermeende slachtoffers kunnen veelal niets uitrichten tegen de organisa toren. Oplichting valt vaak niet te bewij zen, want men heeft willens en wetens geld gestoken in een spel. De gedupeer den kunnen hooguit een civiele procedu re tegen de organisaties achter de net werken beginnen, maar dan moeten ze wel zien te achterhalen wie ze aanspra kelijk kunnen stellen. oor Gerlach Hochstenbach luis - Dat hij de afgelopen |iaanden enkele malen met de 1 is bedreigd, is tot daar luntoe. Maar de gijzeling van lijn 32-jarige medewerker H. eys, afgelopen zaterdag in is, doet directeur J. van priel van Marketing Mondiale Ijasecht in woede uitbarsten. |[yen na half vijf zaterdagmid- arriveert een koppel uit ssel bij het hotel aan de St. Jtaastraat. Ze zijn een week- idje in Sluis, logeren sinds vrij- igavond in De Dikke van Dale lahebben net een strandwande- |l«gemaakt. Ze willen douchen |rr, daarna dineren. Maar voorlo pig komen ze het hotel niet in. |:it gebouw is door politie en parechaussee hermetisch afge- poten. Toch mag de Belgische past onder begeleiding van een even naar zijn kamer, pant daar liggen zijn medica- leaiten en die heeft hij dringend ■Ég omdat hij-aan suikerziekte m lijn vrouw vertelt dat ze 's mor- lusbij het ontbijt 'mensen met Ifote valiezen' had gezien. Vol- ging het onder ande- |ia om Italianen, iemand uit i en een Franstalig koppel. liepen maar op en neer, wa ls druk aan het bellen, ze voel- pzich heel belangrijk. Op de 'e etage hadden ze een zaal urd," weet ze te vertellen. pHet waren van die typische s," voegt ze er aan toe. lOgelvrije vesten «d half drie krijgt de politie laterdag melding van een gijze- |»j. Volgens politievoorlichter Ij «m Mourick van een opletten- |i omstander. p? politie dirigeert met spoed luim twintig agenten richting P«is. Niet wetende wat hen par te wachten staat, hebben de ■futen uit voorzorg hun kogel- ►je vesten aangetrokken. Van- la de straat lijkt het in het hotel g. 117.00 uur wordt een ver lachte in een politieauto afge- l'ierd. Even later vertrekt de po- fjic naar café-restaurant De Haven - thuisbasis van ""heting Mondiale - voor ver- Ionderzoek en verhoor van Fgelijk betrokkenen. F'baatster D. Gallo-Ghijselink If De Dikke van Dale weet niet l'ue wel doorgaat met het toela- I® van de piramide-organisatie fhaar hotel. „Hoewel ik nog fDit problemen heb gehad. De- Politie doorzoekt achter café-restaurant De Siuyse Haven - de thuisbasis van Marketing Mondiale - de wagens van medewerkers van deze piramide-organisatie. ze week willen we in ieder geval een gesprek met de burgemees ter." Sinds vorig jaar mei strij ken de piramide-spelers regel matig in De Dikke van Dale neer. „Maar alleen als ze niet in het Mauritshof in IJzendijke te recht kunnen." Voorlichter Van Mourick wil te gen half zes de pers even te woord staan. Dan blijkt waarom de twee piramide-organisaties 'mot' met elkaar hebben. De een gunt het licht niet in de ogen van de ander, gezien de dikke win sten die in het piramide-wereld je te verdienen zijn. Daar komt het op neer. Dan ook wordt dui delijk dat de politie in De Dikke van Dale vooral als bemiddelaar tussen beide ondernemingen heeft opgetreden. Onbewogen Even later nodigt algemeen di recteur J. van Briel van Marke ting Mondiale het journaille uit voor zijn verslag van de gebeur tenissen van die middag. De ge gijzelde medewerker H. Claeys zit schijnbaar onbewogen naast hem. Óndanks de spannende uren in De Dikke van Dale zegt hij zich niet echt bedreigd te hebben gevoeld. Daarentegen doet Van Briel, afkomstig uit het Belgisch-Limburgse Sint-Trui den, zich voor alsof hem het grootste onrecht van de wereld is aangedaan. Sinds 1 september is hij met zijn Multi-Level-Marke ting systeem neergestreken in De Siuyse Haven, waar vier keer per week een bijeenkomst wordt ge houden. Voornamelijk Belgen en Fransen komen er op af. Kettingbrief Het piramide-spel is een soort financiële kettingbrief. De deel nemers leggen een bedrag van duizenden guldens in. Ze kun nen dat geld volgens sommigen dubbel en dwars terugverdienen als ze erin slagen andere deelne mers voor de bijeenkomsten te werven die eenzelfde bedrag in leggen. Als dat veelvuldig lukt kunnen ze veel geld verdienen, maar wie in het onderste deel van de piramide 'blijft hangen' loopt kans als verliezer uit de strijd te komen. Voorheen was Van Briel werk zaam voor concurrent Marketing Internationale, de piramide-or ganisatie die tweehonderd meter verderop De Dikke van Dale als fS WM meen recteur van Briel (rechts) van Marketing Mondiale vertelt zijn verhaal van de L afgelopen zaterdag. Naast hem de naar De Dikke van Dale ontvoerde medewer- I claeys. Van onze verslaggever Terneuzen/Hulst - De politie heeft afgelopen weekend zes Zeeuws-Vlaamse automobilisten van de weg gehaald die dronken achter het stuur zaten. In Hulst was het drie keer raak. Een 29-jarige Hulst enaar mocht zijn rijbewijs in leveren nadat hij op de Grote Markt was betrapt. Hij moest mee naar het bureau omdat de blaasproef mislukte. De man kreeg een rijverbod van twaalf uur. Een 28-jarige inwoner van Zelzate werd eveneens op de Grote Markt met een slok te veel op, in zijn biezen gepakt. Hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. Vervolgens was het raak op de Tivoliweg waar een 38-jarige inwoner van Kloosterzande de pineut was. In Axel viel het rijgedrag van een 53-jarige inwoner van die plaats op. Hij is aangehouden op de Nassaustraat. De man reed langzaam en had de hele weg nodig. In de Guido Gezellelaan in Terneuzen hield de politie een 36-jarige beschonken bestuur der aan. Ook hij moest zijn ro ze papiertje inleveren. In Zaamslag tenslotte viel een 29-jarige man uit Klooster zande op door zijn rijgedrag. Hij reed slingerend en met groot licht over de Veerstraat. Hij bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken en moest zijn rijbewijs inleveren. Voorts kreeg hij een rijvérbod van zeven uur. domicilie heeft. Van Briel zegt bij Marketing Internationale te zijn weg gegaan omdat die orga nisatie vooral ten doel heeft mensen geld uit de portemonnee te kloppen. Nee, wat hij doet, is geen piramide-spel. „Dat spel heeft veel te veel gedupeerden tot gevolg. Bij ons krijgt ieder een zeer goede begeleiding en scholing," aldus Van Briel. Hoe veel hij zelf verdient, wil hij niet zeggen. „Dat weet ik niet, dat moet u aan mijn boekhouder vragen." Ook zijn medewerker Kristof Lassaut probeert even later met veel overtuigingskracht het in zijn ogen succesvolle Multi-Le vel-Marketing systeem uit de doeken te doen. „Wat piramide organisatoren doen, is massa- brainstorming," vindt Lassaut. „Bij ons worden deelnemers veel beter begeleid. Een aanmel dingsformulier van een stempel aar zullen we kapot scheuren. Bovendien wordt bij de pirami de-spelen niet gekeken naar een maximum-aantal klanten dat een deelnemer inbrengt. Bij ons wel. Wie meedoet (6200 gulden inleg, GH) kan in eerste instan tie maximaal drie klanten bin nenbrengen. Eerst worden die personen geholpen voordat je verder mag in het systeem." Doodsbedreiging Sinds Van Briel voor zichzelf be gonnen is, zegt hij enkele keren met de dood te zijn bedreigd. „De rijkswacht heeft bij mij thuis gezegd dat ik zeer voor zichtig moest zijn met mijn le ven." De vette winsten die met de spe len gemoeid zijn mogen dan niet gering zijn, de risico's zijn dat dus evenmin. Toch is organisator Van Briel niet van plan ermee op te houden. Gisteren heeft in De Siuyse Haven gewoon weer een bijeenkomst voor vijftig Belgen en Fransen plaatsgevonden. Omdat in België piramide-spe len verboden zijn, wijken de or ganisatoren uit naar Nederland se grensplaatsen. Noodgedwon gen vindt Van Briel, want hij wil niets liever dan in eigen land opereren. Vandaar dat hij zater dag aankondigde in gesprek te willen gaan met de Belgische mi nisters van Financiën en Justi tie. „Omdat ik vind dat het spel ook in België mogelijk moet zijn. Met een rechtstreekse controle van Justitie, waarbij desnoods de Belgische Belastinginspectie (BBI) wordt ingezet die dan pre cies kan zien hoe de geldstromen lopen." Van onze verslaggever Oostburg - Het Oostburgse gemeentebestuur is met de politie Zeeland tot overeenstemming gekomen over de verkoop van een lap grond voor nieuwbouw van een politiebureau aan de Trageldam. De politie heeft eigenlijk voldoende aan een perceel grond van 2000 vierkante meter. De beoogde locatie aan de Trageldam is bijna 800 vierkante meter groter, zodat er grond voor de bouw van een woning overbleef. Daar was het college niet zo gelukkig mee. Overleg met de politie volgde. Het korps was in eerste instantie niet bereid tot aan koop van het hele perceel. Uiteindelijk is de politie toch overstag ge gaan. Omdat Oostburg het nieuwe bureau per se aan Trageldam wil, was het college bereid in te stemmen met het lagere bod van de politie. Dat houdt in dat de politie het perceel mag kopen voor 300.000 gulden. De commissie Openbare Werken buigt zich woensdag 26 februari over het B en W-voorstel. Van onze correspondent Terneuzen - Hondertachtig gasten en vrijwilligers van de Zon nebloem afdeling Groot-Terneuzen deden zich zaterdag te goed aan een mosselmaaltijd. foto's camile schelstraete Politie-overleg in kogelvrije vesten op het terrein van hotel De Dikke van Dale in Sluis. De gasten arriveerden om half drie en werden ondermeer ge bracht door de leden van de Lions en de Rotary. Mensen die afhan kelijk waren van Taxicom kwa men later dan gepland. „Jammer voor de gasten die al ruim van te voren klaar zitten voor hun middagje uit en onze or ganisatie. We zullen contact opne men met Taxicom om de zaken beter af te stemmen," aldus voor zitter V. van der Laan van de Zon nebloem. In haar openingswoord maakte zij het nieuw jaarprogramma be kend. Naast de vaste programma onderdelen zoals de paasviering op 22 maart, de sinterklaas- en kerstviering maken de gasten ook dit jaar weer een uitstapje. Dit maal naar het Dolfinarium van Brugge. De nationale ziekendag op 13 sep tember krijgt een andere invul ling. Dit jaar is gekozen voor een gezellig middag voor de gasten in plaats van een kerkdienst in de Opstandingskerk. „De bodem van Van onze verslaggeefster Sluis - Een winkel aan de Plompe Toren in Sluis is zon dagavond, net na sluitings tijd, overvallen. Een gewa pende man bedreigde het per soneel. Hij nam geld mee uit de kassa. De overval vond gisteren rond 18.05 uur plaats. De overvaller meldde zich aan de net gesloten winkeldeur. Hij gebaarde en zei dat hij iets was vergeten. De man had even tevoren in de winkel iets gekocht. Omdat zijn verhaal aannemelijk was werd hij bin nengelaten. Een personeelslid opende de deur en werd bedreigd met een vuist vuurwapen. Daarbij eiste de da der geld uit de kassa. Dat kreeg de man. De overvaller is te voet weggeaan. Hij is weggelopen in de richting van de molen van Sluis. De politie heeft buiten het perso neel van de winkel nog geen ge tuigen van de overval gehoord. Het personeel heeft wel een sig nalement van de dader kunnen geven. de kas is inmiddels in zicht. We proberen de eigen bijdrage van de leden zo laag mogelijk te houden. Daarom zullen we bedrijven be naderen voor een bijdrage en hou den we in mei een grote leden werfactie," aldus Van der Laan. Van onze verslaggever Oostburg - Oostburger Erwin Wieme uit Oost burg zal vrijdag 17 no vember 1995 nooit verge ten. Wat hij die dag mee maakte, is binnenkort in een reconstructie te zien in het RTL4-programma 'Heb ik dat'. Wieme: „Ik had een ongeluk gehad en bracht mijn be schadigde auto die morgen naar de garage in Aarden burg. Daar kreeg ik een leen- auto, een witte Jetta. Vervol gens ging ik naar het zieken huis in Oostburg om foto's van mijn nek te laten mak en. Daar kreeg ik een halskraag. Ik liep met een mede-patiënt naar buiten, naar het par keerterrein. Druk pratend stapte ik in de auto. Onder weg naar huis miste ik de au topapieren. Ik dacht, die zijn gestolen, dan eerst maar te rug naar de garage. Daar be gonnen ze te lachen. Zal wel om die halskraag zijn, maar nee, wat bleek: ik was op het parkeerterrein bij het zie kenhuis in een andere Jetta gestapt. Die naast mijn leen- auto stond. De sleutel paste namelijk ook op die auto en in het contactslot. Toen naar de politie, die was inmiddels gealarmeerd door de eige naar van de Jetta. Ze waren overal aan het zoeken." Afgelopen vrijdag maakte RTL in Oostburg en Aarden burg opnames voor het pro gramma 'Heb ik dat', waarin Wieme's verhaal nauwkeurig gereconstrueerd wordt. Hoogstwaarschijnlijk zijn de opnames te zien op zaterdag avond 22 februari, anders een week later, op zaterdag 1 maart.

de Stem | 1997 | | pagina 7