Steun voor satelliet Schiphol Het 4uur van de waarheid' voor Trudy J. GOED KOOP Heeft u vragen over de veiligheid van vlees? 06-0036 m V? Belastingmeevaller '96 op 4,7 miljard gulden PvdA-congres verliest zijn scherpe tanden DESTEM BINNENLAND A3 'Filiaal' moet groei opvangen Gouden feest eindigt in een drama Overspannen man veroorzaakt chemische reactie VEREDELD WIT OF TARWE Kunstgebit komt weer terug in ziekenfonds 7 FEBRUARI 1997 A2 MAANDAG 17 FEBRUARI 1997 ot-Brittannië en letland- andagochtend in Engeland s op wat zon. Verder be lkt, een harde tot stormach- wind, en perioden met re Dinsdag later op de dag aringen en een enkele bui gelijk met hagel of onweer' ddagtemperatuur tussen 8 12 graden. lgië en Luxemburg: Maan g eerst nog regen, later op de g enkele opklaringen. Dins- g vooral in de ochtend veel en, daarna droger en mis- 'en een opklaring. Middag- peratuur 9 graden, oord- en Midden-Frankrijk- aandag wat regen of motre- n, maar in het westen ook n. Tegen de avond vanuit het sten opnieuw enige tijd re- n. Langs de kust een harde 'nd. Dinsdagmiddag .droger af en toe zon. Middagtempe- tuur tussen 9 en 12 graden. id-Frankrijk: Maandag af en e zon en meest droog. Dins- g vanuit het westen bewolkt enige regen. Middagtempe- tuur omstreeks 14 graden, rtugal: Maandag vrij zonnig droog. Dinsdag zonnige pe- 'oden, maar ook wolkenvelden kans op wat regen. Maxima an 13 graden in het noorden 118 in het zuiden, panje: Perioden met zon, aar in het noorden en oosten ok enkele wolkenvelden, insdag vanuit het noordwes- n opnieuw wolkenvelden en ngs de Golf van Biskaje af en oe regen. Maxima variërend an 13 graden in het noorden ot 20 in het zuiden, allorca en Ibiza: Flinke zon- ige perioden, maar ook een aar wolkenvelden.Middag- emperatuur 17 graden, talië: Maandag droog en gere- eld zon. In de loop van de iddag in het noordwesten eer wolken. Dinsdag zonnige erioden. Later op de dag in et noorden kans op regen, iddagtemperatuur uiteenlo- end van 8 graden in het noor- en tot 14 in het zuiden. Duitsland: Maandag vanuit het westen wolkenvelden en af en toe regen, boven 1000 meter sneeuw. Later op de dag in de westelijke helft droog en moge lijk wat zon. Dinsdag bewolkt en enige tijd regen, opnieuw sneeuwvalgrens rond 1000 me ter. Middagtemperatuur maandag 4 tot 8 graden, dins dag op veel plaatsen 10. Zwitserland: Maandag wol kenvelden en af en toe sneeuw. Dinsdag meer sneeuw, met na me aan de noord- en westzijde van Alpen. Tussen 800 en 1000 meter gaat de sneeuw over in regen. Temperatuur op 2000 meter -5 graden, temperatuur in het dal rond 6 graden. Oostenrijk: Maandag wolken velden en mogelijk wat regen of sneeuw. Dinsdag eerst wei nig verandering. Later op de dag vanuit het westen perioden met sneeuw, beneden 600 me ter overgaand in regen. Tempe ratuur op 2000 meter -7 gra den, in het laagland oplopend tot 4 graden. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Kaaiman: 7. winkel dieven; 10. slokop; 11. Margriet; 12- stranddieven; 14. reveil; 16. wasbe ren; 17. weermacht; 19. roggebrood; 20. ontstemd. Vertikaal: 1. Naaktkarper; 2. Mis lopen; 3. Baliemedewerkers; 5. violis ten; 6. knor; 8. verzetshaarden; 9. storing; 13. ere; 15. leergang; 18- hoofd. eJFS jaasuad 's>|u!| ujjb 'sap 'euiep ueA jeeH «onze Haagse redactie pen Haag - De belastingmee- ,alier over 1996 komt defini- nef uit op 4,7 miljard gulden. Slechts 2,3 miljard van dat bedrag is structureel, zo heeft het ministerie van Financiën fastgesteld. »ct restant van de meevaller tornt niet ieder jaar terug en mag jaarom volgens Financiën niet worden gebruikt voor de 'extraa tjes' waar de Tweede Kamer het kabinet om heeft gevraagd, zoals een spaarfonds voor de aow. Deze 2,4 miljard kan slechts op twee manieren worden ingezet: voor verlaging van het financie ringstekort öf als compensatie voor gelijktijdige tegenvallers in 1996. Zo'n tegenvaller was er bij voorbeeld bij de sociale fondsen, waaruit onder andere AOW, WAO en WW worden betaald. Dat er een forse belastingmeeval ler over vorig jaar is, werd in ja nuari al hekend. Het bedrag werd toen nog geschat op 4,6 miljard. In hoeverre de meevaller structu reel is, was tot dusver niet duide lijk. De regeringsfracties in de Tweede Kamer hebben het geld op papier al min of meer uitgege ven. PvdA, WD en D66 willen ongeveer 2 miljard gebruiken om het spaarfonds te vormen waar mee in de toekomst de stijgende aow-lasten kunnen worden be taald. Daarnaast willen WD en D66 0,8 miljard uittrekken voor een verlaging van het tarief in de eerste belastingschijf. De PvdA voelt daar minder voor. Deze partij wil vooral extra geld voor de gezondheidszorg, de minima, het onderwijs en voor het schep pen van werk voor laaggeschool den. Of al deze wensen vervuld kunnen worden, is dus zeer de vraag. Vorige week lekte uit dat er volgens het Centraal Planbu reau een tegenvaller is bij de so ciale fondsen van 4,6 miljard. Het kabinet zoekt nog uit waar deze tegenvaller vandaan komt. (an onze Haagse redactie Den Haag - Regeringspartij D66 is positief over het idee van een satelliet van Schiphol, die de groei van de luchtvaart in Ne derland zou moeten opvangen. Groot voordeel is volgens D66 dat banen op Schiphol die nu voor veel geluidsoverlast zorgen, nojelijk kunnen worden geslo ten. Ook de WD en de grootste opp- positiepartij CDA voelen wel vooreen 'Schiphol-filiaal'zij het m andere redenen. Deze fracties zijn bang dat de bouw van een tweede nationale luchthaven - een andere moge lijkheid om het extra vliegver- ieerop te vangen - ten koste van de 'mainport' Schiphol gaat. Aanleg van een satelliet met slechts enkele losse banen zou dat voorkomen. Git een uitgelekte notitie blijkt dat ambtenaren van de ministe ries van Verkeer en Waterstaat, ÏR0M en Economische Zaken Hengelo (anp) - Een zevenja rig meisje is zaterdag in het Gelderse Hengelo overreden door een touringcar en om het leven gekomen. Haar ne genjarige neefje is met zware verwondingen in een zieken huis in Doetinchem opgeno men. De kinderen kwamen onder een bus terecht, die werd bestuurd door een oom. Het drama gebeurde op het erf van een minicamping, waar een familie uit Urk een 50-jarig huwelijksfeest' had Toen de oom met de bus het erf op reed om de gasten op te halen voor de terugreis, stormden de kinderen de kantine uit om een mooi plaatsje in de touringcar te bemachtigen. Enkelen kwa men daardoor ten val. De twee slachtoffertjes werden daarop overreden door het rechterachterwiel van de bus. een voorkeur hebben voor zo'n Schiphol-satelliet. In het stuk worden drie mogelijke locaties genoemd: een eiland in de Noordzee, het Markermeer of Flevoland. Voorwaarde is wel dat er een zeer snelle, exclusieve ver binding komt met Schiphol. De notitie is geschreven in op dracht van het kabinet, dat mo gelijk komende vrijdag al met een eigen 'perspectievennota' naar buiten komt. Daarop moet een maatschappelijke discussie vol gen over de toekomst van de luchtvaart in ons land. Het kabi net heeft daarvoor vier maanden uitgetrokken. In 1998 worden er knopen doorgehakt. GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller reageerde afgelopen weekeinde teleurgesteld op het ambtelijke stuk. Rosenmöller mist in de uitgelekte gegevens een optie die uitgaat van een af remming van de groei van de luchtvaart. „Als het kabinet deze nota zo overneemt, dan wil ik onmiddel lijk een debat met het kabinet. Bovendien vraag ik me af of Mi lieuminister De Boer hiermee kan leven," aldus Rosenmöller. De Boer wilde die vraag zaterdag op het PvdA-congres niet beant woorden. Zij stelde met nadruk dat er nog geen definitief stuk ligt voor behandeling in de mi nisterraad. De grote uitdaging is volgens de minister om de groei van het luchtverkeer te combineren met een daling van de milieubelas ting. „Dat is duivels moeilijk, maar niet absoluut onmogelijk," aldus De Boer. Afgelopen weekend werd bekend dat Schiphol, dat op korte ter mijn al tegen zijn milieugrenzen dreigt aan te lopen, erover denkt om vanaf 1998 kortere vluchten te gaan weren. Daarbij gaat het om nieuwe vluchten naar bij voorbeeld Brussel en Parijs, plaatsen die met de aanleg van de HSL ook per trein snel bereik baar worden. De vraag is echter of zo'n maatregel niet stuit op ju ridische bezwaren vanuit 'Brus sel'. Karin Adelmund geeft het PvdA-congres een pep-talk nadat ze tot partijvoorzitter is gekozen. Door Paul Kokke Den Haag - PvdA-fractievoorzitter Jac ques Wallage durfde het woord einde lijk weer eens in de mond te nemen. „Er is behoefte aan een renaissance van de maakbaarheid," sprak hij afgelopen vrijdag op het congres van zijn partij. Dit woord, dat twintig jaar geleden stond voor tal van socialistische idealen, is niet langer tahoe bij de PvdA. Maakbaarheid van de samenleving als symbool voor het herwonnen zelfvertrouwen, bij de grootste regeringspartij. Naarmate het succes van het kabinet-Kok vordert, neemt dat zelfvertrouwen gestaag toe. En dat was op het PvdA-congres goed te merken. Alleen al het idee om bij de verkie zingen van mei volgend jaar als grootste partij uit de bus te komen, inclusief een fik se zetelwinst, bezorgde menig sociaal-de mocratische congresganger pretlichtjes in de ogen. Maar tegelijkertijd overheerste de angst: voor zelfgenoegzaamheid én voor radicale uitspraken. Bijvoorbeeld over de hoogte van de sociale uitkeringen. Want wat heeft het congres afgelopen vrij dag en zaterdag dan wel bereikt? Het be langrijkste wapenfeit was het aannemen van een motie om de koopkracht van men sen die langdurig op het minimum-niveau zitten, geleidelijk te verhogen. Prima, vond PvdA-fractieleider Wallage. Maar hij ver bond er meteen een stringente voorwaarde aan. Het mag het werkgelegenheidsbeleid van het kabinet niet doorkruisen. Daarmee voorkwam hij een mogelijk con flict tussen het congres en PvdA-minister Melkert van Sociale Zaken. Melkert is abso luut geen voorstander van het verhogen van de bijstandsuitkeringen. Volgens de minister zou een dergelijke ver hoging de prikkel hij de minima wegnemen om toch vooral te proberen aan de slag te komen. „We mogen niet in de val van ge makkelijke oplossingen stappen," waar schuwde hij op het congres. Hoe vervelend dat ook moge zijn voor diege nen die waarschijnlijk nooit meer aan de bak komen. Die blijven ook bij de PvdA ver oordeeld tot een kommervol bestaan. Hooguit kunnen ze bij een nieuwe strenge winter opnieuw rekenen op een koudetoe- slag en wordt in de marge iets gedaan aan de huursubsidie. PvdA-leider Wim Kok mocht op het congres trots aankondigen dat ook per 1 juli de hoogte van de sociale uitkeringen wordt ge koppeld aan de lonen, maar dat is weinig meer dan een formaliteit. Het kabinet is daar immers wettelijk toe verplicht, gezien de dalende werkloosheid. Het congres, dat zijn scherpe tanden had thuis gelaten, vond het allemaal prachtig. Net als de voorstellen van het partijbestuur om de sociale zekerheid te moderniseren en de AOW veilig te stellen. Het werd Kok, de nieuwe voorzitter Karin Adelmund noch Wallage lastig gemaakt. De partij sloot de rijen in volstrekte eensge zindheid, zich niet realiserend dat zij wel eens links en rechts gepasseerd zou kunnen worden door CDA en VVD. Want het was geen toeval dat een CDA- werkgroep daags voor het PvdA-congres pieitte voor het verhogen van de bijstands uitkeringen met tien procent. En evenmin was het toeval dat de WD afge lopen zaterdag, opnieuw een oude koe uit de sloot haalde: belastingverlaging voor ieder een. De PvdA dreigt steeds meer uit het oog te verliezen wat haar bestaansrecht is, name lijk het opkomen voor diegenen in de sa menleving die dat zelf niet kunnen. De partij richt zich steeds meer op de mid dengroep die eleétoraal het meest interes sant is. Want daar kan de slag met de WD en het CDA worden gewonnen. Zo is de stemming bij de PvdA nu. De partij heeft iets van haar zelfvertrouwen herwon nen, maar durft de grote roerganger Kok niet voor de voeten te lopen. De tegen draadsheid waar oud-partijvoorzitter Felix Rottenberg jarenlang voor gepleit heeft, lijkt nu al te zijn vervangen door pragmatis me en realisme. De nieuwe partijvoorzitter Karin Adel mund, die zich op het congres met haar pep talk en gymnastiekoefeningen ontpopte als een vrouwelijke tegenhanger van Emile Ra telband, wil van de PvdA een partij van de hoop maken. 'Wonen, werken, liefhebben', is haar credo. Maar de mensen die uitzichtsloos aan de on derkant van de samenleving vertoeven, zon der werk en in slechte woningen, weten nog steeds niet waar ze bij de PvdA op mogen hopen. Laat staan hoe ze die partij kunnen liefhebben. Door Wippel Houben Breda - Woensdag en donder- behandelt de Bredase rechtbank de strafzaak tegen 28-jarige Trudy J., die er- van wordt verdacht dat zij op Woensdagmiddag 24 april '996 de drie jaar oude Robin %ers heeft gedood. Op 2 mei arresteerde de politie de «8-jarige overbuurvrouw. Trudy legde in de maanden daarna ren groot aantal afwijkende ver- waringen af. Daarin beschuldig- dj diverse mensen van betrok kenheid aan de ontvoering en «oordop Robin. fi zadelde politie en justitie zo doende op met een enorme hoe- reelheid werk en haalde vele ke ren de publiciteit. Een aantal van door haar beschuldigden heeft «aanden in de cel doorgebracht, en van hen kreeg daar haar eer ste kind. J?P 'd augustus bekende J. voor e eerste keer dat zij Robin door erstikking om het leven heeft Zij was alleen toen zij deed. Die bekentenis heeft zij diverse verhoren daarna her- d en ook tijdens de recon- fnctie op io september. P11 oktober zei de vrouw in de j tszaal dat zij niets heeft ge- aan. ze had bekend om 'rust te e,eren J- kwam toen met haar dvwhaal dat haar ex-vriend het overbuurmeisje had ontvoerd en naar Leen van W. in j laud gebracht. De peuter ,J "aar seksueel misbruikt en ?ezke week moet de Bredase Tl .nk zich een beeld vormen over de vraag welke verklaring van Trudy J. de meeste betrouw bare is. Het staat vast dat de vrouw vanaf het begin van de vermissing van Robin Bogers dingen heeft gezegd die aantoon baar onjuist zijn. Uit het zeer uitgebreide en gede gen politieonderzoek is ook ge bleken dat beweringen over de betrokkenheid van anderen niet waar zijn. Officier van justitie mr. Cees van Spierenburg zal deze leugens ze ker gebruiken in zijn opsomming van wettige bewijsmiddelen en ook voor de overtuiging, het an dere bestanddeel dat aangetoond moet zijn wil iemand veroordeeld kunnen worden. Zijn conclusie zal zijn dat J. schuldig is aan doodslag op Robin. De officier heeft voor het bewijs ook de aangifte van de vermis sing, telefoontaps, de bekentenis sen van de Bredase verdachte, het schoentje met een deel van een voetje van Robin dat tijdens een enorme zoekactie op 5 mei op de regionale vuilstortplaats in Ze venbergen is gevonden, het DNA- onderzoek dat het voetje inder daad van deze peuter is en de of ficiële overlijdensverklaring van Robin van 9 september door de rechtbank in Den Haag. Die is mede afgegeven op basis van de bekentenissen van J. Verder heeft de officier de op vi deoband vastgelegde reconstruc tie. Daarin geeft J. zelf aan wat er op 24 april rond de middag in haar woning is gebeurd. De reconstructie zal in de rechts zaal getoond worden, evenals de videoband van het zeer omstre den hypnoseverhoor van enkele weken geleden en nog meer vi- De zoektocht naar het stoffelijk overschot van Robin Bogers op de regionale vuilstortplaats in Zevenbergen op 5 mei 1996. FOTO COR WEEN deoregistraties van verhoren. Het hypnoseverhoor is op eigen ver zoek van J. gehouden. Het idee voor een verhoor onder hypnose kwam al op toen mr. M. Schönfeld nog de advocaat van J. was. In haar eerste contact met zijn opvolger mr. David Moszko- wicz bracht J. het idee weer ter sprake. Tijdens het verhoor onder hypnose zei de vrouw dat zij over de zaak Robin Bogers weinig kan vertellen. Zij herhaalde verder een deel van de beschuldigingen tegen haar ex-vriend en de man uit Dorst. Volgens deskundigen hoeft iemand onder hypnose niet de waarheid te vertellen. De officier van justitie heeft voor deze zitting drie getuigen opge roepen. Dat zijn de ex-vriend K., de man uit Dorst en een politie man die tijdens het onderzoek veel contact heeft gehad met Tru dy J. Raadsman mr. David Mosz- kowicz heeft ook drie getuigen naar voren geschoven: een andere politieman, een buurtbewoner die Robin de middag van 24 april op straat zou hebben gezien en een psycholoog. De officier wil van de twee eerde re medeverdachten K. en Van W. uit Dorst onder ede horen dat zij met de zaak Robin Bogers niets te maken gehad hebben. De twee zijn tot nu toe niet gehoord over de nieuwe beschuldigingen van J.. Ad K. heeft medio vorig jaar tij dens het onderzoek gezegd dat hij Robin misbruikt heeft. Volgens justitie staat echter vast dat hij dit in overspannen toestand heeft gezegd en dat het niet waar kan zijn. Ais laatste van de zeven eerdere medeverdachten heeft K. van mr. Van Spierenburg een kennisge ving van niet verdere vervolging ontvangen. Het ligt voor de hand dat mr. Moszkowicz getuige K. stevig aan de tand zal voelen in de hoop dat hij alsnog toegeeft dat hij wel iets met de zaak te maken heeft. Ook wordt er rekening mee ge houden dat Van W. in de rechts zaal tegenover de nationale pers zijn gram wil halen over zijn een zame opsluiting in de zeer zwaar beveiligde EBI in Vught. De verdachte Trudy J. heeft vijf weken doorgebracht in het Pieter Baan Centrum. Zij is daar alleen geobserveerd omdat zij weigerde mee te werken aan een onderzoek door gedragsdeskundigen. Theoretisch is het mogelijk dat de officier, hoewel hij bijna niets over Trudy J. als persoon weet, naast een gevangenisstraf ook de terbeschikkingstelling zal vorde ren. De kans daarop lijkt uiterst gering. Insiders houden er reke ning mee dat mr. Van Spieren burg met een zware eis zal komen omdat de maatschappij door de verdwijning en dood van Robin Bogers zeer ernstig geschokt is. De Bredase rechtbank weet dat .ook en staat voor de moeilijke taak om weerstand te bieden aan de maatschappelijke druk en puur op objectieve gronden en af gaande op haar overtuiging te oordelen. Den Helder (anp) - Een 39-ja- rige man uit Den Helder heeft zaterdagmiddag met een over spannen daad een benarde si tuatie veroorzaakt voor enke le agenten en ambulanceper soneel. De hulpverleners rukten uit na een alarmmelding. Toen ze de woning binnendrongen, gooide de man een aantal chemische stoffen door eikaar. Het mengsel veroorzaakte een verstikkende damp, waardoor de hulpverleners het huis moesten verlaten. Daarop barricadeerde de man zijn deur. De politie moest de man daarna met geweld uit het huis halen. Hij is overge bracht naar een psychiatrisch ziekenhuis. Twee agenten kregen bij hun ac tie last van duizeligheid en een beklemmend gevoel op de borst. BINNENLAND KORT Gebrek aan technici leidt tot verplaatsing Hengelo - Holland Signaal ondervindt zoveel moeilijkheden bij het vervullen van 150 vacatures, dat het verplaatsing van een deel van de activiteiten overweegt. Vooral Noord-Duitsland lijkt aan trekkelijk, omdat daar veel meer hoog opgeleide technici zijn. Volgens een woordvoerder van de fabrikant van defensieappara- tuur is het zeer moeilijk om technisch personeel met HBO of aca demische opleiding te werven. Hij denkt dat het probleem in Twente nog groter is dan in de Randstad, ondanks de aanwezig heid van de universiteit in Enschede. Muider bezoekers AutoRAI Amsterdam - Bijna tienduizend bezoekers minder dan vorig jaar hebben een bezoek gebracht aan de AutoRAI in Amsterdam. In totaal bezochten dit jaar ruim 446.000 autoliefhebbers de ten toonstelling. Volgens de eerste resultaten van een onderzoek onder de bezoe kers gaf één op de drie belangstellenden aan van plan te zijn bin nen afzienbare tijd een auto aan te schaffen. Opvallend is dat de gemiddelde bezoekduur met een half uur steeg top ruim vier uur. Voor 98 procent van de bezoekers voldeed de expositie aan de ver wachtingen. 12 miljoen jackpot BankGiroLoterij Rijswijk - De jackpot in de BankGiroLoterij is zaterdagavond voor de vijfde achtereenvolgende maal niet gevallen. De prijs is daarmee opgelopen tot het maximale bedrag van 12 miljoen gul den. Het is de eerste maal dat een zo hoge som in Nederland ge wonnen kan worden. In maart valt de prijs in ieder geval. De loterij zei gistermorgen te verwachten dat het recordbedrag in pot een groot aantal nieuwe deelnemers zal trekken. Zij kunnen zich tot woensdag 19 februari aanmelden. Deelnemers spelen via hun bank of gironummer en dingen automatisch mee naar de jackpot. Zalm noemt kritiek op EMU 'onzin' Den Haag - De kritiek van een groep Nederlandse economen op de Europese muntunie EMU snijdt volgens minister Zalm van Fi nanciën geen hout. In het tv-programma Buitenhof noemde de be windsman gisteren de verklaring waarin de economen hun me ning weergeven 'niet erg sterk'. Hij sprak ook van 'onzinbezwa- ren'. Ook de angst van WD-leider Bolkestein dat er met de toela tingscriteria voor de EMU gesjoemeld zal worden, is volgens Zalm niet terecht. Als belangrijke lidstaten als Frankrijk en Duitsland niet aan de criteria voldoen, gaat de EMU niet door, al dus Zalm. De WD-minister voegde er aan toe dat het 'ondenk baar' is dat Duitsland 'een loopje neemt met de criteria'. Pronk wil post in nieuwe kabinet Den Haag - Minister Pronk wil ook van een volgend kabinet deel uitmaken. De vooraanstaande PvdA'er zei gisteren voor de NOS- televisie te verwachten dat bij een mogelijke volgende formatie premier Kok opnieuw een beroep op hem zal doen. Pronk wilde niet aangeven welk ministerschap hij zou willen uit oefenen maar de kans lijkt klein dat hij op Ontwikkelingssamen werking terugkeert. De minister heeft de afgelopen kabinetspe riode enkele malen aangegeven iets nieuws te ambiëren. Een alternatief is mogelijk Sociale Zaken; Pronk voorspelde gis teren dat sociaal beleid een van de kernpunten van een volgend kabinet zal worden. Einde aan monopolie telecombedrijven Geneve - Vertegenwoordigers van bijna zeventig landen hebben zaterdag een akkoord getekend dat een einde maakt aan de mono polies van overheidsbedrijven in de telecomsector. Bellen in Eu ropa zal hierdoor een stuk goedkoper worden, zo zijn de verwach tingen. De overeenkomst gaat in 1998 in. Ook de tarieven voor een telefoontje naar de Verenigde Staten zullen in de toekomst 80 procent lager worden. Ritzen wil miljarden extra voor onderwijs Rijswijk - Minister Ritzen (Onderwijs) wil dat er in een volgende kabinetsperiode drie miljard gulden extra komt voor het onder wijs. In het gisteren verschenen PvdA-Vlugsehrift zegt de be windsman dat extra investeringen in een 'offensieve agenda' noodzakelijk zijn om meer mensen kansen te bieden te stijgen op de maatschappelijke ladder. Ritzen wil ook de uitval van leerlin gen uit het onderwijs verder tegengaan en vindt bovendien dat het beroepsonderwijs beter moet aansluiten op de arbeidsmarkt. Om dat te bereiken wil hij de basisschoolklassen verkleinen en moeten scholen worden geconfronteerd met hun eigen prestaties. Melkboer krijgt alternatief vervoer Nuenen - Melkboer Jan de Greef uit het Brabantse Nuenen kan vandaag toch zijn waren rondbrengen. De Greef gaat zijn klanten al 31 jaar met paard en wagen langs, maar door de varkenspest en het daarmee samenhangende vervoersverbod mag dat de komen de tijd niet. De NCB heeft De Greef een tractor aangeboden als vervanging. (ADVERTENTIE) heel WESERGOLD NEKTAR abrikoos/sinaasappel, perzik/sinaasappel of tropical literpak van >89 3 FRITES ai zak 1000 gram van,20Sf Aanbiedingen geldig van ma. 17 t/m wo. 19 feb. 1997. I2.9 A&P Services BV. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Rijswijk (anp) - Het kunstgebit komt zo goed als zeker terug in het ziekenfonds. De meest be trokken ministers zijn het daar over eens. De voltallige ministerraad buigt zich vrijdag aanstaande over de gebitsprothetes. De terugkeer van het kunstgebit in het ziekenfonds maakt een ein de aan een langdurige politieke discussie. Vooral de regeringspartijen D66 en PvdA hebben aangedrongen op een hernieuwde vergoeding van het kunstgebit aan zieken fondspatiënten. De fracties stelden dat veel men sen een aanvullende verzekering niet konden opbrengen en daar om zouden afzien van de aan schaf van een kunstgebit. Het kunstgebit verdween in 1995 uit het ziekenfonds. Naar ver luidt geldt de nieuwe regeling met terugwerkende kracht vanaf 1 januari. De kosten zouden on geveer 145 miljoen gulden per jaar belopen. Minister Borst (Volksgezondheid) liet eerder deze week al door schemeren dat een oplossing voor het kunstgebit in zicht was. Of wilt u een gratis folder over dit onderwerp aanvragen? Bel dan de gratis informatielijn van het Voorlichtingsbureau Vlees: van 8.oo - 23.00 uur, maandag t/m zaterdag Voorlichtingsbureau Vlees

de Stem | 1997 | | pagina 3