Gunda Niemann zet klok terug Tomba grote verliezer voor eigen publiek Rob Nagano goed voor Bart Veldkamp Zandstra komt in stuk niet voor de stem De Jong rijdt perfect WK, maar ziet recordkampioene als vanouds goud ophalen Uitslagen WK skiën Uitslagen WK schaatsen peStem Tijdens plo SPORT De Jong stijgt met stip Lindh en Götschl verrassen SPORTNIEUWS kort Wilco Broekhoven levert spullen in bij Vogelwaarde MAANDAG 17 FEBRUARI 1997 Van onze verslaggever Nagano - Lachend kwam ze gisteren de persruimte van de M-Wave binnen. „Mijn vriendje heeft weer gewon nen," riep Annamarie Thomas naar de verzamelde verslag gevers. 'En snel,' voegde ze er aan toe. Veldkamp had zojuist de tien kilometer van het WK afgeraffeld in een wereldtijd: 13.41,66. Alleen Johann Olav Koss was ooit eerder klaar. Maar toen reed de Noor (tij dens de Winterspelen van 1994) dan ook een mondiaal record: 13.30,55. Veldkamp won daarmee in Naga no meer afstanden dan wereld kampioen Ids Postma (vrijdag was de Haagse Belg al iedereen voor gebleven op de vijf kilome ter), maar haalde het podium niet. „Dat was wel gelukt als ik de 500 meter op m'n gewone schaatsen had gereden. Was niet die Duitser Dittrich derde gewor den, maar ik. Maar drie afstan den goed rijden (Veldkamp bleef zaterdag in zijn 1500 meter-race tegen Neal Marshall akelig dicht in de buurt van de specialist, red.) geeft me een fijner gevoel dan zo'n bronzen plak." Wie Veldkamp zaterdag uit de kleedkamer zag komen, wist ge lijk dat hij lekker in zijn vel zat. Terwijl het stadion gevuld werd met de klanken van Village Peop le (YMCA) danste de stayer op de maat van de muziek naar de bank om zijn schaatsen aan te trekken. „De hele atmosfeer hier is me pri ma bevallen," beaamde Veld kamp. „Veel beter dan in Calgary. Als Ik daar ben, heb ik altijd moeite met het tijdsverschil. Nu heb ik mela- tonine geslikt. Pillen tegen de jet lag. Die helpen prima. Maar de Japanners vond ik ook prettig in de omgang. De mensen in Noord Amerika vind ik niks. Echt een plastic volk." „Ik verwachtte eerst niet dat ik zo'n tijd kon neerzetten. Normaal staat er voor de tien kilometer twee keer de tijd van je vijf plus twintig seconden. Toen ik Saetre had zien rijden (de Noor finishte in 13.54,46, red.), begreep ik dat er meer mogelijk was. Het was gaaf om zo lang rondjes van 32 te draaien. Alleen aan het end had ik er een paar van 33. Maar dat had te maken met concentratie verlies." Met zijn prestaties op het WK werd Veldkamp direct een be langrijke medaillekandidaat voor de Olympische Spelen. „Zo'n vent hoort daar ook thuis volgend jaar," zei KNSB-voorzitter Wim Schenk. En hij twijfelde of dat wel namens België kon. „De re gels van de ISU (Internationale Schaats Unie, red.) zijn veran derd. Niet de nationaliteit is het belangrijkste, maar het aantal ja ren dat je daadwerkelijk in dat land woont. En die termijn is voor Bart al verstreken." „Dan blijven er in mijn optiek twee mogelijkheden over. Of Bart gaat namens Nederland naar de Spelen - als hij zich dan tenmin ste in december op het NK af standen kwalificeert - of hij pro beert aan een wild card te komen. Maar die worden altijd gegund aan ontwikkelingslanden, om het schaatsen te promoten." En dan na enig nadenken. „Maar België is misschien wel een ontwikke lingsland op schaatsgebied. In elk geval houdt Ard Schenk zich met deze problematiek bezig. Maar volgens hem ziet het er niet goed uit voor Bart." Aan Veldkamp ging de hele dis cussie voorbij. „We zijn er druk mee bezig. Maar waarschijnlijk lukt het wel. Mensen kunnen geen regels lezen. En bij de KNSB zijn ze goed in moeilijk doen. Als het aan mij ligt rijd ik voor die bond nooit meer een me ter." En als dat gebeurt, blijft het Bel gisch record op de tien kilometer voorlopig scherper staan dan de beste Nederlandse tijd, die op naam staat vanBart Veldkamp met 13.46,34. Door Danny van den Broek Nagano - Gunda Niemann is terug. Maar misschien is ze ook wel nooit wegge weest. In Nagano was alles in elk geval weer bij het oude. Niemann eiste haar zesde wereldtitel allround op, nadat ze eerder dit jaar het achtste edelsteentje in haar Eu ropese kroon aan Tonny de Jong had moeten laten. In haar kielzog sleepte ze de rest van de Duitse vrouwenploeg mee. Claudia Pechstein pakte het zilver, Anni Friesinger werd vierde. De Jong stelde zich met een lachend ge zicht tevreden met het brons. Toekomst De Heerenveense, acht jaar jon ger dan Niemann, heeft een gou den toekomst nog voor zich. Drie persoonlijke records (op de 500, 1500 en 5000 meter) zette De Jong neer. Op de langste afstand bleef ze slechts drietiende verwij derd van Yvonne van Gennip, die tijdens de Spelen van 1988 in Calgary het nationale record op op 7.14,13 had gebracht. Tegelijk kreeg ze de beste puntenlijst van Nederland in handen. Zilver was in Nagano binnen handbereik, maar uiteindelijk scheelde het op de vijf kilometer maar drietiende seconde. Van grote afstand bekeek Nie mann gisteren de strijd achter haar. Net als Ids Postma had ze een dag eerder vreselijk toegesla gen op de 1500 meter. Bijna ging ze onder de grens van de magi sche twee minuten. Dat heeft tot nu toe alleen haar toenmalige Oostduitse landgenote Karin Ka- nia gepresteerd. Bijna elf jaar ge leden realiseerde zij 1.59,30. Nie mann kwam uit op 2.00,51. Tonny de Jong had het zien aan komen. „Ik vond haar in Davos (waar Niemann voor het eerst op klapschaatsen reed, red.) al zo goed. Ik hoopte alleen dat ze niet te veel vooruit was gegaan. Maar hier reed ze ongelooflijke tijden. Misschien wordt ze op de nieuwe schaatsen nog beter. We zien wel. Ik groei ook nog steeds. Dat is het belangrijkste." Luchtig stapte ze over het verlies van het zilver heen. „Dit is voor het eerst dat ik tijdens een WK op Van onze verslaggever Nagano - Op de wereldrang lijst aller tijden (ook wel de Adelaarskalender genoemd) heeft Tonny de Jong een spectaculaire sprong ge maakt. De schaatsster steeg dankzij haar prestaties op het WK in Nagano van de veertiende naar de vijfde plaats. De Jong heeft nu alleen nog Gunda Niemann (1), Andrea Ehrig (2), Yvonne van Gen nip (3) en Claudia Pechstein (4) voor zich. Ze verdrong Karin Kania van de vierde plek. Die staat nu zesde. An namarie Thomas is tiende, Barbara de Loor (in Nagano goed voor twee persoonlijke records) twintigste. Ids Postma, de nieuwe we reldkampioen, ging op die ranglijst bij de mannen van acht naar vier. Boven hem staan Johann Olav Koss, Rintje Ritsma en Falko Zandstra. het podium sta. Zaterdag al op drie kilometer (waar ze achter Niemann en Pechstein derde werd, red.) en nu dan aan het eind. Dat had ik nog nooit meege maakt." Annamarie Thomas wel, maar die was dit WK al dik tevreden met haar uiteindelijke vijfde plaats in het eindklassement. „Ik begin zelfs de vijf kilometer leuk te vin den," zei de rijdster uit Bantega, nadat ze haar persoonlijk record op die afstand met bijna ander halve seconde had verbeterd. „En die tijd stamde nog van de Spelen in Hamar. Ik zat er lang genoeg tegen aan te hikken." Het leed uit het begin van dit sei zoen (de eeuwige rugpijn en het gedwongen verblijf in het zieken huis na problemen met haar ge zichtsveld) leek geleden. „Dit had ik van tevoren niet verwacht. Vier afstanden gingen gewoon goed. En ik weet zeker dat ik op de 1500 in de top-drie had geze ten, als die anderen niet op klap schaatsen hadden gereden. Na tuurlijk stap ik ook over. Nu kost me dat nog te veel moeite. Gunda heeft dat niet. Maar haar stijl past perfect bij de klapschaats." Niemann kon het woord niet meer horen. „Ik word doodziek van het gezeur over die klap schaats. Het geluid. Dat is het grootste verschil. En ik voel me vrijer op die dingen. Maar wat ik hier bereik, heb ik vooral aan me zelf te danken. Mijn sterke pun ten hebben we uitgebouwd." Ze schrok even van haar eigen krib bigheid en vertelde nog gauw dat ze haar zesde wereldtitel met evenveel plezier ontvangen had als haar eerste. Ab Krook kon zich de ergenis bij Niemann wel voorstellen. „Ze rijdt nu weer zoals we haar zagen op rolschaatsen in Font Remeu tijdens de voorbereiding op het seizoen. Daar reed ze beter dan ooit. En mooi. Mannen konden haar niet bijhouden. Dat heeft ze nu weer. Daar ben ik heel eerlijk in." In Nagano rekende Niemann ook gelijk af met het verhaal dat ze voor grote toernooien altijd ner veus is. Tenminste, dat vond haar coach Stephan Gneupel. „Dit WK was het belangrijkste toer nooi van het seizoen. Dat was voor ons dag X. Als je dan topfit blijkt en zo presteert op nieuwe schaatsen, ben je toch niet ze nuwachtig. Dat verhaal moet nu maar eens de wereld uit." Maar terwijl zijn pupil drie af standen won, verloor Gneupel die kleine concurrent uit Nederland niet uit het oog. „Ik heb diep res pect voor de prestaties van Tonny de Jong," zei de Duitser. „Zij was de Europese kampioene. De druk tijdens dit WK lag bij haar. Als je dan drie persoonlijke records rijdt, belooft dat wat voor de toe komst." En die ziet er ook volgens Krook mooi uit. „Tonny is een ander mensje. Blij met de kleinste din gen. Ongecompliceerd." Even verderop ontwaart De Jong haar vader. Ze onderbreekt het praatje met de verzamelde pers en springt hem om de hals. „Hai pap, het was mooi hè." Tonny de Jong sprint omhoog op het ereschavot. Sestrières (rtr/afp/anp) - Een Ferrari en miljoenen guldens moesten er aan te pas komen Alberto Tomba de skipiste van Sestrières op te krijgen voor de wereldtitelstrijd alpine skiën. De steenrijke familie Agnelli had zich de moeite en de kosten kunnen besparen voor 'hun' exclusieve vakan tie-oord. De flamboyante Italiaan deed za terdagavond afstand van de we reldtitel op de slalom. Brons was zijn beloning na een risicovolle tweede run. De Noor Tom Stian- sen verdween verrassend met het goud. Het zilver was voor de Fransman Sebastien Amiez. De slalom moest zaterdagavond op 'prime-time' het slotfeest wor den van twee weken WK in het Italiaanse skidorp, dat in de Ag nelli's de belangrijkste investeer ders kent. Het mondiale titeltoer- nooi eindigde in een anti-climax voor de Italiaanse organisatoren, die met het late tijdstip van de tweede run een diepe knieval voor de tv en de commercie maakten. Tomba moest nog een keer schitteren, maar na een mis lukte eerste run kon hij ook na een geweldige tweede het gala feest niet redden. Tomba won vorig jaar bij de WK in de Sierra Nevada twee keer goud, op de reuzenslalom en de slalom. Na een moeizame sei zoenstart, met blessures en ziek tes, leek hij de laatste weken op tijd in vorm voor het WK in eigen land. Op de reuzenslalom stapte hij echter uit, waarna zijn favo riete discipline zaterdag de veel eisende tifosi nog tevreden kon stellen. Die hadden na zijn dra matische reuzenslalom de piste direct verlaten. Sestrières. WK. Vrouwen, combinatie: 1. Götschl (Oos) 3.03,38 (afdaling 1.34,63 slalom 1.28,75), 2. Seizinger (Dui) 3.03,42 (1.35,15/1.28,22), 3. Gerg (Dui) 3.03,46 (1.35,24/1.28,22), 4. Gallizio (Ita) 3.03,68 (1.37,76/1.25,92), 5. Oester (Zwi) 3.03,73 (1.36,84/1.26,89), 6. Masnada (Fra) 3.03,92 (1.34,13/1.29,79), 7. Vogt (Dui) 3.04,69 (1.34,97/1.29,72), 8. Borghi (Zwi) 3.06,15 (1.37,47/1.28,28), 9. Brauner (Dui) 3.06,22 (1.37,67/1.28,55), 10. Wachter (Oos) 3.07,14 (1.37,50/1.29,64). Afdaling: 1Lindh (VSt) 1.41,18, 2. Zurbriggen (Zwi) 1.41,24, 3. Wiberg (Zwe) 1.41,44, 4. Kostner (Ita) 1.41,59, 5. Seizinger (Dui) 1.41,75, 6. Zelenskaja (Rus) 1.42,07, 7. Montillet (Fra) 1.42,08, 8. Götschl (Oos) 1.42,29,9. Gutensohn (Dui) 1.42,76, 10. Merlin (Ita) 1.42,83. Mannen, slalom: 1. Stiansen (Noo) 1.51,70, 2. Amiez (Fra) 1.51,75, 3. Tomba (Ita) 1.52,14, 4. Furuseth (Noo) 1.52,34, 5. Voglreiter (OOs) 1.52,65, 6. Stan- gassinger (Oos) 1.53,02, 7. Von Grünigen (Zwi) 1.53,06, 8. Simond (Fra) 1.53,09, 9. Sykora (Oos) 1.53,30, 10. Dimier (Fra) en Mlekuz (Slw) 1.53,36. Medailieverdeling: Noorwegen 3 3 0, Italië 3 12, Zwitserland 2 3 1, Oosten rijk 10 3, Verenigde Staten 10 0, Duitsland 0 2 2, Frankrijk 0 11, Zweden 0 0 1. Shigakogen (Jap). Wereldbeker snowboard. Mannen, slalom: 1. Happ (Oos) 1.51,70, 2. Krassnig (Oos) 1.51,87, 3. Freinade- netz (Oos) 1.53,28. Vrouwen, slalom: 1. Koeck (Oos) 1.59,50, 2. Ruby (Fra) 2.00,01, 3. Kosglow (VSt) 2.01,79. Tomba kwam in de eerste run niet verder dan de zevende plaats. In de tweede nam hij onder kunst licht de poortjes of zijn leven ervan af hing. De showman maakte veel, maar niet alles goed. Hij kwam 0,44 seconde te kort voor het goud. Dat ging verrassend naar de Noor Stian sen, een tot dit sei zoen anonieme skiër uit Oslo, die nog nooit een WK-medaille had veroverd en in 1995 zelfs wegens gebrek aan inzet uit de Noor se selectie werd ge gooid. Stiansen verdrong in de tweede race de Fransman Se bastien Amiez van de eerste plaats. Die verspeelde een marge van een seconde en was uiterma te teleurgesteld. „Met de tweede plaats achter iemand als Tomba kan ik leven. Met zilver achter Stiansen niet," zei de Fransman na zijn verlies met vijfhonderdste verschil. „Ik één en Tomba drie; ik kan het nauwelijks geloven," stamelde Stiansen, die dit seizoen in Breckenridge voor het eerst een wereldbekerwedstrijd won. „Niemand verwachtte dit. Ik al helemaal niet. Noorwegen had echter al enkele gouden plakken. Daardoor kon ik ontspannen skiën. De druk lag bij Tomba en bij de Oostenrijkers," zei de Noor, wiens vader ooit furore maakte op schaatsen. Tomba had zijn excuus al klaar. De Noor Tom Stiansen, de zoon van de oud-schaatser, die verrassend de titel op de slalom greep. foto anp Na de eerste manche vertrok hij razendsnel naar zijn hotel. De 31- jarige Italiaan voelde zich ziek. Hij zou koorts hebben. Van de aangegeven verhoging viel echter in de tweede run weinig te mer ken. Tomba stortte zich als van ouds naar beneden. „Net als tien jaar geleden bij mijn eerste WK brons," bromde hij op de piste waar hij in 1987 zijn eerste we reldbekerzege behaalde. „Aan de streep voelde ik me doodziek. Jammer, ik had beter kunnen presteren." Met Stiansen sloot het toernooi af zoals het was begonnen; met een Noorse zege. De Noorse skiërs veroverden drie gouden medail les, evenveel als het gastland, dat in Deborah Compagnoni de suc cesvolste vertegenwoordigster had met twee keer goud. Voor die prestatie kreeg ze een auto. Sestrières (anp) - Hilary Lindh en Renate Götschl zorgden zaterdag op de WK skiën in het Italiaanse Sestrieres voor verrassingen. De Amerikaanse won de afdaling, de Oosten rijkse veroverde de titel op de combinatie. Voor beide lan den was het de eerste medaille op de WK dit jaar. Beide skisters begonnen als outsider aan het toernooi. Lindh had nog geen wereldbekerwedstrijd gewonnen dit jaar, haar laatste triomf dateert van drie jaar geleden. Zaterdag bleef ze op de goed geprepareerde piste de Zwitserse Heidi Zurbriggen en de Zweed se Pernilla Wiberg voor. Niemand had haar verwacht. Zelf hoop te ze slechts op een medaille. „Ik was in een shock na afloop, aan winnen heb ik nooit durven denken." Toch heeft ze een reputatie als het aankomt op grote toernooien. Lindh, die in Alaska opgroeide, presteert altijd het beste op kam pioenschappen. „Als er prijzen op het spel staan, raak ik opge wonden." Desondanks dacht ze vorig jaar aan stoppen. „Ik had er geen zin meer in, toch besloot ik nog een jaar door te gaan. Maar zelfs aan het begin van het seizoen wist ik niet of ik wel de goede beslissing had genomen." De zege van Götschl was vooral een zegen voor Oostenrijk. De skinatie had nog geen wereldtitel. Tot groot ongenoegen van de media, die de Oostenrijkse skiërs afmaakten. „Goud winnen is fantastisch. Ik wist dat ik een goede kans maakte, maar deze titel is niet alleen prachtig voor mij, maar ook een stimulans voor het hele team." De grote verliezer was Katja Seizinger. De Duitse was favoriete op de afdaling en de combinatie. Ze eindigde op die onderdelen respectievelijk als vijfde en tweede. Ze zei nadelen te hebben on dervonden van de weersomstandigheden. De ene skiër had meer last van de wind dan de ander. „Ik heb beide keren op hondersten van seconden verloren," zei Seizinger, die eerder in de week al zil ver veroverde bij de Super-G. „Al met al was het een dag vol frus- taties." Götschl had op de combinatie minder last van de omstandigheden dan 's ochtends tijdens de afdaling. Tijdens die race had ze het na deel dat ze opmoest voordat de zon de baan sneller had gemaakt. „Toen dacht ik dat vandaag een pechdag zou worden", aldus de Oostenrijkse, die in de voetsporen trad van Annemarie Moser- Proell, die in 1978 als laatste Oostenrijkse de combinatie won, „Maar dat viel achteraf mee." Voorzitter ISU waarschuwt 'Nagano' Nagano - Voorzitter Ottavio Cinquanta van de internationale schaatsunie (ISU) sprak zondag waarschuwende woorden aan het adres van het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen (NAOC), binnen een jaar in Nagano. Vooral de hotel-faciliteiten in het Japanse oord zijn onvoldoende meent de Italiaan. Cinquanta gunt NAOC vooralsnog het voordeel van de twijfel Maar indien de accommodaties niet snel worden verbeterd, zal hij zich hard opstellen. „En dan kan ik heel vasthoudend zijn," aldus Cinquanta. „Maar ik neem aan dat we er op tijd zullen uitko men." De stadions daarentegen zijn wel IOC-waardig, zei Cinquanta. De White Ring, waarin het kunstrijden gaat plaats vinden, is ruim en mooi. De M-Wave, waar de wereldkampioenschappen allround schaat sen werden gehouden, is misschien wat plomp, maar wel snel. „En dat telt in die sport." ISU erkent klapschaats Nagano - De internatioale schaatsunie (ISU) heeft de klapschaats officieel erkend. Het product van de Nederlandse fabrikant Vi king wordt door steeds meer schaatsers gebruikt. Tijdens het eerstvolgende congres van de ISU, dat in juli 1998 in Stockholm wordt gehouden, zal de technische commissie de pre cieze maatstaven voor de klapschaats formuleren. „We willen geen ongewenste ontwikkelingen," zei Jan Dijkema, lid van het hoofdbestuur van de ISU, zondag tijdens de WK allround in Na gano. „De klapschaats moet zonder zaken van buitenaf worden ge maakt, zonder hydraulische effecten bijvoorbeeld. En het materi aal moet voor iedereen verkrijgbaar zijn." Schaatsmanager gewond bij vechtpartij Nagano - Bert van der Tuuk, de Nederlandse begeleider van de Hongaarse schaatsploeg, is tijdens de WK allround in Nagano zwaar gewond geraakt. De Assenaar werd gisteren vroeg in het centrum van de stad mis handeld door een viertal Japanners. Hij liep daarbij een gebroken enkel en een gescheurde elleboog op. Van der Tuuk werd na het verlaten van een café op de terugweg naar zijn hotel in één van de vele smalle straatjes klem gereden door een auto, waarna vier mannen hem in elkaar sloegen. De Ne derlander, manager van de Unit 4-ploeg, werd door voorbijgan gers ontzet en in een plaatselijk ziekenhuis aan zijn verwondin gen behandeld. Zijn belagers werden nog dezelfde dag door de politie aangehou den. Waarom zij achter de Nederlander zijn aangegaan, is niet be kend. Maandag keert Van der Tuuk terug naar Nederland. Sittardia net niet in halve finale Sandefjord - Sittardia is er net niet in geslaagd de halve finale van de strijd om de City Cup te bereiken. De Limburgse handbal lers verloren bij Sandefjord, 16-14. Op basis van meer in de uit wedstrijd gemaakte doelpunten gingen de Noren door. Het zou de eerste keer geweest zijn dat een Nederlandse handbalformatie bij de laatste vier van een Europees toernooi was gekomen. Sittardia had thuis met 22-20 gewonnen. Dat was al een prestatie van formaat, aangezien het Noorse handbal hoger staat aange schreven dan het Nederlandse. Zaterdag was de stand tot vier mi nuten voor het einde gelijk. In een uiterst turbulente slotfase, met enkele in Limburgse ogen zeer omstreden arbitrale beslissingen, liep Sandefjord uiteindelijk de twee vereiste treffers uit. Met vier doelpunten was-Bolevin topschutter aan Nederlandse kant. Hermundstad maakte drie treffers. Het was niet voldoende. Coach Johansson van Sittardia maakte zich zo druk over de Oos tenrijkse leiding, dat hij kort voor tijd de rode kaart kreeg. De re gels zeggen dat als gevolg daarvan een speler het veld moet verla ten, waardoor Sittardia in de slotfase extra gehandicapt was. Sandefjord. Mannen, EC EL Kwartfinale: Sandefjord (Noo) - Sittardia (Ned) 16-14. Eerste wedstrijd 22-20 voor Sittardia. Sandefjord door op basis van meer gemaakte tref fers in uitwedstrijd. Tafeltennissers verspelen voorsprong Boedapest - De nationale tafeltennisploeg heeft de eerste wed strijd om behoud in de Superliga verloren. In Boedapest verspeel de Oranje tegen Hongarije een voorsprong van 3-1 (3-4). „Dat hadden wij niet meer uit handen mogen geven", aldus de teleur gestelde coach Engel. De return wordt op 22 februari gespeeld in Zwijndrecht.In Boedapest maakte Trinko Keen zijn rentree in de nationale ploeg. Zijn geschil met de bond over startgeld was nog niet uit de wereld, maar de Randwijker vond de degradatiewed strijd tegen de Hongaren van groter belang. Boedapest. Degradatie Superliga mannen. Eerste wedstrijd: HONGARIJE - NEDERLAND 4-3. Nemeth - Chen Sung 21-14 21-9, Pazsi - Keen 15-21 11-21, Varga - Heister 13-21 21-17 8-21, Nemeth/Pazsi - Keen/Heister 19-21 8-21, Nemeth - Keen 21-1713- 21 21-18, Varga - Chen Sung 21-11 28-26, Pazsi - Heister 18-2121-15 21- 9. Return 22 februari in Zwijndrecht. Formule-I-coureur Magnussen in vangrail Estoril - De Deense Formule-I-coureur Jan Magnussen is er zon dag bij een crash goed vanaf afgekomen. De 23-jarige debutant knalde tijdens testritten met de Stewart-Ford-wagen van de baan tegen de vangrail. Magnussen liep daarbij een scheur in de linker kuit op. De wonde werd in het ziekenhuis gehecht. De auto was zwaar beschadigd en is voor reparatie naar Engeland. Van onze verslaggever Nagano - De sponsor was aan zijn trekken gekomen. Op andere positieve dingen kon Falko Zandstra in Nagano even niet ko men. De Fries reed een belabberd WK met een uitschieter naar be neden op de vijf kilometer (22e in 7.01,35). Hij plaatste zich niet eens voor de slotafstand van gis teren. Dat overkwam hem op een belangrijk toernooi eerder alleen in Baselga. Maar toen viel-ie. Over zijn armband. Zandstra repte nog maar eens over de griep en de situatie in Ne derland waar elk toernooi tege lijk een kwalificatietoernooi er- 1. Postma (Ned) 2. Shirahata (Jap) 3. Dittrich (Dui) 4. Boutiette (VSt) 5. Ritsma (Ned) 6. Veldkamp (Bel) 7. Noake (Jap) 8. Aoyanagi (Jap) 9. Neal Marshall (Can) 10. Tamburrino (VSt) 11Saetre (Noo) 12. Parker(Can) 14. Zandstra (Ned) 17. Ten Kortenaar (Oos) 1. Niemann (Dui) 2. Pechstein 3. De Jong (Ned) 4. Friesinger (Dui) 5. Thomas (Ned) 6. Bazianova (Rus) 7. Prokasjeva (Kaz) 8. Uehara (Jap) 9. De Loor (Ned) lO.Nozaki (Jap) 11 .Sundstrom (VSt) 12.Barisjeva (Rus) MANNEN punten 500 m 5000 m 1500 m 10.000m 14.07,54(4) 14.07,95 5 13.48,40 (2 14.08,75(6 14.09,97 7 13.41,66 14.38,53 1 14.21,22(8) 14.26,24(9) 14.28,27 10) 13.54,46 (3) 14.52,95 (12) 157,906 158,466 158,697 158,739 159,090 159,209 160,461 160,900 118.418 161,454 161,503 163,034 118,621 119,593 37,36 (2) 37,59 (3) 38,87(19) 37,93 (7) 37,99 (9) 39,61 (26) 37,70 (4) 38,16(12) 37.96 (8) 38,37(15) 40,10 (30) 38,17(13) 38,06 (11) 39,06 (22) 6,49,09 (8) 6.47,46 (3) 6.43,74 (2) 6.48,62 (5) 6.48.96 (7) 6.43,26 (1) 6.51,32(11) 6.56,23 (13) 6.59,02 (7) 6.53,35 (12) 6.47.97 (4) 7.05,64 (25) 7.01,35 (22) 6,58,87 (16) 1.51,78 (1) 1.53,20 (6) 1.54,10(9) 1.52,53 (2) 1.53,12(5) 1.54,57 (11) 1.53,11 (4) 1.54,17(10) 1.53,68(7) 1.55,01 (12) 1.56,65 (22) 1.52,96 (3) 1.55,28(15) 1.55,94 (19) punten 165,708 (WR) 168,179 168,206 (NR) 168,751 169,605 169,695 170,125 170,733 171,764 172,490 173,344 174,087 500 m 1500 m 3000 m 40,79 (2) 41,31 (9) 41,09 (6) 41.52 (13) 40.53 (1) 41,61 (14) 41 93 (17) 41,28 (8) 41,99 (18) 41,08 (5) 40,89 (3) 41,75 (15) 2.00,51 (1) 2.02,52 (3) 2.03,08 (5) 2.02,00 (2) 2.02,79 (4) 2.03.47 (6) 2.03.48 (7) 2.03.57 (8) 2.05,24 (12) 2.04.58 (9) 2.05,66 (13) 2.05,21 (11) 4.10,40 (1) 4.13.95 (2) 4.15,91 (3) 4.16,24(4) 4.18,45 (6) 4.17,77 (5) 4.18,68 (8) 4.21,47(11) 4.18,51 (7) 4.25.96 (18) 4.26,51 (19) 4.23,51 (13) 5000 m 7.10 AS (1) 7.17.04 3 7.14,39 2 7.18,59 4 7.30,70 9) 7.19,68 6 7.19,22 5 7.26,85 (7) 7.29,43 (8) 7 35,58 110) 7.41,50 (11) 7 46,83 (12) gens voor is, maar i lijkertijd zijn hoop op de 1 schaats. Niet die van Viking, hoe wel hij daar in Collalbo in het ge- j heim op getraind had, maar op die van Raps. Want met die firn» I heeft hij een contract. Als eenv» I de weinigen. „Raps heeft een nieuw model Dat heb ik nog niet geprobeerd I De Zwitsers hadden 'm wel.l' j zit een sterkere veer in. Bij de we-1 reldbekerfinale in Inzeil wil erop rijden. Daar moet ik BEI plaatsen voor de 1500 meter of I het WK afstanden. Ik hoop I het lukt. Na dit WK heb ik tof geval niets meer te verliezen. Van onze tafeltennismedewerk ferneuzen - De competitiel ze week in het afdelingstaf tennis werd door een aant ploegen benut voor het inh jen van eerder uitgestel wedstrijden. Met wissele succes kwam Effect 1 in kgjnpioensklasse om die red zelfs tweemaal in actie. TAFELTENNIS pe uitwedstrijd tegen Arnem jen leverde voor de Terneuze- aren een enigszins teleurstellen 5-5-gelijkspel op. Hoewel Effe driemaal scoorde tegen de zwa' ge Jaap Meerman, bleek voor Peter Francke niet in groot vorm. Voor de Terneuzena Door Eddy de Schrijver l Sluiskil - In Het Meuleng J presentatie gehouden van I Vlaanderen. Voorzitter Ti - richting Woerden, waar de Robijn vroeg zich hardop elite-amateur zonder cont zijn dan een cyclosportiev moeten leren leven, want niet op worden. WIELRENNEN „De KNWU stelt zoveel voor waarden dat sommige comité" gewoon hebben afgehaakt. Dat is jammer en daar moet wat aan ge daan worden. De kosten om een wedstrijd te organiseren zijn niet misselijk. Zou het niet wat min der kunnen? De wielersport was van oudsher een volkssport. Daar moeten we terug naar toe. Ik ben blij dat het district Zeeland daar ook zo over denkt. Verder hoop ik I dat de trimbonden hun verant woordelijkheid willen inzien in deze zaak," merkte Robijn tussen neus en lippen op. Kobijn doelde daarmee op de commissie wielerbreedtesport waarin alle bonden zijn vertegen woordigd die met wielrennen te maken hebben. Momenteel wor- l den gesprekken gehouden in een speciale werkgroep en wordt een plan opgesteld waarin de rand- voorwaarden moeten worden ge- schapen om in het jaar 2000 tot één geheel nieuwe overkoepelen de instantie te komen onder de vlag van de KNWU. Of het zover zal komen hangt mede af van co mités. Die willen immers renners aan de start en een kostenplaatje dat haalbaar is. Volgens Robijn moet er nog veel water door de Westerschelde vloeien willen de einddoelen bereikt worden. Afstemming Afstemming van de kalenders van de beide trimbonden in Zee land en de KNWU heeft inmid dels al plaatsgevonden. Afstem ming met de KNWU-kalender van Brabant is eveneens nood- Van onze sportmedewerker Kloosterzande - Wilco Broek hoven, een vaste waarde voor Vogelwaarde in de verdedi- gjng, was er zondagmiddag niet bij tegen Koewacht. Broekhoven zal er ook niet meer zijn, want hij leverde zijn voetbalspullen in en dat ls zeer opmerkelijk. »Jk ga er een half jaartje tussen uit. Ik was het voetballen moe," vertelt Broekhoven. Toch speel den er andere factoren mee bij zijn beslissing. „Ik was het met epaalde zaken niet eens en daar eb ik mijn conclusies uit getrok- en. Ik vinci jjet wej jammeri aar ik ga alles eens op een rijtje riten, zodat ik kan besluiten wat k nog wil. Dat ik terug bij Vogel- ®ai: j ga spelen zit er niet in. Ik peelde tot nu toe alle wedstrij- en mee in Vogelwaarde en de or ganisatie bij Vogelwaarde vind ik Pnma Daar lag het niet aan, n= ergerde me wel aan be ft a de dingen. Ik wil daar ook pe eerder op ingaan," aldus Broekhoven. talleider Ferdie Hermans legt d rf?en van het vertrek van 9W. ven wat beter uit. „Wilco Da„ Zicd aan bepaalde zaken. sPeelstiif ^et,biivoorbeeld om de len u ls tegengeval- VnLi 1 kwam van Azvv en bij maal Waarde spelen we nu een- bat ;_a e.rs> maar ik vind wel je je als speler ook in dienst mnoi 1 apeiei uuk in aiensi tal ir Unn?n stellen van het elf- mee echter te kennen er dan iS stoPPen in het eerste en maar u wel willen Praten, Want Ju helPl niet Jammer, bruit- ke sPeier kunnen we ge- lant ialdUS Hermans' Sail" Broekh ,ls dat vader Willy VogeU1}het tweede elftal van dijl Jyaarde tramt en met de no- °e successen.

de Stem | 1997 | | pagina 16