ENS Vaiival van Hoek is onmachtig Ids Postma nieuwe keizer PSV na beker ook voorsprong kwijt DE STEM 995.' Ijlim ASWH herstart met zege via kleinst mogelijke marge tigchelaar RENAULT ti de fabriek nkstellen 0L DUOBAD t> X 90 uren Winst Vitesse, 1-0 Titelverdediger Ritsma valt hard van troon tijdens WK allround in Nagano I Door Danny van den Broek Isagano - Keiji Shirahata was I gisteren in Nagano de laatste I® Ids Postma op een Japans (pruik attendeerde. Op het Imodium sleurde de nieuwe (Jereldkampioen met moeite lauwerkrans om de rech- jtoschouder, toen z'n grootste I concurrent liet weten dat in j c'P land een hoge onderschei- |j®g links gedragen wordt. Ids rukte dat hij het begreep. En In, ^e. krans waar-ie was. ant niet alleen op het ijs, |?*°P het erepodium van het I a allround maakte de Fries henst uit. Van den Herik: geen trek meer in sectiebestuur B1 automaat de nieuwe Escortf- Sampras niet tegen Nederland doet meer voor u Breda - Etten-Leur - Oosterhout EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN sens vanaf sens Ieder vanaf men 1-17.00 uur. - Lor Rinus Verberkmoes ilendrik-Ido-Amacht iSWH heeft door tactisch spel Hoek keihard met beide voeten op de grond gezet. De equipe van trai- 5 Arie van der Zouwen met 1-0 via een prima doelpunt van invaller Jan Rijsdijk. Hij besliste in de [zeventigste minuut de wed strijd tussen ASWH en Hoek via een keiharde uit laai. Een treffer die Hoek Lis een klap in het gezicht trof en uitgroeide tot een koek out omdat vijftien minuten later Jacky Lam- Ibert met rood op zak eerder jan voorzien mocht gaan douchen. HOOFDKLASSE A [lussen Hoek en arbiter Cees I Sprang uit Ammerzoden zal het Looit echt goed komen. Hoogte- Ipuntin deze 'veroordeling' tot el- liijar vormden drie rode kaarten Ivoor spelers van Hoek in het duel I tegen Valleivogels enkele jaren (geleden. Deze keer was naast het heel voor Geert de Poorter en Jos lïayser de rode kaart voor de in- gevallen Jacky Lambert voor luiend en vijand opmerkelijk. JSemand had iets opgemerkt en (lothdie ingrepen. ■Lambert begreep er eveneens (reinig van. Temeer daar het ge- Keurde bij een vrije trap voor Lambert: „Ik werd vastge- en en trok me los. Toen rde die speler me in de nek, waarna ik hem wegduwde. De ar- liter zag hier een elleboogstoot in.Ik begrijp er niets van." Kort- |om, onduidelijkheid troef. Te- (meer daar men zich bij ASWH evenmin bewust was van een el- oot die Michel Devilee r zou hebben. I Sprong werd daarmee voor alles |nt Hoek was nog een grotere 1 nachtmerrie' dan voorheen. Zij (setdat hem geen schuld aan het I verlies van Hoek verweten kan worden. Die nederlaag had het op I volle sterkte naar ASWH verkas te Hoek volledig aan zichzelf te wijten. (lot zijn ongenoegen moest Hoek- trainer Ballegeer ruim 90 minu ten constateren dat een 'zeker lij winst' verloren was ge- I gaan. Hoek speelde, tegen ASWH (eenvoudig te onsamenhangend. I Van snel storen was geen sprake. -De spelers die het spel moeten naken, konden onvoldoende hun l op het geheel drukken," Ballegeer achteraf. Een San Jose (anp) - Het Amerikaanse tennisteam zal het in de twee de ronde van de strijd om de Davis Cup tegen Nederland zonder Pete Sampras moeten stellen. De nummer één van de wereld is niet beschikbaar voor het thuisduel in april. Bij winst op Neder land is de winnaar van de Australian Open wel bereid in de vol gende ronde mee te spelen. Sampras maakte zijn besluit zaterdag kenbaar tijdens het toer nooi in San Jose, waar hij eenvoudig de halve eindstrijd bereikte. Eerdere ervaringen gaven bij de Amerikaan de doorslag. „In 1995 speelden we in de tweede ronde op Palermo tegen Italië. Daarna was ik volledig opgebrand. Als ik nu tegen Nederland speel, ben ik zeven achtereenvolgende weken aan het tennissen. Dat zou ten koste gaan van mijn voorbereiding op de Franse Open, het twee de Grand Slam-evenement van het jaar." Andre Agassi twijfelt nog of hij tegen Nederland in actie wil ko men. Hij wil eerst een gesprek met Davis-Cup-captain Tom Gul- likson. Michael Chang, Jim Courier en Todd Martin hebben laten weten wel te willen spelen. Arnhem (anp) - De winterstop is een week voorbij en sindsdien is PSV de beker én de voorsprong op Feyenoord kwijtgeraakt. Na de 'sudden death' van AZ afgelopen woensdag volgde in het weekeinde een tweede debacle bij Vitesse. Op Monnikenhuize liet de kandidaat-kampioen de kansen liggen en bleef de winst in Arnhem, 1-0. Een spelmoment uit de wedstrijd tussen ASWH en Hoek (wit shirt). constatering die juist was, maar tevens voor een fiks deel toe te schrijven aan het onvoldoende attent zijn, of door een gebrek aan onderlinge communicatie tussen middenlinie en frontlijn. Een aanval die wel 'duizendmaal' simpel in de buitenspelval trapte. Een euvel dat gebrek aan tactisch inzicht bloot geeft. Na zeventien minuten was het voor Hoek toch bijna prijs. Bene- dikt van de Walle stal zijn kansje, maar was minder succesvol met zijn lob die over de veste van AS WH ging. In diezelfde eerste helft testte ASWH Hoek-doelman De Letter via een keiharde knal van Mark van de Velden en zag hoe pal voor de rust Ralph van Win gerden net voor hij wilde uitha len van scoren werd afgehouden. Na de thee heropende Hoek goed. Dit leidde tot een dot van een kans voor Geertjan de Smet, die na voorbereidend werk van An- gelo Nijskens en Geert de Poorter vrij voor doelman Willem-Jan Barendregt op mocht duiken. In dat duel won de doelman en zo bleef de score onaangeroerd. Dit missen van een open kans op 0-1 werd uiteindellijk fataal in de ze ventiende minuut toen Jan Rijs- dijk uit een scrimmage, na een verre inworp, de bal voor zijn schietgrage voeten kreeg. Die buitenkans greep hij met beide handen aan om verwoestend uit te halen en doelman De Letter kansloos te laten: 1-0. Hoek restte vanaf dat moment niets anders dan volop pressie te spelen. Veel meer dan tot een punter van Angelo Nijskens leid de het niet. Voor Hoek was het daarna een kwestie van met ge bogen hoofd snel afnokken. Want, zo voelde men, het liep niet zoals het moest. Een zeker niet subliem spelend ASWH zeg Jan Rijsdijk nog een kans op 2-0 verspelen en De Let ter voelde zich even later een 'flipperkast' bij een inzet van Mark van de Velden, die op mira culeuze wijze over het doel ca ramboleerde. Het 'Altijd Sterker Worden Hendrik-Ido-Ambacht' zoals ASWH voluit heet, maalde daar niet meer om. Het was blij met de winst. ASWH-HOEK 1-0 (0-0) - 70. Jan Rijsdijk 1-0. Scheidsrechter: Cees FOTO JOHN DE PATER Sprong. Gele kaarten: Jos Kayser en Geert de Poorter (beiden Hoek), Mi chel Devilee en Izaak Verhoeven (beiden ASWH). Rode kaart: Jacky Lambert (Hoek). Toeschouwers: 600. ASWH: Willem-Jan Barendregt, André Penning, Bouwe Bos, Izak Verhoeven, Wietze Maandag, Mat- thijs Heyting (55. Ronald Hartzema), Michel Devilee, Ralph van Winger den (55. Jan Rijsdijk), Mark van de Velden, Ron Tempelaar, Edwin Mid dendorp (87. Ron de Neut). Hoek: André de Letter, Erwin Dek (77. Frank van Damme), Kurt Pac- que, Leo Kayser, Serge van de Walle (69. Jos Kayser), Patrick Naudts, Geert de Poorter, Franky Standaert, Angelo Nijskens, Benedikt van de Walle (55. Jacky Lambert), Geertjan de Smet. Na de uitschakeling in de achtste finale op eigen veld tegen AZ riep coach Advocaat zijn spelers weer eens voor een praatsessie bijeen. Na het verlies in Arnhem vond hij dat niet nodig. „We hebben goed en geconcentreerd gespeeld. Het enige wat we hebben verzuimd, is te scoren. We hebben vier opge legde kansen gehad. Zelf hebben we vrijwel niets weggegeven. Daarom is de balans positief." Overdreven Daarmee overdreef de oud- bondscoach enigszins. PSV was hooguit na de rust beter en had eigenlijk maar één man die een paar keer gevaarlijk was, Nilis. Een keer schoot de Belg van dichtbij over, een keer kopte hij in de handen van Westerveld. Na een prima pass van Jonk kreeg Vampeta PSV's beste kans. Hij stuitte echter ook op Westerveld, die er met de week zekerder op lijkt te worden. Opvallend Vitesse had meer opvallende spe lers. Korsten, eindelijk weer eens fit na bijna twee jaar blessure leed, had aardige acties in de ruimtes achter de spitsen. Van den Brom is en blijft een speler voor de top, die met het hoofd omhoog voortdurend het over zicht houdt en de rust zelve is. Met nieuweling Van der Hoeven (ex-Sparta) heeft de club er een robuuste verdediger bij die op meerdere plaatsen is in te zetten. Ten Cate, de coach die tijdens de I l°01 bintje Ritsma was zelfs de L trede van het ereschavot Ka ^~Wave te hoog. De titel- vor|d zichzelf ontred- K- terug op de vijfde plaats. lEm f er de Amerikaan KC Ilette en de andere medaille- lÏT?8' Frank Diettrich |™ns) en Keiji Shirahata (zil- Ie hasis voor zijn eerste mondia- 'njrt';cef le§de Postma dit keer EK 500 meter (zoals bij het Heerenveen), maar zater- JL°P he 1500 meter. In een I lienor, due' hoog Shirahata lliju dan hij ooit in het dage- I L n gedaan had- Toen de ladHoSr jde frmsh passeerde, Iteken wrlander bi-> wiize van Icoarh u eresaluut van zijn EHenk Gemser al in ont- (."P1 genomen. I, ®a's tijd van 1.51,78 bete- Ian Zijn t record, nota bene ge reden op de wonderhaan van Cal gary. Vanaf dat moment scheen voor hem de zon, uitgerekend in het land waar die opkomt. Tien seconden mocht hij daarna op de laatste dag toegeven op Shirahata, vijftien seconden op KC Boutiette en zelfs twintig op Ritsma. „De 1500 was de sleutel afstand," beaamde de bekendste inwoner van Deersum. „Ook al omdat ik na mijn griep geen tem- potraining meer had kunnen doen. Ik wist totaal niet hoe het zou gaan. Na vier, vijf passen voelde ik echter al dat het goed zat. Het ijs was stukken beter dan een dag eerder op de vijf kilome ter." Op Ritsma had de verbetering van de vloer geen enkel effect. Wie de Fries in Nagano zag rij den, dacht met weemoed terug aan begin 1994, toen hij onder Ab Krook in het Vikingschip niet al leen Koss van de Europese troon stootte, maar ook in perfecte stijl naar een wereldrecord reed op de 1500 meter. Deze dagen moet Krook in Naga no knarsetandend langs de kant hebben gestaan. 'De Apollo van het ijs' werd Ritsma in zijn beste dagen genoemd. En Krook had hem geschapen. De schaatser die gisteren tijdens de tien kilometer 25 keer voorbij kwam, herkende hij niet meer. „Lichamelijk is hij sterker geworden, maar daardoor is Rintje ook anders gaan rijden," constateerde de Loosdrechter. „Een aantal zaken is niet in orde bij hem. Dan wordt het technisch minder. Indirect verwees de topsportcoö rdinator van de KNSB naar Wop- ke de Vegt, sinds de geboorte van de Sanex-ploeg twee jaar geleden de persoonlijke coach van Rits ma. Maar de man die ook de vrouwenploeg weer op de rails heeft gekregen, waakte ervoor die naam te noemen. Nu de ver antwoordelijken van de Sanex- ploeg en de KNSB elkaar niet meer in de rechtbank ontmoeten maar gewoon aan de vergaderta fel, is kritiek op elkaar in de pers uit den boze. In het kamp van de verliezer za ten de hoofdrolspelers van het Japanse drama als verdoofd naast elkaar. „Dit is ongrijpbaar. Zowel voor coach, begeleidings team als schaatser," zei De Vegt, een uitleg schuldig blijvend. „Het hadden gladiolen moeten wor den, maar we zijn gewoon niet goed genoeg. Fysiek is Rint in or de. Hij rijdt zó makkelijk in de training. Maar in de wedstrijd komt het er niet uit. „Ergens na het NK in Assen (bij afwezigheid van de zieke Postma was de nationale titel de enige prijs voor Ritsma dit seizoen, red.) is het mis gegaan. Misschien kwam Davos te vroeg na zijn griep. Maar hij wilde daar de 1500 en 5000 rijden. Hij gaf zelf aan dat het kon." „Als het lekker gaat, ben ik een gevaarlijk type voor mezelf," zei Ritsma in een reactie op de woor den van zijn coach. „Maar dat hebben jullie toch ook. Dingen die lekker zijn, wil je veel. Ik sta dan zo maar anderhalf uur op het ijs, terwijl drie kwartier al vol doende zou zijn. Misschien heeft het allemaal iets te veel van mijn krachten gevergd." „Het seizoen is nu in principe voorbij. Het was teleurstellend, maar ik beschouw het niet als verloren. Ik rij nog de wereldbe kerfinale in Inzeil en het WK af standen in Warschau, maar dat valt al in de opbouw naar vol gend seizoen, als de Spelen ge houden worden." „Maar we zullen wel moeten eva lueren. En dan ben ik de eerste die zich kwetsbaar zal opstellen," beloofde De Vegt. „Als Rint vindt dat hij met een andere coach be ter af is, moet hij dat zeggen." Bij de schaatser kwam die gedachte niet op. „Ik heb met Wopke geen problemen," zei Ritsma direct. Komt het verslag van Ritsma's evaluatie op een zwarte bladzij de, die van Postma wordt ongew- tijfeld in gouden letters geschre ven. „Dit was een mooier toer nooi dan het EK. De top was veel breder. Liet je nu een steekje val len, dan vloog er zomaar een heel stel over je heen," blikte hij heel even terug op de vijf kilometer (achtste). Dat de snelleren toen - net als de eerste drie van de tien kilometer - op klapschaatsen re den, kon hem niet echt boeien. „Ik blijf het rare dingen vinden. Dan zet je af, sta je op een been en doet dat andere fffttt... Dat is toch geen afzetten," zei hij, aan gevend dat hij het geen schaats voor echte kerels vindt. Ids doet liever gewoon. Gistera vond was hij nog het middelpunt in de kolossale M-Wave in Naga no. Maar met zijn gedachten zat hij al in Deersum. Daar viert hij vanavond z'n wereldtitel. Met al le dorpsgenoten in de feesttent. ZIE VERDER SPORT B4 winterstop overkwam van Sparta, heeft er in Arnhem in middels een aardig debuut opzit ten. Eerst versloeg hij FC Twente - na strafschoppen - in de beker, vervolgens werd de koploper on deruit gehaald. „Het was niet be paald het gemakkelijkste pro gramma," zo keek hij terug. „Het is een leuk begin, meer ook niet. We moeten nu veel trainen en praten om het spel zo te krijgen, dat het publiek het weer leuk gaat vinden." De coach heeft daarvoor concrete plannen. Beweegelijke spitsen - voor de statische Curovic is voor lopig geen plaats -, Korsten daar achter (Ten Cate: „Zo'n goede voetballer speelt bij mij altijd"), dan weer de inschuivende spelbe paler Van den Brom. „In principe staan negen a tien plaatsen vast. Ik ben niet van plan veel te gaan schuiven. Teleurstelling Bij de laatste Vitesse-PSV op Monnikenhuize besliste Jochem- sen zo'n tien minuten voor tijd het duel, in een fase dat de 0-0 onontkomelijk leek. De midden velder nam de bal ineens, na een afgeslagen aanval. „Het was niet eens een kans," zei Advocaat, die het afdeed onder het mom van dat zoiets kan gebeuren. Toch sprak hij van een grote teleurstel ling. „Eigenlijk hebben we de wedstrijd gecontroleerd. Dan toch verliezen, komt hard aan." VITESSE - PSV 1-0 (0-0). 81. Jo- chemsen 1-0. Scheidsrechter: Wege- reef. Toeschouwers: 9500. Gele kaart: Van den Brom, Goossen, Vier- klau (Vitesse), Valckx, Cocu (PSV). VITESSE: Westerveld; Van der Hoe ven, Van den Brom en Vierklau; Stu ring, Jochemsen (87. Van de Looi), Korsten (80. Del Olmo) en Goossen; Makaay, Machlas (71. Sjoekov) en Laros. PSV: Waterreus; Vampeta, Valckx, Stam en Numan; Stinga (61. Zen den), Jonk, Cocu en Petrovic (81. Van der Weerden); Marcelo en Nilis. Ids Postma zet zijn tanden in de gouden medaille. FOTO REUTER Volendam (anp) - Jorien van den Herik heeft geen trek meer in een zetel in het nieu we sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. De voorzitter van Feyenoord wil zijn handen vrij houden voor de profliga in oprichting, ook wel de eredivisie BV ge noemd. „Daar gaat nu mijn meeste aandacht naar uit," zei hij zondag in Volendam. Van den Herik besprak vori ge maand met Gaston Spor- re, de voorzitter van de for matiecommissie, een aantal voorwaarden waaronder hij 'misschien' zitting zou willen nemen in het nieuwe college. Sindsdien hebben beiden geen contact meer met elkaar gehad, wellicht ook omdat de Rotterdamse preses de laat ste twee weken in het buiten land verbleef. „Ik heb nog geen uitnodiging voor het sectiebestuur gehad en die verwacht ik ook niet meer," stelde Van den Herik, die zowel voor Ajax als PSV een belangrijke kandidaat was. „Ik ben in principe ook niet meer beschikbaar. Dat ligt overigens meer aan me zelf dan aan Sporre of de KNVB. Een bestuursfunctie in Zeist heb ik eigenlijk nooit geambieerd." Sport MAANDAG 17 FEBRUARI 1997

de Stem | 1997 | | pagina 13